Gemengd. Stadsnieuws. verceniging Het Groene Kruis, te Mak kuui; v/ior Ovorijsel: dr. II. G. Gooszcn, te Deventer; voor Gelderland: dr. \V. Ren3sen te Arnhem; voor Noord Hol land en Utrecht: A. de Leur, Voor zitter van de afdeelinjj Amsterdam der vereeniging, Eerste hulp hij Ongeluk ken, te Hoog-Blaricum, post Laren (Gooi), en dr. P. .f. Barnouw, voorzitter van het hoofdbestuur der Noordhollaudscbe vereeniging Het Witte Kruis, te Amsterdamvoor Zuid-Holland: dr. J. C. J. Bierens de Haan, lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsclic Itoode Kruis, te Rotter dam, en dr. A. A. J. Quanjer, dirigeo rend officier van gezondheid Je kl., te 's-Gravenhugevoor Noord-Brabant en Limburg: dr. G. W. Bruinsma te Teto- ringen (Breda). Defeusie-paragraaf van deu Vrijzitiuig 1 leniocratisclieu Bond. Waar de legerhcrvormiug een vraag stuk is, dat aller belangstelling heeft gewekt naar aanleiding van de jongste kabinetscrisis, geven wij hier van de pas vastgestelde defensie-paragraaf van den Vrijz.-Deni. Bond de hoofdpunten aan: I. De Y. D. B. verlangt een weer macht tot verdediging van ons onaf hankelijk volksbestaan tot handhaving van het bezit onzer koloniën en tot handhaving der neutraliteit in alle doelen des Rijks. De Bond is overtuigd, dat dit doel bereikbaar is, zonder dat (ook in ver band met voor andere doeleinden nood zakelijke uitgaven) te zware geldelijke of persoonlijke lasten op het Neder- landsche volk worden gelegd. De Bond is van oordeel, dat dit doel het best zal worden bereikt op de vol gende wijze: A. In Nederland door een volksleger. Daartoe is noodzakelijk: (i. Weerplicht voor eiken Nederlan der, daartoe in staat. b. Verplichte lichaamsoefeningen voor alle jongens tot hun 16e jaar. c. Het stellen van regels bij de wet ten aanzien van: 1. liet voorbereidend en locaal mili tair onderricht niet verplichte deelneming van alle jongelingen van 16 tot 20 jaar. 2. het houden van schietoefeningen en verplichte deelneming eraan. 3. deu tijd van eerste oefening voor de verschillende wapens met een zoo kort mogelijk verblijf in de kazerne, naar het beginsel van algemeenen dienst plicht. 4. herhalingsoefeningen. 5. de militaire opleiding in haar ge- heelen omvang. d. Organisatie van de weermacht des volks bij de wet, naar liet beginsel eener territoriale indeeling. e. Vervanging van het stelsel van beroepsofficieren en beroepskader door een stelsel van militie-officieren en mili tie-kader. B. Wat de doodc weermiddelen be treft door: gebruik te maken van de natuurlijke verdedigingsmiddelen door ons land geboden de vestingwerken te beperken tot de hoogst noodige permanente verdedigings middelen in den eenvoudigen zin. C. door Nederland aan de zeezijde in hoofdzaak te verdedigen door kust- versterkingen en de zaak der vloot daarbij ondergeschikt te maken. D. door de verdediging der kolo niën in Oost-Indië in hoofdzaak op te dragen aan de Marine, terwijl bij de plaatselijke verdediging door de land macht gestreefd moet worden naar de medewerking der bevolking. II. De Bond verlangt afschaffing van de afzonderlijke rechtspraak voor mili tairen. Flessche n trekker ij in soorten? f 12 per week en nog meer! Een belangstellend lezer zendt aan d „Telegraaf" hot volgende: Nu de breimachinc-fabrikant-lev erancier te Amsterdam heelt afgedaan, kan het misschien geen kwaad de aandacht op iets te vestigen, dat ons ook niet in orde lijkt. De weldoende firma Wittick, die vooral verarmde stakkers van goede huize wilde helpen, door ze voor een dozijn gulden per week kousen te laten breien, maakte in liarc contracten de bepaling, dat zij dc kousen van hare „medewerkers" kocht, zoolang zij haar zaak alhier dreef. Ergo hebben zij, die gelukkig zijn ge maakt met zoo'n „Miiamar'-niachine, au fond niets to rcclaineereii. Kort geleden echter kwam er in het „N. v. d. D." ecu advertentie voor waarin personen op het platteland, in het bezit van een huis met goeden, dro gen tuin en f 1000 een minimum winst van f 12 per week werd aangeboden De zaak interesseerde ons en wij sclire yen behoorlijk aan het opgegeven adres te Antwerpen, waarop wij de missive ontvingen, die wij hier in originali laten volgen: Maart 190 Office du Syndicat des Elcveurs Lam-anne-Menton Mijnheer. „In beleefd antwoord op uw schrijven op de door ons geplaatste annonces, deelen wij u mede, dat wij iu Nederland in bijna alle provinciën kleine pluimvee kwookerijen hebben. Deze pluimkwcekcrijcn bestaan uit Colombieifc voor de teelt van rasduiven en Elevci ven word bestemd strijden o hoenders eieren; d brocdmae kuikens t terijen in Wij pli derland om de dat in gevonden bewonen gevonden plaatsen, als in he Wij g; beheer i één colo rashoendi machine cciiigcn brengen voor dc groote ri 4 tot 6 Do gel 4 Eleveui kleine El geven w van f 10' ons verbi rug te i veruiindei week dai beheerd, vergoedin waarde a Voor door ons wij een waarbij voor bet premie v van 4 to kweekcri Verder 1 geboren duiven, tegen de De pn moet int maar vo voor he kweeker nemen, i drag aa of verre aftrekke kweeker Oin v te bekoi tuin lie veuses t hoender woning waarvan behoeve de couv broeden kvveekei althans gelegenl en '/a verzorgt dc eiert Als u hierbovt heeren, schikkir complet ten, zul len één kerijen dan tev wijze vi oordeelt iets voo Bij c tijdens i en pluin rieel w plaatse couveuse zoeken wij u om niet ons in nadere correspondentie te treden, waarna u van ons uit Menton zult bekomen, gedrukte voorschriften, omtrent beheer en afschrift van een eventueel contract, alsmede één ol eeuige adressen, alwaar u reeds door ons geplaatste kweekerijen kunt gaan bezichtigen en information kuilt bekomen. De netto-wiustcn door liet beheer eener kweckerij per weck zijn: Salaris per weck f 12, jonge duiven, gerekend 3 stuks per week f 6.25, totaal f 1S.75. Waar afgerekend moet wordeu f 5 per week voor eventueel verlies bij terug- niet voor je plcizier. Maar kom binnen." En over eigen ongerief sprak hij niet eens meer." Dit meldt de 'Amsterdamschc corres pondent der Leenwarder Courant, die eenigc waardeerende woorden aan den overledene wijdt. Aan het jaarverslag van „Vreemde lingenverkeer" is onderstaande ontleend. Het getal der leden bedroeg op 31 December 1905, 104 en datderbeguns In de plantsoenen en de naasttl omgeving der stad werden voort 'Hf nieuwe banken geplaatst. De afrasteringen en afsluithokknf werden nagezien, waardoor aan de delaars en de dames met hare kinderen vooral de veiligheid geschonken wordt om rustig, ongestoord van bet natuur., schoon op den Berg te kunnen genieten, Voor het onderhoud der voetpackil op den Berg, het nazien der afrasteringen! en den aanleg van het wandelpad lang,* den Kalkweg is ruim f 100 besteed. De nieuwe banken, het opnieiujj schilderen der oude, het plaatsen van| Punt 12. Aldaar, in den loop van het jaar 1900 en 1901 opzettelijk onge veer f 4000 door jSalomon Kool, onder hem, beklaagde, gelaten, teneinde daar mede af te lossen een hypotheek tot dat bedrag ten laste van genoemden Kool, en ten 'behoeve van Grietje van Ravenhorst, welk geld toebehoorde aan Kool voornoemd, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend en ten eigen bate aangewend. Of te Doorn op of omstreeks 23 December 1905 in zijn hoedanigheid van notaris te Amersfoort, valscholijk beeft opgemaakt en verleden, met liet oogmerk om die valsehe geschriften als waren zij eelit en onvcrvidscht te ge bruiken of door anderen te doen gebruiken uit welk gebruik eenig nadeel kon ont staan. Punt 13. Een authentieke acte van schuldbekentenis met hypotheekstclling ten laste van Geertruida Elisabeth Broedelet en Catharina Maria Broedclet, en ten behoeve van Petronella Arent- seu, weduwe van Gcrrit Johauncs van Dam, door opzettelijk valschelijk, in strijd met de waarheid daarin als be drag, waarvoor genoemde schuldenares- sen wegens geleend geld verklaarden zich te verbinden, te vermelden een som van f 6000, zeer wel wetende, dat zij zich slechts schuldig verbonden voor een bedrag van f 3000 en door daarin eveneens opzettelijk in strijd met de waarheid te vermelden, dat mede voor hem, beklaagde, als notaris, is versche nen de notarisklerk Jan Huisinga, en dat deze verklaarde als mondeling last hebber van de schuldcischeresse gemel de schuitbekentenis tot dat bedrag te accepteeren. Punt 14. Een borderel, ter inschrijving van deze hypotheek, in de openbare registers gebonden ten kantore van hypo theken aldaar. Punt 15. Op of omstreeks 29 Decem ber 1905 opzettelijk van de sub 13 en 14 omschreven valsehe geschriften heeft gebruik gemaakt als waren zij echt en onvervalscht, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan. Punt 16 betreft do wederrechtelijke toe eigening op of omstreeks 29 Decem ber 1905 van ongeveer f 3000, toebe- hoorende aan genoemde weduwe G. J. van Dam, welk geld bekl. van deze met meerder geld ontvangen bad, teneinde dit voor baar in hypotheken te beleggen. Voorts dat bek!, of elders bier te lande op of omstreeks 30 Augustus 1906 in voormelde qualiteit opzettelijk valsche lijk heeft opgemaakt met het oogmerk om dat valsehe geschrift als echt en on vervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan, eeu authen tieke akte, houdende toestemming van Hendrika Hoogland, weduwe van M. Diderichs, tot doorhaling van eene hypo theek, onder afstanddoening van bet recht van hypotheek, ten baren behoeve en ten taste van Aart van Weerhorst, groot f 500, valschelijk in strijd met de waarheid daarin vermeldende, dat ge noemde weduwe voor hein, beklaagde, als notaris was verschenen, dat deze acte door hem ten woonhuize van haar was verleden, en dat zij verklaard heeft die acte niet te kunnen teekenen, wegens te sterke beving. Punt 18. Opzettelijk van het sub 17 omschreven valsehe geschrift heeft ge bruik gemaakt, als ware het echt en onvervalscht, uit welk gebruik eenig na- deel kon ontstaan. Punt 19. Na op of omstreeks 26 Maart 1906 van de Winschoter Hypotheekbank ongeveer f1300 te hebben ontvangen, teneinde dit bedrag op hypotheek te stellen op onroerend goed van Mathijs van Weerhorst, en na daarvan ongeveer f800 te bobben afgedragen aan de recht hebbende, daarna opzettelijk de restco- rende f 500, die toebehoorden aan ge noemden Van Weerhorst, althans eeu ander dan aan hem, beklaagde, welk geld deze onder hein had gelaten, ten einde daarmede af te lossen een hypo theek tot dat bedrag ten behoeve van de weduwe Diderichs voormeld, weder rechtelijk zich heeft toegeëigend, niet verantwoord en ten eigen bate aange wend. Dat hij valschelijk heeft opgemaakt een authentieke akte houdende toestem ming van Teunis Arnold Evers als curator over J. C. Evers, tot de door haling der inschrijving genomen ten kantore van hypotheken te Amersfoort, ten behoeve van genoemden curandus en ten laste van Cornells Entrop, brie venbesteller te Amersfoort, cu deze akte valschelijk met den naam T. A. Evers heeft ondertcekend, en een andere acte, ten laste van Gerardus Van don Brink, koopman te Soest, welke acte hij even eens valschelijk met den naam T. A. Evers heeft onderteekend; dat hij nog eenige andere acten ten name van dezen Evers valschelijk heeft opgemaakt en gebruikt, alle tot door halingen van hypotheken. Bij liet plegen van alle welke boven vermelde straf bare feiten hij als notaris gebruik gemaakt heeft van de macht, gelegenheid en middelen hem door zijn ambt geschonken. Bij het te Utrecht gehoudo examen voor onderw ijzer slaagden Donderdag de hoeren G. A. J. Kuyntjes, J. B. Nakken en J. A. van Woudenberg, leerlingen van de Normaallessen alhier. Groote manoeuvres worden dit jaar gehouden van 4 tot en niet 9 September op de Veluwe onder leiding van den commandant dor 4e divisie infanterie. Hieraan wordt deelgenomen door: a. den staf der 4. divisie; b. het 1., 5. en 9. reg. inf.; c. een reg. huzaren, samengesteld uit den staf, liet 1. en liet 4. eskadron van liet 1. reg. huzaren, en het 5c eskadron van hot 2. en 4. reg. huzaren; d. 1. reg. veld-art. e. 4. compagnie van het bat. pioniers van het reg. genietroepen; 1. eene afdeeling veld-mitrailleurs; g. een compagnie wielrijders; h. twee signaalbrigades; i. de noodige treinen en andere hulp diensten, zooals in voorgaande jaren gebruikelijk was. Voorts van 10 tot en met 12 Septem ber onder leiding van den inspecteur der infanterie, door dc bovengemelde troepen waaraan toegevoegd: a. het aan den leider toe te voegen personeel; h. 8. reg. inf.; c. 3e reg. huzaren; d. een detachement rijdende artillerie; c. twee signaalbrigades; f. de nog andere hulpdiensten. De kapitein-luitenant ter zee J. Al- berda wordt met 24 dezer geplaatst in de directie der marine te Amsterdam. De tram. Lezers, die belang hebben hij of belang stellen in het behoud vau de tram, herinneren wij er aan, dat de lieer M. de Pool, Kampstraat al hier hun gevraagd heeft, hem als be wijs van sympathie hun naamkaartje toe te zenden. We zouden er haast bij zeggen: het kost niets en het verbindt tot niets, 't Is alleen 't begin van een poging om middelen te beramen teneinde de tram voor Amersfoort te behouden. Of dit nog mogelijk is? Wij welen 't niet. Maar wenschelijk vinden wij dit wel. Amersfoort begint nu zoo langzamer hand mêo te* doen. En daarom zou 't jammer zijn, als het quantum levendig heid, dat de vroolijk bellende en voort- snorrende tram in ouzo straten brengt en waaraan we nu gewend zijn gewor den weldra gemist wordt. 't Zal zeker geen gunstigen indruk naar huiten maken, indien men binnen afzienbareu tijd den volke kond moet doen: Amersfoort had een tram, maar heeft er thans geen meer. Dat is anti reclame. We geven natuurlijk dadelijk toe, dat als men de bcstaansbehoefte onmiddellijk afhankelijk stelt van dc financieele resul taten, die de exploitatie van de tram heeft opgeleverd, dat men dan tot de conclusie komt, dat de tram niet in een „bestaande" behoefte voorziet, doch be halve dat die redenecring niet geheel juist is, is het nog de vraag of een andere manier van cxploiteercn, of wel uitbrei ding van het tramnet niet mogelijk is. Kortom, zij, die het met ons zou den betreuren, dat de tram uit onze stra ten verdwenen, geven wij ernstig en dringend in overweging, deze waar schijnlijk laatste poging lot behoud in principe te steunen, door den heer Pool con naamkaartje te zenden. Afgekeurde lotelingen. Door Gedeputeerde Staten zijn voor den dienst ongeschikt bevonden en door den provincialen adjudant daaruit ontr slagen 65 lotelingen van de lichting 1907, bestemd voor volledige oefening, en wel o.a. uit onze gemeente 6. Deze lotelingen zullen het volgende jaar door andere, behoorende tot dezelfde lichting en tot dezelfde gemeenten, moeten worden vervangen. Van het Instituut P. van der Sluys behaalde de leerling II. Holstcyn bij het examen voor klerk der posterijen en telegrafie van de tachtig vrouwelijke kandidaten No. 6. Viel dc vorige uitvoering van Toon kunst niet zoozeer te prijzen, ditmaal is er zeker niets dan lof te verkondigen over de prachtige vertolking van Die Jahreszeiten. De koren, aanzienlijk ver sterkt, waren uitstekend, de solisten deden het goed, met uitzondering wel licht van de bas, die nog veel kan leeren, en de begeleiding was in alle opzichten in-keurig. aiC inltu door onzen u_ volledig onderricht te geven en u op de hoogte te brengen met de behandeling voor zooverre u die zult weiischcn. De kweekerijen worden iedere week éénmaal door een onzer aangestelden gcinspectcerd, die omtrent de kweckerij ons een rapport uitbrengt 11 tevens go la-t is het salaris en provisie uit te koeren en het door ons opgevraagde j uige pluimvee naar de door ons opge- govs n adressen verzendt. Als u na de lezing dezer regels denkt, I jat onze aanbieding iets voor u is, vcr- gema.ikt?" „Meneer Von Baumhaucr, neomt u me niet kwalijk, dat ik u in uw slaap gestoord heb. Maar ik zou zoo heel sraarnc dringend inlichtingen heb ben. Ik ben de verslaggever van dit en dat blad...." Daar verheldert het uiterlijk van den officier; zijn bromtrek, die hem trou wmis 20er ongewoon slaat, trekt weg en zijn eerste opmerking is nu: „Arme kerel. Wat 'n baantje toch voor jullie. Dat doe je waarachtig ook I voordeelige succes, dat deze tentoon stelling mocht ondervinden. De gemeente verheugde de vereeni ging weder met eene jaarlijksche bij drage van f100, een aanvraag om eene dergelijke subsidie voor 1907 werd reeds ingediend. Het bestuur mocht van den heer commissaris der Koningin te Utrecht zijne inwilliging ontvangen om banken te plaatsen op de rijkswegen van Amers foort naar Rcnswoudc en van Vollen hoven naar Amersfoort. Het kantoor der vereeniging wcra aan gesloten bij het plaatselijk telefoonnet. Commissies werden benoemd inzake het marktwezen en ter onderzoek van dc voordeden van contante betaling. Bij de verkiezing van drie leden der Kamer van Koophandel weiden de drie aftrodenden aanbevolen. De negenuursluiting vorig jaar inge voerd schijnt langzamerhand aan verval van krachten uit te sterven. Door den penningmeester werden behandeld 98 vorderingen tot een gc-

De Eemlander | 1907 | | pagina 4