Stadsnieuws. OPROEP. Raadsverslag. van een man te Schiedam, een jenever stoker, die zijn hond stroopte vóór deze heelemaal dood was, en voor velen zal liet een genoegdoening zijn geweest het vonnis te lezen: zóóveel dagen of weken cel. Maai gij die levende palingen vilt of doet villen (wat uit moreel oog punt hetzelfde is), zijt gij iets beter dan die jeneverstoker? De paling is een fijn-bezenuwd schep sel, en heeft waarschijnlijk een sterk gevoel van pijn. En onder het oog van politie en justitie, voor ons oog en voor dat onzer kinderen, worden deze dieren op de openbare straat letterlijk dood gemarteld. Levend wordt de buik open gesneden, levend worden zij geledigd en gevild. Daarna mogen zij uren lang liggen krimpen van pijn. Zóó is gewoon lijk 't lot der kleintjes. Van de groote wordt dikwijls eerst de kop afgesneden. Schijnbaar is dit beter, maar ook alleen schijnbaar. De paling is namelijk een koudbloedig dier en de kop bloedt niet ledig, blijft nog uren loven. Soms nog wel 24 uur. Als de mootjes worden bewonderd op uwe tafel, of smakelijk worden verorberd, ligt dc kop nog in den vuilnisbak te gapen en met de oogen te draaien, vermoedelijk helsche pijn lijdend. Elke paling die op deze wijze wordt behan deld, lijdt evenveel of meer als een paard of bond, die ge levend zoudt villen, en dan aan hun lot overlaten. Slechts één afdoend middel is er om dat gemartel te. voorkomen: liet (lier dood maken, slachten, vóór 't gevild en gekerfd wordt. Men ziet, het recept is eenvoudig. Slachten geschiedt het best door do hersens te kwetsen, wat op vele wijzen kan gebeuren. l)en zekersten weg be wandelt men door 't aanbrengen van een drietal flinke sneden in den kop: een langs-snedo, en twee dwarssneden, even boven en onder dc oogen. In den regel is 't ook voldoende, bet beest de hersens in te slaan: een paar flinke klappen op den kop met eeu hamer, een handbijltje, of inet de scherpe kant van b.v. een kilo-gewicht. Eerst daarna villen, korven of kop-afsnijden. De stuiptrekkingen die dan nog volgen, behoeven u niet te verontrusten; 't zijn zenuw-trekkingen die met gevoel niets te maken hebben. liet bewustzijn zetelt in de hersens, en als deze dood zijn is het pijngevoel verdwenen. Gewoonlijk is 't niet voldoende, de vischvrouw te zeggen dat zij zóó moet doen; als gij u iiebt omgedraaid, gaat zij haar gewone gangetje. Is 't u ernst met de zaak, blijf er dan bij staan tot het slachten is afgeloopen, en let er op dat het goed gebeurt. Zijt ge hiervoor te teerhartig, schrap dau, ook in uw eigen belang, dc paling op nwe menu's. Meer dan eens is aan getoond dat zich in het lichaam van dood-gemartelde dieren tijdens die mar teling een vergift ontwikkelt, dat onder bepaalde omstandigheden doodciijk kan zijn voor hem die het dier eet. Waar schijnlijk is reeds menig menscli weg gekwijnd aan 't vergift dat hij biunen kroeg met een doodgemartelden paling. Goethe wist het wel: Alle Schuld racht sic'n auf Erden. gevraagde subsidie niet te verleenen Binnen afzienbaren tijd zal dus de Atnersf. tram ophouden te bestaan, tenzij er een voldoend aantal Amersfoorters gevonden wordt die, even als ik de meening zijn toegedaan dat een dergelijk middel van verkeer voor onze stad onmisbaar is en die met mij pogingen in het werk willen stellen om de tram te behouden. Ieder, die in dit opzicht mijn meoDing deelt noodig ik beleefd uit tot het zen den van zijn naamkaartje als adhaesie betuigiug aan het adres van M. DE POOL. (Ingezoiiïfen). Naar ik verneem heeft de meerder heid der raadscommissie in zake Amersf. stoord het diner kon gereedmaken. Op de kachel pruttelden en dampten de schotels, terwijl in den oven de heer lijke kalkoen veelbelovend braadde. De compote stond in dc kristallen schalen gereed, terwijl de chocoladevla met slag room perfekt was. Juist had Truitje nog eens de kalkoen uit den oven gehaald en (laarbij een kleine speech afgestoken. „Zie je, Emma, men kan het wild braad niet dikwijls genoeg begieten Zoo is liet goed, mooi lichtbruin, en sappig. Het zal bijtijds klaar zijn. Nu kun nen we het wel eens vijf minuten aan 't lot overlaten, terwijl we fluks op de vliering klimmen om de logeerbedden en den wijn naar beneden te halen. De Moezelwijn moet nog eerst worden ver koeld, en ik zal de flesschen champagne in ijs zetten. Kom nu gauw." Daar de vliering nergens anders voor deugde, had men dc logeerbedden daar verstopt. Truitje was heel rijkelijk van veerenbedden voorzien, gelijk liet zich voor een buitenmeisje betaamt. Buitendien had de heer des huizes bij gebreke van een wijnkelder een doel van zijn wijnvoorraad boven heel goed bezorgd verklaard, met de belofte, dat hij zelf liet bcnoodigde naar beneden zou brengen. Deze belofte werd natuurlijk nooit op tijd gehouden. „Mannen vergeten zoo iets natuurlijk, men kan het immers ook niet verlangen, In aansluiting van hetgeen wij reeds ui ons nummer van Woensdag mee deelden omtrent liet verhandelde in de Raadsvergadering van dien dag laten we hier de discussies volgen. Bij de ingekomen schrijven was een afschrift van oen brief van de Com missie van Toezicht op het Lager on derwijs die ze gericht heeft tot haar medelid Jorisseo. De brief luidt als volgt: „De Commissie van Toezicht op liet Lager Onderwijs, het betreurende, dat zij U, na de Lf door haren voorzitter gedane tnededeeling, niet in hare ver- adering van 1 Maart tegenwoordig zag, hooft in die vergadering unaniem be sloten bet volgende onder uwe aandacht te brengen. Met leedwezen hadden allo leden kennis genomen vau dc houding door U in de Raadsvergadering van 29 Jan. aangenomen, tegenover liet door de Commissie ingediende voorstel betref fende de salarisregeling der onderwijzers, waartoe zij in hare vergadering van 20 Sept. 1906 met instemming van alle zeven aanwezige leden besloten had. De Commissie had zeker reden en recht om van U eon meer waardige houding te verwachten, ook afgezien van Uwe denkwijze over dat voorstel. Reden, waarom de wellevendheid tegen over de Commissie dit vereisohte; recht, omdat naast de verplichtingen, die op U als raadslid rusten, ook verplichtin gen staan tegenover do Commissie, waarvan U deel uitmaakt. Waar de eerste dit niet vereischten, hadden do laatste U moeten beletten oen voorstel der Commissie met de minachting te behandelen, als door U is geschied. liet prestige der Commissie hoog te honden is ook Uw plicht. De Commissie moet dan ook haar diep leedwezen uitspreken over de be- leediging haar in deze door U aange daan. Zij zou de discussie over deze zaak, in haar laatste vergadering gevoerd, ter wille van Uw afwezigheid zeer zeker hebben uitgesteld, indien U in Uw schrij ven aan haar voorzitter niet zeer dui delijk had verklaard, dat U niet voor nemens waart U te verantwoorden tegenover de Commissie of een harer leden. Hierdoor was een uitstel vrijwel overbodig en nutteloos geworden. Yan dit schrijven zal een afschrift gezonden worden aan den Raad dezer Gemeente" De Voorzitter. Ik stel voor liet schrijven te deponeeren ter secretarie ter inzage van de leden. De heer Gerritsen. Ik zou willen voorstellen dc brief te laten drukken en rond te zenden aan de leden, dan kan liij publick behandeld worden. sprak Truitje met een zucht. Hare er varing, dat men slechts uit liefde moet trouwen, had reeds menige bevestiging ondervonden. Emma hield de ladder vast, terwijl Truitje als de vlugste der twee naar boven kleuterde. „Nu, als (lat maar geen ongeluk geeft," zei Emma, die een somber voorgevoel had. „Blijf maar beneden, ik gooi de bed den naar omlaag," riep Truitje vanaf de vliering. Maar kort daarop weerklonk een luide gil. „Mijne bedden, mijne mooie bedden.' „Zijn ze weg? gestolen?" vroeg Emma. Nieuwsgierigheid dreef haarde ladder op. „De muizen, in 's hemels naam, de muizen hebben zich door bet zaklinnen in dc bedden gevreten. Dc geheele zol der dwarrelt van vecren. O, mijne mooie beddensnikte Truitje. Thans kon Emma zich niet langer laten weerhouden. Ze moest de ontzettende gebeurtenis met eigen oogen zien. Maar klauteren had ze niet geleerd. Ze viel hals over kop binnen in dc vliering, terwijl ze zich met een zoo krachtigen zwaai van do ladder had los gemaakt, dat deze het evenwicht ver loor. De ladder viel met veel geweld om, terwijl ze onder liet vallen nog een venster der keukendeur verbrijzelde. Bleek van schrik eu verstomd lag ze De Voorzitter. De brief is niet voor behandeling aan den Raad gezonden De heer Gerritsen. Dan zou ik toch in ieder geval voorlezing van den brief willen. De heer J o r i s s e n. Ja, Mijnheer de Voorzitter, dat wil ik ook. De Secretaris leest alsnu het schrijven van de C. v. T. voor. Dn heer Jo rissen. Mag ik nu ook een kleine toelichting mijnerzijds geven? Daags voor de vergadering van de C. v. T. ontving ik van een der leden oen particulier briefje, ongeveer van dezen inhoud: Amice, kom s.v.p. morgeu ter vergadering daar dat en dat besproken zal worden. Ik heb daarop geantwoord Amice, ik kan morgen onmogelijk komen, maar ik kan U wel niccdeelcn dat ik meen geen verantwoording verschuldigd te zijn over mijn doen en laten aan de commissie. Dat briefje aan mijn adres was bovendien verkeerd geadresseerd. Het was gericht tot liet lid van de Com missie van Toezicht, en als zoodanig heb ik niets gedaan wat op beleediging gelijkt. Trouwens ik ben mij niet bewust in eenige functie de Commissie bcleedigd te hebben. Ik heb een der leden van de C. v. T. gesproken en ik heb hem gevraagd wat heb ik dan tocli in 's hemelsnaam gedaan? En het antwoord luidde: Ik weet het niet. Nu moet men het mij niet kwalijk nemen maar als er zoo ge handeld wordt noem ik de zaak niet au sérieux. Ik acht me te hoog daarop in te gaan. De heer Gerritsen. Het gaat hier over de houding die de lieer Jorissen tegenover het adres heeft aangenomen. Zijn optreden was niet aangenaam voor de C. v. T. Hij zeide toch, laten we er niets aan doen, ze moeten later nog maar eens terug komen. De heer Jorissen. Neen ik heb er op gewezen dat bet adres ontijdig in kwam en dat de gemeentefinanciën geen nieuwe regeling toelieten. Wat daar voor bolcedigends insteekt is mij een raadsel. De heer Gerritsen. In dc raads zitting van 29 Januari is door den heer Jorissen het volgende gezegd: „Mijnheer de voorzitter, ik heb inde commissie van toezicht op het lager onderwijs reeds als mijne meening doen kennen, dat haar adres in alle opzichten ontijdig is. Er is pas kort geleden eene nieuwe salarisregcling voor do onder wijzers vastgesteld. De financiën van de gemeente zijn niet zoo, dat men al weer daaraan kan beginnen. De Voorzitter. Het is beter nu niet de zaak zelve te behandelen. De heer Jorissen. Dat is ook mijn bedoeling niet, mijnheer de Voorzitter. Ik zou willen voorstellen deze adressen voor kennisgeving aan te nemen. Wij behoeven niet bang te zijn of de betrokken personen zullen zioli nog wel eens weer tot ons wenden over deze zaak. Mochten zij zelf dat verzuimen, dan zullen anderen haar wel op nieuw hier ter sprake bren gen. Er gaat niets bij verloren, als wij deze adressen voor kennisgeving aan nemen." Dc heer Jorissen. Juist en dat is m. i. hot beste daar we dan gelegenheid geven er nog eens op terug te komen terwijl een deponeeren ter secretarie beduidt «la morte sans phrase. En ver wijzen naar de begrooting is niet veel anders, dat zou ik dan willen noemen een begrafenis eerste klas. De lieer Gerritsen. U zult wel begrijpen, dat ik geen lust gevoel me druk te maken over deze zaak. Maar wanneer we deel uitmaken van een com boven zoo lang als ze was, terwijl ze hare meesteres aanstaarde. „Genadige Hemel, de ladder," gilde Truitje. Beide kropen haastig naar de deur, om uitzicht te houden. Ja, daar lag de ladder, op den grond, terwijl zij boven waren gevangen. „Hoe lcoiiicn wé nu toch naar be neden vroeg. Truitje geheel nutteloos, want reeds op liet eerste gezicht zag ze, dat zij niet naar beneden konden komen, tenzij een derde de ladder opnieuw plaatste. Deze derde was niet in de woning aanwezig. Het volgende uur, dat ze in Emma's gezelschap op de onzalige vliering moest doorbreng-?i, was dc zwaarste beproeving in haar jeugdig leven. Met waarachtige zielesmart moest ze mede aanhooren, hoe het kostelijke diner dat bijnajklaar was, geheel verbrandde. Van seconde tol seconde vermeerderde hare smart. „Thans kookt de toep over, hoor je wel, Emma? Oweo, de erwten beginnen aan te bran den, wat ruikt (lat, daar gaat de lekkere viscli, och hemel, mijn kalkoen! Die gaat ook verlorenHoor je het knetteren itt den oven?" En dan bovendien de bedorven bedden. Het was te veel zelfs voor een vrouw, die uit liefde getrouwd is. Snikkend en handenwringend, zaten meesteres en dienstbode op de verschrikkelijke vliering, toen de huisbel weerklonk. Lieve hemel! de heeren waren zonder missie, die unaniem een voorstel aan neemt, dan had men eeu andere houding mogen verwachten als die van den lieer Jorissen. Samenwerking wordt op die manier onmogelijk gemaakt. Had een der andere leden het gezegd dan zou men daarover niet gevallen zijn, maar do heer Jorissen had een beetje consi deratie moeten hebben. De heer Jorissen. Hoe weet de heer Gerritsen dat het voorstel unaniem is aangenomeu? De Voorzitter. Het staat in den brief. De heer Jorissen. Tk sta vrij als lid van den Raad om te stemmen naar mijn geweten. Niet ik, maar de Com missie van Toezicht heeft den Rand beleedigd. De heer Veis Heyn. Men moet niet vergeten, dat Raadsleden, die deel- uitmaken van een Commissie de zaak geheel anders bekijken dan de overige leden. Wij beschouwen eerst het fitiati- cieele standpunt. Ik zeg dit niet om den heer Jorissen te verdedigen, die is daartoe zelf mans genoeg, maar als het voorstel in behandeling was geko men, had ik er tegen gestemd. De heer v. Esveld. Ik vind dit een zeer onaangename discussie over een zaak die hier niet thuis hoort. Het is een kwestie tusschen den lieer Jo rissen en de Commissie van Toezicht. Daar hebben wij niets mee tc maken en ik acht dc lieelc discussie dan ook nutteloos. We moeten bet afschrift een voudig voor kennisgeving aannemen. Do lieer Gerritsen. Ik ben bet volmaakt eens niet de heeren van Esveld en Veis neyn, maar het loopt over de vraag in hoeverre het Commis sielid Jorissen als raadslid een faire hou ding heeft aangenomen. De lieer Jorissen. Pardon, Mijn heer de Voorzitter, ik stel den hoer Gerritsen niet aiszedeineester over mij aan. De discussie wordt gesloten. Ingekomen is het advies van de Kamer van Koophandel op het Marktrapport van Handel en Nijverheid. De Voorzitter stelt voor het in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. De heer Gerritsen. De zaak is van zoo ingrijpenden aard, dat ik wel zou willen voorstellen bet advies te behan delen in de afdeelingen. Krijgen we eerst prae-advies dau zal het toch naar de af deelingen gaan De heer Visser. Ik acht het prema tuur thans reeds te besluiten tot verzen ding naar de afdeelingen. Het is beter het eerst naar B. en W. te zenden om prae-advies omdat er bij noodig zijn adviezen van den Gemeente-architect cu van de Commissie van Fabricage. We kunnen toch maar niet zoo voetstoots overnemen de berekeningen van Handel en Nijverheid. Eerst als die adviezen zijn ingekomen zou ik het in de afdeelingen willen behandelen. De heer Gerritsen. We willcu eigenlijk hetzelfde, maar ik wil geen advies van B. en W. voor de zaak in de afdeelingen is behandeld. Die- docu menten kunnen toch ook wel aan de afdeelingen worden overgelegd. De Voorzitter. Ik acht ook het voorstel-Visser beter, daar dan de af deelingen tevens het advies van B. en W. kunnen beoordeelen. De heer Veis Heyn. Na de toe lichting van den heer Visser steun ik zijn voorstel. In stemming gebracht wordt het voor stel Gerritsen verworpen met 6 tegen 5 stemmen. sleutel heengegaan. Dat was nog liet vreeselijkste van allies, het wanhopig bellen en kloppen mede aantchoorcn. Vervolgens was wederom alles stil. Ze waren natuurlijk naar een smid geijld maar vandaag was liet immers Zondag! Waar was dan een smid te vinden? Eindelijk een dof gekraak, alsof er eene deur werd opengebroken. Nu kwam de bevrijding! Zijn heele leven lang heeft de jonge echtgenoot niet dit vreeselijkc uur ver geten. Als een krankzinnige stormde hij de woning binnen, waar hem eene ver stikkende brandlucht in het gezicht woei. Docli evenmin zijn man en vrouw ooit het oogenblik vergeten toen ze elkaar gezond en ongedeerd in de armen vielen. Al het andere was hun onverschillig, de door de muizen opgevreten bedden, benevens het geheel verbrande diner. Ze voelden slechts de groote liefde tot elkan der, hoe mooi het is, hoe ongeloofelijk mooi, wanneer men uit liefde trouwt. Papa trok daarna do praktische ge volgtrekkingen uit die voor het jonge echtpaar zoo onaangename gebeurtenis; hij huurde voor zijne dochter nog eene groote en mooie ruimte voor hare huis houdelijke behoeften. Voor stemden de heeren: Gerritsen Oosterveen, Van Duinen, Jorissen m Tromp van Holst. Het voorstel van B. en W. wordi aangenomen. Bij de behandeling der agenda kwa® discussie over punt 2. Voorstel vat Burgemeester en Wethouders tot hel geven van eene buitengewone subsidie over 1900 aan de Industrie cn Hu» houdschool. B. cn W. stellen voor f 150 to verleenen. De heer Heyligers. Ik kan me niet verecnigen inet het voorstel ont dt kosten slechts gedeeltelijk te vergoeden Dc kosten zijn gemaakt met medewet king van het Dagelijksch Bestuur. Ei was groot gebrek aan ruimte waardoot de school zeer benadeeld zou zijn, wan neer er Diet in was voorzien. Het Bestuui heeft toen toezegging gekregen tot steut in de kosten. Er moge dan geen ver plichting bestaan de geheele kosten t; voldoen, de billijkheid eischt het. De heer J o r r i s s e n. Een kleine vraag. Is er indertijd aan het Bestuw der school toezegging gedaan? Datstaai in hot rapport niet heel duidelijk De. Voorzitter. Het Dagelijkse!:. Bestuur heeft toezegging gedaan medi te zullen werken. De heer Jorissen. Is er toegezcgl de heele huur. De Voorzitter. Neen, alleen zou] worden overwogen in hoeverre de ge meente kon bijdragen in de meerdere kosten. En de gemeentefinanciën zijn niet zoo schitterend. De heer Heyligers. Door f 15C meer of minder te geven zal de ge meentc toch geen schade lijden. Er bestaat een niorocle verplichting. De Voorzitter. Neen, dat is niet heel juist. Het gebouw was al gehuurd voor de zaakmetB. en W. werd bepreken. De heer v. D u i n e n. Het is bewezen, dat de school in zoodanige behoefte voorziet, dat de gemeente wel dat kleine bedrag kan geven om het nadeelig saldo nog uiet grooter te maken. In stemming gebracht wordt het voor- stel-Heyligers aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen dc hoeren: Heyligers, Gerritsen, Tromp van Holst, Van Esveld, Oosterveen en Van Duinen. Punt 8. Rapport en voorstel van Bur gemeester cn Wethouders, betreffende een adres tot verbetering van den Lage- weg. De hoer van Duinen. Ik kan me niet vereenigen met het voorstel van B. en W. De bestrating zelve wordt niet over geklaagd, maar adressanten vragen een goede afwatering, want dat is de e oorzaak, dat de weg bij nat weer zoo slecht is. De eerste twee onderteek? naren van bet adres zijn hoofden vm industrieelc ondernemingen. Deze mogen wel een beetje beschermd worden. De verbetering nu is alleen aan te brengen door den weg hooger te maken. Het eerste gedeelte van den Lageweg ligt laag, terwijl de bermen hooger lig gen; het water blijft zoodoende op dcu weg staan. Het plantsoen behoeft niet afgegraven te worden, als de weg maar verhoogd wordt. Ik zou voor willen stel len op de eerstvolgende begrooting gel den uit te trekken tot verbetering van dien weg en niet aannemen hetgeen B. en W. voorstellen. De heer Jorissen. Is er geen ver schil tusschen Lageweg cn Laagland- scheweg. Dc Lageweg is maar een heel klein eindje. Er wordt alleen gesproken van Lageweg. De Voorzitter. Dat zal een druk fout zijn. Dc heer Visser. Wanneer we de keien omleggen, blijft nooit het oude bed liggen en wordt de weg opgehoogd. Het plantsoen behoeft niet te wordea afgegraven want er is afwatering genoeg. Maar we moeten mets op do begrooting brengen, daar er nog zooveel wegen zijn die verbetering behoeven. We zullen den weg zoo goed mogelijk in orde maken. Als er riool noodig mocht zijn, zullen we ook daaraan deuken. Maar beter is het af te wachten wat er ge daan wordt. Dc heer Veis Heyn. Ik voel ooi veel voor hetgeen door den heer Vat Duinen gezegd is. Ik passeer zelf vaak dien weg, maar de toestand is onhoudbaar. Bij nat weer is het er een modderpoel. De heer Van Duinen. Het ligt uiet in dc bedoeling er platte keien te leggen; want wanneer de weg niet op gehoogd wordt is het toch weggegooid geld. De heer Visser. Er zal voor vol doende verbetering gezorgd worden. De Voorzitter. Men moet maar afwachten, dan zal men zien dat de weg goed verbeterd worden. Wat de afwate ring betreft zal politietoezicht veel kun nen verhelpen als gelet wordt op de vervuiling der sloot. De heer Van Esveld. Het ant woord van den wethouder stelde nie

De Eemlander | 1907 | | pagina 2