Gemengd. StadsnieuwsT" Uit de Pers. Werk aan den winkel. iemand over prostitutie en de ongehuwde moeder, waarop een discussie volgde, die uitliep op een motie. Daarin wordt geëischt: Gelijkstelling van beide sexen; vergemakkelijking der echtscheiding; erkenning der vrije huwe lijken. Een volgend ïeferente ging te keer tegen de vorsten en den adel, die slechts klasse-huwelijken sluiten. Dan prote steerde ze tegen het gedwongen cocli- baat van priesters, vrouwelijke ambtena ren en van dienstboden. Ook het staande leger kreeg ecu veeg als een der oorzaken van de verlaging van het zedelijk peil. Eindelijk kreeg nog een meer conserva tief personage het woord, diedoeischen aangaande het huwelijksverbod voor zie ken en minderwaardigen meende te moeten afkeuren. Stormachtige discussies van de voorstandsters van het verbod- stelsel, die bij uitzondering den wette- lijken band eens meenden te moeten verkiezen voor de vrijheid! Dit conflict leidde tot een nieuw stel eischcn, waarvan de voornaamste deze is, dat het congres ten dringenstc ver langt, de invoering van gezondheids attesten, als beperkende voorwaarde voor liet huwelijk. Op die wijze bouwde het Congres een interessant verlanglijstje op dat aan radicaliteit niets te wenschcn overlaat. Speciaal het door het Congres inge nomen standpunt aangaande de erkenning van onwettige kinderen en de bescherming van zondige moeders zal in Duitschland, dat juist bezocht wordt door een „Iloch- conjunctur* van zich in de politiek zeer strijdbaar toonend geloofs- en moraalrecht- zinnigheid met de noodige kalmte worden aanvaard. Er is geen vader die niet glimlachend het in kinderlijke onbeperktheid van wenschcn uitgedacht verlanglijstje van zijn dochtertjes inziet; en zoo zal er in Duitschland wel geen geestelijk vader zijn, ('ie niet, mede glimlachend, tot de overtuiging komt dat de hechtheid van den tempel der oude moraal niet wan kelen zal onder den invloed van het welsprckcndhcidfeestje der vrouwen. Zoo lang de vrouwen maar niet aankomen met een onechte-kinderen candidaat voor den Rijksdag maken degenen, die tot nu toe voor zich het uitsluitend recht op bescherming van de zondaressen verde digden, zich niet ongerust. Hachelijke toestand. Het lid der Tweede Kamer, dc heer B. R. F. van Ylijmcn, zegt in een ar tikel onder dit opschrift in „De Tijd", dat er geen overdrijving is in het be weren, dat de staatkundige constellatie van West-Europa voor Nederland sedert 1815 nimmer zoo gevaarvol i» geweest als op den huidigen dag. Hij herinnert aan hetgeen er aan dc conferentie van Algcciras is voorafgegaan en vreest een oorlog tusschen Engeland en Duitsch land. Het gevaarvolle, zoo zegt dc schrijver dan verder, van den staatkundigen toe stand in 't bijzonder voor Nederland, blijkt o.a. uit deze feiten, dat 611 de Duitsche vloot én de Engelsche vloot de Nedcrlandsche havens hebben ver kend, dat zij onze zeegaten hebben ge peild en in schets gebracht, dat zij in die havens zijn binnengeloopcn tot oefening van hunne zeemacht. Het zoo genaamde beleefdheidsbezoek van Duit sche en Engelsche eskaders was een voudig een proef om binnen te loopen. Natuurlijk moest daaraan een glimp van beleefdheid worden gegeven. Dc zeemachten dienden te weten, hoe men bij eene ovcrvalling van Nederland zou moeten handelen 0111 de havens te bezetten. Zij weten het nu. Indien de oorlog tusschen Engeland en Duitschland mocht ontbranden, is de beschikking over de Nedcrlandsche havens voor beide mogendheden van onschat baar gewicht. Engeland heeft ze noodig als operatie-basis tegen Duitschland. Ook al is Engeland meester op dc Noordzee, zonder het bezit van de Nedcrlandsche havens kan het weinig degelijks tegen Duitschland ondernemen. Yoor Duitschland zijn dc Nedcrland sche havens van zeer groote beteckenis, als vluchthavens voor oorlogsschepenen inschepingsplaatsen van troepen. Daarom zal zoowel Duitschland als Engeland als eerste object kiezen de Nederlandsche kust met hare zeegaten en havens. Hieruit volgt dan ook, dat het Duit sche leger met den meest mogelijken spoed trachten zal, dwars door Neder land marcheerend, dc Nederlandsche ha vens tc bereiken, ten einde het aan wat zetten van Engelsche troepen te keeF te gaqn. De heer Van Vlijmen meent, dat Enge land er op uit is zich nu reeds de feite lijke medewerking van Nederland en Bel gië bij een te voorziene worsteling met Duitschland te waarborgen, zooals zijns nziens zonneklaar blijkt uit een artikel van de Times, getiteld „The low Coun tries", ruim een jaar geleden in dat blad verschenen. Dc schrijver oordeelt, dat indien er een krijg ontbrandt tusschen Engeland en Duitschland, een verwoede kamp 0111 het tijdelijk bezit der Nederlandsche havens zal worden gevoerd, en zegt dan verder: Wij voor ons hebben daaruit het be sluit te trekken, dat wij met inspanning van de uiterste krachten, die tot onze beschikking zijn, onze neutraliteit moe ten handhaven. Wij hebben met wapen geweld ons te verzetten zoowel oost waarts tegen een-binnendringen van troe pen als westwaarts tegen het aan land zetten van troepen en het binnendringen van oorlogsvaartuigen in onze havens. Behoud, ja, verhooging van weer kracht is dus gewensclit opdat liet „Oranje boven!" niet worde en ijdele galm. Over de vraag: Iloe is liet thans met onze weerkracht gesteld? zal worden ge sproken in een volgend artikel. De homl en «le tra ui. Een daine komt aan de halte Anna Paulowna-straat in den llaag in de tram lijn 7. Ze heeft een hond bij zieh, een mooien gladhartigen staanden Duitschcn hond. (Dat is een heelc mond vol. Waarom zeggen wij tocli niet „patrijshond", zoo als de Duitschers spreken van „Hühner- kund"?) De dame stapt in; de hond, blijkbaar aan zoo iets niet gewoon, blijft verwon derd, lobbesachtig-kijkend, op de straat staan. De tram zet zich in beweging, de Laan van Mecrdervoort in. Wat zou dc liond doen? De tram naloopen; dat is zeer na tuurlijk. Waarom natuurlijk? Een hond, vooral een staande hond, is een dier, dat geheel op zijn reuk leeft. Hij volgt iemand niet met zijn oogen, uiaar met zijn neus. Zijn oogen zitten urn zoo te zeggen in zijn neus, zooals ecu geleer den hond volgens een opmerking, die Zeil maakt, als hij van ziju kuno- cen tri sell standpunt, (d. i. van hon- denstandpunt) een mensch zou beschrijven zou zeggen: hij heeft zijn neus in zijn oogen. Van het oogenblik af, dat dc tram zich in beweging zet, is de hond dus aangewezen op een orgaan, dat hij hem in den regel hulporgaan is, orgaan tweede klasse: het gezicht. De wind waait hem nog even het „reukbeeld" van zijn meesteres toe, maar als er gang in den tramwagen komt, verwaait dat beeld en moet hij zich alleen op zijn gezicht verlaten. Wat deed hij? Hij holde achter de tram aan. Niet dichtbij, niet altijd op denzelfde afstand nu eens ver er van af, dan wat meer nabij, nu links, straks rechts. Maar op een bepaald punt was het getal passanten tc voet en per rijwiel, het aantal wagens en trams zóó groot, dat hij de kluts kwijt raakte. Wat deed hij dan? Hij bleef staan, stak zijn neus in den wind suuffeldc naar alle kanten de lucht in, om een spoor op te vangen, aldus weer zijn toevlucht nemende tot zijn eerste kwaliteits-zintuig: den reuk. Maar de voortrijdeudc tram had het „reuk beeld" al ver weg meegenomen. Dan boog hij zijn neus naar den grond. Maar even vruchteloos. Tramwielen laten geen spoor na van wie er door weggedragen worden. Toen weer tot het gezicht terugge keerd. In de verte school de witte wagen nog voort. Daar heen! Nu eens dravend, dan weer rennend, haalde hij hein in. En nu kwam het „reukbccld" hem weer tegenwaaien: dat was zij, die zij zocht. Voort ging de tram weer. Hij raakte haar kwijt met zijn neus, zocht haar weer op met zijn oogen. Eu toen zijn meesteres uitstapte, sprong hij vroolijk tegen haar op. Waarom is dit de moeite van het be schrijven waard? Omdat sommige dierenkenners meenen, dat honden bijna niet, of althans zeer slecht zien. De beeldhouwer Urs-Eggenschwyler deelde ten bewijze daarvan mee, wat hem overkwam als hij in den omtrek van ziju woonplaats Ziirich ging wande len met zijn jongen leeuw, een kunste- naarsgril it la Sarah Bernhardt! Als honden van de straat, die hem en ziju metgezel niet kenden, hem zagen aankomen met den jongen koning der woestijn, meenden zij, dat het een hond was. De meeste honden worden door een panischen schrik bevangen, als zij een leeuw ontmoeten. Welnu, de Zürichsche straatrekels na derden met den staart in de noogte den gewaandon hond. Maar nauwelijks waren zij zoo nabij, dat zij hem ruiken konden, of zij vlogen j-inkend, met den staart tusschen de pooten weg, straten ver huu jammerlijk gehuil nog voort zettend met hun vlucht. Toch, wij hebben liet gezien aan den hond van de train: deze hond zag, zag zeer duidelijk en helder, nam wel is waar alleen liet gezicht te baat als surrogaat voor den reuk, maar zag in elk geval goed. Dat klopt met het loflied, waarin hout vester F. Oswald den staanden hond be zingt in zijn boek „der Yorstphliund" Wat is zijn gezicht goed!" Faillissementen. De „Avp." schrijft: Al de griezelige verhalen, uit romans van voor een halve eeuw, waarbij ge weend en vervloekt en handen gewron gen werd bij een faillissement, waarbij de vader den zoon niet meer ontving: „Geen bankroeter in mijn huis"; al die theater-effecten zijn weg, jammer genoeg. Failliet gaan is in de meeste gevallen eene eenvoudige administratieve verrich ting, die in zeef vele gevallen heel veel tijd vergt van oen jong advocaat, heel veel bemoeiingen van den recliter-cpm- missaris en van de rechtbank en veel geld van den Staat der Nederlanden. 't Is al te zot! Failliet verklaard een kcllner, een werkman, een 't laatste nieuws loopknecht in de Korte Leidschc dwarsstraat. Natuurlijk i3 er in dergelijke gevallen geen sprake van percentsgewijze vereffening bij aecooid of is de rechtbank er mede gemoeid bij uitbetaling. Terwijl onze rechterlijke ambtenaren overladen zijn met werk, terwijl de zaken eindeloos worden uit gesteld, moeten ernstige mannen, be- k/vamo rechtsgeleerden (blijf daar eens ernstig bij!) samenkomen om te beslissen over de zaken van iemand die niets heeft dan werkelijke schuld, niet in effecten maar in onbetaalde rekeningen. Nu wordt alles in optima forma afge werkt en na allerlei conferenties en zittingen en dergelijke deftigheden vindt men eindelijk in de courant de advertentie, dat het faillissementen is opgeheven, „bij gebrek aan actief." Als een paar ervaren kooplui dat naar recht en billijk heid mochten ivgelen, was het in een paar dagen afgeloopen eu kostte niet zooveel tijd en geld. Maar vooral be hoefden ernstige en deftige mannen zich niet met al die beuzelarijen in te laten, die werkelijk schade doen aan den eerbied die aan de rechterlijke macht toekomt. Bevroren aardspiielcii. In Onze Tuinenhet geïllustreerd weekblad voor amateurs-tuiniers, lezen we het volgende actueele stukje: Een van de ongemakken, die de win tervorst met zich brengt, is het bevriezen (of vaak z.g.u. bevriezen) van aardappe len. Werkelijk bevroren aardappelen gaan, zoodra ze ontdooien, tot rotting over en zijn dan natuurlijk voor do consump tie ongeschikt geworden. Gewoonlijk evenwel spreekt men ook reeds van „bevroren" aardappelen, wan neer ze ten gevolge van de koude den onaangenamen zoeten smaak hebben be komen. Dit euvel is zeer gemakkelijk te ver helpen. Laat ons eerst nagaan wat er in den z.g.n. bevroren aardappel is ge schied. Een aardappel is een levend wezen, en dat leven wordt evenals het onze, onderhouden door de ademhaling, door het gebruik van zuurstof dus, waarbij het opgehoopte rcservevoedsel (zetmeel aardappelmeel) langzamerhand ver mindert, iets wat in het voorjaar niet inocielijk is te coostatceren. Iiitusschen kan het zetmeel niet direct voor dc ademhaling dienst doen; het moet daarvoor perst in suiker veranderen. In gewone onistaudigheden, nl. als de temperatuur hoog genoeg is, wordt de gevormde suiker terstond bij de adem li.iling verbruikt (verbrand). Daalt even wel dc temperatuur tot bij liet vriespunt, dan gaat wel het eerste proces door, nl. de suikervorming; de ademhaling staat dan echter zoo goed als stil. Om zulke zoete aardappelen weer geschikt te maken voor de consumptie, is het voldoende, ze 1 of 2 dagen aan verhoogde temperatuur bloot te stellen; kamertemperatuur is voldoende- De ademhaling wordt daardoor bevorderd, eu weldra is de opgehoopte suiker ver dwenen. De oude Oost-Indievaavdcrs. De sage van den Kruger schat." Onder dezen titel schrijft „De Z.-Afri- kaansche post": „Het bericht, als zou er wederom een schip .worden uitgeiust oin naar een „Kruger schat" te zoeken op de kust van Natal, waarvan ook door oris, melding werd gemaakt, is niet geheel juist. We hebben hier met een voel degelijker en tevens met een interessanter onder neming te doen, die wel degelijk goede vrucht kan afwerpen. Het geldt n.l. een poging van den South African Salvage Co., om zooveel mogelijk te bergen van de lading van schepen, die m zoo groote menigte op dc Zuid-Afri- kaansche kust zijn vergaan en welker wrakken op bekende plaatsen, dicht aan den wal, liggen. In dc eerste plaats heeft men liet oog op dc oude Oost-Indievaarders, die bij de Kaap de Goede Hoop zijn vergaan, honderd en honderd en vijftig lange jaren geleden, en welker zware, gedeel telijk in 't zand hegraven rompen lading omvatten, van welke een gedeelte ook thans nog lioogc waarde heeft. Zoo b.v. ligt er een schip, de „Middelburg," „ter rode" vail Simonstown, van hetwelk men weet, dat het groote hoeveelheden oud hmeesch porselein bevat. Enkele stukken „Lange Lys' zijn reeds te voorschijn gebracht. Ook twee oude kanonnen, zeker van geen militaire waarde, maar kracht Ta" Sr°0tP h'Rtoriaohe zegg''>gs- Men schijnt te verwachten wel reeds alleen uit 't oud porselein van de Mid delburg" goede zaken te zullen maken en het voornemen schijnt te bestaan dit' zoowel als curiosa, die mogen worden geborgen, in Holland ter markt tc brengen gegeven natuurlijk dat de oogst goed zij. Dan is er ten slotte ook de Penguin", later de „Dorothea" genaamd, waarover „De nieuwe Ct." spreekt, en die gezegd werd den „Kru ger schat" aan boord te hebben, maar in hot wrak van welk schip de Z.-A. Bcrgings Mij. zal zoeken naar een hoe veelheid „Amalgam" (met kwik vermengd goud), verondersteld gestolen te" zijn door een ontrouwen detective. Wij hopen hartelijk, dat men de „1 enguin," alias „Dorothea," op een onherbergzaam punt op de kust van Zoeloeland gezonken, zal kunnen naderen, al ware het alleen maar, wijl dan een einde zal zijn gekomen aan liet verhaal van den „Kruger schat," die in het schip geborgen werd. Die sage van den „Kruger schat" tocli heeft reeds on gelooflijk ais t klinke aan een dozijn minuien het leven gekost, die geloof sloegen aan 't dwaze verhaal dat president Kiuger vóór den oorlog langs geheim zinnige wegen geld zond naar Europa V001- t doel om oorlog te maken en die op zwakke schepen zich waagden om gevaarlijk vaarwater hot wrak van de „Dorothea" te gaan plunderen" In de eerstvolgende weken moeten onze kicsvereeiiigiug en propagandaclub krachtig aan den arbeid. De verkiezingen voor dc Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, die ons in den komenden zomer wachten, zullen, onze uiterste inspanning vorderen. De tegenstanders zitten niet stil. Dank zij middelen, waarover de vrijzinnigen niet beschikken, kennen zij vaak tot den laatsten man toe, die tot de hunnen kan worden gerekend en laten zij geen poging onbeproefd om zijn naam op de kiezerslijst te brengen, zoo die er nog niet op voorkomt. Men moet altijd leeren van zijn tegen standers, doch vooral trachten in ijver niet bij hen achter te staan. Daarom worde ook onzerzijds niets verzuimd om zooveel mogelijk personen op de kiezers lijsten te doen brengen, op wier steun III den komenden strijd niet minder of meei zekerheid kan worden gerekend. Het woord kiezersteelt moge niet fraai klinken, de zaak is even geoorloofd als noodig. Y ant onze gelederen moeten in den a.s. zomer niet gedund, doch krachtig versterkt staan tegenover die des vijands. Onze beginselen moeten den steun vinden van een zoo groot mogelijk getal kiezers. Dies dienen de kicsvcreeniging en propagandaclub met ijver en beslistheid aan het werk tc tijgen. In de kleine plaatsen, waar men elkanders levensom standigheden en politieke gezindheid zooveel betei kent dan in de groote en dus zooveel eerder weten kan of iemand het recht heeft kiezer te zijn zal het ook zooveel gemakkelijker zijn dan in dc steden. Doch gccu moeite mag weerhouden te doen wat noodig is, wat gebeuren moet. willen wc sterk staan. Elke man, die aan onze aandacht ontgaat, betcekent een stem minder. Men beweert vaak en dikwerf niet ten onrechte dat de vrijzinnigen eerst recht wakker worden, eerst den echten strijdlust krijgen, wanneer zij den kruitdamp ruiken, m. a. w. als de stem bus staat geopend te worden. Moge die bewering ditmaal krachtig worden gcloochenstraft! Wat d;\u ver zuimd is, leidt onherstelbaar tot schade en verlies. Zóó verstaan het onze tegenstanders. Mogen de onzen tooncn het oveneens te verstaan, doordrongen te zijn van liet groote gewicht van den strijd die ons wacht. Aan het werk! Donderdag 1.1. brachten de hoeren Karl Gotter uit Dusseldorf en C. Uhr- mann uit Crcfeld beidon directeur cener „gewerblichen Fortbildiingsschulc" met den Inspecteur van 't Ambachts-onderwijs den lieer de Groot, een bezoek aan de Ambachtsschool alhier. De agent van politic der 2c kl. J. van de Genugten is met ingang van 1 Maart a s. in gelijke betrekking benoemd te Nieuwer Amstel. Door de politie is tegen den schoen maker v. D. in de Utrcclitschestraat proces-verbaal opgemaakt terzake over treding der Arbeidswet. Tot voorzitter van de afdeeling Amers foort van het Utr. Genootschap voor landbouw en kruidkunde is gekozen de lieer A. M. Tromp van Holst (vac. J. B. de Beaufort) en tot bestuurslid de heer J. K. Knottenbelt. Bij het scheriufeest van den Kon. ouderofficiersschcrmbond, te Nijmegen, behaalde korporaal Broijer van het le reg. huzaren den eersten prijs sabel in den personeelen w edstrijd voor korporaals en manschappen. Er waren 52 deelne- oic rs. Wachtmeester Louis van het escadron osdonnanseu behaalde den 1. pr. (verg. zilv. tned.) in den pers, wedstrijd floret. Het 5e regiment infanterie behaalde den 4den prijs, bronzen medaille, in den korpswedstrijd geweer, waarin 21 korpsen deelnamen. Uit de vier ingekomen ontwerpen voor den bouw van liet St. Pietcrs en Blok- landsgasthuis is dat van den heer Herman Kroes gekozen, zoodat aan dezen architect de uitvoering van het werk zal worden opgedragen. Aan sergeant-majoor W. J. Domisse van liet militaire hospitaal, is de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst, niet een gratificatie van f 50 toegekend. Yoor de volgende week zijn de avonden weer aardig bezet. Dinsdagavond zijn et- zelfs, behalve het concert vau bet Ham- bourg-Trio, nog twee vergaderingen, nl. van Vreemdelingenverkeer en van de Kiesverecniging „Amersfoort". Wat be weegt tocli de menschen ou juist een vergadering uit te schrijven, vanneer er al iets te doen is? Weken var te voren was het toch al bekend, dat liet concert- Ha mbourg zou worden gegeven Besmettelijke ziekte. „Fietsia Gappa" Bovenstaande besmettelijke ziikte schijnt hier dezer dagen epidemisch te hcerschcn. Gisterenmiddag zijn althans weer twee rijwielen ontvreemd uit ce gang van liet kantoor der kassiers firms Lamaison en Bouwer in de Mam-huizen. De politie, telefonisch gewaarschuwd, toog dadelijk op onderzoek uit maar heeft de daders tot lieden nog niet ge knipt. De voordracht voor Hoofd der Open bare Lagere school 3de soort aan de Koningstraat luidt als volgt: 1. O. Bussemaker te Soest. 2. S. Snijder te Winterswijk. 3. G. A. Spelberg te Westzaan. 4. J. Faber te Amsteidam. We vestigen de aaudaelit onzer le zers op de in dit nummer voorkomende advertentie der voorstelling vau de heeren Solser en Hesse. Naar zij ons meedeelden is vorig maal wat haast gemaakt met het programma, maar ditmaal zal dat niet gebeuren. Het geheel zal zorgvuldig worden afge speeld, daar dc heeren er op rekenen hier te blijven, zoodat ze des avonds geen haast behoeven te maken voor den trein. De bevolking dezer Gemeente stond op 31 December 1305 uit 11 26S man nen en 11753 Mouwen, totaal 23021. Zij vermeerderen in 1906: door ge boorte met 356 m. en 388 vr. en door vestiging met 1285 ni. eu 1174 vr. dus totaal met 1641 m. en 1562 vr. Zij verminderde in dat jaar: door over lijden met 157 m. en 175 vr. en door vertrek met 1061 m. en 1025 vr. dus totaal uiet 1218 m. en 1200 vr.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2