Gemengd. Stadsnieuws. Oorzaak van de huidige koude. is aan te tasten met kans op welslagen. Sleur en verkeerde gewoonte moeten de wereld uit, wanneer begrip en vooroor deel dienen bestreden en dat kan: door kennis te verspreiden, hoe eer hoe liever, hoe meer hoe beter! „Do Volksbond nu streeft er naar kennis te verspreiden omtrent de beste wijze om zich te voeden, zoo voedzaam, zoo smakelijk en zoo goedkoop als mogelijk" De tentoonstelling zal op de meeste dagen voor werklieden en daarmee ge- lijkgestelden voor een dubbeltje toegan kelijk zijn. Het komt gelukkig niet dikwijls voor dat het in Juni zoo koud is als nu, maar dat hot bijwijze van uitzondering zoo koud is doet menigeen vragen wat daarvan toch wel de oorzaak zou zijn, terwijl daarbij ook de vraag zal rijzen wat wij van don komenden zomer te verwachten hebben als reeds nu blijkt, dat het weer een niet te miskennen neiging vertoont zich van de ongunstig ste zijde te doen kennen. De naaste oorzaak van de koude moeten wij zoeken in twee feiten, n.l. de alge- mecue Westelijke luchtstrooming en het gebrek aan zonneschijn, dat medewerkt om het gureweer nog guurder te maken. De groote oorzaak is natuurlijk de krach tige koude luchtstroom, die over geheel West-Europa waait. In den tijd van het jaar, als de temperatuur van de atmos feer boven de zee lager is dan van die, welke boven het vasteland ligt, geven luchtstroomen, die uit de zee komen, afkoeling en wel te meer naarmate zij uit een meer Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan komen. Daaren tegen geven Oostelijke winden, die boven dien in dezen tijd van het jaar zwak zijn, als zij voorkomen, hoogcrc tempe raturen. Dij Noordelijke winden hebben wij natuurlijk ook sterke afkoeling, omdat deze uit een streek komen waar het be langrijk kouder is dan hier. Dij Zuide lijke winden kan het twijfelachtig zijn of zij warmte of koude zullen brengen. Vinden zij hun oorsprong boven Zuid- Europa of boven Midden-Europa, dan zijn zij droog, brengen helder weer en hoogc temperatuur, doch zijn zij ontstaan uit luchtstroomen, die afkomstig zijn uit den Oceaan dus eerst Westelijk waren, daarna langzamerhand een meer Noord waarts gerichte beweging kregen en eindelijk als Zuidelijke winden over ons land trokken, dan zijn zulke winden toch koud, bovendien vochtig en dus regen brengend. Onder bepaalde omstandig heden kunnen zulke Zuidenwinden zelfs een Noordelijken oorsprong hebben, zoo als juist gisterenmorgen het geval was. Met een wcerkaartje voor zich, dat den weertoestand over geheel West- en Mid den-Europa aangeeft, kan men duidelijk zien, hoe zulk een koude luchtstroom, uit den Atlantischen Oceaan komende, over een groot deel van Europa guur weer veroorzaken kan. Wij moeten dus volstrekt niet uit het feit, dat de wind hier Zuid is, afleiden, dat het dan warm moet zijn, doch wij moeten eerst trachten na te gaan, waar de wind eigen lijk vandaan komt, want dat geeft den doorslag. Als allernaaste oorzaak hebben wij nu den algemeen Westelijken tot Noord- westelijken luchtstroom loeren kennen. Doch ook deze moet weer een oorzaak komen!" Nu ziet U, U begrijpt 't, daar hebben wij weder een balk voor de brug en nn beginnen wij van Uw zijde. U is de dochter van een verdienstelijk officier, niet waar?" Uka knikte. Zij wist niet waar hij heen wilde. U bent opgegroeid in de tradities van Uw stand, van jongsaf heeft men U gezegd dat tot een bevoorrechten «tand behoorde, die zich van de overigen afscheidde door fijnere zeden en scherper begrip van eer. ik van mijn kant be grijp dat dat ook een zeker zelfbewust zijn geeft en ik heb in zoover voor de traditie die in mijn leven ontbreekt, respect als zij alle begrippen omvat, die ook in mijn oogen den enkelen mcnsch en uit de menigte de enkelen, de mensch- heid verheffen. U ziet alzoo, ik ken de balk waarop U staat en ik denk er niet aan die als rommel te laten verbranden. Hooger echter dan de traditie staat de waarde die de mcnsch zich verwerft en ik geloof dat dit net zoo goed in Uw wcrold als in de mijne kau ge schieden. Begrijpen wij elkaar? Ja," zei Dka nog steeds op eonig- zins onzekeren toon, terwijl hij opgewekt vervolgde Ziet U, wij krijgen balk naast balk, de brug zal wel klaar komen, als wij beiden willen, en God weet, dat ik 't wil van het eerste oogenblik af hebben, die wij vinden in de verdeeling van de luchtdruk king. Thans is de luchtdrukking zoo verdeeld over West- Europa, dat van Zuidwest naar Noordoost de luchtdrukking afneemt, waaruit 0111 bepaalde redenen, die wij hier niet nader kunnen bespreken, volgt, dat Noordwestelijke luchtstroomingen over West-Europa de overhand moeten heb ben. Tot zoover is de zaak tamelijk een voudig. Maar waarom is nu de lucht drukking juist zoo verdeeld, dat het gevolg is zulk verschrikkelijk guur, onaangenaam weer? Het zou ons niet verwonderen of van verschillende zijden zal men met groote hypothesen en ge waagde onderstellingen komen aandragen waarin zonnevlekken, aardbevingen, hevige verschijnselen in Amerika, ko meten en dergelijke verschrikkelijkheden een hoofdrol spelen. Maar de eenvoudige waarheid is, dat waar de meteorologeu, van oorzaak tot oorzaak opklimmende, bij de vraag, waarom die luchtdrukver- deeling nu juist zoo is, het antwoord moeten schuldig blijven. Niet omdat „men van weerkunde nog zoo weinig weet", zooals somtijds beweerd wordt, maar omdat zij hier voor een der grootste problemen staan, die den mcnsch ter oplossing kunnen worden voorge legd. Het schijnt betrekkelijk eenvoudig om te zeggen: „de zonnevlekken oefe nen zulk een invloed uit, dat het weer nu is zooals wij het nu zien", doch daar is men niet mede klaar; daar begint het probleem eerst recht moeilijk te worden. Gesteld eens, de zonnevlek ken hadden zulk een grooten invloed, waarom doet zich die juist hier zoo, elders op een andere wijze gevoelen? Zetelt de grondoorzaak van zulke bui tengewone verschijnselen buiten onzen dampkring, waarom openbaart het zich dan niet over de geheele aarde gelijk tijdig? De waarheid zal wel zijn, dat, zoo er één groote oorzaak is, waar die dan ook zetelt de gevolgen van zoo ingewikkolden aard zijn, dat die niet gemakkelijk, ja misschien voor den menschelijken geest in het geheel niet te ontwarren zijn en dat wij ons moeten tevreden stellen met een eind in het vraagstuk door te dringen, ooi ten slotte te erkennen, dat wij het niet in zijn geheel overzien kunnen. Dit alles neemt niet weg, dat ieder wel gaarne zou willen weten, of de ge heele zomer met deze koude gemoeid zal zijn. Met ongerustheid vraagt men zich af of onze korte zomer, waarvan men zoo moeilijk eenige weken missen kan, heen zal gaan in guurheid en regen. Wij zullen het niet wagen op deze vraag bevestigend of ontkennend te antwoorden. Alleen willen wij dit zeggen: Op het oogenblik ziet het er niet naar uit, dat binnen eenige dagen grondige verbete ring in den weertoestand te verwachten is; de ervaring leert, dat deze luchtdruk- verdeeling niet zoo gemakkelijk plaats maakt voor een die gunstiger weer ten gevolge heeft. Blijkbaar is een krachtige oorzaak aan het werk, die van de ge wone voorjaars koude periode een zeer langdurige en zeer late maakt, zoodat wij ons met angst afvragen of de onlangs aan ons voorgestelde „ijsheiligen" soms een uitbreiding in de familie hebben ge had en een zoo ingrijpende oorzaak is hoogstwaarschijnlijk niet van korten duur. De geschiedenis der weerkunde heeft dit meer dan eenmaal aangetoond. Wij hopen van harte, dat de uitkomst ous totaal ongelijk zal geven. dat ik U zag heb ik 't gewildplotse- hield hij op, wreef met de hand over ziju voorhoofd en zijn broede borst ging sterk op en neer. Vergeef 111e," zcide op veranderde toon „heb ik U verschrikt?" Zij schudde het hoofd. Ik begrijp U niet goed," zcido zij. Toen keerde de opgewekte toon waar mede hij eerste gesproken had, in zijn stem terug. Wij zijn ook nog niet klaar met onze brug" zeidc hij en zijn bruine oogen schitterden als vlammen, wier warmte Dka onwillekeurig ondervond, en die zich aan haar meedeelde zonder dat zij tegenstribbelde. -— Zelfbewustzijn moet men hebben" vervolgde hij „als men als denkend en handelend mcnsch, de plaats, waarop men staat wil opheffen en zoo wil mee werken aan den vooruitgang der mensch- heid. En van zelf wordt men bescheiden er bij, omdat men met al zijn kunnen en willen nog maar eon heel klein stukje van het machine der menschheid is maar, kijk daar kom ik weer op de machines terug en de wereld is toch ook mooi, waar het niet rookt en ram melt. Hier bijvoorbeeld!" Hij stond stil en keek naar het park gezicht en zag dan Dka aan. Waarom hebt ge Uw inooi Duit- schen naain „Helene" losgelaten?" vroeg hij op eens. Katholieke actie. Zaterdagavond had te Parijs een samen komst plaats van de „Ligue de resistance des catholiques francais." Het bureau dezer vergadering werd gevormd door pastoor Couillé, die presi deerde, de hoeren Paul en Guy de Cassagnac, markies De Prins, en mar kiezin Mac Mahon. Ongeveer '2500 personen vulden de zaal. Pastoor Couillé ontwikkelde in zijn openingsrede de stelling, dat de vrijheid niet gevraagd, doch dat zij g e n 0 m e 11 moet worden. Hij wees op de wijnbou wers in het Zuiden, die monstermeetings organiseeren, de stations overrompelen, en weigeren om belasting te betalen. De Katholieken moesten daaraan een voorbeeld nemen. Paul De Cassagnac drong daarna aan op aansluiting van alle Katholieken zon der onderscheid van politieke opinie. De „goddelooze scholen" moesten door „sabo tage" worden betieden en men moest belastingbetaling weigeren en zijn onge- loovige leveranciers boycotten. „Sabotage" is zooals men weet, een in den laatster tijd opgekomen uitdruk king, waarmede wordt aangeduid een zooveel mogelijke benadeeling van den tegenstander door geheime vernieling of beschadiging van zijn goed of product. Zoo leggen de voorstanders der „directe actie" iu de vakbeweging bij een strijd met een patroon het er op toe, diens producten ter vervalscheu en diens werk tuigen en gereedschappen te bederven. Op welke wijze men nu deze methode zou kunnen toepassen op de neutrale scholen, blijkt uit de rede van den lieer De Cassagnac niet duidelijk. Een buitengewoon medium. Genéve schijnt een medium te bezitten met buitengewone eigenschappen. De pro fessoren Fourny, Lemaitre en Marchal bestudeeren sedert jaren de verschijn selen die zich bij de 40-jarige mej. Smith alias Elise Muller voordoen. Door haar manifcstceren zich Maria Antoinette, Hindocsche prinsessen, bewoners van de planeet Mars en andere interessante lieden, die men niet dagelijks ontmoet. Zij doet medcdeelingen over de bewo ners der maan en vertelt met groote zekerheid de meest verbazingwekkende bijzonderheden over hun leven. Ook schildert zij in trance. De spiritisten vechten 0111 dit koste lijke medium en Amerikanen moeten mej. Smith groote sommen geboden hebben voor haar schilderijen. De „kapitein van Köpenick" gedraagt zich in de gevangenis te Tegel zoo schitterend, dat hij don anderen steeds tot voorbeeld gesteld wordt. Ofschoon zijn gezondheid vrij wankelbaar is, be stonden er tot dusver geen redenen, hem naar het ziekenhuis over te plaatsen, doch een groep personen, die veel be lang in hem stelt en van den aanvang af zijn straf veel te zwaar vond, zal pogingen in het werk stellen om hem in een ziekenhuis geplaatst te krijgen, waar hij dan weer geheel op krachten zou kunnen komen. De kosten zullen geheel door particu lieren gedekt worden; trouwens de som, die Voigt bij zijn vertrek uit de gevan genis ter hand gesteld zal worden, is vrij aanzienlijk. Ze werd gevormd uit giften, die kort na zijn veroordeeling van alle kanten toestroomden. Er schijnt van andere zijde reeds een huis met een flinke werkplaats aange kocht te zijn, waar hij onmiddelijk 11a Mijn man was een Hongaar Ilka is het Hongaarsche Helene" zei- de zij. En U hebt veel vuil Uw man gehouden?" Dka kreeg een kleur, maar de vraag was op zulk een zachten eigenaardigen toon uitgesproken, dat zij geen afkeurend antwoord kon,vinden, ofschoon zij bij zich zelf dacht: die man heeft het recht niet mij zulk een vraag te doen, en ik wil hem er geen recht toe geven ook; doch zij moest antwoorden en een eenvoudig „Ja" wilde haar niet over de lippen. Ik was nog jong toen ik trouwde", zeide zij eindelijk. Werkhohn vroeg niet verder. Met snel len stap ging hij naast haar voort, den blik naar den grond gekeerd. Daar opeens, zijn stilzwijgen verbrekend, vertelde hij haar de geschiedenis van zijn liefde en huwelijk, een geschiedenis zoo eenvoudig en treffend als een volkssprookje, waar in de liefde alle zwarigheden overwint en twee reine moedige menschenharten, wier geest niet verzwakt wordt door filosophie en couvcutioneele begrippen tot elkander brengt. En nu was dat alles voorbij, zijn „beste vriend" was dood, hij stond alleen in de wereld. Maar eens bent U dan toch geheel tevreden en gelukkig geweest," riep Ilka en op eens voelde zij in haar hart een behoefte om dat te noemen, wat zij gemist en Werkholm genoten had: een zijn invrijheidstelling naar hartelust zal kunnen „schustern." Hoe goed ineningelichtis. Het Handclsmuseuin, een te Wee- ncn uitkomend blad, aan handel en industrie gewijd, weet mede te deelen, dat het plan tot droogmaking der Zui derzee, zooals dat door de Regeeriug was ontworpen, door de Staten Generaal is aange. omen. De onderneming zal in 32 jaar uitgevoerd worden, en 302 milj. mark kosten. Als alles klaar is, zullen met vrijlating van een zoetwaterbinnen zee, 4050 vierkante mijlen onder de bescherming van een afsluitdijk van 40 K.M. lang zijn gesteld. Yan het her wonnen land wordt eene afzonderlijke provincie gemaakt. (N. R. Ct.) Een prins failliet. Het „Lcidsch Dagblad", schrijft: De prins van Bentheim, die cenigen tijd geleden het huis heeft gehuurd aan den straatweg van Den Haag naar Lei den, waarin vroeger de heer Van der Ondermeulen heeft gewoond en voor wien enkele leveranciers al gewaar schuwd werden bij zijn vestiging 0111 toch vooral geen te grooten dunk te hebben van zijn portcmonnaic, is thans failliet! Wanneer men het rijtuig zag, waar van koetsier en palfrenier gekleed waren met tressen alsof men een koninklijk rijtuig zag aankomen, daar de kroontjes op de rijtuigen zelfs ook niet ontbraken, en wanneer men dan ook nog bedenkt, dat het een eigen neef van onze Koningin is, dan kan men zich zooiets bijna niet voorstellen. Het weer iu de maand Hei. Gedurende de eerste 4 dagen der maand was de temperatuur veel te laag: de hoogste temperatuur werd in deze periode bereikt op den 3en 12.1° C. 53.8° F-, de laagste temperatuur op den len 2.1° C. 35.8° F. Op den 5en sloeg, het weer om en werden temperaturen bereikt, die ons herinneren aan Juli- en Augustusmaanden. Tot staaltje dieno dat in den nacht van den 9eu op den lOen de thermometer niet lager kwam dan 13.3° C. 55.9 F., daartegenover staat de hoogste tempera tuur op den '2e van 8.6° C. 47.5° F. en op den 4c van 12.0° C. 53.6° F. Het record werd echter geslagen op Zaterdag, toen de maximum temperatuur tot 26.5°. 79.7° F., op Zondag toen ze tot 29.1° C. 84.4° F. en op Maandag, toen ze tot 29.2° C. 84.6° F. steeg. Sinds de oprichting van het Kon. Meteorologisch Instituut is te Utrecht en De Bilt oen zoo hooge temperatuur in de eerste helft der Meimaand niet waargenomen. Slechts viermaal kwam in de geheele Meimaand een even hooge of hoogere temperatuur voor op 28 Mei 1892. Een heetgebakerde veld- wai-litcr. Tegen een huisvader op een dorp in den omtrek van ,s Hertogenbosch, die de komst van een kleinen wereldbur ger verwachtte, werd door den dorps veldwachter proces-verbaal opgemaakt, omdat hij verzuimd had op den bepaal den tijd aangifte te doen vanden jonggeborene. De eerzame huisvader, die eerst dacht, dat de man der wet niet wel bij het hoofd was, zei niets, doch toen hij be- gemeenschappelijk ideaal, éen werken en daarbij altijd overeenstemming. Zoo moest het huwelijk zijn, zoo was Werk- holm's huwelijk geweest. Dka dacht terug aan haar eerste ont moeting met Kemadyi. Wat was hij mooi in ziju schitterend uniform met zijn aardig, overmoedig gezicht. Haar hart was in eens in vlam! Haar hart? Of was het haar geest? Later wilde zij zich naar hem richten. „Chic" en „schnei- dig" was de maat waarnaar hij de waarde der dingen afwoog. Een mengel massa van elegante toiletten en mooie paarden, in het huishouden zorgen voor bizondere menu's, huislijke scènes 11a een verloren partij kaart zoo was het huwelijk van Ilka geweest. Zij kreeg éen zoon: Kinderen zijn er niet om hun ouders het leven te vergallen, zij groeien het beste op als men weinig omslag met hen maakt" zei Kemadyi en hij wilde niet dat Ilka terwille van den kleine een invitatie afzegde, waar het „chic" was te komen. Hij wilde, met zijn mooi vrouwtje schitteren. En toen een vroeg tijdige dood een eind aan zijn leven maakte, was ook reeds de kiem des doods gelegd in de kleine kinderborst en op vyfren-twintigjarigen leeftijd stond Ilka tusschen twee graven. Werkholm's stem wekte haar uit haar overpeinzingen. Ik zal U niet meer vragen of U gelukkig was" zeide hij „maar ik dacht merkte, dat het den veldwachter ernst was deed hij alle mogelijke moeite hem aan het verstand te brengen, dat hij of zij (dat wist hij nog niet) nog zijn of haar intrede op hot wereldtooueel moet doen. Doch de veldwachter liet zich niet köpenicken, nog minder met zich spot ten. Toen bleef den plichtvergeten huis vader niets anders over dan moeder de vrouw te roepen, die nader de verkla ring van haar echtvriend bevestigde. Zoo had een a.s. wereldburger den veldwachter van het dorp reeds parten gespeeld nog vóór zijn geboorte. Zondagmorgen half elf wordt in het Logegebouw een godsdienstoefening ge houden voor den Doopsgezinden kring, waarin als spreker zal optreden Ds. B. Haga van Nijmegen. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 3 leden voor de Provinciale Staten zijn van Vrijzinnige zijde gesteld de heeren: J. B. de Beaufort, A. M. Tromp van Holst en J. L Pierson. Voor deze drie candidaten zijn de volgende lijsten ingediend: le L ij s t. II. Donker, L. J. van Rhijn, J. G. Karn, v. d. Kasteele, P. Blom, J. C. v. d. Meer, C. L. D Mounier, N. Rost, M. de Pool, E. E. Blok, W. de Tourton Bruyns, Gérard van Sijsen, Mr. J. Heyligers, II. Azijninan, Mr. de Beaufort, M. Eysink, Dr. F. A. F. Grone- man, J. Bolk, L. Eysink, M. Stolberg, A. C. R. O. Leinweber, C. J. v. Eek, H. W. v. Esvcld, W. Entrop, S. J. v. Duinen, J. v. d. Wal Kzn., G. v. Groot heest, A. G. v. Os, J. W. Rasch, J. M. Thiol, B. Heilygers, W. v. Schaik, R. Smit, H. Smit, A. M. Kollcwijn Nzn., A. Zondervan, Kroeze, W. v. d. Boven- kamp, A. v. tl. Poest Clement, (Baarn), W. Kraan, H. W. de Heus, v. d. Horst Bruyn, F. M. v. \een, J. W. Wentzel, L. v. Wijngaarden, W. C. Oosteruian. 2 e L ij s t. J. v. d. Plank, Amersfoort, Horsman, Baarn, J. Cramer, Baarn, II. Donker, Baarn, L. Wilmans, Baarn, V. d. Horst Bruyn, Amersfoort, W. Hey- broek, Baarn, E. Klasser Amersfoort, Wernas, Amersfoort, Jean Ileybrock, Baarn, W. F. Donath, Baarn, C. V. Gerritsen, Amersfoort, T. Koster, Baarn, W. N. Martens, Baarn, A. Horsman Jr. Baarn, J. D. F, v. d. Veen, Baarn, A. v. d. Koppel, Baarn, J. J. Cohen, Amers foort A. A. Stoker, Baarn, G. W. Beek, Baarn, A. Bommel, Amersfoort, A. Pot hoven, Leusden, F. v. Veenendaal, Leus den, Dr. Thomas, Baarn, H. Visschcr, Leusden, B. Bomas, Amersfoort, onduide lijke handteekening, Baarn, M. Klasser, Amersfoort, F. D. Cock, Baarn, A. de Kruyf, Leusden, B. v. d. Lagemaat, Leusden, IC. Termaaten Leusden, D. Gerritsen, Amersfoort, J. W. v. d. Heul, Leusden, S. v. d. Weiden, Lcusden, B. A. v. Ruyven, Amersfoort, G. v. Hilten, Amersfoort, C. Geertsma, Leusden, W. Derksen, Leusdec, E. Kamerbeek, Leus den, H. Gerritsen, Amersfoort, G. v. Rgay, LeuBdcn, J. Klasser, Amersfoort, C. v. Dort Gzn., Leusdon. N. W. Geert sma Lcusden. 3 e L ij s t. J. W. v. d. Heul, A. Pothoven, C. Geertsema, C. Ipenburg, F. v. Veenendaal, A. Lagemaat, W. Derksen, S. v. Kolfschoten, II. v. d. Knoop, H. Flick, L. v. Nieuwenhuizen, A. de Vries, W. Jansen, E. J. Schrou- der, D. v. Ginkol, K. v. d. Munt, A. Ovcrvest, T. de Kruijff, A. Bakker, S. J. Deetman, J. Lagerweij, G. Lagerwcij, het is menschelijk dat te zoeken wat men voor geluk houdt en in Uw oogen ligt iets, dat mij zegt dat U niet geluk kig is." Plotseling bleef zij staan. Doe mij het genoegen, mijnheer Werk holm," zeide zij „laten wij niet over mij spreken. Vertol mij liever van U nog iets" als verrast zweeg zij in eens stil. Aau den overkant van den weg stond Metn, tusschen Graaf Sontheiui eu Ebba, wier witte japon in het zonlicht prachtig uitkwam. Over Werkholm's bewegelijk gezicht vloog een schaduw. Nu was hij graag alleen met Dka gebleven, en voor 't eerst iu zijn leven stoorde hem Ebba. Doch deze kwam met haar begeleiders snel naderbij en zij zag er zoo frisch eu straleud uit dat het Werkholm op viel. Zoo had hij haar haast nog nooit ge zien. Nadat de heeren zich aan elkaar had den voorgesteld en eenige woorden waren gewisseld, stelde Meta voor de jongelui te laten tennissen terwijl zij haar broeder de inrichting van het goed zou laten zien. (Wordt vervolgd

De Eemlander | 1907 | | pagina 2