A. J. P's Amandeltj espudding van 15 per pakje. A J» P S Pudding van 7 ct. per pakje, 20 ets. «1e «loos van 3 pakjes. Dinsdag 19 Maart n Kennisgeving. Bijvoegsel van „DB EEMLANDER" jaeger. Van Gutterveld, G. Wessels, c. h. de jong, Voor een extra dagje en voor eiken dag Notaris BOLK in publieke Veiling brengen Stadsnieuws. van Ziektekiemvrije Melk-producten. jrt—harderwijk. DER WAL Kzn. - - rgulden van Spiegels mmissionairs in Effecten. H. OYENS Zonen, te Amsterdam). - Baarn, - >te verdienste ^"éen I R, Confiseur, Cuisinier Patissier. Dagelijks Vanille-ijs enz. in ■-de Salon GIST en EIEREN overbodig. bij de h.h. J. van Genderen, Arnhemschestraat. Louis Morsink, Langestraat. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. Schoenen- en Laarzenmagazijn. Hoeren-, Dames- en Kinder- schoeisel. F. 8. VAN EIJBERGEN, lavendelstraat 2 Varkensslagerij - Fijue neeschwaren. te Amersfoort zal DONDERDAG 2 APRIL 1907 's avonds 7 uur in hel Hotel de Vergulde Zwaan aan de Utrei lit- schestraat te Amersfoort, Onder AMERSFOORT: I. TP-GmT TTTTTG Bij deze maakt ondergeteekendo zijn geachte Cliènteele bekend, dat hjj van af heden weer gevestigd is UTRECHTSCIIEWEG 44. Aanbevelend, T. E. BLOK, Huis- en Decoratieschilder 16 Maart 1907. DEIHT. De heer Visser vraagt hoeveel weerbare mannen Nederland op den been kan brengen en hoeveel Duitschland. Als Nederland er één tegen Duitschland tien kan brengen, geeft dat niets. De vooroefeningen worden op den dag gehouden, dat is een groote fout, daar arbeidersjongens overdag moeteu werken. De uitkeeringen zijn toch zeker wel goed te regelen en noodig voor arbeiders, die hun schamele loon niet kunnen missen. De heer Thiel vindt daar mr. van Engen een voorbeeld heeft aangehaald over de vergoeding, dat hem niet recht duidelijk is. Als |vrijz-demokraat is hij het in dat opzicht meer eens niet de sociaal demokratcn. De financieele functie moet over het heele volk worden omge slagen, dat is een kwestie van belasting. Het is een zaak van genoegzaam belang om daaraan wat meer attentie te schen ken en wat minder woorden te verspillen. Als lid van den V. D. B. heb ik nog dit. Mr. van Engen heeft gezegd dat het optreden van minister Staal feitelijk do oorzaak is dat de defensie paragraaf op de algemeene vergadering van den Y. D. B. aan de orde komt Daartegen moet ik protestceron. Vorig jaar is er al door het Hoofdbestuur gezegd, dat het er ernstig overdacht er een afzon derlijke vergadering voor te beleggen. De-heer Bonkamp vraagt hoede manschappen aan de patronen komen. De geweren krijgen ze mee, maar toch geen patronen Bcplich. De heer Engen. De hoer Visser vraagt hoeveel weerbare mannen wij op den been kunnen brengen en hoeveel Duitschland. En zegt hij er bij, als dan de verhouding is als van 1 tot 10, dan hebben we toch nog een veel sterkeren vijand. Dat geef ik toe. Maar ik ineen toch duidelijk uiteengezet te hebben, dat als ons volk niet weerbaar is, een vij and ons leger kan oprollen en terug drijven in de stelling Amsterdam en ge heel onschadelijk maken. Dan is tevens de gehcele bevolking weerloos. Maar dat zal niet zoo zijn als het volk weerbaar is, daar zich dan over het geheele land weerbare korpsen kunnen vormen. De vjjand zon dan langen tijd noodig hebben het geheele land te onderwerpen. En dat zou zeer groote kosten met zich brengen. Bovendien zou een gebied onderworpen zijn, terwijl dan op een ander de tegenstand weer opflikkerde. Daarom moeten alle hens aan dek. Dat is zelfs ook het geval in grooterc landen ah Duitschland en Frankrijk. Wat do vooroefeningen aangaat, zegt de heer Viseer, die worden overdag ge houden, en dan kunnen de arbeiders jongens er niet aan deel nemen. Ook dat is waar. Maar de vrijz-dem-willen nog verder gaan. Evenals dat in Enge land en Zwitserland het geval is, vragen ze een vrijen middag voor jongelieden van 16 tot 20 jaar om zich te oefenen. En het derde punt door den heer Visser aangehaald, waarbij zich ook de heer Thiel heeft aangesloten, betreft de vergoedingen. Die uitkeeringen per dag is een heel dure schiedeuis. Bij de land weer heeft vorig jaar 52'/« vergoeding ontvangen. Dat is verkeerd, want zoo doende wordt het leger duurder in plaats van goedkooper. Van de 10490 landweermannen die vergoeding ontvingen waren er maar 148 kostwinners. Welnu die moeten vrij worden gesteld. Zij, die niet in het ge zin kunnen gemist worden, moeten niet worden opgeroepen. En daarvoor neemt men eenvoudig anderen, die het beter hebben. Die loopen er nog genoeg rond. Daarom zijn wij er voor het aan tal ontheffingen toe te laten nemen, maar liet aantal vergoedingen moet men sterk inkrimpen. De vraag vau den lieer Bonkamp kan ik niet beantwoorden. De landweer mannen krijgen geen patronen mee naar huis, maar zooals we van minister Staal gehoord hebben zijn ze op plaatsen op- elegd, die aan de landweermannen bekend zijn. De tweede opmerking van den heer Thiel zou ik gaarne willen beantwoorden in de cursusvergadering van 28 Maart. Dit wil ik er nog wel van zeggen. De heer Thiel heeft er aan herinnerd, dat ik vorig jaar kregelig werd, toen de defensie-paragraaf weer werd uitge steld. Dat is waar. Maar ik kan den heer Thiel wel zeggen, dat er nu nog afdeelingcn komen, vooral uit het noor den, die van een defensie-paragraaf niet weten willen. En het Hoofdbestuur heeft wel gezegd te overwegen een afzonder lijke vergadering er voor te beleggen, maar het is niet gebeurd. Eerst na liet optreden van minister Staal, heeft de defensie-commissie een aanschrijving ge kregen van het Hoofdbestuur om do zaak weer aan de orde te stellen. De heer Sier enberg do Boer heeft de defensie-paragraaf gelezen en daarin gezien, dat de vrijz.-dem. het beroepskader willen doen vormen door militie-officieren en militiekader. Nu zou hij wel eens willen vragen hoe denkt men zich de hoogere commando's, i Zullen die ook in handen zijn van militie-officieren of van hoogere autori teiten. De heer van Engen. Dat is nu niet een vraag, dio op den velrcep kan beantwoord worden. Het bevel is juist een van de moeilijkste vraagstuk ken. Daarom wil spr. ook die vraag gaarne uitstellen tot de cursusvergade ring van 28 Maart. Hierna sluit de voorzitter met een woord van dank aan den spreker de vergadering Bij Kon. Besluit is aan A. J.Tan Harpen, wed. H. van Gelder onderwijzer van een openbare lagere school alhier, een pen sioen verleend van f 288. Tot onderwijzeres in do handwerken aan de herhalingschool is door Burg. en We til. benoemd mej. M. Hendriks alhier. Zondag a.s. zal bij gunstig weder, de oefenwedstrijd gespeeld worden, tot samenstelling van een elftal van den U. P. V. B., op liet voetbalterrein van de U. V. V. in het Willielmiuapark te Utrecht. Dit elftal zal vermoedelijk met Hemel vaartsdag spelen tegen een elftal van den Gelderschen Voetbalbond te Arnhem. Ook de heer Van Z. van II. V. C. staat op de voordracht voor het eerst genoemde elftal. Wij hopen dat hij dien dag in een goede conditie mag zijn. Maandagavond wordt in Amicitia een uitvoering gegeven ten voordeele van Kindervoeding. Wat er geboden wordt is goed, de uitvoerenden hebben reeds meermalen getoond werkelijk voor hun taak berekend te zijn. En daarbij een mooi doel! Van harte hopen we dat Amicitia stampvol zal zijn en de kas van Kinder voeding er wel bij zal varen. Het Bestuur der ,Oranjevereeniging deelt ons mede. dat voor het verecni- gingsjaar 1907-1908 als commissarissen dier vereeniging zullen optreden de Heeren: J. A. Schoterman, Th. C. ter Maat, P. R. Kok, R. Meester, W. G. Klomp en C. v. Zwol. De Heer G. van de Pijpekamp is door B. en W. dezer gemeente met ingang van 1 Maart voor den tijd vau één jaar benoemd tot Gcmeenteaanplakker (vac. II. v. 't Hof.) We vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorko mende advertentie van dc muziek school. De heerenhuizen II. v. Yiandenstraat 15, 17, en 19, thans in gebruik bij de Industrie- en Huishoudschool en sa men groot 6. A. 43 c. A., zijn in publieke veiling opgehouden voor f5000 per stuk. Er staat f 20 000 hypotheek in. Het kapitaleheereuhuis aan de Nieuwstraat 8, bewoond geweest door nu wijlen mevrouw Scheltus en groot met den voor- en den achtertuin 12 A., met het daaraan grenzende ruime pakhuis, groot 1 A. 20 c. A., is voor f 8000 verkocht aan den heer A. Herschel Bzn. De perceelen 36 (vier huizen in dc Nieuwstraatj, toebehoord hebben de aan wijlen mevr. Scheltus van Leusden, zijn in publieke veiling ver kocht aan den heer W. Stork voor f5750. Üe heer T. W. de Tourton Bruijns, alhier, gep. kapitein der artillerie O. I. L. lid van dc commissie van keu ring voor het departement van kolo niën te Amsterdam, is bij min. be schikking benoemd tot voorzitter van deze commissie. Al de aspiranten van het 5e reg. infanterie zijn geslaagd voor het examen voor militie-luitenant, t. w. de milicien-sergeanten jhr. L. v. de Brandeler, Flipse, G. Holtland, M. Kloos, N. A. A. van de Roemer, A. Santman, W. Schutte, M. E. M. Wolff en II. II. van der Zoo de Jong. De minister van Oorlog heeft be paald, dat, te rekenen van 1 April a.s., de militaire bakkerij en het militair magazijn van levensmiddelen te Harderwijk worden opgeheven en dat de verstrekking van levensmid delen aan het perceel der Koloniale Reserve aldaar zal geschieden uit het militair magazijn van levensmid delen alhier. erverij en Chemische lVassclicrij. No. 6. Fabriek KAMPPOORT. it Rijksbotermerk (Nederlandsche Wapen met lens de wet van 17 Juni 1905 (Stbl. no. 213). sn. Bezorging 2 X daags. W. A. VAN DEN BO VENKAMP. IN, Langestr. '28. - MOLERUSSTRAAT 88. erkoop van effecten op dc Amstcrdamschc de verzilvering van coupons tegen de liet geregeld nazien van, en het ver- ngen. imen gelden A deposito en bezorgen bran«l en diefstal. even en wissels op binnen- en buitenland enz. f e c t e n en andere waarden in de brand- it-iu richting. tot 5 uur. ii van eiken stand en van beiderlei geslacht, g waar woonachtig kunnen werk vinden op •eimaehine „MIRAMAR". Gemakkelijk en een- swerk het geheele jaar door. Voorafgaande lodig. Direkt loon. Wij koopen hot werk. a-Maatschappij tot bevordering van huisarbeid. WHITTICK Co. A'dam, Keizersgracht 26S verwarren met minderwaardige aanbiedingen Ier werkafname. G. LENSSELINK, p. a. den heer v. d. GRIFT, 16. 29. Amersfoort I.angestraat 117 Telephoon No. 98. Verkrijgbaar te AMERSFOORT en detail in pakken van een eng. pond ad 0,17 Voor den WEDERVERKOOP in Amersfoort en Omstreken vervoege men zich bij de h.h. J. VAN VOIXENIIOVEN afd. Kol. waren Amersfoort. - - Handel in le kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, üestelkantoor: Arnhcmsche straat 1. „De Graaf van Atlone." VOORHANDEN een ruime KEUZE Speciaal ingericht voor Schoenen naar maat. Aanbevelend, Hof 38. Amersfoort.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3