Stadsnieuws. Advertentiën. Johs. Knoppers Ingezonden. Marktbericht. Een Winkelhuis gezien er geen werkelijke redenen waren om burgers en burgers tegen elkander op te zetten, moest men zijn toevlucht wel nemen tot leugen. En toen men een maal op den doolweg'geraakt was, phan- taseerde men maar steeds voort, doch natuurlijk altijd met het vooropgezette doel, het volk Gods te vervreemden van die gehate Liberalisten. Een van de beste middelen daartoe was: de vrijzinnigen te beschuldigen van ieder onheil, dat ons trof, van al wat er verkeerds gebeurde, van elke dwaling die ^begaan werd. liet zijn volgens hem do Libe ralisten, die ons den oorlog met Atjch op den hals hebben gehaald; liet zijn de Liberalisten, die de Goudkust aan Engeland verkocht hebben; het zijn de Liberalisten die ons op den rand van het financieel bankroet brachten; hot zijn de Liberalisten die ons zeewezen in den grond hebben geboord en ons leger ver nietigd; lult zijn de Liberalisten die de kerk van Christus ondermijnden en tege lijkertijd iu Atjeli een heidenschcn tempel oprichtten; enz. enz. Ter toelichting van het laatste diene, dat iu de eerste jaren van den Atjeh- oorlog de missgit raja, de grootc moskee, die door de Atjchcrs als vesting werd gebruikt, door de onzen tot een ruïmc geschoten was. Daarover ontstond groote ontevredenheid ook onder de ons goed gezinde bevolking: Om billijkheids- en staatkundige redenen werd toen op gouvernementskosten, in plaats van de stuk geschoten missigit, een nieuwe ge bouwd. In de jaren 188S'91 en 1901 tot '05, toen de partij van dr. Kuyper aan het bewind was, heeft ovcnwolnie- maud van hen een vinger uitgestoken, om den „afgodischcn tempel" te doen verdwijnen, en de missigit (geenafgoden tempel, maar een Moliamniedaansche moskee) staat er tot op dezen dag. Als staaltje van de middelen, waardoor men de gemoederen in roering bracht, is de zaak niet zonder leering. Maar het zijn niet de middelen alleen, die afkeuring verdienen, het is de zaak zelf tegen welke ons verzet gaat. De antithese scheurt ons volk uiteen en jaagt het tegen elkander in harnas. Onder leidiug van mannen als dr. Kuyper verkettert de eenc helft de andere. Kracht en initiatief in het Staatsbestuur worden vervangen door zwakheid en slapte. De eene helft wordt aangehitst om wat de andere heeft geplant, zoo snel mogelijk weder uit te rukken. Een uitwendig ver toon van godsvrucht moet niet alleen als werkelijke vroomheid, maar ook als staatsmanswijsheid dienst doen. De ver eering van den schijn wordt tot 6ysteem verheven. De grofste vooroordeelen wor den stelselmatig aangekweekt. De ware volksbelangen worden het kind van de rekening, daar zij aan partijzucht ten offer vallen. En feitelijk is deze gansche beweginging niets dan een wederopleving van het behoud onder een anderen naam. Tegen deze antithese, door de voor- maunen van rechts ook nu weer gesteld, gaat onze strijd. En wij roepen ieder vrijzinnige, ieder die ruim denkt, ieder de waarheid lief heeft, den schijn verfoeit en den voor uitgang is toegedaan, met kracht en klem op, haar te bestrijden, door toepassing van deze leuze: GEEN STEM 01' DE VOORSTAN DERS DER ANTITHESE! Het lad. Kennisgeving. STEMMING TER VERKIEZING VAN DRIE LEDEN Y AN DE PROVINCIALE STATEN. Do BURGEMEESTER dér Gemeente AMERSFOORT brengt ter openbare kennis, dat op Donderdag, de 13 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van drie plaatsen in de Provinciale Staten van Utrecht voor het Kiesdistrict Amersfoort, waartoe deze Gemeente behoort. De candidate», in alphabetische volgorde, zijn Beaufort, J. B. de Beeck Calkoen, Mr. W. J. vau Grothei Mr. C. J. Loten vau Doelen Hamers, D. P. Pierson, J. L. Tromp van Holst, A. M. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 126 van hot Wetboek van Strafrecht luidende: ,,Hij, die opzettelijk zieh voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Amersfoort, den 6 Juni 1907. Do Burgemeester vau Amersfoort, WUIJT1ERS. Staatscourant No. 130 bevat c!e ge- wijzigde Statuten van de Sociëteit „De %crecniging alhier. Op het politiebureau zjjn gedeponeerd een paar witte glacé handschoeden, welke op den openbare weg gevonden zijn. Ter zake van het bemachtigen en vervoeren van grof wild (een ree) ir. gesloten jachttijd zijn door het kanton gerecht alhier alsnog veroordeeld: A. Rouwendaal en H. Schouten, beiden wonende te Soest; de eerste tot een geldboete van f 15, subs. 4 dagen hech tenis; de tweede tot f5 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het wild met last tot uitlevering of betaling van f 6.50, subs. 6 dagen hech tenis, met dien verstande, dat door be taling van een hunner de ander zal zijn bevrijd. De bouw der aan den Grooten Haag op te richten Diaconie-school is voor f 9589 op gedragen aan den heer T. van Hoogevcst. Men hoopt de school reeds 1 November in gebruik te kunnen nemen. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten arts K. F. A. Lommei, Langestraat 112b, mot nommer 31. Bij de Tweede Kamer is thans inge komen de oorlogsbegrooting voor 1907. Yoor te Amersfoort te bouwen berg plaatsen voor snelvuunnaterieel der artillerie wordt een bedrag van f 28.350 aangevraagd. Zijn wij goed ingelicht, dan is, na de ruiling van grond met het Rijk, het tegenwoordige artillerie park aan den Leusderweg leitelijk reeds sedert 1 Januari jl. eigendom der ge meente. De aldaar staande bergplaatsen voor vuurmonden en voor oorlogsmunitie (zoowel voor het oude als voor liet nieuwe veldgeschut) zullen dus blijkbaar voor- loopig nog wel niet kunnen ontruimd worden, aangezien met den bouw van bergplaatsen op het nieuwe terrein ze ker nog wel cenigc maanden zullen verloopen. A. D. Yoor de internationale kegel wedstrij- den te houden alhier van 29 Juni tot 5 Juli zijn uitgeloofd voor vrije baau f400, f250, f125, f80, 60, f 50 en kunstvoorwerpen. Yoor korpswedstrijden en personeel zijn geschonken: Zwaar zilv. med. van H. M.een mat- zilveren med. van Z. K. H. Prins Hen drik gouden med. vau de gemeente Amersfoort; zilv. lauwerkrans van Vreem delingenverkeer; zilv. lauwerkrans van de Soc. Yereeniging; zilv. lauwertak van de Regelingscommissie en verguld zilve ren en zilveren med. van vele burgerl. en mil. autoriteiten, waaronder die van den burgemeester en van den gen. der 4e divisie. Daarna komen een groot getal luxe en kunstvoorwerpen. De wedstrijden worden gehouden in de zalen en banen van de Sociëteit „Yereeniging". Men schrijft aan de N. Prov. Gron Courant: In den trein 's avond zeven uur tusschen Utrecht en Amersfoort, 'u Huif duttend, half wakend gezelschap van handelaren uit Groningen in één coupé, liet tocht d'r. t Is koud. „Dou 't ding even dicht" aldus de handelaar S. M. uit Winschoten tot z'n collega uit O.-Pekela, In zekere. De L. En deze, met slaperige oogen, slaat z'n stok om hoog, trekt en stil staat de trein! 't Was 'n nieuwe wagen, waarvan de noodrem op 'n andere plaats is aange bracht. En wakker waren ze, onze han delaren. Proces verbaal volgde natuurlijk. In de op 7 dezer gehouden verga dering van het Kiescollege bij de Ned. Ilerv. Gemeente alhier zijn de aftre dende ouderlingen, de heeren J. van Bottenburg Hz. en Mr. P. J. F. van Voorst Vader, benevens de aftredende diakenen, de heeren II. van Esveld Kz. en T. van Daal, allen herkozen. Tolsttoïanen. Men meldt ons uit Utrecht: Dezer dagen is hier ter stede opge richt een Vcreeniging, die de beoefening van verschillende schoone kunsten, als schilderijen, muziek, literatuur, enz. ten doel heeft. De naam, waarop de voor namelijk uit jonge lieden bestaande Ver- eeniging geconsolideerd is, luidt „The American Club". Wat men bereiken wil is dan pok echt Amerikaansch. Men w il niet minder dan het masker ultrn-con- servatisme en van reactie afwerpen en Utrecht toonen, hoe volgens de aller nieuwste begrippen moet worden geleefd. Van de Zeister Bouwmaatschappij is op het mooiste gedeelte van den Stompert tusschen Utrecht en Amersfoort een stuk grond in gebruik ontvangen en daar zal in de komende zomerdagen in een reeds opgerichte loods aan de verbaasde wereld getoond worden, hoe men dient te leven. Men gaat dus aan 't koloniseeren A la Tolstoi, met dit verschil evenwel, dat de schoone kunsten het arbeidsterrein zullen vormen. Aan den duke of Westminster zal liet eere lidmaatschap worden aau- eboden. (Tel.) Yoor den nieuwen cursus aan dc II. B. S. hebben zich aangemeld 91 candidaten, waarvan 70 voor du le klasse en 21 voor hoogere klassen. Uit Amersfoort zijn er 33 en uit andere ge meenten 58 candidaten. Dat de Vrijziunigen actief zijn, ook al is dc kans op winste niet zoo groot, blijkt uit de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent een openbare ver gadering op Woensdag a.s. in de Kroon. Wc wekken allen op, vooral deze vergadering bij te wonen. Dc heer Thomson is een talentvol spreker, het is een genot hem te hooren. Maar ook is het propagandistisch nut van zoo'n vergadering zeer groot, vandaar vooial dat we tot bijwoning krachtig opwekken. De zaal van de Kroon moet te klein blijken om alle belangstellenden te bevatten. Bij gunstig weer geeft het stafmuziek- korps van het 5c regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers, morgen avond kwart voor acht een con cert op het terras van Amicitia.| Het programma luidt: 1 Kolonel Van Hook-uiarsch, G. Bikkers. Eerbiedig opgedragen aan den heer kolonel commandant van hetöereg. Inf. 2. Ouverture „Balka", Monuiszko. 3. „lmFlugedurchdio Welt", Walzer Einödshofer. 4. Grande fanlaisie drama- tique sur des motifs de l'opére Faust, Gouuod-Coeneu. 5. Ouverlure „Jessouda", Spokr. 6. Sextnor dc l'opéra „Lucie de Lammermoor", Donizetti. 7. „Rêverie", Vieuxtemps. „Lasst den Kopf nicht hangen", Grosses Pot pourri, Lincke Nos. 1, 2, en 8 eerste uitvoering. Concert op Dinsdag 11 Juni 1907 in de tent aan de Regcntesselaan, te geven door de Ainursfoortsche Mttz: Yereeniging, Directeur de heer J. A. Jochem8. PROGRAMMA. 1. Marsch Cachotterio J. Martin. 2. Ouverture Bella Rosa Jos. Kcssels. 3. Wals Nellij A. Reuland. 4. Fantaisie La Dame blanehe 5. Marsch Entte Nous J. Werkman. 6. Ouverture Marie Henriette L. Montague. 7. Wals Quand l'Amour Meurt O. Cremieux. 3. Fantassie La Speranza A. Boscolli. Aanvang 8 uur. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! In uw blad van Woensdag 29 Mei las ik in uw raadsverslag de behande ling der besteksvoorwaarden waarnaar de Gemeentewerken voortaan zullen worden aanbesteed. Ik betreur dat uw blad rapport en voorstel van B. en W. niet voor de behandeling in den raad heeft geplaatst er zou dan tenminste kans hebben be staan, dat B. en W. ook van aannemers, zijde toelichting hadden ontvangen en niet alleen met dc werklieden ntaar ook met de aannemers besprekingen waren gehouden. Om besteksvoorwaarden ook van toe passing te verklaren voor werken in daggeld verricht is niet meer dan billijk en de niet toepassing wordt zeker niet gemotiveerd, door de opmer king dat patroon en werkman beiden dan belang zouden hebben bij langere duur vau het werk. B. en W. schijnen bier niet veel ver trouwen in patroons en werklieden te stellen, doch vergeten; daarbij, geheel de controle van de directie der Gemeen tewerken. Het beginsel in de besteksvoorwaarden gelegd, geldt hier evengoed, en ei6cht dus toepassing. 't Komt mij voor dat de leeftijdsgrens van 23 jaar had bohooren behouden te wo r d e n en niet op 21 jaar terug gebracht. Dit schijueu de werklieden- vereenigingen zelf te hebben begrepen. Dc bttrgelijke meerderjarigheid decre teert toch nog geen volslagen vakman. Ondanks betere vakopleiding zullen weinige jonge werklieden van 21 jaar door aannemers voor vol loon worden aangenomen. Het zal dan ook wel blijken dat jonge werkkrachten van 21 tot 23 jaar voor taan op Gemeentewerken als 't ware buiten gesloten zijn. Wegens 't niet verplichtend stellen van controle bij de uitbetaling, ver wacht ik weinig resultaat. Om fraude te voorkomen is toch reeds genoegzaam gebleken dat tcekening der werkslaten alleen onvoldoende is. Die enkele keer dat dit noodig mocht blijken zou toch door anderen dan de Gemeenteopzichters controle kunnen worden gehouden. Stukwerk op onder aanbesteding aan gezellen is verboden. Zou hierdoor het uitvoeren van werken aan de fabrieken niet worden bevorderd, en tevens aan leiding zijn tot 't zoozeer gevreesd finantiecl nadeel voor de Gemeente? Regeling van werken bij aanbesteding geschiedt toch anders dan in fabrieken. Mag stukwerk hier verplichtend zijn, en af te keuren, bij uitvoering van bouwwerken is de werkman geheel vrij en zal alleen de bekwame vlugge en geroutineerde werkman van zijn meer dere begaafdheden kunnen profiteeren. Bij verbod zal dit alle energie dooden. Sub. 6 en 7 zijn mijn inziens zij 't niet de meest ingrijpende, toch zeker de meest onbillijke bepalingen der be steksvoorwaarden waartegen zeker nog wel eens gegrond protest zal worden aangevoerd. De toegevoegde bepaling dat de aannemer het recht heeft aan den werkman ander in zijn vak passend werk op te dragen, zal in de practijk een wassen neus blijken; zelden toch zal een aan nemer zooveel werk elders over hebben ont dat personeel te kunnen plaatsen, vooral bij weersgesteldheid als vorst. Waarom hier van het loon gesteld en niet aangenomen het percentage in dc ongevallenwet aangegeven. Waar de Nederlandsche wetgever gelukkig force majeure erkend, wordt hier door B. en W. in deze twee be palingen alles ter zijde gezet. Waar de Staat, daartoe aangezocht door den Aannemershond de billijkheid erkent, om de aannemers van niot te voorkomen risico's le ontheffen, en meer en meer uitvoering daaraan geeft, gaat hier de Gemeente juist een anderen weg op! Welke reden zou hiervoor bestaan? Waar de aannemer, bij bepaling sub 6, niet door zijn toedoen oorzaak is van het stil liggen van het werk, zal geen betaling van bent naar billijkheid mogen worden gevorderd, en is de aaabesteder, hier de Gemeente, verplicht zelf de risico te dragen. Legio gevallen zijn toch al» force ma jeure met deze gelijk te stellen, als stremming van verkeer, lage waterstand, storm, vorst, werkstaking enz. Alleen waar de aannemer bij bepaling 6ub 6 uitsluitend door zijn toedoen, oor zaak is van het ontbreken van materiaal of anderzins, zou hem de betaling als een boete kunuen worden opgelegd. B. en W. zoude kunnen beslissen of motieven tot ontheffing aanwezig zijn. Wil men den werklieden die schade dus niet doen dragen, wat ik toejuich, dan moet de Gemeente zelf die lasten dragen, maar niet op den rug des aan nemers schuiven. Nu utoge men zeggen: de aannemer kan bij zijn inschrijving een risicopost opnemen, doch dat is onjuist. Eerstens is de grootte niet te bepalen en ten tweede is er geen M. S. die dergelijke posten verzekert, terwijl de concurrentie hem van het pellen van risico posten afhoudt. Een en ander nagaande geloof ik, dat de heeren raadsleden die behandeling in de afdcelingen weuschten het zoover niet mis hadden. Wellicht was men dan tot billijker bepalingen gekomen, waarbij zoowel de aannemers als de werklieden waren gebaat. Dankzeggend voor de opname in ttw blad, W. VAN SCHA1K. Architect. Amersfoort, 5 Juni 1907. 384e Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 5 en C Juni 1907. (1950 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinwcber te Amerfoort(Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van 1400 op No. 15918. Prijzen van f 70. 1018 2305 2312 3o30 4661 6327 6571 6592 15259 15891 15899 15908 20363. Te zameu 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 1006 1008 1012 2304 2314 2319 2340 2349 3506 3507 4656 4664 4713 4721 4725 6307 6310 6315 6322 G588 15234 15249 158S1 15889 15904 15911 15913 15925 15930 17051 17064 17071 20001 20025 20342 20379 20776 20780 20785 20790. Volgende trekkingen geschieden: 1014 Juni 1907. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van f2000, 17 van f 1000, 17 van 400, 23 van (200, 51 van f 100 en 1057 van 70. Burgerlijke Stand. van 4 tot en mot 7 Juni 1907. GEBOREN: Roclefina Willemina, d. van Willem van der Flier en Maria Francisca Fontijn. Herraania Hen- drika Wilhelmina, d. van Hermanus Gerardus Rekveld en Wilhelmina Op- scherper. Antonia Johanna, d. van Pieter Stalenhoef en Antonia Marga- retha Boog. Barbara, d. van Willem Brandsen en Aartje van Rounndal. Ida Louisa Johanna, d. van Hendrik Kitrpershoek en Henriëtte Dirkje Snoek. GETROUWDLouis Francois Guil- latiuie Ortmeier en Grietje ter Burg. AMERSFOORT, 7 Juni 1907. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Nicuweaardapp. Zand Hoendereieren Eendon Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge eenden Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Vette varkens Magere Zeugen Biggen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren f f f f 0.— t U.— f 0.-- 1.80 3.60 A 1 A f A f A f 0,— a f 0.- èf a f 2.— A f 4.10 per 100 st. Af per hecto liter. A f A f A f 1.20 Kilo. 1 0.— f 0.50 f f 1.— f f 0.— f 0.— f 0.40 f 0.5C f40 f8.- r f f f f f f 1.30 0.— 0.90 1.20 0.— .,50 per stuk. Af 0.-- A f 0.70 A f 0.60 A t— A f— A f70. - A f 12. Af A f A f A f - A f A f A f per paar. per stuk Aangevoerd waren ongeveer h8et. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit, heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappelen, 29 heet. Zandaardappelcn, 120.000 stuks Hoendereieren, 1100 kilo Gras- boter, kilo Hooiboter, kilo Mar garine, kilo Kaas, stuks vee, Votte varkens, Magere varkens, Varkens voor exportslagerijen, 500 Biggen en 30 Zeugen. PREDIKBEURTEN. Evang. Lutli. kerk. Zondag 9 Juni 1907. Voorm. 10^ uur, Ds. De Meijete. Remonstrantscke Kerk. Zondag 9 Juni Voorm. 101/, uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Zondag 9 Juni Voorm. IO'/j uur, Ds. B. Ilaga van Nijmegen. De Notaris te Amersfoort zal op Dinsdag 18 Juni 1907 '8 avonds 7 uur (precies 8 uur beginnen) in liet lokaal „HET VALKJE" in dc Valkestraat te Amers foort, Publiek Verkoopen: tevens WOONHUIS met ERF te Amersfoort aan het beste gedeelte vau de Langestraat plaatselijk geiiommerd 13, kad. Sectio E. no. 3258 groot 1 are. Het perceel is van gasleiding voor zien en bevat beueden Winkel, kamers, gang, keuken, plaatsje en ruime bak kerij, boven: 3 kamers, gang en daar boven zolder met 2 kamertjes. Iu het perceel is gedurende tal van jaren met succes bakkers- en banket- hakkersaffaire uitgeoefend. Verhuurd aan den heer R. de Gooijer voor f 624 per jaar. Bezichtiging Dinsdag en Donderdag van 14 uur. Betaaldag der kooppenningen 18 September 1907. Breeder bij biljetten.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2