Stadsnieuws^ Raadsverslag. exploitatiestelsel op te hetfen en te vervangen door staatsexploitatie. De heer F. 6. Waller sprak twijfel uit, of staatsexploitatie zooveel gunsti ger zou zijn voor het publiek en spe ciaal voor de werkgevers. Uit eigen ondervinding kan hij mcdedeelen, dat do spoorwegexploitatie hier veel beter is dan in België, waar men staatsexploi tatie heeft. Dezen laatstcn spreker merkte de heer Sanders in zijn repliek alsnog op, dat de werkgever» in dit opzicht hun belang niet goed inzien. Zij hebben van hun standpunt grooter belang bij een goede regeling van de arbeidsvoorwaar- dan bij de spoorwegen, welke alleen mogelijk is bij staatsexploitatie, dan bij een grooter of kleiner voordeel bij het vervoer. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort van Dinsdag den 30 April 1907 des nam. 1 '/2 uur. De Voorzitter Jhr. J. W. A. Barch- inan Wuytiers opent ten kwart voor 2 de vergadering, die werd bijgewoond door 15 van de 17 leden, terwijl afwezig waren zonder kennisgeving: de heeren van Beek en Mr. Heyligers. De notulen van 3 April werden na eene opmerking van den heer Jorissen, welke echter betrekking had op het verslag van de firma L. E. Bosch Zoon uit Utrecht, vastgesteld, zooals zij waren ontworpen door den Gem.-Sccretaris Mr. Dr. J. G. Ötenfcrt Kroese. Ingekomen waren van Gedeputeerde Staten le. De goedkeuring van hot raads besluit tot wijziging der begrootmg (onvoorziene uitgaven). Aangenomen voor kennisgeving. 2e. De goedkeuring van het raads besluit tot onderhandsche verhuring van terreinen. Aangenomen voor kennisgeving. 3e. De goedkeuring van het raads besluit tot af- en overschrijving van posten der begrooting van 1906. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Van B. en IV. het verslag der gemeente over 1900, hetwelk gedrukt zal worden en aan de leden rondgezonden. 5e. Proces-verbaal van boeken en Kas bij den Gem.-ontvanger. Ter Secretarie tor inzage der leden. 6e. Inlichtingen aangaande de H. B. S., gevraagd van de vorige vergadering, welke ter visie zullen worden gelegd. B. en W. wenschen echter, dat de Raad zelfstandig een oordeel vorme, waarom de Voorzitter als commissie vvenscht aan te wijzen de hoeren Gerritsen, Plomp, Van Esveld, Veis Ileyn en Mr. Heyli gers, waarmede de Raad zich z. d. en z. h. st. vercenigde. 7e. Van de Kamer van Koophandel eu Fabrieken het verslag over '06. Zal gevoegd worden bij het Gem.- veralag. 8e. Van „Het Groene Kruis" het verslag en de rekening en verantwoor ding over 1906 en de begrooting voor'07. Tor Secretarie ter inzage der ledeu. 9e. Van de .industrie- en Huishoud school' het verslag over '06. Ter Secretarie ter inzage der leden. 10e. Van „Handel en Nijverheid" nadere toelichtingen op het adres omtrent het marktwezen, welke behandeld zullen worden bij het eerste adres. Een verzoek van J. Lasonder en eerste weer, „zijn vader en de mijne hebben samen gewerkt en al is de dochter van den oude een rijk meisje, ze is toch een aardige meid ook eu zo heeft een goed hart. Ik gun 't hem!" De wagen stond stil. De zware ijzeren staven werden afgeladen en op de andere gestapeld die in lange rijen daar lagen en door de nog van hen afstroomende gloed de lucht deden vibreeren net alsof een fijne sluier golfde in de stralen van de morgenzon. Karl Relluitz dacht er aan dat hij na zijn terugkeer uit België eerste leider van de zaak zou worden en dat hij dan een positie had die hem veroorloofde aan de inrichting van een huishouden te denken. Hij had zich zelf beloofd eerst dan Ebba zijne gevoelens kenbaar te maken; hij wilde niet als een bedelaar zijn hand naar een rijk meisje uitstrek ken en zij wachte met rustige zeker heid, zooals de bloemknop het opgaan den zon afwacht om zich te onplooien. Opeens was in de gedaante van haar moeder een nieuwe verschijning om haar leven gekomen, die haar pols sneller deed kloppen. ,En Karl Rellnitz had dien polsslag, die zij deed raden, begrepen en hij be antwoordde die met het kloppen van zijn hart bij zijn ernstig en diep gevoelen. Een oogenblik, had hij, terwijl hij zwijgend naast haar stond, met zijn voornemen gestreden nu was hij 'ter mee eens: andere landbouwers om de Varkensmarkt niet te verplaatsen. Een verzoek van A. Stöcker om de markt op den Hof niet te doen ver dwijnen. Van de vereeniging Pluimvee houderij om adhaesie en van do Hilver- sumsche ijzergieterij om bij de plannen inzake het marktwezen in aanmerking te mogen komen. 11e. Verzoek van Mej. C. W. Westen berg, onderwijzeres aan de Meisjesschool, om eervol ontslag. Naar B. en \V. om prae-advies. 12. Verzoek om een subsidie voor de te houden openbare gyinnastiekuitvoering in deze gemeente. Naar B. en W. om advies. 13. Verzoek van de regelingscommissie voor het Kegelconcours om een prijs- medaille. Naar B. en W. om prae-advies. 14e. Een reclame van L. G. Hebing inzake aanslag vergunningsrecht. Naar B. en W. om prae-advies. 15e. Een schrijven van den Directeur der II. B. School om een zelfstandig onderzoek om het den Directeur moge lijk te blijven maken de belangen der school te bevorderen. Inhanden van de zoo straks aange wezen commissie. Waarna de agenda aan de beurt van behandeling komt. 1. Rapport van Burgemeester en Wet houders betreffende het voortbestaau der Amersfoortsehc tram en rapport van do commissie, uit den Gemeenteraad betreffende het voortbestaan der Amersfoortsche tram. Op voorstel van den voorzitter aange houden, nu uit de burgerij eene com missie is aangewezen om pogingen in het werk te stellen om de tram te doen voortbestaan. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de school tweede soort in de Hellestraat. Benoemd werd Mej. J. A. Poortman van hier met 14 stemineu tegen ééu op Mej. Simons, van hier. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders lot toekenuiug van eene gratificatie aan den onderwijzer C. A. Heuuks. Z. d. en z. h st. vastgesteld op f 187.71 zijnde het verschil tusschen de minimum-jaarwedden van het Hoofd eu zijne jaarwedde. 4. Mededeeling van Burgemeester eu Wethouders betreffende den aanvang van den metselcursus. Z. d. en z. h. st. besloten. 5. Rapport van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het verlof, ver leend aan de onderwijzeres A. M. D. Boer winkel. Z. d. en z. h. st. verlengd met be houd der jaarwedde. 6. Rapport van Burgemeester en Wet houders, betreffende, een adres van A. van der Pol, houdende verzoek tot teruggave van door hem gestorte gelden. Na eene discussie tusschen de heeren Plomp, Weth. Visser en lorrissen werd met algemcene stemmen besloten af wijzend op het vorzoek te beschikken. B. en \V. zullen echter nader nog eens overwegen en zien te wijzigen in het belang der betrokken personen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Bouwverorde ning vastgesteld door Gedeputeerde Staten van Utrecht. Z. d. met algemeene stemmen vast gesteld. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener verordening, houdende verbodsbepalingen tot liet stel len van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn tot den aan leg van straten, grachten eu pleinen. Z. d. met algemcene stemmen vast gesteld. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging i an de verordening no. 4, houdende verbodsbepalingen tot het stellen van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn voor den aanleg van eeu straat, gracht of plein. er was iets nieuws, iets onverwachts in Ebba's leveu komen opdagen, iets dat haar toekomst veranderen kon; nu mocht hij niet meer in stilte hopen en wachten; hij moest bandelen ont dat te bereiken wat zijn levensgeluk zou zijn. Ebba" begon hij met iets trillend iu zijn stem, ik ben zeer gelukkig door het vertrouwen en dat geeft mij moed nu te zeggen..." hij aarzelde. Bij den uitgang van de Martins schacht stond de directeur en over de rails nader bij komend wenkte hij het paartje. Wij zijn hier, Ebba, mijn zuster zag jullie." Ondertusschen was hij bij baar ge komen. „Ik heb Karl Rellnitz alles gezegd" zeitlc Ebba haar band op haar vaders arm leggende. Een oogenblik keek hij verbaasd op. „Nu, goed", antwoordde bij Rellnitz toe knikkend. „Je behoort om zoo te zeggen tot de onzen. Maar 't blijft onder ons, niet waar?" Maar directeur...." Ja, Ja, ik weet 't, ik kan je. in alles vertrouwen, als je tijd licht blijf dan meteen bij ons, Karll, 't is merk waardig met welk een belangstelling eu kennis mijn zuster onze inrichting beziet. Zooaanstouds moeten ze in de Martin schacht neerdalen, dat wou ik haar nog laten zien." Omgeven door den damp en het ge- Z. d. met algemeene stemmen vast gesteld. 10 Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van het bestuur van het Diaconieschool-fonds der Ned. Herv. gemeente tot afwijking van de Bouwverordening en tot het mogen heb ben van een uitweg naar het Plantsoen. Z. d. met algemcene stemmen besloten. 11. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van A. Los, daarbij verzoekende adressant ver gunning te verleeneu tot het bouwen van een woonhuis. Z. d. en h. st. besloten liet verzoek van de band te wijzen. 12. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot vaststelling van rooilijnen. Z. d. en z. h. sf. vastgesteld. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot schenking en onderhandsche ver koop van eenige gemeente-eigendommen, ge bruikt iu het lijdelijke gemeente ziekenhuis. De heer Hagedoorn heeft uit de stukken gezien, dat een steralis atieoven cn gummizwaclitels zullen afgestaau wor den aan het R. K. Liefdehuis, waaraan het niets heeft, daar deze voorwerpen dan in handen komen van ongeschoolde zusters, net Groene Kruis zou ze veel beter kunnen gebruiken. Waarom ze niet gegeven aan het tegenwoordig Ziekenhuis of ze ter overname aange boden. Dc heer Jorissen. Door Weth. Visser is gevraagd of ook iets uit het tijdelijk ziekenhuis kon overgenomen worden, waarna eene lijst is opgemaakt. Ik beu toen met een prijscourant in de vergadering van B. cn \V. geweest, deze vonden evenwel, dat het bedrag van f 133. waartoe ik kwam te wei nig was. De heer Plomp zou dan eerst willen onderhaudeleu met het Liefdehuis en hen het gesprokene willen mcde deelen. De heer Hagedoorn gaat gaarne met het gesprokene door deu heer Plomp mede. Weth. "Visser merkt op, dat „Het Groene Kruis" f 300. subsidie krijgt en het Liefdehuis vele dieuiten aan het armbestuur heeft bewezen. De heer Gerritsen zou naar aan leiding van het gesprokene B. en W. willen machtigen. Waarna de Voorzitter in stemming brengt het voorstel van den heer Plomp hetwelk wordt aangenomen met 13 tegen 2 stemmen, die dc heeren Ger ritsen en Weth. Visser. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot samenstelling der stembureaus. Vastgesteld als volgt. Voor de stemming leder. Provinciale Staten. le. Stem district (tevens Hoofd- stemburcau) Voorzitter: dc Burgemeester. Leden H. W. van Esveld, A. A. Hamers. Plaatsvervangend voorzitter: E. L. Visser. Plaatsvervangende leden: D. Gerritsen, J. W. C. Bloem, A. M. E. des Tombe, M. H. Pel, W. Kleber. 2e. S t c m d i 8 t r i c t. Voorzitter: M. L. Celosse. Leden: N. Veis Heijn, A. H. van Kalken. Plaatsvervangende leden: W. B. Pel, T. vao Daal, W. Wolff, L. O. Verkerk, C. A. vau Blaricum. 3e, S t e m d i s t r i c t. Voorzitter: A. M. Tromp van Holst. Leden: C. J. D. van Eek, M. R. N. Oostervecn. Plaatsvervangende leden: J. Knoppers, J. Bolk, F. J. II. Biaucki, J. II. A. E. Visser, J. van Wessum. Voor de stemming van leden van den Raad. raas dat do groote ruimte die zij bin nentraden vulden stond de elegante ge- stale vau Mcta, zich niet bekommerend om den tochttigen wind die door de ruimte blies, haar slitter vulde en stof en asch naar de zoom van haar lange zwarte japon joeg. Toen Werk holm met het jonge paar bij haar kwam,.storte zich de gloeiende stroom metaal als een waterval van vuur verblindend en voiikenspuwend uit de oven de groote ruimte met rood en geel licht vullend. Wat prachtig, wat grootsch" fluis terde Meta, met een snelle beweging Ebba naar zich toe trekkende en haar arm in die van liaar dochter stekende, „'t Is iets intzettends en verhevens te gelijk om te zien hoe de mensch de elementen beheerscht, en zich er van weet te bedienen" zeide zij tot Werk- holm. Daarop fluisterde zij weer tot Ebba: Ben je uitgerust? heb ik je dan zoo laten schrikken, mijn lief arm kind? 't Liefste was ik bij ze gebleven, maar ik dacht dat 't zoo beter voor jelwas." Karl Rellnitz 6tond naast Werkholm. Voor hem scheen Meta geen woord of blik over tc hebben, maar zij voelde dat hij haar beoordeelde en hij gevoelde dat zij zijne vijandin zou zijn. Nu Ebba er weer is, kan ik niet met genoeg attentie op je inrichtingen letten, zeide zij eindelijk tot Werkholm. le. Kiesdistricht. Leden: H. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst, N. Veis Heijn. Plaatsvervangend voorzit ter: E. L. Visser. Plaatsvervangende leden: M. H. Pel, J. Bolk, A. M. E. des Tombe, II. Meursing, W. Wolff. 2e. Kiesdistrict. Voorzitter: A. A. Hamers. Leden: M. R. N. Oosterveen, S J. van Duinen. PI a a ts ver vangend ele den, Joh. Knoppers, J. van Wessum, F. J. H. Bianche, J. H. A. E. Visser, L. A. Houbaer. 3e. Kiesdistrict, Voorzitter: J. C. Kolandus Hagedoorn. Leden: C. J. Plomp, J. W. Joris sen J. W. E. Bloem. Plaatsvervangende leden: B. A. Siddré C. A. van Blaricum, L. O. Verkerk, J. ter Schuur, W. Kleber. 15. Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende eeu verzoek van het hoofdbestuur van den Algemeenen Neder- derlandschen Politiehond, tot het geven van eene subsidie. Z. d. en Z. h. st. besloten geen sub sidie tc verleenen overeenkomstig het voorstel van B. en W. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van verordeningen tot heffing van legesgcldeu ter secretarie en tot het verkrijgbaar.stellen van stukken, die aan den Raad worden overgelegd. Bij de behandeling van dit voorstel stelt de heer van Duinen voor om de onder de genoemde zaken, n.l. afdruk van voorstellen, rapporten, adressen en andere stukken die den gemeenteraad worden overgelegd en van wege de Secretarie gedrukt worden, voor elke bladzijde, folio formaat, gedeelten voor het geheel genomen met 5 ets. te be rekenen, maar deze vrij te stellen, voor de alhier uitkomende couranten. De heer Jorissen stelt voor dezo vrij stelling te verleenen aan de couranten, die voor 1 Jan. hierom verzocht hebben en dan gedurende 1 jaar te vergunnen. Met algemeene stemmen wordt alzoo besloten. Bij art. 2 sub. 9 stelt de heer van Duinen voor bewijzen van goed gedrag voor het onderwijs niet te belasten met 25 cents, daar de wet de overlegging van zulk een bewijs vordert. De Voorzitter deelt mede, dat dit overal geschiedt, waarna de heer van Duinen er in berust. Met algemcene stemmen werden de betrekkelijke verordeningen aangenomen. 17. Vaststelling van het primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen over het dienstjaar 1907. Z. d. en z. h. st. vastgestel op f 89104. 18. Vaststelling van het le suppletoir ko hier der straatbelasting over het dienstjaar 1906. Z. d. en z. h. st. vastgesteld op f 96.3S'/2. 19. Rapport en vorstel van Burgemeester en Wethouders, betreffende een adres van regenten van het St. Pieters en Bloklands gasthuis tot afwijking van de rooilijn. De heer Van Duinen vraagt, waar om van'de rooilijn afgeweken moet worden. De voorzitter antwoordt, dat het front van het gebouw zal komen aan het Plantsoen nabij de Hellestraat, doch het gebouw aan alle kanten mooi zal worden. Weth. Celosse begrijpt de oppo sitie van den heer Van Duinen niet. Hot zal een prachtgebouw worden. Het Rijk wenscht het Kapelletje te behouden, van daar de gevraagde afwijking van de rooilijn. Do heer Van Duinen merkt nog op, dat het Rijk de oude gebouwen wil behouden, omdat zij oud zijn. Met algemeene stemmen vervolgens besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. „Ik zou willen voorstellen dat wij maar weer naar huis gaan; een andere keer, Oskar, kan je mc alles laten zien, 't interesseert mij zeer, maar Ebba nog meer Het was voor Rellnitz dien dag niet meer mogelijk een ongestoord gesprek met Ebba te hebben, Meta nam baar geheel in beslag. Rellnitz is in het vertrouwen ge nomen" fluisterde Ebba haar toe. Zij knikte even met het hoofd. Nu, gij moet weten hoe ver men zich op zijn bescheidenheid vertrouwen kan" zeide zij. En daarna sprak zij leven dig en interessant over Parijs en Rome, Weencn en Baden Baden. Dat kent wellicht?" vroeg zij af en toe aan Karl, die op deze vragen altijd ontkennend moest antwoorden en steeds stiller werd. De trein die Meta had willen nemen om terug tegaan was weg. Toen zij het bemerkte scheen hel haar niets tc ver schrikken. Nu, dan ga ik morgen vroeg", ver klaarde zij, „en Ebba zal mij dien tijd wel herbergen niet waar?" Karl Rellnitz stond op. Daar ik mijn trein niet mis mag loopen, zal ik afscheid moeten nemen, zeide hij. Werkholm keek op zijn horloge. Ja, dat is zoo nu, we hebben alles besproken, goeden reis!" Hij legde hem vaderlijk de hand op den schouder. De heer Jorissen merkt als nu op, zooeven vernomen te hebben, dat hetgeen hij bij het begin der vergadering be sprak, beschouwd moet worden als eene correctiefout in het verslag. Niemand meer het woord verlangende eu geen punten meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter 10 minuten vóór 3 om evenwel overtegaan in eene geheime vergadering, welke duurt tot half 4 en die niet meer door eene open bare vergadering werd gevolgd. Zondagmorgen half elf wordt in het Logogebouw, van Persijnstraat 1, een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Dr. Johs. Dyserinck Em. Pred. tc s' Gravenhage. Dc kolonel der artillerie J. H. Knel directeur van het remonte-depót, de luit.- kol. der huzaren A. J. P. Metelerkamp, directeur der rij- en hoefsmidschool, en de paardenarts le kl. A. Frederikse, in commissie benoemd voor den aankoop van lerschc paarden voor het leger zijn gisteren tot dit doel, voor den tijd vau 5 weken naar Engeland vertrokkken. Het 4e escadron van het le regiment huzaren, onder bevel van den ritmeester M. E. te Winkel, zal van af 1 Mei gar nizoen houden te Amsterdam. Met dit escadron vertrekken tevens naar de hoofdstad de le luitenants G. J. A. A. baron van Heemstra, B. W. baron van Dedem en de 2c luitenant jhr. L. M. van Reigeisborg Versluys. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde militie-luitenants zullen op 11 Mei a.s. worden beëedigd en in functie gesteld. De kapitein J. Dorré van het 5e reg. infanterie, overgeplaatst bij het instruc tiebataljon te Kampen, is naar zijn nieuwe garnizoensplaats vertrokken. Do N. R. Ct. meldt, dat de kapitein J. A. A. Lodewijks op 1 Mei zal worden overgeplaatst van het Koloniale werfdepot te Harderwijk, naar het 5e reg. inf. te Amersfoort. Naar De Telegraaf meldt heeft ge noemde kapitein met ingang van 16 Juni pensioen aangevraagd. In het lokaal der r -kath. jongensschool werd Zondagmiddag door de Centr. R.-K. Kiesverecniging in het hoofddistrict Amersfoort, eene vergadering gehouden. Een schrijven van da chrÏ8t.-hist. party was ingekomen waarin zij bij Staten- en Kamerverkiezingen, samenwerking voor stelde met de anti-rev. cn r.-k. Bij de op bande zijnde verkiezing voor dc Pro vinciale Staten was zij bereid de candi- daten der partijen over te nemen, mits deze beide fracties ook den candidaat der christ.-hist. overnamen. Aanvankelijk was hier voor aangewezen jhr. Roëll, burgemeester, van Eemnes, thans over leden. Door de vergadering werd de aange boden samenwerking aanvaard, waarna de volgende heeren als candidaat werden gesteld: D. P. Hamers, alhier, aftredend lid, eu Van Bock Calkoen, burgemeester van Bunnik, candidaat der anti.-rcv. en werd de derde plaats aan de christ.-hist.- partij overgelaten. In de plaats van den heer L. A. baron van Ittersum is Mr. J. K. H. de Beaufort door B. on V. aangewezen als Secretaris der Commissie van bijstand voor de Fabricage. „We zullen je hier missen, maar 't is een zaak van vertrouwenik kau alleen zelf gaan of jon sturen." Ik dank U voor 't in mij gesteld vertrouwen antwoordde Rellnitz ernstig „ik hoop het te rechtvaardigen." Meta speelde met haar waaier en in den blik waarmede zij den afscheid nemenden jongenman beschouwde lag iets van een spottende triomph. Karl nam kort en koel afscheid van haar. Dan trad hij op Ebba toe, en een oogenblik hield hij zwijgend hare hand vast. Juffrouw Ebba!" begon hij zacht. O wat had hij wel willen geven om nu éen minunt niet haar alleen te zijn. Ik blijf hier!" zei Ebba, haar ver zekering van dien morgen herhalend. Zoo'gaarne had zij hem iets aangenaams tot afscheid gezegd, maar ze wist niets beters. Hij zag haar aan, zijn hart schitterde in zijn oogen. Tot weerziens, zeide hij, Nog een handdruk, nog cén blik van oog tot oog, toen keerde hij snel zich om cn verliet de kamer. Werkholm staarde ernstig en zwijgend voor zich uit. Ebba bukte zich over haar op de tafel staande sleutelmandje en zocht er iets in. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1907 | | pagina 2