Stadsnieuws. Muziekschool. BOON'S CACAO, Advertentiën. E. J. Ruitenberg Mej. J. A. Schouten VOORDRACHTEN-AVOND Trees Pompeienburg, W. J. BOON Comp. Wormerveer .De Eemlander" Zuigflesschen en Speenen, W. F. A. GROENHUIZEN. Marktbericht. Assurantie-Maatschappij - Inbraak - Nering - Transportverzekering. Brand gel lijken stand en trouwde het paar met de gebruikelijke toespraak. Het gezel schap verliet daarop gelukkig doch onder den indruk van den gewichtiger) stap het gemeentehuis en wandelde huiswaarts. Een heel eind hadden ze reeds gewandeld toen zij achtervolgd werden door een zeer snel peddelenden wielrijder. Het gezelschap ingehaald hebbende, sprong hij van zijn rijwiel en na bij adem gekomen te zijn ver zocht hij bruid en bruidegom weder naar zijn vader terug te keeren (de wielrijder was n.l. een zoon van den wethouder) daar zij hun handteekei ing nog niet geplaatst hadden en dus fei telijk nog niet getrouwd waren. De bruiloftstoet maakte rechtsomkeert en kwam weder in het gemeentehuis of liever de gemeentekamer aan. De wethouder wachtte hen reeds en scheen tamelijk verstoord te zijn over het ge val, althans hij zei terwijl de trouw lustigen hun naam teckenden, tot de moeder der bruid: „Jie had ter toch ok ok wel an kunne diuke. jie bint toch tweemaal 'e trouwd 'e wést." Het Uefenste-vriiagstnk. In een openbare vergadering van de afdecling Amersfoort van denVrijz.-Dem. Bond sprak Donderdagavond Mr. F. van Engcn uit Utrecht over: HetDefensie vraagstuk. Nadat de voorzitter de heer M. Boukanip de vergadering geopend had sprak den heer van Engen ongeveer als volgt: Toen ik de uitnoodiging kreeg 0111 07er dit onderwerp te spreken, dacht ik, dat daarvoor in een garnizoensplaats wel groott belangstelling zou zijn, maar het valt mij tegen zoo weinig belangstelling aan te treffen. Dat valt me tegen omdat in den laatstcu tijd zooveel over defensie is geschreven. De couranten waren er onleesbaar door. Yoor mij was hot vaak ondoenlijk veel door te zwelgen, maar dat neemt niet weg, dat de propadanda die in 't algemeen voor onze defensie gemaakt is, ons volk ten goede moet komen, want het is met onze defensie treurig gesteld. Van waar die verandering? Komt dat nu in eens door de kwetsie van het blij vend gedeelte? In de belangstelling van het Nedcr- landsche publiek plotseling zeo groot geworden voor de defeusie van ons land f Ik geloof het niet. Uit een „politiek" oogpunt geloof ik niet, dat do belangstelling zoo groot is geworden. Maar waar is ze dan door ontstaan. Bij de wet van 2 Juli 1698 is de plaatsvereeniging afgeschaft waar door de belangstelling in hel leger aan zienlijk is toegenomen. 't Is wel zonderling als men nog eens bladert in oude brochures. Een jaar of 18 geleden is in Amersfoort en motie aangenomen in een katholieke kiesvereeniging dat de persoonlijke dienst plicht een ramp zou zijn voor ons land. Die heeft toen aanleiding gegeven tot de bekende vergadering van voorzitters van knth. kiesver. beneden den Moerdijk waar de splitsing in de katholieke par tij is gekomen. Men heeft toen zelfs Dr. Schaepman in Wijk bij Duurstede laten vallen en het gevolg was dat we in 1891 een vrijzinnige regeering kregen. In die oude brochure dan werd geschre ven dat ons oude volksleven uit zijn voegen zou worden gerukt bij invoering van persoonlijke dienstplicht. In 1899 hebben we dat nu gekregen en van dat uit de voegen rukken is nog niets ge bleken. Integendeel de belangstelling in ons leger is bij alle standen gerezen. Toen spr. officier in Utrecht was, was hij in huis bij iemand die niet met zijn familie uit kon gaan naar het Haagsche Koffiehuis omdat daar geen militairen beneden den rang van onderofficier wer den toegelaten. Meer dergelijke staaltjes zijn aan te voeren, die thans verdwenen zijn omdat het leger als afzonderlijke kaste verdwijnt. In de tweede plaats speelt de finan- cieele kwestie een rol. Allen die aan de sociale kwestie willen doen, moeten doen aan sociale wetgeving en daarvoor is geld noodig. Vraagt men waar dat geld van daan moet komen, dan is het eigenaardig, dat steeds dat gehaald wil worden van de militaire departementen. Die willen juist steeds meer hebben, zoodat deze kwestie in bijna alle politieke bijeenkomsten besproken wordt. Een derde reden is, dat men niet meer loopt aan den leiband van des kundigen. Bij marine was het vroeger Gyot en bij oorlog Seret en van Mij- men die een speechje afstaken en dan ging de begrooting ouder den hamei- door. Men had permanente ministers van oorlog zelfs. Dat geslacht sterft uit, men is van meening, dat men het van die deskun digen niet hebben moet. Eigenaardige uitingen deden die deskundigen vaak, waarvan spreker ee» aantal staaltjes meedeelt, o.a. van de ministers Lizt (18401848), en Nepvcu(lS4S49). Eu bij de behandeling der militiewetten in 1901 zei minister Kool, dat Nederland in een moeras zat, het was niet verde digbaar, tenzijmen zijn wet aannam. Die deskundigen spelen thans een onderschikte rol. Dat is bij de laatste behandeling der oorlogsbegrooting in de Eerste Kamer gebleken. Men dacht dat het debat zou plaats hebben tus- schen generaal van Löben Seis en den minister, maar van alle redevoeringen is er geen onbenulliger dandie van Van Löben Seis. Het scheen wel, dat het voorloopig verslag dat zoo bijzonder fel was, niet van de Kamerleden afkomstig was. H ander 1 Intusi wensche defensie In ai dat er vrijwillig alles ov gever. 1 te land opgehev gekomc verbetei is uitge De s< wcerma de Oct uitsteke gekomc in twee den dit maande bjjgewo wet or zouden Dat nomen, ontwikt ders ji systeem werkt i geen vi verbond vast 52< of niet. over ai fout di vooroeh Er 1 vierniaa Men onze m een poi droeft z men, di terwijl Men k maar 1 deel ui keerd. jaar inj nale n Een I11 verloop mannei in 't gel De 1 den aa het gi Temant moet moet 1 zoovec Het gocdin aanzoe die he vragen de we Mee geënct veel 1 baantj' Veel dienst de lan ook deeldt alleen rangei rangei plaats bij de Vel geregi ding leiden men 1 in di niet f Ind komt opleid taak Ook den liic ..bi ,/jlJVuliu gcucejit. Het blijveud gedeelte was vroeger niet meer dan 6509 man. Hoe kan men met zoo'n klein beetje soldaten kader opleiden? Een volgende fout is het blijvend ge deelte. Het deugt niet voor kader op leiding. E11 is het noodig voor dekking bij mobilisatie? Het geheel is daarvoor zoo onbeduidend, dat het onbegrijpelijk is dat mannen als mr. Tydeman en mr. Lohman nog in ernst aannemen dat het voordekking der mobilisatie noodigis. Hierna zet spr. uiteen wat mobilisee- ren is, en bespreekt daarbij de bro chure van Jhr. Tindal, die in 1891 nogal wat angst in ons land deed ontstaan. Spr. toont hierbij aan hoe onzinnig het is de mobilisatie te willen doen dekken door het blijvend gedeelte. Wanneer men dat wil doen, dan moeten alle toegangswegen kunnnen bezet worden en dat kan men niet met de 9500 man. De eenige manier om do mobilisatie te dekken is de landweer en dan ieder voor zijn district. De landweermannen moeten dan hun geweren thuis hebben, daar steekt hee- lemaal geen gevaar in. De schutterij nam vroeger steeds hun spuit moe naar ...11fa. J ..i.:.- ihr historisch nachweisbar unberechtigtes Misstranen gegen das bcnachtbarte Deutschland aufzugeben, diesem die Sicherung ihres europaischen Gebietszu übertragen und den grössten Teil der heute für daR li eer J&hrlich auf- zu wende 11 2 6, 500,000 Gulden aufdenbeschlennigtenAusbau ei u er modernen Kampfflottezu verwenden, die Seite an Seite mit der deutschen operierte, dann ware auch für die Sicherung des Kolonial- besitzes besser vorgesorgt, als heute. Es steht freilich zu befürchten, dass man in den Niederlanden erst durch böse Erfahrungen bereuen lernen wird, die Wehrkraft zu Wasses wie zu Lande door LEERLINGEN der school op WOENSDAG 30 MAAKT te half acht uren in AMICITIA, toeganke lijk voor genoodigden op vertoon van het Bewijs van Toegang, en voor leden van Toonkunst met ééne dame op vertoon van het diploma. Het pro gramma met tekst is a 35 ct. ver krijgbaar: 's avonds aan de zaal en De Amerfoortsche Vrijwillige Brand weer heelt een premie ontvangen van de Betaafsche Brandwaarborgmaat schappij, wegens verleende hulp bij j den brand in het rijwielmagazijn van den heer Van Eek, Arnh. weg alhier. Donderdagmiddag, omstreeks halt' vier, zakte de heer H. van Gelder in de Utreehtschestraat plotseling ineen. Men droeg hem het Melksalon biunen, alwaar men hem liefderijk verpleegde. Alle goede zorgen mochten, helaas! niet baten. Twee geueesheeren welke men ijlings ontboden had, moesten constateeren, dat de dood reeds inge- treden was. De majoor A. Holland, thans op non-activitet, wordt binnen kort in werkelijken dienst hersteld. De kapitein J. M. M. Muller van het 5e reg. infanterie is, op zijn ver zoek, wegens ziekte op non-activiteit gesteld, volgens punt 5 van art. 70 der bevorderinswet voor de land macht 1902. Alhier is opgericht een gymnastiek- vereeniging „Volharding" met een 20 tal leden. Directeur-president is de heer J. C. Snouck. Oefeningsavonden zijn Dinsdags en Vrijdags van 910. Ter wille dor propaganda heeft het Bestuur van het Middengewest van het Nederl. Gym. Verboud opdracht te trach ten de gewestelijke uitvoering dit jaar alhier te doen plaats hebben. Advertentiën* (Jtrerhtsclie Schouwburg. I Kuitcugcwouc Voorstelling van het Hollanilscli Tooiieelgezelschap van het Grand-Théatre te Amsterdam. Directie: Gebr. A. VAN LIER. ZONDAG 17 MAART 1907: of «leii liet Huisgezin vu» Schoenmaker. Sensatie-Blijspel in 3 bedrijven naar het Vlaamsch vau AUG. TIENDRIKX, door C. P. T. BIGOT. Te Brussel, Gent en Antwerpen meer dan 200 achtereenvolgende avonden en daarna door geheel Ne derland met het grootste succes op gevoerd. Orkest oncler leiding van den heer H. Knijpers- Aanvang halt' acht nre. Prijzen der Plaatsen: Balcou en Stalles f 1.50. Ie Amph. en le Zijloge f 1.Baignoires en 2e Amph. f 0.75. Parterre f 0.50. 3c Amph. en 2e Zijloge f 0.40. 4e Amph. en Gaanderij f 0.25. Plaatsbespreking: Voor Aan deelhouders Zaterdag van 10 tot 11 uur, voor het Publiek denzelfden dag, met of zonder bespreken, van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur en Zondag van 1 tot 3 uur. PREDIKBEURTEN. Evang. Lutli. kerk. Zondag 17 Maart Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Woensdag 20 Maart 1907. Nam. 1 l/.j uur Huwelijks inzegening Ds. J. T. Ternooy Apèl van Alkmaar liemoiistrantsche Kerk. Zondag 10 Maart Voorin. IO'/j uur Ds. P. Heering van 8' Gravenhage. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Zondag 10 Maart Geen dienst. Burgerlijke Staud. van 12 tot en met 15 Maart 1907. GEBORENGerarda Adriana, d. van Hendrik Willem Ereust en Maria Elisabeth Rikkert. Martina, d. van Jan van Kranenburgen Antonia Renes. Johanna, d. van Barend van de Geest en Johanna Corolina Eversen_ Margaretha, d. van Barend van de Geest en Johanna Cornelia Eversen. Arie, z. van Evert Buis en Wilhel- mina van de Veen. GETROUWD: Gerrit Hagenbeuk en Jannetje van Loen. Lukas Pol en Elisabeth Adriana Verhoeff. in fraai gedecoreerde Busseu. K". inh. lU VlO f 1,— - 0,55. - 0,35. De Administratie van Kortegrackt 1, Amersfoort. verzoekt beleefd eveutueele reclames betreffende de bezorging der courant zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen Alle soorten beslist le kwaliteit. GEZUIVERDE GUMMI bij Instrumentmaker Laugestraat 42. AMERSFOORT, 8 Maart 1907. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren f A t f A f f Af f 4.— A f 8 t 0.— A f 0.- Nieuweaardapp. 1' A f per hecto liter. „DER IJ N" Gevestigd te ARNHEM. Hoofdagent voor Amersfoort en Omstreken. Niéuw-straat 3». J J] LAMMERTS V, BUEREN. Kieinvstraat 28. Zancl Hoendereiereu Eenden s Grasboter Rooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge eenden Hazen Wilde konijnen f 0. f 1.80 a f 2.— f 3.60 A f 4.— per 100 st. f A f f A f f 1.30 A f 1.45- f A f f A f f 0.— A f 1.20 f 0.— A f 0. - f 0.— A f 0.— f A f f 1.- A f 1.20 f A f f 0— A f 0.— Kilo. „50 per stuk. A f 0.-- 0.90 Af 1.30 0.5C A f 0.70 per paar. A t A f25.— A f70. - A f 14. A f Af Af A f - Af A f A f f f f-.— f 18. f 50. f8.— f f f f f f f per stuk. Tamme Duiven Vette varkens Magere Zeugen Biggen Vette koeien Guste Kalf Kali vaarzen Piuken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit, 25 heet. Appelen, heet. Peren, heet, Kleiaardappelen, 60 heet. Zandaardappelen. 90.000 stuks Hoeudereieren,kilo Gras- boter, 1100 kilo Hooiboter, kilo Mar garine, kilo Kaas, stuks Vee, Vette varkens, 10 Magere varkens, Varkens voor exportslagerijen, 280 Biggen en 25 Zeugen. vuii 40. INa tang uuraau zou men iu dagen toestaan, toen de uationale raad er slechts 65 gaf. Nu moet men weten, dat La Belgique militaire een prul van een blad is, maar nu is liet in eens een autoriteit. En het slot van het artikel luidt aldus: „Die Aufwcnding für die Flottc, wie sie bis 18 2 3 geplannt sind, be- deutennachdemweggeworfeues Geld. Verstanden e9 die Niederlander, Debat in het bijvoegsel.) Timmerman en Makelaar. WEVEKSINGEE 11. Muurhuizen 29. TAILLEUSE, beveelt zich beleefd aan tot het vervaardigen van DAMES- en KINDERCOSTUMES ook REFORM- KLEED1NG. Uitmuntende coupe en nette afwerking verzekerd. Geruimen tijd in liet buitenland werkzaam geweest. Ruime collectie stalen voorhanden.

De Eemlander | 1907 | | pagina 4