H. W. Cramer, Winterhandenzalf Likdoornpleisters. A. v. d. Weg, tAmersfoortsche Van Sweden Co., Lamaison Bouwer Co. Ingezonden. Advertentiën. Amersfoortsche Broodbakkerij. C. J. PRINS, Notaris Bolk woon en winkelhuis Eau de Cologne Medicinale Zeepen, Toiletzeepen, Keizer Boraxzeep, Tola Zeep, Medicinale Kinder- zeep enz. Langestraat 65. -- 2 A. J. VAN ZALINGEN. pain d'Amandeg „HET NEDERLANDSCH TOONEEL" Boezemvrienden. Nederlandsche Toooeelvereeniging Het hoogste recht, Langestraat 23. Zuigflesschen en Speenen, W. F. A. GROENHUIZEN, Amersfoort. Korte Gracht 86, c GGG-CvG-: .Gyggggg^G ;C 0 K. W. JAEGER. Groot en kleinhandel in: Steenkolen, Anthracit en Cokes. - - COMMISSIONAIRS IN EFFECTEN te Amsterdam. - - Kantoor alhier Muurhuizen No. 39. - de lading ontscheept, waardoor de boot iets lichtte waarna men begonnen is met een geul te zagen. Daarmede was men gisteren zoover gevorderd, dat men hoop te heden gereed te komen. Waarschijn lijk komt dan dc boot met eigen stoom binnen de hoofden en heeft en veilige ligplaats, waar zij dan blijven kan tot het water van de Eem weer los komt. Het ijs was na 2 dagen vriezend reeds zoo sterk, dat men de sleden waarop de lading gelost werd, gerust met 1500 K. G. kon beladen. De heer H. Oorver schrijft ons: Bij voldoende deelname zal de heer Gustav Diihne, de bekende Duitsche experimentator, die ook hier eenige jaren geleden een serie voordrachten, toege licht door tal van proeven heeft gehouden, weer met hetzelfde doel hier ter stede komen. Hetgeen hij zich nu voorstelt te behandelen (en wel haast ieder ontwik keld mensch belang zal inboezemen is: Proeven tot steun der nieuwe opvattingen omtrent het wezen der electrischc ver schijnselen (de theorie der kleine gela den deeltjes, de z. g. electronentheorie) de verschillende soorten electrischc stralen, (waarvan de door Röntgen ontdekte er één is) welker bestaat met behulp daar van verklaard kan worden, de merk waardige radium uitstraling en het bewijs door proeven, dat daarbij een ander reeds eerder bekend gas, helium ontstaat, en een 2c avond: hetgeen tegenwoordig omtrent de leer der kleuren bekend is, de vrijwel geslaagde pogingen tot photo- grapheeren in natuurlijke kleuren cn de verklaring daarvan uit het oogpunt der golvingstheorie van het licht, benevens de Joung Helmholtsche theorie omtrent de inwerking van verschillende kleuren op het netvlies van normale en van kleurenblinde oogen. Waar de heer Diihne algemeen als oen der beste experimentatoren op physisch gebied bekend staat, die niet alleen zijn schitterende, nimmer falende proeven te zien geeft, maar de verklaring daar van zoo weet in te richten, dat ieder ontwikkelde cn ten zeerste van profitcerec kan, meende ik niet te mogen nalaten daarop door middel van uw blad de aan dacht te vestigen. Men schrijft ons: Donderdagmiddag ongeveer half drie, ontstond er brand in de woning van vrouw B. in de Rozemarijnstraat. Geluk kig werd dit opgemerkt door den knecht van den heer Visser, Hermanus van Eijs, tevens hulpbesteller der Posterijen, door wiens krachtdadig optreden de brand al heel spoedig gebluscht was. Was Van Eijs niet in de buurt geweest, dan zouden waarschijnlijk twee kinderen, die geheel alleen thuis waren zijn verbrand. Hoe groot het gevaar was blijkt wel hieruit, dat de wieg reeds vlam had gevat. Van Eijs doofde dadelijk de vlammen en bracht de wieg behouden buiten. Ben woord van hulde komt hem daar- voor zeker toe. „I»e Zeven Provinciën". In het Panoramagebouw in dc Plan tage te Amsterdam is Donderdagmiddag, onder leiding van jhr. W. Six, een ver gadering gehouden voor belangstellenden in het tot stand komen van een vaartuig, dat de herinnering zod verlevendigen aan Michiol Adriaansz. De Iiuijter en zijn tijd. Ter vergadering werd vertoond een zoogenaamd halfmoüel van De Ruiters roemrijke admiraalschip „De Zeven Pro vinciën". Dit fraaie model was mot be hulp van geschiedkundige gegevens ge boetseerd door den beeldhouwer Abr. Ilesselink, in samenwerking met de hee- ren Poort en Van Resteren, de directeuren van hot Panorama. Als resultaat der besprekingen kan worden vermeld, dat men zich voorstelt een schip te bouwen, zooveel mogelijk overeenkomende met het historische admiraalschip en dienende als drijvende tentoonstelling voor producten van Neder- laudscho kunst en nijverheid. Meu zou daarmede niet alleen Nederlandsche maar ookbuitenlandsche havensteden bezoeken. De voorloopige gegevens, zoowel omtrent de technische uitvoering als omtrent de exploitatie, hadden bevredigende uitkom sten opgeleverd, zoodat besloten werd om de zaak verder voor te bereiden en tot een begin van uitvoering te brengen. De bouw en de totale inrichting van het schip zouden een vol jaar vorderen. Iu de vergadering werd een voorloo pige commissie gevormd, welke zich zal belasten met de voorbereidende werk zaamheden, in de eerste plaats het op stellen vau de ontwerp-statuten voor een naamlooze vennootschap. In die com missie van voorbereiding verklaarden zich bereid zitting te nemen de hoeren jhr. W. Six, N. Mac Leod, gep. vicead- miraal, te Rijswijk, W. A. Huvgens en Jan P. Meursing, beiden scheepsbouw meesters, A. M. Tromp vau Holst, te Amersfoort, Adriaan J. C'. Bouwens, te Rotterdam, E. F. J. Hanedoes en A. Hesselink. (N. v. d. D.) Yan het Nationale comité voor dc herdenking van den 300-jarigen geboor tedag van Michiel Adriaanszoon de Ruijter ontvangen we een schrijven, waaraan we hot volgende ontleenen: Michiel Adriaanszoon de Ruijter is ongetwijfeld een der populairste figuren uit onze geschiedenis. De naam van Piet Hein moge, dank /ij het bekende liedje, meer op den tong van onze schooljeugd liggen, die van dc Ruijter sluit alle eigenschappen in welke men zich gaarne in zijne helden denkt. Hij is tegelijk de schrik der vijanden en „Bestevaer" zijner eigen schepelin gen cn het grootmoedige van zijn ka rakter, zijn eenvoud cn voombeid van gemoed maken hem tot een der ideaalste figuren uit ouze gouden eeuw. Wij wilden, bij gelegenheid der her denking van den geboortedag vóór 300 jaren van onzen held, het Nederlundsche Yolk in zijn uitgebreidsten zin cn vooral aan de kinderen van dat Yolk tooncn hoe de Ruijter, in woord en beeld, door zijne tijdgenooten is geëerd; wij hebben aan de hand van zijnen beroemden levensbeschrijver, Gerard Brandt, zijn levensloop opgesteld, welke in chrono logische volgorde de verschillende feiten in zijn werkzaam leven boekstaaft, en dezen tekst versierd met reproducties van oude schilderijen, teekeningen, gra vures, portretten, medailles en van enkele voorwerpen die tot ons gekomen zijn. Deze zijn met de meeste zorg ge kozen en gezamenlijk vormen zij een reeks van prenten van tijdgenooten over hem zooals tot heden nog niet is bijeen gebracht. Het boekje, dat er als bijgaand spe cimen zal uitzien, en 64 bladzijden met 44 prenten zal bevatten zal in den handel gebracht worden. Wij zouden evenwel gaarne zien dat hot iu ruime mate verspreid werd en hot wil ons voorkomen dat het als een passend geschenk zou kunnen dienen om op den 23en Maart, den dag van het de Ruijterfeest, aan velen te worden aangeboden, waarom wij den prijs zoo laag mogelijk hebben gesteld. In verband met het bovenstaande vestigen we gaarne de aandacht van hoofden van scholen, directeuren van industriëele ondernemingen enz. enz. op deze uitgave. Het werkje belooft een prachtuitgave te worden en zal een waardige gedachtenis zijn aan onzen grootsten zeeheld. De exploitatie van het boekje is toevertrouwd aan de firma Martinus Nijhoff, uitgever te 's Graven- liage, die gaarne bereid zal zijn alle nadere inlichtingen te verstrekken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) STA»GES«OT»15i De moord op den rangeerder Drost ligt ons allen nog versch in 't geheugen. Als verdacht dien moord gepleegd te hebben is een seinhuiswachter sedert 2 maanden in hechtenis genomen, terwijl gisteren nog een spoorwegbeambte werd gedetineerd. De eerste laat een vrouw achter met 7 kinderen, waarvan het jongste, geboren tijdens de gevangenschap van den vader, vier weken telt. Van laatstgenoemden blijft een vrouw met 3 kinderen onver zorgd achter. De Maatschappij keert geen loon uit: de seinhuiswachter is ontslagen. Velen van het peisoneel hebben tot heden zooveel mogelijk steun verleend aan 't eene huisgezin. Het armbestuur helpt met f 1 in de week, voor 7 kinderen en een vrouw, nog te zwak, na haar laatste bevalling, om te werken. Het armbestuur zal misschien niet meer kunnen doen, en 't spoorwegper soneel heeft gedaan wat het kon. Als in 't ergste geval, de mannen schuldig zijn, kunnen dat toch de vrouwen, en zeer zeker dc kinderen, niet helpen; hun lot is nu toch treurig genoeg. Zijn er onder U die medelijden hebben en iets willen en kunnen missen? Giften, al is 't. nog zoo weinig, worden gaarne in ontvangst genomen aan 't bureau van dit blad of bij Mevr. H. R. KRAPELS—Kleij. Stationsstraat 1. Gaarne plaatsen wc bovenstaanden oproep. Veel wordt er in deze tijden gevraagd, maar niettemin vragen we vol vertrouwen steun voor deze zoo diep getroffen gezinnen. Het doet niets ter zake of de beide mannen schuldig zijn aau den afsehuwelijken moord, of niet. Er zijn twee geziunen die diepe armoede lijden, als niet spoedig geholpen wordt. De vrouwen en kinderen worden dus vooreerst het zwaarst getroffen. En waar het spoorpersoneel reeds zooveel deed ter ondersteuning van het eene gezin hopen we dat vele bijdragen zullen komen om den nood dezer onschuldige slachtoffers te lenigen. Gaarne stollen we ons dan ook beschikbaar om ook giften in ontvangst te nemen. Red. Ee ml a u de r. Geachte Redactie! Beleefd verzoeken ondergetcekenden een plaatsje in uw blad voor onderstaande: Het plaatselijk steuncomité voor de stakende arbeiders te Rijssen, gevormd uit dc afd. van Patrimonium, den Amersf. R. K. Volksbond en den Amersf. Be- stuurdersbond, heeft in den loop dezer weck een duizendtal manifesten doen verspreiden ten einde den waren toestand helderder te doen kennen en tevens degenen, die nog geen inteekcnlijstcn met het doel de stakenden financieel te steunen, aangeboden zijn, op te wekken eene bijdrage te geven. Ondergeteekcndcn, leden van het steun comité, zijn gaarne bereid gelden in ontvangst te nemen en in dit blad te verantwoorden. G. v. WIJLAND, Voorz., Monnikenpad l2. D. MEESTER, Secr., Kampstraat 11. W. G. KLOMP, Pcnningm,, Pcpcrsteeg 2. Burgerlijke Stand. van 22 tot en met 25 Jan. 1907. GEBORENJohanna, d. van Gerardus van Zuilen en Johanna van den Ham. Gerrit Jan, z. van Jan Doorn cn cn Hendrika van Geenhuizen, Akke, d. van Meindert Lak en Jcnneken Schreudcr. Hendrik, z. van Rik van Beek cn Maatje Lansaat. Tonnie Jacob, z. van Jan Constantijn Christiaan Rupp en Andrea Sluijs. Hendrika, d. van Gerrit van de Klashorst en Teuntje Antonia de Graaff. Wilhel mus Albernts, z. van Gerrit Kapteijn en Alijda Bakker. Nicolaas Lambertus, z. van Johannes Burgers en Alyda van Groenestein. Abraham, z. van Benjamin van de Kuit en Adriana Yisscher. ONDERTROUWD: Aart van 'tVcld en Geurtje van de Veen. Everhardus Dirkse en Anna Maria Hazelaar. OVERLEDEN: Kuijntje van Leewen oud 73 jaar. 383e Staatsloterij. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 23 en 24 Januari 1907 (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 3095. Prijs van f 200 op No. 3078. Prijs van f 100 op No. 9105. Prijzen van f 70. 1720 8015 13027 Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 6532 8006 9091 9147 9152 9154 9158 9163 9182 9185 9190 13023 13850 15716 15729 16085 17046 18376 Volgende trekkingen geschieden: 2931 Jan., 1 Febr., 47 en 1115 Febr. 1907. Behalve de premie vau f 30.000 voor den laatst uitkomendenprijs van f 1000 of booger cn de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleveu de navolgende prijzen1 van flOO.OOO, 1 van f 25.000, 1 van 1 van f 15.000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 45 van f 1000, 53 van f400, 58 van f200, 141 van f 100 en 3006 van f 70. PREDIKBEURTEN. Evang. Luth. Kerk. Zondag 27 Jan. Yoorm. 10 uur geen dienst. 's avonds 7 uur Ds. L. Schutte van Utrecht Remonstrantsclie Kerk. Zondag 27 Jan. Yoorm. 10'/a uur Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Zondag 27 Jan. Geen dienst. Alle soorten BASKET. Specialiteit in Xandkoekjes en zuiver Jlelkbrood. Utrechtsche straatweg No. 64, AMERSFOORT. te Amersfoort zal op Dinsdag 5 Februari 11X1)7, 's avonds 7 uur in bet Hotel ,DE ZWAAN" aldaar aan de Utrechtsehestraat in publieke vei- liug brengen EKN NIEUW met. afzonderlijk bovenhuis to Amersfoort aan de Utrechtsehestraat no. 7 gekadastreerd als HUIS, SCHU REN, ERF EN GANG. Sectie E nos. 1820 cn 4714 groot 2 Aren 26 Cen tiaren. Betaling der koopsom 5 Mei 1907. Aanvaarding bij de betaling der koopsom. (BOLDOOT). Uangestraai 1. a vj Hoek Varkensniarkt. V Dagelijks versch Q 12 cent por ons. Schouwburg Utrecht. Koninklijke Verceniging Beschermheer Z. K. H. de Prins der Nederlanden Zondag 27 Januari 1907: Blijspel in 4 bedrijven, uit het Duitsch van LUDWIG FULDA. Regie: L. H. CHRISPIJN. Orkest onder leiding ran den heer S. Knijpers. Aanvang hall' aclit. ure. Schouwburg Utrecht. van Amsterdam. Opgericht 1 Soptembor 1893. Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 24 Mei 1895. Bestuur: A. VAN DER HORST, Directeur-Voorzitter; M. J. TERNOOY S.PÉL, Secretaris; J. G. W. HOMEIJER, Penningmeester. Maandag 28 Januari, 17de Opvoering van Tooiieelspcl in 4 bedrijven van Mevr. INA BOUDEERBakker, Schrijfster van Verleden. Regie van MARI J. TERNOOY APEL. Aanvang half acht ure. P r ij z e n der Plaatsen: Balcon f2.25, Stalles en le Amph. f2.le Zijloge f 1.75, Bagnoires en 2e Amph. f 1.50, Paiterre f 1.3e Amph. f 0.80, 2e Zijloge f 0.75, 4e Amph, f 0.50, Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking: Voor Aan deelhouders Vrijdag van 10 tot 12 uur, voor het Publick denzelfden dag (na loting) van 13 uur, verder Zaterdag en Maandag van 1012 en van 13 uur. EN Alle soorten beslist- 1c kwaliteit. GEZUIVERDE GUMMI bij Instrumentmaker Langestraat 42. (NAAST HET POSTKANTOOR.) TELEFOON 86. BELAST ZICH: met het incassneren, disconteeren, koopen cn verkoopen van binnen- en buiteulandschc wissels; met het openen van rekening-courant met of zonder voorschot cn van provisisievrijo chequcrekciiing; met het koopen cn verkoopen van effecten, coupons en vreemd geld, met het nemen en geven van gelden op prolongatie, beleening en depositomet het bezorgen van assurantiën op het leven en tegen schade bij brand en inbraak; met het verschaffen van reiscredietbrieven op meer dan 1200 plaatsen in Europa, Azië en Amerika; met het verhuren van safeloketten in hare brandvrije en inbraakvrije kast. Alle gewensehte nadere inlichtingen worden verstrekt door HE DIRECTIE. Eerste Amersf. Stoomvcrverij en Chemische Wasschcrij. A Winkel KAMPSTRAAT No. 6. Fabriek KAMPPOORT. Groote Spni 1. Magazijnen Beestenmarkt 8, lO en 11 naast de Stadsherberg. Onder beurstijd Kantoor aan de BEURS, Kamer No. 1. Kantoren te Amersfoort, Nijmegen. Barneveld, Uulcmborg. GEOPEND yan 93 en 's avonds van 7lj281,, uur.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3