Gemengd. Stadsnieuws. Gemeenteraad. Zoo schrijft o.a. de Nieuwe Baarn sche Courant het volgende: Geef ons Kuypcr terug, dit moet thans de leuze worden van de A. R partij, na de jongste ervaringen. De liberale organen heffen een hoon gelach aan, dat Kuyper officiéél niet geraadpleegd is bij de crisis door Schim melpenninck, die opdracht had van II. Majesteit om met de leiders van rechts samenspreking te houden. De A.-R Rotterdammer heeft in een uitnemend hoofdartikel aangetoond, dat het pas secron van Kuyper een bewijs is van politieke verwording, waartoe het mee doen onzer partij aan het rechtsche bloc heeft bijgedragen. Dit orgaan ziet verbetering van dezen toestand tegemoet als het C'entraal-Coinité onzer partij eens flink principieel uit den hoek komt. Ons komt het voor, dat verbetering zal intreden als Kuyper de leiding der A.-R. partij in de Kamer weel- op zich neemt, want daar worden de zaken toch afgedaan. Zooals de toestand nu is, kan 9cbimmelpenninck met het volste recht zeggenik had alleen te onder handelen met de verschillende groepen uit de Tweede Kamer, en daar staat Kuyper buiten. Heemskerk en Taluia hadden kunnen weigeren om in onder handeling te treden met den voorzitter der Eerste Kamer indien de eminente leider onzer partij er buiten werd ge houden. Waarom ze dit niet gedaan hebben, weten wij niet. Alleen dit staat vast, als er een zetel in de Tweede Kamer voor Kuyper wordt opengemaakt en deze aanvaardt dieu zetel, dan kan hij niet gepasseerd wor den, gelijk nu en moet een ieder hem als leider der A.-R. partij erkennen. Laat daarom ons volk thans toonen, dat het Kuypcr met wil missen als leider in en buiten de Kamer. Nu onze tegen standers jubelen, dat zijn invloed uit is, moet de A.-R. partij als één man opstaan en toonen, dat wij de man, die om de vreeze Gods zoozeer gehaat wordt, ons vertrouwen ten volle waardig keuren. Er kan pressie uitgeoefend worden op Kamerleden, dat zij een van allen hun zetel open maken voor onze leider. En welk district zal het zich niet eeueeere rekenen, Kuyper in de Kamer te brengen? Ook zal onze leider niet langer weiger achtig zijn om weer op te treden in de Kamer, als hij ziet, dat het volk hem noodig heeft. Niet dat wij het welzijn eener partij afhankelijk stellen van een mensch, maar omdat wij de gaven die God schenkt niet gaarne ongebruikt zien blijven, daar om vragen wij dringend aan onze A.-R. Kamerclub: Geef ons Kuyper terug in de Kamei, en wend daartoe al uwen in vloed aan bij hem, dat hij zich bereid verklare één uwer zetels in te nemen. Daarmee zult gij het A.-R. volk een grooten dienst bewijzen. Dr. Eduardo Abren, lid van de Por- tugecsche Academie van Wetenschap, schrijft in de Herald over een man van 119 jaar: Francisco José, geboreu te Paradella, Amares, in 1788. José is kort geleden op een medisch congres te Oporto vertoond als een prachtig exemplaar van een volkomen gezond grijsaard van het Lusitanische ras. Ge breken des ouderdoms zijn bij hem nog niet te bespeuren; hij is nog een goed schutter en kan nog allerlei werkzaam heden verrichten. José heeft gediend in het Portugee- sche leger, dat in 1810 gevochten heeft tegen de Franschen onder Napoleon I. Hij heeft verder meegemaakt het beleg van Oporto in 1832 en den opstand in de provincie Minlio in 1846. Indertijd werd een jong Engelschman Abboth geheeten, in Saloniki door roo- vers ontvoerd. Nu ontvingen de ouders een brief, waarin hun gemeld werd dat hun zoon gezond en wel is en ze drin gend werden uitgenoodigd een losgeld van 24 duizend p. st. te willen storten waar en hoe deze som betaald moet worden zullen zij spoedig berichten. Zij eindigen hun brief met den raad er vooral het Britsche consulaat niet in te kennen of er publiciteit aan te geven. Van Jaap Eden wort het volgende verteld Toen hij voor de eerste maal te Parijs kwam, liet hij zich niet op de wielerbaan zien, maar gaf er de voorkeur aan op een roadracer een uitstapje te maken. In allersnelst tempo reeds hij den weg af, maar tot zijn verbazing werd hij op Jen voet gevold door een andere wiel rijder. Jaap deed wat hij kon om den vreemden snoeshaan te ontloopen, maar hoe hij ook aanspurtte, de ander bleef hem volgen. Eindelijk vond Jaap 't maa liet best om vriendschap te sluiten met zijn schaduw, en weinig bedreven in de Fransche taal, reikte hij hem zijn kaartje toe: Jaap Eden, Amateur-Wereldkam pioen 1895. De onbekende tastte in den zak en beantwoordde de beleefdheid van den Hollander met zijn kaartje: Dudovoe Morin, Grand Prix 1895. Onder het opschrift „het Parijsche raadsel" schrijft de Parijsche correspon dent van de „Nieuwe Ct." 23 April: Naar de „Presse Associée" meedeelt, wordt onder de huwelijksaankondigingen dezer dagen het voorgenomen huwelijk vermeld van Jean Raynaud en mevrouw Labrosse, weduwe Cortembert. De aanstaande krijgt tot echtgenoot den vader van de vrouw, met wie haar vader, in tweede huwelijk getrouwd is en bij wie hij twee zonen heeft. Vandaar de volgende verzwageringen: Mevrouw Cortenbert wordt de schoon moeder van haar stiefmoeder. Zij wordt tevens schoonmoeder van haar vaderen de groot-schoonmoeder van diens zonen. Jean Raynaud wordt de schoonvader van zijn eigen dochter, de schoonzoon van zijn schoonzoon, de stiefvader van zijn kleinkinderen. Hij wordt ook de stiefvader van zijn schoonvader en de stiefzoon van zijn eigen dochter. Met nog eenige andere consequentiën, die een genealoog er gemakkelijk uit kan trekken, doet liet bovenstaande vrijwel concurrentie aan het Nijuieegschc raadsel. Kleine oorzaken, groote gevolgen. liet tooncel stelt voor den publieken weg te Anna-Jacobapolder, gemeente Sint-Philipsland, een drietal weken ge leden. Twee jongens gooien met keien. Een projectiel breekt een glasruit. Beide jongens werpen de schuld op elkaar. Moeder van A. zoekt moeder van B. op, om het zaakje op te helderen. De laatste beweert„Jouw jongen heeft het gedaan", de eerste hetzelfde van moeder A's jon gen. Beide vrouwen blijven bij haar be schuldiging. Moeder van A., verbolgen en gegriefd„Nou, als mijn jongen het dan toch gedaan heeft, zal ik j o u wel vinden." Moeder van A. af. Kort daarop ontmoet moeder van A. haar tegenstandster en slaat haar met haar schoeisel, in casu oen klomp, op het hoofd. Moeder van B. klaagt over hoofdpijn, moet rust nemen, wordt bed legerig en is in het laatst der vorige week overleden. Moeder van A. is voorloopig in hech tenis gesteld. (Tel.) I>r. Kuypci-s vereerders. „Land en "Volk" deelt mede, dat bij het dezer dagen plaats gehad hebbend faillissement van den katholiek Bijvoet te Blocmen- daal, gevolgd door dat van de katholieke juffrouw Westmeier te Amsterdam, „eene vrouw van avontuurlijken aanleg" is uit gekomen, dat deze vrouw eene aanzien lijke som geld, die in de duizenden liep, aan dr. Kuyper heeft gegeven en dat deze is aangenomen ook. Het blad onderstelt, dat het geld voor verkiozingonskosten bestemd is geweest. Het is echter natuurlijk ook mogelijk, dat het geld voor dr. Kuyper persoonlijk gegeven is. In ieder geval is het merk waardig dat de voormalige felle papen bestrijder nu met paapsch geld begiftigd wordt. Een bewijs wel, dat de ver eering voor 's mans reactionaire daden op maatschappelijk gebied bij de schenk ster heel wat sterker was, dan de af keer dien zij voor den godsdienstvijand gevoeld moet hebben. II. V. Terwijl te Heusden iemand, die er tamelijk „sjappic-achtig" uitzag, zich vermeide naar 't vogelschieten te kijken, werd hij vriendelijk door een paar marechaussees aangesproken, die hem in een minimum van tijd heel voorzich tig volgens de regelen der kunst een paar ijzeren manchetten aandeden, waarna het drietal, de deugd natuurlijk in 't midden, zich begaf naar het druk be zochte gebouw aan welks gevel hot uithangbord hangt: koninklijke mare chaussee. De gearresteerde bleek een sujet, betrokken bij een deze weck te Amsterdam plaats gehad hebbenden dief stal. Telegraphisch was de politie van zijn verblijf te Heusden verwittigd. K£e ii ii isge vi u g. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT Gezien artikel 33 der Kieswet. Brengt ter openbare kennis, dat de door het gemeentebestuur genomen beslissingen op de ingekomen verzoekschriften om ver betering der Kiezerslijst 190719'-8 voor deze gemeente, voor een ieder ter Secretarie zijn nedergelegd en in afschrift tegen beta ling der kosten verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 25 April 19U7. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Agenda voor de openbare vergadering van den raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 April 1907, te half twee ure. 1. Rapport van Burgemeester en Wet houders betreffende het voortbestaan der Amersfooitsche tram en rapport van de commissie uit den Gemeenteraad betreffende het voortbestaan der Amersfoortsche tram. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de school tweede soort in de Hellestraat, 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot toekenning van eene gratificatie aan don onderwijzer C. A. Heunks. 4. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders betreffende den aanvang van den meuselcursus. 5. Rapport van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het verlof, ver leend aan den onderwijzeres A. M. D. Boer winkel. 6. Rapport van Burgemeester en Wet houders, betreffende een adres van A. van der Pol, houdende verzoek tot teruggave van door hem gestoi'te gelden. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Bouwverorde ning vastgesteld door Gedeputeerde Staten van Utrecht. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener verordening, houdende verbodsbepalingen tot het stel len van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn tot den aan leg van straten, grachten en pleinen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de verordening no. 4, houdende verbodsbepalingen tot het stellen van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd is voor don aanleg van een straat, gracht of plein. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van het bestuur van het Diaconieschool-fonds der Ned. Herv. gemeente tot afwijking van de Bouwverordening en tot het mogen heb ben van een uitweg naar het Plaansoen, 11. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van A. Los, daarbij verzoekende adressant ver gunning te verleenen tot het bouwen van een woonhuis. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van rooilijnen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot schenking en onderhandsche ver koop van eenige gemeente-eigendommen, ge bruikt in het tijdelijke gemeente ziekenhuis. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot samensfelliug der stembureaux. 15. Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van het hoofdbestuur van den Algemeenen Neder- derlandscheu Politiebond, tot het geven van eene subsidie. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van verordeningen tot heffing van legesgelden ter secretarie on tot het verkrijgbaarstellen van stukken, die aan den Raad worden overgelegd. 17. Vaststelling van het primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar hot inkomen over het dienstjaar 1907. 18. Vaststelling van het le suppletoir ko hier der straatbelasting over het dienstjaar 1906. 19. Rapport en vorstel van Burgemeester en Wethouders, betreifende een adres van regenten van het St. Pieters en Bloklands gasthuis tot afwijking van de rooilijn. Dinsdag a.s. te hall twee ure konil de Raad onzer gemeente bijeen en als eerste punt komt op de agenda voor het Tramrapport. Nu er van particuliere ijde pogingen worden gedaan de tram te behouden, wil het ons voorkomen dat dit punt wel zal worden uitgesteld- daar de Raad onder de huidige om, standigheden zeker nog geen beslissing zal willen nemen. Burg. en Wetli. stellen voor afwij zend te beschikken op het verzoek van A. van der Pol om teruggave van door hem gestorte gelden voor de overname van een straat. Door het Bestuur van het Diaconie schoolfonds der Ned. Hervormde ge meente is een verzoek ingediend om een uitweg te mogen maken naar het Plantsoen aan welke zijde de gevel van de onderwijzerswoning van de te bouwen Diaconieschool, zal komen. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Het verzoek van A. Los oin vergunning tot het doen houwen van een huis aan den Heiligenbergerweg stellen B. en W. voor te wijzen van de hand. Vaststelling van verordeningen tot heffing van legesgelden ter secretarie de mooie naam voor een nieuw soort belasting. Wanneer dit voorstel wordt aange nomen zal men op het stadhuis niets meer voor niets krijgen, tenzij men onvermogend is. Zoo zal elk bewijs van inschrijving vau geboorte, huwelijk ot overlijden 10 ets. Jcoston, een bewijs van goed gedrag 25 cents enz. Tevens zullen te koop worden gesteld afdruk ken vau voorstellen, rapporten, adressen en andere stukken, die den Gemeente raad worden overgelegd en vanwege de secretarie gedrukt worden. Dat kost je voor elke bladzijde, folio formaat, gedeelten voor geheel genomen 5 cents. Enz. enz. De R.-K. kie8vereeniging „Recht en Orde" vergaderde Donderdag in liet Valk je." Een verzoek van de verceniging Han del en Nijverheid, om adhaesie te betui gen aan haar adres, inzake verbetering der marktplaatsen, werd voor kennisge ving aangenomen. Voor de definitieve candidaatstelliug voor leden van de Prov. Staten zal het besluit van de r.-k. centrale kieavereeni- gmg worden afgewacht. Een mededeeling van het aftredend lid, den heer D. P. Hamers, dat hij zich herkiesbaar stelt, wekte een daverend handgeklap. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school 2de soort aan de Hellestraat, is opgemaakt als volgt: 1. Mej. J. A. Poortman, te Amersfoort 2. Mej. A. C. Bongers. te Eemnes 3. Mej. R. Simons, te Amersfoort. Heden, 27 April herdenkt de algemeene overste van de congregatie der „Zusters van O. L. V." den dag, waarop zij, 50 jaar geleden, in de orde trad. Zij heette in de wereld mej. I. M. T. Ilanlo, lid van de bekende Auistcrdamsche familie. Daar de superieuren der 24 staties in don lande verleden week voor de jaar lijksche bijeenkomst in liet Moederhuis te Amersfoort vereonigd waren, is toen reeds het feest in besloten kring gevierd. Daarbij was ook tegenwoordig mgr. Hendrikus Van de "\Vetcring, aartsbis schop van Utrecht. De Kinsvereeniging „Geloof en Liefde' heeft in hare vergadering van Donderdag j.l. tot candidaten voor het Kiescollege der Ned. Hervormde gemeente gekozen de heereuG. Blok, G. Boshuizen, J. Busquet Sr., II. J. van Hensbergen, B. Ruitenberg H.z., II. Kremer, K. Teeling, J. Bolk en A. van Drie, aftre dende leden. Voor de vacature C. Boswinkel (aftre ding 1908) werd gesteld de heer H. M. Brouwer, Hooglandscheweg 28. Vijf minderjarigen, die in Duitschland werkeloos waren geworden, zijn Woens dag door de politie op transport gesteld naar hunne woonplaats Amsterdam. Met ingang van 1 Mei aanstaande is benoemd tot comuiic9 ter directie der registratie en domeinen te 's-Gravenhage, dc heer A. J. Rant, candidaat-notaris aldaar, vroeger alhier wonende. De afdeeling Amersfoort van Volks onderwijs houdt een algemeene leden vergadering op Maandag 29 April 1907 des avonds S uur in de Zwaan. De agenda- vermeldt de volgende punten 1. Algemeene vergadering. 2. Verkiezing afgevaardigde. 3. Rekening en verantwoording. Ingekomen stukken. In 't bijzonder vestigen we de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voor komende advertentie van het concert op Maandag 6 Mei. De behoeftige omstan digheden, waarin een groot gezin, van een te dezer stede bekend musicus, is achtergebleven hebben eenige heeren het initiatief doen nemen tot liet organi- soeren van dit concert. Het symphonie- orkest „Jubal" zal belangrijk versterkt worden terwijl wij reeds eenige namen hoorden noemen van solisten die ons een avond voorspellen van waar kunst genot. Gaarne bevelen we dit concert dan ook met warmte aan vooral om het goede doel. Er circuleoren reeds eenige lijsten, we hopen dat er ruim op geteckend zal worden. Do minimum enlree is f 1. maar er mag gerust voor hooger bedrag worden geteekend. Hoe meer er inkomt, hoe meer dit concert aan zijn doel zal beantwoorden. Het Nuts-concert. Het concert laatsleden Woensdag voor de leden van hot departement Amers foort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gegeven was in één woord prachtig. De nummers voor strijkorkest werden onder leiding van onzen be kwamen Heer Van Aaken onberispelijk artistiek uitgevoerd en treffend was het schoone klankgehalte dat de uitvoeren den aan hun voortreffelijke instrumenten wisten te ontlokken Mejuffrouw Annie Verbeet beschikt over een klankvolle heldere Sopraanstem, die in alle regis ters goed aanspreekt. Haar zangtechniek is zeer ontwikkeld, zoodat figuren en trillers volkomen tot hun recht komen. Daarbij is haar voordracht zeer muzikaal en haar uitspraak vooral te roemen. Haar Intaliaansche liederen waren prachtig; ook niet minder haar Hollandsche, het eerste innig en het tweede schalksch voorgedragen. En wat te zeggen van het bewonderenswaardige vioolspel van Me juffrouw Georgine van Aakcu. Schitte rend droeg ze het concert No. 2 van Wieniawski voor waar uit haar ver bazende techniek en in de Romance haar gevoelvolle voordracht bleek. Als zo het nog niet is, wordt ze ongetwijfeld een der grootste vioolartisten. Haar in strument heelt een overheerlijke klank. Ze trof het, zoo onverbeterlijk met de piano begeleid te worden door onze pianiste Mejuffrouw Joh. Wolter. Het concert was een avond vau het hoogste kunstgenot. Dit durft de ver slaggever gerust te verzekeren, al was het hem tot zijn groote spijt onmogelijk de tweede afdeeling mede te genieten. Henrl Hendriks. -j- Daar werd gisteren het stoffelijk over schot van iemand aan den schoot der aarde toevertrouwd wiens plaats niet gemakkelijk te vervullen zal zijn. Met Henri Hendriks is iemand ten grave gedaald die, zij het dan ook in bescheiden kring, zijn heerlijke gaven en artistieke kunst steeds belangeloos beschikbaar stelde daar waar het een goed doel gold. Juist zijn groote be scheidenheid was misschien oorzaak dat hij nimmer op don voorgrond kwam maar allen die hem intiem gekend heb ben zullen bevestigen dat hij was een kunstenaar, een artiest, een genie dat helaas te weinig uitslaande kracht bezat om zich naar buiten te ontwikkelen. Hulde daarom aan zijn nagedachtenis en dat zijn kunst door velen op prijs gesteld werd bewees ons gisteren de groote belangstelling bij zijne teraarde bestelling, velen waren opgegaan naai den doodenakker om hem dc laatste eer te bewijzen en het was den velen be langstellenden aan te zien dat zij zeer onder den indruk verkeerden van het zoo onverwachte verscheiden van dezen zeer verdienstelijken musicus. Zijn nagedachtenis zal bij velen die met hem samengewerkt hebben in dank bare herinnering blijven. Op dc Veemarkt van Dinsdag j.l. golden Vette koeien van f180f225. Kalf 1200— f240. Guiste f130— 1170. Kalfvaarzen f 1301180. Guiste f 110— 1140. Pinken f 60— 80. Stieren f 80f 120. De slangenwagen van de politie is thans ook voorzien van standpijpen met dubbele afsluiting, naar het systeem voorgesteld door den opperbrandmees- tcr den heer J. A. Schoterman. De Amsterdainsohe Vereeniging voor de bevordering van jacht- en terrein- rijden heelt het voornemen a.s. Zondag in de Omstreken van Amersfoort een jachtrit te houden. De le luitenant C. A. Prins, instructeur aan de Rijschool, zal als jagermeester optreden. De deel nemers komen te elf uur voormiddag samen aan het begin van den Leusder- weg. De bij het 5e reg. infanterie be noemde majoor H. J. Inderweij zal waarschijnlijk worden belast met het bevel over het 2e bataljon, dat het laatste jaar gecommandeerd werd door den luitenant-kolonel, adjudant van H. M. de Koningin, R. J. Graaf Schim- melpenninck, die op 1 Mei a.s. zijn diensten aan het hof zal hervatten. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers werd besloten tot aanslui ting bij het plaatselijk comité voor de Tentoonstelling van Huisindustrie. Inzake dc salaris-actie zal aan ver schillende gemeenten een adres worden gericht met het verzoek zich te wenden tot Gedeputeerde Staten om verhooging der minima. Bij de verkiezing voor een lid van het Hoofdbestuur werden 10 stemmen uitge bracht op den heer A. Hart, te Amster dam en 5 op den heer E. J. van Dot eveneens te Amsterdam. De voorzitter deelde mede, dat hij zijn functiën in den Bond wenschte neer te leggen, daar hem de lust ont brak de leiding nog langer op zich te nemen. De R. K. Centrale Kiesvcreeniging in liet hoofd-kiesdistrict Amersfoort houdt morgen, Zondag 28 April, een vergade ring tot het stellen vari candidaten voor de verkiezing van 3 leden voor de Pro vinciale Staten. Dc bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde inillitie-hiitenants zullen 4 Mei worden beëdigd en in functie gesteld. De burger-schietvcreeniging „Prins Hendrik" is thans in het bezit van een vaandel, haar door het Bestuur geschon ken. iVaur aanleiding van «1e vele klachten, die bij ons dc laatste weken Inkomen over ketiiiet- bezorgen van De Ëemlaudcr, deelen wij mede, dat de bladen dooi ons aan liet postkantoor worden bezorgd, «f de schuld nu ligt bij de post of dat ze op andere wijze wegraken is ons nog een raadsel. Wij ver zenden de couranten geregeld aan allo abonné's. De Administratie.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2