cbericht Stadsnieuws. Advertentiën. Ambachisschoel - TENTOONSTELLING - Met ingang van Zaterdag 23 Febr. wordt ons kantoor verplaatst naar KORTEGRACHT1. 1 Ingezonden. AMERSFOORT. Timmeren. Meubelmaken. Schil deren, Macliinebankwerken en Smeden en vermoedelijk Metselen. A. J. VAN ZALINGEN. f pain d'Amande Hollandsch Tooneelgezelschap DE LEEUW EN DE MUIS. VEREENIGING „VOOR DE KUNST." Overzicht van de lextiel-Kunst van alle eeuwen. Hij ging rechtstreeks naar het hotel en vond daar den dokter. Deze was niet weinig verbaasd, Harm al weer te zien en vroeg of de comedie al uit was. Harm schudde het hoofd. En hij ver telde, dat ze eerst wat muziek hadden gemaakt en dat hij dat wel mooi gevon den had. Maar toen waren ze daar op het tooneel over familiezaken begonnen en daar hij aan zijn eigen familie genoeg had en zijn neus niet in andermans- zaken wilde steken, was hij maar gauw weggegaan. Als ze dat comedie noem den, dan gaf hij er nog een comedie op toe. Dokter had moeite zijn lachen te be dwingen. Met den laatstcn trein ging Harm met dokter weer naar huis. Harm heeft van nu af aan zijn eigen huiselijke „comedie" genoeg. (N. Gr. C.) Eenige dames en heeren zaten in een coupé van den trein, die van Dresden naar Leipzig ging. Ze kenden elkander niet voor het meerendeel tenminste maar het gesprek werd al heel gauw algemeen. Eén van de dames was den vorigen avond in den Hof-schouwburg geweest, waar de opera „Euryanthe" gezongen was, en gaf hare afkeuring luide te kennen. „Het leelijkst van allen zong die mevrouw Schroder; die wordt veel te oud voor haar rol; 't is haast niet om aan te hooren. Vindt u ook niet?" vroeg ze, zich tot den heer naast haar wendende. „Zou li het niet liever tegen mevrouw Schroder zelf zeggen Ze zit vlak over u", antwoordde hij koel. Na de stilte, die op deze opmerking volgde, wendde de kritische dame zich tot de zangeres en maakte verlegen haar verontschuldiging. „Die akelige kritikus Schiniedcr heeft mij mijn harde oordeel in den mond gegeven. Hij schrijft, geloof ik, niets dan kwaad over u. Het moet een alleron aangenaamst en pedant menscli zijn." „Zou u dat niet liever tegen mijnheer Schmieder zelf zeggen", vroeg mevrouw Schroder kalm. „Iiij zit vlak naast u." Zondag 24 Februari zal er des mor gens half elf een godsdienstoefening worden gehouden voor den Doopsgezinden Kring in het Logegebouw. Als spreker zal optreden Ds. E. M. ten C-ate van Apeldoorn. De kapiteins J. Dorré, van het 5e ft regiment infanterie, en D. Ovordiep, van het iustructiebataljon, zullen op 1 Mei a.s., op hun verzoek, onderling van korps j|R en standplaats verwisselen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken vergadert Donderdag a.s., des avonds te 8 ure, ten raadhuize. Met ingang van 1 Maart a s. zal tot agent van politie 2de klasse worden bevorderd de agent van politie 3e kl. J. H. Kossen, in de plaats van G. v. d. Gcnuchten, die elders is benoemd. Voorts is tot agent van politie 3e klasse benoemd P. Kuiken, wonende te Oude-Biltzijl. Zaterdagmorgen is in de Bergstraat alhier gevonden een zilveren armband. Inlichtingen zijn te bekomen bij H. Rennes, wonende op „De Treek." De animo voor het lidmaatschap van den Raad schijnt niet groot te zijn. Thans moet ook de heer C. J. D. van Eek te kennen hebben gegeven niet lineer voor een hernieuwing van zijn i mandaat in aanmerking wenschen te ikomcn. De le luitenant L. J. Eieber van het 5c regiment infanterie, die een cuisus heeft gevolgd aan de Normaal Schiet school te 's Gravenhage, keert ultimo Februari bij zijn korps terug. De 2e luitenant H. F. Scharp van het 5e regiment- infanterie, die een cur sus tot opleiding voor officier van wape ning volgde bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Ilembrug, is bij het korps teruggekeerd. Bij het 5e regiment infanterie zullen van de lichting 1907 worden ingedeeld 1035 milliciens, waarvan 350 vieruiaan- dere. In de commissie, welke dit jaar te Utrecht de examens zal afnemen, ter verkrijging van de acte van bekwaam heid, bedoeld in art. 77, onder a, van de wet op het lager onderwijs, zijn benoemd a. tot lid en voorzitter: de schoolop ziener in het district Utrecht; b. tot leden: de schoolopzieners in de arron dissementen 's Gravenhage I, Amsterdam I, Loencn, Rhenen en Utrecht I; c. tot leden-plaatsvervangers: de schoolop zieners in hot district Amsterdam en de arrondissementen Hilversum, Amersfoort, Utrecht II en IJsclstcin. Naar men ons meedeelt, zal er dit jaar geen tentoonstelling van gemaakte werkstukken in de Ambachtsschool wor den gehouden. "Voor het toelatingsexamen van dn Rijks-Normaallessen alhier, hebben zich voor de verschillende klassen 17 can- didaten aangemeld. "VVe herinneren aan het concert, heden avond in Amicitia te geven door het Gurzenich-kwartet. In de sociëteit „Amicitia" is opgericht de Kegelclub „T. H. O. R." (Tot heil onzer ribbenkast). De kegelavond wordt Zaterdags ge lioudeb, terwijl het reglement o. m. inhoudt, dat nieuwe leden slechts met a 1 g e m e e n e stemmen kunnen worden aangenomen. Door de politie zijn Zondagavond bekeurd, ter zake het na bezetten tijd hebben van bezoekers in hunne inrichting de caféhouders P. en v. D. aan de Arnhemschestraat alhier. Maandagmorgen werd door de politie aangehouden een zekere H. K., die gesignaleerd stond in het algemeen Politieblad. Hij werd naar Utrecht overgebracht ter beschikking der Justitie. De Ecm is weer vrij van ijs, zoodat tot groot gerief van tal van handelslieden de scheepvaart weer kon hervat worden. Tegen zekeren v. Z. aan den Leus- derweg is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het in voorraad heb ben en verkoopen van sterken drank, zonder de daartoe vereischte vergunning te bezitten. Toen Z. K. II. Prins nendrik Zater dag een bezoek bracht aan de automo- bielentcntoons.telling te Amsterdam, ver toefde hij ook geruimen tijd bij den „Stand" van den N. Y. Amcrsfoortsche Rijwiel-, Automobielen- en machinefa briek, voorheen D. H. Eysink. Z. K. H. liet zich aldaar de constructie van de tentoongestelde automobielen enz. door den directeur, den heer Eysink, uitleggen. Gisterenmorgen werdo onder verbazen- deu toeloop tor aarde besteld het stoffelijk hulsel van pastoor M. Berk. Tal van corporaties volgden de lijkstatie. Bij het kerkhof namen de Burgemeester en de fungcerendc Garnizoens-conimandant in den stoet plaats. Na den dienst in de kapel werd de kist in het priestergraf bijgezet. Op 22 Maart, deu herdenkingsdag van de Ruyter's geboorte zal op de open bare scholen te dezer stede vrij worden gegeven. Zondag j.l. werd de in het nummer van Zaterdag aangekondigde wedstrijd II. V. C. I-P. H. gespeeld. liet weder werkte niet erg mee, om den wedstrijd aangenaam te maken. H. V. C. kreeg een sterken wind, begeleid door een flinke regenbui in den rug, waardoor deze hevig P. H.'s doel bestookte. Het gelukte P. H. dan ook maar een enkele keer, do bal tot het doel van hun tegenpartij te brengen. Overigens was het spel op P. H.'s specl- helft. Tijdens dat hevig bestoken, kon scoren door de H. Y. C.'ers dan ook niet uitblijven. Rust ging in met 40 in het voordcel van II. Y. C. Na de rust hield het op te regenen, doch de wind bleef sterk. II. Y. C. even als altijd, begon ook nu weer flink op tc zetten, doch gelukte het niet nog eenmaal te scoren, daar de achterhoede van P. II. een weinig beter begon te ver dedigen als voor half-time. Ook P. 11. stuitte telkens op II. V. C'.'s achterhoede, vooral de achterback muntte in dezen wedstrijd uit, zoodat de bul slechts door een onverwacht hard schot II. Y. C.'s doelverdediger passeerde, welke de stand op 41 bracht. Toen de scheidsrechter het sein van eindiging gaf, kon 11. Y. C. een wel verdiende 41 overwinning boeken. II. Y. C. had een goed samenspel. P. H. daarentegen was een weinig laksch. Brauil De brandweer heeft Maandagavond weer eens bewezen, hoe vlug ze, des- verlangd weet uit te rukken. Ruim half zeven toch werd er brand gealarmeerd op den Berg en in een minimum van tijd rukte de pohtiespuit uit. De brand spuiten bleven echter thuis, daar die op den Berg toch weinig of niets konden uitrichten. De opperbrandmeester om- ingd door zijn getrouwe brandmeesters, was ook spoedig op den been en daar ging het in den korst mogelijken tijd naar de plaats waar het vernielende element heette te woeden. Natuurlijk ontbrak het ook niet aan een groot getal nieuwsgierigen zoodat de trek naar den Berg spoedig vrij algemeen was. Daarbij kwant nog, dat de klok der Katholieke kerk luidde, door menigeen aangezien voor den brandklok, zoodat het geen twijfel meer leed, of er woedde een ferm brandje. Op den Berg gekomen werden echter al dadelijk velen teleurgesteld, daar zij nog geen vlammen, ja zelfs niet eens rook zagen. Een hevige brand zou het dus nog wel niet zijn. Maar wat niet is kan komen, dachten velen, en ijverig werd overal rondgekeken waar toch wel de brand was. Daarbij kwam nog, dat er niet de geringste aanwijzing was, daar niemand op den Berg gemerkt of ge hoord had, dat er brand w as. Toen werd er ernstig getwijfeld en de brandweer mannen mompelden al min vriendelijke woorden, dat ze weer te vergeefs waren uitgerukt. En dat bleek waar tc ziju. Het was loos alarm geweest. Mie er de schuld van was? Ja, de dader of daders waren natuurlijk niet te vinden, evenmin als eenige weken terug op den Bisschopperweg. Mogelijk waren ze wel onder het publiek en hadden ze stil vermaak over de drukte door hen ver oorzaakt. De brandweer trok spoedig af en weldra keerde de rust weer op den Berg terug. Ondertusschen schijnen We hier met een aardigheid te doen te hebben, die alles behalve aardig, maar ookiuhooge mate ongepast is. Zeer zeker zou het te wenschen zijn dat, zij die zich dergelijke grappen ver oorloven eens bij de politic bekend waren. Mogelijk zou er dan wel wat voor ze opzitten. Geachte Redactie! Las „Een Vaderlander" met groot genoegen het plan van het Bestuur der Oranje-vereeniging om 19 April a.s. niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, met nog grooter genoegen constateerde dat Bestuur, én door het Ingezonden stuk van „Een Vaderlander" in uw blad van 14 Februari j.l. én door het gesprokene in de laatst gehouden ver gadering van de Vereeniging „Handel en „Nijverheid" én, last not least, door de uitingen van de Pers te dezer stede, dat zijn werken, al is het dan op nog bescheiden schaal, niet alleen de aan dacht trekt, maar dat men ook mee leeft met het bestaan der Oranje-Ver eeniging. Is dit alles een sprekend bewijs, dat het recht van bestaan der Oranje-Ver- eeniging verzekerd is, toch zij het vergund, ten opzichte van het doel der vereeniging, een verkeerden gedachten- gang, die schijnt te hebben post gevat, weg tc nemen. In het vorenvermcldc Ingezonden stuk zegt „Een Vaderlander" n.L, dar de Statuten der Oranje-veree,niging spreken van de herdenking van nationale feestdagen en stelt Z.Ed. de vraag of de Oranje-Vereeniging niet leiding kan geven aan de herdenking van De Ruijter. Hoezeer het Bestuur dit denk beeld toejuicht en beaamt, dat het wen- schelijk zou zijn, dat 23 Maart a.s. ook hier ter stede niet onopgemerkt voorby- ging, toch kan do Oranje-Vereeniging den 300stcn geboortedag van De Ruijter niet vieren omdat artikel 2 barer Sta tuten spreekt vau het aanwakkeren en het onderhouden van de liefde voor het regecrcnd Vorstenhuis, welk doel (artikel 3 dier Statuten) de vereeniging tracht te bereiken door te honden vaderlandslievende betoogingen, feesteu en bijeenkomsten op den verjaardag onzer regee rende Koningin en zoo m o g e 1 ij k ook op andere feestdagen van het K o n i n k 1 ij k Huis. Ilct vieren van een nationalen feestdag, als bijv. de herdenking van De Ruijter, ligt derhalve geheel buiten de Oranje-Vereeniging. Moge dit evenwel geen ïeden zijn, dat het denkbeeld van „Een Vader lander" niet verwezenlijkt wordt en moge zich alsnog een comité vormen, dat zich belast met het organiseeren van feestelijkheden als anderszins, opdat ook Amcrsfoort's ingezetenen op waar dige wijze hulde kunnen brengen aan de nagedachtenis van onzen zoo sym pathieken, grooten zeeheld De Ruijter. G. J. van Sierenberg de Boer. Secretaris-Penningmeester der Oranje-\ereeniging. Geachte Redactie! Mag ik U verzoeken onderstaaude op te nemen in de Eemlander In uw orgaan 16 Febr. hebt U her haald de bewering, ook reeds verleden jaar door U uitgesproken, dat mij bij mijn beroep alhier voorwaarden zijn ge steld. Ik geef U de verzekering, dat de Gemeente m ij niet één voor- waarde heeft gesteld nóch voor. nóch tijdens mijn beroep. Van uw zeggen dat mij „voorwaarden zijn gesteld" bij mijn beroeping alhier, is geen woord waar. Voorts, wat betreft het gebeurde op de vergadering van Nederland en Oranje hoe is het mogelijk, dat U naief genoeg zijt geweest het onnauwkeurig verslag te gclooven. Wat is de toedracht der zaak geweest? De vergadering koos mij tot bcstuurs lid. Ik bedankte om verschillende rede non en zei schertsend: „och, een dominé mag zich immers niet met de politiek bemoeien". Niemand der aanwezigen heeft dit in ernst opgevat, allerminst was dat ook mijn bedoeling. Op het verdere van uw artikel ga ik niet in; ik laat U het wapen om met „verslagjes" mij te bestrijden. Hoogachtend, Uw.dw. G. W C. VUNDERINK Amersfoort, 18 Febr. 1907. Het antwoord in ons volgend nummer. Red. en Ilcndrika Coenen. Gcertruida, d. van Dirk Juffer en Ililligje Groen. Antonia Lucas Johannes, z. van Hein van Laar en Maria Verhoef. OVERLEDEN: Elisabeth Ilattink, oud 43 jaren, cchtgcn. van G. Boeken- oogen. Johannes Martinus van Mun ster, oud 10 mnd. Martinus Berk, oud 64 jaren. Peter Brandsen, oud 20 maanden. Burgerlijke Stand. van 15 tot en met 19 Febr. 1907. Dankbetuiging aan allen die mij hun deelneming hebben betoond bij het overlijden van mijne geliefde Echt genote. A. M. KOLLEVVIJN Nz. Amersfoort19 Februari 1907. TE INSCHRIJVING van LEERLINGEN uit Amersfoort en omliggende Gemeenten. Onderwijs wordt gegeven in Men kan zich dagelijks, uitgezonderd des Zaterdags na 11 uur, van af heden tot don 2den Maart van 9 tot 11, van 2 tot 4, en van 7 tot S uren in het ge- bon wder Ambachtsschool doen inschrijven. Het schoolgeld, minstens t'G. per jaar, wordt door het Bestuur bepaald naar gelang van de gegoedheid der ouders en is kosteloos voor hen, die geen schoolgeld kunnen betalen, terbe- oordceling van het Bestuur. Allo leermiddelen en gereedschappen worden kosteloos verstrekt. Nadere inlichtingen geeft de Directeur. I-IET BESTUUR. I.aiigestraat 1. x Hoek Varkeiisiiiarkt. Dagelijks vcrsch 12 cent per ons. Schouwburg Utrecht. GEBOREN: Johannes Jacobus, z. van Jacob Nicolaas Vcrnicij en Catrina van de "Wetering. Aartje, d. van Gerrit Arend Hóltnian en Grietjen Meijerink. Dirk Adriaan Willem, z. van Johan Wcssel Meijer en AVilhelmina Pieper. Aart, z. van Dirk van de Beek en Gerritje Doornekamp. Antonius Jo hannes, z. van Antonius Scholte en Aleida Maria Wilhelmina Neerincx. Gorardus Hendrikus, z. van Theodoras Schinnij en Anna Maria Barbara van den Akker. Wilhelmus Adrianus Hendrikus, z. van Adrianus var Leut Ecu enkele Buitcugewonc Voorstelling door het van liet Grand Theatre te Amsterdam, Directie: Gebr. A. VAN LIER. Honderdag 21 Februari 1907, Tooncelspel in 4 bedrijven naar het Oorspronkelijke Amerikaa.ische aange kochte handschrift van CHARLES KLEIN. Overal in Amerika en Engeland met den grootsten bijval vertoond. Regie: JOSEPH VAN LIER. Aanvang half acht ure. ITBECMT. IKOBEI.STKAAT 12. Merkwaardige orgiueelc stoffen uit de collectie van -:- den lieer F1SCIIBACII te Wiesbaden. Geopend van Woensdag 30 Januari tot Zondag 24 Februari, dagelijks van 104 uur. HET BESTUUR. Leden vrij. -l'iet-Lcden entrée 50 ets.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3