Stadsnieuws. Allerlei. Ingezonden mededeelingen. dat de personen op den weg wel weer van die flauwe lui zouden zijn, die het autorijders zoo vaak lastig maken door op den weg te gaan staan. Het schreeuwen had hij niet ge hoord. De voldwachters vertelden dat heel anders; hun schreeuwen had beklaagde moeten liooren. Toen hij reeds met de auto voorbij was hadden zij hem achtervolgd en toen zij hem daarop aanspraken zei hij: ik heb met jelui niets te maken en of je proces-verbaal opmaakt, laat me koud. Dc kantonrechter vond het gebeurde bar, daar duidelijk bleek dat de veld wachters, waren zij niet opzijde gespron gen, zeker zouden verpletterd zijn. De ambtenaar bij het O. M. zette uiteeu, dat het mets ter zake toe deed waar de overtreding gepleegd was, zij was gepleegd. Wanneer een beschaafd mensch, zeide hij, zoo optreedt tegen de politie op klaarlichten dag en zegt: ik heb met jelui niets te maken dan loopt dat alle spuigaten uit. Wegens het niet hebben van een sig naalhoorn was de cisch 10 dagen hechtenis en voor het niet dadelijk stop pen f25 sub. 25 dagen." De beklaagde is wel aardig. Lieden, die het wagen voor een automobiel te gaan staan, die in razende vaart komt aanvliegen te bestempelen met den naam van „flauwe lui." Wij zouden eer denken aan roekeloozen, of aan menschen, die hun leven moe zijn. Zouden werkelijk de automobielrijders zooveel overlast van het publiek hebben'? 's Is niet te gelooven! Alleen van het andere euvel, van de straatjongens hebben de heeren misschien te lijden. Van het werpen met keien enz., en 't is hun recht daar tegen be scherming te verlangen. Doch overigens kan men het alleen een onhandige en versleten truc noemen, om van beschuldigde in beschuldiger te metamorphoseeren. We zijn er benieuwd naar hoe het vonnis zal uitvallen. Apropos, er is immers een vereeniging van automobilisten. Kan een onzer lezers ons misschien daaromtrent gegevens ver schaffen? Heeft die vereeniging een orgaan? En heeft dit orgaan reeds even krachtig tegen de veldwinnende mis bruiken gewaarschuwd als dit geschiedde in De Kampioen? Gaarne zoudeu we daar onze lezers wat van vertellen. Daar krijg ik vau een mijner vrienden een allertreurigste tijding. De man schrijft me dat hij de inspiratie iu zich voelt... te gaan schrijven. Stel je voor: te gaan schrijven! Kou, wat zeg je me daarvan? En dan die inspiratie, neen maar die is puik, wie heeft tegenwoordig nog inspiratie, dat is immers gladweg niet meer bestaanbaar. Mijn vriend schijnt echter nog aan zoo iets te gelooven en de symptomen der kwaal heeft hij bij zich zelf ontdekt. Hij heeft zich aanstonds een riem papier, een flesch inkt en een dozijn pennen aangeschaft en heeft ge tracht de eersteling zijner geesteskinde ren op het papier te brengen In welke richting het zich beweegt, zegt de titel: Familiedrama. Ziehier een soort schema van zijn eerste boek, dat hij me zendt. Eerste hoofdstuk: Vlak na het ontbijt vertelde z'n vrouw, dat het slot op de eetkamerdeur kapot was en vroeg of het niet het beste zou zijn dadelijk den slotenmaker er bij te halen. „Nonsens," zei m'nheer. „Wat'n idee om een paar gulden uit te geven, als je 't werk even goed zelf kunt doen!" Hij was wat je noemt een practisch huisvader. Tweede hoofdstuk: Zoo wat om elf uur zag men hem zitten op z'n knieën bij het slot, om hem heen lagen vele gercedschapen. Toen z'n vrouw in de buurt kwam, had hij juist z'n zoontje uitgestuurd om nog een schroevendraaier. „Hoe gaat het," zei z'n vrouw, „kan je d'r niet bij komen?" „Als jij een beetje uit de licht wil gaan en je houdt je snater, dan zal het zeker in orde komen." Derde hoofdstuk: M'nheer boorde in het houtwerk van de deur, hij had zijn jas er bij uitgedaan, toen nog z'n vest. te ontginnen en uw eigen tuintje vcr- waarloozen." Hier werd het gesprek plotseling af gebroken door 't binnentreden 7an miss Claremont met Lucy gewapend met Dante en dictionaires en Carlo zeide niets meer, doch een deel van Dante openend, begon hij op verzoek van Clare te lezen. (Wordt vervolgd). Z'n haar was heelemaal in do war. Toen hij z'n zoontje weer in de gaten kreeg, werd dié gestuurd om nog een vijl en een nijptang. Intusschen rende mevrouw als een gazelle naar de naaste apotheek om pleisters en watten, verband en verdun de carbol. Het eerste bloed was reeds gevallen in den strijd tegen het slot. Hij zat op zijn vinger te zuigen et: beweerde tegen de meid, dat-ie nu spoedig zou weten, waar het aan lag en dan zou het wel verder iu 'n hand omdraaien verholpen zijn. Vierde hoofdstuk: Zoo wat om zeven uur 's avonds stond m'nheer van't werk op. Er was 'n scheur in z'n broek, hij zat vol met zaagsel, z'n handen waren zwart, z'n stemming was nog zwarter. Ilij trapte zijn gereedschap weg, zond z'u zoon om den slotenmaker en gaf z'n voornemen te kennen om te trachten er achter te komen, wie er met z'n vingers aan dat slot gezeten had. 't Is mooi, vin je niet. Maar het mooiste is weggelaten, uit principe, moet. je weten, .la uit principe, want mijn vriend is een sterk tegenstander van vrouwenkiesrecht. Vat dat er nu mee te maken heeft, begrijpt iedereen niet dadelijk, en daarom zal ik het maar zeggen. Het vijfde hoofdstuk had eigen lijk voor moeten stellen een familieraad, waar op voorstel van grootpa gestemd moet worden over deze vraag: Is mijn heer dol, of is het slot dol? Maar zooals ik zeg mijn vriend wil niet de vrouwen mee laten stemmen en daarom zint hij op een ander slot. Wat wel te betreuren is, want stemmen staat tegenwoordig gekleed. Stemmen wordt nu letterlijk overal bij te pas gebracht. Zoo vertelt de Nieuwe Courant o. a. het volgeude als historisch. Plaats der handeling: een hoogere burgerschool in het noorden des lands. Dc leeraar in de Nederlandsche taal houdt een leesles. Een leerling leest: „Nijmegen Leeraar: „Ge moet zeggen Nimwegen." Leerling: „Er staat Nijmegen, meneer." Leeraar: „Ja,maar je moet uitspreken Nimwegen, zoo heet die stad, dus niet Nijmegen." Verscheidene leerlingen„Er staat toch Nijmegen!" Het debat wordt vrij levendig, totdat een der vrouwelijke leerlingen uitroept: „Stemmen!" Algemeene hilariteit. Tot stemmen kwam het evenwel niet. Dat bakvischje was dus zeker al een warm voorstandster van vrouwenkiesrecht, wat mijn vriend, zie boven, niet is. Maar het kan ook wel een grapje van haar geweest zijn, je moet met dat aan komende goed zoo oppassen, of ze nemen je leelijk te pakken. Dat dacht ook de cipier van de gevangenis te Ostende. Uit Ede (Zceuwsck-Vlaanderen) zouden dezer dagen n.l. twee jongelingen per rijwiel een pleizicrtochtje maken door een gedeelte van België. Zondagmorgen waren zij te Ostende en wilden daar naar de kerk gaan. Zij kwamen voorbij een groot gebouw, hetgeen zij voor eene kerk aanzagen. Toen zij binnen kwamen, vouden zij de ruimte geheel ledig. Geen wonder, want het was geen kerk, maar eene gevangenis! De cipier kwam te voorschijn en vroeg wat'zij hier kwamen doen, waarop zij hun verlangen te kennen gaven om de II. Mis bij te wonen. De cipier, die nu meende met twee grappenmakkers te doen te hebben, ging hun voor, deed eene deur open, liet hen binnentreden, en flap ging de deur en de twee jongens zaten gevangen. Den geheelen dag en den daaropvolgonden nacht weiden zij opgesloten gehouden. Eerst den volgenden morgen werden zij weder vrijgelaten. De lust voor hun verderen fietstocht was echter door den ondervonden tegen spoed geheel verdwenen en reeds den volgenden dag waren zij weer in hunne woonplaats terug. Zondagmorgen half elf, wordt er in het Logegebouw een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate te Apeldoorn. De Commissie v. Toezicht op het Lager Onderwijs heeft bij den Gemeenteraad ingediend -een voorstel tot verbetering van de jaarwedden der onderwijzers bij het Openbaar Lager Onderwijs alhier. De luitenant-kolonel J. H. v. d. Burg en de kapitein F. A. Nieuwenhuijs van het 5c rog. inf. zullen van 1 tot 29 November bij het lereg. vesting artillerie (e Utrecht een cursus bijwonen voor vesting- en fortcommandanten. De le luitenant der cavalerie W. J. Jeltes, thans te 's Gravenhage, is benoemd tot adjudant bij het 3e regiment huzaren. Zondag, 30 September, zal er bij gunstig weder een vriendschappelijke match plaats hebben tusschen Quick II en de Amersfoortsche Yoetbalvereeni- ging H. V. C. beide te dezer stede. Het is voor laatstgenoemde vereeniging de eerste match, die zij zal spelen te gen een le kl. club van den U. P. Y. B. Zooals reeds in het vorig nummer is gemeld, speelt die vereeniging, in dit seizoen ook in die klasse, naai de over winning het vorig seizoen behaald. Die match wordt gehouden op het voetbalterrein aan den Leusderweg. De bij het 5e reg. inf. nieuw benoemde 2e luitenants H. D. Scherpenhuijzen, J. P. Belten en A. Govers, zullen vermoede lijk op G October a.s. worden beëedigd. De regimentsoefeningen van het 5e reg. inf. zijn Donderdag geëindigd met een manoeuvre gedurende den nacht, op het terrein tussehen de Pyramido en Oud-Leusden. Heden vertrekken de milliciens (vier- maanders) der jongste lichting met verlof voor 2 maanden of met groot verlof en het mecrcndcel der miliciens van dc lichting 1903, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapens waren, met groot verlof. Woensdag jl. werd door den Intendant iu de 4e divisie aanbesteed do levering van ligstroo benoodigd iu; het garnizoen Amersfoort van 1 November 1906 tot 31 October 1907. Ingekomen waren 5 inschrijvingsbil jetten, het laagste was van L. S. van Esso te Smilde met een prijs van f 32.75 per 1000 K.G. Aan hem is de levering onder het gewone voorbehoud gegund. De heer G. J. baron van Boetselacr Burgemeester van Hoogland, zal 2S Oct. a.s. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot Burgemeester dier gemeente. De heer II. J. van Gijen, Utrcchtschc weg, tegenover Rustoord, is aan het telefoonnet aangesloten met uo. 172. Door de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers is onder staand adres aan den Gemeenteraad verzonden. Geett met verschuldigde]! eerbied te kenueu de Afdeeling Amersfoort en om streken van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers/'' /goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 22 Maart 1890, No. 28), dat naar hare meening de salariëering der onderwijzers en onderwijzeressen in Uwe Gemeente, werkzaam bij het Openbaar Lager Ouderwijs, niet voldoende geregeld is, omdat lo. een maximum van f1000 beslist ou- voldoendc geacht moet worden voor wat een onderwijzer met een gezin noodzakelijk behoeft 2o. de opklimming van f75 om de 5 jaai en nog f50 nu 30 en 35 jaar eveneens wijziging bekoelt, zoowel wat clen duur der perioden, als wat het bedrag der rerkoogin- geu betreft 3o. de billijkheid meebrengt, dat de tege moetkoming in de woninghuur worde uit gekeerd zoowel aan ongehuwden als ge huwden, zoowel aan mannelijke als vrouwe lijke leerkrachten -lo. voor diensten gegeven buiten de gewone schooluren (hernalingsonderwijs) de vergoeding niet billijk is geregeld; redenen, waarom adressanten, onder ver wijzing naar do bijgaande Memorie van Toelichting. Uw College verzoeken, de salarisverordening in Uwe gemeente zoo danig te herzien, dat aan bovenbedoelde bezwaren volledig worde, tegemoetgekomen. Hetwelk doende enz. Namens de Afd Amersfoort en Omstreken v. d. „Sond ene Nederlandsche Onderwijzers A. H, AARDEMA, Voorzitter. A. B. VAN DER KLEIN, Secretaris. Bij het adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd, met tal van gegevens en stalen omtrent salarissen die andere ambtenaren genieten. Aan deze memorie willen wij alleen de inleiding ontleenen, die luidt als volgt: De taak van den onderwijzer is een schoone, het onderwijzen en mede-op voeden van het toekomstige geslacht, het ertoe medewerken, dat de toekomstige staatsburgers niet alleen door meerdere kennis beter zijn toegerust voor den strijd om 't bestaan, maar ook dat zij intellectueel en moreel hooger staan dan het huidige geslacht. Die taak is echter een moeilijke. De onderwijzer heeft 40, 50, dikwijls nog meer kinderen te onderwijzen en op te voeden. De kinderen hebben elk hun eigen aanleg, hun eigen persoonlijkheid, hun eigen gebreken. Zal de taak dei- school zooveel mogelijk tot haar recht komen, dan dient de onderwijzer met de individualiteit van elk zijner leerlin gen rekening te houden. Dit maakt mede de taak voor den onderwijzer tot een zeer moeilijke. Een klas leerlingen kan en mag niet behandeld worden als compagnie soldaten. Van den onderwijzer mag veelgeëischt worden. Hij moet zijn een hoogstaand man, intellectueel en moreel. Zijn studie is met het behalen der akte niet afge- loopen, integendeel, bij den tegenwoor- digen stand der opleiding begint zij dan feitelijk pas. Het is noodzakelijk, dat hij tot eigen algemeene ontwikkeling en tot het zich meer bekwamen voor zijn taak, zich op de hoogte kan houden van wat et- wetenswaardig verschijnt. Behalvedeze eischenis eerste voorwaarde voor 't welslagen van 't onderwijs, dat do beroepsliefde van den onderwijzer niet gedoofd wordt, dat hij zich integen deel met liefde en toewijding aan zijn taak kan geven. Het vroolijke, jonge kinderhart vraagt opgeruimdhoid en blijmoedigheid van den onderwijzer. Gaan die te loor, dan wordt er groote schade aan de school toegebracht. De gemeentebesturen, aan wie de zorg voor 't openbaar onderwijs is opgedra gen, hebben dus alles te doen, wat strekken kan om de beroepsvreugde des onderwijzers te verhoogen, hebben weg ie nemen, alle oorzaken welke vermindering der beroepsliefde tenge volge kunnen hebben. Een dier oorzaken is de slechte finan- cieele positie, waarin de Nederlandsche onderwijzer verkeert. In geen gemeente is dc salarieering dusdanig, dat de onderwijzer in bescheiden mate voldoen kan aan de eischen, die het leven hem stelt en aan de eischen, die hij het leven stellen mag. Zorgen van financieelen aard zijn dan ook den onderwijzer niet vreemd en beginnen reeds bij den aanvang van zijn loopbaan, daar het aauvangsalaris ontoe reikend is, om in zijn behoeften aau levensonderhoud en verdere studie te voorzien, 't "Vooruitzicht het later beter te zullen krijgen, kan hem geen troost brengen, daar ook later, ja steeds het salaris blijft beneden dat, wat hij behoeft om behoorlijk te kunnen leven. Geldzorgen van ernstigen aard komen in vele onderwijzersgezinnen voor. En al moge 't nu overdreven zijn, te beweren dat de onderwijzer eiken dag, elk uur, elk oogenblik bij zijn werken zich deze zorgen herinnert en daardoor in de onmogelijkheid verkeert, zijn arbeid met liefde en opgewektheid te vervullen, toch staat 't onomstootelijk vast, dat, tenge volge van zijn financieelen kommer op zijn gemoedstoestand een invloed wordt geoefend, welke op zijn onderwijs en zijn geheele optreden in de school slechts schadelijk kan werken. In het wezenlijk belang van het onderwijs, dient du6 de salariëering van den onderwijzer zoo te zijn, dat hij zon der geldzorgen behoorlijk het leven door kan gaan. De onderwijzer heeft echter ook recht op een behoorlijk salaris. De diensten, welke hij de gemeenschap bewijst, geven aanspraak op een onbekommerd be staan. Het meer weerbaar maken van het volk, het opvoeren van het peil der be- Rchaving, verstandelijk en zedelijk, komt de geheele gemeenschap ten goede, ook financieel. De staten, die op industrieel en handelsgebied, de eerste plaatsen innemen, hebben dit voor een groot deel te danken aan het lager onderwijs, dat hun burgers genoten hebben, dus aan den onderwijzer. Een afscheid. Konden we enkele dagen geleden, onzen geachten Directeur, den Heer Gun- thermohr, bij de benoeming van ZEd. tot Inspecteur der Posterijen en Tele grafie te Middelburg niet anders dan hartelijk gelukwenschen mot deze gun stige onderscheiding, thans willen we 't ons niet ontveinzen, dat we met leedwezen de ure verbeidden, waarin ZEd. afscheid nam van zijne ambtenaren, met wie hij te korten tijd heeft kunnen arbeiden om tal van verbeteringen tot stand te brengen. Sedert 1 Oct. 1905, dat ZEd. als Directeur hier werkzaam was, heeft hij niet alleen de algemeene achting en genegenheid weten te veroveren, doch zich doen kennen als een strikt recht vaardig en humaan chef, die steeds een open oor en hart had voor alles wat tot algemeene verbetering kon leiden. Getrouwe plichtsbetrachting vooropstel lende kon hij steeds rekenen op de welwil lende medewerking van zijne ambtenaren, overtuigd als deze waren, van de sym pathie en hoogachting van hem, die humaniteit en rechtvaardigheid beschouw de als eerste vereischten voor de goede uitvoering van den dienst. Waar zulke superieuren geroepen worden tot vervulling van een hooger ambt, daar kunnen we niet anders dan de ambtenaren uit de Inspectie Middel burg van harte gelukwenschen. Moge het den Heer Gunthermohr ge geven zijn nog vele jaren te arbeiden aan de algemeene belangen van den dienst en tot welzijn zijner ambtenaren, zij ton slotte ons aller wensch. E. L. In de Woensdagavond gehouden leden vergadering van de vereeniging Am bachtsschool voor Amersfoort en Om streken, werden de notulen dei' voriol vergadering onveranderd vastgesteld. 1 Het bestuur heeft een lijst doel circuleeren ten einde gelden te vel zamelen om de in deze notulen genoemdl cursussen voor vakonderwijs in dit jaal te kunnen doen geven. Door een ruiml gift van den eerevoorzittcr mr. F. Ijl Graaf Schimmelpenninck en 't bethal van inteekening op deze lijst is hl bestuur hiertoe in staat gesteld, eil hoopt uitvoering aan de zaak te gevel Een poging om nieuwe leden te vel werven mocht het resultaat hebben, dal een 25-tal zijn toegetreden. Voorts is ingekomen een verzoek val werklieden der H. IJ. S. M. om eel vakcursus voor machineteekenen. Dit verzoek zal door 't bestuur natlel worden overwogen. Wat de metselcursus betreft, kal worden medegedeeld, dat de regeeriol de daarvoor gevraagde subsidie heel toegestaan, indien ook de gemeente dl gevraagde subsidie geeft, 's Rijks subsidil zal aldan worden gebracht van f 800(1 op f9200. Van 't gemeentbestuur is nol geen antwoord ontvangen. Een dubbel begrooting moest daarom door 't bestuul worden opgemaakt, n.m. eene waarol de metselctirsus voorkomt en een zoal der. De laatste wijkt slechts weinig af val die van 't vorige jaar, en sluit in ontl vangt en uitgaaf tot een bedrag val f IS764. Komt een metselcursus tot stand, dal zal het totaal beloopen de som val t 20335. De begrooting aldus goedgekeurd, zal worden ingezonden bij den minister el B. en W. Punt II. Benoeming van een coral missie tot nazien der rekening en vel antwoording over 1906. Tot lid dezer coml missie worden benoemd de heeren nul dr. J. G. Stenfert Kroese, mr. A. vaal Traa en J. W. Middelburg. Tot plaats-I vervangend lid de heer A. M. Trompl van Holst. Punt Hl. Verkiezing van vijf bel stuursleden wegens periodieke aftredingl van de heeren: Van Vollenhoven, Yail den Donker, Hemminga, Kam en Vatl der Koogh. De aftredende heeren worden all herkozen. Tot zijn spijt moet de voorzittcil mededeelen, dat van den secretaris, del heer H. Gerritsen, een schrijven i» ontvangen, dat hij wegens drukke wert-l zaamhedon moet bedanken voor gel noemde bestuursfunctie. Voorloopig zall nu een der andere leden het secretin! aat op zich nemen, en voor een voll gende vergadering een verkiezing wot-l den uitgeschreven. Niets meer aau de orde zijnde, sluitl de voorzitter te kwart na negen uur del vergadering. A. D. I Door de Politie zijn gisteren alhier] aangehouden een zwervend paar (man! en vrouwspersoon) die gesignaleerd stoel don in het Alg. Politieblad en respectiel velijk nog 13 dagen en 23 dagetl hechtenis moesten ondergaan. Half m i 11 i a r d a i r, de echte Croc-I sus van allo poetsmiddelen mag genocmil worden, naar het verbruik gerekend, lietl beste metaal-poetsmiddel der wereld! Globe poetsextract van de Naatnl. Ven-I nootschap Fritz Schulz Jr. te Leipzig! Neuburg a. D. Eger i. B., Lincoln bijl New-York. Op kleine schaal begonnen, is heil verbruik van dit poetsmiddel zoodanig! toegenomen, dat thans meer dan 50ÖI milliocn doozen Globe poetsextract overl de geheele wereld verzonden worden! Dit is wel het beste bewijs van de uit! muntende hoedanigheden van dit poets! middel, dat nu door millioenen huis! vrouwen dagelijks en voortduren! gebruikt wordt en dat in het leger, bijl spoorweg- en transportmaatschappijen,I ja, in bijna elk bedrijf naar waarde] geschat wordt. De vervaardiging van] Globe poetsextract geschiedt met del grootste nauwgezetheid uit het beste] materiaal, in het bijzonder uit het echte] Neuburger kiezelkrijt, dat iu ongeeve-] naard beste qualiteit alleen in de eigen bergwerken van de N. V. Fritz Schulz Jr. gevonden wordt en met de nieuwste machines tot de grootst mogelijke fijn heid wordt verwerkt. Juist dit materiaal geeft aan het Globe-poetsextract een eenige poetskracht, zonder dat de metalen ook maar in de geringste mate worden aangetast. Globe poetsextract geeft spoedig en zonder moeite een fraaien, lang in stand blijvenden glans, het is vrij van alle schadelijke bestand- deelen, krast niet en geeft geen vlek ken, zooals poetspommade, en is te verkiezen boven alle in den handel voorkomende vloeibare metaal poets preparaten, daar het degelijker reinigt dan deze en veel goedkooper is. Alles bij elkaar genomen, kan Globe poets extract wel met recht het beste metaal-

De Eemlander | 1906 | | pagina 2