Les van den Tegenstander. Stadsnieuws. Raadsverslag. Zullen ile vrijzinnige groepen begrij pen, dat alleen door onderlinge samen werking in Juni a.s. de strijd om de Staten gewonnen zal kunnen worden? Zal bij iedere fractie goed voorop staan dat aller hoofddoel en einddoel bij dezen strijd niet anders kan zijn en mag zijn dan de omzetting der Eerste Kamer? En dat om zulks te bereiken heel wat zelfbcheerscliing, heel wat zelfverloo chening om beurten van de drie groepen zal worden gevergd? Wij hopen het en vertrouwen het. En wij vinden daarin aanleiding onder de oogen van onze lezers het hier volgen de woord van Dr. Kuyper te brengen door hem geschreven met hut oog op de tweespalt tusschen de anti-revolutio nairen en de Christelijk Uistori.schen in het kiesdistrict Ede. In dat woord ligt zooveel behartens- waardigs voor ons vrijzinnigen, in dit stadium van het politieke leven, dat wij het met recht als „Les van den tegen stander" kunnen betitelen. Dr. Kuyper dan schrijft: Als meerdere groepen saflmwerkcn op politiek terrein, kan het zelfs van aanbelang zijn, dat ze toch bij de stem bus van de eerste stemming met een eigen eandidaat uitkomen. Dit kail noodig zijn, om zijn krachten te meten. Het kan goed zijn, om in eigen groep het vuur vlammend te hou den. Maar hoe goed dit stolsel van afzon derlijke candidaturcn op zichzelf ook zij, het is aan bedingen gebonden. En het eerste van die bedingen is, dat men zeker zij, van althans één der ge stelde candidaten in herstemming te bren gen. Anders toch strekt uw gedeeld opdeden bij de eerste stemming tot niets anders, dan om elkaar over en weer af te maken, en de tegenpartij met den buit te laten strijken. Het tweede beding is, dat over en weer de afspraak geldt, dat men bij her stemming gezamenlijk optrekke voor don eandidaat die in ballotage komt. Zonder die eerlijke en goede trouw toch ver speelt men allicht saam, wat men saam had kunnen winnen. En het derde beding is, dat men bij de worsteling in biljetten en op mee tings zich niet tegen zijn bondgenoot, maar saam tegen den wederpartijdcr keere. Anders zaait men bij de eerste stemming een zaad van bitterheid, dat straks do herstemming bederft. Goede tactiek eisclit bovendien dit nog, dat men niet gedeeld, maar van meet af saam optrekke, indien de minst ge wilde eandidaat kans heeft om het bij de eerste stembus te winnen. Dan toch staat inen bij de herstem ming zwakker, en kan het verliezen door een op zichzelf volkomen geoorloofd, maar toch altoos min of meer hachelijk spel. Wie ooren heeft om te liooren, die hoore. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag den 29 Jan. 1907 0111 half twee. De Voorzitter Jlir. J. W. A. Barch- man Wiiijtiers opent ten kwart voor 2 de vergadering, die werd bijgewoond door 16 van de 17 leden en den Secre taris Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroose. De heer C. Th. van Boek was afwezig met kennisgeving. De publieke tribune was geheel gevuld met toehoorders en toehoorderessen. De Voorzitter begint met de leden en hun huisgezinnen geluk en voorspoed te wenschen bij de eerste zitting in het nieuwe jaar en hoopt, dat do leden nog menig jaar de belangen dezer gemeente mogen blijven behartigen. Spreker hoopt, dat het oudste lid van dezen Raad de heer Van Beek spoedig in kracht en gezondheid zal toenemen en nog vele jaren de belangen dezer gemeente zal mogen behartigen. Dankbaar kunnen wij op 't afgeloopen jaur terugzien, waarin door samenwerking, niettegenstaande de uitcenloopende ge voelens vele gewichtige besluiten werden genomen. Spreker dankt voor dien steun. Thans wachten ons weder belangrijke zaken o.a. de voorziening in localiteit voor het M. O., de tramexploitatie, de voorziening van water bij brand en het marktwezen. Gods onmisbare zegen moge op onzen arbeid rusten. Zoo zij het. (Teekenen van instemming). M r. II e ij 1 i g e r s dankt als oudste lid dezer vergadering den Voorzitter voor zijne woorden en hoopt, dat het Dagelijksch bestuur moge samenwerken tot heil der gemeente. (Teekenen van instemming). De notulen der vergadering van 27 Dcc. '06, die ter visie hadden gelegen, werden nu vastgesteld, zooals zij door den Secretaris waren ontworpen. Aran Gedeputeerde Staten waren inge komen: le. Door hunne tusschenkomst het Kon. besl., waarbij aan onze gemeente vrijstelling is verleend voor de oprich ting ccncr burgerdagschool mits aan de Burgeravondschool woide les gegeven in de vakken bedoeld bij het art. der M. O.-wct De Voorzitter deelt mede, dat het Dag. bestuur onverwijld pogingen heeft in 'twerk gesteld met het bestuur der Ambachtsschool aangaande den met- selcursus. Er is echter thans nog geen antwoord ingekomen, maar spreker hoopt dit in eene volgende vergadering te kunnen mcdcdeelen. 2e. Idem de goedkeuring tot aankoop van gronden en de wijziging der Gem.- begrooting dienst '06 in verband hier mede. 3e. Idem de goedkeuring van de Gein.-begrooting voor '07. 4e. Idem de goedkeuring van het raadsbesluit tot het geven van eene subsidie van f 11.768 aan het Burgerlijk Armbestuur. 5e. Idem de definitieve goedkeuring der rustende schutterij. 6c. Idem de goedkeuring van het 2e aanvullings-kohier der Inkomstenbelasting Aangenomen voor kennisname. 7e. Idem 6 besluiten, inzake reclame- aanslag in de Inkomsten-belasting. Ter Secretarie ter inzage der leden. 8e. Van B. en W. eene mededeeling van de mutatie van personeel ter Secretarie. Ter inzage der leden ter Secretarie. 9e. Van Curatoren over het Gymna sium het verslag over '06. Ter inzige ter Secretarie ncdergelegd, 10e. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Aangenomen voor kennisgeving. 11c. Van de Verecniging „Handel en Nijverheid" een rekest aangaande vandaan komen; 11 weet het zeker wel?" Mevrouw v. Trcan antwoordde zacht: „Mijn lieve kleine Trott, Onze Lieve lieer zendt de kleine kinderen 's nachti op de aarde, zonder dat iemand het hoort of ziet. Een engel legt ze zachtjes in het wiegje, dat vooruit klaar is ge maakt. Men moet ze heel lief hebben, zacht tegen hen optreden, want, omdat ze vroeger in den hemel waren, zijn ze erg treurig en hiiilon dikwerf." Trott denkt 11a. Hoeveel kleine kin deren moeten er dan wel in den hemel zijn die er op wachten om geboren te worden. Wat zullen die een leven maken. De kleine kinderen kennen dus Onzen Lieven Heer. Ze hebben hem immers gezien. Dat is wonderbaarlijk. Misschien heeft het kleine zusje Maar Trott werd in zijn gepeins ge stoord. Jane komt om hem te bod te brengen. Den volgenden morgen is Jane zoo vroolijk onder het aankleeden van kleinen Trott; ze is zoo opgewonden, dat men ze ternauwernood herkent. „Wat ben je vandaag vroolijk, Jane!" jane lacht en zegt: „Vind je?" „Zeg Jane, wat is er, vertel het 111e toch." „Je moot het raden „Is mijne tol teruggevonden? Is inijn hobbelpaard op hol? Heeft het van nacht suiker gesneeuwd, evenals in luilekker land?" „Neen, neen kleine Trott, denk eens na, iets wat men verwachtteJe weet immers welin do wieg „Het zusje is gekomen!" „Ja, liet zusje is er, en als Trott heel, heel gehoorzaam is, mag hij het van middag gaan zien." Dit bericht maakte Trotte haast dron ken van vreugde. Eindelijk is het iang gewachte zusje dan gekomen. Misschien moet hij wel wat speelgoed voor haar meebrengen? Neen, het hobbelpaard niet, ze zou liet kapot kunnen maken. De rose pop Neon, die is te lcelijk. Och kom, te huis bij mama is immers nog meer speelgoed. De morgen gaat vreeselijk langzaam voorbij. Eindelijk is de tijd om. Trott heeft gegeten; hij is aangekleed, dus vooruit! Trott draaft over den weg als een jong veulen. Als hij vroolijk is, kunnen zijne beentjes ook niet bedaard blijven; ze lachen en verheugen zich eveneens. Hij loopt naar rechts, hij loopt naar links. Wat is die Jane vandaag treuzelig. Ze komt niet van hare plaats vandaan. Ze roept hem, zeggende, dat hij langzamer moet loopen. Maar Trott hoor het niet. Hij is stout, plotseling valt hij, languit op den grond, terwijl hij zijne knie stoot. Jane beurt hem op, veegt hem af en neemt hem bij den hand Hij is nu wat bedaard. Vertel me eens, Jane, het kleine zusje kan niet zoo hard loopen als ik wel?" „Neen lang zoo hard niet, Trott, wees maar gerust." „Lang zoo hard niet? Dat is het juist, wat hij graag wil. Wanneer ze „tik" spcleu, kan Trott haar vangen, zooveel hij wil; hij laat zich slechts vangen, het marktwezen, evenals rekesten van Vreemdelingenverkeer, dierenbescher ming, Gezondheids-commissie, afdeeling der vereeniging van Landbouw en Kruid kunde, e. a. om steun. Naar de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 12e. Een adres van de timmerliedcn- vereeniging, inzake uitvoering Gem.- werken. Naar B. en W. om prac-advies. 13. Een adres van den Bond van Ned. Onderwijzers inzake de salaris regeling. Tc behandelen bij punt 14 der agenda. 14c Een schrijven van den heer H. Oorver, dat hij zijne benoeming tot leeraar der II. B. S. aanneemt. Aangenomen voor kennisname. 15e. Een adres, inzake wedstrijd politie honden. Inhandcn van den Burgemeester om advies. 16e. Een adres van „Kindervoeding" om f4.50subsidie. Wordt spoedeischcnd verklaard en na voorlezing van het rekest door den Secretaris, het subsidie z. d. en z. h. st. verleend onder dezelfde voorwaarden, waarop vroeger een minder subsidie werd verleend. De heer Gerritsen was verbaasd over de wijziging van personeel ter Secretarie, toen hij deze in de courant las. Spreker had gedacht, dat bij zoo'n ingrijpende verandering als van een Controleur, dat er eerst met den Raad over gesproken zou worden. Spreker spreekt er zijn leedwezen over uit, dat op die wijze tegenover den Raad is ge handeld. De Voorzitter zegt, dat volgens de wet de benoeming van Ambtenaren ter Secretarie bij B. en W. berust en het bij hen niet is opgekomen eerst den Raad te hooren. Weth. Visser deelt incdc, dat na afloop van deze vergadering aan den heer Gerritsen en de andere leden mede- deelingen zullen worden gedaan. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. De stukken liggen ter inzage voor de leden van den Raad en de mo tieven zijn hierin aangegeven voor de verandering. Waarna de agenda aan de beurt van behandeling komt. 1. Benoeming van een loeraar (vast) in de natuurkunde aan liet Gymnasium. De Voorzitter wijst als stem bureau aan Weth. Celosse en den heer van Esveld. De heer H. Oorver, alhier wordt met ingang van 1 Febr. a.s. met algemccne stemmen als zoodanig benoemd. 2. Vaststelling van pensioensgrondslagen van personeel bij H. M. Onderwijs. Deze pensioensgrondslagen betroffen den leeraar Corycr en werden z. d. en z. h. st.l conform het voorstel vastgesteld. 3. Benoeming van een hoofd der O. L. School 3e .soort aan de Koningstraat, (vaca ture N. van Veen.) Op de voordracht kwamen voor de heeren 1. O. Bnssemaker te Soest. 2. S. Snijders te Winterswijk. 3. G. A. Spelberg te Westzaan. Do heer Spelberg werd benoemd met 9 stemmen togen 7 op den heer Bussc- maker. 4 Benoeming van eene onderwijzeres aan de O. L. School 2e soort aan de Helle straat (vacature MejBuytenhuijs). Op de voordracht kwamen vóór de dames: 1. J. J. Aarts te Velzen. 2. J. M. Meyer alhier. wanneer hij er lust in heeft. Dat is heerlijk, maar ze mag niet boos wordeu „zeg Jane, is ze zoet? anders geef ik haar een klap „Wees jij maar zoet! Foei, je moet al heel weinig hart hebben, als je haar nu al wilt slaan. Her arme,'lieveengeltje!" Trott is belccdigd. Jane begrijpt ook nooit, hoe men bet werkelijk meent. Natuurlijk, zal hij haar niet direct een klap geven, neen later, na verloop van tijd, morgen misschien. „En vóór alles moet je nu heel stil zijn, als je thuis komt! Je mama is erg vermoeid en baby slaapt misschien." Dat is vervelend. Trott heeft zijn moedertje een heelc massa te vertellen. Gisteren heeft hij toch zoo'n mooie roodc schelp aan het strand gevonden. Verder heeft hij heel lang de teugcis van het paard vastgehouden. En dan moet hij het haar wel zeggen' hij heeft een groot gat in zijn broek gekregen Niet in de nieuwe gelukkig... Daar is de tuindeur al. Trott gaat er langzaam door. Hij begint een beetje onrustig te worden. Ten slotte kent hij het zusje heelemaal niet. Als Jane heeft gebeld, zou hij het liefst de beenen on der de armen genomen hebben en weg- geloopen zijnTherése, de oude keukenmeid, opent de deur. Ze heeft Trots's stem herkend. „Wel, wel Trott, kom je je zusje zien? Maak vooral geen leven. Mama wil je eerst zien. Ga heel stil de trap op." Trott klimt heel stil de trap op. Hij geraakt hoe langer hoe meer onder den 3. J. M. E. van Eek te Zwartsluis, 4. F. Faber te Amsterdam Mej. van Eek werd benoemd met 12 stemmen tegen 2 op Mej Meyer en 2 op Mej. Aarts. 5. Benoeming van een Curator vau het Gymnasium (vac: Prof. Dr. J. J.vanThiel). Als zoodanig wordt met algomeene stemmen benoemd de heer T. van Santen, opvolger van Prof. Dr. J. J. vau Thiel als President van het Seminarie. 6. Benoeming- van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand (vac: L. A. baron van Ittersum). De voordracht bestond uit de H. H. Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys en J. H. C. Kuylaars resp. Hoofd-com- mies en Adjunct-commies ter Secretarie. Eerstgenoemde wordt met algemccne stemmen benoemd. Beuoeraiiig van een derden gemeente opzichter. De voordracht bestond uit de II. H: 1. G. L. Pape te Noordwolde. 2. J. Punselie te Gouda. 3. M. de Jong te Dedemsvaaart. De heer Pape wordt benoemd met 9 stemmen tegen 6 op den heer de Jong en 1 op den heer Punselie. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot bet govou van eervol ontslag aan den onderwijzer C. Moerman Jr. school 3e soort Koningstraat). Z. d. en z. h. st. met ingang van 15 Febr. a.s. eervol verleend, daar in de vacature wellicht tijdig zal zijn voorzien. 9. Voorstel van Burgemeester on Wet houders tol iststelliug van verordeningen, houdende verbodsbepalingen tot hel stellen van gebouwen op gronden, die indenaiste toekomst bestemd zijn tot den aanleg van straten. De lieer Jo i rissen zegt met aan dacht de teekening gezien tc hebben. Wanneer het echter beter uitkomt, is er dan nog gelegenheid vergunning te krijgen? De Voorzitter. Het doel van de verordening is te verbieden. Waarna met algcmcenc stemmen de vaststelling der verordeningen volgde. 10. Voorstel vau Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van instructies voor de gemeente-opzichters. De heer Van Duinen wilde met dit punt wachten tot over het volgende punt eene beslissing is genomen. De Voorzitter zegt, dit punt er niet mede in verband staat. De heer van Duinen ziet er dan van af. Met algemeene stemmen volgde toen de vaststelling der instructies. 11. Behandeling van de motie van den heer van Esveld betrelfende het benoemen van eene raadscommissie in verband inet don rechtstoestand en arbeidsvoorwaarden voor de gemeente-ambtenaren en werklie den en rapport van Burgemeester en Wet houders dienaangaan de. B. en W stellen voor hiermede te wachten totdat de wettelijke voorziening heeft plaats gehad. Wetsontwerpen zijn reeds ingediend. Het woord werd hierover gevoerd dooi de hoeren van Esveld, de Voorzitter, Plohip, Van Kalken, Weth. Visser, Ro- landus Hagedoom, Gerritsen en Van Duinen. De Voorzitter en de heer Plomp noemden het werk der commissie een reuzenwerk, terwijl Weth. Visser tegen de motie was van den heer Van Esveld. De heer Roland «s Hagedoom diende op het amendement van den lieer Van Esveld een subamendement in om de Gcm.-ambtenaren er voorloopig uit- telichten. De heer Van Duinen wensclit geene verandering in de motie Van Esveld. Na cenig geharrewar wordt het sub- indruk. In huis heerscht zoo'n diepe stilte, dat iemand de keel dichtknijpt. Hij moet in de gang wachten. Janc wil eerst eens zien, of hij bij Mama mag komen. Hij is nu heel ernstig Daar komt Papa aan. „Papa!" „Stil, kom mee naar Mama. Zij is ziek. Je moet haar alleen goeden dag zeggen en dan ga je weer stil heen." Dat is heelemaal niets aardig. Papa ziet er ook lang niet zoo uit als an ders, wanneer hij zijne marine uniform d.iaagt. Papa is nu erg raar. Hij heeft roodc oogen en zijn jas zit scheef. „Wat een drukte over zoo'n klein ding. Trott is erg ontevreden In mama's kamer is het haast don ker. liet ruikt naar de apotheek. Mama ligt te bed; met een doodsbleek gelaat. Hare oogen staren zoo vreemd Toch lacht zc even, als ze haar Trott ziet. Hij buigt zich over haar heen, om haar een kus te geven; heel betreu- terd stamelt hij: „Muutje, ik heb een heelc mooie schelp Maar papa heft hem op, kust hem en brengt hem naar Jane terug. Hij kan haast niet in het heldere licht zien. Nu moet hij het 't zusje zien. Dat is mis schien aardiger. Dan kan hij tenminste springen en spelen. Stil! het zusje slaapt. Hé, zoo'n luilak! Trott zal ze wel wakker maken Als je stout bent, en spektakel maakt, sturen wij jc terstond weer weg." Trott belooft, heel gehoorzaam te amendement Rolandus Ilagedoorn ver worpen met 5 tegen 11 stemmen. Tot de voorstemmers behoorden de heeren Van Kalken, en Weth. Celosse, Rolandus Hagedoom, Mr. Heijligers en Oosterveen. Hierna komt in stemming de motie Van Esveld, waarover de stemmen staakten, zoodat in de volgende vergaderinghier- over beslist moet worden. Tot de voorstemmers behoorden de heeren Mr. Heijligers, "Van Duinen, Tromp van Holst, Van Eek, Van Kalken, Ger ritsen, Rolandus Hagedoom, en Van Esveld 12. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen ecner tege moetkoming aan eenige personen, te voren dienstdoende bij de schutterij. Z. d. en Z. h. st. zullen de natcnoemen personen de navolgende uitkeeringen ontvangen welke ingaan I Jan. '07. In dienst. J. Busquet f 70.94'fsinds 15 Aug.'78 J. C. Manse f 3.02 29 Nov. '94 A. Worfel f 30,00 1 Jan. '92 J. v. Barlingen f 19.28 15 Aug. '84 II. Bakker f 15.82 15 Aug. '88 13 Nacler rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een adres van het Amersfoortsch Vrijwilligerkorps tot het verkrijgen van goederen, eertijds in ge bruik by de schutterij. Voorstel tot verkoop dier eigendomen en van oud brandweermateriaal. Weth. Visser deelt mede tot de minderheid in het Dag. bestuur tc be hooren en wenscht niet deze goederen cadeau te geven. De heer Gerritsen. Wanneer deze aanvrage een antecedent zou zijn om later subsidie aan te vragen, dan zou hij on middellijk tegenstemmen. De heer Plomp wenscht tc zien op genomen in de voorwaarden, dat de goederen eigendom der gemeente moe ten blijven. De heeren VanEsvchl enVanKal- k e n merken op, dat men dan bij slijtage nieuwe zal vorderen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt hierna in stemmingl gebracht en aangenomen met 15 stem men, tegen (lie van Weth. Visser. Het voorstel tot verkoop wordt raet: algemeene stemmen aangenomen. 14 Rapport en voorstel an Burgemeester) eif Wethouders betreffende de salarisregeliug van het personeel bij het Lager Onderwijs. De heer Gerri tsen stelt voor zen ding naar de afdcelingcn, daar hij nul met 't oog op de financiën zou moeten tegenstemmen, en er bij de behandeling van de bcgrooting voor '08 te weinig| tijd is. Weth. Celosse heeft hiertegenl geen bezwaar, daar dan voor de be handeling der begrooting eene beslissing! is genomen. De heer Jorrisscn zou het ver zoek der commissie van toezicht voor kennisgeving willen aannemen, waarn; wij later wel weder eens eene hcrinne ring zullen ontvangen. Weth. Visser zou nu willen be sluiten. De begrooting voor '08 zal niet] mcdcvallcn. De heer Rolandus H a g d o o r nl zegt, dut het voorstel van den licerl Jorissen niet zou gebeuren met zijnei toestemmen. De heer Veis Ilcijn vindt heti beter te wachten, tot wc de bcgrootingr voor ons hebben leggen. De heer H a in ers ondersteunt dit,] waarna het voorstel Veis Heijn ut stem ming komt en wordt aangenomeu metl 10 tegen 6 stemmen, die den heerenffiGf van Duinen, Tromp van Holst, Gerritsen zijn. Hij loopt op de teentjes door de gang. Jane klopt aan de deur. Dc dikke vrouw verschijnt op den drempel. Zc glimlacht, waarbij ze hare glanzen de witte tanden vertoont, die op hem een meer dan ouaangenamen indruk maken „Baby. baba." Trott staat bedremmeld stil. Wat moet dat eigenlijk beteekenen? De min is uit den Elzas; misschien wil zij er mede zeggen, dat baby slaapt. Trott is gerustgesteld en sluipt op de teentjes de kamer binnen. Hij gaat naai de grootc wieg. De min trekt dc gordijntjes open; Trott buigt zich over de wiag heen, terwijl hij gluurthij ziet zoo iets van een grooten braadappel vóór zich: rood, vol rimpels, met allerlei hoogten en laagten. Het gezicht ziet er werkc lijk uit, alsof iemand er op heeft ge zeten; en warm moet zc zijn, want he is heelemaal rood! Hij ziet ook heele, heelc kleine handen, rood en volj plooien zijn ze. Het geheel ziet er^ leelijk eu verschrompeld uit. Trott is diep teleurgesteld. „Mooie baby," zegt de min. Trott heft aarzelend het hoofd op, vervolgens vestigt hij zijn blik weder om op baby, dat nog steeds slaapt. Dat is dus zijn zusje? „Wel Trott, hoe vind je het zusje? „Zeg, Jane, zou dc Lieve Heer ze niet tegen een mooiere willen omruilen, als wij haar dadelijk terugzenden.?"

De Eemlander | 1907 | | pagina 2