Gymnastiek. Advertentiën. A. J. VAN ZALINGEN. pain d'Amandej! SNOUCK, GymZsuïk. - Algemeene jaarvergadering - Mevrouw WARREN's Beroep. Amersfoort. O o „AMICITIA", FEEST-VOORSTELLING. T O I S E T. De Nederlandsche Vlag, Wcth. 'Visser, Rolandus Hagedoorn en Jorissen. 15 Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van J. C. Snouck. tot het mogen gebruiken van een gymnastiek-lokaal der gemeente. Z. d. en Z. h. st. besloten ouder de volgende voorwaarden: lc. dat liet lokaal uitsluitend zal worden gebruikt voor het geven van Gymnastiek-lessen 2e. dat de Gymnastiek-lessen 'n over leg met het Hoofd der school zoodanig zullen worden gcregcid, dat het school onderwijs geen stoornis ondervindt; 3e. dat geen Gyninastiek-werktuigen zullen worden bevestigd of geplaatst dan in overleg met het Hoofd der school en met goedkeuring van Burgemeester en Wethouders; 4e. dat de gebruiker zich zal onder werpen aan de maatregelen, die het Hoofd der school in het belang der goede orde en van den staat van het gebouw noodig oordeelt; 5e. dat bij gebleken behoefte aan verandering in de gasverlichting dn kosten daarvan, ten bedrage van f 12. op de eerste aanzegging door af van wege Burgemeester en ethouders dooi* den gebruiker ten kantore van den Ge meente-ontvanger zullen worden gestort; 6e. dat door den gebruiker aan het einde van iedere maand, in welke van de vergunning gebruik gemaakt is, een som van f 12.ten kantore van den Gemeente-Ontvanger gestort zal worden; 7e. dat de Gemeente geen verant woordelijkheid op zich neemt wegens eventueele beschadiging van in het lo kaal bevestigde of geplaatste Gymua- stiek-werktuigen 8c. dat de gebruiker aansprakelijk is voor alle schaden voor-, tijdens- en na de lessen door hem, zijne bedienden of leerlingen aan gebouw of meubeleu toegebracht en 9e. dat de kosten van verlichting en verwarming (zoo dit door den gebruiker verlangd wordt volgens een tarief, door Burgemeester en Wethouders vast te stellen) door hem zullen worden vol daan. 16 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden van personeel bij het Lager Onderwijs Z. d. en Z. h. st. o. a. vastgesteld de jaarwedde van Hej. Buytenhuijs met ingang van 2 Jan. '07 op f 850. Mej. Westenberg met ingang van 1 Febr. '07 op f 800 en den heer Pot met ingang van 1 Febr. '07 op f900. 17 Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het salaris van de con cierge aan de Meisjesschool. Z. d. en Z. h. st. conform het voor stel besloten. lb Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van J. Jacobs tot verhooging van zijn pensioen. Z. d. en Z. h. st. gewezen van de hand. 19 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot machtiging voor onderhandscho verhuring van een terrein nabij de Gas- labriek. De hoer Plomp vraagt of dit hot bod is van den pachter of een ander? De Voorzitter antwoordt, dat deze pachter het terrein eerst bij open bare verhuring verkreeg en het thans tegen een hoogor bedrag ondershands wenscht te verhuren waarna overeen komstig het voorstel werd besloten. Geene punten meer aan de orde zijude, wil de voorzitter kwart voor 4 de vergadering sluiten, doch vraagt de heer Jorissen het woord over de beplan ting van hot Plantsoen bij de Heeren straat. De enkele boomen, die daar nu nog staan wenscht spreker ook te laten vallen. De Voorzitter zegt, dat men pas bezig is, maar door de vorst moet ophou den. Spreker twijfelt er echter niet aan of wanneer alles gereed is, het wel beter zal staan. lit r. H e ij 1 i g e r s merkt nog op, dat als hij toen aanwezig was geweest, zeker tegen rooiïng van de booinen gestemd zou hebben. Waarna de Voorzitter de vergadering sluit. De heer G. C. van der Horst alhier, is aan de Rijks-universiteit te Utrecht geslaagd voor het examen Cand. Theol. 1. Door de Amersfoortsche Huziekver- eeniging werd gisterenavond een sere nade gebracht aan den stafmuzikant Brandsen, die do bronzen medaille voor 12-jarigen dienst had ontvangen. Iu de gisterenavond gehouden verga dering van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers werd tot secretaris gekozen de heer W. A. Boerman, die de benoeming aannam. Uit het verslag der commissie tot nazien van de rekening en verantwoor ding van de penningmecsteres bleek, dat alles bescheiden in volmaakte orde was bevonden, waarom de penningmees teres onder dankbetuiging werd gede chargeerd. Over 1906 is er een batig saldo van f 20.45. Onder de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van de Gemcete Wouden berg, houdende mededeeling, dat afwij zend was beschikt op het verzoek der Bondsafdeeling om verbetering dor on derwijzerssalarissen, zulks om den ongun- stigen toestand der gemeente financiën van Woudenberg. Door de Arrondisscments-rechtbank te Utrecht is benoemd tot deurwaarder bij het Kantongerecht te Amersfoort de heer 1). de Groot, Rijksklcrk bij de registratie alhier; zulks ter vervan ging van den lieer J. C'. Kleber aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Hei aan mr. C. II e y in a n, te Amers foort, op zijn verzoek eervol ontslag verleeud uit zijn betrekking van adjunct commies bij de Rijksverzekeringsbank. Propagandabock voor «Ie ver kiezingen in 1907. „De Politieke toestand in Nederland bij het einde van 1906. Propagandaboek voor de verkiezingen in 1907. Uitgegeven door de Liberale Unie."' Zoo luidt de titel van een bij den uitgever C. Misset te Doetinchem verschenen boekje, dat een viertal opstellen bevat: de rede van mr. H. Goeman Borgesius over den politieken toestand, gehouden ter ope ning van de algemecne vergadering dei- Liberale Unie op 10 November 1906; de redo van mr. N. G. Pierson over belastingherziening, en die van den heer K. dé Boer Czn. over de ingediende belastingvoorstellen beschouwd van het standpunt van den landbouw, beide uit gesproken in diezelfde vergadering; en een opstel van don heer A. Roodhuyzen over het verkiezingswerk. Onder presidium van haar nieuwen voorzitter, den heer A H. Tromp van Holst, vergaderde Vrijdag de plaatse lijke afdeeling van het Utrechtsckc G_* nootschap voor Landbouw eji Kruid kunde. De voorzitter wijdde bij den aanvang eenige zeer waardeerende woorden aan zijn. voorganger, den hoer J. B. de Beaufort, aan wiens bekwame handen de leiding van de afdeéling gedurende 30 jaren is toevertrouwd geweest. Als afgevaardigde naar de algemecne ver gadering van het Genootschap werd ge kozen de heer J. Knottenbelt en tot commissaris in het hoofdbestuur de heer J. W. C. Bloem. De lieer Hijlkcma, zuivelconsulent, hield een voordracht over de rundvee fokkerij. Hij drong er vooral op aan dat voortaan in één richting zou worden gefokt, waarbij op den voorgrond moet staan het verkrijgen van ras-echte die ren. Besloten werd er do aandacht van den minister van landbouw op te ves tigen, dat in deze provincie nog altijd niet gekeurde hengsten voor de fokkerij worden gebezigd. den van scholen te zamen een som van f 125 ter hand gesteld voor den aankoop van klompen. De maaltijden werden gehouden in een lokaal van het weeshuis, hiertoe wel willend afgestaan. Onderwijzers hielden bij toerbeurt toezicht. Tijdelijk poiinijugniecs teres is thans mevrouw Van (Reijgersbcrg Versluijs, secretaris de heer J. van der Plank. Zooals uit de in dit blad voorkomende advertentie blijkt zal de heer Snouck ook des avonds de gelegenheid open stellen te gymnastisoeren. Vele jongelui zullen daarmee zeker bijzonder ingenomen zijn nu aan hun zoo dikwijls uitgesproken wensch wordt tegemoet gekomen. Wij twijfelen dan ook met of velen zullen daarvan profiteeren en alzoo ook bijdragen tot een toekomstig opgewekt turner leven in onze stad. liet liiud van Staat. Hedenavond zal dr. E. J. Beumcr, leeraar aan de II. B. school alhier, voor de anti-revolutionaire propagandaclub een lezing houden over: „De onder grond van de antithese." Omtrent de Maandagavond gehouden buitengewone algemeene veigadering van de Vereeniging Ambachtsschool, voor Amersfoort en omstreken, kunuen wij slechts melden, dat de meededeelingcn, aldaar bij monde van den voorzitter ge daan, van vertrouwelijken aard waren en dus niet voor publiciteit vatbaar zijn. In een Maandagavond gehouden ge combineerde vergadering van het bestuur van de sociëteit „Vereeniging" met de nog bestaande commissie van het in 1965 gehouden „Groot nationaal kegelcon- coui-s" hier ter stede, is in beginsel be sloten, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van bovengenoemde sociëteit, dit jaar in do maand Juli, wederom een dergelijk concours te houden. Door de commissie voor kindervoe ding wordt in een rondschrijven een be roep gedaan op onze stadgenooten, om wel hun steun te willen verleenen, ten einde haar in staat te stellen de vele hongerige schoolkinderen, die zich dit jaar aanmelden, met een warm maal te verkwikken. Dank zij de hulp van het Damescomité en de opbrengst van twee voorstellingen, gegeven door de tooneelvereeniging „Wilhclmina", kon iu het vorig jaar aan de meest behoeftige jongens en meisjes een warm kleedingstuk worden volstrekt. Maar nog velen moesten teleurgesteld worden, daar de kas geen ruimere be doeling toeliet. In 1906 werden, gedurende 72 dagcu, S690 kindereu gespijzigd, dus gemiddeld 121 per dag. Aan de spijskokerij werd voor 5501 porties een bedrag van f 550.10 betaald. Bovendien werd aan verschillende hoof Wij zijn een eigenaardig volk, terwijl er in Engeland 7 standbeelden voor den koning-stadhouder zijn opgericht, bevindt er zich in Holland nog geen enkel voor den stadhouder-koning. Waar ligt dut aan? Dat is nog moeielijk te zeggen; wij gelooven, dat men het best zich uit drukt als men spreekt vati onze nationale onverschilligheid. Beweegt u eens in onze rijke handelswereld en informeert aldaar eens naar de belangstelling voor een standbeeld voor Willem III. Er is zoo goed als niemand, die er iets voor over heeft, en haast algemeen hoort men: „Zonder dat standbeeld ben ik even gelukkig." Het is daarom een niet genoeg te roemen poging van het Haarlemsche officiers-ensemble om do belangstelling voor een dergelijke natio nale zaak op te wekken door hot ver- toonen van oen echt Oud Ilollandsch stuk, spelende in het glorietijJperk van onze positie als Europoesche mogendheid en geschreven door den echten Hollander Schimmel. Laten wij beginnen met een eercsaluut voor de geheele vertooning. Het Kind van Staat is geen gemakkelijk stuk, het stelt hooge eischen aan de dictie en verder is het noodzakelijk, dat alle spelers streng in stijl blijven. Aan dat alles werd Zaterdag voldaan Wat was het tooneel mooi en wat was er goed gegrimeerd, dit hracht het publiek dadelijk in de stemming voor het stuk noodig. Wij aarzelen niet om ronduit te zeggen, dat wij Zaterdag ge noten hebben, en het spel, dat de Prins zoowel als Jolian de Witt ons te zien gaven, staat boven de krachten van het mcerendeel onzer beroeps acteurs. Het stille spel van Willem van Oranje toonde ons hoe er gestudeerd is, dat kost tijd en inspanning, maar het was subliem. Ook de wijze van zeggen was geheel correct, telkenmale, wanneer de Prins een vraag niet wil beantwoorden (denken wij slechts om het tooneel met d'Estrades) wat klonk zijn stem dan altijd lakonick, wanneer hij over gewone zaken ging praten. Dat verzoek van de jacht op Ilouse- laarsdijk, wat werd dat meesterlijk gedaan! In het slot van het eerste bedrijf wanneer Willem afscheid neemt van Zuylestein voelde men in de zaal mede met dien armen jongen, wien zijn laatste vriend ,wordt ontnomen. In menig oog blonk een traan. liet spreekt van zelf, dat als 10 per sonen een stuk opvoeren zij niet allen met dezelfde gave van tooneelspelen zijn bedeeld, maar de geheele vertoo ning droeg een cachot van distinctie, wat aangenaam aandeed. Na den Prins verdient Johan de Witt alle hulde. Deze rol is natuurlijk ge makkelijker, aangezien de acteur iemand voorstelt van ziju eigen leeftijd terwijl bij de bezetting van Zaterdagavond iemand van 46 jaren, den Prins weer gaf, die slechts 16 jaren telt. Wij zeggen dat echter volstrekt niet om ook maar eenigszins afbreuk aan het spel van de Witt te willen doen, want dat was schitterend. Men wist niet welke scènes het meest te bewonderen. In het eerste bedrijf met den Prins of in het 2de met d'Estrades en later met Zuylestein. Wat is het ook een genot mooi Nedei- landsch op een beschaafden toon te hooren zeggen en wat is het een mooi stuk. Wanneer men het leest, dringt het gees tige van de dialoog lang niet zoo tot u door, als wanneer men het ziet spelen. Iedere zin bevat haast een geestigheid, of een goed uitgesproken gedachte. Wat Johan de Witt zegt tegen Zuyle stein iu het 2e bedrijf, is dat geen ver zameling van mooie gedachten! Aangezien liet stuk er goed inzat kwam alles ook best tot zijn recht; wij voor ons zouden liet dol graag nog eens zien om ei meer van te genioten. Het speet ons, toen het scherm voor goed viel. In lange jaren hadden wij niet zoo'u volle zaal in Amicitia gezien (excepté ter Hall.) Dat deed ons genoegen, voor de mede spelenden, en voor het standbeeld. Ten slotte past het ons oen woord van hulde te brengen aan de commissie van voorbereiding, die het ons Amersfoortei-s mogelijk maakte zulk een kunst avond te genieten en haar verder te compli- monteeren met de goede zorgen besteed aan het tooneel. Zoowol de kamer van den Prins als het kabinet van de Witt zagen er uitstekend uit. Moge deze Haarlemsche officieren met hun heerlijk stuk op andere plaatsen een oven groot succes hebben, dat is onze oprechte wcnsch! Door een ensemble-stafmuzikanten ouder leiding van den heer G. Bikkers werden in de pauzes oud-Hollandsche liederen en dansen gespeeld, 't Is altijd een ondankbaar werk bij een tooneel- voorstclling te zijn belast met het mu zikale gedeelte van den avond. Dit bleek ook weer Zaterdagavond, ofschoon het niet te ontkennen valt, dat er ditmaal meer belangstelling voor de muziek was, als dit gewoonlijk bij dei- gelijke gelegenheden het geval is. De uitvoering was dan ook iu alle opzich ten te prijzen en het applaus, dat den uitvoerenden ton deel viel getuigde van de waardeering voor deze, in het kader van den avond, passende muziek. Een woord van hulde willen we don heer Bikkers brengen die zoo degelijk de verschillende nummers er hoeft inge werkt. Ingekomen voor de gezinnen der gedetineerde spoorwegbeambten Bij Mevr. II. R. KRAPELS—KLEIJ N. N. f2.— N. N. f 10.v. H. v. H. f 1.N. N. f 1.v. Th. f 1G. f 1per week zoolang het noodig is; A. G. f 0,25R. f 0,10; A. f U,10B. f 0,10; N. N. 10 pond spek. Bij dc Redactie van De Ecmlandor: Eeml. f2.50; Ek. f 1,50; Y. M. f2.50 Voor de vele bewijzen van deel neming, betoond tijdens de ongesteldheid en bij liet overlijden van onzen beminden Broeder, Behuwdbroeder en Oom, den Heer JOHANNES VAN NIEUWEN- 111 1ZEN betuigen wij hiermede onzen oprechten <lank. Uit aller naam, G. VAN N1E U WEN HUIZEN Amersfoort, 30 Jan. 1907. Burgerlijke Stand. van 25 tot en met 29 Jan. 1907. GEBORENGerritje, 1. van Gijsbertus van de Kraats en Cornelia van Beek hoven. Aagje, d. van Herman Ger ritsen en Aagje Boumau. Cornelia Theodora, d. van Willem Loman en Gerrittje van Loeuen. Johanna, d. van Johannes Evers en Maria Gencveva Ste king. Alijda Maria, d. van Arie van de Vijzel en Catrina Riksen. Mathea, d. van Emar.uel van Praag en Maria Rol. Willem, z. van Albertus Kortus en Willemijutje van Beek. OVERLEDEN: Hendrikje van den Vijzel, oud 29 j. Willem van den Lockt, oud 7S j. Heiiirich Hardt, oud 79 j. 383e Staatsloterij. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 29 Januari 1907. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Brcc- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 2498 2503 6509 9114 9177 918S en 94S3. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 1715 1718 1738 2515 9097 9120 9134 9154 9173 9175 13016 13020 1S171 13879 15715 16087 16088 16094 16108 17002 17011 18356 18368 18370 i Facigestraat 1. Hoek Varkcnsiuarkt. 'X Dagelijks versch 53) 13 cent per 'ous.. Zij die lust hebben twee maal pet- week 's avonds te gyiniiastiseeren, worden uitgeuoodigd, zich aan te melden bij ondergeteekendo of te komen bij de eerste samenkomst a.s. Vrijdagavond, nor precies in hot Gymnastieklokaal naast dc Ambachtsschool. IVFI.IFKSSTKAAT lO. AFDFELINO tllKHSFOttltl VEREENIGING TOT OPVOEDING VAN HALF VERWEESDE-, VERWAARLOOSDE-, OF VERLATEN KINDEREN IN HET HUISGEZIN. van LEDEN en belangstellende nict- ledcn op Donderdag 31 Jan.e.k. 's avonds S nm ui „ONS HUIS" Kortegracht No. 1. - Beleefd noodigen wc een ieder die bclaugstclt in ons streven tot bijwoning dozer vergadering uit. Wanneer velen daaraan gehoor geven en eens vernemen wat door ons in het afgeloopen jaar is verricht, en hoe we, willen we dc be langen der 25 aan onze zorg toever trouwde kinderen, blijven behartigen, dringend ieders hulp noodig hebben, duu zullen wellicht velen zich gedrongen voelen onzen arbeid to steunen. HET BESTUUR. Schouwburg tTBEOHT. N. V. Het Utrechtsclie Tooueel- gezelscliap, goedgekeurd bij Kon. besluit van 15 Juni 1906, No. 43. Donderdag 31 Januari 11107: Tweede Voorstelling van het Abonnement. (Fi-au WARREN's Gewerbe). Drama in 4 bedrijven van BERNARDSHAW. - Schrijver van „Candida", „Oor logsmannen" „De W ere ld he li cersche r." Regie: A ROELOFSEN. Aanvang halt' acht ure. P r ij 7, e n der Plaatsen: Balcon f 1.75. Stalles en le Ampli. f 1.50. Ie. Zijloge f 1.25. Baignoires en 2e Ampli. f 1.—. Parterre f 0.75. 3e Ampli. en 2e Zijloge f 0.50. 4e Amph. en Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking: Voor Aandeelhou ders Dinsdag van 10 tot 12 uur; voor hot publick deuzelfden dag (na loting) van 1 tot 3 uur. Verder Woensdag en Donderdag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Zaterdag 3 Februari 1901. 25-Jarige Artisteu-Idoopbaau van HKftKM TaOBt AI4IJL Optreden van It IR k a II <1 SI ARK V. Engelsche Pantomimisten. Scène in een Badkamer. LOUIS eu RIKA DAVIDS, Ifoll Duettisteu. Xylophon-Virtuose. SEPPEL WERNER, Karakter-Imitator. door de Dames ANNA SNOEK, CHRISTINA en JOHANNA, enz. enz. euz. Opvoering van «le Feest-Hevue „DK STAKIKOSBACIL.". GROOT SUCCES- REVUE VAN 1903. Bureau 7 uur. Aauvang S unr. Futrée le Rang 1' 1-, Leden i 0.75, 3e Bang f0,50.Plaatsbesprckeu als gewoon.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3