No. 43. Woensdag 29 Mei 1907. 4e Jaargani Wees U Zelf! (Bijvoegsel). Advertentië (Aardappele Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Stadsnieuws. Gemengd. SPORT. Groot- en Kleinhan A. WAGENA) Geschriften van den Vrijzinnig-democratischen Bond: DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Kortegraclit 1. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) De lieer Gerritsen. Ik heb wel geen opdracht maar ik weet beslist dat ik uit naam van de werklieden spreek om B. en W. hartelijk dank te zeggen om de govraagde wcnschen zoo onder de oogen te zien. Niet alleen hebben B. en W. de meeste wcnschen ingewilligd, maar dikwijls zijn ze nog iets verder gegaan. Het is een eenvoudig en mooi stuk werk dat wordt voorgesteld. De bepalingen omtrent minimum loon maximale arbeid hebben hier goed ge werkt niettegenstaande de vele bezwaren daaraan verbonden. Dat kan ook niet anders met zoo'n gemeente-architect aan het hoold, die zoo uitstekend voor de belangen van de gemeente zorgt en tegelijk een open oog heeft voor den werkman. Moge het voorbeeld van de gemeente navolging vinden bij degenen die daar toe de macht hebben. De .Voorzitter dankt voor de waardeerende woorden, alsmede ook ten opzichte van den Architect. De heer van Duinen wcnscht ver zending naar de afdeelingen om alles nog eens nauwkeurig te kunnen bespreken. De Voorzitter vindt hier geen reden toe. Het voorstel is van alle kanten toegelicht. De heer Van Duinen merkt nog op, dat oen dezer bepalingen den aan nemer van het gasthuis f1300.scheelde. De heer Jorissen vindt 1% voor zoo'n werk niet te veel. De heer Plomp ondersteunt het voorstel van Duinen. W e t h. Vis sje r merkt nog op, dat toen het request van de arbeiders in kwam er rapport over is uitgebracht door den Gem.-archilect, de commissie van Faricagc en dat er besprekingen met de arbeiders zijn gehouden. Het voorstel van zending naar de af deelingen werd verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Mr. Heyli gers, van Eek, Tromp van Holst, Wetli. Visser, Wetli. G'elosse, Gerritsen, van Kalken en Hamers. Bij de behandeling van het voorstel merkt de heer van Duinen op, dat de loodgieter is vergeten, terwijl spreker vindt dat 1.1 jarigen leeftijd moet plaats maken voor 23 jarigen en wenscht een steenhouwer voor zachte steenen 30 ets. per uur toe te kennen in plaats van 25 ets. verder ziet hij niet in waar om een stukadoor 23 ets. en een witter 18 ets. per uur moet hebben. De heer Gerritsen zou het be jammeren, wanneer de leeftijd werd gebracht op 23 jaar, waarna de heei van Duinen dit voorstel intrekt. De heer Kolandut Hagedoorn verlaat de vergadering. Voor het voorstel van den heer van Duinen aangaande den steenhouwer voor zachte steeuen stemden slechts de voorsteller cn de heer Jorissen. Waauia met algemeene stemmen het voorstel wordt aangenomen. 15. Voorstel tot het doen van eene beta ling uil het artikel der begrooting .Onvoor ziene uitgaven", dienst 1906. Z. d. en Z. h. st. besloten. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrootingen voor 1906 en 1907 in verband met overbren ging van een gedeelte van het saldo dienst jaar 1005 van de begrooting dienstjaar 19u7 op die. van 1906. Idem 17. Voorstel van Burgemeester en ^Wet houders tot wijziging der begrootingen dienstjaren 1906 en 1907 (buitengewone werken). Idem. 18. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrooting dienst 1907 en tot wijziging dier begrooting. Idem. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan eener geldleening ad f 60.000. Z. d. en Z. h. st. aangegaan met de Rijkspostspaarbank tot den koers van 98%. 20 Vaststelling lo kohier straatbelasting dienstjaar 1907. Z. d. en Z. li. st. vastgesteld op f 10227.71. 21. Voorstel tot het verleenen van afschrij ving van plaatselijke dir: belastingen naar het inkomen, dienstjaar 1906, wegens vertrek en overlijden. Z. d. en Z. h. st. afgeschreven f 2424.50 De lieer Gerritsen vraagt alsnu of B. en W. inzake tijdelijken dienst bij het onderwijs reeds eene beslissing hebben genomen. De Voorzitter. Deze zaak is in voorbereiding cn voorstellen zullen zoo poedig mogelijk den Raad bereiken. De lieer Gerritsen vraagt hoe er in beginsel over gedacht wordt. De Voorzitter wenscht zicht nog niet uittelatcn. Waarna de vergadering om 10 minu ten voor half 4 wordt gesloten. Tot onderwijzer aan de Christelijke school voor 1. en u. 1. o. te Sassen- heim is benoemd de heer A. Leen- hard, alhier. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd in het Bestuur van het hoogheem raadschap de Bunschoter Veen- en Yeldendijk: tot dijkgraaf J. Knoppers, te Amersfoort, cn tot hoogheemraad C. Th. Van Beek, te Amersfoort, en A. Beekhuis Wz., te Bunschoten. De Amersfoortsclie Muziekvereeni ging, onder directie van den heer J. A. Jochems, geeft Zondag 2 Juni des avonds half acht een concert op het terras der sociëteit „Amicitia". Hetzelfde, programma als Dinsdag avond wordt uitgevoerd. De adjunct-inspecteur van politie A. Palm is met ingang van 1 Juni, op verzoek, ontslagen. Bij een door notaris Bolk, gehouden publieke veiling is verkocht als volgt: Een winkel en woonhuis met tuin aan de Utrechtschestraat, sectic E no. 4846, bewoond door den heer Schliehe, gekocht door den heer P. II. van Haselen voor f6500. Een buis en erf aan de Kortegrachl, sectie E no. 2680, opgehouden. Het schriftelijk gedeelte van het eindexamen der II. B. S. zal alhier worden gehouden van 12 tot 21 Juni a.s. De lie afd. van het le reg. veld artillerie alhier zal samen met de lc afd. uit Utrecht op 3 Juni a.s. naar de legerplaats bij Oldebroek vertrek ken, ten einde aldaar schietoefeningen te houden. Van af Maandag zijn bij het 5e reg. inf. gedetacheerd, tot het bijwonen der practische oefeningen, de cadetten- sergeant-titulair A. J. C. Buijsman, E. J. Moggenstorm, N. L. Holwerda. G. J. H. G. llillinga, W. C. J. Ver steegh, II. W. B. Croiset v. Uchelen, W. Eisma, L. F. E. Coblijn, D. D. de Jongh, L. G. M. Ketting Olivier, en A. E. Brunet de Kochebrune; en de cadetten korporaal-titulair 1'. A. D. A. van Rees, J. C. Bouscliolte, M. R. A. Bischoff van Heemskerck, J. J. P Beernink, G. F. V. Gosenson, G. J. M. van Weel, J. A. van Staveren, G. Greidanus, A, Oudshoorn cn J. J Akkersdijk. De datums van opkomst voor her halingsoefeningen voor miliciens van het 5e reg. inf. zijn door den minis ter van oorlog als volgt bepaald lichting 1909 van 5--17 Aug.,lich ting 1902 van 26 Aug.14 Sept., lichting 1904 van 26 Aug.14 Sept., voor hen, die tot een der ploegen van het blijvend gedeelte hebben behoord voor de overigen resp. van 29 Juli 27 Aug., van 19 Aug.14 Sept., van 19 Aug.—21 Sept. De milicien-sergeanten van do lich ting 1906, die na hun aanstelling met groot verlof zijn vertrokken, of die tot de eerste ploeg van het blijvende gedeelte hebben behoord, worden van 23 Juli—30 Aug. voor herhalings oefeningen opgeroepen. Salarisbeweging. In verband met het wetsontwerp- Rink, heeft het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers in zijne jongste vergadering besloten de begonnen salarisactie op de volgende wijze voort te zetten. Het Hoofdbe stuur zal een adres aan de Tweede Kamer zenden met uitvoerige Memorie van Toelichting, waarin wordt aange drongen allereerst op verhooging van het minimum f500. Verder zal daarin krachtig worden betoogd, dat de perio dieke verhoogingen te laag en de peri oden te lang zijn en het maximum ver blijft beueden datgene, dat nood zakelijk wordt geacht. Aangedrongen zal worden op eene regeling, waarbij tijdelijke diensten als gewone erkend worden en op het vervallen der woor den gehuwde en mannelijke in de bepaling omtrent de tegemoetkoming voor de woninghuur. Verder zal door het hoofdbestuur, kort voor de be handeling der wet in de Tweede Kamer, eene grootc vergadering belegd worden in Den Haag, waarheen alle ifdeelingen hare vertegenwoordigers zullen zenden. Hedenmorgen 9 uur reed een knecht van den landbouwer van Yelzcnop den Arnhernicheii straatweg met zijn rijwiel in tamelijke vaart pardoes tegen een stilstaande automobiel op en mankte letterlijk een salto mortale over 4it voertuig. Binnengebracht in het magazijn van de heeren Nefkens werd hein aldaar de noodige hulp verleend cu bleek na korten tijd dat hij er, wonder boven wonder, slechts met een paar lichte hoofdwonden was afgekomen. Bij de gisteren gehouden toeslag van de kwekerij met villa „Zuidcrcng" te Soest ten overstaan van notaris Joh. Knop pers werden de perceelen 1, 2, 3 en 4 toegewezen aan den heer C. Rootvoets te Hilversum voor f 19000 en de per ccelen 5 en 6 aan den heer J. M. Reuten voor f 3520. Kon vaandel voor do Amersf. Muziekver. Ontvangen N. N. f 1. Vorige opgave f7.50. Totaal f8.50. De AtlilcMsclie wedstrijden der A. F. C. <tnlek. Berendina, d. v. Hendrik Kortes Teuntje van den Brink. OVERLEDEN Jan van den Her oud 11 jaren. Geertruida van oud 70 jaren. Maria Vial, ouc; maanden. Dirk Willen de Rijk, 39 jaren. De belangstelling voor bovenstaande wedstrijden was lang niet zoo groot als het vorige jaar. Amersfoort schijnt nu eenmaal geen belang te stellen in voet- bal- of hardloopwedstrijden, tón kwartje en een vrij lange wandeling naar het Leusdcrveld schijnen van de Amersfoor- ters te veel gevergd. Hoe welkom toch is zoo 'n kwartje in Quicks kas 1 Waar in andere steden de belangstelling zoo groot is, is ze hier bitter treurig. Wel was er 1.1. Zondag meer publiek, dan bij Quicks competitiewedstrijden, maar liet was toch nog maar dunnetjes. Een „reusachtig" bedrag van f 12.50 is aan entreegelden opgehaald. Ja, ja, dat is kolossaal veel En nu het verloop der wedstrijden De wedstrijd tusschen veteranen en jongeren leverde niet veel moois op; alleen wekten nu en dan de ge broeders Gerritsen de lachlust van het publiek vooral van de jonge dames op door hun „fraai" spel. De jongeren wonnen met 32. De uitslagen der andere wedstrijden waren Doeltrappen le prijs. E. J. van Goor. 2e prijs. MaaslHV. C.) HarUloopen 100 M: le prijs E. J. O. Gre- ven, 2e prijs L. Adam. 300 M: le prijs. E. J. C. Gre ven, 2e prijs J. J. de Stoppelaar. 1000 M le prijs. C. W. Vcrsluys, 2e prijs E. J. C. Grevcn. Bald rijven: le prijs. C. A. Riebcr. 2e prijs J. Pb. v. Goethem. De eerste prijzen waren verguld zil veren, de tweede zilveren medailles. Eu nu spreken wij |ten laatste één wensch uit Moge velen het volgende seizoen naar het Leusderveld trekken, om één kwartje te offeren aan do zoo arme kas van Quick. Morgen zul in „De Zwaan" de al gemeene vergadering worden gehou den van de Amersfoortsche Tramweg- maatschappij. Hedenmiddag geraakte een knaapje van een jaar of 8 op den Zuidsingel onder een rijtuig van een trouwpartij Toegeschoten voorbijgaugers brachten het jongetje naar het gasthuis in de St. Andriesstraat. Heclilszakeu. In de zitting der rechtbank van Utrecht van Maandag :7 Mei werd o.a. de vol gende uitspraak gedaan I. de Gr., 29 j., koopman alhier be klaagd van vernieling van glasruiten in de woning van M. S., veroordeeld tot f10 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Oplichters? In het „N. D." van Donderdagavond kwam ec vertentie voor van een stillcvend die een huishoudster vroeg. Een i uit de P. C. Hoofdstraat te Amste schreef op deze advertentie en werd tengevolge Vrijdagnamiddag bezocht een hoer, die voorgaf do beuiiddoh zijn van den steller der advertentii te Haarlem woonde. Hij besprak e- ander met de juffrouw en vertrok op. In den vooravond meldde bij zie nieuw aan met een tweeden heer zich uitgaf voor den steller der vraag. De zaak werd nu beklouke de bemiddelaar vroeg en vorkreeg v juffrouw voor zijn moeite f 2 50, som hem ook door den stellen der t tentie zou worden uitbetaald. De juffrouw vond toch eigenlij optreden der heeren wel wat vreen liet ze nagaau en aan de politie a zen. Deze heeft beiden daarop in ring gonomen en bij onderzoek is ken dat beide personen ingezetene Amsterdam zijn. De handelwijze van deze voorzi dame worde dus ter navolging t volen. Blijkens een becijfering in het liner Tagcblatt" kost de Bei Tsoeroena, in Japan, tegenwoort klas nog slechts 954 M., waar voo van Moskou tot Wladiwostok in dei driemaal daags een warm maal ont en waarin ook de kosten van ovc van Wladiwostok naarde Japanschc inbegrepen zijn. Voor wat men tui Berlijn en Moskou gebruikt, rat zonderlijk worden betaald, cvenal al wat men op de geheele reis Voor den genoemden prijs heef echter in den trein recht op eei Burgerlijke Stand. van 24 tot en met 28 Mei 1907. GEBOREN: Louis Fredcrik Johan, z. van Willem van Buuren cn Luisa Frederika Josina Riepc. Reinirus Johannes z. van Gerrit Dirk Dolleman cn Geertruida Frederika Dorrepaal. Marten Jacob, z. v. Lammert Oosterbos en Peternelletje van Essen. Antonia Marijtje, d. van Gijsbcrtus Cornelis de Vries cn Anna Maria Schaar. Rika iii alle goorteii Aanbevelend, MAGAZIJNEN: «ortegracli j iTinurliuizei 1 Beginselverklaring algemeen werkprogram gemeenteprogram Prijs 2 et. 2. Wat de vrijzinnig-democraten willen 2 v 1 3. Waarom algemeen kiesrecht? 2 4. De Eerste Kamer 2 5. Evenredige vertegenwoordiging „2 6. Het wetsvoorstel tot grondwetsherziening n 2 7. Onze gemeentelijke politiek 2 Vrijhandel of protectie? 2 9. Wettelijke beperking van den arbeidsduur n 2 10. Een volksleger 2 11. Wat dc vraag op staatserfrecht beteekent 2 12. De iaehtwet 2 13. staatsexploitatie onzer spoorwegen v 2 14. Het pachteontraet n 2 15 Onze koloniale politiek n 2 16. De zee en de kustvisscherij en haar belangen B 2 Alle nummers samen franco per post f0.35. No. 51. Verplichte verzekering van werklieden tegen de geldelijke g: gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Rapport Prijs 30 et.2Oct. 52. Werkzaamheid op gemeentelijk gebied. Program met toe- lichtende aanteekeningen bewerkt Prijs 50 ct. 30 ct. 53. Landbouwparagraaf met toelichting 20 15 Toezending van een of meer nummers aan te vragen bij den het VAN OEVEKEN. Kaiserstraat 51 te LEIDEN, of bij denSeeref van <len JBond. Nummers 52 en 53 ook bij eiken boekhandelaar,

De Eemlander | 1907 | | pagina 5