Gemengd. Stadsnieuws. mysterieusc sluier opgelicht en we zien, na verwijdering en opheldering van al het bijloovigc, van de overlevering, van vooroordcelen, van uilengekras, van vleermuizen in donkere nissen enz. enz.; de gewone dingen en verschijnselen van het oudermaanscho. Ik wilde de geachte lezers het nicotine-spook voorstellen en daarna dit spook het leugenkleed van het lijf trachten te rukken. Ook hier hebben we met uilengekras, met vleer muizen, met bijgeloof en dergelijke te doen. Laat ik tl niet lastig vallen met een geleerde verhandeling over elemen taire bestanddeeleu en atoomgetallen, omdat ik, ofschoon geen vreemdeling in de cheuiie, geen scheikundige van het vak ben. Toch zal ik zoo hier en daar eens aan de scheikunde moeten herinneren. Wat zegt een oude vrijster wel van het rooken en van dat tabak-vergif, waai ze wel eens van hoorde. Ze vindt roo ken ongezond, niettegenstaande haar vader zailigcr altijd een lange Gouwe- naar in den mond had, en de man diep in de tachtig was, toen hij de pijp moest neerleggen, omdatnu ja, omdat hij e'm niet mee kon nemen. De oude-jongejuffrouw denkt altijd maar aau de gezondheid. Ze leeft er als 't ware voor, en is ondanks dat altijd zwartgallig, hoofdpijnachtig, van een slecht humeur, enz. enz. Of, in minder woorden, niet gezond. Een fijn jong dametje denkt er weer anders over. Ze vindt het ook uit een hygiënisch oogpunt verkeerd, vanwege de nicotine, maar bovendien is het vol gens haar „vijs". Dit laatste is een eigenaardig begrip, 't Is zeer subjectief en volgens mij daarom eigenlijk geen begrip, dat recht van beslaan heeft. Ik zou al de meuschen, die 't zoo druk over ,'t vieze" van dit en dat hebben, wel eens voor een ten binnensten buiten gekeerden natuurgenoot willen brengen. Wat zouden ze dat „vies" vinden cn wat zouden ze met dat oordeel het grootste wonder der Schepping n.l. zich- zelven kleineeren. Bekrompen en primitieve begrippen over 't rooken en voornamelijk over de nicotine, zijn er maar al te veel in om loop. Afgezien nu vau die argeloozen, die misschien meenen, dat een sigaar één stuk nicotine is, zijn cr nog heel wat werkelijk bcsohaafde en ontwikkelde menschen, die over de nicotine dwaal begrippen cn verkeerde voorBtelliugeu hebben. Laat me dit laatste met enkele sprekende voorbeelden illuetreeren. De meeste menschen stollen zich nicotine als bruingeklcurd voor. De chemicus neemt het u niet kwalijk maar moet u toch uit den droom helpen. Ni cotine is een kleurloozc olie, die maar voor een gering procent in tabak aan wezig is. Een kwajongen, die zijn eerste sigaret rookt, deukt er anders over. Bij het blazen van den rook door zijn zakdoek, zag hij toch een bruin vlekje. Ja, dat was dan zeker die gevaarlijke nicotine. Toch niet, ventje, maar maak je niet ongerust, we zullen je er niet om uit lachen. Menig volwassen meusch zal zichzelf bekennen, dat hij over dien vlek in den zakdoek net- dacht als onze jeugdige experimentator. Nog een illustratie over diezelfde rook- procf. Yooraf verzeker ik u, dat ze naar het leven is geteekend. Een bekend geneesheer komt een sigarenmagazijn 1) Inderdaad hoorden wij meermalen oene overigens lieftallige dame zeggen tegen een heer, die het puntje van zijn sigaar af. beet: „viezik". (RED.) jarige mooie, diva die op haar triomph tochten door do hoofdsteden van Europa ook Berlijn bezocht, waar llka's vader als brigade-generaal lag. Toen heette zij nog gravin Helene Hochburg en was zij de derde en aardigste dochter van den niet rijken generaal, het troetelkind der familie, gewoon om al haar luimen die niet te veel geld kostten door te zetten. Meta, of zoo al6 zij zich noemde Mia Merko, was het voorwerp eener nieuwe gril en van een bedenkelijke genegen heid van de kleine gravin. Van haat- zakgeld, dat de geheele maand moest dienen voor haar toiletbenoodigdheden had zij reeds den tweeden dag het grootste deel uitgegeven vooreen bloemen mand die zij stilletjes en met wel hon derd kleine kunstgreepjes naar de zange res bracht. En wat do grootste uitgaven niet bij de verwende kunstenares konden bewerken, verkreeg de kleine gravin door hare bloemen, haar geestig kijkende oogen en haar grootkiuder gezicht. De Diva was getroffen door de „Schwarmerci" van deze jonge vereerster, zij ontving haar niet alleen, maar zij hield het meisje een geheel uur bij zich cn gaf haar haar portret en een doos bonbons. Hoe duidelijk herinnerde zich llka dat eerste bezoek weer. Zij zag de kamel en het hotel „Unter der Linden" voot- zich, met het roode tapijt en de blauwe meubelen, en de kransen met de groote bonte linten, de halfverwelkte bloemstuk- binnen. Hij vraagt als consequent mensch „Minimum Nicotine". Dat is, tusschen twee haakjes, een keurig 3-cts. sigaarje. Bovengenoemde arts experimenteerde evenals de beginner van daar straks met zijn zakdoek en den took van onze „Minimum Nicotine" sigaar. Werkelijk, hij kreeg bruingekleurde vlekken in zijn zakdoek, dat was dus die „Minimum Nicotine"Dadelijk werd de win kelier over dien schoouklinkendcn naam van het merk in verhoor genomen. De ervaren esculaap moest echter in dezen zijn onkunde bekennen, kon de bruine nicotine niet handhaven en was werkelijk eenigszins met zijn figuur verlegeu. Zoo zouden we door kunnen gaan. Ik zal voor 't oogenblik niets meer van de aandacht der geachte lezers vergen. Enkele ophelderingen ben ik u nog schuldig. Zoo stel ik me voor u nog wat te vertellen over de bruine vlek in den zakdoek. In de tweede plaats hoort u dan waar de nicotine blijft. Ik hoop dat u 't met me eens is, dat we den sluier van het nicotine-spook beet hebben. S. Beeldspraak. Uit een be schouwing over den Matrozcnbond in een Indisch dagblad: men krijgt den indruk, dat vele matrozen geen bcenen hebben, sterk ge noeg om de weelde van het zwaaien met het wapen dat de Bond is, te kunnen veidragen." fan een gespleten voet en een open deur. Van Ia Mazière een stadje in het Zuiden van Frankrijk, komt het vol gende verhaal. De zoon van een streng Katholiek, oud adellijk maar onbemid deld geslacht, zou verleden week getrouwd zijn met de dochter van een rijk Joodsch advocaat. Kort voor 't huwelijk kwam bij geruchte de moeder van den bruide gom ter oore, dat haar aanstaande doch ter een gespleten voet had. Vreezende dat haar zoon den baarlijken duivel zou trouwen, overreedde zij hem, zich eerst te overtuigen of het gerucht waar was. De gehoorzame zoon vervoegde zich bij den aanstaanden schoonvader, legde hem de zaak uit cn verzocht hem, eerst de blootc voeten van zijn bruid te mogen zien. De a.s. schoonvader opende het ver trek wagenwijd, en wees den edelman met een gebiedend handgebaar de deur. Het huwelijk kwam niet tot stand. In Parijs is een gedenkteeken onthuld, gewijd aan de nagedachtenis van den ex-minister en senator Trarieux, de man die zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt in de zaak-Drcyfus. Dreyfus was dan ook bij de plechtig heid tegenwoordig. Te Béziers werd Zondag een betoo ging gehouden dooreen 1'20.000-talFran sche wijnbouwers, die er, niet al te best aan toe zijn, daar zij door de knoeierijen in het wijnvak verplicht zijn liuu producten ver beneden den prijs van de hand te doen. Er werd een optocht gehouden. Aan de bctooging werd zoowel door bazen als knechts deelgenomen. Borden met drei gende opschriften werden in de optocht gedragen. „Wij wcnschen brood", „wij sterven van den honger", enz. enz. kou men er op lezen. Er werd een voorstel aangenomen, strekkende om geen belas ting meer te betalen, voor 't geval de ken die op alle meubels stonden, en daartusschen de poederdoos voor den spiegel, waarvan de diva, zich niet be kommerend om de tegenwoordigheid van van hare visite, telkens gebruikt maakte. En hoe trotsch was ze niet als zij om haar bezoek voor den gek werd ge houden! Doch zij durfde haar visite niet te herhalen. Vier jaar later, toen zij barones Kerndyi geworden was en haar echtgenoot naar zijn garnizoen in Hongarije volgde, bracht een toeval haar in de zelfde coupé als die waarin de diva, die zich naar een gastvoorstelling te Boeda Pest begeven wilde, had plaats genomen. De oudekennis werd hernieuwd. De arme Kernodyi, die eerst weinig ge sticht scheen over deze reis met z'n drieën, werd tenslotte door het enthu- siasme van zijn jonge vrouw aangestoken. Maar wat kon die diva ook vertellen, van haar tournée door Amerika en van honderd andere dingen, die voor de jonge barones even nieuw als interesant waren. Ilka speet het zeer dat haar man nu juist geen verlof kon krijgen om naar Pest te gaan om de Mia Merko te hooren en zij schreef er de diva een ongelukki- gen blief over, die deze op haar gewone lieve manier beantwoordde. En daar na verliepen er jaren, zonder dat zij iets van elkaar hoorden. Ilka verloor haar man door een val van zijn paard in denzelfden tijd dat het nieuwtje iu de couranten rondging dat regeering niet wilde ingrijpen om den toestand te verbeteren. De betoogers waren zeer opgewonden. Er waren bijv. geen wagens genoeg om hen te vervoeren en toen gingen zij er in hun woede toe over de rails te ver sperren. 's Avonds was echter alles weer rustig. A f'gcluisterd. Afgeloopen nacht, zoele warmte, juf frouw met de drie kruisjes achter den rug, mogelijk wel vier, zwoegt hijgend langs de straat, klampt een surveilleerend agent aan, Agent, Agent, och heb je mijn poesje ook gezien, uiiju poesje is wegge- loopen, 't lieve beest is me ontsnapt en ik heb al zoo gezocht, 'tls vreeselijk,'t diertje heb ik opgefokt vanaf zoo groot, en ze balt een harer poezele vuistjes. Agent kijkt verwonderd, na zoo'n woordenstroom haalt de man der wet de schouders op en zegt: ja juffrouw, ik kan 't beest best gezien hebben, maar d'r loopen 's nachts zóóveel katten op de straat, en d'er zijn zooveel grijs met witte bij, dat ik onmogelijk kan zeggen of uw poesje erbij was. Och, wat is u nu hardvochtig, 't is toch zoo'n lief dier en 't verkeert nog wel in blijde ver wachting, ik zou 't beestje zoo graag terug hebben. Agent staat versteld, denkt mankeert 't jouw in je bovenkamer en zegt, nu juffrouw, gaat u maar naar huis, als ik 't katje tegenkom, heusch ik beloof 't u ik vang 't diertje en u krijgt 't terug. Nu u is wel vriendelijk zegt juffrouw maar heusch doen hoor, ik heb toch zoo'n zwak op 't beest en verdwijnt langzaam in een zijstraat steeds zoekende en roepende poes, poes, poes. Agent ziet haar na, bromt in zijn snor baard iets onverstaanbaars en ziet, o, gerechte hemel een kat, verkeerende in blijde verwachting, duizend bommen, zegt'ic, daar heb je 't mormel, poes, poes poes, zoekende juffrouw heeft deze laatste woorden gehoord, komt ijlings terugren- nen, agent! was 't poesje daar, och zeg 't toch, waar is 't beest. Nou juffrouw, zegt man der wet, zij is 'em al weer gepiept, met twee andere katten mee over ecu tuinmuur, en thans niet meer luisterende naar haar smeek beden zegt-ie, nou juffrouw, ga nou maar gauw naar huis, die kat zal van zelf wel thuis komen, wat moeten de menschen er wel van denken dat zoo'n juffrouw- als u nu, nog zoo laat op straat loopt eu dat nog wel om eeu kat. Ze laat zich overreden, trippelt naar huis, doch zegt nog tot Horuiandad, u is hardvoch tig, u is geen dierenvriend. Hermandad gaat verder, neemt geen notitie meer van passeereude katten. De hoedcnspelden der dames zijn een gevaar voor velen geworden. Met spel den van onnoodige lengte, die misschien bijna een decimeter ver door den hoed uitsteken, loopen de vrouwen rond, schijnbaar zonder eenig begrip, hoe ge vaarlijk zij zijn. Moeders zijn er, die haar kind op den arm dragen en een werkelijk gevaar zijn voor de oogen en ooren harer lievelingen. Vriendinnen vallen elkaar aan den trein in de armen en dreigen elkaar do oogen uit te pikken. En behalve vriendinnen zijn er ook vrienden, die met de hoedenspelden hebben te rekenen, welker getal van één al op drie is gekomen. „Hij is zeker al vroeger geëngageerd geweest," zei een jonge dame, „want hij is zoo voorzichtig als hij mij kust, ter wijl ik den hoed op heb". Wanneer zullen de dames eens be de gevierde zangeres Mia Merko de plankon zou verlaten, om te trouwen met den bankier Ardeck. Twee jaar later ontmoette Ilka haar weer in een der internationale salons van een Komcinsche familie. Ilka was daar gekomen met haar schoonmoeder. De Ardecks waren er, omdat Meta genezen moest van een longontsteking, waardoor zij haar stern verloren had. Beiden waren zij vreemdelingen in den kling waarin zij kwamen, en met vreugde haalden zij de oude betrekkingen die tusschen haar bestonden, op. llka's schoon moeder stierf te Kome, de Ardecks namen de nu geheel alleen staande jonge vrouw iu zich op en de vriendschap tus schen Ilka en Meta Ardeck was daar mede bezegeld. In Rome en Baden Baden kwamen zij elk jaar bij elkaar en hun persoonlijke band was een band van vriendschap, terwijl elk buitendien in de ander achtte, wat zij het nnnst had. Meta den ouden adel van Ilka, en Ilka Meta's rijkdom, niet dien rijkdom zelf, doch omdat het middel was om alles te kunnen hebben cn doen wat de schoonheid van het leven verhoogt. Ilka dweepte met schoonheid. Zij wendde den blik van het park, dat in steeds diepere duisternis zonk af. Van uit het lioogc plafond van haar kamer zagen Gricksche goden op haar neer, en een venetiaansche spiegel ving het licht der kaarsen die op het kun- sluiten hoedenspelden met „tegenknop" op te doen of veiligheidshoedenspelden te dragen? Nog beter was het, wat anders in te voeren. Er is beweerd, dat de hoofdpijn van vele dames aan de hoedenspelden is toe te schrijven, 't Zou niet onmogelijk zijn dat men hoofdpijn krijgt als de wind en de gevreesde spelden samen iemand aan de haren trekken. Hierbij wordt natuurlijk ondersteld, dat alles „echte waar" is. Dezer dagen verklaarde een dame in allen ernst aan haar lijfblad, dat de beste wijze om een slecht gehumeurd echtgenoot klein te krijgen, is: hem op voegetarisch dieet te zetten. „Ik heb het uit eigen ondervinding," schrijft zij, „want mijn man was eerst compleet een beer, totdat ik hem uitsluitend vegetarisch be gon te voeden en nu is hij 'n toonbeeld van zachtheid en beminnelijkheid." Of deze dame 'n fruit- en groenten- zaakje drijft, deed zij der wereld niet weten, maar zeker is 't, dat 'n onge kende levendigheid in den bloemkool-, spinazie- en apenootjes-handel een ge volg zal zijn van deze ontdekking. Arme slagers, arme echtgcnooten! Kennisgeving. Afsluiting Sint-Andriesstraat. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat het ver keer door de Sint-Andriesstraat vanaf 15 Mei tot nader te bepalen dag gestre.md zal zijn, wegens het aanbrengen eener nieuwe be strating. Amersfoort, den 13 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondagmorgen half elf in het Logebouw van Persijnstraat 1 een godsdienstoefe ning gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. E.M. teu Gate, van Apeldoorn. Bij Kon.-bcsl. is benoemd tot militie tweede-luitenant bij hot wapen der infan terie, bij het 5de regiment infanterie, de sergeant A. A. d e H a a s, van het korps. Door een aantal leden is een voorstel ingediend de Vereeniging „O. G. A." te ontbinden. In de ledenvergadering van Donderdag '23 Mei zal het voorstel in behandeling komen. De Vereoniging „Tesselschade" houdt haar jaarvergadering alhier op Vrijdag '24 Mei in Amicitia. Het houten urinoir staande achter het perceel van den Hoer A. J. van Zalin gen aan deu Zuid-singel is vervangen door een ijzeren. Moge de andere eveneens vervangen worden. Leak, In het bijvoegsel der Amersfoortsche Courant van 11 Mei lezen we: Door plaatsgebrek moet de bespreking der velddienstoefening van de Weerbaar heidskorpsen uitgesteld." De achterzijde van dit bijvoegsel is geheel blanco. stigingelegde rokoko tafeltje stonde. Met eer, lichte zucht dacht Ilka aan haar eigen bescheiden woning, waarin zij een groot deel van liet jaar zoo spaarzaam cd zuinig als mogelijk leefde om in staat te zijn in het andere, het kleinere deel, te kunnen reizen en voor schoonheid te leven, wat zich met spaarzaamheid zoo moeilijk liet vereenigen. Doch er lag geen wangunst in die zucht, die onwille keurig haar lippen ontsnapte slechts eeu beetje spijt lag er in. Maar terstond daarop speelde weer een glimlach om hare lippen. Wat een zottin ben ik toch, mom pelde zij, in plaats van spijt te hebben, moest ik mij verheugen dat ik toch nog altijd een deel van mijn leven verkeeren kau onder omstandigheden die mij lief zijn. En hier gevoel ik mij best en Meta interesseert mij met haar nieuwste ver langen „de eerzucht". Ilka had die episode met Graaf Sontheim in BadenBaden meegemaakt. Sontheim had toen bij de rennen gewonnen en zijn heele winst na eeuigc dagen bij een dolle wedden schap verloren. Het eene maakte hem in de kringen even beroemd en interes sant als het andere en het was niet on opgemerkt gebleven dat hij zijn hulde legde aan de voeteD van Meta Ardeck, die, niettegenstaande haar achtendertig jaren door haar elegance, den rijkdom van haar man en haar, zoo het scheen, niet te verwoesten schoonheid, een der B. en W. der gemeente Baarn heb ben aanbesteed het bouwen van een achtklassige school voor m. u. L. o. In gekomen waren 20 biljetten. Laagste inschrijvers G. C. Blanken en Co., te Amersfoort, voor f 28,390. De gunning is aangehouden. Van het le reg. huzaren wordt 16 dezer de le-luit. II. A. C. Fabius gedeta cheerd bij de rij- en hoefsmidschool te Amersfoort. De le luits. J. R. Diemont en R. D. Storm Buysing, beiden van het le, C. C. Pels Rijcken, van het 2e, en G. L. M. H. Higly, van het 3e reg. veld artillerie, worden 1G dezer gedetacheerd bij de rij- cn hoefsmidschool te Amers foort. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat aan de officieren jaarlijks gedurende minstens 14 dagen verlof kan worden verleend in een daartoe door hen het meest gewenscht tijdperk, voor zoover zulks niet bepaald in strijd is met de belangen van den dienst. Het ligt in het voornemen ook eeu dergelijke be paling voor onderofficieren in het leven te roepen. (N. R. Ct.) Maandagmiddag ten 2 uur had door den architect H. Kroes de aanbesteding plaats van het Nieuwe St. Pietcrs- en Bloklandsgasthuis. Ingeschreven werd door J. van Doorn, Hilversum, voor f 164.400; P. van Rijn, Hilversum, voor f 160.400; W.,v. Genderen, Amersfoort, f 160.000; J. R. de Jong, Hihersum, voor f 158.390; G. C. Blanken en J. Bunnink, Amersfoort, voor f 157.350; II. Keizer en J. Wildeman, Amersfoort, voor f 156.300; firina v. d. Pluim en Gielaar, Rotterdam, voor f 154.685; J. C. van Eijbergen en Z. cn F. van Daal, Amersfoort, voor f 149.830; F. van Hogenvest, Amersfoort, voor f 148.590; G. Mostertman en G. van Nes, Amers foort, voor f 147.983; II. Noorman, Amers foort, voor f 145.400; M. Bakkeren, Prinsenhagc, voor f 141.800. De gunning is 8 dagen in beraad gehouden. De heer G. K. G. van Aaken is be noemd tot jury-lid voor de wedstrijden van harmonie- en fanfarecorpsen, uitge schreven door Amstcl's Fanfare cn te houden in het Paleis voor Volksvlijt te Aansterdam, op 13, 14, 20, 21, 27 en 2S Juli a.s. Door de „Ond. Brandwaarborg-maat schappij" De Jong Co., te Amsterdam (correspondenten de heeren D. Hubers Zn.) is thans aan de „Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" toegekend een premie van f 14 voor het spoedig en beleidvol optreden van de onder deze vereeniging ressorteerende Blangenwagen der politie bij deu zwarcu binnenbrand ten huize van den drogist H. W. Cramer, aan de Langestraat, in den nacht van 9 op t0 Maart. De Brandmeester van spuit 3 ontving van de assurantie-maatschappij „De Schelde", te Antwerpen (agent de heer A. A. Hamers) een premie van vijftien gulden voor haar spoedig en afdoend optreden bij den brand in het manufac- turen-inagazijn der firma Gebr. Hamers, aan de Langestraat, in den avond van '27 April. Maandag werd, ter gelegenheid van haar 12Va-jarig bestaan, door de schiet- vereeniging „Wilhelmina" een schietwed- meest opvallende verschijningen van het saisoen was. Zij had zijn hulde aange nomen, meer omdat het haar vleidde den drager van een der oudste namen onder haar intiemen te hebben, dan wel omdat de jonge graaf haar zoo bizouder interessant voorkwam. Toen zeide zij reeds dat haar hart „op" was cn dat zij niet tot die vrouwen behoorde, die elk jaar een nieuw verlangden. Hoe zekerder zij zich voelde, des te minder zag zij er tegen op aandacht te trekken; een „elegant schandaaltje" scheen haar een kleine luxe, en haar man, dien zij kende, trok de schouders op en zei, dat als de jonge Graaf er plezier in had zich als een gek aan te stellen, dat dan zijn zaak was en dat een verstandig mensch zich er niet mede behoefde te bemoeien. En nu wist Ilka dat deze Sontheim hier in Meta's onmiddelijke nabijheid was: maar zij kende ook hot testament van Meta's echtgenoot en wist dat Meta er niet de vrouw naar was om zulk een vermogen uit liefde vaarwel te zeggen. In Meta's brieven stond nooit iets over Leo Sontheim en ook tot nu toe had ze alleen over haar dochter gesproken. „We zullen maar afwachten, ik zal wel merken boe 't tusschen hen is", dacht Ilka, die met haar toilet klaar was en zich gereedmaakte naar de salon te gaan. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1907 | | pagina 2