J. D. REIMAN Jr., tAardappclen. j r b a i.„ Advertentiën. Heden ontvangen puike nieuwe MALTA A. WAGENAAR, C. H. DE JONG, Schoen- en Laarzenmagazijn. E. J. Ruitenberg Kantoor Muurhuizen 15, naast de Nederlandsche Bank, schaaf, ten nadoele van C. V., veroor deeld tot f 8 boete, subs. 12 dagen hechtenis. Aan het bureau van politie zijn in lichtingen te bekomen omtrent een oud zilveren broche. In den nacht van Maandag op Dins dag is alhier overleden op 43-jarigen leeftijd, do stafmuzikant H. Ph. Th. Hendriks die als muziekonderwijzer te dezer stede zeer goed bekend stond. Als componist van de muziek op het gedicht van (1. H. Priem. „In Meckelen- burg woonde een vorst" verwierf hij den eersten prijs in den wedstrijd uit geschreven door „De Telegraaf" We herinneren nog aan het Concert hedenavond in Amicitia voor de leden van het Hut te geven door de dames: Annie Verbeet, Amsterdam, (zang), Geor- gihe van Aakcn (viool), Joh. Wolter (Piano) en het dilettanten-symphonie orkest onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken. Het programma is als volgt saauige- steld. 1. Suite im alten style für Stroichorehoster Georg Hoth. 1 Praeludium 2 Me- uuett 3 Sarabande 4 Gavotte. 2 .ia. Ca valine a.d Opcr „der Freisohütz" C. M. van Weber. 6. Rispetto E. Wolf—Ferrari. I c. La Serenata Paolo Tosti. Zang met pianobegeleiding. 3. Zwei Schwedische Volksmelodiên für Streichorchester Johan S. Svendsen. I „Alt under hunme- lens faste", II „Du gamla, du frika, du sjellhöga Nord". 4. Concert voor viool. no. II. Wieniawski. met pianobegeleiding. a. Allegro moderato, b. Romance, c. Allegro a la Zin- gara. 5. Ouverture im Italidni- sehen style Fr. Schubert. 6. I a. Pur dicesti Antonio Lotti. J b. Moeder bij 't wiegskeu Cath. van Rennes. c. Oud-lieken Zang met pianobegeleiding. 6. „BalladeetPolenaise" H. Viouxtemps. Viool inet pianobegeleiding. 8. Panis angelicus CésarFranck. Zang, viool eti piano. 9. a. „Saterjentens Sündag" melodie von Ole Bull Johau S. Svendsen. b. „Valse lente" J. H. Rolaudus Hagedoom voor strijkinstrumenten, Verschenen is het verslag over 1906 der vereeniging Flehite te Amersfoort. De Vereeniging telt thans 122 leden. Het verslag gewaagt dankbaar Tan den finan tieelen steun van den heer A. M. Tromp van Holst te Amersfoort, die de Ver eeniging uit groote moeilijkheden hielp door een perceel naast hot museum aan te koopen en aan de Vereeniging te verhuren, zoodat nu eindelijk het museum kan worden uitgebreid. Het nieuwe gebouw, waarvan twee kamers ingenomen zijn door het legaat- Kok, is in Juli geopend. Een der keu kens van dat perceel werd veranderd in een oude apotheek. Het aantal bezoekers bedroeg 1820. De Vereeniging ontving dit jaar een rijks subsidie van f 300. Achter het verslag volgt, na de jaar- lijksche lijst van aanwinsten, een opstel van den heer O. G. II. Heldring over de oprichting eener Zondagschool te Amersfoort in 1568, waarvan o.a. de merkwaardige ordonnantie van 10 Jul 1568 is afgedrukt, waarbij den kindereu o.m. verboden wordt, om in een herberg te gaan, op straat te dansen, om geld te spelen enz. De heer W. Croockewit W.Azn., breekt opnieuw een lans voor de echtheid van het Amersfoortsche stokjevanOlden- b a r n e v e 11, tegenover het stokje, dat het Vondel-Museum te Amsterdam bezit en dat z. i. valscli is. Uit de gebouwen-kroniek, die het slot vormt van het boekje, blijkt weer, hoe veel oude gebouwen er telkens door bouwvalligheid, maar vaak ook door on kunde en gebrek aan piëteit, te gronde gaan. Wanneer er een Volksavond wordt gegeven en er staat op het programma: muziek, afgewisseld met voordrachten, dan kan men er van verzekerd zijn, dat er velen een dubbeltje offeren om daar bij te zijn. Dat bleek ook weer over duidelijk Zondag 21 April, toen het symphonicoikest „Jubal" een Volkscon cert gaf in Amicitia, terwijl de hecren L. v. B. en S. eer.ige komische voor drachten ten beste gaven. Zelden zagen we de groote zaal van Amicitia zoo propvol. Tot vlak aan het tooneel zat het publiek, terwijl velen zich, tot zelfs in de vestiaire, met een staanplaatsje vergenoegden. „Jubal" had een keurig programma en wanneer we zeggen, dat dit de beste uitvoering is geweest, die we van dit symphonieorkest gehoord hebben, dan ligt daar tevens in opgesloten dat we veel vooruitgang hebben kunnen eonsta- teeren. Bij vorige uitvoeringen wisten we reeds veel goeds aan te stippen, maar zooals we het orkest deze twee koeren hoorden spelen, hebben we liet nog nier eenmaal gehoord. Vooral Maandagavond werd er. zeer goed ge speeld. De zaal was toen slecht bezet hetgeen het orkest in zooverre ten goede kwam, dat de temperatuur niet zoo ondragelijk werd als Zondag. Het was toen verbazond warm in de zaal en de snaarinstrumenten ondergingen ook den invloed der al te groote warmte. Bijzonder veel succes werd beide avonden bereikt met Lange's „Grossmüt- terchen". Vooraf deelde de Voorzitter mede, dat inej. Ida v. d. Leek de solopartij daarin zou vervullen. Niet echter alleen voor viool ook voor alt kwam daarin een zeer mooie passage voor. De altist is te bescheiden om bekend te laten maken, dat hij de solopartij zal vervul len, maar niettegenstaande dat, willen we het verklappen, dat het de heer J. W. Radersma was, die in dit nummer correct en zoo geluidvol de tonen aan zijn alt wist te ontlokken. Zijn instru ment klonk bijzonder fraai. Mej. v. d. Leek, hoewel zeer verdienstelijk spelend, was minder gelukkig, d w. z. wat het doorklinken van haar viool b.treft. Het con sordino dempte wel wat al te veel het geluid, zoodat veel van de klank schoonheid verloren ging. Maar zooals gezegd, zij speelde zeer correct en het luid applaus na dit nummer was een dankbaar succes voor haar, zoowel als voor den heer Radersma. Dat de heer Jochems de trombone solo uit de Aria aus „Die Zauberflöte' goed speelde spreekt van zelf. Een bij zonder woord van hulde raeenen we echter ook nog te moeten brengen aan den heer Pouw, die zijn clarinet meer en meer gaat beheerschen en zijn partij zeer verdienstelijk blies. De heer G. Bikkers heeft met deze twee concerten eer in gelegd. Veel komt er natuurlijk aan op lust in ijver der loden, maar vaak nog veel meer op den dirigent. Het is geen gemakke lijke taak een dilettantenorkest te leiden De spelers zijn zoo uiteenloopend wat aanleg en capaciteit betreft. Dat het niettegenstaande de vele moeilijk heden gelukt dergelijke uitvoeringen te geven pleit zeker wel voor de goede en degelijke leiding. De lieeren L. v. B. en S. en we zouden hier nog bij willen voegen de heer van Eimeren, zorgden voor een uit bundig lachsucces. Dat we den heer van Eimeren hierbij noemen, zal niemand vreemd vinden, als wc er bij zeggen dat deze zorgde voor de grimeering, die zeker ook veel tot het succes bij droeg. De voordrachten deden de geheele zaal aanhoudend schudden van lachen. De heeren v. B. en S. weten hun voordrachten goed te kiezen en zeer juist maken ze menigmaal iets toepasselijk op Amersfoortsche toestan den en dat trekt natuurlijk enorm. Beide heeren dragen uitstekend voor en beschikken over een goed stemgeluid, zoodat ze tot achter in de zaal goed te hooien zijn. Dat zij veel bijdroegen tot het succes van den avond spreekt van zelf. De Amersfoortsche Tram. Gisterenavond werd in „de Zwaan" een vergadering gehouden van belang stellenden in het blijven voortbestaan van de Amersf. Tram, bijeengeroepen dooi den heer M. de Pool. Een 70-tal hoeren hadden aan den oproep gehoor gegeven De heer de Pool leidde de ver gadcring ongeveer als volgt in. Mijne Heeren! Als degeen, die het initiatief genomen heeft tot deze ver gadering, valt mij de eer te beurt, de leiding ervan op mij te mogen nemen. [Iet doel dezer vergadering is U allen wel bekend. Het gaat er om de tram in het leven te houden. Vóór ik echter de discussie open, wil ik in het kort nagaan de geschiedonis van de tram. Toen, naar ik meen, in 1902, het nieuwe station gebouwd werd, namen enkele burgers, die het goed met onze stad meenden het initiatief, om dat veraf ge legen station 'door een modern middel van vervoer te verbinden met het cen trum van de stad. Met veel moeite is het toen gelukt het benoodigde kapitaal bijeen te brengen. Ik wil nu nog een woord van hulde brengen aan die heeren voor hun goede daad. Des te meer is het te bejammeren, dat de financiecle resultaten niet gunstiger zijn, maar dit heeft de Amersf. tram gemeen met tal van tramondernemingen in andere kleine steden Ook daar is het in de eerste jaren niet voor den wind gegaan, maar ook zijn er plaatsen waar eemgo jaren na de oprichting winst, zij het dan ook kleine winst, wer:l gemaakt. Zoo ik zeg, is het ook in Amersfoort niet voor den wind gegaan. In het be gin van 1906 zag het Bestuur van de tram zich genoodzaakt zich tot den Raad onzer Gemeente te wenden om een be langrijke subsidie. Burg. en Weth. heb ben daarover bij schrijven van 17 Decem ber 1906 hun meening gegeven en zjj kwamen tot de conclusie, dat de hoogere subsidie niet kon worden toegestaan. Na breedvoerige discussie besloot de Raad daarop een commissie van 5 leden te benoemen, om te onderzoeken op welke wijze de tram zóu kunnen worden geholpen. Zoo U bekend is luidt het advies van de meerderheid ook ongun stig. Nu ligt het niet in mijn bedoeling itiek te oefenen op het advies van die commissie. Ik wil me enkel stellen op het standpunt van de minderheid, bestaande uit een lid, waarvan in het advies het volgende staat. „Eén lid der commissie is van oordeel, dat een geschikt middel van verkeer met het station zeer zeker een van die punten s, waaraan eene Gemeente hare bijzon dere zorg heeft te wijden. Niettegen staande de oprichting van de spoorhalte aan de Koppelpoort, die een deel dei- passagiers tot zich heeft getrokken, is het vervoer per tram niet gedaald, maar zelfs nog vooruit gegaan waardoor het aantal passagiers in 1906 bedroeg 85 319. Hieruit blijkt, naar het oordeel van dit lid der commissie, dat de behoefte aan een goed communicatie-middel met het station zich bij vele inwoners doet ge voelen; al bereikt de tram niet alle stads gedeelten, hare richtig over de Varkens markt, Langestraat en Kampstraat brengt toch het voornaamste deel der binnen stad met het station in verbinding. Ophef fing van de tram zal voor dat gedeelte van de Gemeente niet alleen groot on gerief veroorzaken, maar als achteruit gang moeten worden aangemerkt. Boven dien bestaat het gevaar, dat opheffing van het eenige doelmatige verkeersmid del in onze Gemeente naar buiten een zeer slechten indruk zal maken en dat de vestiging in de Gemeente, die in de laatste jaren nogal belangrijk is geweest, in de toekomst daaronder zal lijden. Wordt de tegenwoordige tram maatschap pij die steeds getracht heeft al het moge lijke te doen om aan de behoefte van het verkeer tegemoet te komen, door het gebrek aan voldoenden steun genood zaakt het bedrijf op te heffen, dan is te voorzien, dat de Gemeente gedurende een lange reeks van jaren een noodig verkeersmiddel zal moeten ontberen." Deze woorden wil ik tot de mijne maken, omdat ik overtuigd ben, dat het niet in het belang van Amersfoort zal zijn als de tram ophoudt te be staan. We hebben er nu een, we moe ten zorgen dat we die houden. Om nu de debatten te bekorten, wil ik u voorlezen wat ik meen, dat er gedaan moet worden. Men trachte door vrijwillige bijdra gen, gedurende bijv. 5 jaar een zoo groot mogelijke som bijeen te brengen, en stelle dit bedrag beschikbaar als subsidie voor het instandhouden van de tram. Ik kan U meedeelen, dat ik op mijn oproep ongeveer 150 kaartjes heb ont vangen terwijl de heer Houbaer van de Langestraat mij zoo juist een lijst heeft ter hand gesteld met ook nog 52 handteekeningen. Wanneer nu alle burgers, die sym pathie voor de tram hebben, deze sym pathie willen omzetten in een kleine bijdrage en we krijgen zoodoende bijv. een duizend gulden bijeen, dan moeten we ons tot den Raad wenden met het verzoek, om hetgeen minder dan f 2800 per jaar door particulieren wordt bijge dragen, als subsidie van de gemeente te willen voteeren. 't Is uiterst moeilijk voor den Raad van een Gemeente, waar de dubbeltjes nu niet zoo voor het grijpen zijn, ecu belangrijke subsidie te geven voor een communicatiemiddel dat niet voor de geheele plaats voldoet. De zaak wordt echter geheel anders, wanneer een aan tal belastingbetalende burgers eerst een som bijeen brengen. Dan zal de meer- dorheid van den Raad mogelijk wel geneigd zijn steun te verlecnen. Vervolgens moet er een vereeniging worden gesticht van „garanten dei- Am ersfoortsche tram." Een aantal menschen zullen zich tot een bijdrage verbinden, maar door ver trek, overlijden of anderszins zullen veel personen afvallen. Wanneer we dan een vereeniging hebben kan er steeds voor nieuwe le den gewerkt worden. De vergadering benoemc vervolgens een comité, dat de statuten dezer ver eeniging opstelt. En ten slotte: Uit de vergadering stelle zich 10 a 12 personen disponibel, die met lijsten de burgerij willen be zoeken om garanten te werven. Dikwijls heb ik ondervonden, dat wanneer men een lijst stuurt met iemand, die daarvoor gehuurd is, dat er dan niets van terecht komt. Doen 10 of 12 heeren dat werk, dan brengen we aar dig wat geld bijeen. Hiermee ben ik aan 't slot. Voor ik de discussie open deel ik nog mede, dat ik sympathiebetuigingen heb ont vangen van de heeren J. W. Middel burg, II. van Hasolen, M. W. E. de Jong en F. Wosseling, die verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Eu thans open ik do debatten. De heer A. Herschel wenscht in de eerste plaats een woord van dank te brengen aan den heer de Pool voor het nemen van het initiatief in deze zaak. Hij twijfelt niet of zijn pogingen zullen succes hebben. Volkomen onder schrijft hij de ontwikkelde denkbeel den en is gaarne bereid tot medewer king. De heer T e e n g s vraagt of er ook een bepaalde termijn is, tot hoelang de tram kan blijven rijden. De heer Pels Rij eken deelt mede, dat de uiterste termijn voor het hou den der algemeene vergadering is 31 Mei. Zijn er geen voorstellen tot sub sidie gekomen, dan moet hij 3 weken van te voren een voorstel op de convo catie brengen tot likwidatie van de tram. Komt er nu een garantenvereeniging dan kan dat punt wel worden ingeleid op de algemeene vergadering, maar mogelijk worden uitgesteld. De heer de Pool wil het ijzer sme den nu het heet is en aanstonds een comité benoemen. De heer E. van Vollenhoven wenscht eerst een lijst te laten rondgaan en te weten wie er lid willen worden. De heer de Pool. De lijst is al klaar, hiei hebt u er een. De heer II e r s ch e 1 vindt het beter nu geen lijst te laten circulecren, maar acht het beter deze te stellen in handen van het comité. De heer Van Nieuw en huizen vraagt of er geen verandering kan komen in de exploitatie. Het pikpaard kan wel worden afgeschaft en dat scheelt al weer f 1ÜOO per jaar. De heer de Pool acht het moeilijk daarover een oordeel te vellen. Maar eerst moet er gold zijn, dan kunnen we pas invloed op het Bestuur oefenen. De heer Pels Rij eken wijst er op dat hetgeen de heer van Nieuwenhuizen wil, onmogelijk kan. Óp voorstel van den heer Blom be noemt de voorzitter nu het comité voor de Garantenvereeniging, en wel de heeren J. H. v. d. Meijden, J. v. d. Plank, C. Th. tor Maat, J. Sinnige, J. Teengs en A. Herschel. De heer v. d. Meijden wil wel het mandaat aanvaarden onder voorwaarde, dat eerst grondig wordt onderzocht hoe verbetering kan worden gebracht in de exploitatie van de tram. Na eenig discussie verklaart de presi dent-commissaris van de tram, de lieer Pels Rijcken, dat er z. i. geen bezwaar zal bestaan het comité inzage te ver strekken van de exploitatie. Alle heeren verklaren zich bereid zit ting te nemen in het comité. De heer Blom stolt nog voor den heer de Pool bij acclamatie ook daarin te benoemen. De heer de Pool zal zeer gaarna mede zitting nemen. Alsnu circuleert de lijst, waarop voor- loopig voor ruim f 300.- wordt getee- kend. De voorzitter benoemt nu de commissie om verder met de lijst rond te gaan. Daartoe verklaren zich bereid de heeren M. I. de Haas, P. J. Frederiks, J. C. Reuten, L. Houbaer, Th. Bianchi, W. Schwemmer, E. J. Ruitenberg en C. van Coeverden. Het comité zal nog enkele hecren uit- noodigen zitting te nemen in die commissie Alvorens de voorzitter de vergadering zal sluiten wenscht hij in de eerstejplaats eenwoord van dank te brengen aan de plaatselijke pers, die hem zoo zeer heeft gesteund in de pogingen om deze ver gadering te beleggen. In de tweede plaats aan den heer Schwemmer, die gratis zijn lokaal heeft beschikbaar gesteld en in de derde plaats aan de heeren voor hun opkomst. Nadat de heer Sinnige nog een woord van dank heeft gebracht aan de heer de Pool voor zijn bemoeiingen sluit deze le vergadering. Burgerlijke Stand. van 19 tot en met 23 April GEBORENGijsbertus Ilcrmanus Gerardus, z. van Peter Lambrcchts en Petronella Wegen. Mattias, z. van Jan de Gooijer en Elisabeth Gouda. Cornelia Pietertje d. van Picter Pliilip- pu8 Gregorius en Dirkje van Zijll. Antonie, z. van Jan Jochems en Grietje Maria van Straten. Anna Catharine, d. van Jan Hermauus Frecde en Anna Elisabeth Brandscn. OVERLEDEN: Ephnïm Schötifeld, oud 82 jaren. Everhardus Dirkse, oud 17 dagen. Ilcrmina Johanna van Karshergen, oud 10 jaren. Christi- aan van Lottuui, oud 1 dag. Chris tina Meijer, oud 2 weken. Frederik Jan Dieteker, oud 52 jaren. Jouko de Jong, oud 19 jaren. 384ste Staaf «loterij. Derde klasse. Trekking van 22 en 23 April 1907. (1000 loten) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 6337. Prijzen van f 45. 1009 2315 2338 3501 3524 6302 15230 15236 15890 15892 15910 15916 15928 17073 20007 20341 20374 20782 Te zamen 19 prijzen. Aanbevelend, MAGAZIJNEN: j «ortcgraclit 16. J itIiiiirüuinzeil 29. HOF 38 :-: AMERSFOORT. Levert op Maat alle soorten Schoenen zoowel het fijnste genre als de eenvou digste werk mansschoenen. Aanbevelend als boven. Timmerman en Makelaar. IVEYE1I8ISGEI/ II. Nieuwe uitgaven van C. L. G. VELDT, Amsterdam. Wat leert de WETENSCHAP om trent de kennis van ons eigen Ik Men leze: P. E. LEVY. I»e wil verstandelijk ontwikkeld en toegepast als geneesmiddel. Vertaling van HENRY ESHUIJS. 2e goedk. druk fl.35, gebonden fl.G5. Th. RIBOT. lie ziekten van l»et Geheugen, f Igebonden 1'1.40. Th. RIBOT. Xieli-zeir te zijn. (De ziekten der Persoonlijkheid), f 1. gebonden I" I.40. Dr. P. MOULIN. Magnetisme en Somiiabulisiue, tweede herziene druk, fl.gebonden i'1.40. Prof. ELIE METCIINIKOFF. De onevenredige ontwikkeling der Mcnsehelijke Natuur, grondoor zaak van ons gebrek aan levensgeluk. Vertaling van IIENRY ESIIUIJS. t 2.50, gebonden f 3. ACCOUNTANT, Lid le klasse van den Nederlandschen Bond van Accountants. Beheer en administratie van vermogens. Opmaken van Hiaten voor de Vermogensbelasting.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3