IDEEEN. Allerlei. Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen: leven uit den faillieten boedel trachten te redden en bij voorbeeld evenals Hackel zeggen: "onze godsdienst is do eeredienst van het ware en schoone." Maar de vraag is en blijft, wat men antwoorden zal aan hen, die consequent zijn aan hun leer. Wie zal zich offers en ontbering en moeite getroosten in den dienst der "liefde, der waarheid en VOO: liet reclu, als hij deze dingen he. ft lemen beschouwen als toevalligheden en niet gelooft in enne eeuwige, hei e Oppermacht, tan Wiens onwankelbare!! wil ueze dingen een uitvloeisel zijn. De inconsequenties van de beste on der de materialisten bewijzen, dat hunne eer niet beantwoordt aan onze besteen ledclste aspiraties. Het godsdienstig ge loof daarentegen komt met ecne wereld en levensbeschouwing, die zich aanpast, die zich aanvleit aan de diepste nei gingen en behoeften van de mensclien- ziel. En zoo kunnen wij tot de materialisten zeggen: „IIoc onze theorieën ook mogen zijn, de mensch draagt nu eenmaal het besef eener geestelijke wereld met zich om. Maar terwijl gij door uwe leer ge doemd wordt den wortel van die gees telijke wereld door te snijden en voor de moraal geen eigenlijken grond kunt aantoonen, doet gij als de klaplooper en teert op de moraal van het Chris tendom. Zijn „weest dan volmaakt", zijn „het Koniukrijk Gods is binnen in u", hot laat u niet los, het trekt u al te machtig aan, gij kunt er niet buiten. Er is nog een ander verband tus- schen leven en loer dan tot dusver werd aangetoond. Tot dusver stel den wij deze waarheid in het licht: „zooals iemands leer is, zoo dreigt zijn leven te worden". Maar er is ook dit verband: „zooals iemands leven is, zoo wordt zijne leer." Een mensch met een kleinen geest, met een laaggestemd ge moed, louter vervuld van wat de zinnen streelt, niets willend en vragend dan wat alledaagsch zingenot, hij zal als van zelf neigen tot eenc bekrompen en platte levensbeschouwing, en de materia listische leer, die in hare consequentie het geestelijke een zeepbel acht, zal voor hem een uitkomst zijn, die hij met instemming begroet. Maar stel daar tegenover nu eens een mensch, die denken kan en denken wil, een mensch wiens rijk en teer gemoedsleven hem met bewonderiug en ontzag in de schep ping doet gadeslaan de majesteit der natuur, de harmonie van krachten, die de wijste wijsheid der menschen niet zou nebben kunnen voortbrengen, een mensch die dorst naar waarheid, ge rechtigheid en liefde, kan zoo'n mensch op den duur de wereld zich anders denken dan zóó, dat hij geleid en ge dragen wordt door eene geestelijke Macht, uit wier levensvolheid ook ons geestelijk leven is gevloeid en in wier heilig karakter onze drang naar heili ging des levens zijn verklaring, zijn steun en zijn waarborg vindt? Een mensch met een hoog en rijk geestcs- cn gemoedsleven heeft een natuurlijke neiging tot de levensopvatting en we reldbeschouwing van den godsdienst. Zijn geest heeft als van zelf behoefte aan eene wereld, waarin het geestelijke geen toeval, geen meitschenbedenksel is, maar het eenige, wat wezenlijk en eeuwig is. Zijn hart neigt naar de waar heid van het „God onze Vader en de mensch Zijn kind." En indien dat nu zoo is, indien het waar is, dat ook de cdelstcn onder de materialistische denkers onvrede hebben met eene levenspractijk, die het conse quente uitvloeisel zou zijn van hunne leer, indien het waar is, dat het beste in hen zal snakken naar eene wereld, waarin de hoogste en heiligste dingen, die wij kennen werkelijkheid en geen schijn zullen zijn, dan is er niet de minste vrees, dat het materialisme op den duur de menschhcid zal kunnen bevredigen. „Gods geest getuigt met onzen geest, dat wij kinderen Gods zijn." Ons besef van den adel onzer afkomst is geen waan van den dag, maar is iu ons diepge worteld, openbaring Gods aan het menschenhart. Jezus sprak het uit en ons hart zegt er ja en amen op. Geen studeerkamer-theorie zal op den duur ooit dat zielsgetuigenis kunnen te niet doen. Zoolang de mensch mensch blijft, zoolang heeft de godsdienst een toe komst, een toekomst, die eenmaal lich tend zal dagen als de nevelen van waan, misverstand en onverschilligheid zijn opgeklaard. Want het woord van den ouden kerkvader blijft zijne diepe be- teekonis behouden: „Gij hebt ons tot U geschapen, o God. en onze ziel vindt geen vrede, tenzij zij ruste in U!" Door de politie alhier, is lieden nacht bekeurd wegens het verkoopen van sterken drank zekere B, wonende aan dj Breedestraat. Procesverbaal is opgemaakt. Door de politie alhier, zijn diie valsehe rijksdaalders in beslag geno men, welke ter onderzoc k naar 's Rijks Munt opgezonden zijn. Doordat de chauffeur geen meester van het stuur kon blijven, reed Zaterdag de automobiel van den heer Schroder van Lookhorst op den Arnhcmschcnweg, nabij den Spoorwegovergang, tegen een boom. Door den hevige n schok werden de lieer en mevrouw S.. die achterin zaten, uit de auto geslingerd, en be kwamen beide nog al vrij ernstige kwetsuren. De heer C. J.E. Bosch heeft niet gunstig gevolg het examen afgelegd voor stations klerk bij de Ncd. Centraal Spoorweg maatschappij. De firma Mothorst Tan Lutterveld zal met 1 November worden omgezet in een Commanditaire "Vennootschap waarbij als behcerende vennooten zullen optreden de lieeren mr. A. van Traa en J. D, Keimann Jr. terwijl als com- mandatrioe aan de zaak verbondon wordt de firma H. Oyens Zonen, te Am sterdam. Quick heeft het tegen Vitesse te Arnhem af moeten leggen met 21, Gedeeltelijk is dat te wijten, dat ze- na half time met 10 man- .'.peelden. Vitesse was zeer gelukkig, terwijl en kele anders zeer goede spelers van Quick niet hun „beau jour" hadden. Quick II tegen Kampong uit Utrecht, verloren met, 4 2. ..Kampong" doel puntte twtemaal uit ee strafschop Na de A m ersfoortsche kerrai s. De locaaltrein AmersfoortNuu- speet had Zaterdagavond 10 uur aan de halte Kleine Koppel een vrij lang oponthoud door het vinden van klee- dingstukken op de lijn. Na een inspectie met fakkels reed men, zonder iets te ontdekken, verder. Bij de halte Hoog landerveen vond men later in een afdeeling tweede klasse een geniesol daat uit LItrecht. in een toestand, die hulp noodzakelijk maakte. Wat ei met hem gebeurd is, weet men nog niet. Dit echter staat vast, dat di gevonden kleedingstukken hem toe behoorden, terwijl eene hoofdwonde de gedachte aan een ernstig ongeluk voedsel gaf. Met een ziekenwagen werd de man naar het ziekenhuis te Nijkerk over gebracht Hevige brakiugen deden zich bij den patiënt voor, waardoor gevreesd kon worden voor hersen schudding Vermoedelijk heeft de Amersfoort- sclie kermis haar rol in dit tooueel gespeeld. („Hbld".) What's iu a uauie? In ons avondblad van 11 October j.l. kwam een bericht voor, onder boven staand opschrift, waarin o.m. stond: In Amsterdam is ook een tijdlang een makelaarskantoor onder den firma naam Waltmann Co. gevestigd geweest, en velschillende personen hebben daarvan treurige ervaringen opgedaan. Thans wordt in liet Amersfoortsche blad „De Eemlander", weer gewaarschuwd tegen den Amersfoortschen drager van den firma-naam. In 't belang van 't publiek is 't zeer zeker, dat het met den waren toestand bekend is, en wij meenden dus in dezen ons licht niet onder de koren maat te moeten plaatsen. Bij onderzoek is ons gebleken, dat liet bericht in de „Eemlander" als adver tentie is geplaatst door den heer Nan- ninga, den TJtrechtschen drager van den naam Waltmann Co. Bedoelde adver tentie luidt: Ter voorkoming van misverstand geeft ondergeteekende kennis: le. dat bij niet aansprakelijk is voor verbintenissen door den heer W. G. Krüsemann Jr. te Amersfoort, onder de firma „Waltman Co., Amersfoort", aangegaan 2e. dat sedert begin Augustus j.l. de lieer Krüsemann voornoemd, geen recht meer heeft, den firma-naam Waltmann Co. te bezigen. (w.g.) P. J. NANNINGA, firma Waltmann Co., Utrecht. „De „waarschuwing," waarvan ons bericht sprak, was dus niets anders dan een „waarschuwing ter voorkoming van misverstand," had met de al of niet soliditeit van de Amersfoortsche Walt- uiann-firnia niets te maken. In 't Zaterdagavondnummer van De Telegraaf vonden we het bovenstaande. Wel wat laat komt het excuus, maar het is er toch, al is het toch niet erg ridderlijk. De indruk dat de schrijver van het stukje van 11 Oct. den heer Krüseman in een ongunstig licht heeft willen stellen, wordt er dan ook niet door verzwakt. Industrie- en lluislioixlseliool. zoo met een trekje dat de bespiegelende De heer Greven; Hoe is 't vroege? politiek, nog niet altijd 's menschen gebeurd. Gisterenavond vergaderde de ver- werkelijke meening weergeeft, 't Is De heer Zwiers: Toen word er wal ceniging „Amersfoortsche Industrie- en namelijk bekend, dat de kerkelijkeproefles e-gevcn, doch ie hadden d'r Huishoudschool" in het schoolgebouw, partijen en vooral de anti revolutionairen niks an. Ze hadden het de laatste keer De vergadering werd geleid door l'rof. voor zich haast het monopolie op ieclion over de kenine en 'n tabak in Indië, F. Kcnmnck, die bij de opening mee-van de onvervalschto vaderlandsliefde, woar ik toch niks van of wiste, deelde, dat de „echte" voorzitter ver- Maar wat nu te zeggen van het volgende, j De lieer Nijnieijcr: 't Is het beste hinderd was, waarom de vergadering do ln liet nummer van 20 Oktober van I dat er een nieuwe oproeping gebeurt leiding moest getroosten van den 2den De Vrije Vries, antirev. orgaan Van hoi en dat er proefles wordt e-geven. kiesdistrikt Tietjerksteradeel, aan welks De Voorz.Dat is onnoodig. De leest de notulen der hoofd de naam dos lieeren S. A. Tal-na i schoolopziener maakt de voordracht en prijkt als medewerker, komt de volgende - daar moet de Raad zich aan houden. vnii zatter. Di- sec-rel aris tide vergadering van Donderdag 8 Maart 1906, die onder dankbetuiging worden vastgesteld. Iherna komt aan de orde: Begroo ting 1907. De voorzitter doelt mede, dat ten minste één lid de bcgrooting heeft ingezien tijdens deze ter visie heeft gelegen. De exploitatie saamgesteld: Ontvangsten Subsidies: Kijk Provincie Gemeente Nutsdepaitement Jaarlijksche contributie vrijw. bijdragen Schoolgelden Verkochte spijzen rekening is als volgt 6000. 1500. 2500. 700. 700. 3750. 350. f 15.500. 6075. 760. 400. 500. 450. 840. 750. 3100. 250. 1700. 400. 275. f 15.500. Totaal Uitgaven: Tractementen Congierge en werksters Onderhoud gebouwen Leermiddelen en schoolbehpef ten Materialen Vuur, licht, water Belasting, huur, assurantie Rente aflossing Kantoorbehoeften enz. Huishouding Levensmiddelen Diversen en onvoorzien Totaal De voorzitter wijst tot leden dei- commissie tot nazien der rekening van den penningmeester aan, mevr. Rolandus Hagedoorn en de heeren J. W. Middel burg en C. W. F. Reijckecs. De lieer Reijekers ter vergadering aanw ezig ver klaart zich bereid in deze commissie zitting te nemen Aan mevr. Hagedoorn en den heer Middelburg zal bericht worden gezonden. Bestuur s ve rkilezing. De lieeren Mooicn en v. d. Horst Bruijn vormen het stembureau. Herkozen worden mevr. van Beyma thoe Kingma, mevr. Meiners en mevr. Rengers met 17 stemmen de heer Rost met 16 stemmen. Mevr. Beyma en de heer Rost verklaren hun herbenoeming aan te nemen. Aan de dames Meiners en Rengers zal bericht worden ge zonden. Mede deelingen. De voorzitter deelt mede, dat de school verbazend groeit. Het ledental neemt nog gedurig toe en bedraagt reeds 232; toch zouden meer leden en vooral begunstigsters en begunstigers zeer Markelo. welkom zijn. Het aantal leerlingen bedraagt 240. Alle klassen zijn bezet, er is actie over de gehcele linie. Nu blijkt echter des te meer het ondoelmatige van het gc,- bouw, zoodat het noodig is nog een perceel te huren. Op het oogenblik wordt voor de school ingericht het per ceel in de H. v. Viandenstraat no. 25. Do exploitatie wordt zoodoende zeer duur, maar hot Bestuur heeft zoo ge handeld op aanraden van degenen, die hierin hebben mee te spreken. Het personeel is thans geheel com pleet. Inwonend zijn de directrice, het hoofd van de huishouding en 5 lecra- resseu. Met de cursussen is ook reeds succes bereikt. Mej. v. d. Akker slaagde dezer zonderlinge en onbegrijpelijke annonce voor: „Heden mochten wij den blijden dag beleven dat onze jongste zoon voor de militieloting No. 1-17 trok en hij was de laatste van de vijf zoons, die allen ziju vrijgeloot. De Ileere zij gedankt." H. P. Anncma. Dat zijn nu de menschen die altijd zoo aandoenlijk spreken over de Koningin en het Vaderland en die hun kicsvor- eciiigingen het liefst doopen „Oranje en Nederland." Maar zij danken God als hun jongens niet behoeven te dienen in „H. Ms. leger." Dat is toch niet in den haak, zou ik meenen. Neen maar genoeg, ik verlaat zoo spoedig mogelijk de onbe grijpelijke wegen der politiek en wensch u in kennis te brengen met een ander dankbaar mensch. Een veldwachter der gemeente Ruinen n.l. betuigt in een der bladen zijn „bij zonderen dank en hulde" aan delotelingen voor hun flink gedrag op den lotingsdag. Wat zeg je me daar van? Dat is nog eens een goede reden om dankbaar te zijn en de lotcliugen ver dienen zeker ook wel een pluimpje, want dat kunnen soms rare snuiters zijn. Niet alleen, dat je veel last van ze kunt hebben, en daar dacht dc veld wachter zeker aan, maar ze kunnen toch soms ook vreemd uit den lioek komen, zoodat je moet denken: is het onuoozel- heid of een grap? Zoo was de burgemeester van Klaas waal bij de loting voor de nationale militie te Oud-Beierland getuige er van dat een loteling, op de vraag vau den militic-kommissaris of hij reden van vrij stelling had op te geven, antwoordde met het leukste gezicht van de wereld: „Ja, mijnheer, mijn zusters dienen." Een zoodanige rcklame had de burgemeester in dfe dertig jaren dat hij de loting bij woonde, nog niet hooien inbrengen. Dat pleit voor het origineelo van de mop. Maar ik ben al zoo lang over die loting bezig, een mensch zou gaan den ken, dat er tegenwoordig geen leuker lui ziju, dan de lotelingen en dat is toch zoo niet. Er is ook nog een bepaalde categorie personen die ook moppig zijn n.l. de plattelandsgemeenteraadsleden. Dergelijke autoriteiten uit de stad zijn nooit moppig, dat zijn altijd intellectueel hoogstaande menschen, die ten volle bewust zijn van de hooge waardigheid die ze dragon. Maar op het platteland, neen, daar moet je nog eens om de vroede vaderen lachen. Zoo ook dezer dagen weer in de Gemeenteraad van De hoer Nijmeijer: lief d'n school opziener het recht uin dat te beschik ken? Dan hóeve wie ook niet te stem men, dpcli dan kan 'e d'r ons wel eene toesturen. Dc heer Zwiers gelooft dat de school opziener de Raad g'in slechten toe zal sturen en stelt vcur tot stemming over te gaan, wat goedgekeurd wordt. Op den lieer Eelsingh worden uit gebracht 4 stemmen, op den heer Mie- dema 1 stem terwijl 4 briefjes blanco werden ingeleverd, zóodat de lieer E. is benoemd." Later kwam in behandeling een adres van de afdeeling „Goor en Omstreken" van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin liet verzoek gedaan werd om eene nieuwe en betere regeling op do uitkeo- ring van salarissen aanjde onderwijzers en onderwijzeressen in de gemeente Mar kelo in het leven te roepen. Daarover had de volgende discussie plaats. „Dc Yoorz vraagt of alle leden zoo'n memorie hebben ontvangen, wat beves tigend wordt beautwoord. De heer Nijmeijer heeft ook zoo'n obligatie gekregen. De heer Zwiers: Ik zou denken, dat je op 't platte land oen onderwizer goed beloont. Ze vedient wal net zoo vólle as 'n bocrknecht. Iedere boerenknecht verdient ook in 't joar geen honderd rikdaaldcrs. De heer Nijmeijer: Ie mut 'n miester niet vergelieken bic 'n boerenknecht. Do heer Zwiers: 't Schelt ook wal'n darde ('/3 deel). Toen ie op daghure gingt, moest ie zoorder (zwaarder) war- ken dan een onderwizer. De heer Zeedam: Ik ken wel gezin nen, die van eenzelfde bedrag moeten leven. De heer Zwiers: De vader van den Yoorz., die 't adres eteekent hef, d'n olden Dollekamp, hef mie in de tied zelf ezogd, toen zien jongen as miester be- neumd was, dat ze het best veur zuu traktement kunt doen. In Riessen hef mie een roadslid ezegdwie legt zukkc dingc An de kante! De heer Zeedam: Ik ken 2 plaatsen, waar ook afwijzend op zoo'n verzoek is beschikt o.a. den Ham. De heer Nijmeijer: Ik heb er ook eene gezien woar het toe is estoan. In rondvraag gebracht wordt op 't adres afwijzend beschikt met 8 stemme. De heer Smit stemt blanco." Nieuwe uitgaven van C. L. G. YELDT, Amsterdam. Aan de orde was dc benoeming van Wat leert de "WETENSCHAP om- een hoofd der school. 1 trent de kennis van ons eigen Ik „De heer Berendsen zegt, dat spr.'s i Men leze: P. E. LEVY. Dc wil néve ezegd heeft, dat Eelsingh een flink verstandelijk ontwikkeld en toegepast onderwijzer is. j aR geneesmiddel. Vertaling van De heer Zwiers deelt mede, dat E.HENRY ESHUIJS. '2e goedk. druk hem goed heeft ane-stoan. 1.35, gebonden 1'1.4S5. De heer Nijmeijer vertelt, dat E. wel I Th. RIBOT. Dc ziekten van liet de school bezocht heeft, doch heel niet I Geheugen, fl.gebonden i*1.40. bij spr. aan is geweest, wat hij toch Th. RIBOT. Xicli-zclf te ziju. best heeft kunnen doen. Spr. vraagt (De ziekten der Persoonlijkheid), 1'1. voorts of het niet noodig is, dat ergebonden f 1.441. proefles wordt gegeven. Om maar zool Dr. P. MOULIN. Magnetisme en een knecht te huren goot neet. Soiuuabulisune, tweede herziene Dc heer Zeendam is 't eens met den druk, flgebonden fl.40. vorigen spreker. Om iemand te benoe- Prof. ELTE METCIIN1KOFF. De men, die men niet eens gezien heeft, ouevenretligeoutwikkeiiiig«Ier is een onbehoorlijk en onzinnig ding. f Mcnscliclijke Matuur, grondoor- De heer Nijmeijer: Dat dacht ik ook zaak van ons gebrek aan levensgeluk. Tegen mijn gewoonte in, moet ik thans eerst mijn schreden wenden op de glibberige paden der politiek. Maar, vrees niet, gij anti-politieke, of te veel verpolitiekte lezer, dat ik uw aandacht zal vragen voor vraagstukken van hoogero politiek. O, neen, daar ben ik zelf nog huiveriger van dan van een bad in de Amersfoortsche grachten, midden in den winter. Maar ik wil u even laten zien, FBIEDKItU H1KTZ8CIIK van dagen te Groningen voor de hoofdacte zoo. i Vertaling van IIENRY ESHUIJS. bewaarschoolonderwijzeres. I De Yoorz.: Eelsingh is recht van lieff 3.541, gebonden fS. De directrice heeft het plan opgevat jen leden. haar werkkring ook buiten de school uit te breiden. Ze wil nl. een kook cursus geven aan vrouwen uit den arbeidenden stand. Midden December hoopt ze in een bijeenkomst het plan daartoe te ontvouwen en Januari denkt ze dan te beginnen. Meer kan dc voorzitter thans niet meedeelen, mogelijk echter worden de leden binnenkort weder opgeroepen en dan zullen ze wel meer te weten komen. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Eene Bloemlezing uit zijne werken door G. H. PRIEM. OORDEEL DEK FEKb „Een welgeslaagde poging om den grootcn denker hier te lande meer bekend te maken." Hel Vaderland. „Met zorg en goed oordeel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Idcëen hier een bloemlezing aan de Nederlandsche vrienden van dien wijsgeer aangeboden." ragen v.d Dag. „TVij moeten den heer PRIEM dankbaar zijn, dat hij ons den grooten denker beter heeft doen begrijpen." Java-Bode. „Het is onzen landgenooten nu mogelijk gemaakt dc eigen noorden te lezen van een veelbesproken Europeesch Auteur." Nieuws v d Dag. „Het komt ons voor dat de lieer PRIEM deze „Idcëen" met gelukkige hand gepaard en ze met liefde vertaald heeft in een taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die van den heer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. „Trois cents pages d Idéés, choisics avcc discemcment et intclhgemment traduites, eest bieu, cela pent déja favie cornaitre un peu cc penscur hardi qui tuf plus grand poète que philosophe." Mercure dc France.

De Eemlander | 1906 | | pagina 5