r J Stadsnieuws. Advertentiën. H H jjg BOON'S CACAO, i Het 9 uur-Sluitings-Comité heeft de eer te berichten, dat, ingevolge art. 5 v|h desbetref fende Regl. de 9 uur-Sluiting heden weer van kracht wordt voor de aangeslotenen* W. J. BOON Comp. Wormerveer F. S. VAN EIJBERGEN, Amersfoort, 21 Mei '07. Een kwajongensstreek. Frits, een echte galgenbrok van 'n jongen, wordt door z'n onderwijzer eens geducht onder handen genomen over de ondeugende streken, die hij zoo nu en dan uithaalt. Niemand en niets onziet hij om zich eens vroolijk te maken of om iemand een poets te bakken. Met de bootschap naar huis dat meester 's avonds z'n vader wenscht te spreken, besluit do onderwijzer z'n reprimande. „Dat zou 'k liever maar niet doen, meneer", zegt de schelm, „want vader is verschrikkelijk doof en u kunt hem daardoor bijna niets aan 't verstand brengen". Meester laat zich echter niet afschrikken en geeft 's avonds aan z'n bedreiging gevolg. Frits heeft evenwel 's middags met een onuoozel gezicht de boodschap overgebracht en gezegd, dat de onderwijzer vader wilde spieken, maar waarschuwt tevens dat zeze zeer hardhoorig is, zoo erg dat het zeer moeielijk is hem te spreken. Als de onderwijzer nu komt en met een stom als van een bazuin den vader vraagt te spreken, wordt hem op even schreeuwe- rigen toon verzocht boven te komen en nu ontspint zich een gesprek op zulk een rumoerige wijze, dat men zou denken dat er hevig twistgesprek was. Dit duurt zoolang tot Frits' vader roept: „Maar waarom schreeuwt u toch zoo hard, ik ben niet doof!" Waarop de onderwijzer op even verwonderden toon schreeuwt: „Waarom roept u zoo hard? Ik ben ook niet doof!" Ondertusschen staat vaders veelbelo- vende spruit op een eerbiedigen afstand het gesprek af te luisteren en verkneu kelt zich van pleizier. Een knappe klas. Een onder wijzer, die gewoon was zijn klas veel schriftelijk werk te laten maken, en dan de kiant ging lezen, zag dat de school opziener de klas van zijn collega binnen ging. De krant ging in den zak, de leien worden schoongeveegd en opgeborgen, de onderwijzer houdt een kort toe spraakje tot de jeugd en een les in 't rekenen uit hot hoofd begint. Daar gaat de deur open, de school opziener treedt binnen, begroet den onderwijzer, spreekt een oogenblik met hem en gaat dan achter in de klas staan. De onderwijzer geeft een soin op, alle kinderen, geen enkele uitgezonderd 6teken den vinger op; de onderwijzer laat hier en daar een leerling 't antwoord zeggen 't gaat perfect. Een nieuwe som weer alle vingers tot groote verwondering en tevredenheid van den schoolopziener. Zoo'n klas, waar alle kinderen sommen kunnen maken die hij niet zoo gauw kon uitrekenen, die autoriteit voelt zich klein tegenover de kleine kinderen. Iloe de vrij achter lijke klasse zoo'n schitterende figuur had kunnen maken? Ziehier de oplossing van het raadsel: De onderwijzer had, voordat de school opziener binnen kwam gezegd, dat allo kinderen den vinger moesten opsteken, ook zij, die het antwoord niet hadden; maar de goede rekenaars moesten de rechterhand opsteken, de anderen do linker. Natuurlijk mochten alleen de rechter handjes de uitkomst zeggen. Als het niet waar is, is het toch aardig verzonnen. i Voorbereidend militair onderricht. Ingevolge do jongste wijzigingen, aan gebracht in de regeling van het voorbe reidend militair onderricht, zal de aan melding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den len Juni eerst komende en wel: a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandeerende-officier der Infan terie of der Vesting-Artillerie; b. in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde commandeereudc-officieren en burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer welke jongelieden zich tot deelnemiog hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur Ina ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toegelaten, zullen worden af gewezen, tenzij do belanghebbende kun nen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, Imeeneu we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wen- schen deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl wc tevens in herinnering ^brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie is de 9 uur sluiting weer van kracht voor de aangeslotenen. Door regenten van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis is besloten de inschrijving voor het bouwen van het nieuwe gasthuis niet te gunnen. Heden wordt een horbesteding ge houden, waartoe ook verzocht zijn nieuwe inschrijvingen van eenige aannemers buiten Amersfoort. In de voorwaarden is thans opgenomen, dat zooveel mogelijk voor het werk Amersfoortsche werklieden moeten worden genomen. De thans van kracht geworden Kiezerslijst voor de Gemeente Amers foort bevat 2659 namen van kiezers voor de Staten-generaal, tegen 2615 ten vorigen jare; 2629 voor de Pro vinciale Staten, tegen 2595; en 2216 voor den Gemeenteraad tegen 2142. Het aantal kiezers voor den Baad is in het eerste district 1006, in het tweede 501 en in het derde 709. Op het terras van hotel Trier te Socstdijk, gelegen tegenover het paleis van 11. M. de Koningin-Moeder, zul len in het a.s. zomerseizoen weder een zestal concerten gegeven worden door de kapel van het 5e regiment infanterie alhier, kapelmeester de heer G. Bikkers. Bij het opleggen van een drijfriem in de fabriek van de N. V. Amers foortsche automobiel-, rijwiel- en machinefabriek", voorheen D. H. Eysink, aan den Arnhemschenweg, had de 14-jarige J. de W. Zaterdag middag de onvoorzichtigheid dit met de hand te doen. Hij werd gegrepen en mee naar boven gevoerd. Geluk kig stond de machine gauw stil, zoo dat de jongen er wellicht alleen met een gebroken arm afkomt. Arts Kamerling verleende de eerste hulp. Bij het concours-hippique der West- brabantsche Harddraverij en Concours- hippique-Vereeniging tweeden Pinkster dag op het terrein Kijk-in-de-Pot te Bcrgen-op-Zoom gehouden werden o.a. de volgende prijzen behaald. Internationale concours bestgaande rij paarden, 1ste prijs luitenant Mathon, 5de prijs luitenant Beerninck; Internationale springconcours; lste prijs een zilveren wissclbeker van de ingezetenen van Bergen-op-Zoom ilie tweemaal moet gewonnen worden, win ner luitenant Mathon. Internationale concours „sauts couples" 4de prijs Initenant Mathon. Tot cadet-korporaal-titulair zijn o.m. aangesteld de cadetten der K. M. Aca demie: J. J. P. Bcernink, M. K. A. Bischoff van Heemskerck, C. F. A. de Bruiju en J. J. Pels Rijcken. De heer H. R. Krapels, stationschef alhier, is als zoodanig overgeplaatst naar het Centraalstation te Amsterdam. Zaterdagmiddag, ruim 2 uur, kwam de molenaarsknecht van den heer Mul ders, uit Soest, met paard en wagen den Soesterstraatweg afhollen. In zijn vaart werd het beest gestuit door den neerge laten spoorwegboom, tegenover de v. Asch v. Wijckstrnat, waardoor het viel. Opstaande, richtte het den boom op en holde thans voort over den spoorweg, de richting van de Koppel, waarbij de voortrein van den sneltrein naar Zwolle het beest aanreed, tengevolge waarvan het zoodanig aan buik en voorbeenen verwond werd, dat het ter behandeling naar de Veeartsenijschool te Utrecht moet worden opgezonden. De knecht, die van den wagen was geslingerd, kwam er met een paar ont vellingen aan beide handen en met den schrik af. Vrijdagavond had in een huis van den heer J. Klink aan de Puntenburgerlaan een bijeenkomst plaatst van belangheb bendeu om te komen tot een Evangeli satie-gebouw voor den Soesterstraatweg en omgeving. Ds. Vunderink leidde de vergadering. Na opening met gebed zette hij het nuttige en noodige van deze zaak uiteen. Wanneer de bewoners van deze wijk toonden belang te stellen in het totstand komen van dit gebouw, zou geldelijke steun uit de stad zelve ook niet achter blijven. Voor deze omgeving achtte Ds. V. een zaal voor 200 personen gewenscht, met een of 2 lokalen voor catechisatie enz. Voor huisbezoek in dit kwartier, om het (idee ingang te doen vinden, gaven zich op de heeren Floor, J. en \V. van de Hoef, ten Hoeve, Klink, Koene, Nij hof, van Schaik Strietman, van Surksum de Valk en Veer. Met gebed werd de vergadering ge sloten. Daarna bleef het voornoemde comité nog eenigen tijd bijeen tot ver deeling der wijken. Het Kantongerecht veroordeelde den beschadiger van den Wilhelmina-boom tot f 15.boete. De afdeeling Gooi- en Eemland van Dierenbescherming houdt haar jaarlijk- sche algemecne vergadering morgen te Bussum. Zondag viel een kind van H. Buis uit de Groote Haag in deZuidsingelgracht. Gelukkig passeerde juist E. v. d. Pol, die geen oogenblik aarzelde maar aan stonds het kind nasprong, zoodat hij het genoegen mocht smaken de kleine weer op het drooge te brengen. Hedenmorgen werd wegens dronken schap een persoon aan het politiebureau alhier in arrest gesteld. Politieblad bleek de sinjeur nog wat op zijn kerfstok te hebben, want hij kwam tweemaal in dat blad voor. Nadat hij zijn roes had uitgeslapen werd hij naar Utrecht gezonden en ter beschik king van Justitie gesteld. Wegens vertrek naar elders heeft de heer D. Verbeek ontslag genomen als onderbrandmeester der gemeentelijke brandweer. In het Gooi circuleert een adres aan de directie der H. IJ. S. M. om in den komenden winterdienst een trein bij te voegen, die 12 uur spoortijd, 's nachts uit Amsterdam vertrekt, of anders den laatsten trein zoo laat mogelijk te laten vertrekken. Ook iets voor Amersfoorters, die graag een uitstapje naar Amsterdam willen maken. Onder een daverend applaus hechtte Spr. do heer v. B. de medaille op de borst. Na de pauze werden door de voor zitter met eenige toepasselijke woorden de prijzen uitgereikt, die in de afge- loopen week, bij den gehouden schiet wedstrijd op de Leu8derheide, zijn behaald. De eere-prijs korpsgeweer, behaald door het 5e reg. infanterie, bestond uit een verguld zilveren medaille, geschonken door den commissaris der Koningin air. F. D. Graaf Schimmclpcnninck. De feestavond werd met prettige, drukke danspartij besloten. dit dool zich zal vormen. Wie voor het doel wat bij wil dragen zonde het ons Kortegracht 1. Ontvangen: J. K. f 1. A. L fl.— De Kon. Ned. Bond van Oud-Onder officieren hield, ter gelegenheid van het 12'/j jarig bestaan der schietvereeniging „Wilhelmina", Zaterdag in de concert zaal van „de Arend" een feestavond voor hare leden en invité's. Na het spelen van den Wilhelmina- Feestmarsch, ging, precies 8'/a uur, het voordoek van het tooneel omhoog en trad de voorzitter van „Wilhelmina", de heer D. v. Buuren, naar voren om de feestrede uit te spreken. In eene zaak rijke rede herdacht Spr. het 121/, jarig bestaan der schietvereeniging. In 1894 werd, op initiatief van een paar bonds leden, de schietvereeniging geconstitueerd, waartoe alle leden toetraden. Het hoofd bestuur verlangde evenwel, dat ze een zelfstandige verecniging zou zijn. Hier aan gehoor gevcude, namen de heeren D. Yau Buuren en A. Hassing de organi satie op zich en met een volkomen succes. Spr. wees, als een bewijs hier voor op het groot aantal gewonnen medailles. Vervolgens werd het vaandel op het podium gebracht en hechtte de heer Van Buuren de in hot vorig jaar gewonnen medailles aan. (Hilversum lc prijs zilveren kruis; 2e en 3e prijs intern, wedstrijd te Utrecht; 7e prijs buks, 3c prijs cylinder intern, concours te Hilver sum.) Een mooi en zeer varieerend pro gramma werd vervolgens, met mede werking van een verdienstelijk muziek korps, onder herhaalde bijvalsbetuigingen vlug afgespeeld. Geheel onverwachts nam de secre taris van den Bond, de heer L. J. Krook, het woord (de voorzitter, de heer Valkenburg, was verhinderd) en deed de inecdedeeling, dat de heer D. v. Buuren, voorzitter van „Wilhelmina" door het hoofdbestuur benoemd waB tot lid van verdienste. Bij gelegenheid van het aanstaande 5e middenstandscongres, op 16, 17 en 18 Juli te Nijmegen te houden, zullen verschillende feestelijkheden worden gegeven, waarvoor het programma thans door de regelingscommissie is vastge steld. Dinsdag 16 Juli worden de con gresleden in de sociëteit „Burgerlust" ontvangen, waarna het stafmuziekkorps van het 11c reg. infanterie in den tuin van „Burgerplicht" een concert geeft. Woensdag 17 juli heeft een gemeen schappelijk diner plaats in het hotel „du Soleil", gevolgd door een groot avondfeest in den a giorno verlichten tuin van de socitcit „De „Vereeniging" Het muziekkorps van de stedelijke schutterij uit 's Hertogenbosch, directeur de heer M. J. Ogier, geeft daar een uitvoering, terwijl op de Groote Markt en het Kelfkenbosch volksconcerten worden gegeven, resp. door de kapel van de koloniale reserve, onder leiding van den heer Thewissen en de muziek van het Nijmeegsch Vrijwilligerskorps, directeur de heer Ph. Polak. Voor Donderdag 18 Juli bevat het programma een lunch in het Groot Hotel Berg-en-Dal en een wandeltocht naar Beek. Oe imersl. Muziekvereeniging;. Door het Fanfarecorps „Exclsior" te Viancn was Maandag 20 Mei, 2den Pinksterdag een nationaal concours uit geschreven voor Harmonie- en Fanfare gezelschappen, waaraan door 26 corpsen werd deelgenomen. De Amersfoortsche Muziekvereeniging, nog vol moed van de Hilver8UmBcho overwinning, was ook naar Vianen getogen, vol hoop ook daar een goed figuur to zullen maken. Er was echter een groote moeilijkheid. Het verplichte stuk toch, L'Elue du Village Ouverture van O. F. de Pauw, was zwaar, en daarmede schitterend voor den dag te komen was nu juist niet erg gemakkelijk. Niettemin heeft do Amersfoortsche Muziekvereeniging den eersten prijs behaald in de derde afdeeling A, wel een bewijs dat de vele moeilijkheden uit het verplichte stuk overwonnen waren En dat het eigen gekozen stuk ,Elvira Ouverture van J. Werkman ook onbo rispelijk werd ten gehoore gehracht spreekt vanzelf. De volledige uitslag die afdeeling is als volgt: le prijs: Amersf. Muziekvereeniging. 2e „Aurora" te Leerdam. 3e Kunst na Arbeid" te Jutfaas De jury bestond uit de heeren: Woutei Hutschenruyter, te Utrecht, G. K. G van Aakcn, te Amersfoort en Coi Galesloot te Utrecht. volk zich in en nabij de Koestraat ver schoolgebouw in de Koestraat gemar cheerd naar de Kortegracht en vandaar ging het naar de Regentesselaan, naar de woning van den Burgemeester. Voorop ging een vel bordpapier, waarop de overwinningen stonden vermeld, een armelijk surrogaat voor een vaandel. De Burgemeester complimenteerde het korps en sprak er zijn groote vol doening over uit, dat er zoo kranig gewerkt was om de eer van Amersfoort hoog te houden. Als blijk van waar deering en sympathie reikte bij den directeur een lauwerkrans over. Daarna werd een tocht door de stad gemaakt en ten slotte in „Odeon" de overwin ning gevierd. We hopen dat de Amersfoortsche Muziekvereeniging zoo door zal gaan en dat de Amersfoortsche burgerij het zal weten te waardecren, dat dit corps zoo ernstig streeft naar bet maken van goede muziek. En dat die waardeering zich zal uiten in het verlecnen van steun door zich als donateur op te geven. Burgerlijke Stand. van 17 tot en met 21 Mei 1907. GEBORENDavid, z. van Johan Adam Volp en Janna de Smit. Hen- drikus Antonius, z. v. Jacobus Span en Johanna Campschioer. Dirk Cornelis Jan, z. van Cornells Adrianus Stroovó en Niesje de Groot. ONDERTROUWD: Jan Rcitsma en Johanna Bilderbeek. OVERLEDEN: Marretje Hofland, oud 5 jaren. Johannes Hendrik Helmer horst, oud 4 maanden. Sophia Kuijt, oud 7 maanden. Elisabeth Schoen man, oud 85 jaren. Sijbelt Klarcn- berg, oud 20 jaren. Eva Woudstra oud 37 jaren. S84c Staatsloterij. Vijfde klasse. Eerste weck. Trekking van 21 Mei 1907. (700 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amerfoort(Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 3503. Prijzen van f 70. 2297 2325 4708 en 4732. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 1005 2345 4665 4667 6329 6334 15885 20022 20038 20361 en 20773. Heden ovorloed to Bus sum onze geliefde Zuster en Schoonzuster FRANCISCA CONSTANTIA CORNELIA TIJDEMAN, Weduwe van den heer D. B WATTER. 30 Mei 1697. H - nj A. E. J. HEERMA v. VOSS.— Tijdkman. J. J. IIEERMA V. VOSS. Een Vaandel, Voor de Amersfoortsche Muziekver. Hedenmorgen ontving onze admini stratie een briefje met f 2.— voor een vaandel voor de Amersf. Muziekvereeni ging. Nu dit corps zich zoo kranig heeft gehouden, moet de burgerij voor een vaandel zorgen, zoo schreef men ons. Gaarne ondersteunen we dit denkbeeld en nemen het geld in ontvangst in de hoop, dat er spoedig een comité voor in fraai gedécoreerde Bussen. l/a K°. inli. f 1,—. 99 99 VlO 99 9 LAVENDELSTRAAT 2 VarkcnsHlagerij - - - - - Fijne VlecNeiiwaren.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3