Gemengd. Stadsnieuws. dor rechterzijde, ware het niet dat in den loop van het debat het een en ander werd gezegd, wat in verband met sommige feiten, zon kunnen doen den ken aan eene kentering in de antithcsc- 8trooming. Het is gebleken hoe gedurende het verloop van de crisis de tot nu toe als leider der rechterzijde beschouwde dr. Kuyper geheel werd voorbijgegaan en tcvons de „Standaard" niet erkend.werd als orgaan van de rechterzijde. Nu was het, zooals men weet, dit blad dat op Imogen toon had verklaard dat het zit ting nomen van de rechterzijde in een gemengd kabinet verraad zou zijn ge pleegd aan de „christelijke" beginselen. Wat nu werd door den heer Heems kerk verklaard? Dat hij dit verzet voor rekening laat van het blad. Dat een ge mengd Kabinet zeker voordeden zou hebben opgeleverd, omdat men dan tot overeenstemming zou zijn gekomen op verschillende belangrijke punten van staatsbeleid, ook al zou hij niet geadvi seerd hebben tot zulk een Kabinet of er plaats in hebben genomen. Maar voor- deelen zou 't hebben opgeleverd Wil men echter overeenstemming met name op het gebied der sociale wetgeving, dan moet men rekening houden met de eischeu der rechterzijde. En de heer Lohman houdt vol dat de rechterzijde niet kon optreden in een gemengd Kabinet, omdat zij dan het ge vaar had geloopen elk oogenblik door een vereeuigde linkerzijde te worden ver jaagd. Zoolang de linkerzijde tegenover ons als eenheid optreedt, kunnen wij niet anders handelen. Dus geen gronden aan de antithese ontleend, maar enkel overwegingen van utiliteit gaven den doorslag. Nu zou men zeker te ver gaan door hieruit af te leiden, dat de coalitie tot toenadering bereid is. Maar een eerste stap in die richting is gedaan door het loslaten van dr. Kuyper en de „Standaard". Of het bij deze eerste iinpulsie zal blijven, dan wel of de fronde-geest een blijvenden vorm zal aannemen, inoct do tijd loeren. Wij voor ons zonden er ons slechts in kun nen verheugen, indien het bleef bij den eenen boozen droom van 1901 1905 en, om met dr. Bronsveld te spreken, de politiek voortaan gehouden werd buiten de erve van het geloof. Ecu nieuw spelletje. Kinderen in Engeland zijn al niet anders dan kindereu in Duitschland in Frankrijk en ten onzent, al verloochenen ze dan ook bij voorkomende gelegen heden hun volksaard niet. Zelfs de onder de vrees en de eerbied voor de hohe Polizei opgevoede mannelijke en vrouwe lijke Duitschertjes doen wel eens dingen, die er niet door kunnen cn ook daar wordt wel eens geweeklaagd over de lieve jeugd en derzelver bandeloosheid. En nu heeft daar de County. Council van Oost- Sussex een verzoek gedaan om nabij de openbare scholen op haar gebied waar- Ebba legde de bouquet op de tafel met cadeautjes in den hoek van de kamer, die door Werkholm overdadig versierd was. Meta ging naast haar dochter staan en zette een doosje, dat zij uit de zak haalde, op tafel. Niet waar, ik mag wel?" vroeg ze Werkholm met een blik om toestem ming verzoekende, „'t is vandaag immers de verjaardag van ons kind!" Zij deed het doosje open. Een schit- rende diamanten broche lag er in. Met een donkeren blik sloeg Werkholm dit gade. „Is dat voor mij?" vroeg Ebba, ge troffen door de kostbaarheid van het ge schenk. Maar dat kan ik niet dragen, dat is veel, veel te mooi!" Voor jou is niets te mooi, zei Meta en kuste het blozende meisje. „En nu moet je me eens wat vertellen zoo veel, zoo veel; want ik weet niets van je laten en doen en dat zou ik toch graag kennen zij keerde zich tot Werkholm en als las zc op zijn gezicht dat hij vertrouwelijke gesprekken niet wilde toestaan, voegde zij er bij: Neen eerst praten wij nog een kwartiertje met elkaar, Oskar, niet waar? Ondertusschen kan ons kind bekomen van de ontroeringen, die ik haar tot mijn spijt niet heb kunnen besparen. Kom Ebba we zullen je naar je kamer bren gen, dan leer 'k die meteen ook kennen, en als die langen tijd van scheiding achuwingsborden te plaatsen ter voorko ming van ongelukken met automobielen, niet door de schuld van roekelooze be stuurders ditmaal, die er maar van door jakkeren als ware de heelc wereld hun terrein en het heelal een groote race baan, maar door de roekeloosheid der kinders zeiven. Gevaar trekt immer aan, ouden en jongen, reden waarom zooveel menschen soms dingen ondernemen alleen cn uitsluitend omdat er zoo'n bitter beetje kans is, dat men er zijn hachie niet bij inschiet. Zoo hebben dan die Sussexsche kinders een spelletje bedacht dat niet specifiek Engelscli is, maar toch wel zoo'n beetje inet den volksaard overeenkomt. Het is liet spel letje van „last across". Is er een auto op komst, liefst een met flinke vaart zich voortbewegende, dan loopen de kleine onderdanen van Edward All dwars den weg over en hij die 't laatst den overkant bereikt, dus het grootste gevaar heeft geloopen onder het voort razende monster te komen, is de over winnaar, de held. Of men met waarschuwingsborden het doel zal bereiken, is de vraag; men zou zoo meenen, dat juist dat wijzen op het gevaar de zaak nog veel aantrekkelijker moet maken, 't is zooiets als een fonnecle erkenning en legaliseering van hoogcr hand. Het kanker vraagstuk. Op het 24ste congres voor inweudige genees kunde te Wiesbaden heeft Karl Lewin uit Berlijn Dinsdag praeparaten van kan kergezwcllen bij ratten vertoond. Hij vond in de afdceling voor kankeronder zoek van de kliniek van prof. v. Leyden een rat met een kankergezwel dat hij op andere ratten kon overbrengen cn dat veel meer gelijkenis met kanker bij den mcnsch vertoonde, dan de muizenkanker. Het gezwel kon over gebracht worden op mannetjes en wijfjes, oude en jonge. De waarschijnlijkheid dat nochtans sommige individuen niet vatbaar voor kanker zijn, schijnt steun te vinden in het feit dat verschillende ratten meermalen met de kankerstof werden ingeënt, zonder dat zij door kanker werden aangetast. Dezer dagen kwam ons een circulaire van eene groote Amsterdamsche han dels-vennootschap in handen, sprekend van zoo weinig medegevoel, dat wij haar om do treurige curiositeit een plaatsje geven. M. M. Tot ons leedwezen hebben wij U het plotseling overlijden mede te deelen van onzen geachten directeur, den Heer N. N. Dit sterfgeval zal echter geene veran dering brengen in den gang der zaken, daar deze op denzelfden voet zullen worden voortgezet als tot dusver. Voorts brengen wij U ter kennis, dat wij in de gelegenheid zijn eene zeer groote en goede sortecring Engelschc kronen, brackets, surpensions, etc. tegen beduidend gereduceerde prijs van de hand te doen en zullen onze vertegen woordigers U binnenkort met prijslijsten voor deze artikelen bezoeken. Vertrouwende, dat U van deze voor- deelige offerte een ruim gebruik zult maken, teekenen wij, onder voortduren de aanbeveling. N. N. Ad-.Directeur. Wij begrijpen dat deze adjunct direc teur het na deze mededecling onnoodig heeft geacht het gebruikelijke onder schrift: „Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven", daaraan toe te voegen. tusschen je Papa en mij een weinig ver geten is, dan komen we je weer halen, niet waar Oskar?" De zekerheid en tact waarmee zij den toestaud beheerschte, als of die de natuurlijkste van de wereld was, hadden vermoedelijk behendiger tegenstanders dan Werkholm en Ebba mat gezet Ebba wist niet eens dat zij een tegen stander was en de directeur was des te weerloozcr tegenover die plotseling op gedaagde zuster, omdat zijn gerechtig- hcidsziu hem zeide dat hij haar misschien te streng beoordeeld had en dat die be- oordeeling zijn grond vond in zijn cgois- tisch motief om Ebba voor zich te houden. Bij elk zacht woord, bij eiken verzoekenden blik wekte Meta dit gevoel sterker bij hem op, en hij verschanste zich nog achter dit eene bolwerk: na het leven dat zij geleid had, moest haar invloed op Ebba schadelijk zijn en daar voor moest hij zijn hartekind bewaren. Doch, wat Meta voorsloeg was zoo listig dat er niets tegen viel te zeg gen. Zoo gingen zij eendrachtig naar Ebba's kamer, waar Meta een bizondere belangstelling toonde voor alle plater., boeken en bloemen, haar hoed eu man tel afdeed alsof zo thuis was en tenslotte Ebba in een hoekje van haar sofa d ukte en haar met tallooze kleine bemoeiingen het daar gemakkelijk maakte. Toen nam zij den arm van haar broeder ei verliet de kamer, waar de violengeur lie haar raolsNan'N <Ii:imant-herci<liiig. Dr. Ch. M. van Deventer schrijft in het Chemisch Weekblad „over den stol- lingsdruk bij Moissan's bereiding van diamant". Wij ontleenen daaraan het onderstaande. Toen Moissan de beroemde proeven deed, die uitliepen op de bereiding van diamant, nam hij aan dat bij de plotse linge afkoeling zijner koolhoudende vloeistof (ijzer, zilver), er een vaste schaal ontstond, die hetzelfde volume had als in vloeibaren staat, terwijl daar na de stollende binnenmassa zich uitzette tegen de vaste schaal aan eu dus vast werd onder geweldigen druk. Dit beginsel bezwijkt echter al spoe dig voor de overweging, dat, naar de regels der uitzetting, de vaste schaal even groot inoct zijn als de geheele massa, zoo zij vast geworden is cn dus de vloeibare binnenmassa eerst in een te groote ruimte is, en bij stolling en uitzetting deze ruimte zal opvullen zon der druk te ontwikkelen. Het is dus niet te verwonderen, dat men in nieuwere handboeken wel Mois san's uitkomsten vermeld vindt, doch niet zijn drukbeginsel en waarschijnlijk heeft men ook Moissan zclven op het onbevredigende in zijn beginsel gewezen; althans in 1905 kwam hij op de zaak terug, en hoewel hij zijn beginsel niet verwerpt, plaatst hij het toch achteraan in de rij der oorzaken van drukontwik- keling, cn noemt twee nieuwe oorzaken. Vooreerst de vorming van gassen in de vloeistof; ten tweede het feit dat de schaal niet alleen vast is, doch ook een lagere temperatuur heeft dan het in wendige. Dr. vau Deventer gaat nu na in hoe verre deze opvatting mag worden aan vaard. Aan de hand van beschouwingen en formules, komt hij tot de slotsom dat: het bestaan van den stollingsdruk bevestigd wordt. Voor een gedeelte van het gesmolten ijzer schijnt inderdaad de stollingsdruk te bestaan, dien Moissan in 1893 voor de hoofdmassa aannam, en deze uitkomst is wel m overeenstemming met Moissan's bevinding, dat, terwijl in alle deelen van den vasten klomp metaal koolstof zich afscheidt, de diamant alleen in de kern optreedt. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort brengen ter kennis van be langhebbenden, dat op 1 Mei a.s. i.ieuwe leerlingen op de school 2e soort Hellestraat en op de scholen 3e soort in de Beekstraat Koningstraat en Puntenburgerlaan kunnen worden toegelaten. Zij, die leerlingen ter school wenschen te zenden, moeten zich daartoe aanmelden bij het hool'd der school, minsteus b dagen vóór den le Mei en dien onderwijzer de door hem noodig geoordeelde opgaven doen. Tevens wordt herinnerd, dat vóór de toe lating moet worden overgelegd eeue ver klaring, vermeldende naam, voornamen, jaar en datum van geboorte- en woonplaats van dou adspiraut-leerling. Deze verkla ringen zijn te verkrijgen op de Gemeente secretarie „afdeeling Bevolking". Amersfoort, den 13 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJ TIERS, Do Secretaris, J. G. STEN EERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT herinneren belanghebbenden aan dena volgende bepalingen der Woningwet: le Verhuurders van woningen, welke drie of mindei ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, zijn onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van omgaf bleef hangen. Nu, maak je condities maar, zeide zij, een weinig meer op W'crkholms arm steunend - - doch één ding kan ik niet zonder voeling te houden met jou en Ebba nog blijven leven!" Hiermee had zij aangeroerd waar hij het minste weerstand aan kon bieden. Ebba is in zulke heel andere ideëen cn denkbeelden groutgebracht" begon hij ontwijkend. Zij waren in de huiskamer gekomen, en zij ging tegenover hem zitten bij het raam en zag hem met hare vochtigschit- terendc oogen vlak in het gezicht. Ken je dan mijn ideeën en denk beelden zoo precies, Oskar?" We zitten hier alleen Meta, we kunnenvrij voor onze meening uitkomen," antwoordde hij. „In mijn huis is werken en strenge plichtsvervulling alles je kent geen van beide." Meta viel hem in de rede. Werken en plichtavervullingkunnen zich in verschillende gevallen voordoen," riep ze levendig uit. „Of geloof je dat ik beide niet hebt betracht om van een kleine onbekende beginnelinge een ge zochte cn beroemde zangeres te worden Met opzet keek hij haar niet aan. (Wordt vervolgd). een gebouw deel uitmaakt, verplicht binnen twee maauden aangifte te doen van a. hunnen naam, hunnen voornamen en woonplaats. b. de ligging, zoo mogelijk met aandui ding van straat en nummer, van het gebouw, waarin zich de woning bevindt c. het aantal vertrekken der woning, ti. het aantal der bewoners met vermel ding van naam en beroep. 2e. Onder verhuurders worden verstaan de personen, die hetzij voor zich zeiven betzy in veilige hoedanigheid eene woning schrif telijk ot mondeling verhuren. 3. Verhuurders zijn voorts verplicht nieuwe aangifte te doen binnen ééne maand, nadat de woning door een nieuwen huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning heeft gestaakt. De formulieren van aangifte ziju ter Secre tarie Kamer ito. 3 kosteloos verkrijgbaar. Met nadruk wort er op gewezen, dat hij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan boven genoemde verplichtingen, wordt gestraft met eene goldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Amersfoort, 19 April 19U7. Burgemeester en Wethouders vernoemd, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De antirevollionaire kiesverecniging „Nederland en Oranje" te Baarn heeft voor het district Amersfoort candidaat gesteld voor de Prov. Staten van Utre'cht mr. Van Bceck Calkoen, burgemeester van Bunnik, in plaats van diens vader het aftredend lid mr. Van Beek Calkoen, die verzocht had niet meer in aanmer king te komen. Aan de leden van de Vereeniging O. G. A. is een circulaire verzonden, waarin het bestuur er op wijst dat sedert 1900 het aantal leden met 50% is verminderd en dat het beter zou zijn de vereeniging maar te ontbinden dan haar een kwijnend bestaan te doen voortslepen. Zonder een flinke vermeerdering van het aantal gewone en werkende leden kan de vereeniging onmogelijk blijven bestaan. Zoo ziet men ook hier weer, dat wat heden bloeit morgen afvalt. En toch is er een tijd geweest dat O. G. A. in een bepaalde behoeft voorzag. Maar toen had men ook nog geen abonnement»- komedievoorstellingen en concerten. Met ingang van i Mei 1907 is be noemd bij het 5e Regiment Infanterie, tot majoor, de kapitein H. J. Indewey van het regiment grenadiers en jagers. De vijfde excursie voor geogra fen, onder leiding van den heer J. van Bareu, docent aan de R. hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te AA'ageningen, zal gehouden worden van 17 tot 20 Mei. De bedoeling dezer excursie is, de uit een historisch oogpunt zoo merkwaardige en om hare laiidschapsvormen zoo be langrijke Veluwe te bezoeken cn ook de terreinen om Nijmegen en Mook, wier karakter zooveel overeenkomst biedt met dat der Veluwe. Men vertrekt uit Amersfoort, terwijl achtereenvolgens zullen worden bezocht Nunspcet, Elspeet, Uddelermeer, Hoog- Soeren, Apeldoorn. Dan van Dieren uit, Onzalige bosschen, Imbosch, Zijperberg, Rozendaal, Sonsbeek, Arnhem. Tenslotte van Beek over Groesbcek, door het Reichswald naar Mook. Zondagmiddag werd door de recherche alhier een persoon aangehouden, die voor ongeveer twee jaar geleden een rijwiel te Apeldoorn huurde en daarna ten eigen bate verkocht cn zich mits dien schuldig maakte aan verduistering. Hij is Maandag door de politie ter be schikking van de Justitie naar Zutphen overgebracht. In het Dagel. bestuur van den Natio- nalen Vrouwenraad van Nederland is o. a. door Mevrouw C. SandersIluide- coper alhier, zitting genomen als 2de Secretaresse. De luitenant ter zee der 2e klasse II. J. Hartkamp wordt met den 2öcn dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Van wege de Afd. Amersfoort der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, zal op 29 April a.s. in „De Arend" een uitvoering worden gegeven door leerlingen van Volkszangonderwijs, onder leiding van de heeren ÏI. C. den Hartog en A. A. Verburg. Het programma luidt als volgt: Vroeg op, J. AVorp; De jeugd snelt heen, J. AVorp; De reddingsboot, naar D. de Lange's Zangschool; A'barwel aan 't Vaderland, Duitsche Melodie; Hou zee, M. A. Brandts Buys; Opreis, naar Fr. Abt; De lente, Fr. Silcher; Het oude Wilhelmus, Marnix van St. Aldegonde; De macht van 't kleine, Cath. van Ren- nes,; Afscheid aan bosch en veld, J. AVorp; Een liedje voor Hollandsche jongens, Oath. vanRcnnes;NuffigSaartjo, M. II. van 't Kruys; De vink, J. AA'orp; Joechheisa, J. AVorp, Rondedansje, Cath. van Rennes; Klaas Vaak, Cath. van Rennes; Sinterklaasavond, Bern. Zweers. Door het Dagelijksch Bestuur d Gemeente werd Vrijdag het volgen telegram verzonden: Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlandt Het Loo. De gevoelens van Amersfoort's inf zetenen vertolkende, biedt bet Gemeeni bestuur Uwe Koninklijke Hoogheid zij eerbiedige gelukwenschen aan. De Burgemeester van Amersfoo Wuij tiers. De Secretaris, J. G. Stenfert Kroese. Daarop werd het volgende antwoo terug ontvangen: Gemeentebestuur en Ingezetenen v Amersfoort, jhr. Barchman AVuijtie Burgemeester, Amersfoort. Zijn Koninklijke Hoogheid de Pri der Nederlanden draagt mij op, U alh Hoog8tdcszelfs oprechten dank over brengen voor aangeboden gelukwensche Adjudant van dien Van Heemstra. Men schrijft ons: Zondagavond j 1. werd door de afdo ling Amersfoort en Omstreken van d Ned. Bond van Post en Telegraafl ambten, „de Post" een Kinderfe gegeven, in de benedenzaal van Keizerskroon. Te 6'/< uur ongevi opende de Voorzitter met een welkom groet den feestavond, om na het zing van het Bondslied door de aanwezi leden, aan te vangen met de uitvoeri van het programma, waarin eenige p: sendo feestliederen, voordrachten samenspraken elkander afwisselden. In de pauze werden de kinderen oi haald op tal van versnaperingen, tem de belangstellenden in de gelegenhc werden' gesteld, de geschenken te k zichtigen, welke aanstonds zouden wi den uitgereikt. Onder de aanwezigen werd opgemei de Heer-Directeur en Ambtenaren v het Post- en Telegraafkantoor met hun dames, voor zoover zij niet verhindc waren door den dienst. Op aangenai wijze onderhield deze zich met kinderen, en deelde hartelijk in hun feestvreugde. Is over 't geheel de feestavond v geslaagd te noemen, in 't bijzonder v „Montoboor Jan Kuiken" en „Ou onderwijzer is jarig" een langdui applaus ten deel. Groot en klein keerden allen blijkba zeer voldaan ten tien ure ongeve huiswaarts. Een onzer lezers schrijft ons. Onder talrijke blijken van sympatl en belangstelling mocht Majoor Heinsi heden den dag herdenken waar hij 40 jaar den lande diende. Bekend staande als een humaaaD cl kon deze dag dan ook niet ongemei voorbijgaan. Niet alleen de Officieren der lai weer maar ook die van het 5e Reg. I lieten zich niet onbetuigd persoon! hunne gelukwenschen te brengen. Eve eens waren de onderofficieren van landweer niet in gebreke gebleven v heinde en verre samen te komen om hi chef te feliciteeren een chef, die vo hen steeds een welwillend voorganger Moge het den jubilaris nog lan jaren gegeven zijn om aan het hoo te staan van de Landweertroepen. Dinsdagnamiddag omstreeks 6 li kwam een bocreutcutwagen, waarin eei familie met aanncmelingen had plas genomen in aanraking met een vol g laden wagen, staande voor het pakln van den stecnkolcnhandelaar P., wal door dc tentwagen, paard en inzitten! op den grond te recht kwamen. Door omstanders werden de inzitte den gebracht in do woning van dl heer v. R. om aldaar van den schr te bekomen. De strengen, waarmede het paa was ingespannen, werden doorgesnedf waarna paard en wagen weder overeii kwamen. Dat het met zoo'n dag geoorloofd op zulk een smal gedeelte als voor i woning van den heer P. om alda zwaar beladen wagens te laten staa werd door de meeste omstanders strei afgekeurd en men had dan ook v gedacht, dat de Heer P. dien dag da geen wagens zou plaatsen. Moge het volgende jaar door politie hierop streng gelet worden. Rechtszaken. In de zitting der rechtbank v Utrecht, van Maandag 22 April 191 werden o a. nog de volgende uitsprak gedaan W. 8., 22 jaar, te Soest, bekl. vi feitelijke aanranding der eerbaarheid t dezer stede. Een onderzoek naar bekl geestvermogens gelast. II. G. van V., 20 jaar, timmerman knecht alhier, bekl, van diefstal van cl

De Eemlander | 1907 | | pagina 2