- BENNER's - - Pianolessen. - «Appelbeignets. Naar Maat. C. cTC. de Jong, Kermis te Amersfoort. A. BENNER. IDEËEN. Advertentiën. Mej. A. C. Busquet, - BRILLEN - St.-Nicolaas Gijsbertus de Jager Hof 38. Madame Sans-feie. Diploma Ned.Toonkunst Vereeniging 1 A. J, VAN ZALINGEN, Gedurende de KERMIS alle dagen Heeren-, Dames- en Kinder Schoei sel. Met Vacht of Vilt gevoerd in diverse stijl, prijs en kwaliteit. HET NEDERLANDSCHE TOONEEL" bekende STOOMCAROUSEL staat weder op den HOF. Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen: De Amersfoortsche „Quick" heefteen schitterende overwinning behaald 1.1. Zon dag op den Kampioen van het Oosten, de voetbalvereeniging P. W. uitEnschedé. Men verwachtte algemeen ook de Quickenaars een verpletterende neder laag, doch dank zij de hechte achter hoede, waar Captain Coenen enorm was, gelukte het den Enschedeërs niet een enkel doelpunt te maken, terwijl bij Quick reeds na tien minuten de heel de Stoppelaar uit Leiden, die het beste spel in de voorhoede gaf te zien, er in slaagde den bal uit een voorzet van Walter Scott, zeer gelukkig via den paal in het net te werken, zoodat de Amersfoorters met 10 wonnen. Houdt vol Quick! A. s. Zondag in Arnhem tegen Vitesse weer winnen!! In de zitting der arrondissementsrecht bank van Utrecht van Maandag 22 Octo ber 1906 werd de volgende uitspraak gedaan: P. G. L., 22 jaar, zonder beroep alhier, bekl. van diefstal van een rok ten nadeele van M. v. K., veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De heer T. Wijnia onderwijzer aan de Christelijke school alhier is benoemd tot eerste onderwijzer aan eenzelfde school te Sneek. De heer C. Moerman Jr. onderwijzer aan de school in de Koningstraat, is geplaatst op de voordracht voor onder wijzer aan een openbare school te Hil versum. De Amsterdamsche corr. van de Asser Ct. meldt: Naar wij vernemen ligt de reden van de langzame werking der Staatscom missie voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand ten opzichte van de te houden enquête m het feit, dat er nog geen overeenstemming is verkregen tusschen den Min. van Bin nen]. Zaken en de commissie. De Minister meent nl., dat het niet op den weg van de commissie ligt zich bezig te houden met een onderzoek naar het vakonderwijs. Tot opvolger van professor Van Thiel als president van het Seminarie is met ingang van 1 Januari 1907 gekozen de heer Van Santen, kanunnik van het metropolitaankapittel en pastoor te Dor drecht. Gisteren is hier door de politic een belangrijke ontdekking gedaan. Ten huize van zekeren D. vond men nl. tal van stempels waarmede valsche bankbiljetten kunnen worden vervaardigd. En dat ze er al mee waren gemaakt, heeft men in Maastricht ondervonden, waar de maker (een Belg) ze trachtte uit te geven. Maandag vervoegde zich nl. een vreem deling bij den goudsmid Th. aldaar en deed daar voor 500 francs inkoopen van gouden sieraden, die hij betaalde mot 5 bankbiljetten van 100 francs. De vrouw- van den goudsmid, die hem bediende, kreeg argwaan omtrent de echtheid dei- biljetten en zeide, die te willen laten onderzoeken. De vreemdeling pakte toen de gekochte voorwerpen bijeen en liep ijlings de straat op, gevolgd door de vrouw, die riep: „Houdt den dief", wat door den oplichter zelf ook werd ge roepen. Al vluchtende kwam hij in een doodloopend straatje, waar hij spoedig door een agent van politie gegrepen werd, die hem naar het bureau van politic bracht. Daar verklaarde hij K. L. J. van M. te heeten, 24 jaar oud, ver van eene gelukkige vrouw schikte zich beter in haar lot; en Carlo's karakter had zich ontwikkeld, als dat van iemand die steeds tracht 't beste leven te leven. Terwijl hij 't accompagnement van Caro Nome speelde, dwaalde zijne ge dachten terug naar Franccsca en hij begon zich af te vragen waar Sardoni toch bleef, die naar 't postkantoor was om brieven te halen. Wellicht zou hij heden iets van Enrico hooien, hij hongerde naar nieuws, want Clare kon slechts tweedehands berichten geven en Enrico verstond nog altijd niet die be richten te schrijven waarnaar een min naar haakt. Hij keek driftig op toen de deur open ging en Sardoni binnen trad. „Hebt ge aan de brieven gedacht?" vroeg hij, verheugd een gelegenheid te vinden die aan 't repeteeren een eind maakte. „Bij toeval, ja," zeide Sardoni, die sinds zijne verloving met Domenica Borelli zeer vergeetachtig was ge worden." „Maar er waren geene voor jou, Yal, alleen één voor Madame Merlino." Carlo was teleurgesteld, doch hij was er reeds zoo aan gewoon, dat zijn ge laat dezelfde uitdrukking hernam, na eenige noten van „Caro Nome" te heb- - ben gespeeld. Sardoni verliet de kamer en Nita begon te lezen. Na eenige zinnen te te Brugge geboren en te Amersfoort woonachtig te zijn. Op hem werden nog 5 valsche biljetten gevonden. Dadelijk vertrok de recherche van Maastricht naar hier. Bij het onderzoek, waarbij assisteerden onze commissaris van politie en de inspecteur, mocht het hun gelukken ten huize var. genoemden D. verschillende stempels in beslag te nemen, die bij het vervaardigen van de biljetten waren gebruikt. Het onderzoek duurt voort. Yrijdag probeerde een boer, K. ge naamd in een bierhuis op den Hof, een valsche rijksdaalder in betaling te geven. Het bedrog werd evenwel ontdekt en ons boertje, dat zeer goed wist dat het geldstuk niet deugde kreeg proces-verbaal, terwijl de riks in beslag werd genomen. In een nog drukker dan 3 October bezette vergadering van den Neder!. Protestanten Bond, afd. Amersfoort trad Prof. Dr. H. Y. Groenewegen, Maandag 22 Oct. op met zijn tweede cursuslezing over liet Materialisme en de Godsdienst. Yan dezelfde hand, die ons over de eerste lezing een verslag gaf, werd ook nu ons een overzicht toegezegd. Voorloopig zij meegedeeld, dat, sprak Prof. Groene wegen 3 Oct. over het wijsgecrig mate rialisme en de gronden waarop dit onhoudbaar bleek, hij Maandag 1.1. meer het practisch materialisme a. g. de stof- vergoding in het leven en streven der menschen behandelde. Dinsdag 6 Nov. zal de derde lezing worden gehouden Na afloop der openbare vergadering deelde do voorzitter in een huishoudelijke vergadering mede, dat de oprichting van een Zondagschool, waarom in de vorige vergadering werd verzocht in voorbe reiding is. Yergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, op Zaterdag 20 Oct., des avonds te S uur. Alle leden zijn aanwezig. De notulen van de 130e vergadering, d.d, 13 October, worden gelezen en ongewijzigd goed gekeurd. Ingekomen is een schrijven van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, inhoudonde de mededeeliug dat hij geen termen heeft gevonden om het postkantoor bij het locale telefoon net aan te sluiten. Dit schrijven wordt voor keunisgeving aangenomen. Een schrijven van het bureau voor Handclsinlichtigen. Alsvoren. Een adres van de Ver. van Ned. Werkgevers, aan den min. van Water staat, en een idem aan de Tweede Kamer. De secretaris leest deze adressen voor, waaruit blijkt dat de Ver. van Ned. Werkgevers, Staatsexploitatie van de Spoorwegen beslist ongewenscht acht, eu zij verzoekt om deze twee adressen te steunen. De heer Sinnige meent, dat waar monopolie heerscht, op welk terrein ook, steeds handel en nijverheid daaronder moeten lijden. Komen de spoorwegen in staatshanden, dan zijn handel en industrie overgeleverd aau staatsmono polie. Hij wil het adres steunen, opdat men niet krijgt een staatsmonopolie tot exploitatie der spoorwegen. De heer Van Duineu kan zich best met het gesprokene vereenigen. Dij is van meening, dat concurrentie ook op 't gebied van 't spoorwegverkeer veel beter is voor handel en industrie. Nadat de voorzitter 't voorstel-Sinnige hebben doorloopen ontsnapte haar een onwillekeurige uitroep van verwondering, en Carlo, die over de Rigoletto gebogen, 't air van „Caro Nome" nog floot, keek snel op. „Wat scheelt er aan?" vroeg hij en terwijl hij sprak, zag hij voor 't eerst de groote letters „Napoli" op 't post stempel. Zij las voort, doch een namelooze vrees bekroop hem. Betrof de brief Comerio? 't Schrift was niet van Enrico, anders zou hij hebben gedacht, dat aan Francesca iets oveVkomen was, wat zijn vriend hem niet onvoorbereid durfde te schrijven. De brief moest dus Comerio aangaan, als zij 'them maar wilde ver tellen. Hij ging zitten en wachtte, niet durvend aandringen en eindelijk keek zij op en zeide met een vreemde stem 't Is een brief van Mademoiselle de Caisne, Carlo. Ge moet 't zelf maar lezen, dit sluit zij er bij in." Verwonderd nam hij de papieren aan, die zij hem overhandigde en las het eerste. Het was oen half vel papier waarop de volgende advertentie uit de Times was geplakt: „Getrouwd den 26en van deze maand door den Britschen consul en den Rev. J. Smith te Napels, Renato, graaf Carossa en Francesca, oudste dochter van kapitein John Britton R. N." (Wordt vervolgd.) om 't adres te steunen in stemming heeft gebracht, wordt dit met algemecne stemmen aangenomen. Eeu adres aan de Tweede Kamer van de K. v. K. te Haarlem, houdende ver zoek tot invoering van midden-Europee sehen tijd. De heer van Duinen stelt voor, dit adres voorloopig aan te houden, daar 't gebleken is, dat de spoorwegmaatschap pijen niet meer zoo gebonden zijn, en wel weer den Amsterdamschen tijd willen overnemen. De voorzitter zou het wenschelijk achten om óf het adres van Haarlem te ondersteunen, óf een eigen adres te zenden, daarbij aandringende op eenheid van tijd. De heer Sinnige steunt het voorstel- van Duinen. Na eenige discussie wordt het voorstel van Duinen met algemeene stemmen aangenomen. Een adres van de Kamer van Steenwijk aan den directeur-generaal der Staats spoorwegen te Utrecht, houdende ver zoek om 't vervoer van langhout en langijzer weer op alle dagen te doen geschieden en niet alleen op Dinsdag en Donderdag, waardoor groote ver traging ontstaat. De heer H. van Haselen acht 't moeielijk dit adres te steunen, daar de Kamer in gebreke is gebleven mede te doelen waarom destijds die regeling door den directeur-generaal is getroffen. De heer van Duinen sluit zich hier bij aan. 't Adres wordt daarop voor kennis geving aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter te negen uur do vergadering. 0e kermis. Maandag is de kermis begonnen en dadelijk schijnt iedereen nog al zijn best gedaan te hebben, deze zoo goed mogelijk in te zetten. Beginnen we met do meest beklagenswaardige menschen, dan wil het ons voorkomen, dat de eerste dag de beste er reeds ontzettend veel gedronken is. Het aantal dergenen, die te veel geofferd hadden aan Bachus leek ons ten minste verbazend groot. Ook hoorden we, dat er nog al eenigen waren ondergebracht in het politiebureau oiu daar hun roes uit te slapen. Zoo zagen we Maandag ook den beroemde kei-vinder, of te wel „Spekkie", naar het bureau brengen, haast hangende tusschen de twee dienders. We willen hopen, dat het geen voorspel zal zijn van ergere dingen. Gelukkig geeft de kermis ook nog aan anderen vermaak. Men moge dan geen voorstander zijn van het kermisvermaak, te ontkennen valt het toch niet, dat er veel kinderen en ook groote menschen, in don waren zin des woords veel pret en vermaak vinden op de kermis. Wanneer men de talrijke kinder groepjes met de grage gezichtjes langs de kramen ziet loeren en ook vele grooten met blij uiterlijk ziet gaan langs de velerlei uit stallingen, dan wordt het toch ieder duidelijk,- dat die allen, al krijgen ze dan ook niet veel van het moois en het lekkers dat ze zien, toch genieten. En dan van de draaimolens of van de glijbaan. Deze laatste is nieuw voor onze kermis en het wil ons voorkomen, dat dit werkelijk een leuk vermaak moet zijn. De vele jongens en meisjes, grooton zagen we er niet afgaan, die met deze nieuwigheid kennis moesten maken, had den verbazend veel pleizier van het afglijen en graag hadden ze er de moeite voor over om weer naar boven te klau teren. Want het is een heele hoogte om boven te komen en menigen hoorden we de opmerking maken, dat bij voor uitgang van het bedrijf, hooguoodig eeu lift er bij moest komen. Als gewoonlijk loopt het bij Benner ook druk. Dat is elk jaar een attractie van de kermis en telkenmale zit de molen vol, terwijl ook de omstaauders, hetzij met confettie of met serpentines ontzettend zich vermaken. Ook de andere vermakelijkheden schijnen niet over te weinig bezoek te klagen te hebben. We zagen tenminste herhaaldelijk vele personen zich ver dringen om een plaatsje hier of daar machtig te worden. Wat we ook niet in de laatste jaren hier gezien hebben dat is een vlooien theater, thans staande op den Hof tegenover „De Kroon." Naar wij hoorden moet het zeer aardig zijn te zien hoe de anders minder aangename springende en bijtende diertjes, hier aardige kunstjes ver richten. In de verschillende zalen loopt het zeer druk. Maandagavond woonden we de uitvoering bij van „Ghetto." De zaal was stampvol en het publiek meer malen onder den indruk van het mooie spel. Er moest na het tweede en derde bedrijf eenige malen gehaald worden. Het kan natuurlijk niet in onze be doeling liggen thans een uitvoerige bespre king te geven. Daarom volstaan we met het weergeven van onzen indruk ovei' het geheelkeurig, goed verzorgd spel zooals we dat van de spelers der Hollandsche Tooncelvereeniging gewoon zijn. In de Arend trokken de stoutmoedige Wilsons voel menschen verzot op uvou- turen. Het is dan ook een wonderlijke geschiedenis, die wordt afgespeeld. Maar het publiek vindt het mooi en dat zegt vooral in den kermistijd alles. Burgerlijke Stand. van 19 tot en rnet 22 October. GEBOREN: Gerard, z. v. Johannes Kok en Maria Hoff. Antonius Wil helmus Franciscus, van Hermanns Lam- bertus Mayer en Maria te Beek. O YERLEDENCornelia van de Geert, oud 3 Maanden, d. v. Aart van de Geert en Jacoba van den Bor, Maria Gootc, oud drie maanden, z. v. Adriaan Johannes Marinus Goote en Pieternclla Ailriana Buijs. Amh.weg 37, Amersfoort. - beveelt zich aan tot het geven van met BIEOCALE «LAZEN voor afstand en nabijheid. Verkrijgbaar bij W. F. A. GROENHUIZEN. INSTRUMENTMAKER Langestraat 42. - CONFISEUR. - Langestraat 1, hoek Varkensniarkt. v 9 Telephoou No. 171. Weder dagelijks versrli verkrijgbaar mijn beroemd 50 ct. per 5 ons. v e r s c h e Bestellingen worden ten spoedigste bezorgd. Aanbevelend, Langestraat No. 14. Aanbevelend, Schouwburg Utrecht. Koninklijke Vereeniging Be-schcnnhcer Z. K. II. dc Prins der Nederlanden Don<ler<lng 25 October 1906: No. '2 van het abonnement. Tooneelspel in drie bedrijven en een voorspel uit liet Fransch van VICTORIEN SARDOU en EMILE MOREAU. Vertaald door A. ISING Jr. Regie: W. P. DE LEUR. Orkest onder leulimj rail den Heer H. Knijpers. Aanvang half acht ure. 1' r ij z c n der plaatsen: Balcon f2.35; Stalles en le Ampli. f2.10; lo Zijloge fl.85; Baignoires en 2e Amph. f 1.60; Parterre f 1.053o Auiph. f 0.85; 2e Zijlogo f 0.804e Amph. f 0.55 Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking voor Aandeelhou ders Dinsdag van 10 tot 12 uur; voor het publiek dieuzelfdcn dag (na loting) van 1 tot 3 uur. Verder Woensdag en Donderdag van 10 tot 12 en van 1 |ot 3 uur. Nieuwe uitgaven van C. L. G. YELDT, Amsterdam. Wat leert dc WETENSCHAP om trent de kennis van ons eigen Ik Men leze: P. E. LEVY, «c wil verstaudelijk ontwikkeld en toegepast als geneesmiddel. Vertaling van HENRY ESIIUIJS. 2e goedk. druk f 1.35, gebonden fl.65. Th. RIBOT. 0e ziekten van het «eheugeu. f 1.gebonden f 1.40. Th. RIBOT. Zick-zelf te zlju. (De ziekten der Persoonlijkheid), f 1. gebonden f 1.40. Dr. P. MOULIN. Magnetisme en Soniiiahulisrne, tweede herziene druk, fl.gebonden fl.40. Prof. ELIE METCHNIKOFF. 0e onevenredige ontwikkeling der Mensehelijke Natuur, grondoor zaak van ons gebrek aan levensgeluk. Vertaling van HENRY ESIIUIJS. f3.50, gebonden f3. De plaats voor pret en plezier. Jool en vermaak voor jongen oud. Hopende met een druk bezoek vereerd te wOrden. Aanbevelend, FKIEOKICH NIETZSCHE Eene Bloemlezing nit zijne werken door G. H. PRIEM. OORDEEL DER PERK „Een welgeslaagde poging om den grooten denker hier tc lande meer bekend tc maken." Het Vaderland. „Met zorg en goed oordcel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Ideëen hier een bloemlezing aan de Nederiandsche vrienden van dien wijsgeer aangeboden." Vragen v.d Dag. „Wij moeten den heer PRIEM dankbagr zijn, dat hij ons den grooten denker beter heeft doen begrijpen." Java-Bode. „Het is onzen landgeuooten nu mogelijk gemaakt de eigen woorden te lezen van een veelbesproken Europeesch Auteur." Nieuws v d Dag. „Het komt ons voor dat dc lieer PRIEM deze „Ideëen" met gelukkige hand gepaard en ze inet liefde vertaald heeft in een taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die van don lieer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. „Trois cents pages d'Idces, choisies avec discernement et inteihgemment traduites, c'est bien, cela peut déja favie cornaitre un peu ce penscur hardi qui tuf plus grand poète que philosoplie." Mercure de France.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3