Gemengd. Stadsnieuws. neer de koers van de aandeelcn der Jungfraubaan op 119 staat? Viaag 2, Als in de lente de appels te Londen 4 stuivers het pond kosten, en aardappelen in don herfst een shilling de twintig, wanneer zullen dan de kruisbessen te Parijs 3'/2 stuiver het stuk kosten? Vraag 3. Als twee jagers drie paar patrijzen kunnen schieten, wanneer zij een rechthoekig stuk land van het midden der smalle zijde ingaan, hoe veel zouden een half dozijn jagers met één jonge terrier dan thuis brengen, als zij het land aan de breede zijde betraden? Vraag 4. Als een melkmeid, die 4 voet 10 duim hoog is, vier pinten melk uit de uiers van een laoe haalt, terwijl zij op een stoeltje met 3 pooten zit, deel dan mede welken vorm het land had, waarin het dier gegraasd heeft, hoe de meid heette, hoe oud zij was en wat haar grootvader voor een baantje had. lu <le tale Itanniiua. Wij lezen in het Iluisgez.: Een merkwaardig heer verscheen Don derdagmorgen voor de rechtbank, om getuigenis af te leggen in een strafzaak tegen een automobilist, die met te snelle vaart had gereden, zoodat hon den en kippen er het leven bij hadden ingeschoten, en die deswege was be keurd. Keurig in 't zwart, do glace's met de virigerpunten even uitstekend voor uit den borstzak van de gckleede jas, glad geschoren van gelaat, en langzaam, lang zaam, met deftige buigingen voor de rechters tredend, maakte deze man van half in de veertig een bedaarden, ouder- wctsch-deftigen indruk, terwijl uit de wijze waarop hij den eed aflegde dui delijk bleek, dat hij zich Tan het groote gewicht van het tweede der tien ge boden ten volle bewust was. Langzaam ook sprak hij, elk woord als 't ware om-cn-omdraaicnd in zijn mond eer hij het over zijn lippen liet komen. „Ik was van mijn fiets afgestegen" zoo verhaalde hij nagenoeg „omdat ik een broeder in den Heer zag aan komen, met wien ik een zaak moest bespreken van gewichtigcn aard. Toon wij bij elkaar stonden, hoorde ik het getoeter van een dier moderne voertui gen, die men automobiel noemt, uit de verte. Ik keek den langen weg op, doch in mijn oog verscheen niets. Maar ik had mijn hoofd nog niet omgedraaid om met mijn broeder in don Heer het gesprek voort te zotten, of de automo biel was genaderd met de snelheid van een bliksemschicht. Ik ben niet genoeg met do natuur wetten op de hoogte, mijne hoeren, om te kunnen verklaren met welke snel heid de automobiel langs 's Iieercn gestolen heb?" vroeg hij na een lange pauze. Juffrouw Jobbling boog het hoofd, „Ik geloof, dat ze verliefd op je is Bill", zei ze kwasi bedeesd. Jobbling scheen iets in te slikken en toen op haar toetredend, zeide hij: „En laat ik je niet weer zien lachen, ik waarschuw je". En wat die Jesabel betreft..." „Daar is ze", zei zijn vrouw, toen er op de deur werd getikt. „Zeg niets, wat haar gevoelens kan kwetsen, Bill. Je zei, dat men medelijden met haar moest hebben. „En het is zeker een hard leven om zóó voor je broodje om oude, getrouwde mannen heen te moe ten fladderen. Ik zou er tenminste voor passen." Jobbling bleef sprakeloos staan en staarde haar aan. Toen met een wilde schreeuw vloog hij uaar de voordeur en rukte die open. Juffrouw Kobinsou, frisch en blozend, keek hem lachend aan. Op eenigen afstand stonden een troepje buren met elkaar te praten, terw ijl Brown aan den overkant van de straat de dingen afwachtte. „Wat wou je?" schreeuwde Jobblnig. Juffrouw Kobinson trok de hand, die ze al uitgestoken had, snel terug en nam hem met één enkelen blik op. Zijn opgezet gezicht en gefronst voorhoofd vertelden haar alles. „O," zei ze met een lief glimlachje. „Wilt u aan Juf frouw Jobbling zeggen, dat ik van avond niet kan komen thee drinken?" „Is er nog iets wat li wou zeggen?" vroeg Jobbling minachtend, toen ze zich reeds omkeerde. Het meisje wachtte een oogenblik en scheen even na te denkeu. „Ja u kunt ook zeggen, dat het mij spijt zoo'n vermakelijk avondje te moe ten missen", zeide zij, hem strak aan ziende. „Goeden avond." Jobbling smeet de deur achter haar dicht. straat vloog, maar dit weet ik wel, dat ik niet kon onderscheiden of het een man of een vrouw was, die er in was- gezeten. De gewone vaart van ecu auto mobiel leek er een begrafenisstoet bij" De rechters zaten te lachen, de pre sident alleen hield zieli goed. Ook al de anderen in de zaal aanwezig, verkneu kelden zich in den merkwaardige, n preektoon van dezen merkwaardigen man. „Als een begrafenisstoet"? onderbrak de president. „Een begrafenisstoet, mijnheer herhaalde de man. „Dan toch zeker als een stoet, die van de begrafenis terugkeert en zich haast om nog voor een regenbui onder dak te zijn?" „Het zij zoo! Uw exempel is volgens de waarheid!" zei de man niet een gewichtige buiging des hoofds. En toen vei volgde hij zijn verhaal aldus: „E.nsklaps hoorde ik een ontzettend gedruisch en geraas, dat was als een tempeest, dat plotseling ons overviel. Evenals de vrouw van Lotli, toen zij uittoog uit Sodoni, zoo keek ik om; en evenals zij in een zoutpilaar veranderde, zoo was het mij alsof ik van schrik veranderen zou in een steen. Ik had geen tijd 0111 tegen mijn broe der te zeggen: „laat ons het hazenpad kiezen",.... want eer in mijn brein een gedachte ontstond was het gevaarte alweer uit ons oog verdwenen, en had mij bijna ter aarde gezogen." Hier hield de merkwaardige man even op, haalde, met zijn linkerhand een witten zakdoek uit zijn broekzak, wandelde heel deftig en statig, door de verbaasde blikken van allen gevolgd, langs den officier van justitie heen, die al even verbouwereerd tegen hem opkeek, naar den zijmuur, en ging, met zijn gelaat vlak tegen den muur gekeerd, heel zedigjes en onhoorbaar den neus snuiten. Hij stak behoedzaam alsof hij bang was, dat het door iemand werd gezien, den zakdoek in zijn broek zak, keerde zich om en wandelde weer bedaard tot midden voor de groene tafel, tegenover den president. Het was inderdaad interessant even oen kijkje te nemen van de verrassing, die op de gezichten van alle aauwezi- gen te lezen stond, terwijl elk zich ge weld moest aandoen om het niet uit te proesten van het lachen. Toen hij zich weer goed en wel rooi den president geinstalleerd had, ver volgde hij zijn getuigenis op zalvcnden toon „Het was zeer druk op straat, mijne hoeren. Vooral in de buurt van het huis des burgemeesters, die ons aller vader is, en zeer wordt bemind door zijn gemeentenaren." De oogen der rechters werden alweer grooter en grooter, en het publiek rekte de halzen, terwijl de advocaat van den beklaagde lol had voor vijf-en-twintig. „De burgemeester" zoo vervolgde de getuige „vieide feest, een groot feest dat heel de gemeente in blijde stemming bracht. Want zijn schoondoch ter had een zoon gebaard, wcins naam is Ludovicus". De rechters en de officier van justitie hebben al maar door zitten lachen, maar nu kon de president zich niet langer meer inhouden. Gelukkig dat 's mans neus een tweede operatie moest ondergaan. Even statig als de eerste, maal wandelde hij weer in de richting van den muur, en snoot andermaal op even fatsoenlijke manier als de eerste keer zijn neus, heel zachtjes, terwijl allen die m de zaal aanwezig w-aren hein volgden met de oogen, be halve een paar rechters, die elkaar aan keken alsof ze zeggen wilden: wat een rare patriarch is dat". Toen hij van dit uitstapje weer tei ug- keerde, wierp hij een blik door de zaal. alsof hij hier heer en meester was. Een der rechters vroeg: „Mijnheer, op welke hoogte stond u? Er is daar in den weg een bocht; stond u nou zoo, dat de bocht tusschen u en de automobiel in was, toen u het getoeter hoorde, of bevond li zich aan de andere zijde van de bocht, zoodat u liet oog hadt op de rechte baan en de automobiel van heel ver kon zien aan komen?" Met een werkelijk sierlyke beweging deed de man, al weer met zoo zwaar tillend gezicht, als gold het hier een levenskwestie, een stap links en ant woordde plechtstatig: „Edelachtbare heer, ik stond op de plek, waar ik vroeger in een gewichtig oogenblik mijns levens nog eens heb ge staan. Het was op den dag, dat mijn zoon, evenals de jonge Tobias..." „Nee, u hoeft niet uit te weiden," onderbrak hem de rechter „ik wou alleen graag weten of op 't oogenblik van 't getoeter de bocht tusschen u en de automobiel in was of niet." Een oogenblik dacht de man na en verklaarde, dat op dat oogenblik de bocht tuschen hem en de automobiel in was. „Dank u", zei de rechter. „Nog een van de hoeren een vraag aan getuige?"... vroeg de president. Niemand der hoeren scheen meer lust te hebben, om zich nog langer met dezen eigenaardigen man bezig te houden. En zoo wandelde hij, na een diepe buiging, weg tot bij den deurwaarder, waar hij ziju getuigengeld ging opstrijken en vor der met het air van een held van-den- dag plaats nam op een stoel tusschen een marechaussee en een rijksveldwachter. Wie deze man was? De Geineente-sec retails van een der dorpen uit het land van Altena. P. v. STEIN. Kxnnieus nuttige handwerken. Utrecht, 9 Maart. Geslaagd de dames: M. F. Terhaar, J. H. M.ICup- pens, M. E. Maassen, J. 0. B. Reith, C. M. Van Veen, van Amersfoort. De algemeene jaarvergadering van „Tesselschade" zal in de tweede helft van de maand Mei alhier worden ge houden. Op aanwijziging van den district-com missaris van de afd. Utrecht der Neder- landsche Jagersvcreeniging, is door de Rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt tegen den poelier 1'. alhier, wegens het in gesloten jachttijd, ten verkoop in voorraad hebben en aanbieden vau een ree, zonder in bet bezit te zijn van een wettig bewijs van herkomst. En tegen den zoon van B. is proces verbaal opgemaakt wegens vervoer van bedoeld wild, dat bij te Soest moet ge kocht hebben. Thans wordt ook nog onderzoek ge daan naar dengene, die de ree gevangen heeft. Beweerd wordt, dat het dier op de Praamgracht, onder Soest, door het ijs gezakt zou ziju. Men heeft het beest hier geslacht, waarbij tevens nog twee jongen het leven hebben ingeschoten. Bij de godsdienstoefening welke Zon dagmorgen half elf in de Remonstrantsohc kerk wordt gehouden, hoopt als spreker op te treden Ds. P. Ileering predikant te 's Gravonhage. We vestigen nogmaals de aandacht op de openbare vergadering van de af- decling Amersfoort van den Vrijz. Dem. Bond, welke morgenavond in de Arend wordt gehouden. 't Wordt nu toch met het fietsen stelen wat erg bar. Niet alleen toch worden er werkelijk rijwielen gekaapt, maar ook begint dat nu al denkbeeldig te ge schieden. Sommige personen zijn al zoo met het denkbeeld vertrouwd geraakt, dat hun fiets kan of zal gestolen worden, dat wanneer het karretje niet meer precies op de plaats staat, waar ze het hebben neergezet, ze eenvoudig zonder verder onderzoek uitmaken, dat hun fiets ge stolen is. Zoo ook j.l. Zaterdag. De concierge van de H. B, School had het rijwiel van een der leerlingen verzet en toen de eigenaar bij het uitgaan der les zijn kar niet zag staan werd aanstonds uitgemaakt, dat er weer een fiets gestolen was. Dat nieuwtje kwam ook tot ons en we maakten er gauw een berichtje van. Maar met onze gaauwigheid hebben wc een onjuist bericht gepubliceerd want al heel spoedig bleek, dat de fiets eenvoudig verplaatst was en dat mijnheel gapgauw hieraan part nog deel had. Gelukkig voor den eigenaar, dat hij weer zoo spoedig in het bezit van zijn karretje was. Grand. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft hier een vrij ernstig binnenbrandje gewoed in het perceel aan de Lange- straat bewoond door den heer W. H. Cramer. De brand, die ontstaan schijnt te zijn in het achterhuis, uitkomende Achter den Heiligen Geest, word ge lukkig spoedig bemerkt door cenigc late wandelaars, die aanstonds de politie waarschuwden. Daar de lieer Cramer naar zijn familie te Hamersveld was kon men niet in her huis komen, waarom de politie, die spoedig met den slangeu- wagen ter plaatse was, een deur intrapte en zoo binnen kwam. Gelukkig had het vuur nog niet den winkel, waarin een groote voorraad zeer brandbare stoffen aangetast en had het krachtdadig optreden der politie het gevolg, dat de brand tot het achterhuis bleef beperkt. De beneden- en bovcn-achterkamcr brand den echter geheel uit, zoodat de schade niettemin vrij aanzienlijk is. Yoor de Maandag gehouden Halfvasten- paardenmarkt werden aangevoerd 300 paaiden, 90 hitten en 20 veulens. Men besteedde voor luxe-paarden van f 400 tot f 500, werkpaarden van f 200 tot f 350, slachtpaarden van f (10 tot f 100, hitteu vau f80 tot f200, veulelis van f 90 tot f 110. Enkele buitenlandschc kooplui be zochten de markt. Er werd niet bijzon der veel verhandeld. Ken beloouiug! Een onzer lezers schrijft ons: Een man, met een bekenden naam in de paardensport, de heer M., houdt nog al eens oefeningen met een blijkbaar zeer weerspannig paard, gespannen voor een eigenaardig karretje, dat uit oude stijfselkisten schijnt te zijn saamgetim- merd. Zoo ook weer dezer dagen. En als zoo vele malen voorheen, weigerde ook nu weer het paardje to doen den wil des eigenaars en gaf dit door het Diaken van de allerzonderlingste capriolen vrij duidelijk te verstaan. Maar een mensch, en vooral een mensch met ecu bekenden naam in de paardensport, laat zich door een paard niet dwingen. Vandaar dat het dier steeds weer werd aangezet, zijn tocht met het zonderlinge voertuig te vervolgen. Totdathet plotseling een hevigen ruk nam, het karretje stuk sloeg en zich vrij voelende, als een pijl uit een boog langs den weg vloog. Maar al loopt het paardje nog zoo snel, do fiets toch achterhaalt het wel. Dit bleek ook hier. Een kranig fietser, de heer van sprong gauw op een geleend karretje en peddelde het dier achterna. In de Gastli ui slaan haalde hij de vluchteling in en zich geen oogen blik bedenkende greep hij liet dravende beest bij den teugel en mocht het ge noegen smaken het tot staan te brengen. Ons paardje moest nu naar do stal terug, waar het weer aan den eigenaar werd overgegeven. Deze, beseffende dat een flinke daad als van don heer van O., om een hollend paard te achterha len en te grijpen een flinke bclooning eischte, gaf hem twee kwartjes. Kere vvicii ecre toekomt. Bij ons verslag over het feest van den heer G. Bikkers, in ons No. van 9 dézer, hebben wij een onwillekeurig ver zuim gemaakt dat wij bij deze gaarne herstellen. De zoo goed geslaagde foto's van de leden van het muziekcorps in keurigen lijst vervat, welk aandenken den lieer Bikkers door zijn corps werd aangeboden, zijn door den heer L. B. J. Serialhier op artistieke wijze vervaardigd en doen de reputatie van dezen kundigen vak man alle eer aan. Eu s'middags, bij de receptie in „de Arend", toen het pronkjuweel plots de onzalige ingeving kreeg om in de alge meene feestvreugde te willen doelen en van zijn ezel danste, was de heer Seré, zoo spoedig zijn flink ontwikkelde on derdanen hem zulks veroorloofden ter plaatse om de gevolgen van dit uitstapje, iu casu een gebroken ruit, fluks te her stellen zoodat reeds dienselfden avond het cadeau zijn bestemming kon volgen zonder verdere wederwaardigheden. Handel en JVIjverheid. Maandagavond vergaderde de ver- eeniging „Handel en N ij v e r h e i d" in de Zwaan. Nadat de voorzitter do vergadering geopend heeft, leest do secretaris de notulen van 13 Februari 1907, die worden goedgekeurd. Aan de orde is punt 1 van de agenda Verkiezing van 3 leden tot nazien der rekening van den B o ii n i li g m e e s t e r. Gekozen worden de heeren: A. J. van Zalingcn, L. J. Luykx en B. Brom, die de benoeming aanvaarden. 2. Ingekomen stukken. De voorzitter doelt mede, dat inge komen is de lijst van wanbetalers, die bij de leden zal worden rondgezonden. 3. M e d e d c c 1 i n g e n. De secretaris! deelt mede, dat hij inzake de melkcoiitróle gesproken heeft met den voorzitter van de gezondheidscom missie, die hem meedeelde, dat een adres daaromtrent door die commissie aan den Raad is gezonden. Het Bestuur is daar om vati oordeel, dat liet beter is deze zaak thans te laten rusten, tot het adres publiek wordt. Hierna zegt de voorzitter omtrent het Marktrapport het volgende: „De K. v. Koophandel trekt niet één lijn met de Yer. II. en N. 't Is jammer, doch het komt niet onge dacht. Yoor degenen, die achter de schermen kijken, was het te verwachten dat de IC. v. IC. de plannen 7an II. en N. zoude tegenwerken. De antipathie van enkele barer leden tegen onze vcr- eeniging heeft weer veel goeds bedorven. Want mooie frases mogen in de Kamer hebben weerklonken, over de pogingen van H. en N., voor den oubevooroor- deelden, opmerkznmen toeschouwer, is 't duidelijk, dat iels veel diepers dau het behandelen van bet rapport ter wille van don Handel wenschelijk maakte, door alles heen werd gehoord. En juist dit is de zwarte zijde, dat de handel slechts gediend wordt door eeu optreden van de Kamer, zooals zij heel getoond. Want al verzekert de voor zittel-, dat bij hem geen parti pris heel voortgezeten, de feiten bewijzen het tegen deel. Een paar daarvan tot bewijs. Nor eer het rapport in behandeling kwam, beweerde hij reeds, in het bijzijn vat alle leden der Kamer, dat de ondei teekening van liet rapport bewees, da- daarmee personen waren belast, niet o; de hoogte met Amersfoortsohe toestac den. Die bewering werd door niets op staafd. Eveuecns werden door den voorzitter! zonder eenigen schijn van bewijs, in cel vóórvergadering van de Kamer, de cijfer] van de verschillende begrootingen if het rapport van nul en gcener waardJ verklaard. En toch staan de namen vat hen, die de gegevens verstrekten, erin En dan wordt nog gesproken van „uit, een parti-pris hebben." Ik vraag aan allen, die prijs stelle! op een eerlijke, loyale behandeling val zaken in een corporatie, of zoodanig! aantijgingen zonder bewijs niet zijn bel noden de waardigheid van eenj voo-, zittcr in het algemeen en of dit praell minairen zijn, die door een leider val een officieele vergadering mogen wordca geuit. En deze zelfde voorzitter duf beweren dat van tegenstand ten opzicht] van de vereeniging geen sprake was-l alleenlijk kon de Kamer „niet in alk deele" met het rapport meegaan. Dit „niet in allen deele" bcteekeml in geenen deele. Niet één enkel putti bleef onaangevochten, zelfs die pur.tr: welke geheel buiten het verband van heg marktwezen staan. Wij hopen, dat oJ nog gelegenheid zal worden gegevc: officieel de zienswijze van de Kamer i mogen weerleggen." Daarna deelt de voorzitter, aan c: hand van het rapport, de bezwaren medjj welke door de IC. v. IC. zijn ingcbractl Eén zaak is er vog waarop Spr. voor] meent de leden van II. en N. attcl te moeten maken. Ia de memorie van toelichting worJ gesproken, dat misplaatste zuinigheid va particulieren voor Amersfoort noodlottig is geweest. De voorzitter van de K. v. K. heel hieraan aanstoot genomen, doch de wijs waarop deze dien aanstoot mededeelde.' was niet van dien aard, dat hij daarol meende te moet ingaan. Spr. herinnert er aan wat in de Kami als verdediging is gezegd, n.m. het g; sprokeue over de concurrentie der trien goederen, docli daarop slaat niet dl clausule uit de memorie van toelichting deze gaat veel verder De heer v. Duinen geeft vciwolgeJ een historische uiteenzetting vau fa tijd waarop die clausule wèl slaat q hierbij blijkt, dat men hier heeft afge wezen het plan van een jong Engelse) man om in deze gemeente een weef school op te richten, voor het leertfij werken met een in die dagen nieuv weefspöel. Deze Engclschman, vertrokken nafl Twenthe, slaagde er in om te Goijj een dergelijke school te stichten, vi waaruit over geheel Twenthe zich tot j die wijze van werken heeft versprei i Op. dien tijd 1833—40) doelt lit I geen in de Mem. van Toel. door li bestuur is gezegd. Een bestuurslid heeft gelezeu, dat K. v. IC. er van heeft gesproken, o liet rapport niet vau den noodigen erf" getuigt. Doch de discussies volgende, bij hem de vraag opgekomen, waar ernst van de IC. v. IC. heeft gezetciJ De rapporteurs hebben ter goeder troiil vele cijfers geput uit de verslagen va de IC. v. IC. Deze cijfers zijn thanl volgens den voorzitter van dat lichaaiKj niet betrouwbaar. Kan het dan eru genoemd worden, dat zoo'n verslag tl wereld ingestuurd wordt? Het verwij kan dan ook niet de rapporteurs tref fel do'ch de Kamer zelf. Spr. zou willij f verzoeken om het gemeentegeld voortad niet te verknoeien aan misdruk, doijl het te besteden voor verslagen una juiste cijfers! Een lid zegt bemerkt te hebben, <t het juist de voorzitter van de K. v. I' is, die zich zóó druk maakt om de za:'i: van het marktwezen tegen te welke:' Doet hij dit als voorzitter dier Kam: of als particulier persoon, en is het s zoodanig, dat hij bewezen heeft zijl mcening ondanks alles, te moeten dool drijven? Indien dit laatste het geval geeft spr. in overweging om het in gÊ dachten te houden, opdat men bij v: geilde gelegenheden ook daarmee rek ning kan houden. Nadat door den voorzitter op oen df betreffende vraag is medegedeeld, i! gegevens voor een vruchtbare bespreiin om te komen tot contaute betaling, w worden gezocht, ontspint zich een lm durig discussie over de reeds veel 1 sproken oehtendbestellingen van de po Niets meer aan de orde zijnde, sl de voorzitter te 10 uur de vergaderi»

De Eemlander | 1907 | | pagina 2