Stadsnieuws. SPORT. Een woelige Kamerzitting. Doch ook dit zou hem niet tot eene andere zienswijze brengen. Aan de eischen toch in die brochure gesteld, kan geen Volksleger, hoe uitstekend ook, voldoen. „Onze weerbaarheid zal den toets van elk der genoemde mogendheden (Enge land, Duitschlaud, Frankrijk) moeten kunnen doorstaau. En wel in drieërlei opzicht: lo. Zij zullen beoordeelen naar hun inzichten en ons al dan niet het brevet van militaire betrouwbaarheid toekennen met al de daaraan verbonden gevolgen, onverschillig wat ons eigen oordeel zij. 2o. Zij zullen, ook vergelijkender wijze, ouze weerbaarheid beoordeelen naar die van hun vermoedelijke tegen standers, ten einde ons al dan niet hun vertrouwen te schenken, dat wij daar tegen zijn opgewassen, als hun belangen dit eischen. 3o. Onze weerbaarheid moet qualitatiof gelijkwaardig zijn met de hunne, omdat het verloop van den oorlog kan mede brengen, dat wij onze onzijdigheid met geweld van wapenen moeten handhaven tegen een hunner." Dit zijn de eischen, waaraan volgens den heer Benteyn, ons leger moet voldoen. Niet wij, maar Duitschland enz. hebben te beslissen hoe ons leger zal moeten zijn. Maar indien dat zoo is, en de schrij ver voert allerlei gronden aan tot staving zijner meening, ware het dan niet eenvoudiger, op de wijze van Turkije Marokko enz., Duitsche en andere, bui- tenlandsche instructeurs en inspecteurs te ontbieden? Het Ilbld. van Antw. een katholiek blad bevat een telephonisch verslag van de Kamerzitting van de Belgische Kamer dat wij hier in zijn geheel geven: „De zitting wordt geopend te 2 uur, onder het voorzitterschap van den heer Schollaert. De zaal en de tribunen zijn propvol. Ook buiten is de menigte overgroot. Aan de ministerbank bemerkt men de heeren Trooz, Renkin, Davignon, Delbeke, Liebaert, Helleputte en Helle- baut. Bij hun binnentreden worden de nieuwe ministers door de leden der rech terzij geluk gewenscht. Op 't oogenblik dat op voorstel van den voorzitter het bureel zich gereed maakt om de leden van de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den opvolger van den afgevaardigde Ruzette bij lottrekking aan te duiden, vraagt do heer Furnémont het woord, voor een terugroeping tot het reglement, Te midden van het gerucht der ge sprekken zegt hijMen heeft daar zoo. even lezing gegeven van het besluit, dat de intrekking decreteert der wet op de mijnen. De voorzitter der Kamer en van het bureel, hebben ons een heeie week laten discuteeren op een wet, die met meer bestoud en hebben ons aldus blootgesteld aan den spot van de heele wereld. (Gelach rechts) Ik verwonder mij, dat zij, die altijd spreken v.an landuitbreiding, beginnen te lachen wanneer men hun spreekt van vreemden steun. Ik vraag dat het bureel verklaring geve. Ofwel wist de voorzitter, dat het out- werp ingetrokken was en heeft hij toe gelaten, dat men ons voor den gek hield. Ofwel wist hij niets en dan is hij aan zich zelvcn verschuldigd van met ons te protestecren tegen don aai waarvan de nationale soevereiniteit het slachtoffer was. Spreker geeft lezing van een protest der socialistische linkerzijde tegen het koninklijk besluit der intrekking van de mijnenwet. Dit protest eindigt met de woorden: Weg met het absolutisch gezag! Leve de nationale soevereiniteit! Leve den 8 uren-dag! De voorzitter. Het bureel werd in de zaak gemengd, alhoewel de toestand klaar en duidelijk is. Den 12 April hebben wij een wet gestemd. Den 13 verscheen een koninklijk be sluit. Wat heeft het bureel daarmee te stellen? Ik heb volgens het reglement het ontwerp aan den Senaat meegedeeld. Wat wilt gij meer? Demblon. Men heeft ook u voor den gek gehouden! Furnémont. De voorzitter zou met ons moeten zijn! De voorzitter. Ik ga het woord ver leeneu aan de regeering. Geroep links. Neen, neen! Destrée. De voorzitter moest zyn plichten verstaan. Hij is afgevaardigde zooals wij en hij is als wij getroffen. Zal hij toelaten, dat men hem een rol van poesjenel doe spelen? (Toej links.) De voorzitter. Ik herhaal, dat het bureel zijn zending heeft vervuld. Dit is eeu zaak tusschen het gouvernement en den Senaat. Vandcrvelde. Het gouvernement heeft de Kamer beleedigd. Dat de heer De Smet de Nacyer uitleggingen geve. Minister De Trooz staat op en ver klaart, dat hij uitleggingen zal geven over de inzichten van do tegenwoordige regeering. (Hij wordt onderbroken door een geweldig lawaai van de uiterste linker zijde, en men roept: „Verontschuldi gingen Verontschuldigingen!" Geeft uitleggingen als minister van gisteren! roept men van een auderen kant. Demblon met gebalde vuisten spreekt eenige woorden uit, die in het gerucht verloren gaan. Furnémont gaat te werk als een be zetene en eischt ook de verontschuldi gingen. De voorzitter dreigt met opschorsing der zitting. Minister De Trooz gaat weder zitten. Demblon roept hem: Verontschuldig u tegeuover de natie! Jansen staat op om het woord te nemen. Rechts. Ja maar neon hoor; dat niet. Hij zal niet spreken, hij zal niet spreken Janson. Ik zal wel spreken. Heel de rechterzij. Neen, neen, hon derdmaal neen! Geroep links. Ontslag! Verheyen schreeuwt: A bas la calotte! Van alle kanten stijgt een gebrul op, als ware men in een beestenspel. Janson daalt in het halfrond neer en alvorens de tribuun te bestijgen, tus schen de hoeren Pepin en Vandervelde zeg hij eenige woorden tot den bestuur der van het Beknopt verslag. DeLimburg-Stirum, questor, snelt op de tafel van de verslaggevers toe. Hij is omringd door een bende oprecht bezeten schreeuwers van de uiterste linkerzij en het rumoer is onbeschrijflijk. Te 2 ure verklaart de voorzitter de de zitting opgeschorst. De afgevaardigde Janson staat met de armen boven het hoofd te zwaaien als een wanhopige. Het bureel verlaat de zaal, terwijl allerwege groepen zich vormen, die elkaar vijandig toeroepen. Het examen voor de acte van onder wijzeres is met gunstig gevolg afgelegd door de dames G. P. Morak, M. II. Tijburg en J. M. G. van Veen. De drie Christelijke partijen in het kiesdistrict Amersfoort zullen bij de a.s. Provinciale Staten-verkiezingen volledig samenwerken. Haar candidaten zijn mr. W. J. v. Beeck Calkoen (anti-rev.), zoon van het aftredend lid mr. W J. v. Beeck Calkoen, die zich niet herkiesbaar stelt; de heer D. P. Hamers (R.-K.), aftredend lid; en mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, burgemeester van Soest (Chr.- hist.), in plaats van het aftredend lid mr. A. J. De Beaufort, die niet meer in aan merking wenscht te komen. Van vrijzinnige zijde worden gesteld de heeren: J. L. Pierson, te Baarn; A. M. Tromp van Holst, te Amersfoort, en J. B. De Beaufort, te Woudenberg. Ten behoeve van de verpleegden in het St. Elisabeth's- Gast- of Ziekenhuis wordt in de St. Andriesstraat een hout bestrating gelegd. De werkzaamheden daartoe zijn reeds in vollen gang. Zooals wij reeds meedeelden hebben Woensdag een tweetal onderwijzers eenige tcekenles8en aaneen der Amsterdamsche scholen bijgewoond. De heeren hebben ons toegezegd een en ander daarover ons te doen toekomen, welke bijdrage we in het volgend nummer hopen te plaatseu. Hedenmorgen zijn bij het 5e Reg. Inf. benoemde militie-officieren beëedigd. haar, voor haar van den gouden achter grond ontblikkende schoonheid en jeugd zouden die ongenaakbare salons open staan, en met het jonge paar zou ook Meta haar intocht houden in de kringen die tot heden voor haar gesloten waren Graaf Leo Southern kwam den volgen den dag niet naar Roditz. Best zoo" dacht Meta, ik hoef nu niet meer met hem onder vier oogen te spreken, en morgeu komt llka hier en komen zal hij." [Wordt vervolgd), In de etalagekast van de firma Brand- sen op de Laugestraat zijn de prachtige Medailles en Prijzen geëtaleerd welke a.s. Maandag op de Leusderheide te be halen zijn bij den plaatselijken schiet wedstrijd, te houden ter gelegenheid van het 12','a jarig bestaan der schietvereen- ging „Wilhelmina" van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. Nu het warme weer ons wat heeft doen bekomen van het „barre wintertje," dat achter ons ligt, zullen zeker velen al weer met verlangen uitzien, naar het oogenblik, dat ze het frissche water weer kuDiien ingaan om zich door een heerlijk bad to verkwikken. Zij behoeven geluk kig daar voor niet lang meer te wachten, want zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, wordt a.s. Maandag 13 Mei de Amersfoortsche Bad- en Zwem inrichting nabij Monnikendam geopend. Door den Iioogen Raad werd uitspraak gedaan in de zaak van een landbouwer te Amersfoort, door het kantongerecht veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hech tenis, wegens het houden van een ver zameling van mest en van vuilnis binnen de bebouwde kom der gemeente, zonder vergunning van B. en W. De Hooge Raad verwierp het beroep. Het cassatiemiddel, volgens hetwelk in het vonnis niet was aangehaald een artikel uit een verordening van 1906 waarin wordt omsohreven wat onder „bebouwde kom" wordt verstaan, kon niet tot cassatie leiden, omdat de wet slechts eischt dat worden aangehaald die artikelen, welke den onmiddelhjken grondslag der ver- oordeeling uitmaken (derhalve die welke de qnalificatie en de straf vermelden). Vereeniging tot uitdeeling van Bloemen en Lectuur in het St. Elisabeths-Gasthuis te Amersfoort. In navolging van andere steden hebben eenige dames alhier het voornemen op gevat de zieken in bovengenoemd gast huis wekelijks van bloemen en lectuur te voorzien. Ten einde dit eenigzins op ruime schaal te kunnen doen komen wij tot U te vragen ons uwe belangstelling voor dit liefdewerk te toonen door 't scheu ken van een jaarlijksche bijdrage of gift. Waar zieken van alle gezindten in 't St.-Elisabcth-gasthuis zullen worden opgenomen, zoo hopen wij de steun van zeer velen te mogen ondervinden. Moch ten velen beseffeu dat „waar zooveel leed geleden waar zooveel strijd gestre den zal worden" in de eerste plaats bloemen en lectuur eene welkome aflei ding zullen zijn. Zij die hiermede instemmen worden verzocht hiervan door hunne handteeke- uing op onderstaande lijst blijk te geven. Mevr. A. van Reigersberg-Vcrsluys Van Ysselmude, Presidente. Mevr. van den Berg"Van Ittersuin, Secretaresse. Mevr. II. van IttersumStroeve, Pcnningmeesteresse. Mevr. JorissenDe Wit. Mevr. MorrenWagenvoort. Juffrouw Stroeve. Mevr. Van Beyma toe Kingma Fontein Mevr. J. AlewijnVan Limburg- Stirum luut onwaar is. De prijs was ten volle verdiend. Toch ontbrak er iets. De andere gezelschappen waren allen voorzien van een banier, behalve de vereeniging uit Amersfoort. De leden vonden dat alles behalve prettig en gaarne willen we gelooven, dat nu de vereeniging zoo goed begint concours te spelen de be hoefte aan een vaandel zich doet gevoelen. Wie neemt het initiatief onze muziek- vereeniging daarvan te voorzien? Het korps kwam goed vijf uur aan te Amersfoort en had het plan te wach ten op de troepen der Weerbaarheid. Toen dit evenwel wat lang duurde, trok het naar den Burgemeester om hem het blijde nieuws mee te deelen. Vandaar werd een marsch door de stad gemaakt. Dat daarbij lustiger dan anders werd geblazen spreekt vanzelf. Volksweerbaarheid. Bij het concours-hippique, op Hemel vaartsdag te Breda gehouden, werden o. m. de volgende prijzen behaald: bestgaand officiersdienstpaard 3 le luite nant P. H. B. Beerninck; 6. le luitenant F. J. J. baron van Heemstra. Groot springconcours om den beker van Breda. (23 deelnemers.) 3e pr. 2e luitenant R. Wilson, met Porthos. De Ainersf. Muziek vereeniging. Op Hemelvaartsdag werd te Hilversum het 5de concours gehouden door den Bond van Harmonie- en Fanfare-gezel- schappen. De Amersfoortsche Muziek- vereeuiging, die voor de eerste maal aan een concours deelnam behaalde in de derde afdeeling een eersten prijs. Wel een bewijs dat het korps onder leiding van den heer J. A. Jochems met reuzenschreden is vooruitgegaan. De volledige uitslag is als volgt: Voorwaarts, Utrecht, le pr. 89 p. Abcouder Harmonie, lepr. 84 Amersf. Muziekver., le pr. 82 Fidelio, Woudenberg 2c pr. 76 Caecilia, Veenendaal, 2e pr. 67 Door oefening beter, Naarden 2e pr. 54 Als verplicht stuk werd gespeeld „Réve d'or" Fantaisie van M. Chargnioux, ter wijl de Amersfoortsche Muziekverceniging als eigen gekozen stuk speelde „JeaDne d'Arc" ouverture van Jos. Kessels. Fidelio van Woudenberg slaat onder leiding van den heer C. H. Stoelzer alhier. Naar men ons mededeelt, had het nog heel wat in voor de Amersf. Muziekver. den prijs werd toegekend, daar eenige personen, valschelijk aan de Jury mee deelden, dat in de Amersf. Muziekver. beroepsmusici meespeelden hetgeen abso Begunstigd door prachtig, niet te warm weer, werd op Hemelvaartsdag in de nabijheid van Amersfoort een groote gemeenschappelijke velddienstoefening gehouden door de vereeniging „Volks weerbaarheid", onder leiding van den kapitein der infanterie G. C. A. Fabius Deelgenomen werd door de vrijwilli- gerkorpecn, aangesloten bij „Volksweer baarheid": Amersfoort, Apeldoorn Arn hem, Hilversum, Leerdam, Nijmegen, telegraafskorps van „Volksweerbaarheid" Utrecht, Zwolle en de wielrydersafdee- ling van de Nederlandsche Weerbaar- heidsvoreeniging; tevens de vereeniging Door oefening Weerbaar", uit Amster dam en de afdeelingen van de vereeniging Volksweerbaarheid"Amsterdam, Edam, Loenen Vinkeveen, Naarden, Schoonho ven, Uitgeest, Weesp en Zaandam, te zamen ongeveer 600 man. De verschillende korpsen verzamelden zich te Amersfoort, waar zij opgesteld werden aan de Koninginuelaan. Hier werden de patronen, 25 per man, door de regeering voor deze oefening be schikbaar gesteld, uitgereikt, waarna de twee partijen zich splitsten en ieder langs eeu voor de tegenpartij onbekenden weg naar het terrein van de oefening marcheerde. Er was een blauwe partij en een roode partij, de eerste maakte een marsch langs den Leusderweg en den straatweg naar Soest, en de tweede langs den Ouden Utrechtschenweg. Het oefeningsterrein was gelegen tus schen den straatweg AmersfoortUtrecht en de spoorlijn AmersfoortSoestorberg. De Oostgrens liep in de richting noord zuid, door M. P. 19 en de westgrens door het landgoed de Paltz, en verder in N.-W. richting. De algemeene oorlogstoestand was als volgt: Nederland (blauwe partij) is in oorlog met een roode partij. Het Nederlandsche veldleger is in westelijke richting terug getrokken, achtervolgd door liet leger dor roode partij; beide strijdmachten zijn nu reeds eenige dagen ten westen van de lijn HilversumDe Bildt. De roode partij gebruikt de lijn AmersfoortSoesterberg, van de Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij, als aan voerlijn van oorlogsbehoeften van uit het oostenzij bewaakt die lijn. Afdee lingen van de roode partij zyn te Amersfoort en te De Bilt. Nederlandsche partijgangers houden zich op in het bedekte terrein tusschen Baarn en Driebergen, en trachten het oode leger in den rug zooveel mogelijk nadeel toe te brengen. De roode partij stond onder com mando van den lsten luitenant-adjudant Scholten, en omvatte de volgende afdee lingen: Amersfoort, Arnhem, Loenen- Vmkeveen, Naarden, Nijmegen, Schoon hoven, Zwolle en „Door oefening Weerbaar", uit Amsterdam. Sterkte 300 man. Bijzondere oorlogstoestand voor de roode partij. De spoorweg wordt door de roode partij alleen bewaakt door infanterie, welke gedeeltelijk van rijwielen is voorzien. Yoor het baanvak Amers foortDe Bildt zijn twee bataljons aangewezen. Te de Bildt is een reserve van 2 compagniën, te Amersfoort even eens. In den nacht van 8 op 9 Mei is een aanval van partijgangers op het station Soesterberg afgeslagen. In den namiddag van den 9den Mei, omstreeks 4 uur, zal een belangrijk vervoer van levensmiddelen plaats heb ben van Amersfoort in westelijke rich- ting. Opdracht voor de roode partij. De compagnie van den lsten luite nant-adjudant Scholten bewaakt het baanvak van en met M. P. 19 tot en met wachthuis 13 (tusschen M. P. 14 en 15). Den lOen Mei wordt dit detachement afgelost. Bijzondere oorlogstoestand voor de blauwe party. Commandant 1ste luite nant Fruyt van Hertog. Afdeelingen: Amsterdam, Edam Uit geest, Zaandam, Apeldoorn, Leerdam Utrecht. Sterkte 300 man. Een aanval van de blauwe partij in den afgeloopen nacht op het station te Soesterberg is mislukt, doordat een af deeling der partijgangers te laat kwam. Volgens spionnenberichten had op den 9en Mei omstreeks 4 uur v.m. een be langrijk vervoer van levensmiddelen van Amersfoort in westelijke richting plaats. In het bedekte terrein tusschen Baarn en Driebergen hield zich in den nacht van 8 op 9 Mei omstreeks 2 compagniën partijgangers op. De onderlinge verbin ding is echter moeilijk, tengevolge van de scheiding door de spoorbaan. Opdracht voor de blauwe partij. De compagnie partijgangers onder den lsten luitenant Fruyt van Hertog zal trachten don 9en Mei vóór 4 uur n.m. de spoorbaan tusschen M. P. 19 en wachthuis no. 13 (tusschen M. P. 14en 15) ergens te vernielen, ten einde in elk geval het vervoer te stremmen, en een aanval te kunnen doen op den trein zelf. Zoo mogelijk moet tevens getracht wor den een vernieling van groote beteekenis aan te brengen. De oorlogstoestand trad in te 12 uur 's middag, terwijl de oefening tegen 5 uur was afgeloopen. Alle deelnemers moesten zich tegen dien tijd bij de spoor- wcgliju in het oefeningsterrein bevinden, daar de leider hen daar verzamelde en een bespreking hield van de gehouden oefening. Kapitein Fabuis zeide met genoegen de uitnoodigiug te hebben aangenomen, om de leiding der oefening op zich te nemen. Juist daarom had hij met zoo veel vreugde alles meegemaakt, omdat de deelnemers met de daad getuigen voor het groote belang, ons volk weerbaar te maken. Wanneer hij terugdenkt aan de oefening, door hem eenige jaren geleden geleid, moet hij erkennen, dat er ernstig getracht is zich steeds meer weerbaar te maken. Met blijdschap ziet spr. dan ook op de afgeloopen jaren terug, omdat de vooruitgang van „Volksweerbaarheid" de beste propagande is voor het begin sel: geheel het volk weerbaar. Zonder opsnijery mug dan ook gezegd worden, dat „Volksweerbaarheid" een groot deel heeft in de produganda voor de verhoo- giug van de weermacht. Wat de oefening betreft, merkt kapitein Fabuis op, dat er getracht is allen zoo veel mogelijk persoonlijk te oefenen. Er is een groote belangstelling getoond en met ijver gewerkt. Er zijn er onder de korpsen, die bijzonder veel lof verdienen. Er zijn eenige prachtige stukjes gedaan. Zoo is het verschillenden patrouilles ge lukt de spoorlijn te bereiken en daar een patroon neer te leggen, ten einde de lyn op te blazen. Een woord van hulde aan hen, die 'm dat geleverd heb ben, want over het oefeningsterrein te sluipen, zoodat de spoorlijn bereikt wordt, is een mooi toertje. Door verschillende afdeelingen is goed gepatrouilleerd en zijn tevens goed be richten gestuurd. Dat is veel waard. Wanneer het meenens werd, luisterden niet allen steeds naar het commando. Juist wanneer het er op aankomt is ver band met kameraden en voeling met den commandant noodzakelijk. En daartegen is nogal eens verzondigd. Ook is de dekking nogal eens achter wege gebleven, terwijl een naar de Stompert gedetacheerde post daar niet is aangekomen. Verscheidene deelnemers bleken onvoldoende voorbereid De ver schillende onderdeelen moeten goed be kend zijn. Het aanvallen, dat in één lijn moet gebeuren, waarbij moet gelden: over winnen of sterven, werd juist wol eens dropptlsgewijze ondernomen. Na nog ge wezen te hebben op het gevaarlijke van schieten op minder dan 40 M. afstand, sprak kapitein Fabius de hoop uit, dat bij het weerzien met vurige ambitie weer ieder zijn plicht zou doen. Na nog een woord van dank aan allen gebracht te hebben, eindigde hij zijn luid toege juichte bespreking. Door een der deelnemers werd een woord van dank en hulde gebracht aan den leider. Na afloop werd een tocht gemaakt door Amersfoort, waarbij het vaandel, dien morgen aan het Amerfoortsche vrij willigerskorps uitgereikt, iu den troep werd gedragen. Dit vaandel is door Mevr. Eek aan het korps geschonken. De kapitein J. Busquet hield bij de overdracht aan kap. J. v. d. Sluys een toespraak, die daarop het korps geluk wenschte met het vaandel. HollandBelgië 12. Reeds vroegtijdig vertrok ik hier van daan, om me naar Haarlem te begeven, waar bovenstaande wedstrijd zou wor den gespeeld. Het mooie weer en Hemelvaartsdag hadden duizenden mcnschen bewogen om hun woningen te verlaten en eens te gaan genieten van de buitenlucht, of, zooals in Haarlem, van het voet balspel.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2