Gemengd. 1>C Kom VCl'll«»|H'U. Dl'. J. II. Gunning J. llzn., predi kant bij de Hei'v. Gem. tc Utrecht, heeft een brochure uitgegeven: Onge vraagd advies" naar aanleiding van den komenden hoofdelijken omslag, waarin bij den kerkvoogden in overweging geeft, den hoofdelijken omslag niet te eisohen maar te verzoeken, omdat hij liet als oen schuld der kerk gevoelt, dat er zoovele richtingen en partijen in zijn, waaronder die in het geheel niet tot haar recht komen. En nu meent de schrijver, dat het daarom aan groote zedelijke bedenking onderhevig is, een juridisch bindenden hoofdelijken omslag te gaan invoeren. Maar indien er langs dien weg geen inkomsten genoeg komen, om op den voet waarop de kerk nu staat, te blij ven staan? Dan moet men andere maatregelen nemen. En dan gaat de schrijver voort: „Ik geloof dat wij er vroeger of la ter toe zullen moeten komen een onzer groote kerken te verkoopen, om alles op kleiner schaal te gaan inrichten. En waarom dan maar niet het allereerst de Domkerk? „Bruis nu op, gloeiend geuzenbloed! Stijgt omhoog, uitbarstingen van ver ontwaardiging! Laai op in heldere vlam men, Protestantsche geestdrift en ver kleefdheid aan de erve der vaderen! En gij, schim van Voetius, verrijs om den verwaten afvallige te beschamen, die aldus schaamteloos den gelieiligden grond, waarin immers de beenderen onzer martelaren rusten, wil prijs geven aan den erfvijand onzer vrijheid en onzer nationale glorie „Maar... als al deze iudignatic uitge bulderd is, ga dan eens de Dom-iuine bekijken. Laat dan een kundig bouw meester u vertellen hoè schromelijk verwaarloosd die machtige toren is, en wat er eigenlijk aan gedaan moest wor den, wilde dit eerwaardig stuk Middel eeuwen weer in een passendo gedaante verrijzen. Ed denk u dan als het Geuzenbloed weer tot normale kalmte gekomen is eens in dat wij deze Domkerk voor een millioen guldens aan de roomschen verkocht hadden. Ik ben verzekerd, zij zouden het er voor geven! Met monseigneur den aarts bisschop aan het hoofd, zou de gees telijkheid deze "eercschuü" wel aan de kcttersche kerkmeester kwijten. Zeker, het zou een bitter zwaar offer zijn, dat wij brachten, ook voor mijn besef; ik zou niet gaarne de laatste predikatie in „onzen" dom willen houden; ik ge loof dat ook mij de stem in de keel zou stokkenMaar toch! Maar toch! Voor 5 tor. van deze 10 bouwden wij vijf kerken in stadsgedeelten, waar het bijzonder gewenschf zou zijn, eenvoudige, warme lokalen voor onzen eeredienst ge schikt, en voor de andere 5 beriepen wij ecnige nieuwe prekikanten en gaven aan allen oen passend inkomenZou dan per slot van rekening onze ge meente, die toch niet staat of valt met haar stecnen kerkgebouwen, maar ge noeg heeft aan het levende woord des Hoeren, er niet beter aan toe zijn dan voorheen?" Ongepaste reclame. Men is ge wend, wanneer er sprake is van goed geslaagde reclame, aan Amerika te den ken. Ongetwijfeld verstaat men daar die kunst terdege. Doch men heeft er schilderij. De teekemng was juist zooals hij zich haar had voorgesteld. Als hij nu een ander model moest nemen, was het werk van al die maanden te vergeefs geweest, en zijn schilderij zou geen suc ces zijn. Jack begreep er niets van en keek hem verbaasd „Ga uiaar liever been", zeide William ongeduldig. „En kom morgen maar terug." Toen Jack zich omkeerde om het ate lier te verlaten, scheen zijn broer plotse ling een ingeving te krijgen. „Iloor eens Jack", riep hij de verdwijnende gestalte na. „Hoe zou je 'l vinden om van avond een pijp bij mij tc komen rooken?" Jack keerde zich verwonderd om. „O, heel goed, als je dat wil", ant woordde hij, en met een verbaasde uitdrukking op zijn gelaat ging hij heen. Dien avond ontmoetten de broers elkaar voor 't eerst weer na verscheidene jaren, op een voet van gelijkheid. "Wil liam gaf zijn model een van zijn fijnste sigaren en sloeg hem aandachtig gade, terwijl Jack zijn Havana meermalen prees. „Ja, dat is een heel goede sigaar. Maar je moet er wat bij drinkendat verhoogt de smaak, weet je", zeide hij, na een poos gezwegen te hebben. Jack keek even verlangend naar het aangeboden glas, doch schudde toen zijn hoofd. tevens een reeks ongepast? reclame-mid delen uitgedacht, die, hoe vernuftig ge vonden ook, niet anders verdienen dan een naam van oplichterij. Om eens de proef te nemen met eenige dezer ook ten onzent reeds doorgedrongen advertenties, heeft onlangs iemand, die zich het genoegen betalen kon, op een aantal daarvan geschreven; hij had er telkens den ge vraagden dollar voor over en ontving op de onderstaande advertenties de volgende antwoorden: De eerste luidde: „Voor één dollar wordt men van drankzucht genezen" het antwoord: „Zweer het drinken af en wordt nooit meineedig," Advertentie twee beloofde een uit stekend middel, om bieten uit den grond te trekken; antwoord: pak de bieten van boven aan en trek ze er zoo uit." Advertentie drie luidde: „Hoe maak ik een diepen indruk op hot meisje mijner keuze", antwoord: „Zet haar onder een stempclmachine." Op een advertentie van dezen inhoud: „Hoe verdubbelt men in korten tijd zijn geld?' was het antwoord: Wis sel al uw beschikbaar geld in bankpa pier en saheur het in tweeën om het te verdubbelen." Een volgende advertentie beloofde voor één dollar twaalf nuttige voor worpen, welke later bleken te bestaan uit... twaalf naalden. De volgende aanlokkelijke aanbieding: „Iloe kan ik snel rijk worden?", kreeg als antwoord: „Werk als een paard en geef vooral nooit één cent uit'. Een andere: „Hoe kan men zonder inkt en pen schrijven?" antwoord: „Gebruik een potlood." Maar de laatste was de brutaalste: „Hoe kan men leven zonder werken?" en als antwoord: „Zoek naar stomme lingen evenals ik doe". Het ergerlijkste is misschien wel, dat er altijd stommelingen gevonden worden, die hun dollars of dubbeltjes! blijven offeren. In de Kampioen schrijft Ilenri Meijer: „Ik heb een Haastrechter boertje ge kend, dat groote studie had gemaakt van riviervisch. Na oen schaatstocht over de Vlist ontmoette ik hem op het ijs in een der polders, gewapend met een soort stalen drietand, palingschaar geheeten. Van vriend Palingschaar heb ik toen veel geleerd, dat mij tot op den dag dezer ontmoeting duister was. Op mijn belangstellende vragen wilde het boertje mij wel een kijkje in de ge heimen van zijn kunst gunnen. „Kijk, heertje," zei hij, met zijn drietand naar een plek midden op het ijs van een breede sloot wijzend„daar zit nou een baas van een paling." Ik keek naar de plek, ging er bijna met den neus op liggen, maar zag niets. Lichtelijk verontwaardigd, wilde ik den bedrieger links laten liggen, toen hij nog eens op stelligen, bijna liefkoozenden toon zei: „Kerel, kerel, wat een pracht van een paling!" Toen haalde hij een priem uit den zak, peuterde oen gat in het ijs tot er een lang, smal zaagje in paste, waarmee hij nu knaphandig een driehoekig bijtje zaagde. Dan stak hij zijn drietand in het gat, peilde voor zichtig den bodem, stootte daar fluks toe, en riep: „Kip, ik heb je!"' En waarempel, tusschen de zaagtan den van zijn palingschaar zat een kanjer van een paling vast gekneld. We wandelden speurend verder. Ik keek en keek, maar zag niets. Yrieud Pulingschaar evenwel zag van alles. „Neen, neen, dank je Bill, 't is beter van niet." „Nonsens man", antwoordde William met eeu lichten lach. „Daar ben je nu al overheen. Eén glas zal je geeD kwaad doen en ik zal je geen tweede opdringen. Het is beste whisky; ik drink altijd eerste soort. Je zult er niets geen hinder van hebben. Jack, geloof mij." „Neen, neen zeide bij weer. „Liever niet." William liet het glas staan en begon over andere dingen te praten. Hij zag dat Jack zoo nu en dan naar het glas koek, doch hij zeide er niets van. Daar zng hij hoe zijn broer langzaam zijn hand uitstrekte naar de geurige drank. „Een enkel slokje, Bill", zeide hij met een, vreemden schorren lach. „Ik geloof dat je gelijk hebt en dat de Havana dan nog beter smaken zal." William knikte slechts. Het enkele slokje werd een slok en toen een lange teug. Met een zucht van genot zette Jack het leegc glas neer. „Dat is goede waar", zeide hij. „Echte oude whiskv Zijn wangen kleurde zich, zijn oogen begonnen te schitteren en hij begon grap pig tc worden. William bood hem geen tweede dosis aan, doch hij zag hoe zijn broeder telkens een verlangenden blik op de karaf wierp. „Zeg Bil!," zeide hij eensklaps„nog een enkel drupje zou mij geen kwaad doen." „Daar, heertje," zei hij, weer op een plekje wijzend, waaraan absoluut niets te zien was, „daar zit nou een zeelt Maar 't is oen nest, niet de moetc waard," Op mijn verzoek evenwel wilde hij 't bewijzen, vooral toen ik zei: „'k Wed otu 'n fijne sigaar dat je 't liegt." Toen zaagde Palingschaar weer zijn bijtje, stak zijn drietand met een vluggen stoot in den modderbodem entus schen de schaar zat een zeeltje!... 'k Heb wel anderhalf uur met dien wonderkerel in den polder gestroopt. Hier zag hij een zeelt en daar zag liij een baars en ginds zag bij een paling, dunne en dikke en middelsoort en zijn knapzak raakte aardig vol, want maar hoogst zelden ontging hem zijn prooi. Ten slotte voud hij er aardigheid in om mij. ook eens een palinkje te laten steken. Ilij wees mij de plek waar ze zaten en gaf mij dan den drietand in de handen. Maar t mocht mij niet ge lukken er ook maar één te pakken tc krijgen. Dat vond vriend Palingschaar verschrikkelijk grappig. „Ja, ja," zei hij, „die stadschc niciieerljcs deuken wel dat ze van alles kennen. Ze parlesanten Fransch en Latijnse!, en de duvel weet wat al meer, maar een boertje is ze soms nog te glad af!" Nu zal de lezer vragen: hoe kon deze brave borst aan het ijs zien wat in de diepte in de modder verscholen zat? Als ik dc zaak goed begrepen heb, dan waren het de luchtbelletjes tegen de onderzijde van het ijs, die vriend Palingschaar precies vertelden wat hij weten wilde: dc soort en de grootte van de visch, en waar hot vooral bij het steken op aankwam, de juiste ligging van het dier. Want stak je overlangs, dan was hel altijd mis, stak je overkruis, dan had j'm Zondag 10 Februari zal des morgens half elf een godsdienstoefening worden gehouden voor den Doopsgezinden Kring in het Logebouw. Als Spreker zal op treden Ds. A. J. van Loghum Slaterus van Dordrecht. De Deserve 2c Luitenants J. W. C. Ort en II. K. Hobbel van het 5c Reg. Inf. alhier, zijn bij Kon. besluit be noemd tot Reserve le Luitenant. Aan Brigadier Majoor der Rijks- Yeldwacht D. Otten, thans te Utrecht is vanwege „de Alg. Ned. Politiebond' de verguld zilveren medaille uitgereikt. Keu goede vangst. Ten bureele van politie alhier, werd Zaterdagmorgen j. 1. kennisgegeven, dat in den laatstee tijd herhaaldelijk goe deren werden ontvreemd uit vrachtwa gens, die van elders over den Soester- weg naar hier kwamen. De politie nam onmiddellijk uitgebreide maatregelen en mocht het den agent van politie Terpstra gelukken Zaterdag avond op hccterdaad te betrappen twee zeventienjarige jongens, wonende aan den Soesterweg, die verschillende zak ken van een aldaar passeerendc vracht wagen ontvreemden. Na een zeer scherp verhoor bekenden zij volledig. De ook reeds vroeger door hen ontvreemde zakken werden dooi de recherche bij twee opkoopers alhier in beslag genomen. Beide daders zijn in arrest gesteld. „Dat denk ik ook niet," antwoordde William opgewekt en maakte nog een' stcvigen groc gereed. Dit tweede glas dronk Jack zonder eenige aarzeling leeg. Toen bij zijn broe der verliet, waggelde hij en sprak hij verward, Kitty wachtte dien avond lang op haar mans stap, doch toen zij hem hoorde, gaf zij een zachtcn gil. Wat er verder gebeurde, gaan wij stilzwijgend voorbij. „Beloof mij, dat het niet weer gebeu ren zal, Jack," zeide zij den volgenden morgen, zich snikkend aan hem vast klemmend. „Toe beloof 't!" „Ik was bij Bill, hij gaf 't mij," zei dc Jack beschaamd. „William, gaf die je 't? „Ja, wat zou dat?" „Hij beloofde mij zoo vast, het niet te zullen doen, je weet, dat ik 't hem vroeg." „Het zal niet weer gebeuren, Kitty! Ik raak geen druppel meer aan, wat er ook gebcurc, daar! Huil niet! Ik ben toch geen klein kind!" Het was een koude kille morgen en Jack had geen overjas Toen hij liet atelier bereikte was hij door en door verkleumd. William liet hem zich eerst wat warmen bij do kachel en begon een glas whisky gereed te maken. (Slot volgt). De heer C. F. de Ruijter De Wildt is door den minister van koloniën ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Ned. Oost-Ilidië, om te worden geplaatst in een administratieve betrekking aldaar. De oudheidkundige vereeniging „Fle- liite" houdt hedenavond haar jaarverga dering iu een der lokalen van het raad huis. Wij laten hier een paar persbeoordee- lingen volgen, betreffende het morgen in Ainicitia op te voeren tooneelspel „Het Hoogste Recht" Het Nieuws van den Dag (J. II. Róssing.) De goede eu voorname geest door het gcheele werk is niet zonder invloed op de toeschouwers gebleven, die niet groote aandacht hebben geluisterd en na alle bedrijven herhaaldelijk luide en ondub belzinnig hunne ingenomenheid tc ken nen hebben gegeven, en het verdiend oordeelden, dat don spelers bloemen en kransen werden aangeboden. De hooge en edele zin van Ina BoudierBakker's roman treft ook in haar nieuw tooneelwerk. De Nieuwe Rotterdamsche Courant (II. L. Be rekenhof!): Donderdagavond ging bij de Neder- landschc Tooncelvcreeniging eeu tooneel spel in 4 bedrijven „Het Hoogste Recht", van mevr. Ina BoudierBakker. De hoogstaande romanschrijfster, van wie uien zich ooi. een belangwekkend drama Verleden" herinneren zal, verloochent zich in dit nieuwe werk niet. Ecu tal- ijk publick heeft het zeer loffelijk vèi- toonde stuk met groote waardeering ontvangen. Het Algern. Handelsblad: een groot succes vier, vijfmaal halen. Eu het zij terstond vastgesteld, dat dit succes verdiend was. Mevrouw BoudierBakker heeft haar eigen persoonlijke bewerking van het ge val gegeven, zij heeft ons voor haar personen weten te iuteressceren en zij heeft haar pleidooi, dat liethoogste recht dat der kindereu is, gewonnen bij den man en dc vrouw, die bijeenblijven, en blijkbaar ook bij lic't publiek. Men maakt ons opmerkzaam, dat de heer A. J. Bicker Caarten te Baarn dit jaar niet aftreedt als lid der Provinciale Staten maar eerst in 1910. Met ingang van 16 Febr. 1907 zijn benoemd tot Brief- en Telegrambestellers alhier: N. M. A. ter Wolbeek en J. Lodew ijks. Naar wij vernemen zal kapitein J. M. M. Muller binnenkort den dienst verlaten en zal hij zich iu den Haag vestigen. Zaterdag en Zondag houdt de „Ver eeniging tot het houden van Kunstbe schouwingen" weder een tentoonstelling in Amicitia. Voor bijzondeihcdcn verwijzen wc naar de advertentie en vooral naar het artikel daarover op de lo pagina. De Mandoline club „Ariou" gafMuan- dag een liefdadigheids-concert in Amicitia. De zaal was slechts matig bezet, hetgeen te meer te betreuren is daar er werke lijk veel tc genieten was. De muziek viel dan ook zeer in den smaak, evenals de zang van mej. S. H. M. Scbwemmer en het pianospel van mej. J. Stoetzer. Het publiek toonde door hartelijk applaus hoezeer het liet ten gehoore gebrachte op prijs stelde. Hoe keurig er trouwens ge speeld werd, blijkt wel het beste uit het feit, dat een alleszins bevoegd beoor- deelaar als de muziekresencent van dc oude Amcrsfoortsche Courant in de waan is gebracht, dat de directeur mee zong, welk zangerig geluid door de in strumenten werd voortgebracht. Den uitvoerenden een woord van hulde, alsook den directeur don heer Stoetzer. Omtrent het Volksconcert schrijft men ons: Zondagavond werd iu de Concertzaal Amicitia een Volks-concert gegeven door den Amcrsfoortsche Mandolineclub „Afion" ten bate der Alg. armen. Ondanks de vele uitvoeringen die op dien avond werden gegeven mocht „Arion" het genoegen smaken voor een volle zaal op te treden. „De uitvoering was in één woord prachtig; het is haast niet te begrijpen, dat eoiie vereeniging die slechts eenige maanden bestaat, het zoover heeft we ien te brengen. Een woord van hulde aan den bekwamen en ijverigen direc teur, den heer Stoetzer is hier zeker niet misplaatst. Eveneens mag een woord van lof niet worden onthouden aan de dames Stoetzer en Schwcinmer, die op talentvolle wijze hebben mede gewerkt tot het welslagen der uitvoe ring. In alle opzichten was een goede samenwerking van de leden duidelijk waar te nemen en het is te hopen dat „Arion" iu bloei moge toenemen en nog menigmaal zal optreden vooral met het schoone doel voor oogen: „De armen te steunen. E. De le luitenant jhr. K. F. Quarles van Ufford van het 2e regiment veld artillerie wordt met Mei a.s, gedetacheerd bij het korps rijdende artillerie te Arnhem, De heer L. R. Sinnige, assistent in de scheikunde aan de universiteit te Utrecht legde met gunstig gevolg het doctoraal examen af. In eene goedbezette vergadering hield de afdeeling Amersfoort van den Kon. Bond van oud-onder officiereu in het café „de Arend", hare jaarlijksche bij eenkomst, welke geleid werd door den 2en voorzitter, den heer D. van Buren. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat dc afdeeling op 1 Januari 1901 bestond uit 1 beschermheer, 3 eore-leden, 42 leden 112 militaire doria-l teurs, 1 donatrice en 143 burger dona teurs, en op 1 Januari 1907 uit: 1 beschermheer, 3 eere-loden, 30 leden, 86 militaire donateurs, 1 donatrice en' 147 burger donateurs. Het bestuut betreurde het, dat dc afdeeling aar.J leden is achteruitgegaan, terwijl heil niet is mogen gelukken 0111 de vergal delingen wat beter te doen bezoeken! De schietvcreeniging is in bloei toegej nomen, terwijl zij bij verschillende wed strijden prijzen heeft mogen behalen. Een woord van bijzonderen dank werd gebracht aan den beschermheer mr. F D. Graaf Sehimmelpenninck, voor zijne toewijding der afdeeling wederom in het afgcloopen jaar bewezen, alsmed aan den heer Th. H. G. Brandsen voo zijne milde gave bij gelegenheid van het St. Nicolaasfecst en aan den heci H. P. Schickendantz voor zijne goede regeling van dat kinderfeest. Uit hel verslag van den penningmeester bleek dat op 1 Januari 1906 een saldo in kas was van fllS.07'/a. Ontvangen aan contributiën en donation f 446.40'/. en rente f 2.45de uitgaven bedragen f429.62, waarvan bij het hoofdbestuu gestort f 169.04; alzoo is op 1 Januai 1907 in kas f 157.35' 2. Het begrafenisfonds had op 1 Januar 1907 in kas f647.191/,, terwijl hot said van het ondersteuningfonds f 111.16' bedroeg, benevens een schuldbekenteni van f 37. Met het nazien der rekening weide belast de hoeren J. Beus, II. Graansm en J. Michon. Bij dc ten overstaan van architec lis. Kroes gehouden aanbesteding va den bouw van een hoerenhuis op den hoek van Utrechtscheweg en Wcijcis straat, voor rekening van den heer M I. de Haas, werd ingeschreven ah volgt: Van Genderen f 8920 met en f 8527 zonder serre; Hendriks f S383, en f 8183] Lablans f8112 en f7812, Mosterdmaif en Van Es f7847, Hoogevest f 769:1 en f 7393, Worsteling f 7589 en f 729(F Eijbergen f7679 en f7198, Kunt» f7500 en f7100, Bunnik f 7454 enj f7175, Dc Bruijn f 7274 en f6924, en Keizer en Wildeman f 6985 en f 0685. De gunning is in beraad gehouden,. Sedert Maandagis de nieuwe politiepost-, aan den Soesterweg gevestigd, voorloop! in de ontvangkamer van de algemeeni - begraafplaats. Industriescholen voor Meisjes", de wen schelijkheid gevoelende om éénheid tl brengen in de opleiding voor het Diplomi voor Costuuuinaaien, heeft na rijp beraad en nauwkeurige overweging hare cischen voor een eventueel af t< nemen examen vastgesteld en in eei programma neergelegd. Voor de eerste maal zullen deze examens afgenomen worden iu April 190S op nader te bepalen plaats en dagen Nadere inlichtingen verstrekt de secre taresse der Vereeniging, mejuffrouw J II. Linden, Directrice der Industrieschoo voor Meisjes te Groningen, terwijl cei exemplaar van bovengenoemd programin: verkrijgbaar gesteld is aan de Industrie en Huishoudschool, H. van Yiandenstraa 19, alhier. Op 2S Februari en op 14 Maar zullen in Amicitia liefdadigheidsvoor stellingen plaats hebben, op eerstge noemden datum een concert, waarvan dc netto-opbrengst zal ten goede ko| uien aan de Vereeniging tot opvoedinf van half-verwecsde, verwaarloosde ei verlaten kinderen in het huisgezin, op laatstgenoemden een tooneeluitvoerin; door werkende leden van de dit seizoei in ruste zijnde vereeniging O. G. A. ten behoeve van „Kindervoeding". Voo deze uitvoering w aarbij zal ten tooneck worden gebracht het blijspel Het Kat tenbelletje" van Sardou, circuleereu reed' inteekenlijsten. Op 7 Maart zal het Nut weer eci volksavond geven.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2