Gemengd. Stadsnieuws. Allerlei. 1904 werden in dat jaar 11 personen veroordeeld wegens doodslag, 1 wegens het misdrijf van ait. "288, 10 wegens moord. Van deze 22 personen werd 1 veroordeeld tot levenslange gevangenis straf, 7 tot eene gevangenisstraf van 5 jaar en langer, 11 tot eene gevangenis straf van één tot vijf jaar, twee ontvin gen eene straf van nog niet 6 mud., een werd gestraft met eene gevangenisstraf beneden de drie maanden. Al deze 22 veroordeelden hadden „des menschen bloed vergoten"; moest nu ook door den meusch het bloed van deze allen vergo ten worden, dus ook van hen, aar wie onze rechter eene gevangenisstraf meende te mogen opleggen van nog niet zes maanden? Of zoo de hoogleeraar Fabuis, wat wij veronderstellen, die vraag ont kennend beantwoordt, waar houdt dan de plicht van de overheid om het bloed des doodslagers te vergieten op om in eene bevoegdheid over te gaan en waar aan ontleent prof. Fabuis het recht aan het Goddelijk bevel, dat geene uitzon deringen kent, een deel van zijne kracht te ontnemen? Wij hebben op deze twijfelingen in het boek van den Amster- damschen hoogleeraar het antwoord niet gevonden." Senator Staal. De Provinciale Staten van Noord-Hol- land hebben gisteren in de vacature Bult man tot lid van do Eerste Kamer gekozen Minister STAAL met 46 van de 73 stemmen. (18 stemmtu op generaal Van Marlc). Men schrijft uit Enschedé aan het Vad.: Op 'n advertentie in een der binden, kwam zich een werkvrouw aanmelden. Ze maakte door haar optreden en pra ten, reeds dadelijk een goeden indruk en verkreeg de voorkeur boven andere sollicitanten. Op de vraag van mevrouw, welk loon zij verlangde voor twee dagen per week, klonk 't antwoord: „15 een t per uur met een arbeidstijd van 8 uren per dag." Mevrouw kon zich, aangaande het ge tal werkuren, niet verplichteu zoodat de onderhandelingen afsprongen. Mevrouw dacht er blijkbaar niet aan, dat we leven in de eeuw der Democratie. Bij advertentie in het N. v. d. D. wordt gevraagdeen „fatsoenlijke Vrouwelijke Koetsier (Cochère), flink persoon, goed kunnende rijden en om de geheele verzorging cener Equipage op zich te nemen. Loon nader te bepalen." Procfh uwelijken In New-York is een boek verschenen van de hand van mevrouw Herbert Par sons haar echtgenoot is een bekend politicus dat tot titel voert. „Het Gezin". Over do strekking van het boek is veel te doen; in alle kringen heeft het veel opzien gebaard, in sommige groote verontwaardiging. En toch is de bedoeling van de schrijf ster niet geheel nieuw, sedert een En- gelsch schrijver een heele pers-campagne tegen zich heeft uitgelokt, wegens zijn oorsproukelijk denkbeeld, om huwelijken op een bepaalden termijn naar wij meonen noemde hij tien jaar te doen sluiten, met recht van verlenging. Doch mevrouw Parsons zelf is een model van een huisvrouw, en zoo neemt meu haar voorstel geheel ernstig op, en trekken vooral de kanselredenaars er in New-York heftig tegen te velde als een gevaarlijken aanslag op moraal en maatschappij. Te belangrijker is deze strijd, daar juist krachtige pogingen in het werk worden gesteld, om voor alle Ameri- kaanscho Staten een gelijkvormig huwe lijksrecht te verkrijgen, waarvan de strek king juist zou zijn, de echtscheidingen aanzienlijk te verzwaren. Mevrouw Parsons werkt een soortge- gelijk denkbeeld in haar boek ecnigs- zins anders uit, en i6 feitelijk logischer dan haar Engelsche collega, omdat zij, aleer tot een huwelijk wordt besloten het proefhuwelyk aanbeveelt. Zoo zouden dus aanstaande i chtelieden een proeftiid van zekeren duur moeten doormaken, om te zien of zij bij elkaar passen. Het denkbeeld in een modernen tijd moet men met elke critiek voor zichtig zijn! schijnt op het eerste gezicht te dwaas om alleen te loopen zegt het „Ilbld." In somnuge Staten is, gelijk bekend het uitspreken van een echtscheiding de eenvoudigste zaak der wereld. Berucht is, wat dit betreft, de wetgeving van Dakota, waar zelfs een echtscheiding kan worden uitgesproken zonder dat de andere echtgenoot erin gekend wordt. De „trek naar Dakota" is dan ook zóó sterk, dat de wetgeving van den staat New-York heeft verklaard, dat in Dakota ontbonden echtverbintenissen door hem niet erkend zouden worden. Het is misschien juist daarom ook, dat de schrijfster op haar denkbeeld van huwelijken op de proef is gekomen. Doch zulk een remedie zal velen zeker erger schijnen dan de kwaal! Mlddcnslandsactie. Naar het „N. v. d. D." verneemt, wordt door het bestuur van den Neder- landschen Bond voor den Handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand een enquête gehouden naar de resultaten, door leden van dien Bond verkregen door coöperatie. In het bijzonder stelt het bestuur zich op de hoogte omtrent het succes, verkregen door gemeenschap- pelijken inkoop, zoomede den coöpera tieven verkoop van handelsartikelen en producten. Het bondsbestuur stelt zich nu voor, op het a.s. middenstandseongres te Nij megen de resultaten dezer enquête mede te doelen en op de in 1908 te Amster dam te houden middenstands-tentoon stelling de voordeelen, door Midden standers met coöperatie behaald, door graphischc voorstollingen in beeld te brengen. De geheele ontwikkeling van de mid denstandsbeweging in Nederland zal bovendien op de tentoonstelling in beeld worden gebracht in een „kroniek", met statistieken en graphische voorstelling, liet is ouzekcr of het voornemen om ook de middenstaudsbeweging, zooals deze zich in het buitenland ont wikkelde, hierbij in te begrijpen kan ver wezenlijkt worden, tengevolge van de huidige Kabinetscrisis. Een grappige geschiedenis. Heel Hal lacht over een reisavontuur van een kleermaker uit die stad. Een onbekende ging Maandagmorgen naar oen bakker en kocht veertig brood jes, die hij wel betaalde maar niet meenam. De onbekende ging daarna naar den kleermaker, die enkele passen verder woont en vroeg naar een overjas. Men liet hem er een zien van 40 francs. Hij vond de jas veel te goedkoop en liet zich er een toonen van vijftig frans, die hij aantrok. Toen hij betalen moest, gaf hij 10 francs en zei dat hij niet meer geld bij zich had. „Maar gaat u even mede naar den bakker", zeide hij „hij moot me nog veertig francs betalen en hij zal ze u wel geven." De kleermaker volgde zijn klant naar den bakkerswinkel, waar nog drie of vierklanten stonden te wachten. De on bekende klopte den kleermaker op den schouder en zei tot den bakker: Je zult hem de veertig wel geven niet waar? Ik moet naar 't station en kan niet langer wachten." Hij schudde den kleermaker de hand en verdween Toen de klanten geholpen waren, kwam de kleercnkoopman aan de beurt. „Welnu", vroeg de bakker, „waarin moet je ze meenomen? Ileb je niet een mandje bij je?" Houd me nu niet voor den gek", antwoordde de kleermaker, je zult me toch niet allemaal klein geld meegeven?" Enkele oogenblikken keken beide man nen elkaar verbaasd aan, zich afvragend, wie van beiden nu gek geworden was! Eindelijk werd het raadsel opgelost en men begreep, dat de kleermaker door een slimmen oplichter was beetgenomen. Benoeming van 'n aschbocr in den Yleutcnschen polder. De correspondent van het „Ildbl." schrijft In de wandeling noemen we hem asch bocr, maar z'n officicele naam is: man belast met het ophalen van asch en vuilnis. Ik noem hem liever de gemeente reiniging. Dat sluit beter z'n heele functie in, want hij is ook wel eens bezig aan den publieken weg, altijd in de kom van 't dotp, met bladeren op te scheppen of iets weg te ruimen, dat 'n paard verloren heeft. Nu was onlangs onze geheele gemeente-reiniging gestor ven van ouderdom, 't Karretje, de bezem en de schop waren nog betrekkelijk stijf. Langzaampjes duwde hij z'n kar retje en hij veegde met korte veegjes de bladeren en de verlorenheden des paards. Dan kwam de schop op den grond en niet z'n klomp hield hij de onreinheden tegen die verdwijnen moes ten in z'n karrebak. Maar als 't woei, keek 't oude ventje beduusd naar z'n klomp, want de met veel moeite bijeen- gcvecgde bladeren dansten weg onder z'n krachteloozou voet en hoofdschud dend prevelde hij„Ze waaie allemaal vort". Toen is ie maar stilletjes dood gegaan en de kar, de schop en de bezem wachtten geduldig op 'n nieuw mannetje. In de jongste Raadszitting kwamen B. en W. met 'n voordracht van één man. 't Was een deskundige, die jaren lang met schop en bezem gewerkt had. Toen 't Raadsverslag in Je plaatselijke krant kwani, keken de menschen gek op. De deskundige, die voorgedragen was, door B. en W., had maar drie stemmen van de vijf aanwezige Raadsleden op zich mogen vercenigen en de twee ande ren hadden buiten de voordracht hun stem gegeven aan 'n onderwijzer op wachtgeld, die 'n jaar geleden eervol door den Raad was ontslagen met 'n extra-bedankje voor bewezen diensten. De menschen in den polder keken gek op. Sommigen waren verontwaardigd, sommigen lachten, sommigen vonden 'i 'n gemeenheid. Ze hebben geen van allen gesnapt, dat die twee Raadsleden de meest vooruitstrevende geesten waren, die de polder bezit. De twee vroede vaderen begrepen blijkbaar, dat onze polder in 't centrum van 't land moet voorgaan om zooveel mogelijk aan de spits der beschaving te loopen. 'n Asch bocr, die 'n taal of drie spreekt, waar hebben ze die? Niet eens in Londen of in Amsterdam. Maar in onzen toekomsti- gen wereldpolder hebben we zoo'n mau voor 't grijpen. We benoemen hem een voudig, en onze vuilniskar wordt be diend, heel handig, duur 'n beschaafd man. De dorpsmen-chen zouden hun asch en verderen afval zwierig zien weghalen door 'n oud-ondei wijzer en met nette gebaren zuil hij die onbruik bare dingen storten in z'n kar. Hij zou dat alles doen, misschien met 'n hoed op, wellicht met'n hoogen zijden. Netjes zou de gemeente-reiniging voor den dag komen. Die wachtgelder zou met beide handen die betrekking aanvaard hebben -móeten aanvaarden, volgens onzen geleerden gemeente-klerk op straffe van z'n wachtgeld te zullen verliezen. De Puttensche burgervader heeft 't onlangs aan z'n Raad verzekerd, dat je 'n onderwijzer op wachtgeld alle ge meente-werkzaamheden kunt laten ver richten, zooals kachels aanmaken, straat vegen enz. Zoo'n Veluwsche dorpsbur gemeester zal 't toch wel weten en die twee Raadsleden in onzen Vleutenschen polder, gewoon te zweren bij zulke uit spraken, hebben die leer in praktijk trachten te brengen. Ze verdienen daar voor de hulde van ieder Yloutenscn mensch, die belang stelt in 't wereld- polderideaal. Onze schoolmeester-wachtgelder asch- man zou 'n sieraad geweest zijn van den gemeentelijken reinigingsdienst. Hit alle oorden van de wereld zouden de menschen naar onzen polder zijn geko men om zoo'n unirium te zien. Ze zou den hem kunnen aanspreken in een der moderne talen en 'n conversatie begin nen met 'n aschkarmannetjc. In den Vleutenschen wereldpolder moest dat kunnen. En de twee Raadsleden zouden misschien wel zoolang de werkzaam heden, der gemeente-reiniging willen ver richten wat hun heel niet slecht zou afgaan. Jammer, dat er geen derde Raadslid zoo wijs was als deze twee. Nu worden we weer begiftigd met zoo'n allerge woonst straatvegertje. Geen tweetalige garde-champêtre in Ilaarzuilcn en geen nog-ineer-talige vuilnisman in Vleuten. We komen er op die manier nooit. W'e blijven 'n verschrikkelijk achterlijke pol der, met hoogstens twee Salomos, wier nair.cn ik helaas niet kan meedeelen. omdat er met gesloteu briefjes is ge stemd. Het regende straaltjes. Langs den weg kant stroomde het vuile sop in gootjes weg. Sinister brandden de lantaarns, in droeve eenzaamheid gloeiend tegen het fond van vervagend geboomte achter het nat gordijn, aldus „De Zwerver" in het Bat. Nbl. Doodstil in de straat. Plotseling wordt het zwijgen echter verbroken. Door commando's met lallen de grogstem, gepreveld meer dan ge sproken. „Voorn... waarts marsch! Een twee, een twee... halllt!" Het blijft bij de commando's. Geen stap, geen wapengerinkel, niets... alleen commando's. Nou is het stil' Wat drommel zou het zijn? Nieuwsgierigheid brengt 'me op den stoep. Ik zie niets,... ja toch, een figuur, sliknat. Daar gaat ze weer. „Rechtsom keert... marsch! Nee, niet marsch... Nog ééns: rechts om keert hallt! Zoo!" Jan Fuselier. Waggelend een beetje, maar dat kan komen van de gladdig heid buiten. Maar de man is alleen! Of zou er toch een sectie bij hem zijn? Neen ik zie niets. Alleen stralen regen, gloeien de lantaarns, glibberige straat en fuselier. Daar is i. „Nou, allo... opgepast! Voorrr waarts marrrsci)!... Links hnuen, Jaap... Een, twee... een, tweeMet verdubbelde rotte rechts Maar hij schijnt in te zien dat zijn eigen enkelvoudigheid het verdubbelen belet en hij commandeert weer: „Met rotte rechts... marsch!" De berm stuit hem niet, maar wel het prikkeldraad en de goot. In ontzetting krijt hij: „Hallt!" Hij staat ouder een lantaarn. Ik zie hem nu goed. Hij drijft. Den helm heeft-i in de hand; ze is vol van hemelzegen, want den bol houdt hij omlaag. Straaltjes verspattenop zijn hoofd klets, klets, klets. „Zwenken mannenZwenken.... Pot- verdori.... wat een hitte!" Met zijn mouw veegt-i zich het gelaat schoon van het zweet, zeker. Dan waggelt-i weg, de Mars-zoon in den dienst van Bacchus: „Voorrr waarts.... marrsch! Een, twee, links, rechts, links rechts,... links,.... rechts.... Daaruit leeren wc alweer, hoe gek een mensch kan doen, wanneer hij zich stelt ouder de vleugelen van Koning Alcohol. Dan worden er streken uitgehaald, die wel eens grappig zijn, voor het weinig nadenkende publiek althans, maar ook helaas meer dan eens doet men dingen, waarover men later diep berouw heeft. Grappig was vaak het mannetje waar van de Rottcrdamsche correspondent van Het Handelsblad ons in het volgende verhaalt. Wanneer men ooit gedacht had dat iemand tot het plegen van een moord in staat was, dan was dat zeker niet gedacht van den practizijn Jacob van Crcveld. Jacob i6 op twee plaatsen in Rotter dam een goede bekende, en wel op het Abattoir en in de zittingen van de Kantongerechten, maar wanneer ooit iemand plagerijen te verduren heeft ge had, dan is het Jacob. Maar niet alleen stond hij op het Abattoir bloot aan plagerijen, maar ook aan mishandelingen. Men zag Jacob zoo zelden zonder- blauw oog, schrammen of builen in het gezicht of op den neus. We weten het, slagers zijn hardhandig, en als ze voor den „geleerden practizijn" een zaakje te behandelen hadden, dan bestond zijn salaris voor een groot gedeelte uit slaag en jenever. Jaap lust graag een borrel en vooral als die door een ander betaald wordt. Op dit gebied staat hij op dezelfde lijn als een ander Rotterdamsch straattype, bekend als „De Duikelaar". Had hij het geluk een zaakje te wiunen, dan kreeg hij er ook wel gold bij, maai bij verliezen werd dat aangevuld met plagerijen en scheldwoorden. Voor de kantongerechten haalde Jaap altijd wetsartikelen aan van vier cijfers. Drie cijfers was hem te min. 1492 B. \V. en 1850 B. W. waren zoowat op alle zaken toepasselijk, en dan schermde hij altijd met arresten van den Hoogen Raad, ook al was door dat hoogste rechtscollege nooit een arrest in zulk een zaak gewezen. Dit bleek nog kort geleden toen hij een visscher zou ver dedigen die met een hoepelnet had gc- vischt. Ook toen beriep hij zich op een arrest van den Iloogon Raad. Mag ik van den gemachtigde weten vraagt het O. M. waar dat arrest te vinden is? Het antwoord van Jaap luidde: Ik ben hier niet om als leermeester van het O. M. te fungeeren. Het was altijd amusant Jaap te hoo ien. Hij haspelde alles door elkaar, zoodat niemand er iets van begreep, en natuurlijk hij zelf ook niet. Een hoofdagent deelde mij mede dat hij pas te 12 uur zijn roes had uitge slapen, en dut toen duidelijk bleek dat hij van de geheele moordgeschiedenis niets wist. Ja, ja die drank brengt wat ellende in lie wereld. Gelukkig dat het aantal steeds groo- ter wordt, dergenen, die zich scharen onder Do Blauwe Vaan om liet drank- ebi'uik zoowel als hot misbruik te be strijden. Jammer evenwel, dat het positieve van dien arbeid vaak zoo weinig aan 't licht treedt. Anders is dat in de noordelijke landen, waar zooals men weet, het drankmisbruik sterk heerscht, Door de overheid worden tal van po gingen gedaan, 0111 aan deze volkskwaal paal en perk te stellen. De wetgever is streng, de opvoeders van liet volk trachten te doen wat er tegen gedaan kan worden. Zoo lazen wij (lezer dagen een eigi n- aardig middel, dat, met goed gevolg, werd toegepast. In een kleine plaats had de burgermeester van zijn be voegdheid gebruik gemaakt en laten afkondigen, dat bij elk geval van open bare dronkenschap de overtreder een bediag van 2.50 kroon zou storten in de gemeentelijke armenkas. Deze bocle werd natuurlijk met tegenzin betaald; en omdat er veel gedronken werd in het bewuste plaatsje, werd er ook veel gemopperd. Toen bedacht de burgemeester er het volgende op: hij stelde zich in verbin ding niet den predikant, en deze las voortaan eiken Zondag van den kansel in de af Zweden gebruikelijke dankbe tuigingen ten behoeve der armen van de plaats. De gemeente-loden kregen dus te hooien: „Door smid Anders is 2.50 kr. in de armenkas gestort; door metsclaai' Peters is 2.50 kr. in de armenkas go.i stort; door enz." Iedereen begreep natuurlijk hoe de vork in den steel zat, en wat er achtci deze vrijgevigheid school. En geen1, openlijke dank, maar welverdiende be: spotting was liet deel van deze lief', dadige drinkebroers. Men kan zich echter niet voorstellen! hoe goed het middel werkte, En beter dan de zwaarste straffen stuitte deze openbare dank, vau den kansel afge- lezen, hun drankzucht. Voor den Doopsgezinden Kring won,. Zondagmorgen half elf in het Loge gebouw, van Persijnstraat 1een gods dienstoefening gehouden, waarin aL- spreker zal optreden Ds. E. M. ten Catt van Apeldoorn. Bij Kon. besluit is benoemd tot rech ter-plaatsvervanger in de Arr.-Rechtban! te Utrecht mr. W. A. van Zijst, docttifi in de Staatswetenschap, advocaat el procureur aldaar. Door het Hoofdbestuur van den Boni van Nederlandsche Onderwijzers en dj afdeeling van dien Bond, is een oi zegel gesteld verzoek, gecontrasigneeu door Mr. J. C. Post, advocaat te Amstci, daui, tot Burgemeester en Wethouder! onzer gemeente gericht, met het verzoeta uitbetaling te doen inzake tijdelijke diensll jaren .van onderwijzend personeel. De algemcene vergadering van di Verceniging „Het Groene Kruis" wordt zooals uit de in dit blad voorkomend; advertentie blijkt, Donderdag 28 Maan- in de Arend gehouden. We herinneren aan den Voordrachten avond van de Muziekschool, hedei1 avond in Amicitia te houden. De paardenartsen 2e kl. (Ie luitfj nants) R. W. Klerk de Reus en Kuipers, die gedurende 6 maanden b de Rijschool gedetacheerd waren, wo; den, primo April ingedeeld resp. bij hi le regiment veld-artilleric alhier en b het 4e regiment huzaren te Ueventew Mej. A. J. HarteringDe Graal,., binnenmoeder van het Sint Pieters- f3 Bloklands-gasthuis, is Zaterdag, na laiij^j durige ziekte, overleden. De Vcreeniging tot bevordering raiS liet Vreemdelingenverkeer houdt Bod derdag a.s. haar algemcene jaarvergij dering in De Zwaan. Punten van behandeling: 1. Jaarverslag over het afgeloopr jaar. '2. Rekening en verantwoording Vis den penningmeester. 3. Benoeming van een commiss tot het nazien dier rekening. 4. Verkiezing van drie bestuurslede wegens periodieke aftreding. Vacatui de heeren J.—van der Horst Biuyn. I L. Celosse en A. M. Tromp van Hok 5. Hcdedeclingen. De alhier bestaande Fiiesche ver niging is wegens gebrek aan bclai: stelling opgeheven. Concours hippique? Toen ve leden jaar, bij gelegenheid van de lam bouwtentoonstelling, het concours hipp que zoo uitmuntend geslaagd wal] liepen er geruchten, dat een commissi zou worden gevormd, welke in dtM! vervolge meer dergelijke hippische fee ',]1 ten zou organiseeren. Sedert dien tijjffl hoorden wij er niet nieor over spreke; - dus vermoeden wij dat de zaak van t baan is. Toch is dit wel jammer, dai Amersfoort er zoo uitstekend voorgel gen is en hier zulke goede terreinen I krijgen zijn. Zou er in dit groote gi - nizoen, waar zooveel officieren van t reden wapens en andere sportliefhebbt wonen, waar zelfs de Rijschool gevcsti; is, niet eens iemand het initiatief will nemen om de zaak weer aan de orde J stellen? Op den steun van „Vreemd lingenverkecr" en van de Pers zal 1 zeker kunnen rekenen. A. D.ï J.l. Zondagmiddag werd er op h U. V. V. terrein de in het nummer ï- Zaterdag vermelde proefwedstrijd p specld voor hel vormen van het U. I V. B. elftal. Met den aanvang kwam er nogal et, flinke stortbui, waardoor het terrein el glibberig werd, wat voor een zandgron speler erg moeilijk is. Er is tot op hedi ook maar één zandgroudspelcr defend in het U. P. V. B. elftal op genomen,' heer Nieuwenhuijzen van Quick. Eenige goede spelers van Quick lit' ben bedankt om zitting te nemen ink bondselftal, door te drukke werkzaal] heden voor hun lessen, zoodat de coa

De Eemlander | 1907 | | pagina 2