Gemengd. Stadsnieuws. Aanstaande vredesklanken. blik zou moeien komen. Thans kunnen mijn lippen liet niet langer zwijgen. Ik kan én mag niet langer zwijgen, en ik smeek jo I mij niet te zwaar aan te rekenen, maar je moet mij trachten te begrijpen en mij helpen om onze smart gemeenschappelijk to dragen. Het zweet parelde op mijnheer Jan- sen's voorhoofd. Hij hijgde naar adem en maakte zich gereed het ergste, het allerergste te vernemen. Hij las op de volgende bladzijde: „De kolen zijn op. Wees zoo goed en bestel dadelijk nieuwe. Ik heb er je wel tienmaal aan herinnerd, maar je hebt het steeds vergeten. Daarom schreef ik je." Ditmaal werd de bestelling niet ver geten. Zoo kan iemand door zijn vergeet achtigheid toch een onaangename vijf minuten doorleven en ik gaf er nog wat voor als ik dat gezicht van Jansen eens gezien had bij het lezen van dat epistel Mij dunkt hij moet nog raarder oogen opgezet hebben als de notaris in Stads kanaal, die dezer dagen de volgende, niet onaardige, gebeurtenis meemaakte. Een schipper, wiens vrouw bevallen moest, liep om een dokter en vroeg een kleinen straatjongen waar deze woonde. De straatbengel wees den schip per echter de deur van een notaris. Binnengekomen zegt de schipper in gebruikelijk dialect: „wil ie oven met gaou? Mien vrouw ligt op 't leste!" Notaris roept z'n klerk en 'n getuige en haastig spoedt het drietal zich naar het kleine schip, dat spoedig bereiki is. Met groote voorzichtigheid laten no taris en z'n klerk zich naar beneden zakken. Schipper was reeds terug! Neergezeten krijgt de klerk papier, pen en inkt voor den dag. Notaris vraagt: „Vrouw wat is uw uiterste wil?' Vrouwlief, in barensnood, zegt tot den vermeenden dokter: ,'k Hoop dat 't kind er mor gauw is! „'t Kind? Wat kind!" Het misverstand komt aan het licht. Notaris en klerk kruipen haastig Weer naar 't dek. Schipper gaat aan den haal, Nu na tuurlijk om 'n echten dokter te beko men. De text van de bewusto Russische circulaire met betrekking tot dc Haagsche vredesconferentie luidt als volgt: „Voor het oproepen der tweede vre desconferentie houdt de keizerlijke rc- gcering het voor haar plicht de rijken die de uitnoodiging tot het bijwonen dier conferentie hebben aangenomen den stand van zaken bloot te leggen. Alle rijken wien de keizerlijke regec- ring in April 1906 het ontwerp-program voor den arbeid der nieuwe conferentie heeft toegezonden, zullen haar bijwonen. Op dat program zijn de volgende aan- teckeningen gemaakt. De regeering der Vereeuigde Staten heeft zich de vrijheid voorbehouden met twee gewichtige vraagpunten ter conferentie te verschijnen, en wel be treffende de vermindering of begrenzing der strijdkrachten, en betreffende dc begrenzing der staatsschulden. De Spaansche regeering hoeft den wensch uitgesproken het vraagstuk der begrenzing der bewapening uiteen te zetten, terwijl hij zich voorbehoudt deze kwestie to behandelen. De Britsche regeering deelde mede dat zij er groot gewicht aan hecht dat de kwestie der uitgaven voor militaire dc stoclen-rijen door naar hun tafeltje vroeg Dolf aan de hoeren, wat ze dronken. Ik hou mij bij bier, voorloopig zei Ger. De Lange zou eerst ook nog maar een potje donker nemen. Siep en Dolf be stelden koffie. Ze waren nu tot rust gekomen, zaten kalm te beweren over alles en nog wat; over het bier dat hier beter was dan in de Quelle maar daar kon je weer eens beter gaan zitten, als je niet alleen was enfin, je begrijpt me wel, lichtte Ger toe. Ze begrepen hem dan wel. Hij hoefde zich heusch niet zoo uit te sloven om het hun aan 't verstand te brengen. Een dof geroezem gonsde door de zaal met nu en dan er door heen lawaaiige schuifgeluiden van achtoruitgeduwde stoe len, kras-glijdend over den vloer: kell- ner-geroep er boven uit; op gewoonte- dreun galmend naar het buffet, soms met den rug er naar toe, hun kleintjes kof fie heele rum, met drie donker met een mandje groen. Van uit de hijzaal drong flauwtjes het geklikklak van caraniboleeronde ballon door. Dolf had zich in dien geluiden-chaos een tijdje laten gaan, dof-hangerig tegen z'n stoel geleund, toen hij opgeschrikt werd door Siep's bekendmaking, dat-ie er straks om goed tien uur even tus schenuit moest, om een kleine ridder plicht te vervullenbeloofde evenwel zoo gauw mogelijk weer bij hen te zijn. doeleinden uiteengezet wordt, en zij zich voorbehoudt deze vraag ter sprake te brengen; cvenzoo heelt zij zich voorbe houden niet aan de beraadslagingen van die punten deel te nemen, die naar haar inzicht niet tot een practische uitkomst zullen kunnen leiden. Japan is van meoning dat zekere vragen die niet speciaal op het program vermeld zijn, toch zeer goed bij de verschillende onderwerpen die ter sprake gebracht worden, behandeld kunnen worden, en heeft zich voorbehouden zich van alle beraadslagingen te ont houden waarvan het aanstonds al te zeggen is dat ze op niets zullen uitloo- pen. De regeering van Bolivia, Denemar ken en Griekenland en Nederland hebben zich even zeer in 't algemeen voorbe houden de beoordeeling van andore kwesties, die in overeenstemming ge bracht kunnen worden met het Russ. program, aan de confereetie over te laten. De Russ. regeering houdt het voor haar plicht te verklaren dat Rusland zijnerzijds zich streng aan zijn pro gram van April 199(5 als basis voor de beraadslagingen der conferentie zal houden, en dat de rogcering zich hel recht voorbehoudt, bijaldien die confe rentie een onderwerp ter sprake zou brengen, dat haar niet practisch uitvoer baar lijkt, zich van zulk een beraad slaging te onthouden. Soortgelijke opmerkingen maken ook de regeeringen van Duitschland en Oos- tonrijk-Hongarije, die zich evenzeer het recht voorbehouden, in vorenbedoeld ge val op gelijke wijze als Rusland te han delen Terw ijl de regeering deze opmerkingen ter kennis van de rijken brengt en de hoop uitspreekt dat de arbeid dezer tweede conferentie nieuwe waarborgen voor een goede verstandhouding tusschcn de be schaafde naties onderling zullen bieden, hoopt zij dat dc conferentie voor den lcn Juni zal worden opgeroepen." Verschillende bladen onderwerpenden inhoud van dezen circulaire aan eon kritiek, en stuiten alle op de moeilijkheid waarin de groote mogendheden zullen geraken, wanneer het vraagpunt der ontwapening aan de orde zal worden gesteld. Zoo verneemt het Wiener Tgbl." uii diplomatieke bron, dat te dien einde onderhandelingen tusschen de groot i mogendheden zulken gevoerd worden. Men heeft een middenweg gezocht, die hierop neerkomt. De wensch van Engeland zou op de agenda der conferentie go- bracht en aan een commissie onderwor pen worden; de vertegenwoordigers dei groote mogendheden zouden van die commissie geen deel uitmaken, maardc Britsche vertegenwoordigers zouden ge legenheid hebben er hun denkbeelden over uiteen te zetten. Bij het ontstaan eener discussie dienaangaande, zou geen enkel vertegenwoordiger eener groote mogendheid tussclienbeidc komen, en dc bespreking zou dan eindigen met do verklaring dat het voorstel in Engolsche hoofden is uitgebroeid, en het onderzoek er van tot lateren datum moet worden uitgesteld. Men had dan twee vliegen in één klap: Engeland is voldoening ge schonken en men voorkomt geschil mot do mogendheden die anti ontwapenings- gezind zijn. De „Humanité" meldt dat bij de her opening der Kamer dc minister van buitenlandsche zaken door de Pressensé ondervraagd zal worden over de houding, die de Fransche regeering denkt te nemen op de conferentie te 's Hage id de kwestie der ontwapening, en de uit- Dolf vond het goed, als-ie dan maar vast terug kwam ze zouden wel op hem wachten met het eten. Dan kunnen we eerst nog wel een partijtje maken, stelde Keiler, bijgenaamd de Lange, voor, en met een achter- waartschen ruk aan z'n stoel wenkte hij den kcllner, die, hleek-vermoeid voor zich uitstarend, de handen op een stoei geleund, het gezicht in den eeuwigen plooi van afwachting, gedienstig op hein afschoot. Frits, geef e6 even het domino. Daar hé-je waarachtig Ycrbruggen ook nog! Beter laat dan nooit, zeg! Och ja, dat gcluminel over ecu pro test-wisseltje. Daar is 't-ie al vanmorgen af over aan hot kauwen, de baas. Wat gaan jullie doen? Een domino-tje; doe je mee? Goed, waar gaat 't om? Frits schuift iutusschen handig het groene bord over de tafel met een willen de hoeren even. de glazen op lichten? Zwaait in gewoonte draaid de stecneu in een cirkel over het laken en geeft het leitje aan Siep. Heeren asjeblieft! Merci, gaapt Yetbrugge terug. Nou. lui, wat is de pot? (Slot volgt). breiding en de bevestiging van de arbitrage. Gisteren liep het gerucht dat Italië niet wanhoopte, en een formule zocht 0111 de standpunten van Engeland en Duitsch land te verzoenen. Ook het „Wiener Fr.bl." wijdde een artikel aan de verschillen onder de mogendheden over de ontvvapenings- kwestie. Voor alles wijst het blad erop dat het glad verkeerd zou zijn de zaak duister in te zien want zegt het: „de minste, beslissing die door humanitaire gedachten is ingegeven, zal nog een ont zaglijken zedelijken indruk maken." Oos tenrijk-Hongarije, zoo zegt het blad verder, zal zich bij alle gedachten aansluiten die niet bij voorbaat tot onvruchtbaarheid zijn veroordeeld. Met betrekking tot de verschillende aanteekeningen der rijken op het werk program der conferentie merkt de „Ivöln. Ztg." op dat de Y. S. willen beraadslagen over de begrenzing der legers, terwijl zij niet spreken' over een gelijktijdige be grenzing der vloten; en concludeert uit de omstandigheid dat Spanje het vraag punt der bewapeningvermindering aan de orde wil stellen,- en Engeland de uitgaven voor oorlogsdoeleinden ter sprake wil brengen, dat deze rijken het vermoedelijk over een program niet eens zijn geworden, en wijst er verder dan nog op dat in een onlangs door Reuter bekend gemaakte regeeringstnededceling is gezegd, dat Engeland de Russ. regec- ring heeft voorgesteld de ontwapenings kwestie in een commissie te behandelen. De circulaire gewaagd echter niet van een dergelijk voorstel. Inmiddels zijn twee koningen op dit oogenblik in Spanje bijeen die zeer zeker in den breede over het in te nemen standpunt ter cbnferentie zullen spreken, Zal er naast een drievoudig verbond nog een tweevoudig verbond verrijzen? Een der milliardairs, behoorende tot de „400" van New-York, James Henry Smith, is plotseling te Kioto, in Japan, gestorven, gedurende zijn huwelijksreis om de wereld. Makelaar op de New-Yorksche beurs zijnde, had hij in 1899 ue helft van de 250 millioen gulden geërfd, nagelaten door zijn oom, Chicago Smith, een Schot, die in 1834 straatarm naar de Staten emigreerde en er fabelachtige rijkdommen verwierf; bij zijn dood kwam bij succes sie ruim elf millioen gulden aan den Engelschen fiscus. Zijn gierigheid was zóó groot, dat hij bij do liquidatie zijner vennootschap met den bankbier Mitchell, een rekening, die over milioenen liep, in de war dreigde te sturen, door met alle geweld te eischen dat op zijn deel van 't actief twee oude dekens werden geschreven. James Henry Smith, door die erfenis een der rijkste mannen der wereld geworden, huwde in September 1.1. de gescheiden vrouw van Rhinelander Stewart, cn had te New-\rork het paleis aangekocht van den heer Whitney voor 6 millioen gulden. Vervolgens was hij met zijn vrouw en den hertog en de hertogin van Man chester, op hun jacht, de „Margarita", de reis ont de wereld begonnen. En middenin de zoete wittebroodswe ken sterft deze multi-millionair als eeni- ge erfgename; zijn vrouw achterlatende, die daardoor zonder eentgen twijfel de rijkste weduwe ter wereld is. De overledene verteerde zijn fortuin met evenveel verkwisting als zijn oom schraapzucht had betracht, om het te verwerven. Ilij betaalde den tenor Ca ruso eens 7ÜÓ0 gulden, om viermaal op een muziekavondje te zingen. Een jonge mietladigsier. In het plaatsje Carmel, in de staat New-Y'ork, staat een Indiaansch meisje' van even 15 jaar terecht, oniler. aanklacht, een klein jon getje te, heJpbgn.-.yprmoord, door het kind een vergiftigde "perzik te laten nuttigen. Zij zelf lmfl ook een dergelijke perzik gegeten, in .dft hoop tezamen met het knaapje'„ergehs, te zullen komen, waar wij het heerlijk zouden hébben". Het meisje" had vroeger al eens brand gesticht, enkel gedreven door dc be geerte, „de vlammen te zien opstijgen. Dit kind gaat natuurlijk naar een krankzinnigengesticht. Zij is dc dochter van het eertijds beroemde Indianenhoofd „Oude-man die-rechtop zit". Het kind geniet de treurige onderscheiding, de jongste persoon te zijn, nog ooit in New-York op een beschuldiging van moord voor den rechter verschenen. Een argeloos provinciaal, een koopman uit Nancy, moest een nacht te Parijs overblijven, en wilde zich wat verma ken, door de cabarets van Montmartre af te loopen Maar hij durfde niet, daar hij 20,000 francs bij z.oh had, en bang was voor de „apaches". Toevallig kwam hij in gesprek met een vreemdeling aan wien hij zijn geval bloot legde. „Gjj hebt gelijk", zeide deze, „doch berg die maal' op mijn kamel' op, dan zal ik u vannacht tot gids strekken." Zoo ge zegd zoo gedaan. De nacht werd vroo- lijk doorgebracht, maar opeens, tegen den morgen, verdween de vriend. De koopman gaat wel naar zijn kamer, belt aanmaar de vogel was gevlogen, met de 20,000 francs. Beschuldigd van kindermoord stond voor de jury te Le Mans een adellijk echtpaar terecht, de burggraaf Pierre Paillard de Chenay en zijn vrouw, go- boren Marguerite d' Aigncant. Zij waren acht jaar getrouwd en hadden 4 kinde ren toen de burggraaf van een tante een kasteel erfde in het departement der Sarthe, waar hij ging wonen. Yoor hij die erfenis kreeg had hij reeds een in komen van 9000 francs waarvan hij wel als edelman had kunnen leven, wanneer hij niet den grootcn heer had willen spelen. Hij liet echter het kasteel ge heel restaureeren en vergrooten, met groote weelde nieubileeren en nam een groot dienstpersoneel. Weldra lag er hypothe.k van 40.000 francs op zijn landgoed en het was te voorzien, dat het einde wel een verkoop bij executie worden zou, Slechts de erfenis van zijn schoonmoeder kon hom nog redden, doch deze verklaarde hem te zullen onterven, wanneer het gezin weer vermeerderd werd en dit nu moest in het laatst van het vorige jaar plaats hebben. Dc ccht- genooten hielden de te verwachten ge beurtenis strikt geheim en deze had bij nacht plaats zonder ceiiige geneeskun dige hulp. Later haalde men uit een vijver van het park het lijk van een pasgeboren kind op en dit bracht de ontdekking en leidde tot de arrestratie van het echtpaar, dat het kinderlijk als dat van hun kind erkende. Zij werden als kindermoordenaars in staat van be schuldiging gesteld, maar ontkenden het kind vermoord te hebben; het zou inde geboorte gestorven zijn. Inderdaad was niet vast te stellen, dat het kind een gewelddadigen dood gestorven was en op grond daarvan sprak het gerechtshof hen vrij. Een familiedrama. De kleine ge meente Humbeek, gelegen aan het ka naal van Brussel naar Willebroek, is liet tooneel geweest van een vreeselijk familiedrama. Daar woont de 62-jarige boer Pottums met zijn vrouw, die kindsch is en zijn 30-jarige dochter Marie eo op een kleine, naburige hoeve woont zijn zoon Franqois 32 jaar oud, gehuwd en vader van 2 kinderen. Francois ver keerde voortdurend in geldgebrek, en meermalen reeds had zijn vader hem geholpen, totdat de oude man dat ver der weigerde en ook zeide dat hij zijn zoon onterven zou, omdat deze reeds zooveel had opgestreken als zijn erf deel zou bedragen en Pottums zijn dochter niet wilde benadeelen. Nadat Francois reeds herhaalde malen tever geefs opnieuw bij zijn vader om geld had aangeklopt, begaf hij zich op een avond, met een revolver gewapend, naar de vaderlijke hoeve. De oude men- schen lagen reeds te bed en hun doch ter deed open. Na een korte woorden wisseling tusschen broeder en zuster, loste eerstgenoemde 2 schoten, die het meisje aan hoofd en borst troffen. Ofschoon ernstig gewond, vluchtte zij de kamer van haar ouders binnen, waar Pottums, gewekt door de schoten, reeds was opgestaan en nu zijn dochter tegen den woedenden Francois trachte te be schermen. Deze loste daarop drie scho ten op zijn vader waarvan er twee hem aan het hoofd troffen en de derde miste. Tusschen vader en zoon ontstond daarop een verwoede worsteling, terwijl Marie het venster opende en om hulp riep, maar de hoeve was te afgelegen, zoodat niemand haar hoorde. De oude Pottums, een krachtig man ondanks zijn leeftijd, slaagde er in zijn zoon het wapen te ontrukken, waarna deze de vlucht nam. Daarop ging Marie hulp halen eu ecnige boeren volgden haar. Zij vonden den ouden Pottums te mid den van een bloedpas bewusteloos op den grond liggen. Zijli kindsche vrouw zat met een onnoozel lachje op het gelaat, in haar bed en scheen niets be grepen te hebben van het drama dat zich voor haar ooge'n afspeelde. Aan Pottums en zijn dochter werd de noodige geneesknndige hulp verleend en nog denzelfden nacht vervoerde men hen naar het hospitaal te Brussel, waar men nog hoopt hen te redden. Fran cois werd door dc gendarmes in zijn woning gearresteerd. Hij lag kalm te bed naast zijn vrouw, aan wie hij niets van het gebeurde had meegedeeld. Marie Pottums heeft in het hospitaal reeds een verhoor van den rechter van instruc tie ondergaan. De toestand van den ouden Pottums is van dien aard, dat hij nog niet ondervraagd kan worden. Ma a 81 l i ch tsche Aprilvisschen' De Limb. K. had gemeld dat op Maan dag (1 April) de nietwinners in de Staar- loterij hunne loten voor de helft koude-! inleveren aan 't gebouw der Staar. En ziet, schrijft het blad nu, dai liepen ze er met massa's in. In 't bouw der Staar was men ook niet va gisteron, en zond de liefhebbers naar J, Coöperatieve Landbouwbank in de J; denstraat. Toen men deze gesloteu vond, beg#: J men zich langzamerhand te herinnert: dat 't 1 April was en... men droops l Een echter, een boertje van buite; was zoo woedend, dat hij naar een adrijH caat gespurt is om natuurlijk das niet veel troost te krijgen. En een dame uit den beteren stan-l 1 die al haar loten reeds verscheurd enj I de snippermand had gedeponeerd, heefj| ze na lezing van de Aprilmop er uit off! gediept en is ze met het geduld vtiA een marmot in den winter gaan adB elkaar plakken. Nadat deze mozaiekproef volbraclffl was werd de dienstmeid er mede naai 't Staargebonw gestuurd. Deze kwam spoedig terug om te vel I tellen dathet 1 April was. Ook mevrouw was wild liep echt.] niet naar een advokaatscheurt! :i veeleer de loten nu in zulke microscl jL pische snippers, dat geen Aprilvisch t-i I wereld haar weer tot aanplakkerijcn kM kunnen brengen. En dc heertjes die met knepkes 1 April voor de sinds weken gesloltjnji deuren van de Emulatie stonden om tvgï 51/a cent in te leveren, die waren oo I niet weinig op hun teenen getrapt, tot .L' zij scheefloopend van de nikkelvract Si den terugweg weer moesten aanvaarde ja? Maar wie ter wereld begrijp er da niet, dat een vereeniging hare verval! loten niet meer aan halve prijs k, gaan terugnemenof dat waar f- betaalmeester maar 41/a cent voor ee. kuepkeu geeft, de gesloten Emulatie a niemand op 5/a 1 cent zal tracteeren.l Zulke dingen zijn immers zelfs op April onmogelijk. Keiiuisgcviug. De BURGEMEESTER van AMERSFOOK' brengt ter kennis van de belanghebbende dat de blanco verzoekschriften tot tiL, bekomen van jachtacteu, vischacten ej kostelooze vergunningen om te visscheii-1 benevens voor de registratie vau eendeii kooien en duiventillen, alle werkdagen r» 's voormiddags 10 tot 3 uur des namiddag! ter secretarie verkrijgbaar zijn, on maai-; hen opmerkzaam op het belang dat er voel hen in gelegen is de bedoelde verzoet schriften behoorlijk ingevuld, vóór den te Mei aanstaande ter vermelde plaatse, intimi leveren, opdat men tijdig voorzien zij vr j eeue acte of vergunning vóór het seizor 1907)08. Amersfoort, den 8. April 1907. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. In den nacht van Zaterdag op Zontli' is de Wilhelmina boom ernstig bescl», digd door het afrukken van een tail Het is der politie gelukt den dader i handen te krijgen en hem tot bekentent te brengen. De vergadering van melkslijters heels, besloten den prijs van 8 cent te handl haven. De soiree ten bate van de geredden: van de „Berlin" mag in alle opzichtetjf geslaagd heeten. Wel was de zaal niet. geheel bezet, maar de kaarten ware verkocht, wat toch de hoofdzaak wafc Er is dan ook een netto opbrengst val een kleine f 180. Het met zorg saamgcstelde programme werd keurig uitgevoerd en een woorF van hulde aan alle uitvoerenden is zeke-'i niet misplaatst. Medewerking werd vel leend door de dames Joh. Wolter, voo piano, Georgine van Aaken, voor viol en B. van Goethein voor zang; voort door de heeren L. Ruijgrok voor violo» cel en A. H. van der Stok e.n. J. J. d' Stoppelaar voor declamatie. Zij die het iintiatief tot deze soire nemen kunnen met trots op den avoufeg terugzien. Maandagmiddag is het St. Elizabeths Gast- of Ziekenhuis aan de St.-Andnesi straat geopend. Daar men van Roorfjj schc zijde de kinderachtigheid heeft gifa had ons blad niet uit te noodigen ei'3 de andere bladen wel, kuuncn we onze:1 - lezers geen verslag aanbieden. Bij al zijn grootsche werken kanRonf-t- toch ook nog zoo ontzettend klein zijl Mevrouw de wed. Cock Blomhoff heef- r aan de vereeniging Liefdadigheid f 50(58 gelegateerd. Pornografische Prentbriefkaarten] De rechtbank te Utrecht veroordeeld'v heden een winkelier van hier, zekere' A. v. M., tot 6 w e k o n gevangenis-. straf wegens het voor de eerbaarheid a aanstootelijke afbeeldingen ter versprei-;» ding in voorraad hebben.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2