Stadsnieuws. AHerlei. publiek ten goede komen. Opheffing van liet concurrentie-stelsel zal z. i.ook ten goede komen aan het vervoer van goederen. Van verdwijning van genoemd stelsel duchtte hij geen wijziging van de tariefpolitiek, waarbij nog komt, dat een heid van bedrijf kostenbesparing zal medebrengen en als gevolg daarvan ver dere verlaging der vrachtprijzen. Zijn inziens is het dan ook onder de bestaande omstandigheden onvermijdelijk, de uitoefening van dit bedrijf in het algemeen belang op te dragen aan den staat en wel om de volgende redenen: a. Het Nedcrlandsche spoorwegnet cischt een stelselmatige uitbreiding en verbetering op ruime schaal. Alleen de Staat kan dezen arbeid naar den eisch volbrengen; b. een gezonde regeling der spoor- wcgfinanciën is niet bereikt bij exploitatie der staatsspoorwegen door een of meer maatschappijen; c. de noodzakelijke gebleken inmen ging van den staat in de personeele aangelegenheden der spoorwegmaatschap pijen heeft een onnatuurlijkcn toestand in het leven geroepen, die alleen door staatsexploitatie is ie verbeteren. Deze stellingen werden door spreker met verschillende voorbeelden toege licht, waarby hij ook uitvoerig zijn meeningen verdedigde uit een oog- puut van goede financieele politiek. Maar afgescheiden daarvan wees hij er op, dat waar twee concurrenten beiden recht van medespreken hebben, het moeilijk valt verbeteringen aan te brengen, omdat een wijziging, voordeelig voor de één, voor den ander nadeel kan opleveren. Het stelsel van 1890 cischt in den tegenwoordigen tijd ingrijpende veran- deting. A'ervolgcns kwam spr. tot do verhou ding van onze spootwegen tegenover het buitenland. Tegenover de eenheid van onze naburen heeft Nederland nooit an ders kuunen stellen dan verdeeldheid. Bovendien, wanneer men let op de groote staatsbemoeiing in het spoorweg bedrijf, bestaat op het oogenblik de particuliere spoorweg-exploitatie nog slechts in schijn. De zelfstandigheid van de spoorweg- besturen bepaalt zich thans vrijwel al leen tot eerste aanstelling van personeel en tot het aangaan van contracten voor goederen-vervoer. Het thans bestaande overgangstijdperk kan dan ook volgens spreker, slechts oplossing vinden in staats-exploitatie. Wel zeggen de bestrijders van staats exploitatie, dat de Nedcrlandsche staat daarvoor niet geschikt is. Zij beroepen zich op het buitenland en op klachten, welke in de landen waar staatsexploi tatie bestaat, gehoord worden. Maar dat bewijst niet, dat het stelsel niet deugt. Ook in landen waar geen staatsexploi tatie is, worden klachten over misstanden bij het spoorwegwezen vernomen, Een beroep op het buitenland gaat dus geens zins op. Laat men dus liever in ons eigen land rondkijken naar de nitkom- stcn van onze staats- en gemeentelijke bedrijven. Over "t algemeen zijn deze nogal bevredigend. Spreker oordeelde voorts dat staats exploitatie onzer spoorwegen noch ten goede noch ten kwade van invloed zal zijn op de veiligheid van het verkeer. A'ervolgens trachtte hij te weerleggen de bedenkingen van de tegenstanders van staatsexploitatie, als zou de Neder landsche staat ongeschikt zijn; als zou staatsexploitatie te duur zijn. Spreker wees te dezen aanzien op Pruisen. Staatsexploitatie behoeft z. i. volstrekt met noodwendig duur te zijn. Maar wel noodwendige duurte volgt uit hot be staande concurrenticstelsel, ouidat dit de inkomsten drukt en de uitgaven op jaagt. meer je 't zult moeten bezuren en denk er 0111, elk woord dat je zegt wordt als bewijs tegen je gebruikt.1' „Hou je mond maar, ik zal wel mee gaan1", antwoordde vrouw Usher. liet grootste gedeelte van Qaster's ju- weelen werden in haar koffer gevonden, de andere had zij bij zich, tusschen haar kleeren verstopt. Een tijd lang genoot ik de eer aange wezen te worden als de man, die niet alleen eenige weken den beroemdstcn kok van de heele wereld, doch ook onbewust een van de meest beruchte dieven had gehuisvest. De man, die in de „AA'heatsheaf" zou te vinden zijn, werd nooit ontdekt, hoe men ook naar hem zocht. Korten tijd na dit opzienbarend voor val kwam Barbara eens thuis, stralende van pleizier en moest ik raden waar zij geweest was. Natuurlijk raadde ik steeds verkeerd. .Wel naar de kookschool!" zeide zij eindelijk lachend. - EINDE. - Wel achtte spreker 't gewenscht, dat de Staat zich bepaalt tot de exploitatie der hoofdspoorwegen, en de tramwegen en locaalspoorwegcn worden overgelaten aan den particulieren ondernemingsgeest Ten aanzien van deze kleine spoor- en tramwegen moest z. i. de staatsbemoei ing niet verder worden uitgebreid. Vervolgens betoogde spr., dat ons parlementaire stelsel waarvan de tegenstanders te veel invloed duchten volstrekt geen hinderpaal voor den Nederlandschen staat is om naar be lmoren de taak van exploitant te vervullen. In 't algemeen oordeelde de heer Gerlings, dat de overgang van het bestuur der spoorwegen aan den staat niet van beteekenenden invloed zal zijn op de dagclijksche dienstuitvoering en derhalve geene gevolgen zal hebben voor de al- gemeene veiligheid en de zekerheid van verkeer. Allereerst kwam in debat jhr. mr. Smissaert, die vooropstelde, dat de vier stellingen van den heer Gerlings, zooals zij gesteld zijn op het convocaticbiljet, niet kunnen gelden als antwoord op de pertinente vragen van het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid. Ver volgens trad spreker in een w eerlegging van het betoog van den heer Gerlings. Hij ontkende, dat het concurrentie- stelsel alleen verwerpelijke vruchten zou hebhen opgeleverd. Trouwens in 1899 heeft de heer Gerlings in een vergadering voor staathuishoud kunde zelf op voordeden van het con- currentiestelssl, zoowel voor personen als goederenvervoer, gewezen. Spreker beweerde voorts, dat de inleider niet voldoenden nadruk heeft gelegd op het verschil van exploitatie door den Staat of door één maatschappij. Wel heeft men in beide gevallen met een monopolie te doen, maar het zijn monopolies van geheel verschillenden aard. Bij staatsexploitatie nl. is de staat geheel alleen heer en meester, terwijl hij exploitatie door één maatschappij behouden blijven de voordeelen van particuliere exploitatie, welke ook minder stroef werkt, terwijl bij exploitatie door één maatschappij bovendien de staat blijft een macht boven de maatschappij. Met een beroep op Duitscbland, betoogde spreker vervolgeus, dat allerminst beweerd kan worden, dat staatsexploitatie in het belang van het reizend publiek zou zijn. Ook het bekende verwijt over slechte spoorwegaansluiting mag niet geschoven worden op het concurentiestelsel van de beide spoorwegmaatschappijen. Als te dezen aanzien een verwijt gemaakt kan worden moet dit gericht worden aan het adres van den minister van waterstaat en aan den raad van toezicht, die invloed kunnen doen gelden op de vastgestelde uren. Maar afgescheiden hiervan moet men er op letten, dat wij zitten tusschen internationale spoorwegen. Gemis aan aansluitingen zullen zich dus wel altijd voordoen, en het mag dus allerminst aanleiding zijn, om aan te heffen de leuze: Yoor staatsexploitatie. Spreker beriep zich in verband hier mede nog op hetgeen België te zien geeft. Aan het station Luik werd door het Belgische volk, dat nogal spontaan in zijn uitingen is, een trein, die op tijd aankwam, toegejuicht. Dit is slechts één staaltje uit vele betreffende het Belgische spoorwegverkeer, waarbjj zelfs de regle mentaire wachttijd is opgeheven. Daarna wees de heer Smissaert nogmaals op de overmatige spoorwegwinsten, welke in Duitschland behaald worden, ten nadeele van het reizende en vervoerende publiek. Die winsten komen bovendien niet alleen ten goede aan verbetering van het spoorwegverkeer. Neen, zij worden op geslikt door het algemeen budget. Ja, zegt de inleider, men moet zich niet op het buitenland beroepen. Maar dan wilde spreker er toch op wijzen, dat ten onzent bij onze particuliere spoor wegen, niet vernomen worden de recht matige klachten van industrieelen, als in Duitschland en België gehoord worden over het goederenvervoer. In verband hiermede bracht spreker ter sprake den Duitschen wagennood. Voorts weersprak de heer Smissaert de meening, als zou de uitbreiding van het spoorwegnet staatsexploitatie onver mijdelijk maken. Toegegeven dat er meer spoorwegen moeten aangelegd worden; dit brengt dan nog niet mede, dat de staat het beheer moet hebben. Ook oordeelde spreker, wijzende onder meer op de graagte, waarop personeel van den staat overging naar de particu liere maatschappij, dat de positie van het personeel bij overgang van het spoonvegbeheer in handen van den Staat niet zal verbeteren. Ook ten aanzien van de stelling van den heer Gerlings, dat bedoelde over gang geen gevolgen zal hebben voor de algemeene veiligheid en de zekerheid van verkeer, verschilde de heer Smis saert met den inleider van opinie. Spreker achtte namelijk die veiligheid bij parti culiere exploitatie beter gewaarborgd, omdat in dat geval de staat zich ab macht boven den exploitant plaatst. In onzen hoogst-modernen tijd be leven we nog al eens zonderlinge dingen en meermalen gebeurt het, dat verstan dige lieden, bij 't een of ander bedenke lijk hun hoofd schudden, daar ze zoo iets toch nooit hadden kunnen denken. Ja feitelijk, komen er steeds zoo aller hande nieuwigheden voor dat men niet eens meer verrast behoeft te staan, als do een of ander weer eens wat nieuws bedenkt. Zoo vonden wc dezer dagen weer een noviteit, als we ons tenminste niet bedriegen, in een der Utrechtsche bladen. Daarin toch stond de volgende advertentie: UTRECHT, 7 XII 06. Eenige Kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. Ondertrouwd AV. A. J. DE LIEFDE G. P. A. FUUT. Verzoeke beleefd verschoond te blij ven van Oadeaux. Geen Receptie. AVc weten niet of we hier tot navol ging moeten opwekking en geven het alleen als iets nieuws evenals we dat doen met het verhaal van den onder wijzer. diegestroopt werd. Ja, ge- stioopt, maar op een nogal voor hem geen kwaadaardige manier. Twee jongens in een dorp van Schotcr- land nl. moesten tot straf nablijven. Meester begaf zich, na de schooldeur goed gesloten te hebben, even naar huis om een kopje thee te gebruiken en in dien tijd bedachten de knapen, beiden zoons van een bekenden strooper, een middel om te ontvluchten. Een hunner had een hazenstrik in den zak en deze werd nu zoodanig geplaatst, dat meester er in moest loopen. Toen deze terug kwam, geraakte hij werkelijk in den strik, viel voorover op den vloer en zat door den strik aan den bank vast. De jongens kozen nu liet hazenpad en snel den huiswaarts. Schoorvoetend gingen zij den volgenden morgen weer naai school, maar meester was zoo verstandig er dadelijk niet over te spreken (daartoe was de grap te mooi en bovendien hoe stiller hoe beter), zoodat de jeugdige stroopers geen proces-verbaal kregen. Dat was verstandig van meester en bleef het geheel meer het karakter van een grap, zij het dan ook een onge paste, behouden. Ook grappig, maar daarbij nogal kwaadaardig, waren ze vorige week in den Raad der gemeente Harderwijk. Die plaats verkeert in de gelukkige of niet-gelukkige omstandigheid, een burgemeester te bezitten, die niet heel erg gezien is. Herhaaldelijk gebeurt het dan ook, dat er in den Gemeenteraad harde woorden vallen. Zoo ook weer op 7 Dec. Een der leden, de heer Willcmsen, had den burgemeester aan zijn huis willen spreken, maar was minder vriende lijk ontvaugen, waarover thans de dis cussie loopt. Daaruit stippen we het volgende aan. De Voorzitter zal maatregelen nemen de lieeren voor 't vervolg uit zijn huis te weren (de heer Willeinseu als U zelf er maar niet uit geweerd wordt!) (Een ander: zet een politieagent voor de deur!) Even aanmatigend als hij de vordering van den heer AVillcmsen om een geheime vergadering vindt, noemt hij diens bcoordeeling of spreker als burgemeester zijne function al of niet goed waarneemt. De heer Willemscnik heb den titel van burgemeester niet genoemd. De Voorzitter: ik heb U burge meester genoemd. De heer Vitriiiga: dat is een be- lcediging. De Voorzitter: neen, een eer. De heer Vitringa't is een be- leediging want U hebt bedoeld den burgemeester van Harderwijk. Nadat de burgemeester heel graeieuse- lijk dit compliment had ontvangen, was hij natuurlijk aanstonds bedacht ook een of andere grappige hatelijkheid te verzinnen. Dit bracht hij er niet al te best af. De heer van Triest verzocht den Burgemeestor zijn woorden tegen den heer AVillcmsen en hem in te trekken. AV ij zijn met goede bedoelingen bij den burgemeester, ook wel burgervader ge noemd, gekomen om een verzoek; waarom strijdt dat met de vormen? Heeft zulks geen pas? De Voorzitter merkt op dat tegen over net woord „Vader het woord „kin deren" gebruikt kan worden. Deze zijn eerbied verschuldigd; men mag hun toch wel wat weigeren? (Stemmen: Ik zou hen kastijden! Naar kostschool sturen, als ze te lastig worden!) Hij betreurt het met den heer Koopsen, dat derge lijke discussiëu plaats hebben, die den Raad ontsieren. Ook de heer Bereuils verzet zich tegen deze wijze van discussieeren; hij was bijna van plan de vergadering te verlaten; het verhoogt het prestige van den Raad niet en het strekt niet tot nut van de gemeente. De le luitenant van het 5e reg. inf. A. P. Louman zal eerstdaags bevorderd worden tot kapitein. De lc luitenant L. J. Rieber, vanhet 5e reg. inf., wordt, na eindiging van zijn detachcering bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen, op 15 Dec. a.s., ge detacheerd aan de Normaal Schietschool tot het volgen van den wintercursus. De le luitenant op non-activiteit II. II. de Lange, van het 2e reg. infanterie, wordt, naar wij vernemen, in actieve dienst hersteld bij het 5e regiment infanterie. De heer A. Th. Neeb legde met gun stig gevolg aan de Rijksuniversiteit te Leiden het candidaatsexameu in do rechts wetenschap af. De modern-literaire lezing van den heer Edm. Visser gaat niet door, we gens gebrek aan belangstelling. Arts J. C. Rolandus Hagedoorn is benoemd tot lid der gezondheidscom missie, in de plaats van den heer AV'. H. van Haselen, die bedankt heeit. Donderdag 20 December wordt het tweede abonnements-eoncert van „De Algemeene Muziekhandel" gegeven door Gabrielle AVijbauw, zangeres te Brussel en Mathieu Crickboom, violist. Dit tweetal liet zich reeds hooren en enkele plaatsen van ons land en zonder uitzondering was de critick hoogst gunstig. Zelden hebben wc van artisten gelezen, din zoo uitbundig worden ge prezen en die zoo stormenderhand aller harten met hun in-mooio kunst hebben weten te veroveren. Zij worden dan ook op een lijn gesteld met de grootste meesters Verwacht mag het dan ook worden dat Amersfoort's publiek dit maal in groote getale in Aniicitia zal zijn. De levering van gerookt spek voor het garnizoen hier is bij ministriccle be schikking opgedragen aan den heer N. C. Dame, te Amsterdam, die met een stadgenoot laagste inschrijver was tegen 55 cent per Kilo. De heer T. Sanders, civiel en bouwk ingenieur alhier, zal Maandag a. s. in een der zalen van café „De Kroon", te Amsterdam, als spreker optreden voor de afd. Amsterdam van den Bond van Technici met het onderwerp „Do Amster- damsche spoorwegplannen en hunne voor bereiding". De directeur-generaal der P. en T. brengt ter kennis, dat brieven, brief kaarten en gedrukte stukken, welke men op 1 Jan. e. k. wenscht besteld te zien, ook dit jaar reeds tusschen '22 en 30 December t. v. kunnen worden Im post bezorgd. Over de geheele adreszijde moeten dan twee elkander snijdende lijnen ge trokken zijn. AVoensdag nacht had bij „De Klomp" onder Veencndaal een treurig voorval plaats. Twee met tabak beladen wagens wer den door voerlieden van den vrachtrijder E. van den Hoek van AVageningcn naar hier vervoerd. Omstreeks half twaalf kwam een der wagens zondci den voer man Rijk van Putten aan de gewone voerplaats te Renswoude aan. De voer man van den tweeden wagen vond v. P. stervende aan den weg liggen. Ongeveer een uur heeft de ongelukkige nog ge leefd. Een ontboden geneesheer uit Renswoude schouwde het lijk, dat Don derdagmorgen omstreeks 7 uur naar de woning alhier werd vervoerd. Vermoedelijk is v. P. onder het rijden in slaap geraakt en daarna van den wagen gevallen. Eenig uiterlijk letsel was niet waar te nemen. Van P. was 40 jaar oud en laat 5 nog jeudige kinde ren na. Arts Kamerling, die hedenmorgen een patient aan de'Kortegracht bezocht, be merkte, bij zijn vertrek dat zijn rijwiel hetwelk hij voor het perceel plaatste, was verdwenen. De politie stelde direct een onder zoek in. Naar wij met zekerheid vernemen gaat de Amcrsfoortschc Muziekverccni- ging, Directeur de heer J. A. Jochems als muziekkorps over uaar het „Amersf A'rijwilligerskorps." Jubal. Dondergavondgaf hetSymphonie-orkcst „Jubal" een concert voor de donateurs in Amicitia, terwijl de Mandolineu-club „Arion" onder directie van den heer Stoetzer haar medewerking verleende. Over „Jubal" zullen we na hetgeen we over de uitvoering van Zondag schreven kort kunnen zijn. Alleen willen we op merken, dat alles veel beter ging en vooral de zuiverheid van toon het verre won van Zondag. Zoo gaat het bij een dilettanten-orkest, de eene keer is men gelukkig, een ander maal ongelukkig. Vastheid, stabiliteit is niet zoo gemak kelijk daaronder te krijgen, vooral niet door liet zeer Hottende ledenaantal. Hoogwijze critici gelieven daar vooral aan te denken. Een enkele bemerking moet ons van 'thart, en wel wat betreft de heeren blazers. Hoewel we gaarne hun een woord van hulde brengen voor de wijze waarop zij hun partij afspeelden, zouden we bij een volgende gelegenheid ze gaarne wat minder hard hooren. Zoo sterk is „Jubal" niet wat strijkers be treft, dat deze het kunnen volhouden tegen een koperen blaasinstrument. AVat tempering zal zeker het geheel ten goede komen. Ten volle verdiend was zeker het woord van hulde, dat de heer Kollewijn aan den directeur den heer Bikker? bracht, die zeker voor een groot deel het succes van „Jubal" voor zijn reke ning mag nemen. Tevens nam de lieer Kollewijn deze gelegenheid te baat een woord van dank te richten tot de heeren S. en L. v. B. voor hun bglanglooze medewerking op den Arolksavond. De strijkmuziek werd zooals we zeiden afgewisseld door eenige nummers, ten gehoore gebracht door de Mandoline club „Arion" Op den voorgrond zij gesteld dat wij het monotoon-zangerige dezer instrumen ten wel aardig vinden eens te hooren, maar dan moet hel bij eenige nummers blijven. Van deze muziek krijgen we spoedig te veel. Deze onze meening wentellen we voorop te stellen, vooral waar het pu- bliek blijkbaar anders dacht en door luid hartelijk applaus speelsters en spelers beloopde. Maar dan willen we er ook aanstonds bijvoegen, dat dit applaus ten volle verdiend was. AVaar dezeMando- linenclub nog betrekkelijk zoo'n korten tijd bestaat, moet het bewondering wek ken, dat bijv. een Faust-fantaisie al zoo correct ten gehoore wordt gebracht. Dit was trouwens hij alle nummers het ge val, met uitzondering misschien van het eerste waar de zuiverheid nog wel eens zoek raakte. Het moet den keer Stoetzer heel wat moeite en geduld hebben gekost, om zijn tokkelende musici zoover te brengen, dat zij met volle ver trouwen zich in het publiek kunnen laten hooren. Dat hij zich met veel liefde daaraan geeft bewees de geheele uit voering, en bewees ook de „Arion-marsch" van den heer Stoetzer, die zoo eclatant ten gehoore werd gebracht. Een woord van lof aan den heer S. en de mede werkenden der club is zeker niet mis plaatst. Het publiek amuseerde zich uitstekend er gaf door luid handgeklap herhaalde lijk van zijn goedkeuring blijk. HAAlt THUIS. liet was gisteren slecht bezet in Amicitia -en in dit geval hadden de af wezigen geen ongelijk. Hoe het mogelijk is, dat sommige bladen zich gunstig over liet Utrechtsch tooueelgezelschap hebben uitgelaten is ons een raadsel, maar wij aarzelen niet het geheel bedroevend te noemen. „Haar Thuis" van Hermann Sudcrniann is een stuk waarmede wij niet dwepen. Een zeer streng vader, gepensionneerd hoofdofficier heeft door zijn overdreven strengheid en stijfheid zijn oudste doch ter Magda het ouderlijk huis doen ver laten. Als het scherm opgaat, heeft dat vertrek al 12 jaar geleden plaats gehad. Nauwelijks is het stuk een oogenblik aan den gang of iedereen kan begrijpen, dat een jong levenslustig meisje met een eenigszins zelfstandig karakter, het onmogelijk lang iu deze benauwende stijve omgeving heeft kunnen uithouden. De schrijver tracht tevergeefs op allerlei manieren ons sympathie te doen gevoelen voor den gepeusionneerden overste Schwartze, wij zien echter niets anders in hem, dan een lastigen en zeer drif- tigen huistiran, die een belachelijk idee toont te hebben van vaderlijk gezag door zijn volwassen dochters te behan delen als kleum kindereu. Als hoogste eisch stelt hij, niet, dat een kind een verstandig menscli in de maatschappij wordt, doch dat het steeds absoluut ge hoorzaam blijft aan vader. De jongste dochter Marie, een schaap van een meisje, vindt dien toestand zeer gewoon. Als bewijs hiervan dient, dat zij later aan haar zuster vertelt dat zij doodelijk is van haar neef Max, dat die liefde be antwoord wordt, doch dat ze nog nooit samen onder vier oogen zijn geweest. In het eerste bedrijf is er in de stad waarin het stuk speelt een groot muziek feest en nu blijkt, dat op dat feest Magda als gevierde zangeres onder een aangenomen naam zal optreden.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2