Gemengd. Stadsnieuws. gaarne tie vensters, 's winters behoudt men de dure kamerwarmte liever binnen. Op de volgende wijzen kan men toch een geschikte luchtvervorsehin gonderhoii den, zonder te veel warmte te verliezen: lo. Men luchte 's morgens na het op staan, 's middags na liet eten, en 's avond vóór het naar bed gaan min stens 10 minuten het vertrek; 2o. Tijdens koken en wasschen veuti- Icere men door 't bovenraam (ontbreekt) hier meestal, Kef.) en na afloop door flink opschuiven der ramen. 3o. Het drogen der wasch in 't woon vertrek moest eigenlijk niet mogen plaats hebben; is er geen ander vertrek voor disponibel, dan flink luchten tijdens het drogen, in elk geval nadat de wasch gedroogd is. Bij de behandeling van de wasch van t e r i n g 1 ij d c r s i s li o t v a n belang. lo. dat deze niet de wasch van an dere leden van hot gezin of van andere families besmetten kan; 2o. dat ze geen gevaar oplevert voor hen, die haar behandelen moeten Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, maken statistieken waarschijnlijk, die een enor me sterfte aan tuberculose van de waschvrouwen van ziekcninrichtingcn vermelden. Ontsmetting is dus noodig, en wordt 't meest practisch aldus uitgevoerd. De vuile wasch van den patient wordt apart gehouden, in een zak of geëmail- leerden emmer verzameld, zoodat deze niet in aanrakiug komt met 't vuile goed van de rest van het gezin. Ze moet daarna ontsmet worden. Dit kan door koken respectievelijk door stroo menden waterdamp geschieden, of door toevoeging van een ontsmettingsvloeistof Vooral gekleurde goederen worden door herhaald langdurig koken aangetast, zoodat een desinfcctie-vloeistof de voor keur verdient. Volgens verschillende onderzoekers zou een 2% soda-oplos- siug van 50 gr. C'. in staat zijn in 5 10 minuten de kiemen te dooden. Volgens dr. Roepke is dit onjuist; een 2% soda-oplossing is niet in staat zelfs tot 70 gr. C. verhit, de tuberkel-bacillen te dooden. Bij vergelijkende proeven bleek het ruwe Lysoform hem 't moest geschikte desinfectans. In een 1% op lossing doodt dit in 24 uren, in een 2% oplossing in 12 uren, tuberkel bacillen, zooals deze in de wasch voor komen, zeker, Het is weinig giftig, is aangenaam van reuk en goedkoop (en gros opgedaan kost 't f0.51 per K.G.), De desiufectie van do wasch, aldus uit gevoerd, kostte per sanatorium-kuur (pl. m. 3 maandeni en per patient f 0.50; zoodat volgens deze berekening een voldoende desiufectie van de wasch van een teringlijder slechts enkele guldens per jaar behoeft te kosten. 11. K. Ken ruoeilige vrouw. Mata Mata vertelt in liet Bataviaascli Nieuwsblad het volgende: „Het is zeker de moeite waard, om hier eens iets te vertellen, d it eigenlijk niet voor openbaarheid bestemd i9 en toch in ruimen kring verdient bekend te worden, omdat het zoo'n helderlicht werpt over het karakter, den moed en de volharding van een vrouw, die haar dierbaarste belangen op het spel ziet staan. De cchtgenoote van den kapitein der genie P. Clignett was, gelijk bekend, met haar kinderen te Makassar achtei- gebleven, toen haar man te velde was getrokken. Ze hoorde, dat hij levensge vaarlijk was verwond eu dat zijn toestand in de eerste tijden, wegens het zeer zware, moeilijke terrein, geen vervoer mogelijk maakte. Zij vernam, dut haai man achter de verwonding in de boist- kas een abces had gekregen: dat, als er al beterschap viel te coustateeren, deze zeer langzaam haar gang ging en dat de patient in liet primitieve bivak, ver van de zijnen, zeer gedrukt was. Eu verder weet uien, dat zij naar den gouverneur ging en verzocht naar haai man te inogen gaan, wat ook gebeurde, Maar niet algemeen bekend is, dat daarvan in het eerst geen sprake wa> De weg was lang en uitermate zwaar voor teere vrouwenvoeteu niet af te leggende te doorloopen streek was nog niet eens veilig genoeg, om zonder be hoorlijk militair geleide te worden doorkruist. Dat alles was geen bezwaar voor de dappere vrouw en na lang aanhouden kreeg ze eindelijk vergunning 0111 den tocht te maken. Ze vertrouwde haar kinderen aan een bevriende familie, voer vier dagen met een boot over zee en begon toen dwars door de rimboe als een ervaren woud- loopster de vijf dagen lange wandeling, die haar bij haar echtvriend zou brengen. Eeu luitenant en twaalf man kregen de opdracht de koene Kenau te bege leiden en zoo mogelijk veilig af te leveren. Gedurende de vijf dagen werd twee nachten gelogeerd in onderweg tegenge komen bivaks en twee andere nachten a la belle étoile doorgebracht. Kali's werden overgetrokken, bergen gekruist, ravijnen gepasseerd, zonder dat liet dappere vrouwtje ook maar één oogenblik den moed in de schoenen voelde zakken. Bij het doorwaden van bruisende ri vieren, wanneer van rolsteen op rol steen moest worden gesprongen, viel de onvermoeide reizigster herhaaldelijk door de gladheid in het water; geen nood, ze werd er door het detachement uit gevischt en vervolgde met natte kleeren den tocht. Éénmaal moest een niet broed, maar onpeilbaar diep ravijn worden overtrokken over een boomstam. Een misstap, één aarzeling, één duize ling en alles was uit. Mevrouw C'lignett stapte zonder verbleeken op het primi tieve bruggetje en bereikte ongedeerd de overzijde. Geen helling was haar te steil, geen klauterpartij haar te bezwaar lijk, zij had zich tot taak gesteld haar man te gaan verplegen en om het geleide niet don minsten overlast aan te doen en ze volbracht die taak op een wijze, die diepe bewondering ver dient. En toen ze eindelijk aan de leger stede van haar echtgenoot aankwam, met gescheurde kleeding, opengereten handen en oververmoeid lichaam, toen vloog er een blijde glimlach over het gelaat van den lijder en vond zij in dien lach haar grootste loon.... Deze officiersvrouw-, die aan al haar seksegenooten, ja, zelfs aan uienigcn krijgsman van beroep ten voorbeeld kan worden gesteld, hier hulde te brengen, is me een behoefte." Zalm tegen den prijs van stokvisch. Er zijn menscheu, die zalm eten wanneer zo er trek in hebben en die voor een enkelen keer ook stokvisch niet versmaden, maar heel wat stokvisch- eters zijn den smaak van zalm vergeten, aangenomen dat ze er ooit recht mee vertrouwd geweest zijn. Dar zal, dut kan althans anders worden, dank zij den ondernemingsgeest van een man te Lon den, die aanneemt en belooft voor het jaar zes maanden ouder is, zalm aan de Londensche markt te brengen tegen dertig ceuts per Eng. pond, wat naar ons gewicht zoo ongeveer vier en een half ons is. Natuurlijk moet die ver snapering voor zoo weinig geld van ver komen en wordt ze niet met pondjes tegelijk ingekocht. Uitgerust er toe is de stoomboot Zenobia" die volledige inrichtingen heeft en niet minder dan driehonderd duizend van die kostelijke visschen zal meebrengen, heel uit Kanischatka, uit de zee van Ochotsk, waardoor dit uiin of meer in vergetelheid zijnde schier eiland allicht een gunstiger naam zal krijgen. In den herfst kan dat zalmsclnp uit Kanischatka in de Theems verwacht worden en daar men veronderstelt, dat de viscli in die hoeveelheid daar ook niet binnen een of twee etmalen van de hand zal worden gezet, wat dan ook de markt al te zeer zou drukken, zal men ze te Londen ook in vricskamers onder brengen, tot tijd en wijle ze verplaatst wordt in de magen van Londenaars en andere smullers. bezoek te brengen. Toen de Hollander nu in Februaii, van zijn reis terug, weer in Manchester kwam, vervoegde hij zich aan bet Zendiugshuis en zei daar dat hij zijn woord zou hcuden en naar zijn ouders ging. Zonder hun een woord te schrijven, om hen des te meer te verrassen, ging hij te Harwich aau boord van de Berlin en was eeu der schipbreukelingen, die aan den Hoek het leven veiloor. Van zijn ouders is niets bekend en ook den naam van den bootsman schijnt uien in het Zendingshuis te Man chester niet meer te weten. Het geval is wel zeer treffend. Onze jeugd. De hedendaagschc jeugd is enorm vindingrijk, vooral als 't eigen vermaak betreft, dan ontzien ze nu ts en niemand. In de laatste dagen hebben een troepje jongens in de Waldcck-Pyrmontstraat en omstreken, er weer iets nieuws op ge- voendon. 't Slachtoffer is spoedig gevonden, even gegluurd.... geluisterd.... 'n Jongen maakt met 'n niet-te-mis- kennen vaardigheid oen krijtteekening op de ruit, als was 'r 'n steen tegen geworpen.... Dan wordt er met 'n werkelijken steen tamelijk hard tegen 't vensterglas ge tikt.... Bewoonster komt buiten.... jongens staan aan straatoverkant.... Ze ziet de geteekende barst, denkt geen moment aan imitatie en.... vaart tegen de jongens uit op 'n wijze, zooals enkel 'u bepaald soort huisvrouwen dat kunnen.... Een der knapen is achter haar oai- geloopen on wischt met z'u pet snel de krijtteekening uit „Maar juffrouw we hebbo niks ge daan!" „Wóa-ót! Niks gedaan?En dót..., dan.... dat Juffie keert zich omwijzend op de ruit. Waar zit 't ook alweer.... ze ziets niks meer.... nog 'u momcuten ze gaat verwonderd, stil haar huis binnen.,.. Dc jongens schateren 't uit.... Aan don overkant plooit zich'n stuur- sclic werkerstronie tot een lach.... Zoo zijn ze! (O. Haarl. Ct.) In den Staat Connecticut is oen man overleden, die langzamer hand geheel blauw geworden was! Hij was uit Ier land geboortig en naar Amerika geëmi- eerd, waar tijdens een ziekte zijn geneesheer hem pillen had voorgeschre ven, die een hoeveelheid hclschen steen bevatten. De man was daarop geheel verslaafd geraakt aan hclschen steen, waarvan hij een in den loop der tijden enorme hoeveelheid had verzwolgen. Langzamerhand werd dientengevolge zijn huid al blauwer en blauwer, zóó dat hij op 't laatst niet meer durfde uitgaan. Naar huis. Wij lezen in een Eugelscb blad. In 't laatst van November ontmoet te een geestelijke van de „Missions to Seamen" (zendiug onder de zee lieden) te Manchester, een Hollander, bootsman op een Eugelscb schip. Uit het onderhoud bleek dat de Ho'lland- sclie zeeman aau zijn oude vader en moeder in jaren niets vuu zich had laten hooren en hen schromelijk ver geten had. Daarom vermaande de „chaplain" hem, aau zijn ouders dade lijk na zijn eerstvolgende reis een Kenu isgeving. Verkiezing van leden der Provin ciale Staten van Utrecht. De BURGEMEESTER vau Amersfoort Gezien het besluit wan Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 2 April 1907 no. 829; Gelet op de betrekkelijke bepalingen der Kieswet, der Provinciale Wet en der Konink lijke Besluiten van 26 Februari 1897 (Staats blad no. 69) en 8 Mei 1897 (Staatsblad no. 144.) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 5 der Provinciale Wet. ter vervulling der openvallende plaatsen wegens periodieke aftreding van leden dei- provinciale Staten van Utrecht, iu het Kies district Amersfoort eene verkiezing moet plaats hebben op Dinsdag den 4 Juni a.s. dat volgens den vastgestelden rooster aan de beurt van aftreding zijn Mr. A. W. van Beeck Calkoen. D. P. Hamers. Mr. A. J. de Beaufort. Dat voor deze verkiezing de stemming zoo noodig zal geschieden op Donderdag- den 13 Juni a.s. en dc herstemming, zoo noodig op Dinsdag den 25 Juni d.a v. dat op den dag der verkiezing Cd. i. op •1 Juni 1907) bij hem ton stadhuize van des voormiddags negen uur tot des middags vier uur, opgaven van Candidaten kunnen worden ingeleverd. Deze. opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van de Candidaten en onderteekeud zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deel- ueming' aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. De formulieren voor de bedoelde opgaven zijn kosteloos verkrijgbaar ter GeiDee..te Secretarie van 20 Mei a.s. tot en met 4 Juni d.a.v. Do inlevering moet persoonlijk ge schieden door een of meer dergenen, die haar hebben onderteekend. Amersfoort, 19 April 1907. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. SCHIK rOEFENlNÖKBf tot verhooging van 's LANDS WEERKRACHT. toe van 4 Mei af iederen Zaterdag aanmel den, op de uren hierboven genoemd, bij den officier op de schietbaan aanwezig. De oefeningen rijn geheel kosteloos. Aan hen, die zonder kennisgeving of zon der bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn weggebleven of die zich misdragen, kan het vorder deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Aan het einde van het schietjaar zal er een schietwedstrijd worden gehouden, waar aan alleen kan worden deelgenomen door hen, die aan 3i4 van het aantal gehouden oefenin gen hebben deelgenomen. Voor aankoop van prijzen wordt voor eiken deelnemer aan den wedstrijd een gulden beschikbaargesteld. Deze schietoefeningen, die van groote waarde zijn voor de weerkracht van het Land, worden in de belangstelling der tot de oefeningen gerechtigden ten zeerste aan bevolen. Voortaan zal bij deze schietoefeningen ook het bewijs van schietvaardigheid kunnen worden behaald, noodig voor hen die willen worden ingedeeld bij de viermaanders- Zij die niet aan deze schietoefeningen deelnemen en hij het examen voor vier- maander niet voldoen aan de eisehen van schietvaardigheid zullen het bewijs van militaire bekwaamheid niet kunnen verwer ven. Nadere inlichtingen zijn desgeweuscht te bekomen ten bureele van den Kolonel-com mandant van het 5e Regiment Infanterie te Amersfoort en op de schietbaan bij den Ofticier-onderwijzer. Amersfoort, April 1907. De Kolonel, Commandant v|h 5e Reg. Infanterie, (w.g) VAN HOEK. De bevolking dezer gemeente be droeg op 1 Januari j.l. 11691 m. en 12116 vr., totaal 23807 personen. Been gebroken. Een 50-jarige opperman van hier, ze kere E. A., werkzaam aan de gebouwen der Onderlinge Pharmaceutische Groot handel aan de Nieuwe Gracht, te Utrecht is Woensdagmiddag bij een misstap zoo leelijk terecht gekomen, dat een zijner bovenbeencn gebroken is. Hij is per brancard naar het zieken huis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Door de politie alhier werd aange houden een persoon, die door den kan tonrechter was veroordeeld tot het beta len eener geldboete en dat tot dusver vergeten had. Eerst nadat hij zijn schuld had afge daan werd hij weder losgelaten. De luitenant-kolonel J. H. van den Burg eu de kapitein J. A. F. Keetell, officieren voor speciale diensten bij het 5e regiment infanterie, worden in Aug. gedetacheerd in het schietkamp bij Ol- dcbrock tot het volgen van een cursus bij dc vesting-artillerie. De oudste der op de Kiezerslijst 1907/08 dezer gemeente voorkomende personen, heeft den leeftijd van vier en negentig jaar bereikt. Mej. H. H. van Yeen is geslaagd voor 't examen tot toelating voor de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot militic-tweede-luitenant bij het 5de regi ment infanterie, de sergeanten W. Schutte, J. L. Flipsc, Jhr. L. P. A. van den Bramleler, G. Holtland, M. L. J. Kloos, M. E. M. Wolff, H. H. van der Zoo de Jong, A Santman en N. A. A. van de Roemer, allen van het korps. Mej. E. A. Bauling, thans te Harder wijk woonachtig, slaagde te Utrecht voor het examen van onderwijzeres. 1882—1907. Morgen, Zondag 21 April, herdenkt de heer P. van der Sluys, directeur der Amcrsfoortsche Schoolvereeniging„IIuize Lisiduna" -Emmalaan 1, den dag, waarop hij voor 25 jaar bij het ouderwijs kwam. Moge hem nog vele jaren gegeven zijn, om zijn somwijlen zeer zware taak, welke hij altijd mot lust en ijver waar nam, te kunnen blijven vervullen. Ingevolge aanschrijving vin het Depar tement van Oorlog, zal gedurende de maan den Mei, Juui, Ji li en Augustus eiken Zater dag van 12 lot ongeveer 8 uur namiddag- op0 de Leusderhcide gelegenheid zijn om zich te oefenen in het schieten met het geweer Model '95, onder leiding van een Officier van het 5o Regiment Infanterie te Amersfoort. Aan de oefeningen kunnen deelnemen: le. 2e. 3e. Zij Miliciens en landweerplichtigen met groot-verlof. K;ulerreser visten met onbepaald verlof. Alle mannelijke ingezetenen uit Amersfoort en omliggende gemeenten, van lü tot 35-jarigon leeftijd, nadat zij, zoo noodig, vooral met vrucht liet noodige voorbereidend sekiet- ondei richt hebben doorloopen. die aan bovenvermelde oefeningen wensehen deel te nemen, kunnen zieli daar Dn uitvoering van de Yolkszangschool van Toonkunst heeft niet a.s. Maandag plaats maar Maandag 29 April. We hciinnefen aan liet conceit voor de leden van liet plaatselijk Nutsdepar- tenicnt a.s. Woensdag in Amicitia le geven. Dinsdagavond 8 uur in de Zwaan vergadering van belangstellenden in liet blijven voortbestaan der train. Niemand verzuime deze vergadering. Op dc Veemarkt van Dinsdag jl. gol den de Vette koeien van (170f240. Kalf f160- f230. Guste f 140— f 190. Kalfvaarzen f 130f ISO. Guste f 90— f 130. Binken f 60— f 100. Stieren f 10f 90. Bij de ten overstaan van architect W. van Schaïk gehouden aanbesteding van de verbouwing der perceelen Lavendel straat 7 en 9 werd ingeschreven door: G. C. Blanken voor f 6507Mosterdinan Van Nes f6325; Lensing Van de Vijzel (5819; J. C. van Duinen, te Hilversum f 5777J. W. Worsteling f5595; J. van Keulen f4995, en J. van Veen II. Lablans f4699. Het werk is den laagstee inschrijvers gegund. Dat het Amcrsfoortsch Drankweer Comité nog steeds actief is blijkt uit de verspreiding van onderstaand beroep: Aangemoedigd door den goeden uitslag en dankbaar gedenkend den steun dien ons Comité mocht ondervinden bij ge legenheid van Oude- en Nieuwjaarsdag, doen wij thans weder een beroep op Uw aller medewerking en verzoeken vooral aan n, vrouwen, nu de tijd weer aankomt van de groote schoonmaak, aan Uwe uicnschen, Uwe werksters, Uwe ambachts lieden, geen sterkedrank te schenken. Wilt gij Uwe tevredenheid over het werk betuigen? Breekt dan met de gewoonte, dit te doen door het schenken van een borrel, maar toont verstandig Uwe goedheid door het aanbieden van een stoffelijk bewijs. Nogmaals, schenkt geen sterkedrank, want daardoor houdt ge Uwe menschcn bekwaam tot werken eu steunt gij mede de bestrijding van het alcoholisme. Bij de uitvoerigen van het Syuiplionie- orkest „Jubul" zuiluu onderstaande pro gramma's ten gelioore worden gebracht: Zondag 21 April 's avonds 8 uur. 1. Berliner Lufc Marsch '2. Ouverture Bella Rosa 3. Blumenlied 4. Voordrachten Het fotografietje. Een visioen. 5. Grossmiitterchen Lilndler fur zwei violiuen 6. Fantnisie sur des motifs Lueie de- Lammerinoor Lincke. Langlois. Langer. Lange. Donizetti. 7. 10. 11. Mozart. Latann. Cremieuz. PAUZE. Coinische duetten n De marskramer, ft. Voor de eerste maal. r. Trek het je niet aau. Aria aus Die Zauberflöte" fur trombone solo a. Gavotte 1 b. Wiegenlied, j Qnand l'amonr meurt Valse Voordrachten: a. Mijn geboortedag. b. De 100.000. Maandag 22 April 's avonds 8 uur. Dezelfde muzieknummers waarbij de voordrachten vervallen. Men verzoekt ons opname van het volgende: Dinsdagavond hield de schictvereeni- ging Wilhelmina", afd. Amersfoort van den Kou. Ned. Bond van Oud-Onder officieren, in de „Arend" eene vergade ring, ter vaststelling van den schietwedstijd, te houden ter gelegenheid van het 12'/, jarig bestaan. De vergadering was goed bezet. In de bcstnursvacature, ontstaan door liet vertrek van den secretaris, de heer D. Soetekouw, naar Amsterdam, werd gekozen de -heet- W. van Achterbergh, die de benoeming aanvaardde. De heer A. J. van Einteren zal zich met liet secre tariaat belasten. Den lieer Soetekouw werd bij monde van den voorzitter dank gebracht voor het vele goede wat hij in het belang der schietverecniging heeft verricht. Men deelde hem mede dat hij tot eere lid was benoemd. Als zichtbaar blijk van waar deering werd hem een draagmedaille op de borst gehecht, vertoonende aan de eene zijde het borstbeeld van H. M. Wilhelmina, terwijl aau de ommezijde de noodige inscriptie wordt aangebracht. De hoer Soetekouw dankte ten zeerste voor liet huldeblijk en wenschte de ver- eeniging veel voorspoed. Het program voor den plaatselijkeu wedstrijd, welke gehouden wordt op de schietbanen der Leusderhcide, op den 13en Mei e.k., van 812 en van 15 uur, luidt: Korpswedstrijd geweer of karabijn voor alle ter plaatse bestaande en erkende schictvereonigingen en korpsen. Korpswedstrijd op revolver. Personeele wedstrijden geweer en revolver. Yrije baanwed6trijden op geweer, revol ver en buks. Kanipioenwedstrijd van Amersfoort. De deelname belooft schitterend te zijn, eu mag de vereening zich verheugen in de belangstelling van autoriteiten en zustervereenigingen. Reeds werden me dailles aangeboden door Z. K. U. Prins Hendrik, graaf Schimmclpenninck, den burgemeester jhr. Barchman Wuytiers, generaal Better, kolonel v. Hoek, Overste Oolgaardt, Metelerkamp, majoor Twis, het bestuur der Officiercnschietvereeni- ging, terwijl kunstvoorwerpen werden geschonken door de heereu baron Van Boecop, Troinp van Holst, Meursing, Busquet Sr., Brandson, Schoterman,Nef- kens, Vat: der Slurjs en diverse leden der vereeniging.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2