Stadsnieuws. Varia. Christendom en Socialisme. Als de wissel onbetaald terugkomt, dan zal ik wel weer van jo actief op je passief overschrijven, maar dan is de le Januari voorbij en alles is dan in orde. Trek voor mijn part op den Sultan, op den Tsaar, trek op wien je wilt JDe brave kassier nam een wissclfor- mulier en trok op den Keizer aller Russen. Thans stelt bet tooncel voor het Winterpaleis in St. Burgersburg. „Majesteit, hier is oen zichtwissel voor U. M., ten bedrage van f 150,000 francs, getrokken door oen zekeren R. Smith in St. Louis, Missouri. De wissel is aan geboden door de agenten van de firma X. te Londen." „Een wissel op mij getrokken?" zeide de Tsaar. „Laat mij dat stuk eens kijken, ik heb er nog nooit een gezien!" De keizer las en las nog eens weer hardop: .Gelieve te betalen aan de order van August B. en Co., New-York" en zachter: „Te betalen aan de order van N. M. en Zonen, Londen." „Dat moet juist zijn," zeide de Tsaar, „en deze kankiers zijn geen grappen makers." „Kent u die E. R. Smith?" „Hcclemaal niet, Sire!" „Misschien heeft er iemand bij die menscheu voor mijn rekening gekocht! In allen gevalle, zend liet geld en schrijf aan dien Smith, dat hij in het vervolg, als hij nog eens weer op mij trekt., er tevens een gedetailleerde nota moet bijvoegen." Eenigen tijd later in de bureaux van E. R. Smith te St. Louis. De patroon kijkt do post na. „Wat duivel is dat?" riep hij uit, toen hij een prachtig verzegeld couvert openmaakte, en hij las: Winterpaleis, St. Petersburg. Aan E. R. Smith, St. Louis, N. U. S. A. Mijnheer, „Ter voldoening aan de opdracht van Z. M. den Keizer aller Russen, breng ik u de groeten van Z. M. over en deel u mede, dat u voor het vervolg, indien u nogmaals op Z. M. trekt, daarbij een gedetailleerde nota behoort te voegen. „Het heeft Z. M. behaagd, order te geven tot betaling van uw vordering, gedagtcekcnd 29 December, j.l., ten be drage van 30.0U0 p.St. Ik heb de eer te zijn, enz. Op last van Z. M. den Keizer aller Russen, X., Kanselier. E. R. Smith, van St. Louis, is er nog paf van. Nou dat is te begrijpen, zoo iets zal ie gebeuren! 't Is jammer, dat zoo iets alleen maar in Amerika kan gebeuren. Ja in ons goeie Nederland komt ook wel eens iets voor, waar je gewoon paf van bent, maar gewoonlijk is het dan toch niet zoo wonderbaarlijk. Dat over kwam dezer dagen nog eenige heeren in Onnen (Ilaren), waarvan het volgende verhaald wordt door de Asser Courant. Kortelings is het voorgevallen. En voor de waarheid ervan staan wij in. Voor eenige jaren werden vele ge meentebesturen bevangen door een brand spuit aanschafkoorts. Ook hier is indertijd zoo'u dingetje gekomen, dat ternauwer nood een vensterkozijn kan natmaken op 2 meter afstands. Opgeborgen werd zij, bij gebrek aan beter, in een boeren schuur. Onlangs verschijnt er een kommissie in optima forma tot het nazien en kon- troleeren van de spuit. Edoch, de spuit is te zoek. Gemoedelijk komt de eige naar van de schuur tot de kommissie zeggen: „Ai hom probceren wilt, dan Nooit te voren toch hadden die eenzame wandelritjes haar te laat voor het thee uurtje doen zijn en vandaag was er natuurlijk meer dau ooit reden voor haar om vroeg thuis te zijn. „Ik denk, hi, hi, dat de streek hier zeer mooi is, gezien van den rug van een paard!" „Ja," antwoordde Lady Jane, dadelijk de bedoeling van die opmerking begrij pend. „En men is zelfs geneigd te ver geten, hoe snel de tijd vervliegt, als men ten volle van de mooie natuur geniet." „Hi, hi." „Ik ben bang, dat mijn nichtje verder is gegaan, dan zij eerst plan had; zij wist toch hoe laat gij komen zoudt." „O!" zeide Lord Banford hierdoor aangemoedigd. „Houdt gij van lange, eenzame wandel ritten in een mooie omgeving?" „Ja maar, hi, hi, daarloe behoeft men niet altijd alleen te zijn, is het wel?" Hij zou zoo iets nooit tot Miss Brai- ston zelf hebben durven zeggen, in haar afwezigheid was bij, vergelijkend gespro ken, roekeloos. Zijn gastvrouw echter glimlachte goedkeurend. „Ja, het is altijd veel aardiger iemand bij zich te hebben, aan wie men zeggen kan wat men mooi vindt. Die arme Lili au heeft er dikwijls over geklaagd, dat het zoo vervelend is slechts een rijknecht, die een halve mijl achter haar rijdt, tot gezelschap te hebben." moei 't nander jaor maor weerkoomm. Ei zit under 't heuj." „Laudclyke eenvoud", hoor ik al zoggen. Ja, ja zoo iets gebeurt alleen maar weer op het platteland. Maar daar staat tegenover, dat in grootc steden weer andere dingen gebeuren, waar je soms gewoonweg niet bijkunt. Zoo lees ik de volgende advertentie in het Nieuwe Israëlietische Weekblad: Voor de vele bewijzen van deelne ming bij m ij n overlijden ondervonden, betuig ik het kwaadsprekend publiek mijn oprechten dank. S. Blitz Az. Antwerpen, 9 Jan. 1907." Die meneer Blitz geniet ten minste van het niet alledaagscho genoegen, te weten wat de menschcn van hem zeiden na zijn dood. Dat moet je ook niet uitvlakken! Menigeen zou er naar verlangen, dat ook na zijn dood te weten en zou daar waarschijnlijk nog wel heel wat voor overhebben, al was het alleen maar uit nieuwsgierigheid. Maar niet alleen uit nieuwsgierigheid, ook nog ergens anders om zoekt de politie ijverig naar Markies de Saint Audré, of Dicudonné Ecole, zooals zijn ware naam luidt, die in het dorpje Saint André-dc-CotUne als zoon van een eerzamen schoenmaker ter wereld kwam. Toen Dieudonné vijf-eu-twintig jaar werd, trok hij de wereld in en werd volontair aan het Eransche konsulaat te Liverno. Hij oogstte hier evenwel lang iet genoeg roem en eer naar zijn zin; daarom nam hij zijn ontslag en benoemde zichzelf tot diplomaat, met den titel van markies. Het ging doodeenvoudig; naar zijn geboorteplaats noemde hij zich de Saint- André en voerde het devies „Oorlog, deugd en eer". Iloe men als diplomaat moet op treden, had hij voldoende voor zich gezien. In het jaar 1902 begaf Dieudonné zich naar Parijs en twee maanden later verheugde hij zich in het bezit van een rijke, jonge weduwe. Eerst bewoonde men een elegante villa in Montmorency, vervolgens een huis in de Avenue d'Eylau. De markies leefde met zijn vriendin op grooteu voet, hield er tal van be dienden en een kostbaren stal op na. In de deftigste kringen ontving men hem, en overal wist hij zich het air van een handig diplomaat te geven. Schoonmama in spé zorgde voor de noodige middelen, en gedurende het eerste jaar gebruikte hij 400.000 franks. Toen werd het volgens schoonmama tijd, dat hij zich op zijn post begaf. Dieu donné nam een kloek besluit en ging er vandoor. Het arme weeuwtje liet overal naar haar markies zoeken, maar die zat goed en wel in Amerika. In Juni '04 kwam hij naar Parijs terug en werd daar hals over kop ver liefd op een Italiaausche balleteuse van de groote opera. Uit dit zaakje wist Dieudondé 7000 franks to kloppen. Doch toen zij haar geld terug verlangde kreeg ze een briefje van den volgenden inhoud „Een de Saint André duldt niet, dat men geld van hem verlangt. Dit is een be- leediging, die ik nooit vergeef. Adieu." Hierop verdween hij naar Brussel. Daar maakte hij kennis met zekere Lcontinc C. met wie hij naar Parijs vertrok. Na een jaar waren Leontine's 100.000 francs en haar markies verdwenen. Hij begaf zich opnieuw naar Brussel en leerde er een negentienjarige schoone, „Hi, hi," lachte zijn Lordschap, het geen zeker een diepe bedoeling had, en hij was op weg tot iets nog stout- moedigers, toen hij buiten gekletter van hoeven hoorde en Lilian en de rijknecht, naast elkaar, voorbij het raam reden. Lany Jane keek een beetje ontevreden, toen zij dit zag, doch zij herinnerde zich bijtijds de bakkebaarden en de blauwe vlekken. Na eenige oogenblikkcn hoorde zij voetstappen in het voorhuis en betrok haar gelaat nog meer, toen zij hoorde, dat ook de knecht was binnengekomen, wat heel vrijpostig was voor iemand niet zulk een zedig voorkomen. De deur ging open en Lilian kwam, stralend en blozend, binnen. Lord Ban ford zag, dat zij hard gereden moest hebben, zeker om gauw bij hem te zijn, en hij voelde een verzoek om vorschoo- ning in den hartelijken handdruk, dien zij hein gaf. Zij scheen heel opgeruimd. „Je bent laat, lieveling," zeide haar tante, zeei ingenomen met de verschijning van haar nichtje. „Kom, drink eerst een kopje thee, voordat je je verkleedt." „Graag, want ik sterf van dorst. Het doet mij veel genoegen u hier te zien, Lord Banford. U kunt u niet voorstellen hoe tante zich verveelde zoo alleen niet mij, zij heeft erg naar uw komst verlang." Hij begreep wat die toespraak beduid de en in zijn vreugde er over, morste Aruiandine van Gelder, kennen, die vrijgeviger mot liefde was dan met geld. Alles wat hij kon machtig worden was 400 francs. Zijn plan, Arma.ndine te bewegen, hem haar kapitaal, ten be drage van 300.000 francs, af te staan, mislukte. Eindelijk kreeg hij 400 francs, waarmede hij er vandoor ging. Toen Armandinc hem een paar dagen later aan het station ontmoette, kwam het tot een hevige scène, waarbij hij haar vertelde, dat hij getrouwd was en het geld naar zijn vrouw gezonden had. De jong dame gaf de zaak in handen der politie, die thans ijverig haar best doet, den pseudo-markics op het spoor te komen. 1 De moord in den spoorweg. De moor denaar Ruckert, die den tandarts Clausen in den spoorweg HamburgAltona met bijlslagen doodde, is door de rechtbank te Altona veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf. De beklaagde deed van het voorgeval lene hetvolgende verhaal: Nadat ik den tandarts doodgeslagen had, ging ik voor het coupéraampje s?aan, om le voorko men dat iemand binnen zou gaan. Toen de trein weer in beweging was, door zocht ik de zakken van het lijk en eigende mij de portemonnaic, een mes, horloge, ketting en portefeuille toe. In het vol gende station stapte ik uit; ik was een station te ver gcieden. De president vraagt: Heb je niet aan de gevolgen van jo daad gedacht? Antwoord: Neen, ik dacht alleen: nu moet je het doen. Voorzitter: Wat voor een gezicht zette uw slachtoffer, toen ge mot de opgehe ven bijl voor hem kwaamt staan? AntwoordIk zag dat niet eens. Ik sloeg blindelings. Voorz.: Hoe vaak heb je geslagen? Antw.Toen wist ik dat niet, maar het moeten er vijf of zes geweest zijn. Voorz.: Schreeuwde het slachtoffer? Antw.Dat weet ik niet. Voorz.: Daarna ben je uitgestapt. Antw.: Ja. Ik zeide aan den contro leur dat ik te ver gereden was. Hij maakte me opmerkzaam op mijn be bloede handen en ik antwoordde dat ik een neusbloeding had gehad, waarop hij nog vroeg of de coupé vuil was ge worden. Daarna liep ik langzaam naar Altona. Ik kon niets eten, alleen dronk ik wat thee. 's Nachts kon ik ook niet slapen Eerst' tegen den morgen sliep ik in. Ik droomde. Ook den volgenden dag kon ik niet eten. Zondag ging ik naar het Flora-theater, maar ik bleef er niet lang. Thuis gekomen hoorde ik dat er 1000 mark betaald zou worden voor mijn arrestatie. Ik ging toen nog eens uit om dat te lezen. Ik zag ook dat mijn uiterlijk heel nauwkeurig be schreven was. Toen eerst kreeg ik angst en berouw. Ik twijfelde nu ook niet meer aan mijn arrestatie. Ik durfde niet naar huis gaan en dronk in verscheidene café's jenever en bier. Voorz.: Dronk je vroeger ook. Antw.: Neen, nooit. Voorz.: Ben je in die dagen begon nen een dagboek te houden? Antw.: Ja. Het dagboek wordt voorgelezen en daarmee is liet verhoor afgeloopen. Humor in de politiek. Dernburg is beuoemd tot eerclid van de Berlijn- sche vereeniging van huisknechten. Dat is zoo gekomenHet Rijksdaglid Schadlcr noemde hem „de huisknecht van den Rijkskanselier." Daarover zijn de Ber- liij bijna uit een kopje, dat hij haar aangaf. Neen... waarlijk! Hi, hi, ik hoop, dat tl veel genoten heeft op uw tochtje?" Onnoemelijk veel! Het was de beste tocht, dien ik ooit gedaan heb." „En waar beu je dan geweest? Ik zag je niet op den heuvel?" vroeg haar tante „Neen, voor ditmaal was de poort van den gevangenistuin eens niet gesloten." En zij lachte hartelijk werkelijk aanbiddelijk vond haar bewonderaar. Lady Jane begreep, dat de nieuwe rij knecht ongehoorzaam aan haar bevelen was geweest doch'het gaf nu niets meer. „Waar ben je dan geweest?" vroeg zij nog eens, terwijl Lilian een aanval op 't geroosterde brood deed en blijkbaar veel pret over haar nieuwsgierigheid had. „In Wormington." „Zoo ver?! Waarom ging je daar heen? Het is een saaie weg!" „Om te trouwen," antwoordde Lilian vroolijk, met een vollen mond. Haar tante kreeg een schok. Lord Banford vond de grap nog al aardig. „Ili, hi. Wat amusant." „Ja, grappig, niet?" Lilian knikte hem eens toe. Ifaar vroolijkheid was onweerstaan baar, Lady Jane vond echter, dat zij geen bewijs van goeden smaak gaf door met zoo iets le schertsen in de tegen woordige omstandigheden. (Slot volgt). lijnsche liberale huisbedienden boos ge worden en ze hebben Dernburg in zijn nieuwe kwaliteit tot ecrelid benoemd. Geiiiccntc-Bclnstingcii. De Gemeente-ontvanger van Amersfoort herinnert bij deze, voor zoo veel noodig, aan de spoedige voldoening* der nog openstaande posten plaatselijke inkomsten en Straat belasting, aangezien weldra met de vervol ging zal worden voortgegaan. Amersfoort, 17 Januari 1907. De Ontvanger voornoemd. IC. v. d. BURG. Kennisgeving. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het Koninklijk besluit van den 11 December 19U(j, no. -J3. Brengen ter openbare kennis, dat eeue buitengewone verkiezing van 2 leden patroons an de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Amersfoort vacature G. PRINS en J. VAN KAltSBERGEN) zal plaats hebben op Dinsdag 22 Januari 1907 en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 5 Februari 1907, Het stembureau zal zitting houden in het Raadhuis van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 3 uur. Amersfoort, 15 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, De Secretaris, J. G. STENFERi KROESE. De heer C. van Achterberg, van de firma J. W. v. Aehtcrbergh alhier, be haalde aan de Stoffeerders- en Behan- gcrsschool te Amsterdam het diploma voor decoreeren. stoffccreu en teekenen. De generaal-majoor J. M. Campbell, inspecteur van het wapen der infanterie, is benoemd tot luitenant-generaal. De ritmeester dor huzaren jhr. W. II. J. van de Poll, overgeplaatst naar het depót te Haarlem, is gisteren daarheen vertrokken. De off. v. gez. le kl. K. E. Zicgeler, die sedert 8 Dec. j.l zitting had in den militieraad in de provincie Groningen, is Zaterdag j.l. in het garnizoen terug gekeerd. Tot opzichter bij het hoogheemraad schap „de Eem" is benoemd de heer W. C. Jansen, opzichter-teekenaar bij het waterschap De Rcggc, te Hengelo. Door wijlen mevr, van der Maat is bij testamentaire beschikking f 15UO ver maakt aan de R. K. Volksbond alh'er. Op den 1 Februari a.s. zullen de wa- genmeester der N. C. S. M. G. Middel koop van hier en L. Quint te Utrecht, onderling van standplaats verwisselen. In de Stem des Yolks lezen we uit Amersfoort: De alhier bestaande volksbroodbakkerij „Vooruit" is nu omgezet in een wette lijke coöperatieve vereeniging. De notaricele oprichtingsacte verschijnt eerst daags in de Staatscourant. De oprich ters wilden het verbond tusschen de drie deelen der arbeidersbeweging, zoo innig mogelqk doen zijn, daarom was deze bakkerij opgericht als exploitatie van den Amersf. Bcstuurdcrsbond. Het is echter gebleken dat dan geen groote omvang bereikt kou worden, terwijl tevens de zoo noodige stabiliteit ontbrak, door het afwezig zijn van een voldoend aantal rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen. Wij hopen, dat op coöperatief gebied de Amersfoortsche arbeiders eens wakker gaan worden en zich aan zullen sluiten bij de jonggeborene coöp. verbruiks- vereeniging „Vooruit," die een deel hater winsten aan de Amersf. Best. Bond en aan de aid. S. D. A. I'. uit zal koeren. Nu alle hens aan 'tdek en stevig ge werkt dan zijn wij overtuigd dat 't slagen zal! Te bejammeren was het, dat een be trekkelijk klein publiek de literaire lezing van den heer Edmond Visser hoeft bij gewoond. De stem van dezen deklamator is volkomen in staat een grootc gevulde zaal te behoerschen. In Saltimbank, een dramatische schets van Herman Heyermans Jr. werden de velschillende rollen goed weergegeven, alleen kwam ons de imitatie van de vrouwenstem bedenkelijk voor. In 't 2e gedeelte, bevattende stukken van Van Deyssel en Falkland, was de heer Visser in zijn volle kracht. Het vernietigend sarcasme,detimelende spotternij, waarmee deze in zijn critieken eenige acteurs afmaakt, kwamen uit stekend tot hun recht. Ook in de schetsen van Falkland wist hij het publiek te boeien, dat hem met een hartelijk applaus beloonde. Dat de lieer Visser op dit gebied belooft een uitnemende kracht te worden, behooft geen betoog. Mij roepen hem tot weerziens toe cn wonschen hem dan een grootcr auditorium, wat hij ten volle verdient. De heer J. G. Fontein, de bekende kunsthandel op de Langestraat alhier, heeft van II. M. de Koningin de ver- eerende opdracht ontvangen, een zevental gravures te leveren voor H. M. particuliere vertrekken. Wel een bewijs dat de goede naam van Amersfoort's winkelstand met reuzen schreden vooruit gaat. De heer G. Bikkers, kapelmeester van het 5o regiment infanterie, heeft een marsch gecomponeerd en opgedragen aan deu kolonel L. W. van Hoek, regiments commandant. Deze bood den heer Bikkers Maandag in tegenwoordig heid van het muziekkorps, een kcurigen, met zilver geuionteerden dirigeerstok met inscriptie aan. Door eenige dames en heeren zal op 2U Januari a.s., in Amicitia, een voor stelling worden gegeven voor de leden van de Toynbee-vereeniging „Ous Huis." Opgevoerd zal worden „Door Tantes opgevoed," blijspel in 4 bedrijven van Roderich Benedix. Bij de Maandag ten overstaan van architect W. van Schaïk gehouden aan besteding voor het verbouwen van de apotheek des heeren W. A. van den Bovenkamp werd ingeschreven als volgt: E. de Bruin en G. van deu Bongaard f8890; H. Lablans en J. van Veen f7742, W. Ilcndriksen f7650, Keijzer en Wildeman f 7300, W. van Gendercu f7180 en II. Lensing en A. van de Vijzel f6717. De gunning is in beraad gehouden. Thans zijn weer uit de vestibule van de II. B. school een tweetal fietsen ge stolen. Van de dader of daders geen spoor. De plaatselijke afdeeling van den Boud van Nederlandsche Onderwijzers houdt Maandagavond haar jaarvergade ring in de Zwaan. Vrijdag 18 Januari des avonds 8 uur, zal de heer F. G. Geerling uit Amsterdam alhier in Amicitia een populair-weten- schappelijke voordracht houden over: Een uitstapje in de wereldruimte en iets over de wonderen der voorwereld. De lezing zal met lichtbeelden wor den opgehelderd. Aan hetgeen door sommige bladen over deze voordrachten is geschreven ontleenen we het volgende: De Telegraaf: „In een zeer onderhoudende causerie verhaalde do heer Geerling van zon, aarde, maan en sterren, gaf ons een idéé vau de oneindigheid der werelden. Dank zij de vorderingen der weten schap die met den steeds beter wordenden telescoop wonderbaarlijke waarnemingen doet, kregen we ulles op heldere, scherpe wijze te zien. Die beelden van de planeet Mars b.v. met haar kanalen en landen waren die niet uiterst interessant! De Hollandeche Schouwburg, waar de voordracht werd gehouden, was bijna geheel gevuld met een publiek, dat den astrouoom met een dankbaar applaus beloonde." Het Handelsblad: „Over vorm en gesteldheid der zon, den samenhaug van verschillende ver schijnselen op dit hemellichaam met op aarde waargenomen verschijnselen werd veel belangwekkends verhaald. Het publiek dat aandachtig de voordracht had aangehoord, loonde den voordrager met luid applaus." Het Nieuws v. d. Dag „De hoer F. G. Geerlings heeft bij zijn populair-wctenschappelijke voor dracht over de sterrenkundige en voor wereldlijke wonderen een volle zaal ge had eu het publiek hoeft hem toegejuicht met een hartelijkheid, die onbcdricgelijk aanduidde dat het vertoonde en ge sprokene „gepakt" had*" In de zitting der arrondissementsrecht bank van Utrecht van Maandag 14 Januari 1907 werd de volgende uitspraak gedaan: E. d. W., 31 j., koopman alhier bekl. van diefstal (met verbreking) van vier konijnen, ten nadeelo van E. v. G., ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. Over bovenstaand onderwerp sprak gisterenavond in een openbare vergade ring van de plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P. Dr. Jan van den Brink. De zaal was stampvol. Nadat de voor zitter de heer A. Hemminga de verga dering had geopend, sprak de heer Van den Brink ongeveer als volgt: Wanneer ik hier mijn blik laat gaan over deze talrijke menigte dan moet ik

De Eemlander | 1907 | | pagina 2