Gemengd. Stadsnieuws. EEN INTERVIEW. Russische onnoozelheid (his torisch). Ben Russische geneesheer vertelde eens het volgende: Een dokter wordt bij een patiënt ge roepen en schrijft hem een vrij onschuldig middeltje voor: driemaal per dag moet hij een kleine hoeveelheid van het poeder innemen, zooveel als op een 10 kopeken (een kleiu geldstuk) kan. Het geneesmiddel wordt gehaald, en bij gebrek aan een muntstuk van 10 kopeken, belegt de vrouw van den zieke 10 koperen geldstukken elk van een kopeke, met het poeder, en dat drie maal per dag. De man kreeg daardoor zooveel koven de maximaaldosis binnen, dat hij onder verschrikkelijke pijnen stierf. Meteoren. W. E. Denning doet in het Engelsche weekblad Nature eenige mededeelingen over de meteoren, welke in Mei te wachten zijn. In bet begin der maand komeu de Aquarieden, welke, naar men vermoedt, verband houden met de komeet van Hal ley. Tegen midden-Moi zijn de Coronieden te wachten, van welke de uitstroomiugs- pnntcn liggen bij alpha-Coronae en zeta-Herculis. Tenslotte brengt het einde van Mei de Pagasieden (uit eta) welke den 30en haar maximum bereiken. Voorts zijn er nog sterrenregens uit Hercules, Draco, Libra, Serpens, Scorpio enz. Ook zullen waarschijnlijk nog al wat vuurbollen te zien zijn. In de drukkerij van het clericale blad de „Stendardo" te Suneo (Spanje) zijn de gezellen gaan staken. Maar wat zij niet dachten is gebeurd. Hun plaatsen zijn ingenomen door in 't zetten erva ren nonnetjes. Tevergeefs wendden de stakers zich tot den prefect, den di recteur van politie en den bisschop. Het blad verschijnt geregeld, dank zij de hulp vaardigheid der vrome zusters. Xouderliuge drukfout. De drukfoutenduivel heeft ditmaaal het Soer. H.bld. leelijk te pakken ge had. In een der thans met de mail ont vangen nummers staat overg.nomen een stukje uit De Javabode over den aftredeuden legercommandant en daarin o.a. de volgende zin: „Het mag zijn bezwaren hebben onder een opperbevelhebber van het leger als den tegenwoordigen landvoogd het leger- commando te voeren, het aanblijven onder die omstandigheden kenschetst eenigermate het karakter van den heen- gaanden dief." Voor het woord „dief" moet natuur lijk gelezen worden „chef." Medegedeeld door de „Java-Bode". We zijn in het kabinet van een nieuw- beuoemd minister. Zijn Excellentie werkt, maar hoort op eens rumoer buiten aan de deur. Wat zou dat zijn? Hij schelt, de bediende komt binnen en vertelt, dat er een man buiten staat die vraag om toegelaten te worden. Waarom? Och, Excellentie, zegt de deur wachter. 't Is weer zoo'n reporter- die u wil interviewen, dat is nu de zevende van morgen. Ik heb ze weggestuurd, maar deze wil niet. Weet je, wat je doet, als ze komen, Dat kunt U me ook wel zittende zeg gen, ik ben in zoo'n kalme stemming en als U zoo onrustig naast mij staat verlies ik die." Is U in zulk een kalme stemming? Och, ik zou U kunnen benijden om die Olympische rust als het mij niet tot vertwijfeling bracht," antwoordde hij en liet zich met een diepen zucht in de aangewezen fauteuil vallen. Ik bid je, geen overdrijving onder oude vrienden als wij zijn!" zei Meta, zachtkens met haar waaier spelcml, ter wijl Sontheim een blik vol verlangen op haar wierp. En hoelang zullen wij deze come- die van „oude vrienden" nog spelen?" vroeg hij, op bijna geraakten toon. Zij richtte het hoofd een weinig op en zag hem met een afwijzenden blik aan. 't Is geen comedie, graaf Sontheim, ik meen wat ik zeg, en misschien is het goed. als wc die zaak eens degelijk met elkaar bespreken. ,0!" riep hij, en trok werktuigelijk zijn stoel naderbij terwijl zij met rustige stem vervolgde. Ik ben Uw vriendin! Uw oudere vriendin. „O, vrouw, die zoo oud is als zij er uitziet!" Zij schudde het hoofd. Neen, wees nu verstandig en luister; wat ik U te zeggen heb is volle ernst." laat ze hier binnen. Ze kunnen overal snuffelen, maar hun te woord staan, dat doe ik niet, daarvoor heb ik geen tijd. En zijn Excellentie gaat uit. Een oud reporter komt binnen, kijkt rond, mompelt, dat hij alles zoo dikwijls gezien heeft, en maakt zich gereed om heen te gaan, toen een andere reporter, een jong ventje nog, binnenkomt. Excellentie, zoo begint hij, duid me niet ten kwade, dat ik onaangediend me voor u vertoon. Wat, houdt hij mij voor den minis ter? mompelt de oudere; wel daar zul len we partij van trekken. Hij knoopt zijn jas vast en vraagt op officieelen toon: Mijnheer wat is er van uw dienst? Excellentie ik ben reporter van de „Argus", een blad met vijftigduizend abonné'8 en mijn hoofdredacteur heeft gaarne allerlei mededeelingen over cele- hriteiten. En daar u, Excellentie, op het oogenblik de man zijt, die het meest de opmerkzaamheid van het publiek trekt, meende ik, dat u wel zoo goed zoudt willen zijn.... Om u wat over mij mee te declen? Wel, mijnheer, 't is inijn gewoonte niet.... ik houd er niet van om veel over uiijn privaatleven te zeggen, maar.... enfin.... ik wil wel eens voor u een uitzondering maken. Mijn hoofdredacteur heeft alles voorzien. Hij heeft me een lijstje met vragen meegegeven.... Nu, begin dan maar.... U moet geboren zijn in 18G0 in een kasteol, dicht bij.... Daar is alvast niets van aan. Ik beu geboren in een klein heidedorpje; mijn vader Uw familie is toch van adellijken bloede?.... Nu.... adellijk wild schoot mijn vader wel eer.s... 's nachts.... Uw vader heeft zeer eervol in liet leger gediend.... Ilij heeft wel gediend, maar als lakei.... Maar Uwe Excellentie steekt den draak met me.... Mijnheer, het oogenblik is gekomen om de geschiedenis de ernstige taal der waarheid te doen spreken. Schrijf op wat ik u zeg. Uwe Excellentie studeerde aan de hoogeschool te.... Nu 't was een gewone lagere en daar had ik den naam van een vrjj domme jongen te zijn.... Maar u hebt toch altijd de eerste prijzen gehad Dat moet dan een naamgenoot van me geweest zjjn. Ik niet. Wat heb ik een menigte vergissin gen te herstellen! Uw Excellentie zal toch ernstig gestudeerd hebben. Nu dat mag wel zoo... Na, de lagere school zeker het gymnasium Vooral do tingeltangels... Daarna zeker aan het een of ander ministerie? Nu, in de cafés chantant! In de cafés chantant! Ja, dat was toen de goede tijd! Ik herinner me nog Marietje, en dan Agathe! Dus, het hart van Uwe Excellentie heeft ook geklopt? Heeft geklopt?Het klopt nog altijd... De vrouwen, mijn waarde! dat is het voornaamste, zooals Macaulay zegt. Hoe zou ik zonder haar den last der regeering kunnen dragen? En is Uwe Excellentie goed gezond? Uitstekend. Van tijd tot tijd een beetje koliek, maar anders Staat u vroeg op? Ik ben geheel en al oor," ant woordde hij, wederom naderbij schuwend. Toen wij elkaar drie jaar geleden, te Baden Baden leerden kennen, was ik niet vrij zooals heden, en terwijl gij me niettemiu een weinig het hof maaktet, gaf ik er geen gevolg aan, want ge wist dat ik een zoogenaamd gelukkig huwelijk had gesloten." Hij wilde haar in de rede vallen, doch met een handgebaar lrgde zij liera het zwijgen op. Pardon, hoor me kalm aan, waarde vriend. Ik wil mij zelf niet vrij pleiten; ik heb toen ter tijd misschien een beetje met je gecoquettcerd. Je was eenvoudig betoovereud, zooals je 't nog ben," riep hij er tusschen. Zij schudde het hoofd. Sedert, bon ik veel verstandiger geworden, en ik heb reden om het te zijn. Ik heb nog nooit met je over het testament van inijn man gesproken nu, vandaag wilde ik het een en ander er over zeggen. Ik ben zijn. universeele erfgenaam en behoud zijn geheele groote vermogen in vrij gebruik als ik onge huwd blijf. Trouw ik, dan vervalt alles aan mijn zwager, die toen met zijn vrouw te Baden— Baden kwam. Nu, hij heeft tengevolge van zijn liefde zich de domme praatjes herinnerd, die in der tijd over ons beiden in omloop waren. Men heeft U in het oog gehouden, wist dat ge ondertusschen het schitterend uniform Heel vroeg. Voor het licht is. Ik wordt wakker door de klanken van een zachte muziek, die in een naburige kamer verborgen is. Ben ik op, dan laat ik me door mijn kamermeisjes kleedeu Kamermeisjes? Ja. Die bedienen je op veel deli catere manier. Ik ontbijt driemaal. Het moest houd ik van varkenslever. Na mijn derde ontbijt ga ik fietsen. Voor de spijsvertering, 's Avonds ga ik uit, altijd incognito Mijn hoofdredacteur zal in zijn nopjes zijn. Dat geloof ik wel! U zult nu een artikel hebben, zooals geen enkel van uw confraters. Mijn eerbiedigen dank, Excellentie. Het artikel heeft veel opgang gemaakt. Er in geloopen. In het dorpje W. in Leeuwarderadcel woont een landbouwer, die een paar mooie jonge paarden heeft, althans tot vóór eeuigen tijd. Hij was lang niet ongeneigd dezen voor een goeden prijs van de hand te doen. De gelegenheid daartoe deed zich spoedig voor, want hij kreeg bezoek van een heer, die voorgaf handelaar in paarden te zijn en bezig jonge paarden op te koopen. De paarden van den boer werden be zichtigd, in alle opzichten uitstekend bevonden en de kostende prijs gevraagd. De vraag was den handelaar te hoog; hij van zijn kant deed den boer een bod, dat deze weet te laag was, totdat men eindelijk, zooals dit bij den handel meer gebeurt, van beide kanten wat toegaf en de paarden voor f 180 per stuk van eigenaar verwisselden. De koopman bepaalde nog, dat de paarden nog een zekeren tijd bij den boer moesten blijven en dat hij ze ver langde afgeleverd te zien met nieuwe, eerste qualiteit dekken. Hoewel niet van harte, stemde de landbouwer daarin toch toe. Hij moest dus nieuwe dekken koopen. En alsof het geluk hem diende, vervoegde zich den volgenden dag een koopman in dat artikel ten zijnen huize. Hij had eerste qualiteit, anders niet. De voor raad werd uitgespreid, bezien, gemeten en ten slotte kocht de boer twee dekken voor hoogen prijs. Nu kon de koopman zijn paarden maar opeisehen. Evenwelhij deed dit tot nog toe niet en zal het zeker ook niei doen. Of er misschien verband is tusscheu den koopman in paarden en dien in paardedekken? Snuggere EdelAchtbaren. Het hoofd eener school in een Bra- bantsch dorp vroeg een globe aan, voor het onderwijs in de aardrijkskunde. De gemeenteraad moest het geld daarvoor toestaan, en omdat een goede aardbol met toebehooren ongeveer 25 gulden zou kosten, stelde een der vroede mannen voor alleen een globe aan te schaffen, voor dat deel van de aardbol, waarop het dorp Y lag. Toen eenigen tijd latei een voorstel ter tafel kwam, een telefoon aan te leggen, stelde deze voorzichtige dorps wijze voor, eerst eens goed te infor- meeron, hoeveel steenkool zoo'n ding wol noodig bad per jaar. Als daar het onderwijs en andere ge meentebelangen niet aan goede handen is toevertrouwd, dan weten we het niet. Een spiritusdrinker. Door de politie te Utrecht is een spiritusdrin ker, die in door en door verliederlijkten had afgelegd en het landgoed van je vader betrokken had, hetgeen in de on middellijke nabijheid van Roditz ligt. En daar men hier bedoel ik mijn zwager mede een kapitaal op Roditz had staan, dat vroeger aan mijn man toe behoorde, wilde men dat bedrag hebben op een oogenblik dat men wist dat de vorige eigenaar het niet geven kon. Bij de noodzakelijk geworden verkoop was echter het kapitaal van mijn man vrij geworden. Ik besloot dus Roditz te koopen en in zooverre de speculatie van mijn lieve zwager te vervullen, dat ik je buurman werd. Het pleziertje om de milliocnen van mijn man aan zijn familie terug te geven door te trouwen, dat pleziertje zal ik mijn waarden zwager echter niet doen en nu, beste vriend, weet je mijn beweegredenen en mijn besluit en je zult 't eerbiedigen, naar ik denk." Leo Sontheim had het hoofd laten zakken en zijn oogen staarden op de liupaardenhuid, die onder Meta's voeten lag, terwijl de brecde kop en open muil hem aanzagen, als of het dier van plan was een ongepaste meening over dit ge val uit te spreken. Daarna sloeg hij zijn oogen weer op en zag Meta in het ge laat. Ja, zeide hij, ik begrijp je vol komen, maar ik geloof dat er wel een uitweg zal te vinden zijn. Was ik rijk bij God, ik gaf niet om je miüioenen, en vervuilden toestand verkeerde, aange houden. Aan galgenhumor ontbrak hel den man niet. Als antwoord op de vraag naar zijn beroep, beweerde hij althans „rijksaanr.eiiier" te zijn, hetgeen zooveel wil zeggen als bedelaar. Hij bleek te Utrecht nog 3 weken en te Hoorn nog 1 jaar te goed te hebben. Een kleine res tauratie voor het uitgeputte lichaam mag dan ook wel. Zelfs in nuchteren toestand kon hij nauwelijks op zijn becnen staan. (U. D.) BKVOLKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort herinneren de Hoofden van hnisgeziunen en afzonderlijk levende per sonen aan hunne verplichting tot nakoming der bepalingen Io van het koninklijk besluit van deu 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141), betreffende het doen van aangifte bij het zich vestigen in of het verlaten van de gemeente, alsmede ten opzichte van de veranderingen ontstaan door het opnemen ot daarnitgaan van leden des gezins, in wonende dienst- en we r kb oden eronder begrepen: II» van de gemeente-verordening d.d, 20 Mei'1882, ten aan zien van dejv e r h u i- zingejn binnen de gemeente; welke aangiften binnen eene ma ind ten raadhuize moeten geschieden. Met het oog op eene behoorlijke bijhouding van de bevolkings-registers achten Burge meester en Wethouders het noodzakelijk dat aan het nakomen van de hierboven ver melde verplichtingen stiptelijk de hand gehouden worde, weshalve zij de ingezetenen uitnoodigen zich naar de voorschriften dien aangaande te gedragen; zullende bij niet- voldoening tegen de nalatigen proces verbaal worden opgemaakt. Gedaan te Amersfoort, den 6 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJ TIERS, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, omtrent het toelatingsexamen voor den cursus 19071908 van de Hoogere Burgerschool. In de Stem des Volks wijst de Amers- foortsche correspondent er op, dat de werkeloosheid te dezer stede nog ver bazend groot is. Nog een groot aantal bouwvakarbeiders loopen zonder werk rond. In het jaarverslag van de Koninklijke Yereeniging van gepensionneerde officie ren van het Nederlandsche leger wordt o. a. herdacht het buitengewoon lid, kapitein D. M. Storm van Leeuwen, correspondent te Amersfoort, die aan de Yereeniging door den dood ontviel. Bij de op 7 Mei gehouden stemming voor tien leden van het kiescollega der Ned. Hervormde Gemeente te Amers foort waren ingeleverd 376 stembriefjes, waaronder twee in blanco, zoodat de volstrekte meerderheid 188 stemmen bedroeg. Herkozen zijn de heeren G. Blok (338), G. Boshuizen (334), A. van Drie (318), H. Kremer (311), K. Teeling (308), J. Busquet (305), B. Ruitenberg Hz. (300) en gekozen de heeren G. H. van den Bos (245) L. van den Berg (206) en W. van Surksum (201) st.) De heeren H. J. van Hensbergen, H. M. Brouwer, J. Bolk en E. van Zwol hadden respectievelijk 132, 131, 127 en 87 stemmen op zich vereenigd. maar je weet 't ik was verplicht het landgoed over te nemen, daar 't als familiestuk niet verkocht mag worden." Natuurlijk weet ik dat en alles wat je me zeggen zult, n.l. dat je verbeterin gen moet aanbrengen, waar voor je het bcdrijfs kapitaal mist." Hij sprong op. Maar Mevrouw!?" riep hij. Zij zag hem verbaasd aan. Waarom zou ik het niet zeggen 't is toch zoo!" Maar het is verschrikkelijk om met een vrouw over zulke zaken te spreken, met een vrouw, die men lief heeft. Stil" zeide zij en maakte een waar schuwende beweging met haar waaier, „wij zijn beiden verstandige menschen, die de wereld kennen en gewoon zijn, de feiten in de oogen te zien. Een feit is 't dat ge zonder geld niet kunt trouwen, en dat ik mijn geld verlies als ik trouw." Maar als wij wachten? Uwe in komsten zijn zoo groot" hij haperde, maar zijn vervolgde. Ik zou, bedoel je, in enkele jaren een r.iet onbeduidend kapitaaltje voor ons op zijde kunnen leggen? Hij zag haar met een smeekenden blik aan, zij glimlachte. Ik vind het erg aardig, dat U dit denkbeeld vormt, het tref mij werkelijk en ik ben er dankbaar voor." Zij reikte hem haar hand. die hij Aan 'de groote najaarsoefeningen va de 4e divisie, onder leiding van de gencraal-majoor A. D. Petter, zal oo een compagnie wielrijders deelnemen onder bovel van den kapitein II. P. i M. Bakker van het regiment grenadier en jagers. Deze compagnie zal bestaan uit: kapitein, 3 luitenants, 2 serg.-inajoon 5 sergeanten, 1 fourier, 12 korporaal 2 geniesoldaten, 3 hoornblazers, 108 sol daten, 2 ordonnansen motor-wielrijders 1 rijwielhersteller, 1 postduivenverzorgei 1 hospitaalsoldaat en 1 chauffeur, totaa 3 officieren en 8 minderen van he staande leger, 1 luitenant en 131 min deren van het militieplichtig of reserve personeel. Ook wordt een automobie medegevoerd. De compaguie wordt oj 28 Augustus in het manoeuvre-gebiei geformeerd, ten einde te worden voor bereid voor de haar wachtende taak. De reserve-sergeant-majoor W. I Naarding is met ingang van 1 Jun benoemd tot adjudant-onderofficier in hel XlXe landweerdistrict (Utrecht) De leerlingen van den cursus bij het 5e regiment infanterie, zullen liet schrif telijke gedeelte van het toelatingsexamen tot den hoofdcursus afleggen op 11, 12 en 13 Juli a.s. De le luitenant der veld-artillerie jhr. K. F. Quarles van Ufford wordt, na beëindiging zijner detacheering bij de rijschool gedetacheerd bij de Instuctie- batterij te Arnhem. Na afloop der examens zullen te Amersfoort gedetacheerd worden do volgende cadetten van de Koninklijke Militaire academie. 5e regiment infanterie: A. J. C. Buijs- man, L. J. Moggenstorm, N. L. Hol- werda, G. J. II. E. Hillinga, W. J. C. Versteijn, H. W. B. Croiset van Uchelen, W. Eisma, L. F. E. Cobijn, D. D. de Jongh, L. M. Ketting Olivier, L. II. F. Van Driel, P. A. D. A. Yan Rees, J. C. Bouscholte, M. R. A. Bisschof van Heemskerck, J. J. P. Beernink, G. F. V. Gosenson, G. J. M. Van Weel, J. Van Staveren, G. Greidanus, A. Ouds hoorn, J. J. Akkersdijk. le regiment huzaren: R. Yan Lutter- velt, C. F. De Bruijn, J. J. Pels Rijcken. le regiment veld-artillerie: H. De Groot, J. D. N. Bosboom, J. H. C. Smeltzcr, P. II. Schoute, A. Noorduijn, G. W. Le Deux. Het R. K. secretariaat van het spoor- eu tramwegpersoneel in Nederland zal a.s. Zondag, des avonds 8 uur, een buiten gewone vergadering houden in het ge bouw van den R. K. Volksbond, met het doel ook hier een afdecling te stichten. De heer Mutsaers, kapelaan te 's Her- togenbosch en adviseur van de verecni- ging, zal in die vergadering als spreker optreden. Bij de firma Valkhof!' en Co. is ter perse, om Zaterdag a.s. te verschijnen, een brochure van de hadd van den majoor H. D. Twiss, commandant van het le regiment huzaren. De titel van de brochure, luidt: „De eerste opleiding en de voortgezette oefe ning der cavalerie." Door de commissie voor hot, van 29 Juni tot en met 8 Juli in de „Vereeni- ging" te houden nationaal kegelconcours, is de medewerking verzocht van ver- kuste en dan tegen zijn brandend voor hoofd hield. Heb medelijden met me" smeekte hij „ik weet wel dat het een groot offer is, maar maar. Je bent een dwaashoofd, Leo", zeide Meta, maar ik vind je daarom des te liever, ofschoon ik nu verstandig voor twee moet zijn. Ten eerste ik ben acht jaar ouder. Je weet toch dat ik daar niet naar vroeg!" Nee, jij niet maar ik want het zou me niets aangenaam zijn, sneller oud te worden dan mijn man en dan, geloof je, dat het mij prettig zou aan doen door de menschen van jouw stand voor „niet vol" te worden aangezien?" Wie zou dit durven? viel hij uit. Zij schudde zachtjes met het hoofd en verborg haar hand in de voeren van haar waaier. Waarde vriend, we kennen toch beiden de wereld! Geloof je werkelijk dat men het de tamelijk rijke gravin Sontheim vergeven zou, dat zij als arm meisje van geringe afkomst gedwongen was haar eigen brood te verdienen en op de planken te hebben gestaan? (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1907 | | pagina 2