Stadsnieuws! De uitslag in Zuid-Holland. De Twee Antithesen. Verkiezing- of Candidaatstelling. Ingezonden. servati6ine in de coalitie zal zich, even als in dit geval, ook in allerlei politieke quaestics doen gevoelen, zooals ten aan zien van hot kiesrecht, van de sociale hervormingen, van de militaire quaestie, enz. enz. „Nu de fatale macht van bet conser vatisme in de Rechtsche coalitie ons op zoo doorslaande wijze bleek, moeten wij alle middelen in liet werk stellen, om aan deze combinatie zooveel mogelijk afbreuk te doen en haar zoo mogelijk in de minderheid te brengen. „Er moet komen, meer dan ooit werd het en nu wéér duidelijk, eenandere Pa rt ij-groep oe ring, waarbij de democratie vrij komt te staan tegenover het conservatisme. „Zoodanige partijgroepeering aldus het manifest kunnen de kiezers niet beter bevorderen dan door het volgen van deze gedragslijn: „In d i e provinciën, waar de ver kiezingen niet van overwegend politiek belang zijn, de Provinciale Staten aller eerst te beschouwen als bcstuurseollegc's en daarvoor in overeenstemming met de laatste clausule van onze beginsel verklaring de meest democratische mannen onder de gestelde candidaten af te vaardigen, onverschillig of zij be- hooren bij Rechts dan wel bij Links. „En de die provinciën, waar straks do strijd om de Eerste Kamer moet gestreden worden eu dus de Provinciale Staten allereerst als kicscollege's voor dit hooge staatslichaam beschouwd moeten worden, uitsluitend candidaten van de linke rz ij de te stemmen, om daardoor de verbonden partijen van Rechts hare meerderheid in de Eerste Kamer te doen verliezen. Dei-halve: In Friesland, in Overijsel en vooral in Z u i d-IIo 11 a li d als éèn man. LINKS!! Voor de Christen-democratische partij Het Bestuur: A. P. STAALMAN. JAN JANZE. PI. VAN MUNSTER. P. P. HARTENDORF. W. H. LIEI'TINCK. De heer K. van 't Veer vroeger al hier, is in liet kiesdistrict Utrecht I en II candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Provinciale Staten Een gesticht ter verzorging van onver zorgde- of verwaarloosde minderjarigen wordt alhier gevestigd. Door het bestuur der Vereeniging „Kinderzorg" in het provinciaal ressort Utrecht, der Nederl. Ilerv. Kerk is reeds eene oproeping voor een Directeur geschied. We herinneren nogmaals aan de openbare vergadering hedenavond in de Kroon te houden. Onnoodig te zeggen, dat wij alle onze geestverwanten niet alleen, maar alle kiezers, die met oordeel hun stem willen uitbrengen, opwekken deze vergadering te bezoeken. Men komc en wekkc op tot komen. Zondagavond hield een tamboer der infanterie schermoefening met zijn sabel op den Hof. Daar het heerschap nogal opgewonden was, oordeelde de politie het maar beter hem eenigen tijd op te bergen ten einde wat tot kalmte te komen. Naar het bureau van politie gebracht werd hij later, onder geleide van de militaire patrouille naar de ka zerne gebracht. De Oranje-Vereeniging schijnt den verjaardag van H. M. de Koningin op nog waardiger wijze te willen viereu dan zij dit het vorige jaar deed. Eene commissie uit het bestuur, be staande uit de heeren J. A. Schoterman, P. R. Kok en G. J. van Sierenberg de Boer, roept ten minste bij oranje-aan plakbiljetten alle inwoners van Amersfoort, die deel wcnschen te nemen aan een historischen optocht, op om een alge- meene vergadering bij te wonen, die op 19 Juni a.s. gehouden zal worden in het café „de Arend". Moge hetzelfde enthousiasme als voor en gedurende de „Kozukkeufeesten", die velen nog in het geheugen liggen, ook nu weerAmersfoort'siugezetenen bezielen om het streven van de Oranje-Yereeni- giug te steunen, vooral daar, waar zij om financieelen bijstand aanklopt. Bij het welslagen der plannen toch hebben wij veel vreemdelingcnbezoek te ver wachten, wat ontegenzeggelijk ten voor- deele komt van onze gemeento. A. D. Blijkens de in dit nummer voorko mende kennisgeving zal de verkiezing voor 6 leden van den Gemeenteraad plaats hebben op Dinsdag 25 Juni e.k. de stemming op Maaudag 8 Juli eu de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 17 Juli. Op het Stembureau ontvangt Gij een kaart van dit model. Maakt alleen de witte stipjes goed zwart, die hier zijn zwart gemaakt en Gij hebt onze 3 candidaten gekozen. De slag is verloren. De aanval der vrijzinnigen op de Eerste Kaïner heeft gefaald. De Antithese en het behoud hebben hem afgeslagen. Het was te doen otn een winst van vijf zetels in Zuid-Holland. En dit resul taat, voorwaarde voor de mogelijkheid van omzetting der Eerste Kamer, is niet alleen niet bereikt, maar twee vrijzinnige zetels één in Schiedam en één in Leiden gingen reeds bij eerste stem ming verloren. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de herstemmingen ons een zetel in Oud-Beierland en één in Gorinchein doen winnen, maar daardoor zou hoogstens bereikt worden, dat het verlies van de beide ons reeds ontvallen zetels werd gedekt. Absolute winst is zoo goed als uitgesloten. De Staten van Zuid-IIolland behouden hunne rcchtsche meerderheid en de Eerste Kamer gaat k niet om. Mr. Tydeman voorzitter van den Bond der Yrij-Liberalcn, lid van de Tweede Kamer voor Tiel, hoeft over dit onderwerp op den Vrijzinnigen Par tijdag te Gorcum hot volgende gezegd: kleine voorproefje van het dansen namen, danste U uitstekend." Ja met U," verklaarde zij oprecht „maar als ik er aandenk dat ik morgen niet heele vreemde menschen zal dansen plotseling hield zij op en zag Sont- heim blozend en verlegen aan. Nooit had hij haar zoo bekoorlijk gevonden als op dit oogeublik. Dan zullen wij maar veel samen dansen en tegelijk verzoek ik U om de eerste wals en de eerste lancier." liet mengsel van levensvreugde en vrees vol verwachtingen, de jonge meis jesachtigheid en het kinderlijk vertrou wen dat Ebba's oogen weerspiegelden, was zoo iets geheel anders dan de wcreld- sche coquetterie of gewone schuchterheid, dieiSontheim bij de jonge dames kende,dat het hem trof en voor den eerste keer dacht hij bij de naar huisrit er niet meer aan dat zij Meta's dochter was, maar vond in Ebba zelf iets dat hem aantrok. Werkholm's gedachten verwijlden on- dertusschcn bij Ilka. Sontheim zeide zelf dat bij den gelieelen dag op Roditz geweest was, natuurlijk bij Ilka, en hij zou de goede gelegenheid om haar het hof te maken wel niet verzuimd hebben. Voor Werkholm's herinnering stond weder het groepje na de tennispartij in den herfst: Sontheim knielend voor Ilka. Werkholui had geinformeerd naarSont- heims omstandigheden. Ilij wist dat hij niet in staat was een vrouw zonder geld, „Er zijn twee godsdienstig-politieke anti-thesen: eene die men de gemoede lijke of de „onschuldige" zou kunnen noemen, de andere, die men als de „politieke" of „machts anti-these" moet karakteriseeren. Het zijn niet de verschillen in levens opvatting, in geloofsovertuiging, die wij bestrijden, waarvan wij bet goed recht of het duurzaam voorkomen in den boezem des volks willen ontkennen; die verschillen, die den een zijn toe vlucht bij de openbaring, den auder bij de rede, of ook bij de rede cn de geloofsovertuiging beide doet zoeken; veel minder voeren wij den strijd tegen den godsdienst aell', zonals dagelijks aan de goe gemeente wordt verkondigd wat ik bestrijd is de stelling dat het verschil in levensbeschouwing moet in werken op deu Staat, de Staat weder- keerig verplicht is iu te werken op dezo individueole overtuigingen; dat Staat en Overheid als zoodanig hebben te onderscheiden tusschen die beide richtingen; dat cr zullen zijn twee groe pen, twee kampen, een van geloovigen, een van ongeloovigen; dat daarvoor afzonderlijke instellingen en benoemiu gen zullen zijn met de aan dat stelsel inhaerente keuring en onderzoek naar ieders overtuiging. Het volk wordt zijns ondanks uitcengescheurd en in die schei ding opgevoed. Men verdedigt zich nu door te beweren, dat zoodanig onderzoek door niemand voorgeschreven en door niemand gewild is. Maar hoe zal men dan bijv. naar de geestesrichting of ge loofsovertuiging benoemingen doen, in dien die geestesrichting en geloofsover tuiging niet ter toetse worden gebracht. liet is liet stelsel «Ier Hoont- selie kci-k, «11e geene ver«lraag- zaaiuliciil toelaat, die elke ïieutraliteit verbfetlt ei» liet in differentisme eene pest noemt, liet is het stelsel, dat beoogt niet te dulden den andersdenkenden, den vrij denker, den atheïst, maar dat, wanneer het in zijn schijnbaar liefelijksten vorm optreedt, in ieder geval deze ongeloovigen en ongelukkigcn tot inkeer wil brengen om hen over te brengen in het kamp der geloovigen, evenals Dr. Kuyper liet in Amsterdam uitsprak, dat eenmaal 100 pet. der kiuderen op de Christe lijke school behoorden plaats te nemen. Het is daartegen, dat wij den strijd voeren. Hoe droevig ook, dat is onze plicht. Willen wij ons volk niet voeren in <le omarmini; dei- kerk, «lle ons vrij bestaan ver stikken zal, «lau moeten wij zorgen vóór bet te laat Is, dat het geene inmenging ln zijn geestelijk leven van overheids wege «lulde. Nn kau «lit nog, in«lien «le oogen van allen, die liet gevaar begrijpen, geopend worden. Laat ons de godsdienstige gevoelens van ons volk sparen, ontzien, hoog in eere houden, maar die niet ontwijden door ze in de politiek te betrekken. Laat ons streven den politicken strijd op ander terrein over te brengen. Dan kan er van nieuwe partij-formatie met het oog op eventueelc vraagstukken vau politiek beleid sprake zijn. De politiek biedt oen wisselend beeld, nieuwe tijdon baren nieuwe zorgen, maar de groote beginselen blijven. Tot die groote beginselen behoort voor ons vaderland de vrijzinnige ge dachto: grondslag van het Staatsbestuur; zonder dat geen onpartijdige Staat, die aller vrijheid gelijkelijk beschermt, die als Ilka was, te trouwen en hij vond er iets geruststellends in. Maar nu verweet bij eerst recht Sontheim zijn hofmakerij, cn hc-t eeuige wat hem geruststelde was dat hij steeds den indruk had gekregen, dat Ilka er geen waarde aan hechtte. Nu maakte Southeim's stem zenuwachtig hem en hij was blij dat zij liet slot eindelijk hadden bereikt, en Ilka met haar hart- verovcrend glimlacbje hem de band reikte. Ebba liet zich door Mcta naar de dans zaal brengen. „O wat mooi!" riep ze en haar oogon schitterden vol onrustige verwachting, terwijl zij alle bizonderhedeu die Sont heim haar liet zien, bewonderde. Zijn oogen bleven dikwijls op haar beweeglijk gezicht rusten. Meta merkte het op, zij voelde dat er iets veranderd was in de verhouding tusschen Sontheim en Ebba en terwijl zij tot zich zelf zeide dat zij zich daarover moest ver heugen, omdat 't in haar wenschen lag, ondervond zij or toch een bi/.onder pijn lijke onrust door. Zij was gewoon dat Sontheim's blik altijd op haar rustte en vol bewondering en toewijding was, dat hij in het gesprek met haar woorden zei die slechts zij geheel begreep; kortom dat zij altijd voelde: ik ben voor hem hoofd persoon, al 't andere laat hem koud. Hij luisterde niet naar haar, als zij hem aansprak en later toen zij met elkaar spraken was hij verstrooid. aller zienswijze gelijkelijk eerbiedigt, die gelijke plaats toekent aan geloovigen en vrijdenkers zonder te vragen, zonder zelfs te willen weten of hij geloovig of vrijdenker is. Zonder dat geene vrijheid des geestes. Kennisgeving. De B U KGE MEESTER der Gemeente AMERSFOORT; Gelet op art. 51 der Kieswet en art. 3 van het Koninklijk besluit van 8 Mei 1897 (Stbl. No. 144), brengt ter algemeene kennis: dat de periodieke verkiezing van zes leden van den Gémeentoraad van Amersfoort zal plaats hebben op Dinsdag, den 25n. Juni 19U7, op welken dag van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur, bij deu Burgemeester der Gemeente Amersfoort, ten Raadhuize, opgaven van candidate» kunnen worden ingeleverd, welke opgaven moeten ingericht zijn naar den vorm, vastgesteld bij Kon. Beslnit van 2G Februari 1897 Stbl. No. 69 en 8 Mei 1897 Stbl. no. 144 (model I), gewijzigd respectievelijk bij Kon. besluit van 9 Januari 1901 Stbl. No. 25 en 10 Januari 1901 Stbl. No. 27, De aftredenden zijn: in het I kiesdistrict de heeren: C. J D. van Eek, en Mr. P. J. F. van Voorst vader. in het II kiesdistrict de heerenC. Th. van Beek en M. L. Cclosse. in het III kiesdistrict de heeren: D. Ger ritsen eu A. H. van Kalken. De tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn ter Secretarie der Gemeente verkrijgbaar van af heden tot en met den dag der verkiezing en moeten onder teekend worden, wat het Je kiesdistrict be treft door minsteus 21 Kiezers, in het lie kiesdistrict door minstens 11 kiezers en het Ille kiesdistrict door minstens 15 Kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing; De inlevering dezer opgaven geschiedt persoonlijk door een of meer personen die haar hebben onderteekend tegen een door den Burgemeester af te geven ontvang-bewijs. Verder worden de ingezetenen herinnerd aan art. 151 der Kieswet, luiddende: „Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. „51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van „handteekeningen van personen, die niet „bevoegd zijn tot deelneming aan de verkie zing, waarvoor de inlevering geschiedt, „terwijl zonder die handteekeningen geen „voldoend aantal voor eene wettige opgave „zou overblijven, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden „of eene geldboete van ten hoogste honderd „twintig Gulden „Met trelijk stral wordt gestraft hij, die „wetende dat hij niet bevoegd is tot deel neming, aan de verkiezing, eene voor die „verkiezing ter inlevering bestemde opgave, „als bedoeld bij art. 51 heeft onderteekend." De stemming en herstemming, zoo noodig, zijn bepaald respectievelijk op Maandag 8 Juli en Woensdag 17 Juli e. k. Amersfoort, den 8 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het Heemraadschap „de Eem" enz. op 26, 27 en 28 Juni een schouw zal wor den gehouden over de beken en waterlei dingen en herinnert de schouwplichtigen aan de bepalingen, vervat in de vanwege het Heemraadschap gedane kennisgeving. Amersfoort, 10 Juni 1907. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Zondag 16 Juni des morgens half elf wordt in het Logcgebouw van Persijn- straat 1, een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Gate van Apeldoorn. De rechtbank te Utrecht bekrachtigde het bij verstek gewezen vonnis tegen A. v. S., zaakwaarnemer alhier, waarbij deze wegens huisvredebreuk bij den uitgever Fredcriks alhier, en weder- spannigheid tegen de politic was ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. "Werkholm vroeg Ilka om het „vers", ze bromde op Sontheim omdat hij geklikt had cn op Werkholm omdat hij gek heden ernstig opnam. Toen gaf zij hem het zeer onschuldig vers en zeide dat •/.ij hem nu tot straf op den avond van het bal; geen bonbons zou brengen, daar het vers daarbij hoorde. Zij was vroolijk cn plaagziek cn scheen geheel vervuld van de voorbereidselen van het bal. Later kwamen andere gasten, waaronder een vriend van Ardeck die als balvader zou fungeeren. Werkholm moest een ongewoon ge sprek voeren maar werd door den ouden heer meer gezocht dan hij verwacht had. Den volgenden dag moest hij met hem den tuin gaan zien en het landgoed afrijden en toen zij terugkwamen waren de dames wat gaan rusten om tegen den avond frisch te zijn. Werkholm was zelf te levendig cn te zeer een man van het praktische leven om niet tijdens de wandelingen met den gast van zijn zuster om niet geheel er bij te zijn. Toen hij echter weer thuis kwam hinderde het hein dat er zooveel tijd verloren was gegaan. Zoo kwam het dat hij met een zekeren tegenzin den avond zag naderen. (Wordt vcïTolgd). GROTHE. HAMERS. PIERSON. TROMP VAN HOLST. Woensdag 3 Juli zal de heer G. G. II. de Bree den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst der H. IJ. S. M. trad. Door cenige werklicdenvereenigingen is alhier een steuncomité opgericht om gelden in te zamelen voor de uitgesloten sigarenmakers te Eindhoven. Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de H, B. S, alhier is benoemd in do com missie belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van de acte Engelsch L. O. Zaterdagnacht heeft de politie wederom eon slijter wegens drankwetovertreding bekeurd. Aan hot overgangsexamen van het lc naar liet 2c studiejaar aan de Rijks veeartsenijschool te Utrecht, hebben voldaan de heeren G. de Vries en H. J. van Daal van hier. De le luitenant W. J. D. Ilavclaar van liet le regiment veldartillerie te Utrecht wordt 1 October naar hier over geplaatst. Ten stadhuizo werd Zaterdagmiddag geïnstalleerd bet commité, dat do uit voering zal voorbereiden van bet Midden- gewest van lietNcderlandsch Gymnastiek- verbond. Hieruit mag dus worden opgemaakt, dat de uitvoering zal door gaan, welke ongetwijfeld er toe zal bijdragen om het turnerleven in onze gemeente flink op te wekken. De heer J. C. Snouck, leeraar in de gym nastiek, wiens vele bemoeiingen er toe hebben geleid, dat die sport in deu laatstcn tijd te Amersfoort veel meer dan vroeger werd beoefend, uiag, dunk', ods, met het aanvankelijk succes tevreden zijn. Wij vernemen dat het nog niet zeker is of de uitvoering op 21 of op 2S Juli zal plaats hebben. Over de keuze van liet terrein schijnt men bet ook nog niet eens te zijn. Zooals wij reeds meld den, doot men moeite voor een terrein aan de oostzijde van de stad. Misschien zal de beslissing weldra ge nomen worden. van Mr. C. J. W. Loten Van Doei.k D. P. J. L. A. M. Behalve de medailles van H.H. M.M. de Koninginnen, van Z. K. H. Prins Hendrik, van den Commissaris der Ko ningin, van de gemeente Amersfoort en van verschillende vereenigingen, ontving de commissie voor het groot internationaal kegelconcours ook nog medailles van den burgemeester, vau generaal A. D. Petter cn van kolonel L. W. van Hoek, leden van het cere-comité. Het bestuur van de Sociëteit Vereeniging bood een inooien zilveren lauwerkrans aan, de Sociëteit Amicitia zal een kunstvoorwerp schenken. Oarnizoen. Donderdag a.s. koeren per extratrein vau den N. C. spw. te 9 u. 18 uit de legerplaats bij Oldenbroek in het gar nizoen alhier terug onder bevel van don Luitenant-Kolonel II. Oolgaardt, de staf der lie afdeeling, de 4e, 5e eu 6e batterij van het lc Reg. Ycld-artil- lerie., commandanten resp. Kapitein A. C. M. Ridder Alewijn, U. J. N. Doorn bos cn le Luitenant G. Doorman. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Oeachle Redactie! Wil het comité verplichten door dit voorloopig bericht op te nemen. Zoodra alles meer vasten vorm heeft aangenomen, hoop ik U een nader communiqué te doen toekomen, dat, evenals dit, aan alle plaatselijke bladen wordt toegezonden. Bij voorbaat dankt U De Secretaris Erederiks. 't l.yin mist lek feest. Het „Mens sana in corpore sauo" een gezonde geest slechts in een gezond lichaam het devies van het 15 Maart 1868 opgerichte „Nederlandsch Gymna- stiek-Yerbond" is in de kleine veertig jaren dat deze nuttige vereeniging bestaat ook doordrongen tot en hoe langer zoo meer erkend door hen die niet zelf meer do gymnastiek beoefenen, doch daarom niet minder vast er van overtuigd zijn, dat „lichamelijke ontwikkeling" niet ge noeg te waardeeren is. Volgens de jongste opgaven in ons bezit, bedroeg het aantal leden van het

De Eemlander | 1907 | | pagina 2