Gemengd. Stadsnieuws. De Eerste Kamer gaf daarbij onom wonden tc kennen, dat zij van eene vermindering van persoonlijke en fiuan- ticele lasten niet wil weten, wanneer daarmede gepaard gaat de democrati seering van het leger, lcgerliervorming in de richting van het volksleger. Welis waar heeft men het bij dezer dagen ge houden interpellatie Van Houten doen voorkomen, alsof de Eerste Kamer de begrooting had verworpen, omdat do technische uitvoerbaarheid van s minis ters plannen niet vaststond, omdat alles te overhaast en niet voeldoendc voorbe reid ging, doch dit kan men niet vol houden. Daartegen spreken de toen gehouden redevoeringen en het feit, dat de minister juist had toegezegd, dat hij voor 1 April de gegevens zou verstrek ken, dat zijne plannen wel uitvoerbaar en wel voorbereid waren. Het praatje van sommige senatoren van rechts, dat zij wel voor de afschaffing of beperking waren, maar ditmaal moesten tegenstem men, omdat alles te gehaast ging, is dan ook juist een gladheidje bij de a.s. stembus. Noen, de Eerste Kamer heeft in Eebruari j.l. 0111 principieele redenen de begrooting van minister Staal ver worpen. En evenmin als liet de hoeren senatoren van rechts zal gelukken, hun praatje ingang te doen vindon, zal ook de Standaard slagen in haar beweren. „I)e militaire quaestic is nu losgelaten en de antithese van links weer op den voor grond geschoven." De militaire quaestic is niét losgelaten en zal ook niet meer losgelaten worden, eer de oplossing is verkregen. Nu dient in het oog te worden ge houden, dat do quaestic van het blijvend gedeelte, waarin minister Staal was be trokken, slechts zijdelings met de her vorming in de richting van een volksleger had uit te staan. In hot volksleger wordt de man alleen voor oefening onder de wapenen gehouden. Voorzoover nu het blijvend gedeelte werd afgeschaft of be perkt, was dit een toevallige stap in de richting van het volksleger, daar vaststaat, dat het blijvend gedeelte er niet voor oefeniug is. Het was dau ook meer een maatregel van bezuiniging en van ver mindering der persoonlijke lasten, die ten slotte zoo gering is, dat daarover niet al die strijd zou kunnen gestreden zijn. Een diepe achtergrond het volks leger maakte de kampen over en weer zoo strijdlustig. De militairisten be grepen heel goed, dat afschaffing van het blijvend gedeelte weer een argument minder voor het bestaan van hunkastc- lcger zou zijn en dat voor alles de man, die een begin, zij het ook een beschei den begin, maakte met de legerhervor- vorming, moest worden verwijderd van het l'lein. Vandaar, dat kleine verbete ringen onschuldig als iets werden opgeblazen tot aanrandingen van onze weerbaarheid en met minister Staal niet veel anders meer te doen viel, dan eene vervolgiug wegens landverraad. Het is gebleken, dat de Eerste Kamer niet er voor terugdeinsde om de militaire hervormingen tegen te houden en wel, zooals het in Februari jl. heette, 0111 principieele redenen of, zooals hot in het gezicht van de stembus wordt ge noemd, omdat de zaak niet voldoende voorbereid was. Alsof ooit de Staten-Gencraal met de uitvoering der wetten zouden zijn belast! Tot nog toe draagt daarvoor de Rc- gcering de verantwoordelijkheid en het is wel eigenaardig, dat ditmaal de rech terzijde zich nu de principieele be zwaren tegeu het volksleger moeten verdonkeremaand worden uitslooft voor de behoorlijke voorbereiding van een uitvoeringsmaatregel. Of mogen naar haar oordeel de Statcn-Generaal wel meeregeeren als het in het belang dei- reactie is? Mag ons Staatsrecht ter wille daarvan in hun oogen dergelijke revolu tionaire handelingen gedoogen? Hoe het ook zij, bij de a.s. Statenver kiezing zal de militaire quaestic van onze zijde niet worden verdonkeremaand of losgelaten, maar juist den kiezers worden voorgehouden. Zij zullen hebben te zor gen, dat ook ten aanzien van het leger hervormingen mogelijkziju,hervormingen die noodzakelijk zijn. De groote vraag, hoe ons thans niet-weerbare volk zijne onafhankelijkheid hot best zal kunnen handhaven, m. a. w. hoe onze natie het best weerbaar kan worden, zal moeten worden beantwoord. Het antwoord zullen de kiezei-B hebben te geven, allereerst wanneer zij de leden der Tweede Kamer benoemen, maar voorts ook door de be noeming der Statenleden, omdat dezen de Eerste Kamer samenstellen. Dat de huidige samenstelling er van voor ernstige legerhervorming niet deugt, Is gebleken. Laten daarom de kiezers aanstonds zor gen, dat hierin verbetering komt. V. D. -%s Staatscommissie Middenstand. Onder presidium van den lieer R, P. J. Tutein Noltheuius werd Donderdag in het paviljoen „Vondelpark" een langdurige vergadering gehouden van de Staatscommissie voor den Midden stand, welke door nagenoeg alle leden was bezocht. Zooals men weet, maakt het belang rijke vraagstuk van den middenstands vertegenwoordiging een der vele onder werpen uit, welke deze Staatscommissie aan een nauw gezette bestudeering heeft onderworpen. Drie leden dezer commissie maakten, in verband met deze zaak, onlangs een buitenlandschc reis, tor verzameling van het noodigc materiaal, om hier tc lande niet de resultaten van elders rekening te kunnen houden. Het vraagstuk nu van de z.g. mid denstandskamers, mede naar aanleiding van het door bedoelde commissie uitge bracht rapport, heeft heden de vergade ring der Staatscommissie bezig gehouden. Aan haar werd tor beoordceling voor gelegd, een ontwerp van wet voor de vertegenwoordiging van den midden stand, door een sub-commissie uit haar midden ontworpen. Bij de breedvoerige gedachtonwisse- ling, welke zich vervolgens over het vraagstuk in zijn geheelcn omvang ont spon, werd 0. 111. Ie berde gebracht, of niet de behandeling van deze materie niet moest w-orden gewacht, totdat be kend zal zijn het resultaat der enquête, die binnenkort door de Staatscommissie naar den toestand van den Ned. mid denstand zal worden gehouden. Daar tegenover werd de mooning vcdedigd, dat in afwachting dezer resultaten gevoeglijk kon worden voortgegaan met de bestudeering van de aangelegenheid der middenstandsvertegenwoordiging. In dezen geest werd dan ook dooi de vergadering beslist. liet bedoelde wetsontwerp zal thans direct in studie worden genomen, door de leden, met de bedoeling hun eventucele bemerkingen of beschouwingen kenbaar te maken in een spoedig te beleggen nieuwe verga dering van deze Staatscommissie. Besloten werd nog het rapport, inzake de vliegende winkels, aan II. M. de Kouingiu aan te bieden, met verzoek tot publicatie. Door de sub-commissie, waarvan mr. Aalberse voorzitter is, zal een rapport over coöperatie worden saaingesteld, ten einde dit in de algemcene vergadering te kunnen behandelen. De sub-commissie zal zich daartoe andere leden van de staatscommissie kunnen assumeeren. De reeds sedert 3 jaar in uitzicht gestelde enquête naar de verhoudingen van den middenstand hier te lande, zal nu binnenkort worden gehouden. Het geheele land zal daartoe worden onder verdeeld in 3 dcelen, waarin tegelijker tijd door drie su'o-commissiën de enquête zal worden ingesteld. Niet alleen door vragen te stellen aan middenstanders individueel, maar ook door vragenlijsten aan middenstands-organisaties te zenden zal deze belangrijke arbeid geschieden. De te behandelen materie is van zoo'11 grooten omvang, dat de enquête ver moedelijk een a twee jaar in beslag zal nemen. Een wet met enquête-bevoegdheden, werd, met het oog op de personen, die geënquêteerd moeten worden, niet noodig geoordeeld, zoodat hierdoor het begin dei- enquête is bespoedigd. De rapporten der drie sub-conimissien zullen tot een geheel worden verzameld, dan door de staats commissie in pletio worden vastgesteld, 0111 vervolgens aan H. M. de Koniugm te worden aangeboden. (.Tel.") Zomerspelen. Under leiding van Willem Rog aards en Eduar'd Vcrkadc. Wij ontvingen de volgende kennisge ving: Het gezelschap voor de zomerspelen, staande onder leiding der ondergeteeken- den, bestaat uit veertien dames en heeren medespelers; verder een technisch perso neel. Daar ons klimaat zich nu eenmaal niet tot open luchtspelen leent, hebben de voorstellingen plaats in zalen, die ech ter alléén eene verhooging (geen touncel) bchoeien te bezitten, daar het geheele dekoratie! per verhuiswagen woidt mee gevoerd en op het vlakke podium zal worden opgebouwd. Het dekoratie! is door de leiders v.er- vaaidigd, waaraan onder meer de heeren Isselman Zoon uit Haarlem mede werkten. De belichting van bot tooneel >al worden verkregen door oen aantal kalk- lichtrcflectors, teneinde bij iedere voor stelling, onafhankelijk van de zaalver lichting- eenzelfde pikturaal resultaat te kunnen hebben. De kostuums zijn in overleg met de leiders ontworpen door jnej. Cato Neeb, uit Amsterdam, en worden onder haar toezicht gemaakt. De première der moraliteit „Elckerlijc" zal den '28cn Juni, die van het abelspel „Lanscloet van Denemarken", op den 29en Juni a.s., plaats hebben te Laren (N.-H.) in de groote zaal van het hotel Hamdorf, des avonds te half negen uur. Dat de premières juist in Laren wor den gegeven, vindt zijne verklaring in het feit, dat reeds vóór twee jaren de heer Royaards door den heer Nico van Harpen was aangezocht geworden, eenigo openlucht-spelen onder zijne leiding al daar te doen vertoonen en dat gelijke onderhandelingen in het begin van dit jaar werden gevoerd, die den stoot tot ons ondernemen hebben gegeven. Door het contract met eene zich naar aanlei ding hiervan te Laren gevormd hebbende combinatie, vervallen de voorstellingen in Bussum, Baarn en Hilversum, die oorspronkelijk in onze bedoeling hebben gelegen. Den le en 2e Juli geeft het gezelschap de beide spelen voor de leden van den Rotterdamschen Kunstkring in de Doele- zaal tc Rotterdam. Daarna volgen voorstellingen, o.a. in de Schouwburgzaal te Apeldoorn; inde nieuwe Concertzaal van liet groote Bad huis te Zandvoort; in Den Haag of Scheveningenin de nabijheid van Arn hem; in Haarlem en elders. De tijd, waarin onze voorstellingen gegeven moeten worden, blijft gemeteu van den 28 en Juni tot den len Augus tus a.s. Belangstellende vragen zullen door ons gaarne en zoo spoedig mogelijk worden beantwoord. Mol verschuldigde hoogachting, Uwe dnw. dnn., WILLEM ROYAARDS. EDUARD VERKADE. Een drieling. Men schrijft uit Sittard aan de „N. R. Ct." van 30Mei: Een jonge vrouw uit den arbeiders stand is gisterenmorgen bevallen van een drieling, twee zonen en een dochter: moeder en kinderen zijn in besten wei stand. Gisterenmiddag werden onder feestelijke optocht de drie kinderen ter doop gebracht, hetgeen nog als opzien verwekte. Een mislukte trouwpartij. Op tragische wijze werd de vorige week te Maastricht de voltrekking van een huwelijk verhinderd. Zoonlief had de toestemming noodig van papa, welke daartoe uit Amsterdam zou overkomen; doch hoe men ook keek, de zoozeer verwachte verscheen niet. Wat was gebeurd? Papa die op zijn doorreis aan de verleidiug 0111 ook Sittard eens even te bezichtigen, geen weerstand had kunnen bieden, onderbrak dus aldaar zijn reis. De marechausées, die in den man een zekeren J. H. van "V. herkenden, wiens signalement op drie plaatsen in het „Algemeen Politieblad" stond afgedrukt en wiens aanhouding was verzocht namen hem in hun midden, en lieten hem natuur lijk het arrestantenhok ook eens zien. Dit beviel hem maar half. Hij verlangde zoo spoedig mogelijk naar Maastricht te reizen om zijn zoon in het huwelijks bootje te helpen stappen. Zaterdag nu werd do reis naar deze stad onder be geleiding der marechaussees hervat, 't Ging echter niet ter bruilof: dochter beschikking van de justitie, die ook met ougeduld zijne komst verbeidde. De trouwpartij ging niet door. Wel jammer. („L. K.") De verschijning van de zee slang. De schoepsofficieren van de „Campania", het bekende reuzenschip van do Cunard-lijn, hebbende zee slang gezien. Het geschiedde j.l. Vrijdag morgen ter hoogte van de Iersche kust. Het beest kwam boven op ongeveer 100 voet afstand van het schip. De lengte werd door de genoemde scheepsofficieren geschat op 40 voet. De Amerikaanschc couranten staan vol met bijzonderheden over een gruwe lijken moord. Een dag of vijf geleden namen te New-York twee Grieken hun intrek in een pension. Zij brachten een grooten, zwaren koffer mee en lieten dien naar hun kamer brengen. Reeds den volgenden dag verdwenen de mannen, met achterlating van den koffer. De pension-houder die tevergeefs ecnigc dagen op den terugkeer der beide logeer gasten had gewacht liet eindelijk den koffer openbreken; hij vond daarin het lijk van een man. Uit het medisch onder zoek bleek, dat het slachtoffer nog levend in den koffer moet zijn gestopt. De politic is er reeds in geslaagd de indentiteit van den vermoorde vast te stellen. Het is een Armeensch priester: zekere vader Kasper. De „Matin" deelt een anecdote mee van Bebcl, die als afgevaardigde van den Rijksdag en lid der bcgrootingscom- missie, deel nam aan het bezoek aan het kamp van Jiiterborg. Na de oefening werden de bezoekers uitgenoodigd aan de „mess" der officieren deel te nemen, Bcbcl dus ook, die zich uitsloofde om beminnelijk en spraakzaam te zijn, en de officieren te doen vergeten dat ze hun grootsten tegenvoeter in hun midden hadden. Bebcl betuigde bij herhaling zijn groote ingenomenheid met den hoogst soberen maaltijd die volgens hem een heerlijke logenstraffing was van alle overdreven geruchten die er omtrent de luxieuze maaltijden der officieren in omloop waren. Een zijner tafelburen was een jong offi cier, die alleen maar wist dat zijn „bur- gergast" met het breedc gelaat afge vaardigde was; dat hij socialist was en nog wel Bebcl heette, wist hij absoluut niet. Het was mooi weer, Bebel was opge ruimd en de uitnoodiging tot dit zeer eenvoudig en degelijk dejeuner scheen hem verbazend veel genoegen te ver schaffen. Het was een koud menukalfs- cotclctten, haring-salade en een ander erg eenvoudig schoteltje. Nu uitte hij nog eens zijn blijdschap tegenover zijn jongen buurman over den eenvoud van de Duitsche officieren, die hem zoo weldadig aandeed, en die hem deed zien hoe ver de laster toch wel gi»g „Ja, ziet u, meneer de afgevaardigde", en de stem van den jongen luitenant werd zacht, terwijl hij de hand voor zijn mond bracht bang om goed verstaan te worden, „vandaag eten we koud, van kleine bordjes, omdat de heeren van den Rijksdag er zijn. Maar gewoonlijk - geloof me krijgen we geen haring-sla, wees maar niet bang Wat men hoopt. In het „Cen trum" leest men het volgende: „Een merkwaardige voorspelling is voorzeker die van den heiligen Cesario, bisschop van Aries, in het jaar 542. Zij komt voor in een werk, getiteldLiber Mirabilis, gedrukt met gothische letters en voorhanden in de koninklijke biblio theek te Parijs. Zij luidt Het bestuur van het koninkrijk Frank rijk zal zoo verblind wezen, dat het zon der verdedigers zich zal gelaten vinden. De hand des Heeren zal zich over hen uitstrekken en over alle rijken; alle ede len zullen beroofd worden van hunne be zittingen en waardigheden; een verdeeld heid zal er ontstaan in de Kerk van God en er zullen twee echtgenooten zijn, eene ware en een overspelige. De wettige echtgenoot zal op de vlucht worden ge dreven daar zal eene groote verwoesting zijn en eene overgrooto bloedvergieting als in de dagen der heidenen. De Algemeeue Kerk en de geheele wereld zullen den ondergang en de ver nietiging betreuren van eene zeer be roemde stad, de hoofdstad en meesteres van Frankrijk. De altaren van den tempel zullen verstrooid worden; de heilige maag den, gehoond en gesmaad, zullen vluch ten van hare plaatsen en de geheele Kerk zal beroofd worden van hare tijdelijke goederen; maar ten laatste zullen de zwarte Adelaars en de Leeuw verschijnen komende van de ver verwijderde landen. Wee 11, 0 stad van wijsbegeerte! gij zult ten onder gebracht worden! Een gevan gene, tot bcichamiug toe vernederd, zal ten slotte hare kroon ontvangen en de kinderen van Brutus verstrooien. Dit werd geschreven 547 en de hui dige toestand in Frankrijk bewijst de waarheid er van en ook de wrijving in de Europeesche politiek doet vermoeden, dat ook de vervulling van het laatste gedeelte dezer voorspelling niet ver meer af is. Kennisgeving. Mond- en Klauwzeer. Be BURGEMEESTER van Amersfoort; Overwegende, dat ziek in de Gemeente Oversehie sedert enkele dagen gevallen van Mond- en Klauwzeer onder Tiet rundvee hebben voorgedaan Gelet op de aanschrijving van den Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van 24 Mei 1UU7, No. 232GJ1642, 4de Afdeeling; Herinnert de belanghebbende ingezetenen aan hunne verplichting. 0111 wanneer zich onder hun vee een geval van de bovenge noemde ziekte voordoet, of wanneer zij vermoeden, dat één of meer hunner run deren door die ziekte is aangetast, dat dier oumiddelijk van de andere dieren af te zonderen en daarvan zoo spoedig mogelijk ten stadhuize en aan den districts-veearts kennis te geven. Amersfoort, 28 Mei J907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS De heer J. H. van Burkom, reserve luitenant bij het 5e regiment infanterie, is benoemd tot leeraar in plant- en dier kunde aan de H.B.S. met drie jarigen cursus te 's Gravenhage. De heer J. Jochems onderwijzer aan de Openbare lagere school van de Pun- tenburgcrlaan is benoemd tot hoofd der school te Spijk, bij Leerdam. Bij de ten Raadhuize gehouden aan besteding van herstellingen aan het Ooster- en Wester Eeuihoofd en den lichtopstaud aan den mond der Eem werd ingeschreven door de volgende stadgenooten: M. van den Berg f2850, E. J. Ruitenberg f2794, J. van Harpen f2773 en G. Wassink f2426. Gegund aan den minsten inschrijver. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers werd tot voorzitter gekozen in de plaats van den heer W. C. Oosterman de heer A. B. v. d. Klein. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van het symphonie-orkest „Ju- bal" werd het jaarverslag over 1906 uitgebracht en goedgekeurd. De heeren S. H. Vulkeuburg en L. E. D. Lange- vcld, die wegens drukke bezigheden als bestuurslid bedankten werden vervangen door de heeren J. A. J. E. Tellier als Penningmeester en W- C. Oosterman als secretaris. De heer J. A. Schoterman, die als bestuurslid aftrad werd als zoodanig herkozen. Besloten werd uit de kas een bepaalde som te trekken als bijdrage voor een vaandel voor de Amorsfoortsche Muziekvereeuiging. Het heeft Donderdagnacht weer zoo hard gevroren, dat vele te veld staande gewassen zeer veel hebben geleden. Vooral de aardappel- en boekweitvelden zijn op vele plaatsen totaal kapot ge vroren terwijl ook de erwten en boonen er slecht aan toe zijn. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, meldende de verplaatsing van het kan toor der Directe Belastingen naar Zuid singel 40. A. Jhr. P. H. Reijnst is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als procu ratiehouder bij de Amersfoortsche Bank met ingang van 1 Juni. Op de Algemeene vergadering van het Genootschap van Leeraren aan Ncderlandsche Gymnasiën, die heden te Arnhem wordt gehouden, is besloten het volgend jaar, 2 Juui 1908, te Amers foort te vergaderen. Bij graafwerk voor den nieuwen bouw van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis werd gister een zeer fraaie grafzerk gevonden. Het Bestuur der Afdeeling Amersfoort van het „Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde" heeft ter be strijding van ziekte van aardappelvelden en vruebtboomen, een sproei-machine aangekocht, welke voor de leden be schikbaar is tegen betaling van slechts éen kwartje daags. Desgewenscht worden de artikelen voor het besproeien tegen kostenden prijs bijgeleverd. Bij de Donderdagmiddag gehouden aanbesteding van het bouwen van het Wijkgebouw van Het Groene Kruis werd inschreven als volgt: J. W. Worsteling f5290 W. van Gendcren f 5160 W. van Achterbergh f5971 J. H. van Veen f 5510 P. de Bruin, Hoogland f6195 J. van Keulen 15670 Het werk werd den minsten inschrij ver, W. van Genderen, gegund. Het Wijkgebouw zal aan de Blankenheyin- straat verrijzen. Bij Kon. Besluit is onder toekenning van pensioen, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den gene- raal-majoor op non-aktiviteit L. Brander a Brandis van het wapen der infanterie, met ingang van 1 Juui; aan den eersten luitenant II. Donker, van den staf der artillerie; aan den kapitein van het 5e Reg. Inf. J. A. A. Lodewijks; de twee laatstgenoemden met de ver plichting 0111 nog gedurende eenigen tijd op den voet van liet bepaalde bij de Wet voor het Reserve-personeel dei- Landmacht 1905 ter beschikking tc blijven. In de examen-commissie voor toela ting tot het eerste en tweede studiejaar van den cursus en tot overgang naar het tweede studiejaar zijn bij het 5e regiment infanterie benoemd: De kapiteins A. A. Heisterkamp (voorz.) en W. J. Steinbuch, de le luitenants ■O. H. G. Gclderman (sccr.), B. Jasink, J. Busquet, de le luit.-adjudant J. W. K. de Bas en de burgerleeraar I. van Spiegel.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2