ATELIER. J. D. REIMAN Jr., Advertentiën. Huzarenkoorts. eerste taille werksters SPORT. MAKELAAR J. HUISINGA, tederlandsche Tooneelvereeniging VERSUNKENE GLOCKE. G. G. Ph. L. BOEKELMAN, Piano en Zang. Vereeniging ,Voor de Kunst." TENTOONSTELLING VAN TEEKENINGEN Kantoor Mnurhuizen 15, naast de Nederlandscbe Bank, Het antwoord, ontvangen op de 4de vraag, beschouwen wij als van vertrouwe lijken aard. Wij verwijzen U dienaan gaande naar het hierbij overgelegd Kabinetsschrijven. Als laatste punt blijft derhalve over de exploitatie door de tegeuwoordige Maatschappij met subsidie van de Ge meente. Indien het aantal ritten onver anderd blijft, zal, volgens de hierbij overgclegdo begrooting do exploitatie een jaarlijksch tekort opleveren van f 2800, welk bedrag dus door de Ge meente als subsidie jaarlijks zou moeten worden toegekend. De aanvankelijke hoop der commissie, dat op de uitgaven wellicht bezuinigd kon worden, is na eeue bespreking met het Bestuur der maatschappij niet ver vuld. Ook al kunnen de uitgaven op een enkel artikel verminderd worden, zoo zal de hierdoor verkregen bespaiing gedeel telijk voor andere doeleinden gebruikt moeten worden. Zelfs heeft de commissie niet de overtuiging, dat met eene jaar lijksche subsidie van f 2800 in de vol gende jaren volstaan kan worden; zij acht het waarschijnlijk, dat de paarden of de te huren trekkracht meer uitgaven zullen vorderen dan geraamd zijn, ter wijl ook de onkosten van slijtage en vernieuwing, in verband met de uitgaven in vorige jaren, toen de eigendommen natuur lijk aan minder slijtage onderhevig waren, in volgende jaren hooger zullen worden. Bovendien is, zooals blijkt uit de overgelegde begrooting geen geld be schikbaar óf voor rentebetaling óf voor eenige aflossing of afschrijving. Uit de hierna volgende opgave blijkt in welke mate de uitgaven gestegen zijn tegenover de ontvangsten: Uitgaven Ontvangsten zonder Gemeente-subsidie f6172.436 f7117 626 f6641.416 f6794.126 f6703.48. 1902 f7701.25 1903 f8345.976 1904 f8423.076 1905 f8467.176 1906 f9316 936 De vraag, of de Gemeente een jaar lijksche subsidie van ten minBte f 2800 mag en kan geven voor de exploitatie van de tram op de tegenwoordigeu grond slag, zonder uitbreiding van het aantal ritten en de lijn, wordt door de commissie niet eenstemmig beantwoord. Eén lid der commissie is van oordeel, dat een geschikt middel van verkeer met het station zeer zeker een van die punten is, waaraan eene Gemeente hare bijzon dero zorg heeft te wijden. Niettegen staande de oprichting van de spoorhalte aan do Koppelpoort, die een deel der passagiers tot zich heeft getrokken, is het vervoer per tram niet gedaald, maar zelfs nog vooruit gegaan waardoor hot aantal passagiers in 1906 bedroeg 85 319. Hieruit blijkt, naar het oordeel van dit lid der commissie, dat de behoefte aan een goed communicatie-middel met het station zich bij vele inwoners doet ge voelen; al bereikt de tram niet alle stads gedeelten, hare richting over de Varkens- markt, Langestraat en Kampstraat brengt toch het voornaamste deel der binnen stad met het station in verbinding .Ophef fing van de tram zal voor dat gedeelte van de Gemeente niet alleen groot on gerief veroorzak.il, maar als achteruit gang moeten worden aangemerkt. Boven dien bestaat het gevaar, dat opheffing van het eenige doelmatige verkeersmid del in onze Gemeente naar buiten een zeer slechten indruk zal maken en dat de vestiging in de Gemeente, die in de laatste jaren nogal belangrijk is geweest, in de toekomst daaronder zal lijden. AVordt de tegenwoordige tram maatschappij die steeds getracht heeft al het mogelijke te doen om aan de behoefte van het verkeer tegemoet te komen, door het gebrek aan voldoenden steun genood zaakt het bedrijf op te heffen, dan is te voorzien, dat de Gemeente gedurende een lange reeks van jaren een noodig verkeersmiddel zal moeten ontberen. Op deze gronden meent éeu lid der commissie dat eene jaarlijkscbe uitgave van f2800 alleszins gerechtvaardigd is met het oog op het publiek belang en de verdere uitbreiding der Gemeente. De vier andere leden der Commissie kunnen zich met deze beschouwingen geenszins vereenigen. Ook zij zullen, evenals het eene lid der commissie, opheffing van de tram betreuren, maar vinden geen vrijheid, tot het bewerk stelligen van eene dergelijke uitgave voor de tram mede te werken. Ook al hadden deze leden de overtuiging, dat eene jaarlijksche bijdrage van f 2800. voldoende zou blijken, ook dan nog uieeneu zij, dat de Gemeente een der gelijk offer niet mag brengen voor een train, die slechts gebrekkig door het beperkt aantal ritten en het betrekkelijk kleine exploitatie-gebied het publiek ten dienste kan zijn. Uit de mededeclingen van het Bestuur is gebleken, dat een belangrijk aantal der passagiers bestaat uit vreemdelingen, die ook, zonder het bestaan van een tram, de stad zullen bezoeken. Bij een aantal passagiers van S5 319, zou, met eene subsidie van f 2800, de Gemeente voor iederen passa gier 3cent moeten betalen. De meerderheid der commissie wijst er boven dien op, dat slechts een klein gedeelte van de stad door de tram gebaat wordt, terwijl juist de stadsgedeelten, die waar schijnlijk in de volgende jaren verder uitgebreid zullen worden (Berg, Soester weg) van het gebruik der iram zijn buitengesloten. Deze leden mecnen de vestiging in de Gemeente beter te bevorderen door liet uiet-uitbreiden der uitgaven in die mate als de minderheid der commissie dit wil, dan door het behouden van de tegenwoordige tram met de daaraan ver bonden kosten. De steeds toenemende uitgaven van de Gemeente in aanmer king nemende, achten deze leden eene jaar lijksche subsidie van tenminste f2800. voor een vervoermiddel, dat slechts op gebrekkige wijze een gedeelte der Ge meente ten dienste kan zijn, niet in het belang der Gemeente. Ook zij vinden derhalve, evenals Burgemeester en Wet houders, geen vrijheid, U te advisceren, eene subsidie van f 2800.toe te staan. De Commissie voornoemd, De Voorzitter, H. W. VAN ESVELD. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Voor don Doopsgezinden Kring wordt Zondag 21 April des morgens half elf in het Logegebouw een godsdienstoefe ning gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate van Apel doorn. Door Gedeputeerde Staten in de pro vincie Utrecht is bepaald, dat de stem mingen voor de a.s. Statenverkiezingen zullen plaats hebben op Donderdag 13 Juni, de cvcntueole horstemmingen op Dinsdag 25 Juni a.s. De le luitenant H. A. C. Fabius van het le regiment huzaren, wordt medio Mei gedetacheerd bij de rijschool alhier Op het Politiebureau is gedeponeerd een portemonnaie, een belangrijk bedrag inhoudende, gevonden op den openbaren weg. Naar aanleiding van het verzoekschrift van den Ned. Schildersgezellenbond en van de schildcrsgezellenvereenigiug „St. Lucas" hebben Ie patroons alhier met ingang van den 1 dezer den loonstan- daard gebracht van 1G op 17 cent per uur. Omtrenc het aangaan van een col lectief arbeidscontract hebben de patroons geantwoord, dat zij het desbetreffende schrijven voor kennisgeving hebben aan genomen. Te Utrecht werd Zondagmiddag een vergadering gehouden van de Utrechtsche propagandacommissic van den Bond van Nederl. Onderwijzers met afgevaardigden der afdeelingen uit die provincie. Nadat de algcmcene secretaris van het hoofdbestuur, de heer J. J. Lamers, van Amsterdam, het doel van de ver gadering breedvoerig had uiteengezet, werd met algemeene stemmen besloten een salariscommissie te benoemen, die zal trachten het minimum-salaris, ge noemd in art. 2G van de Onderwijswet, verhoogd te krijgen voor de provincie Utrecht. Zij zal zich daartoe met verzoek om steun wenden tot Ged. Staten van Utrecht, tot het Rijksschooltoezieht en de gemeentebesturen in die provincie. Tot leden van die commissie werden benoemd een zestal leden van de ver schillende afdeelingen. Voor Amersfoort heeft daarin zitting de heer A. B. v. d. Klein. Aan den feestavond op 19 April, ge organiseerd door de Oranjeverecniging, zullen hun medewerking verleenen: De Amersfoortscho zang- en tooneelverecni- ging, de Mandolineclub Arion", de zang vereniging Looft den Heer," de Reci- teerclub „O. B. K." en de gymnastiek- en schermvereeuiging „Ajax". Het programma van de uitvoering in de sociëteit „Vereeniging" bevat, behalve het openings- en slotwoord, 7 zangnum mers, 6 mandolinenummers en het blij spel in 1 bedrijf „Papa gaf Permissie". Op het programma, dat in café „De Arend" zal worden afgewerkt, komen voor: G zangnummers (waaronder de volksliederen en psalm 95), 7 voordrach ten en 5 gymnastiek- en schermnummers. De Amerfoortsche Gymnastiekvereni ging „Volharding" directeur de heer J. C Snouck heeft zich aangesloten bij het Ned. Gymn. verbond en maakt mits dien deel uit van het middengewest. Dat de westelijke uitvoering dit jaar in Amersfoort zal worden gehouden is nog volstrekt niet zeker. De kapitein A. C. M. ridder Alcwijn is tot en met 20 April gedetacheerd in de legerplaats te Oldebroek. Maandagavond geven de leerlingen van de Yolkszangschool van Toonkunst een uitvoering in de Arend. Morgenavond vergadert de Kamer van Koophandel ten Gemeeutehuize. „Vreemdelingenverkeer" herleent ook adhacsie aan de actie van den heer de Pool om de tram te behouden. Van Vrijzinnige zijde is tegen de Kiezerslijst een bezwaarschrift ingediend, behelzende de verbetering van een tien tal namen. De tijd van reclame is thans ver streken. Het is dus bepaald noodzakelijk voor ieder vrijzinnig kiezer, om zich het vol gend jaar ter Secretarie persoonlijk te komen overtuigen, of zijn naam wel op de Kiezerslijst voorkomt. Rechtszaken. In de zitting der arrondissements-recht- bank van Utrecht van Maandag 15 April werden o.a. de volgende uitspraken ge daan: J. M., 43 jaar, hvr. van J. S. alhier, bekl. van diefstal van een zak met steen kolen, tennadeelc van de H. IJ. S. M., veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. D. J. II., 14 jaar, bakkcrsleerling alhier, bekl. van diefstal van een vink en merel met kooi, ten nadeele van C. K., veroordeeld tot plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van 1 jaar. De le luit. C. J. Nierstrasz van het le Reg. huzaren wordt 1 Mei gedeta cheerd bij de Normaal-schietschool te s' Gravenhage. Voor schilderwerk aan de academie voor Beeldende Kunsten, de stadssohouw burg, het ziekenhuis enz. te den Haag was minste inschrijver L. van Wijngaar den alhier voor f9990.-- Voor schilderwerk aan het zusterhuis, de Hoogere Burgerschool enz. te den Haag was minste inschrijver J. R. vau 'tHof alhier, voor f8739. De Wolf 's-Gravenhage Jan Bruimel Sliedrecht Van Wijngaarden Tertar Van Hattcni Haltern Bricikaarten. Van Kommer Amsterdam Beyerman Arnhem Rijke Groningen Mandemaker Venlo .v. d. Enden Zwolle Fortuna heeft de Quickenaren 1.1. Zon dag eindelijk weer eens geholpen. Hot eerste elftal had rust, het tweede elftal behaalde eene mooie overwinning op het tweede elftal van U. V. V. (60). Zouden zij nog een „blikkie" krijgen? Als ze zoo spelen als dezen Zondag, dan loopt 't er mooi naar toe! Het derde elftal speelde een return match te Baarn, waar ze B. V. C. met 53 sloegen. De heer G. A. J.Kuyntjes is benoemd tot onderwijzer te Driebergen. De le luitenant J. C. J. Kenipees van het le Reg. Veld artillerie heeft met gunstig gevolg afgelegd het toelatings examen voor de Hoogere krijgsschool. Douderdagavond kreeg do 72-jarige voermansknecht H. Vonk aan den Bloe- mendalschon weg een slag van zijn paard. Dr. II W. Schrcurder constateerde been breuk en liet hem naar het St.-Elizabeth'6 ziekenhuis vervoeren. Naar het A. D. verneemt, zal de garni zoensparade op Vrijdag a.s., bij gelegen heid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik, worden gehouden op het terrein van de Mij. „Amersfoort" aan de Koninginnelaan, waar verleden jaar de landbouwtentoonstelling gehouden is, en zullen toeschouwers niet op het terrein zelve worden toegelaten, doch op de laan behooren te blijven. Dit schijnt in ver band te staan met vernieling van hout, welke bij een vorige gelegenheid moet hebben plaats gehad. De Amersfoortsche Muziekvereeniging geeft Vrijdag 19 April 's avonds 8 uur in de Regentessenlaan een openbare uitvoering. Directeur J. A. Jochems. 1. Marsch Amersfoortsche Vrijwilligerscorps. J. A. Joehems. 2. Ouverture Elvira. J. Werkman. 3. Wals Therese». C. Faust. 4. Fantasie Revc Dor. A. Marijis. PAUZE. 3. Marsch Speenhof. J. W. Geels. 6. Ouverture L'Elue Du Village. G. de Pauw. 7. Fantasie Jeanne d'Arc. Jos. Kessels. 8. Marsch Polka. R. Forster, 9. Volksliederen. "Voor het Plaatselijk Nutsdepartement wordt Woensdag 24 April in Amicitia, des avonds 8 uur, een concert gege ven door de dames Annie Verbeet (zang) uit Amsterdam, G. van Aaken (viool) en Joh. Wolter (piano) en het sympho- nieorkest onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken. Dit concert zal uitsluitend toegankelijk zijn voor de leden, uiet hunne huisge- nooten en voor de door het Bestuur genoodigden. De vergadering van belangstellenden in het blijven voortbestaan van de Amersfoortsche tram zal gehouden wor den Dinsdag 23 April in de Zwaan. Zij, die hun kaartje aan den heer de Pool zonden, zullen nog nader opge roepen worden. Lijst van brieven eu briefkaarten, ge adresseerd aan onbekenden en verzonden van het postkantoor te Amersfoort, ge durende de le helft der maand April. Brieven. Binnenland. Burgerlijke Stand. van 12 tot eu met 16 April Jan Wiggers Bartling Eemnes Amsterdam GEBOREN: Maurits, z. vau Eduard Frankenhuis en Rosa Frankenhuis. Petronella d. van Dirk Tommei en Ilcndrika Johanna Maria Smeink. Cornelis, z. van Antonie Epskamp en Steventje Berg. Willem, z. van Wil lem Anne Marianus Volkers en Anna Petronella Mastwijk. Wilhelmina Jacoba Catrina Gerarda, d. van Jacobus Gerardus van Munster en Wilhelmina Catrina Piket. Reijcr, z. van Willem Evereen en Berdina de Wit. Adriana, d. van Lconardus Aloijsius van Munster en Alberta Hendrika Westhof. Hen drika Johanna Elisabeth, d. van Hendrik Johannes Dirk Welling en I.ambertjr Klarenbeek. ONDERTROUWD: Ilubertus Henri- cus Thierij en Geertruida Maria van der Lioden. Albertus Arnoldus Apeldoorn en Hendrika van 't Boveneind. GETROUWD: Cornelis Johannes Flos en Gijsberta Maria Daatzelaar. OVERLEDENJoannes Brongers, oud 65 jaren. Ondergeteekende, met diploma's voor het Notariaat bericht hiermede, dat hij zich voorneemt om voor AMERSFOORT en Omstreken voortaan als werkzaum te zijn en zich te belasten met administratiestaxaties van roerende en onroerende goederenassuranties, het geven van inlichtingen in burgerlijke zaken, enz. Onder beleefde aanbeveling, Amersfoort, Van Asch van Wyckstraat 13. Schouwburg Utrecht. van Amsterdam. Opgericht 1 September 1893. Goedgekeurd bij Kou. Besluit van 24 Mei 1895. Bestuur: A. VAN DER HORST, Directeur-Voorzitter; M. J. TERNOOY APEL, Secretaris; J. O. W. IIOMEIJER, Penningmeester. Donderdag IS April 19U7, 33ste Opvoering van Blyspcl in 4 bedrijven van G. KAÜEL- BERG en R. SOMKRONNEK. Vertaald door J. C. VAN DER HORST Jr. Regie van A. VAN DER HORST. Successtuk van meer (lan 100 theaters in Duitschland en Oosten rijk Aanvang halt acht ure. Orkest onder leiding van den Heer H. Knijpers. Pr ij zen der Plaatsen: Balcon 12.25, Stalles en le Ampli. f 2.le Zijloge f 1.75, Baguoires en 2e Ampli. f 1.50, Paiterre tl.3e Amph. f 0.80, 2e Zijloge f 0.75, ie Amph, f 0.50, Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking: Voor Aandeelhou ders Dinsdag van 10 tot 12 uur; voor het publiek dcuzelfdcn dag (na loting) van 1 tot 3 uur. Verder Woensdag en Donderdag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. SchouwburgUtrecht. „Deutsche» Tlieater" fttr Holland und Belgien. DirectionKURT GROSSER, ller- zogl. Sachsen-Meiiiing-IIofschauspicler, Montag 22 April 1907 Miirchendrama in 5 akten von O ER II ART HAUPTMANN. Vit lang 7'/, Uhr. Nieuwe uitgaven van C. L. G. VELDT, Amsterdam. Lecraar in Utrechtschestraat b;d Hellingstraat 36. Wat leert de WETENSCHAP om trent de kennis van ons eigen Ik Men leze: P. E. LEVY. De wil verstandelijk ontwikkeld en toegepast als geneesmiddel. Vertaling van HENRY ESHUIJS. 2e goedk. druk fl.25, gebonden 1'1.4>5. Tli. RIBOT. Dc ziekten van het Ochcugcn. f 1.gebonden f'1.40. Th. RIBOT. /.ich-zclf tc zijn. (De ziekten der Persoonlijkheid), f 1. gebonden 1" 1.4 O. Dr. P. MOULIN. Magnetisme cu Momuabuliaiue, tweede herziene druk, 1*4.gebonden t"1.40. Prof. ELIE METCHNIKOFF. Dc onevenredige out wikkeling <1 er Ilciischclljhc Natuur, grondoor zaak van ons gebrek aan leven sgeluk. Vertaling van HENRY ESHUIJS. I 2.SO, gebonden f 3 UTRECHT NOBELSTRAAT. VAN - ALBERT HA1IN, DIRK NIJLAND en - LOUIS RAEMAECKERS Geopend van 14 APRIL tot en met 5 MEI 1907, dagelijks van 104 uur. HET BESTUUR. In een groote DAMES-COXFECXIE zaak wor<len gevraagd voor VAST WERK en tegen koog loou. Brieven met opgave van leeftijd en laatste betrekking Compagnie I.youuaise. Succursale ACCOUNTANT, Lid le klasse van den Nederlandschen Bond van Accountants. lSeke-er en administratie van vermogens. Opmaken van staten voor de Vermogensbelasting*

De Eemlander | 1907 | | pagina 3