Advertentiën. Tentoonstelling van Werken Kantoorbediende. Araersf. Tramweg-Maatschappij. Zondag 2 JUNI half acht CONCERT •MNNmtMN A. J. VAN ZALINGEN, j 1 St. NICOLAAS, Vereeniging „VOOR DE KUNST." De heer Hamers. Dit is volkomen gelijk, het zijn wel 2 instellingen, maar deze werken altijd te zamen. Waarna 111 stemming komt het voorstel van B. en W. hetwelk wordt aangeno men met 8 6temmen tegen 5 en 2 ont houdingen. De heer Gerritsen, llolandus llagc- doorn, |Mr. Hcyligcrs, van Eek en van Esveld stemden tegen, terwijl de hoeren Jorissen en Hamers zich onthielden. De goedereu komen dus aan het Lief dehuis 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot uitbetaling van vacature-gelden aan de Politie. Z. d. en z. h. st. werd besloten f 94.22° uit te betalen. 4. Voorstel an Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeres G. W. Westenberg (Meis jesschool.) Z. d. en z. h. st. verleend met ingang van 15 Aug. e.k. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer H. G. Verhaar (school Pun- tenburgenlaau). Z. d. en z. h. st. verleend met ingang van 14 Juli e.k. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van verlof wegens ziekte aan den onderwijzer O. Akkerman. Z. d. en z. h. st. verleend tot 28 Mei, datum dezer vergadering. De Voorzitter deelt mede, dat het verzoek eerder was ingediend, maar toch door de vergadering moest worden goedgekeurd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het niet houden van overgangs examens aan het Gymnasium voor den cursus 190811907. De Voorzitter. Het vorige jaar stond de Raad dit eveneens toe, in af wijking van het reglement, dat in voor bereiding is. Z. d. en z. b. si. vcreenigdc zich dc Raad hiermede. 8. Rapport van Burgemeester en Wet houders betreffende wijziginging der Pen sioen verordening. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Plomp, besloot dc Raad met algemccne steramen B. en W. te machtigen dienovereenkomstig voorstel len aan den Raad in te dienen. De lieer Rolatidus Hagcdoorn vond de termijn van 2 maanden voor aanmelding te kort. Spreker gaf in overweging dit te stellen op een half jaar. De heer Van Esveld voud echter 3 maanden lang genoeg. B. en W. zullen bij hunne voorstellen hiermede rekening houden. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onderhaudsche verpachting van een terrein tijdens de jaarmarkten 19U8 1910. Op voorstel van den heer Plomp waren in het voorstel eenige wijzigin gen aangebracht. De waarborgsom werd gebracht op f 1000. liet voorstel werd met algemeene stommen aangenomen. 10. Rapport van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van J. Dek kers tot afstaan van eene staanplaats voor de a.s. jaarmarkt. Z. d. en z. h. st. gewezen van dc hand. 11. Rapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende eene reclame van L. G. debing tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht. DeVoorzittcr wijst als stembureau aan de hecrcn Weth. Celoss eu Van Esveld. De Voorzitter. B. eu W. stellen voor eene herschatting te houden en als herschatter aan te wijzen den heer D. dc Groot. Waarna genoemde heer met algemeene stemmen werd aangewezen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van een crediet van f150.voor subsidie voor het in 1907 te houden gymnastickfeest. Z. d. en z. h. st. werd een crediet van f 150.— verleend. 13 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het beschikbaar stellen van eene medaille ter gelegenheid van het in 1907 te houden Internationaal Kegelcon cours. Z. d. en z h. st. stelde de Raad eene gouden medaille ter waarde van 35 a 40 gulden beschikbaar. 14. Rapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende wijziging der bestekbepalingen. B. eu W. schrijven hieromtrent Wij hebben de eer U hierbij ter vaststelling aan te bieden oen ontwerp besluit inhoudende voorwaarden, die in acht genomen moeten worden bij het uitvoeren van door de Gemeente aan bestede werken. Thans zijn van kracht de bcstekvoor- waarden zooals die vastgesteld zijn door uw College bij besluit van 5 December 1901, No. 390. Door een request, ingpzonden bij uw College door vertegenwoordigers van verschillende vcrecnigingcn van werk lieden in de bouwvakken, werd er op gewezen, dat deze voorwaarden, wegens veranderde tijdsomstandigheden en onvol ledigheid, herziening vcreischten, waar bij verschillende punten werden aange geven, waarvan herziening wenschelijk zijn, achten wij het beter, een geheel nieuw ontwerp bij U in te dienen. Allereerst wordt door de werklieden verzocht om dc bestekvoorwaarden ook van toepassing te verklaren wanneer werkzaamheden voor de Gemeente in daggeld verricht worden. Eene derge lijke bepaling vast te stellen, achten wij niet gcwenscht, daar liet in dat geval zoowel in liet belang van den patroon, als in dat van den werkman zou zijn om een werk lang te laten duren, en zulks groot financieel nadeel voor dc Gemeente met zich zou bren gen. Zooals het uit het ontwcrp-besluit ook blijkt, zijn de bestekvoorwaarden dus alleen van toepassing bij in 't open baar aanbesteed werk. Sub lo. van liet ontwerp besluit bevat een bepaling omtrent het minimum bedrag van het loon, dat door den aannemer bij het uitvoeren van Gemeen tewerken aan zijn volslagen werklieden, per uur, moet worden uitgekeerd. Deze minima zijn lioogcr dan de minima die in de thans vigcercnde voorwaarden gesteld zijn, welke bedragen: voor een timmerman per uur f0.18 stukad. of metsel. f 0.19 opperman f0.14 smid f 0.15 loodgieter f 0.17 schilder of heli. f 0.17 steenhouwer f 0.20 grondwerker f 0.10 Wij mecnen de verhoogingen te moeten aanbrengen, daar de loonstan- daard sinds het vaststellen der bestek voorwaarden verhoogd is. Ook is een leeftijdsgrens van 21 jaar bepaald, waarbij een werkman als vol slagen werkkracht zal worden aange merkt. Wij mcencn dezen leeftijd als grens te moeten bepalen daar zij dan samenvalt met dc burgelijke meerder jarigheid en het billijk is, dat een werk man dan ook als volslagen werkkracht aangemerkt wordt. De bepaling, sub. 2 voorgesteld, komt ook reeds in de tegenwoordige voorwaar den voor; slechts de redactie is gewijzigd. Hoewel gewijzigd komt het voorge stelde sub. 3 thans reeds voor in de bestaande bestekvoorwaarden. Slechts is gedurende de wintermaanden de uiaxi- mum-werktijd op verzoek van adressanten, een nur verkort, en zijn de algemeene erkende Christelijke feestdagen gelijk gesteld met den Zondag. Door de bepaling, vastgesteld sub. 4 wordt beoogd ook bij werk door de Gemeente aanbesteed, het systeem der werkstaten te krijgen, zooals dit reeds verscheiden jaren voor de Gemeente werklieden in zwang is. Het laten teekonen door de werklieden van den staat, waarop bet aantal en de aard dei- uren benevens bet loon per uur en het volle uitgekeerde loon vermeld wordt, verhindert, dat zij later bij dc Directie klachten kunnen indienen, dat hun te weinig is uitgekeerd, en tevens is bet een controlemiddel om na te gaan, of de aannemer zich houdt aan de bepa lingen dor bestekvoorwaarden, voorzoover zij op het loon betrekking hebben. Het recht van den Gemeente-ambte naren, daartoe door do Directie aange wezen, om bij de uitbetaling aanwezig te zijn, blijft bestaan. Do aanwezigheid van dien ambtenaa verplichtend voor te schrijven, achten wij niet wenschelijk daar dit lo. niet noodig is wanneer het systeem der werkstaten ingevoerd wordt, en 2o. tot moeilijkheden aanleiding zou geven, wegens het beperkte personeel, waar over de Gemeente-architect te beschikken heeft. Bij nader overwegen komt het ook ons wenschelijk voor, vele dier verzochte wijzigingen aan te brengen: daar het wijzigingen van zeer ingrijpenden aard De bepaling, voorgesteld sub 5 i nieuw. Zij is overgenomen uit het ge noemd request der vercenigiugen. Wij achten deze bepaling billijk, daar men bij bet toestaan van onderbesteding niet kan nagaan onder welke voorwaarden de werklieden alsdan arbeiden. Stukwerk of onder aanbesteding hoeft op het ge bulte van het werk zeer dikwijls een nadeeligeu invloed. Ook de bepaling sub 6 is nieuw en gedeeltelijk overgenomen uit het hier boven genoemd request. Zij kwam ons wenschelijk voor, aangezien liet zeer dikwijls de schuld zal zijn van den aannemer, dat er geen materiaal aan wezig is, en het dan billijk is, dat deze de schade er van draagt en niet de werkman; echter willen wij aan de belangen van den aannemer tegemoet komen door aan dezen de bevoegdheid Ie geven om, bij gebrek aan materiaal, aan dc werklieden ander in hun vak passend werk op te dragen. De bepaling sub 7 achten wij nood zakelijk, aangezien het in het belang van het werk, b.v. bij vorst, wel eens wenschelijk kan zijn, dat er niet door gewerkt wordt in een of meer ambach ten. Door de directie moet uitgemaakt worden of de weergesteldheid van dien aard is, dat niet doorgewerkt kan worden. Dat in dit geval 3I, van het loon uit betaald inoet worden, is billijk, daar zon der deze bepaling de werkman de gc- lieele risico der weergesteldheid zou dragen, wat aan hem een te groot na deel zou berokkenen. Den aannemer kennen wij ook hier weder het recht toe, aan den werkman ander in zijn vak passend werk op te dragen. Ken bepaling op te nemen, zooals die gcwenscht wordt sub. 8 van het request achten wij niet wenschelijk, daar dc con trole hierbij onmogelijk is en een derge lijkc bepaling ook onbillijk zou zijn waar aannemers dikwijls hun materiaal uit andere streken betrekken, waar oen andere loonstandaard bestaat dan hier. Wij achten eene bepaling, zooals wij die sub 8 voorstellen billijk, opdat den werkman des Zaterdags gelegenheid ge geven worde om na het ontvaiigeu van zrjn loon zijn iukoopen te doen iu het belang van zijn huishouden en verdere bezigheden te verrichten, die bij later eindigen van het werk des Zondags zou den moeten geschieden. Uitbetaling van het loon op het terrein waar het werk verricht is, zooals dit in bovengenoemd request verzocht wordt wenschcn wij niet verplichtend voorge schreven te zien, daar het dikwijls zal voorkomen, dat er voor de Gemeente werkzaamheden verricht worden, hetzij buiten de Gemeente, bijv. aan den mond van de Eem, of verspreid in de Gemeente, en men in deze en dergelijke gevallen van den aannemer niet kan cischcn, dat hij op het werk zijn werklieden zal betalen. Eene bepaling als sub 9, ontworpen is, achten wij wenschelijk bij groote karweien; bij kleine is zulks uit den aard der zaak niet mogelijk; het zal ook hiel de Directie zijn, die uit te maken heeft, wanneer een werk van dien aard is, dat een schaftlokaal noodzakelijk is. Ook de bepaling omtrent privaten komt ons in het belang der zindelijkheid en zede lijkheid gcwenscht voor. De bepaling sub 10 is weder uit dc thans bestaande bestekvoorwaarden over genomen en is wenschelijk, opdat noch aannemer, noch werklieden onwetendheid kunnen voorwenden inzake de bestek voorwaarden. Ook bepaling sub 11 is uit do thans bestaande bestekvoorwaarden overgeno men. In het belang der werklieden is zij echter uitgebreid en is de bepaling er bijgevoegd, dat dc aannemer, bij ver zuim in dc naleving zijner verplichtingen, den werkman schadeloos moet stellen en toveus wordt aan de Directie de be voegdheid gegeven, in dit geval, bij het uitbetalen van den eerstvolgenden termijn het door den aannemer verschuldigde af te houden. Natuurlijk zal echter van deze laatste bepaling slechts gebruik gemaakt worden, indien de aannemer niet bereid bevonden mocht worden, zulks uit eigen beweging te doen. Het door ons ingenomen advies van de Commissie van Fabricage leggen wij voor U ter inzage. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, "WUIJTIERS. De Sexretaris, G. STENFERT KROESE. De bepalingen luiden als volgt De aannemer mag aan zijn volslagen werklieden, waaronder werklieden ver staan worden, die hun 21ste levensjaar volbracht hebben, geen lager arbeidsloon per uur uitbetalen, dan hieronder ver meld wordt: Aan een timmerman per uur f 0.20. metselaar 0.21 stukadoor 0.23. witter f 0.18 steenhouwer f 0.25. schilder of heli. f0.19. smid f0.18 grondwerker f 0.18. opperman f 0.16. loodgieter f 0.19. II. Het aantal leerlingen of werklieden, die hun '21ste levensjaar nog niet vol bracht hebben, wordt voor ieder ambacht door den aannemer in overleg met en onder goedkeuring van de Directie be paald; evenwel mag dit aantal op elk werk in ieder ambacht niet meer dan 307„ bedragen van liet gelicelc aantal werkkrachten, dat in dat ambacht aldaar werkzaam is. III. Van den eersten Maart tot en met den 30stcn September zul dc werktijd hoogstens 11 uur per dag bedragen: gedurende het overige gedeelte des jaars hoogstens 10 uur per dag; in beide gevallen de schaftijd daaronder niet be grepen. Bij dagarbeid op werkdagen zal voor overuren het loon met 25% verhoogd worden. Voor nachtarbeid eu voor arbeid op Zon- en algemeene erkende Christe lijke feestdagen zal het loon met 50% verhoogd worden. Ouder nachtarbeid wordt verstaan: ar beid, verrichten tU6schen 's avonds 10 uur en 's morgen 4 uur. IV. Binnen 3 X 24 uur ua elke uitbe taling van het loon zal dc aannemer bij de Directie een staat indienen, welke inhoudt: de namen der werklieden niet vcnneldig van het ambacht, het aantal uren in gewone dienst en in nachtdienst en in dienst op Zon- en algemeen er kende Christelijke feestdagen doorge bracht, het loon per uur en hctgeheele aan iederon werkman uitgekeerde loon. Deze staat moet door den werkman voor quitantic gctcckcnd zijn. Is een zegel voor deze quitantic noodig, dan komt dit ten laste van den aannemer. De Gemeente ambtenaar, daartoe dooi de Directie aangewezen, heeft het recht, hij dc uitbetaling aanwezig te zijn. V. Stukwerk of onder aanbesteding aan gezellen is verboden. VI. Bij stilstand van het werk door onthre ken van materiaal is dc aannemer ver plicht, drie vierde van hot loon aan de betrokken werklieden uit te betalen, tenzij dc aannemer gedurende dien tijd aan die werklieden ander in hun vak passend werk opdraagt, voor iwclk werk door den aannemer ten minste het loon betaald wordt, dat hij gewoonlijk aan zijn andere knechts geeft. VII. Wanneer door de directie bepaald wordt, dat, tengevolge van de weersge steldheid in een of meer ambachten niet niet gearbeid zal worden, is dc aannemer verplicht, drie vierden van het loon aan de betrokken werk lieden uit te betalen, tenzij dc aan nemer gedurende dien tijd aan die werklieden ander in hun vak passend werk opdraagt, voor welk werk dooi den aannemer ten minste liet loon be taald wordt, dat hij gewoonlijk aan zijn andere knechts geeft. VIII. Van den 1ste Mei tot en met den 30sten September zal des Zaterdags het werk niet laten dan om 6 uur 's namid dags mogen eindigen. liet overige gedeelte van het jaar, zal het dien dag niet later dan om 4 uur 's namiddags mogen eindigen. IX Wanneer naar het oordcel van de I Directie de grootte of de aard van het werk zulks vnreischt, wordt door den aannemer op het terrein, waar het werk uitgevoerd wordt, een schaftlokaal ge plaatst; tevens moet iu dat geval op elk tiental werklieden écn privaat aanwezig zijn, dat zindelijk onderhouden moet worden. X. Op het terrein, waar het werk uitge voerd wordt, moet op een voor ieder zichtbare plaats een duidelijk leesbaar afschrift of afdruk van deze voor waarden opgehangen worden. XI. Voor elke geconstateerde overtreding dezer bepalingen wordt den aannemer eene boete van tien gulden opgelegd, onverminderd diens gehoudenheid om alsnog aan zijne verzuimde verplichting te voldoen. Zoowel boete als schadeloosstelling kunnen door de Directie bij de betaling van den eerstvolgenden termijn ingehou den worden. Vervolg in liet bijvoegsel. Heiion overleed te Rotter dam onZe geliefde ader bchuwd- en Grootvader de heer ALEXANDER BOLK, oud Secretaris en Ontvanger der gemeenten Overschio en Schic- broek. J. BOLK. G. J. BOLK- Rant. ADOLPH A. M. C. BOLK. ALEXANDRINE A. J. BOLK. Amersfoort25 Mei 1997, Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Voor de vele blijken van belang stelling bij het overlijden van ons ZOONTJE ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken «lank. Amersfoort28 Mei 1997. JOH. H. v. d. MEIDEN G. A. J. A. v. d. MEIDEN.— Van Zalingen. Op oen KANTOOR hier te Stedo wordt gevraagd een JONGMENSCH leeftijd ongeveer 16 jaar. Aanmeldingen onder lettor M aan het bureau dezer courant. ALGEMEENE VERGADERING van aaedeclhouders op Domlcrdaq 30 Mei 1997, dos avonds ton 8 ure in het hotel De Zwaan" in de Utrechtschestr. alhier. Punten van behandeling: 1. Verslag met balans en winst- en verliesrekening, benevens rapport der finanoieele commissie over het boek jaar 1996. 2. Benoeming der finanoieele com missie eu voorstel tot aanvraag ge meentelijke subsidie over het boek jaar 1997. 3. Benoeming van 2 leden van het bestuur in de plaats van den heer C. Th. van Beek, die bedankt heeft, en van den heer H. C. van Dam, die op 1 Aug. e.k. aftreedt, doch herkies baar is. 4. Beraadslaging over eventueelo wijziging der statuten in verband met de op te richten garanten-veveeniging tot instandhouding der Maatschappij. De balans en winst- en verliesreke ning over het boekjaar 1997 liggen ter visie ten kantore in de tramremise alhier. liet Ki st Sociëteit AMICIT1A. van «lc Aiuersfoorbche Muzickvcrecuiging. Directeur de heer JOCHEMS. I.angcsti-aat I. i hoek VurkcHKiiini'kt. j p GEVULDE 12 cent per ons. DAGELIJKS VERSCH. UTRECHT.NOBELSTRAAT 12. H. J. HAVERMAN, Th. VAM HOYTEMA, C. LEBEAU, Tj. VISSER en anderen. tot en met 23 Juni 1907 dagelijks GEOPEND van vati 105 uur. 26 Mei I.etlen vrij. ENTREÉ 50 CTS. HET BESTUUR. O I O E B W IJ 8 in Boetsceren, Schilderen, Styleercn, Mytho logie, Anatonie, enz. Voor bespreking van cursussen of privaat lessen. AMERSFOORT, Kortegiacht 15". L. VON NETZER.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3