Gemengd. Stadsnieuws. Tei'wille al weer van den heuglijken dag laat ik het hier volgen. llij is op den toren geklommen, En heeft daar touw gedraaid, Toen is hij op zee gckomnien En werd :net roem bezaaid. Hij wou 't er bij laten, En heeft JSaleh geveld Toen hebben hceren Staten Hem aangesteld als held. Toen is hij aangekomen In 't roofziek Engeland Dat heeft hij zonder schroomen Belegerd en verbrand. Hij heeft voel Christenslaven Met vrijheid overstrooid, Toen hebben Neerlunds braven Zijn glazen ingegooid. Tot afschrik van verraders Toen hij dc zee bevoer, Was zijn naam bestevader, Zijn vrouw was bestemoêr. Hij geeft de eer don Ileere En was als Christen groot, Toen kreeg hij door zijn kleercn Een kogel, en was dood. Den historieman en de historicvrouw moge dit dooreenhaspelen der feiten tegen de borst stuiten, het valt toch niet te ontkennen, dat het onderwijs van moester Pennewip in hooge mate vrucht dragend moet zijn geweest, zoowel op poëtisch - als historisch gebied. En om nu alleen maar op poëtisch terrein te blijven moet ik toch even nieedeelen, wat J. H. Speenhoff van de De Ruyter-feesten zegt, of liever zingt. Hij heeft daarop dit mooie lied gemaakt: Eerst word Rembrandt opgehemeld, Toen werd Bilderdijk geëerd. Holland heeft zich ziek gehuldigd, Feest gevierd en gedineerd. Eu nu wordt er mot De Ruyter Door 't nageslacht gegeurd; God weet komt na vele eeuwen Jacob Blazer aan de beurt. "Vroeger jaren kreeg Brittanje Van De Ruyter op zijn kop En dan'bracht hij na zoo'n zeeslag Britsche oorlogschepen op. Maar wanneer men tegenwoordig Hier zoo'n Britsche kruiser ziet, Is ie opgekocht door aloopers En die vochten daarom niet. Is 't niet een prachtig teeken Als een volk zijn heldeu eert, Als het met De Ruyter-olie Rembrandt-boter adverteert. Plechtig viert 't huldefeesten, Drinkt 't hulde bier en wijn; Jammer dat je voor zoo'n grapje Eerst een plechtig lgk moet zijn. Als De Ruyter nu nog leefde En hij stapte op zijn vloot En hij schoot met zijn kanonen Hier of daar een vijand dood, Kwam er gauw een dikke diender Eu die zei: kom mee meneer, Kaar 't Hof van Arbitrage Vecliteu is geen mode meer." Vlissingen liep op een hoopje Toen hij in de toren zat Ieder die Michiel zag klimmen Juichte: „Wat 'n held wordt dat!" Als De Ruyter nu nog leelde En hij deed dezelfde mop, Voedde in en hem niet voor zeeheld. Maar voor glazcnwusschcr op. 't Regent ingezonden stukken Vol met inuggen-zifterij; Hoe de naam was van Dc Iiuytcr Met een i of inet een ij, 01 hij wel De Ruyter heette, Of alleen maar Adriuun, Straks schrijft iemand in de kranten: Och, die knul heeft nooit bestaan. Kapelmeester van het Casino, te Rot terdam. De Ruyter's nukomclingechap. l!ij het herdenken van het leven en de daden des grooten Admiraals komt onwillekeurig ook de vraag op, o( on der ons tegenwoordig geslacht nog af stammelingen van hein leven In do mannelijke lijn zeer zeker niet. De Ruytera twee zonen zijn beiden ongehuwd gestorven: Adriaan op 18- jarigen leeftijd als luitenant ter zee en Engel op 38 jarigen leeftijd als Vice- Admiraal. Daarentegen zijn er nog verscheidene iaimlies in ons land, die afstammen van twee van Dc Ruytcr's dochters: Alida en 'Margareta. Alida De Ruyter, een kind uit zjjn veede huwelijk, aan wie hij den naam jner moeder gaf, huwde met Johau Schorer. De eenig overgebleven af stammelinge in her zesde geslacht uit dat huwelijk was Jacoba Maria Parker, die van vaderszijde afstamden van den Zecuw8chen tak der in de Engelsehe geschiedenis bekende familie Parker, en wel van een der Parkers, die tijdeas Koningin Elisabeth's regeering naar de Nederlanden werd gezonden. Deze jonkvr. Jacoba Maria Parker is twee maal gehuwd geweest, lo. met Jhr. R. C. M. Rochcr de la Resnays, en 2o. met Jacobus de Wildt. Den '23 Sept. 1817 verkregen bij Koninklijk besluit haar kinderen alsook haar tweede echt genoot het recht om den naam en het wapen van Admiraal De Ruyter hij hun vaderlijken geslachtsnaam en wapen te voegen. De oudste barer zonen, jhr. inr. W. Parker Du Ruyter Rochet' de la Resnays, officier van justilie bij de toenmalige rechtbank te Hoorn, stierf kinderloos, ntaar van de beide zotten uit haar tweede huwelijk (J. F. en J. W. De Ruyter de Wildt; bestaan nog verscheidene afstammelingen. De thans levende oudste vertegenwoordiger van de oudste dezer beide linies is de heer inr. A. De Ruyter de Wildt, te Arnhem- De jongste der beide bovengenoemde hoeren De Ruyter de Wildt liet drie zoons en vier dochters na; zijn afstam melingen bestaan thans in vier takken, namelijk de families de Ruyter do Wildt, Van Aalst, Guépin en Do Kruyff, die op hun beurt ieder wederom ver takkingen hebben. Behalve deze afstammelingen tan De Ruytcr's tweede dochter (van de oudste Cornelia zijn geen afstammelingen moor), zijn er ook nog van des Admiraals dochter Margareta die gehuwd was met den predikant Bomer. Tot hare afstam melingen behooren o. a. de familiën Elias, Van Boetselaar, Van Tuyil Van Serooskerkcn, De Ruyter Van Stcre nink. Hackc Van Mynden, Van Tien hoven, enz. Van koelie tot mitlionair. Het „Berl. Tageblad" heeft onlangs gemeld, dat twee Europeesche priusen een bezoek aan Java brachten, die bij een rijken koopman zijn afgestapt in plaats van bij den Hollandschcn resident. Een lezer van het duitsclie blad, die lange jaren in Samarang heeft gewoond, schrijft daaromtrent: De bewuste rijke handelaar is Ooi Tjoeng Ham, een Chiuees, die in den Archipel verstrekkender, invloed bezit. Zijn eigendom in uiillioeuen uit te druk ken, zou moeilijk ziju, daar dat niet alleen in kapitaal, grondbezit van om vang, plantages, suikerfabrieken, stooin- bootvlotcn en anderszins bestaat, ntaar zich veel duidelijker laat vertolken door de belangrijke handelsbetrekkingen, welke Ooi Tjoeng Ham, te water en te land met de geheele wereld, in 't bijzonder echter met China en Japan onderhoudt. Wat wonder dus, dat Denemarken en Griekenland de gelegenheid zich ten nutte maken, om dezen potentaat op commercieel gebied door een prinselijk bezoek te vleien, in de hoop, daardoor de belangen Tan hun land te dienen. Overigens hebben de vorstenzonen den eerwaardigen Oei in zijn zwakste zij ge tast. Dc Chineezen staan in dc Soenda- Archipel niet op gelijken trap met de Europeanen, hetgeen volgens de meeuing van alle kenners der verhoudingen, een groote ourechtvaardighcid is jegens dc beschaafde Cltineesche elementen. Dank zij zijn invloed, heeft Oei Tjoeng Ham voor zich en zijn twee dochters, gelijkgerechtigheid verworven, en dien tengevolge wenscht hij gerespecteerd te worden. De beide jonge dames, Gwen doline en Angelika Öcitjongliain zeer smaakvol geheeten, spreken voortreffelijk Fransch en Engelsch, en zelfs een wei nig Duitsch. Laatst was papa op zoek naar een paar bruikbare echtgeuooten voor de jonge dames. Voor jeugdige aristocraten doet zich hier een zeldzame gelegenheid voor! Echter mag ik niet verzwijgen, wat de geweldige mij heeft toevertrouwd: -zij krijgen geen cent bruidschat. Aau offertes heeft 't hem niet ontbro ken. Hij vertelde mij van een Oosten- rijksch edelman. Maar ze willen alle maal veel geld zien. En zoo ver gaat zijn ijdelheid nu weer niet. De pa van Oei Tjoeng Ham kwant ongeveer 40 jaar, geleden als een arme koelie naar Java. Het volgende humoristische stukje, uitgehaald door een opnemer bij den topographischen dienst, werd aan de „Mak. Ct." medegedeeld: Bjj een zijner optnetingëh kwam de opnemer ook in de kampong Boea, pi.at. 10 kilometer Zuid van Paloppo. De commandant der dekking liet den tttadika bij zich kofttett en vroeg om inlevering der geweren. Deze scheen er echter geen zin in te hebben en ver klaarde, zooals meestal gebeurt, geen enkel geweer te bezitten. Doch nu kwant de opnemer op een leuk idee. Hij bet zijn instrument halen en zette liet te midden der verzamelde kampong hoofden. Nu volgde een verklaring, dat het den hoofden niets zou baton, als zo hun geworcn niet goedschiks wilden in leveren, want met dit instrument konden alle verborgen geweren opgespoord wor den, want de naald van liet instrument zou onmiddelijk naar de plaats wijzen, waar eon geweer opgeborgen lag. Als bewijs nam de opnemer een geweer en bracht het nabij de boussole. De uit werking was. zooals ieder zich kan denken, dat de magneetnaald zich richtte naar liet geweer; do madika en de hoofden zagen hierin echter iets boven natuurlijks. Er werden nog eenige expe rimenten gedaan door liet geweer nu eens rechts, dan eens links, alsook boven en ondor de boussole te houden ctt altijd wees de naald natuurlijk naar het ge weer. Het hoofdeifect werd bereikt, door een revolver in een revolvertasch, ge wikkeld in een handdoek, bij de bons sole te brengen; ook nu wees de naald naar de verpakte revolver. Tegen zulke toovorij was de radja niet bestand en bevende en met een bleek gezicht g.tf hij nu te weten, dat ut zijn gewest nog '2'i geweren verbot' gen waren, benevens een lila en een geweer bij hem zelf. Het resultaat van liet leuke idee van den opnemer was dan ook, dat de patrouille ceuigc dagen later met 27 geweren en een lila naar huis kon terugkeeren. Kciiulsgeviug. De. BUUGEMEESTËR en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien artikel '28 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat heden is vastgesteld en van den 23n Maart tot en met 21 April a.s., tor Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is de Kiezerslijst voor U>©7 IOOS. Een ieder is bevoegd tot en met den 15. April a.s. bij hét gemeentebestuur verbete ring van de astgestclde Kiezerslijst te vragen, op ongezegeld papier, ingevolge art. 50 der Kieswet, op grond dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt of niet behoorlijk voor komt. De ingezetenen worden inet nadruk ge wezen op de wenschelijkheid, zich ter Secretarie te komen vergewissen of zij op de Kiezerslijst zijn geplaatst, daar, mocht dil verzuimd zijn, alsdan herstel nog moge lijk is door raiddel van reclame. Tevens liggen ter Secetario ter inzage de alphabetische lijsteu. bevattende de namen on voornamen van hen. die voor het eerst op de Kiezerslijst zijn gebracht en van hen die daarvan ziju afgevoerd. Amersfoort, don 22. Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUIJTIERS, Dc Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Aangezien zich te dezer stede geen subcommissie tot herdenking van den 300en geboortedag van Michiel Adriaattsz. de Ruyter gevormd heeft, dat eenige leiding zou hebben kunnen geven aan ocnigc huldiging van onzen grooten zeeheld, verzocht het bestuur der Oran- jevereeuiging den ingezetenen dezer ge meente, door liet uitsteken der vlaggen op Zaterdag, 23 Maart a.s. een be scheiden buide te brengen aan zijn roemrijke nagedachtenis. Behalve op de openbare gebouwen hadden ook enkele ingezetenen de vlag uithangen. Kapitein A. Hogervorst, van het 5c rigiment infanterie, titans belast met liet voorbereidend militair onderlicht, wordt belast met het bevel over de coutpagnie, gecommandeed door kapitein J. M. M. Muller, wien op zijn verzoek non-activiteit werd verleend. Kapitein W. J. Stciiibueli wordt be last met het voorbereidend militair on derricht. Kapitein J. Mulder, van het 7e regiment infanterie gedetacheerd bij het Departe ment van Oorlog, wordt overgeplaatst bij liet 5e regiment, doelt blijft voor- loopig werkzaam bij het Departement. De aan Burgemeester en Wethouders aangeboden Kiezerslijst voor do Ge meente Amersfoort voor het jaar 101)7 1008 telt 2G63 namen, tegen 2610 de vorige lijst. De Verectiigiug tot liet houden van Kunstbeschouwingen exposeert heden en morgen in Amicitia de portefeuille van den Haagschen Kunstkring. Zondag speelt Quick te Wageningen legen G. V. C. Woensdagmorgen viel een elfjarige jongen buiten de Groote Koppel in bot water. Een knecht van den lieer Gerrit sen gelukte het hem spoedig weer op liet droge te brengen. In de commissie belast met het afnemen van het eindexamen II. B. S. in de provincie Noord-Brabant is o.a. benoemd de heer A. J. A. Busquet, thans leeraar aan de Rijks H. B. S. te Bergen op Zoom. De N. R. Ct. meldt, dat majoor Hol land, thans nonactief, in actieven dienst wordt hersteld en belast wordt met het bevel over het le bataljon van het 8e rog. Inf. te Doesburg. Gisterenmiddag reed de heer W. over den Utrcchtschen weg met zijn karretje, toen bij de tramhalte het paard schrikte en eenige vreemde sprongen begon te maken. Het rijtuig werd daardoor zoo heen en weer geslingerd dat een dei- kinderen er uit viel, gelukkig zonder zich te bezeeren. In Amersfoort heeft ook een lijst ge circuleerd voor bijdragen voor de De Ruyter-hulde. Er is op geteekond voor een bedrag van f76. De Vercentging „Kindervoeding" krijgt weer een kleine f 200 in kas. De uit voeringen toch Zondag en Maandag in Amicitia gegeven ten voordecle diet vereeniging leverden een netto bedrag op van f 188.53. Nogmaals een woord van hulde aan allen, die aan die uitvoeringen mede werkten. Nog met een enkel woord wenschen we de aandacht te vestigen op de abon- nomentsvoorstclling van a.s. Maandag. Hot Bestuur van Amicitia geeft zich zeer veel moeite hier eenige goede stuk ken te doen uitvoeren. We hopen, dat het publiek dat zal weten te waardeeren. „Huzarenkoorts" is trouwens een stuk, dat overal enorm succes had Bij het eindexamen aan de Rijks tuinbouwschool te Boskoop is o.a. ge slaagd do heer D. Reuten van bier. Aau het politie bureau alhier, is ge deponeerd een nikkelen potloodhouder, waarin een potlood. Door de vereeniging tot herordening van het vreemdelingenverkeer alhier, zijn op verscheidene plaatsen binnen deze gemeente een groot aantal fraaie banken geplaatst. Een h it w e 1 ij k in den wootnv a- g e n. Een jongeman eu een jongedochter domicilie houdende in het woonwagen- kampement aan den Soesterstraatweg, onder deze gemeente, door Amor's pei len getroffen, hadden besloten Batncn in het huwelijkswoonwagentje te stap pen. Zij wenschten de plechtige bezegeling van het verbond van eenigen luister te doen gepaard gaan, waarom zjj, met familieledeu en vrienden, in twee groote, met groen en papieren bloemen ver sierde wagens naar bet stadhuis reden. Ook werden zij begeleid door een eere- wacht te paard. Onder veel bekijks be woog de merkwaardige stoet zich langs wegen en straten. Onnoodig te zeggen, dat de feest vreugde ouder de bntilofsgasten groot was. Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen nuttige handwerken do dames E. M. van Hatnersveld alhier en M. E. Nakken te Baant. Alsook slaagde voor deze acte nog tnoj. \V. de Bruijn te lieerden, die evenals mej. Nakken alhier de Normaal school bezoekt. De werklieden vereeniging „Onder linge Hulp" houdt een algemeeue ledenvergadering op Dinsdag 26 Maart 1907, in de bovenzaal van „Dc Keizers kroon" (Hof) 's avonds 8 uur, precies. De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling: 1. Verslag van den Penningmeester. 2. Verkiezing van 4 Bestuursleden. 3. Verkiezing van 3 Commissarissen. Aftredenden: D. Gerritsen, H. M. Verhoij, J. A. Stoopendaal, L. van Acliterboi'gh. Togen-candidaten: S. J. van Dttijnen P. de Wilde, J. Groeuestcin, A. Veen. 4. Voorstel van het Bestuur: Een lid, dat voorheen in eene klasse werd ingeschreven overeenkomstig zijn toon verdiende inkomsten, doch, in evenredig heid van zijn hedendaagsch verdiend loon, in eene le hooge klasse is inge schreven, wordt teruggebracht in die klasse, waarin hij volgeus zijn verdien sten behoort. De bijwoning van deze vergadering is volgens Art. 56 verplichtend voor trekkende leden. Bij beschikking vatt den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht zijn benoemd voor het jaar 1907 tot lid en voorzitter der Commis sie belast met het afnemen van de eind examens aan leerlingen der hoogere burgerscholen in de provincie Utrecht de Heer Dr. II. F. Jonkiua n, Direc teur van de Rijks-Hoogere burgerschool te U t r e c h t. b. tot leden dier Commissie de Heeren: G. J. Buijs, A. M. Kerkkamp, Dr. P. K. Lulofs, Dr. Th. Weevers, F. Wes- selittg, S. de Vries, Dr. E. J. Beumeiy J. M. Thiel, J. C. A. Havinga, B. D.j Best, directeur en leeraren der H. B. S. te Amersfoort. Dr. P. van Mourik, Dr. J. L. Hoor-J weg, Dr. J. E. Enklaar, I. Stibbe, W.j l'tk, Dr. G. van der Waals, leeraren aan de R. II. B. S. met 5 j. cursus to Utrecht. Dr. A. Kijlstra, Dr. J. A. Vreeswijk, M. ten Bouwhuijs, J. J. Meder, F. I'. Visser, J. de Jong Czu., leeraren aan de G. H. B. S. te Utrecht. Dr. B. Meilink, leeraar aau de II. B. S. te Arnhem. Dr. G. Postma, A. Jochim, A. van Dissel, J. K. Frederiks, leeraren aan de H. B. S. te Deventer. Mr. H. P. de Fleveter, leeraar aan de R. H. B. S. te Roermond. D. H. te Wechel, leeraar aan de R. II. B. S. te VVageuitigen. Het examen wordt te Utrecht gehouden. Vergadering van de Vereeniging tot I bevordering van bet Vreemdelingenver keer alhier op Donderdag 21 Maat», des avonds te 8 uur, iu het hotel „Dr Vergulde Zwaan". De notulen dor vorige vergadering) worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Aau de orde is het jaarverslag, het geen door den secretaris wordt uitge bracht. De hoeren Des Tombe en de voorzitter spreken een woord van dank voor dc moeite, welke aan dit uitge breide verslag is besteed. Punt '2. Rekening en verantwoording van den penningmeester. De penningmeester geeft een verslag® van de financiëu, waaruit blijkt dat de c ontvangsten eu uitgaven sluiten met een bedrag van f 1248.18, waarin een na deolig saldo van f 329.35. Het zal dus dringend noodig zijn, dat een ieder alle 1 pogingen in het werk stelt om zooveel mogelijk leden eu begunstigers voor de vereeniging te werveu. De heeren P. J. Frederiks, A. J. I van Zalingen en W. R. Schwemmer worden als commissie benoemd tot bet nazien der rekening. Tot bestuursleden worden voorts liefkozen de heeren J. van der Horst Bruyn, M. L. Gelosse en 1 A. M. Tromp van Holst. Ten slotte wordt nog door den voor- zitter medegedeeld, dat thans door do v vereeniging 50 banken zijn geplaatst, waarvan 26 ijzeren banken om de stad en 24 houten buiten de stad. Vermoe- (f dclijk zal door de vereeniging worden uitgegeven een kaart van Amersfoort en omstreken, wanneer echter de kos ten door advertenties kunnen worden gedekt, aangezien de vereeniging geen geldeu meer beschikbaar heeft, zooals 6 uit het door den penningmeester uitge- brachtc verslag "duidelijk is gebleken. Dit jaar is het ledental gelijk geblei en, 1 doch de begunstigers met 2 vermeer- derd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Men verzoekt ons opname van het volgende: Bij besluit van het bestuur dor Amers- foortsche Schoolvcreenigiug wordt de school mot ingang van 9 April a.s. ver plaatst naar Lisiduua, Enrmalaan 1. liet bestuur vermeent hiermede in het belang te handelen van de op de school gaande leerlingen. De localitcit in het nieuwe gebouw voldoet aau de strengste eischeu f op het gebied der gezondheidsleer. Yan boven open schuivende ramen; het licht van den linkerkant invallende, waach- gelegenheid, waterclosets, enz. Gymtia- stieklocaal voor het onderwijs in Y. en O. der gymnastiek; gelegenheid tot spelen in de openlucht, gedurende de pauzen; l het graven in liet zand voor de jongere kinderen; schooltuinen, enz. Met liet oog op het schadelijke voor de gezondheid, vooral voor jonge kinderen, om 3 uur t achter elkaar op de schoolbanken door te brengen, is het leerplan zóó gewijzigd, dat voor dc eerste drie leerjaren het onderwijs niet vóór 10 uur 's morgens begint, l'usschen elk lesuur is voor hen een pauze van '20 minuten. Het voordcel, aan de verplaatsing der school verbon- den, is zóó groot, dat het nadeel, zoo het nadeel genoemd mag worden, om eenige minuten verder te loopen, daar lang niet tegen opweegt; trouwens van de Varkensmarkt tot aan Lisiduua, gaande met den wandelpas, eischt ongeveer 15 minuten. Verder moet nog gewezen worden op de zeer gezonde ligging van het gebouw. De schooluren zijn van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. 's Woensdags en Zaterdags alleen van 9 tot 12 uur. Voor de drie eerste leerjaren zijn de schooluren van 10 tot 12 uur en 7an 2

De Eemlander | 1907 | | pagina 2