2 A. J. VAN ZALINGEN, f Advertentiën. Marktbericht. Mevrouw GERRITSEN-Teengs. Kinder- Tweed e-Me id, D. DE GROOT verkoopen: Meubelen en Ipuisraad A. L. VERSLUYS, Lichtdrukkerij, Steendrukkerij. Rekeningen. Quitanties.Brieflioofden, ZH Visitekaartjes, enz, Sociëteit Amicitia. DINSDAG 12 FEBRUARI. Buibengeiüeen Cencerl Emma Nevada, JAN ONGELUK. 4 pain d'Amande e- VEREENIGING „VOOR DE KUNST." - TENTOONSTELLING - Overzicht van de Textiel-Kunst van alle eeuwen. De Eerste Onderlinge - - - Landbouw Verzekering-Mij. Bij kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Vianen: mr. C. He man, oud-rechterlijke ambtenaar in Nederlandsch-Indië, thans advocaat en procureur te Amersfoort. Ook de Gemeenteraad van Hoogland heeft afwijzend beschikt op het adres in zake verbetering van de Onderwijzers- salarissen der afdeeling Amersfoort van den Bond van Ncd. Onderwijzers. „In overweging werd genomen", zoo staat er in het antwoord, „dat bij de verordening regelende de jaarwedden van het hoofd en het verder onderwij zend personeel der openbare school in deze gemeente, vastgesteld den 25 Oct. 1905, de jaarwedden van alle ouder wijzers met f 50.zijn verhoogd, zoo- 1 dat die jaarwedden thans voldoende kunnen worden geacht. Het Hoogste Recht. Het was Donderdag een avond vol kunstgenot in Amicitia en blijkbaar had Amersfoort dat ook verwacht, want de zaal was goed bezet, 't Blijft altijd een genoegen de Neilerl. Tooneelvereeniging te zien spelen; wanneer dit gezelschap nog bovendien een goed stuk vertoont, dan is het genot tweeledig. Het Hoogste Recht is een goed stuk. In het le Bedrijf maken wij kennis met het echtpaar Kolberg, en merken al dadelijk dat de heer des huizes niet alleen in naam maar ook inderdaad deze functie waarneemt. Zelfs het artikel dienstboden, in de meeste huishoudens het departement van Mevrouw, wordt door hem geadministreerd. De kern van het le Bedrijf wordt ge vormd door 2 dialogen, waarvan de eerste beslist wat te lang is, n.l. die tusscheu Mevrouw Kolberg en haar zoon Hein. Uit dit lange gesprek komen wij in eens op de hoogte van den toestand der familie, en bemerken wij, dat Mevrouw BoudierBakker ons plaatst voor een der vele huwelijksproblemen, en wel de verbinding tussehen een veel ouderen man en een jonge vrouw. In het leven is deze combinatie altijd zeer précair en dit blijkt ook hier. Het précaire van den roestand wordt nog vermeerderd, door dat de heer Kolberg, om zijne jonge vrouw te kunnen huwen, zijn betrekking (in dc diplomatie) heeft opgeofferd. Dit offer hangt als een last boven het leven der jonge vrouw, die slechts een kind van 17 jaar was, toen zij Kolberg huwde. Uit het bovenaangehaalde gesprek bo merken wij, dat Eva Kolberg nooit door haar man als verstandig mensch is be handeld, maar dat deze haar altijd nog als een kiud beschouwt, zoodat zelfs Kolberg haar niet in staat achtte om haar kinderen op te voeden. In deze handelwijze is hij gesteund geworden door zijn moeder, die door zeer egoistische gevoelens gedreven, de beide kinderen Lize en Hein in huis heeft genomen. Wanneer na het vertrek van den zoon de schilder Frank van Leenten binnen komt bemerken wij al heel gauw, dat Eva Kolberg en hij zeer goede vrien den zijn. De heer Post gat in deze dialoog, waarin Eva voor hem moet poseeren mooi spel te zien. Door dit gesprek zijn wij aan het eind van het le Bedrijf ge heel op de hoogte van de intrigue van het stuk. Handeling komt haast niet meer voor en het is wel te danken, aan de uitstekende gedachten, die er in worden uitgesproken, dat het stuk toch pakt. In het 2e Bedrijf zien wij ook de oude Mevrouw Kolberg en de dochter Lize en krijgen wij een blik in liet familie leven der Kolbergen. Het saillante punt in deze acte is het bericht, dat Frank van Leenten weer terug is, terwijl hij iu het le Bedrijf aan Eva heeft mede gedeeld, dat hij voor goed naar Parijs ging. Eva heeft moeite haar ontroering te verbergen als Lize dit gewoonweg mededeelt, en deze ontroering wordt door de oude Mevrouw Kolberg opgemerkt. Wanneer Eva eenigen tijd later alleen is komt van Leenten binnen, en bekennen zij elkander dat zij zich niet weer tegen hun wederzijdsche liefde kunnen ver zetten. "Volgens hem heeft Eva recht op het geluk, dat haar man haar niet geeft of niet wil geven. Na lang weifelen is Eva dan ook be sloten om te scheiden. Op liet oogenhlik, dat die zaak geregeld is en van Leenten Eva wil verlaten, treedt Mevr. Kolberg binnen, en de dialoog die tussehen deze schoonmoeder en haar dochter plaat- vindt na het vertrek van van Leenten behoort tot de beste gedeelten van hetstuk. In dit gesprek verwijt Eva haar schoon moeder welk een slechten invloed zij uit geoefend heeft op het huwelijk, van haar eigen zoon; en zeer treffend is het moment, wanneer de oude dame eindelijk gevoelt, wat zij, om aan haar eigen moederhart te kunnen voldoen, aan die andere moeder heeft onthouden. Het eenigszinc eentonige in dit bedrijf wordt geheel verbroken door het alleraardigst optreden van Lize, die on-- een heerlijk frisch bakvischje te zien gaf. In het 3e Bedrijf treedt Lize weer op den voorgrond. In een allernatuur lijkst gesprek, dat juist door zijn natuur lijkheid buitengewoon goed getroffen is, komt Eva tot de ontdekking, dat haar dochter op 16-jarigen leeftijd beslist neiging heeft om den verkeerden weg op te gaan, en gevoelt zij tevens, dat de ecnigc persoon, die in slaat is, dat goed hartige, doch coquette schepseltje weer in liet goede spoor te brengen, zij, de moeder is. Het besef hiervan doet haat- inzien, dat haar recht op geluk moot achterstaan bij den plicht om als moeder haar kind te leiden en te beschermen; daarop heeft haar kind recht, en dit is het hoogste recht. Onmiddellijk schrijft zij aan van Leenten een korten brief waarin zij met hem breekt. Alhoewel deze nog in eigen persoon tracht haar over te halen, blijft zij op haar stand punt staan en neemt zij van haar besten vriend, die at het geluk in haar leven geweest is, voor goed afscheid. In het laatste bedrijf deelt Eva haai man mede, dat zij vast besloten is om Lize in haar huis te nemen, aangezien haar gebleken is, dat het kind de moeder leiding noodig heeft. Wanneer Kolberg hiervan niets wil weten, geraakt zijn vrouw in drilt en stort zij al wat zij op het hart hoeft uit tegen den man, die haar loven zoo totaal bedorven heeft. Ook dit gesprek is zeer verdienstelijk. Als Kolberg eindelijk uit den mond van zijn eigen vrouw hoort, dat zij oen ander lief heeft, ontzegt hij haar zijn huis, hij wijst haar op dc tekortkomingen van hare zijde, door uooit eens belangstelli ng in zijn werk te toonen. Gedurende dit gesprek komt zijn moedor binnen en deze maakt hem na Eva's vertrek op inerkzaam, dat ook hij, zoowel als zij zelf schuld heeft, maar dat in het belang der kinderen, die het hoogste recht hebben het niet wenschelijk is, dat de ouders separeeren. Dc oude mevrouw laat Lize roepen en daarna Eva, en deelt Lize mede, dat zij voortaan thuis magblijven bij vader en bij moeder. Wanneer Marius Kolberg zijn moeder met een handdruk voor deze goede daad bedankt zakt het scherm voor goed. Men ziet het is een zwaar stuk, maar het werd ook gespeeld door eerste klas artisten. De hoer Ternooy Apcl als Marius Kol berg was in den aanvang niet altijd goed te verstaan, in vergelijking met zijn moeder vonden wij zijn grime iets te oud, zijn spel was, zooals men dat van hem gewoon is geheel af. De zware rol van Eva werd door Mevr. Van der Horst schitterend ge speeld. Zeer mooi was zij in het le Bedrijf in de schilderscène, wat kwam tot drie maal toe, dat „Ja" er mooi verschillend uit. Ook wanneer zij in vuur geraakt tegen haar schoonmoeder en later togen haar man in het 4e Bedrijf verdient zij bewondering. Bovendien wat een heer lijke stem toch! In Telefoongeheimen zagen wij Mcj. Tilly Lus voor de. eerste maal in Amers foort, en wij hebben toen al dadelijk veel goeds van haar verteld. Welnu, daar hebben wij geen berouw over, want natuurlijker spel, dan wij Donderdag van haar te zien kregen als Lize, is wel niet denkbaar. In het 3e bedrijf met haar moeder, was het ontroerend mooi. Tilly Lus is een persoontje, dat een geheel publiek inpalmt, de zaal genoot wanneer zij opkwam en betreurde haar vertrek. Hulde aan dezelieve, aanvallige actrice! Zij gebruikte dikwijls het woord „schattig", wij vonden haar ook „schattig*. De onaangenaamste rol had de lieer Gilhuys als Hein; hij speelde haar heel verdienstelijk, maar zijn kracht ligt in de lange gesprekken, hij de korte ziu- netjes is hij wat verlegen met zijn armen. Mevr. de Heer speelde goed dc rol van de oude Mevrouw Kolberg, het is een rol, die in haar lijn ligt. Van den heer Alex Post is het be zwaarlijk te veel goeds te zeggen, hij heeft altijd verbazend moetelijke rollen, maar het gaat hem goed af. Zijn aan genaam en duidelijk stomgeluid geeft aan zijn spel nog meer charmes. Ten slotte den wensch, dat de 4e en laatste Abonnements-voorstelling even veel inenschen moge trekken als de 3e. Door den penningmeester van het Anicrslooi tsche steuncomité voor de werk staking te Rijsseu is opnieuw verzonden, van bijdragen op verschillende lijsten: f 45.77. Bijzondere giften van: G. S. E. fl, E. M. f 2.50, te zamen f 49.27, vorige zending f32.70, totaal f81. 97. De toegang lol <lc Bunschoter kerk. Men schrijft ons 't volgende over de quaestie, die is ontstaan te Bunschoten tussehen de kerkvoogden der Ilerv. gern. en het dagelijksch bestuur aldaar. Het vorige jaar is door B. en W. tegen 31 Dec. 1900 bij deurwnardersexplbit opge zegd de aan kerkvoogden cti notabelen in 1892 verleende vergunning om met de gemeente Bunschoten gemeenschap pelijk gebruik te maken van den dorps- toren en de zich daarin bevindende klokken. De kerkvoogden wonnen echter advies iu bij bekwame rechtgeleerden omtrent liet recht der Ilerv. gom. op den hoofd ingang der kerk, daar deze onder den toren doorloopt. Dezen gaven als hun gevoelen te kennen, dat do Ilerv. gein. wel degelijk 't recht behield op dien hoofdingang. Dij de godsdienstoefening op Nieuw jaarsdag werd nog van dezen hoofdingang gebruik gemaakt. Maar den volgeudeu dag, zoo vernamen we, werd door den rijksveldwachter proces-verbaal opge maakt tegen den kerkeknecht, die de torendeur had ontsloten en tegen den kerkvoogd, die dit had gelast. Op Zondag G Jan. jl. bleek 't slot veranderd te zijn, zoodat de torendeur niet geopend kon worden en de kerk gangers niet door den hoofdingang in de kerk konden konten. Sommigen waren daarover zoodanig geërgerd, dat de predi kant, ds. A. Gclderntan, 't noodig oor deelde hen tot kalmte aan te manen en hun te verzoeken om stil naar huis tc gaan. Met 't oog op de opgewondenheid der gemoederen besloot men dien dag geen godsdienstoefening te houden. Burgemeester cn wethouders eischen van de kerkvoogden, dat zij hun be wijzen moeten toonen van de rechten die zij meeaen te hebben op don door gang onder den toren. De kerkvoogden handhaven hun recht daarop. Intusschen worden dc godsdienstoefe ningen zeer bemoeilijkt, want velen wil len geen gebruik maken van de zijdeur, waardoor men in de kerk kan komen doch die slechts door zeer weinigen ge bruikt werd, omdat 't een ware nooddour is, voorzien van hoogc trappen, zoowel aan de buitenzijde als aan de binnen zijde van de kerk. De toestaud is ook hoogst gevaarlijk, want ontstaat er een paniek in de kerk, zoo moeten er, men- schelijkerwijzc gesproken, ongelukken gebeuren. De kerkeraad heeft om deze reden thans de hulp ingeroepen van het Class. Bestuur van Amersfoort. (Nederl.) en de premie van f 3000 voor hot laatst uitgetrokken lot, zijn ingcblevcn de na volgende prijzen: 13 van f 1000. 17 van f400, 15 van f 200, 44 van f 100 en 10U2 van f70. Burgerlijke Stand. van 5 tot en met 8 Fcbr. 190(. GEBORENHcndrikus Gijsbertus, z. van Jan IJzerman en Willempje Born. Stephauus Johannes, z. van Hermanus Johannes Schwitzner en Al berta Vinken. Antonia Maria d. van Johannes Josephus Teen wissen en Maria Elisabeth van der Voort. Dirkje, d. van Augustinus Franciscus Verstraten en Maria Hendrika van Kooy. Evert, z. van Hendrik Jekel en Jannetje Buis man. Johanna, d. van Johannes Steenbeek en Johanna Middelaar. Gre- goritis, z. van Jan van Ruitenbeek e.n Aloisia Maria Hendrika Hellenkamp. Johanna Hendrika, d. van Wouter ter Maten en Maria Fouvve. Theo doras Johannes Cornells, z. van Theo doras Smink en Theodora Berg. Sophia Catharina, d. van Picter do Wilde en Sophia Maria Knijcr. Jo hanna, d. vau Pietor van Doorn en Johanna Maria Jausson. ONDERTROUWD: Albert Ede van Zwol en Geertje Maassen. Egbertus Gelling en Aaltje Gcertruida van Slooten. Albertus Jacobus van Dam en Alijda van Amcrougen. GETROUWD: Everhardus Dirkse en Anna Maria Hazelaar Hendrik Gouw en Jeannette Verwey. OVERLEDEN: Engelina Elisabeth Simons, oud 69 jaren. SfiSe Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 6 en 7 Februari 1907. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A- C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f400 op No. 17012. Prijs van f1000 op No. 17020. Prijzen van f 70. 1706 3071 3082 8017 9108 9112 9101 9179 9 !24 13028 13872 15705 15717 17052 1S362 18384. Te zamen IS prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 1709 1711 2494 3072 3080 6502 6.514 6521 6529 S021 8027 9106 9126 9138 9143 9172 91S7' 9469 13841 13842 13851 13880 15132 15708 15711 15713 16081 16084 16102 17004 17013 17019 17021 1703017037 170-14 17055 17058 18382. Volgende trekkingen geschieden: 11 en 15 Febr. 1907. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomendcn prijs van f 1000 AMERSFOORT. 8 Februari 1907. Tarwe Rog-ge Boekweit Appelen Peren Nicuweaardapp. Zand Hoendcrcieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetcm. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge oenden Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Vette varkens Magere Zeugen Biggen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Rogge, beet. Boekweit, 20 heet. Appelen, heet. Peren, heet, Kleiaardappelen, heet. Zandaardappelon 12000 stuks Hoendereieren,kilo Gras- boter, 900 kilo Hooiboter, kilo Mar garine, kilo Kaas, stuks Vee, Vette varkens, 10 Magere varkens. Varkens voor exportslagerijen, 120 Biggen en 15 Zeugen. PREDIKBEURTEN. Evang. Lut.lt. kerk. Zondag 10 Febr. Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantscke Kerk. Zondag 10 Febr. Voorm. 10Vu uur Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Zondag 10 Fcbr. Voorm. 10'/., uur Ds. A. J. van Tjoghum Slateras van Dordrecht. UTRECHTSCHEWEG 72, vraagt met Mei een nette gewend met kleine kinderen om to gaan, kunnende MAZEN, NAAIEN cn STOP PEN. P. G. van goede getuigen voorzien. De Deurwaarder to Amersfoort, zal op Donderdag 1-4 S cliniari I1I07, des vooruiiddags 9 '/2 uur in het verkooplokaal in do Huurhuizen, hoek Nieuw straat, publiek om contant gelil een partij goed onderhouden waaronder voornamelijk: mahoniehouten hoekenkast, dito buffet, bonheur du jour, linnenkasten, penantkastjes, cane- pé's, stoelen, tafels, fauteuils, crapcaux, hangkasten, diverse groote spiegels met notenhouten eu vergulde lijsten, schil derijen, linnenpers, brandkast, ka chels, vliegenkast, kleedon, gordijnen karpetten, ledikanten mot tocbchooren, bascule, glazen-winkelkast, waschtafels, bedkastjes, diverse boeken, tochtschermen, kristallen compotes, gas- en andere lam pen, behangersnaaitnachine, voorts: ko per-, blik-, glas-, ijzer en aardewerk cn lietgcen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags tc voren tc zien van 912 en van 24 uur. Dc goederen worden tijdens on na af loop der veiling tegen betaling afgele verd. Bloklandstraat, AMER SPOORT. GELITIIOGRAPHEERÜE Reclameplaten, Etiquette». Adreskaarten. s li mi, te geven door, mot medewerking van den bariton Mr. VERNON d'ARNALLE en den pianist GEORGES BOYLE. Dagelijks van 122 (voor leden ook van 46) plaatsen te bespreken en kaarten te verkrijgen aan het buffet. Eutrée f 1.50, aan het Bureau f2. ZIE DE AANPLAKBILJETTEN. Schouwburg UTRECHT. N. V. Het Utrechtsclie Tooneel- gezelsclmp, goedgekeurd bij Kon. besluit van J5 Juni 19U6, No. 43. Zondag IO Februari 1007: Blijspel in 3 bedrijven van BLUMENTHAL en KAÜELBURG. Orkest onder leiding van den heer II- Knijpers. Aanvang half acht ure. Prijzen der Plaatsen: Balcou cn Stalles f 1.50. Ie Amph. ca le Zijloge fl.—Baignoires en 2e Amph. f 0.75. Parterre 1 0.50. 3e Amph. en 2e Zijloge f 0.40. 4e Amph. en Gaanderij f 0.25. Plaatsbespreking: Voor Aan deelhouders Zaterdag van lütotlluur, voor het Publiek denzelfden dag, met of zonder bespreken, van 11 tot 12 cn van 1 tot 3 uur cn Zondag van 1 tot 3 uur. a Uangestraat 1. Hoek Varkcnsniarkt. V Dagelijks versch w 1^ 1— cent per ons. A - f UTRECHT. AOBEUSTRAAT 12. Merkwaardige orgineele stoffen uit de collectie van den Heer FISCHBACH te Wiesbaden. - Geopend van Woensdag 30 Januari tot Zondag 24 Februari dagelijks van 10—4 uur. HET BESTUUR. Leden vrij, IViet-lwiIrn entree 50 ets. verzekert uitsluitend personen, werkzaam in den Landbouw of aanverwante bedrijven tegen de geldelijke gevolgen van Ongevallen. Vertegenwoordigers gevraagd met relatie» ouder werk gevers in bovenbedoelde bedrijven. Zich te wenden tot dc Directie te iCuolle.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3