Stadsnieuws. Zeg mij hoe de vorm van uw pijp is en.... UITSLAG stemming Proviciale Staten. GEKOZEN de heeren Van Beeck Calkoen. Grothe en Hamers. bestaan vinden, zou daarvan o.a. een der voordooien zijn. En spreker toont aan, dat die verbetering zeer noodig moot worden genoemd. Spreker komt ten slotte tot een korte beschouwing van de jongste kabinets crisis. Men heelt de regeering verwijten ge daan om haar collectie! ontslag, getracht de schuld der Eerste Kamer op de regeering over te wcnteleif, door te trachten het voor te stellen, als was met de inperking van het b 1 ij v en d ge deelte geen beginsel gemoeid. Die pogingen zij ten eeneninale mislukt. De mogelijkheid op legerhervorming heeft de krachtige houding dezer regeering, die toonde met haar hcginsel te willen staan of vallen, een beduideude schrede vooruit gebracht. Dat was alreeds te voorzien geweest, toen na de afstemming der begrooting in de Eerste Kamer over al in den landeveroutwaardigingheerschte over de houding in dien tak der volks vertegenwoordiging; toen reeds wss er hoop, dat, al staat het college nog zoo ver af van de kiezers, toch de invloed van de stemming m ons volk op den duur niet zou worden ontgaan. Dat bleek heel overtuigend bij het crisisdebat in de Tweede Kamer, toen enkele sprekers der rechterzijde hun best deden, om de redevoeringen van hun partijgenooten aan de andere zijde var. het Binnenhof onder meer moderne belichting te bren gen en zelfs de niet toegelichte tegen stemmen werden opgeteld om uit te rekenen, hoevelen tegen het beginsel zouden geweest zijn en hoevelen tegen de techniek der kwestie, alsof niet bij het afstemmen der begrooting de regee ring die daad had te beoordeelen naar dien totaalindruk der bestrijding. En die kon onmogelijk anders zijn dun deze, dat het beginsel door de Eerste Kamer niet werd gewenscht. Spreker geeft iu dit verbandt enkele aanhalingen uit het debat in de Eerste Kamer over de oorlogsbegrooting van minister Staal en uit de discussie, dezer dagen in ons Hoogerhuia gehouden naar aanleiding van de iuterpellatie-Yan Hou ten en bespreekt de houding bij die debatten van ecnige Eerste Kamerleden, als die van de heeren Yan Houten en 't Hooft, waarbij hij gelegenheid vond er op te wijzen, hoe die heeren in de kwestie van het blijvend gedeelte hun draai hebben genomen, dank zij de krachtige houding der regeering. Spreker kwam daarbij tot de conclusie, dat de toekomst voor legerhervorming niet on gunstig mag worden genoemd. En dat is te danken aan de zelfbewuste houding van de regeering. Wanneer mon dat alles wel overdenkt, mag hot voorzeker een aansporing zijn om te stemmen op die mannen, die de vrijzinnige beginselen zijn toegedaan. Ik hoop, dat mijn woorden er toe zullen bijdragen, Mat de kiezers in dien zin hun plicht zullen begrijpen. Luid applaus). Delial. De heer Menke le luitenant der infanterie, wenscht enkele zaken aan te halen en eenige vragen te stellen.J Zoo heeft de spreker bij de kwestie over het Roomeensche leger getracht, Dr. Kuyper ietwat bespottelijk te maken door de zaak verkeerd voor te stellen. Do hoofdzaak van Dr. Kuyper's betoog was, dat men in Roemenië een veel grooter leger heeft met minder kosten en daarom drong K. er op aan een onderzoek te doen in hoeverre ook in ons land verbetering in die richting kon worden aangebracht. Over verschillende toestanden in het leger heeft de heer Thomson gesproken. Het is gemakkelijk dan de lachlust op te wekken maar het betreft ten slotte niets dan kleinigheden. Een groot punt de te lage tracte- menten van officieren en onderofficieren heeft de spreker laten rusten. Dat is te begrijpen. Morgen is het verkiezing de vrijzinnig-deinokraten willen bezuini ging. De tractementen zijn echter beslist onvoldoende. Ook de reglementaire voorschriften heeft de heer Thomson belachelijk ge maakt. Maar we zitten daar nu eenmaal mee. We moeten krachtens onze rcgle- ïnentep de stramme excercities uit vroe ger tijd doen. Daarin staat uitdrukkelijk H. M. de Koningin wil enz. De heer Thomson. Nu niet meer. De heer Menke. O, dat wist ik niet. Ik ben eenige jaren nonactief geweest en die verandering was mij niet bekend. Maar ik juich dat toe. We moeten nu echter voor de gesloten excercities veel tijd afzonderen. Eerst had men dus die oude reglementen moeten gaan herzien en dan pas gaan trachten den diensttijd te verkorten. De heer II u y s k e n vraagt vei lof een collecte te mogen houden voor de uitgesloten sigarenmakers te Eindhoven, welk verzoek door den heerThomson onder steund, wordt toegestaan. Repliek. D e h e e r T h o m s o n. De lieer Menke heeft me een groot genoegen gedaan met mij van gedachten te willen wisselen. Wanneer dat dan gebeurt met een zeg gingskracht en een spreektalent, waarover do heer Menke beschikt, dan is dat dubbel aangenaam. En als men zelf nog Penig gevoel voor huuior heeft dan valt het hier en daar humoristische ook wel in den smaak. De heer Menke heeft echter gezegd: dat ik eigenlijk niets heb ge zegd. Nu wil het mij voorkomen, dat hij dan toch wel wat veel woorden heeft gebruikt 0111 dat niets te weerleggen. Ik zou zeggen de heer Menke heeft te veel gezegd. Vooral als men iemand bestrij den wil moet men tenminste zijn zaken weten en nu blijkt het dat de heer Menke, zelf een deskundige, niet eens een grootc principieele wijziging in de reglementen kent. Zeker het zijn slechts kleinigheden, maar die allen te saam vormen een groote plaag. Het volk moet kennis krij gen van die kleinigheden, opdat dat drang tot verandering zal oefenen Verre van mij moet ik werpen de verdachtmaking, dat ik niet steeds doe blijken de lotsverbetering der militairen te willen. Ik heb daartoe zelfs een amendement ingediend maar juist de rechterzijde wilde er niet aan. Wanneer iets noodig is, dan is het verbetering der levensvoorwaarden dei- officieren en onderofficieren. Het eenige systeem is dan inkrimping van aantal. Hierna zet de heer Th. nog eens uiteen het verschil van beroeps- en militickader, zich geheel plaatsende op het standpunt van den Bond „Ons Be lang". Bij do kwestie van het Roemeensche leger heb ik niets te kort gedaan van Dr. Kuyper. Maar de heer Menke heeft niet begrepen wat een volksleger is. En als de heer Menke wat meer wil weten van het Roemeensche leger moet hij met rapport daarover van den kapitein v. d. Hoog maar eens lezen Die krijgs macht, met onvoldoende soldij, onvoldoen de kleeding enz. heeft met een volksleger niets te maken. De heer Th. zet nog eens uiteen wat onder een volksleger moet verstaan worden en eindigt zijn repliek met eene citaat voor Dr. Kuyper van 1901 waarin het volksleger wordt verdedigd. Nadat de heer Menke en de heer Thomson alsook de heer Kroeze nog het woord hebben ge voerd sluit de voorzitter de vergadering. Vaak heeft men de menschcnrassen naar hunne verstandelijke vermogens willen iudeeleu in klassen. Geleerde mannen hebben zich met dit onderwerp bezig gehouden, en namen steeds tot algemeene basis, waarop hunne theorieën gebouwd werden, het hoofd, den sche del, ir.ct al z'11 holletjes, bobbeltjes en knobbeltjes, Een deukje hier, een ver- hevenhcidje daar, en ge zijt een groot wiskunstmaker. Nog een paar heuveltjes en ge zijt bij predestinatie een professor. Ë11 dan was de grootte, de lengte, de breedte, de inhoud van den schedel een gewichtig punt. Hoe groot is uw hoofd en wat kan er in? Een liter? Ge zijt een groot man! Vijf-en-zeventig centiliter? Hm, een gewoon mensch. Vijftig? Een gek! Er is tegen deze klassificatie, volgens welke dus waterhoofden uan genieën behooren moesten, véél in te brengen. Daarom kom ik hier liever met mijn gewone paradox op de proppen. Ik zal u het mcn8chenras in klassen verdeelen naar de soorten pijpen waaruit het rookt, en meer dan dat, ik zal u de klasse geven met hare hoedanig heden en neigingen. De pijp zegt ook meer dan sigaar of sigaret. Immers deze beide laatsten zijn algemeen verspreid universeel. De eerste stelling die ik formuleer is dus deze: I. Alleen de pijp is karakteristiek voor het ras; de sigaar en de sigaret zijn cosmopolict. Laat ons thans beginnen bij de grootc verscheidenheid waterpijpen, houkah, gourgoury, narghiléh, galyottn, met hare stelen van soms acht of tien nieter lengte, waaruit men niet kan rooken dan zittende, liggende, of in ieder geval onbewegelijk zijnde, en niet bezig. Er zijn tchibouqs van meters lengte, ge plaatst op wieltjes om de pijp onder liet rooken zouder de minste inspanning tot zich te kunnen halen. Vergelijken we in tegenstelling.met deze sterk ge compliceerde rookinstrumenten, onze Europeesche modellen, en vooral het over heek ide wereld bekend neuswar- mertje vau den Hollandschen werkman, dan formuleer ik plechtigheid de navol gende stellingen: II. De activiteit van het ras is omge keerd evenredig aan de lengte Tan den steel van zijne pijpen. Bijgevolg: III. Hoe korter de pijpesteel, hoe werkzamer het ras. En omgekeerd: IV. Hoe langer de pijpesteel, hoe luier het ras. Zeer interessant is voor mij, in ver band met deze stellingen de uitspraak van Canrobert. een Eransch maarschalk die zich in den Krim-oorlog onder scheidde. Toen men hem zijne meening vroeg over de Turksche soldaten zei hij: Ze moesten, alvorens bruikbaar te zijn, de stelen hunner pijpen tot op een vierde bekorten.' Ware deze Canrobert niet reeds in 1895 gestorven, hij zou mij thans, bij 't lezen van „Le Fumcur" ongetwijfeld een telegram van adhacsie zenden. Maar laat ons nog eens andere pijpen bekijken. De pijpekoppen van Chineesche en Japansche pijpon zijn uiterst klein, en kunnen slechts enkele milligrammen tabak bevatten. In Amerika heeft men pijpen, waar een of twee grammen ingaan. De pijpjes van de boereu in Bretagne zijn ook klein en wie heeft in ons land ook niet vaak zien rooken uit pijpen met kopjes van vingerdikte. Stel daar nu eens tegenover de enorme pijpen waaruit de Derwichcn rooken in Damascus, of, 0111 dichter bij huis te blijven, de Duitsche, Weichsel houten tudentenpijpen met porceleircn koppen waar soms haast een half ons tabak ingaat. Op Afrika's Westkust vindt men pijpen welke vijftig, honderd, vijfhonderd zelfs achthonderd gram tabak kunnen bevatten-. Doet zoo iets ons niet aan gulzigheid denken Ik zou daarom willen zeggen: V. Hoe zuiniger het ras, hoe kleiner de pijpekop. En omgekeerd. VI. Hoe verkwistende!- het ras, hoe grooter de pijpekop. Een nieuw gezichtspunt wordt ons geopend door de beschouwing der onge civiliseerde stammen uit verschillende streken. Een ieder herinnert zich uit zijn kinderjaren, dat, wanneer de wijze Indiaansche stamhoofden gaan spreken over hunne belangen, de welbekende calumet, versierd met veeren en ruig harige scalpen, plechtig de ronde doet. Ieder trekt er een wolk uit, ernstig, eerbiedwaardig, zwijgend, en geeft de pijp aan zijp buurman. Daarna volgt er een korte, zakelijke discussie. Bij de negers, dat babbelachtige, kinderlijke en luidruchtige volk, gaat het heel anders toe. Alles is een voorwendsel 0111 te vergaderen, 0111 te kletsen en te kwekken^ Zóiider slot of zin, 0111 te schreeuwen, en door elkaar te krijschen. Te midden dezer rumoerige mannen staat een groote pot vol brandende tabak, en uit den pot komen veel lange pijpestelon. Ieder der vergaderden neemt een steel in z'n mond, rookt en leutert zonder dat er ooit een eind aan komt. Evenwel wil ik den eersten steen niet werpen op dit naive mcnschenras. Want als het onze politieke en andere vcrceni- gingen kende, zeuden zij het steentje onverwijld rctourneeren. Ik bedoelde slechts te zeggen, dat de eigenaardig heden van het ras zich in de wijze van rooken weerspiegeld vinden. Daarom maak ik stelling. VII. Door de wijze van rooken. kan men over den geest van het ras oordeelen. Deze laatste thesis geeft weer stof tot een diepe studie over menschhcid en tabak, en kan uitgebreid worden tot den enkeling: „door de wijze van roo ken, kan men over den geest van den mensch oordeelen. De heer J. II. L. de Jong Schouwen burg heeft ontslag gevraagd als adjunct archivaris der gemeente. De kapitein jhr. H. van BercBteyn, van het Ie reg. veld-art. te Utrecht, is ontheven van zijn detachering te Amers foort. Naar we vernemen zal H. M. de Koningin-Moeder binnenkort een bezoek breugen aan het St.-Elizabeth's gasthuis in de St.-Andriesstraat. N11 ook heeft de heer C. Th. van Beek ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad, zoodat er thans reeds 8 vacaturen zijn. Do Kamer van Koophandel en Fabrie ken houdt hedenavond een openbare vergadering in een der lokalen van het gemeentehuis. De algemeene vergadering van de Maatsch. tot opvoeding van Weezen en andere mindcrj irigen in het Huisgezin „Zandbergen" zal gehouden worden op Vrijdag 28 Juni a.s., des namiddag te 2 uur, in „Kr.isnapolsky" te Amsterdam. Punten van behandeling: Jaarverslag. Rekening en verantwoording. Commissie voor het nazien van de rekening. Perio dieke aftreding. Voorstel benoemingeere lid. Uitloting aandei-len renteloos voor schot. De commissie voor het Bouwfonds der Christelijke Jongehngsverceniging Psaliu 119 9, mocht thans van Z K. 11. Prins Hendrik, evenals voor eenigen tijd van H. M de Koningin-Moeder, een som van vijftig gulden ontvangen als bijdrage voor het te stichten vereenigingsgebouw. De vereeniging Kinderzorg van de prov. classis Utrecht dei Ned. Herv. kerk opent met 1 Juli te Amersfoort een ge sticht voor verwaarloosde en aan de ouderlijke macht ontnomen kinderen. Dit wordt gevestigd in het vroegere A!degonde-gasthui9 aan de vereeniging geschonken door baron Van Boetzelaar van Oosterhout. Het dag. bestuur der gemeente Amers foort zal spoedig den Raad voorstellen ten behoeve van de Industrie- en Huis houdschool aldaar een leening te sluiten van f 40.000. Met deze som zullen de kosten van een nieuw gebouw worden bestreden. Bouwen en inrichten daarvan worden begroot op f 55.000. Aldus lezen we in Het Vaderland. De kapitein dc r genie A. J. L. M. van Schevichaven zal binnenkort worden bevordert tot majoor. Bij gunstig weer is er morgenavond concert op het terras van Amieitia, te geven door de Stafmuziek van het 5e Reg. Inf. directeur de lieer G. Bikkers. Het programma luidt als volgt. 1. Vater Rhein, Festmarsch Lincke. 2. Ouverture „Manschaft an Bord"Seppé. 3. Brunetten Walzer Goune. 4. Grande fantaisie sus des motifs dc l'opéra Les Hugenots Meyerbeer. 5. Ouverture „Zampa" Herold. G. Ballet egyptien Luigini. 7. „Siamesisehe Wachtparade" Charakterstück Lincke. 8. „Die lustige Witwe" Groszes Potpovrrie Lehar. Het concert begint kwart voor acht. Het Centraal-Departemcnt van de Ver eeniging van Leeraren aan Inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs vergadert morgenochtend 11 uur in het Hotel Belle-vue tegenover het station. Handel en Nijverheid. Gisterenavond hield de Vereeniging „Handel en Nijverheid" de ge wone maandvergadering in de Zwaan. Nadat de voorzitter de vergadering geopend heeft, leest de secretaris de notulen der vergadering van 4 Mei, die worden goedgekeurd. 1. Voorstel van het bestuur om deel te nemen in het waar borg fonds der middenstandsten- toonstelling. Naar aanleiding, van een schrijven aan het hoofdbestuur zijn er enkele inlichtingen gekomen. Men kan aandeelcn nemen van f 25, f 190 en f 500Aan deze aandeden zijn enkele faciliteiten verbonden, die de voorzitter meedeelt. Uit de kas der vereeniging kan zoo'n aandeel niet worden bestreden. Wanneer de leden willen meewerken, dan zou een aandeel van f 500 kunnen genomen worden. Er zijn in den laatsten tijd nog al eens vaktcntoonstellingen gehouden, die zeer gunstige resultaten opleverden, ook financieel. Wanneer de zaak van de Midden- standstentoonstclling goed gesteund wordt behoeft er ook geen bezwaar te bestaan te teekenen. De eventueele baten zullen gedeeld worden tusschcn de aandeel houders en de kas van den Bond. Wan neer de Middenstand iets wil, moet ook voor goed slagen zorg worden gedragen. Het bestuur wil nu eerst eens van dc leden vernemen of het idee om f 500 bjjeen te brengen kans van slagen kan hebben. Kan er geen f 500 bijeen worden gebracht, dan bestaat de mogelijkheid toch eenige aandeelcn van f 100 te nemen. Zonder discussie vereenigt zich de vergadering met het voorstel van het Bestuur zoodat in de richting zooals de voorzitter heeft aangegeven zal worden gewerkt. 2. Verkiezing van twee a f- gevaardigdennaarhetcongres van den middenstand. Het congres wordt 17 en 18 Juli te Nijmegen gehouden. De agenda voor de algemeene ver gadering is niet groot, er zal dan ge legenheid beBtaan verschillende vragen te bespreken. Vanwege het hoofdbestuur zal worden behandeld de vakorganisatie van den middenstand waarover door de heer Tutein Nolthenius advies is uit gebracht. Verschillende vereenigingen hebben nu reeds punten ingediend, zoo o.a. tot het benoemen van een bezol digd adjunct-secretaris, het vaststellen van een reglement voor de algemeene vergadering, hol vormen van provinciale- en districtsgroepen, het in eigen beheer nemen van het Bondsorgaan, de aan stelling van plaatselijke correspondenten en agenten van het orgaan, een voorstel om te ageercn voor een rijkswet voor vervroegde winkelsluiting. Deze voor stellen acht de voorzitter zoo belangrijk dat ze zeker steun verdienen. De vergadering is algemeen van oor deel, dat het goed zal zijn afgevaardig den' te zeilden. Een der leden wil ook nog wel wat zeggen. Met veel genoegen heeft hij de uiteenzetting van den voorzitter gehoord, maar hij meent toch dat de leden ook wel iets over het mandaat der afge vaardigden mogen zeggen. Hij wil de af gevaardigden niet aan banden leggen, maar wil dat de uitspraak der vergadering zal worden gevolgd. Een ander lid stelt voor de heeren Van Duinen, voorzitter en Bcrns, pen ningmeester als afgevaardigden te zenden. Het eertstelid wil dan in ieder geval een votum van de vereeniging geven, hetwelk echter betreden wordt. Als afgevaardigden worden gekozen de GEMEENTEN. Aantal juiteebr. kicz. St.m. Onw. Dc Beaufort Beeek Calkoen Grothe Hamers Pierson Tromp v. Holst Amersfoort I 1193 786 8 442 350 349 327 379 406 id. II 598 439 3 173 272 275 264 126 151 id. Ill 838 588 5 287 315 317 286 233 256 Baarn 1227 S15 9 373 443 513 406 338 284 Bunschoten 500 358 1 17 347 347 335 13 8 Eemnes 250 170 3 26 149 152 139 8 S Hoogland 390 250 2 28 219 220 222 22 26 Lensden 400 315 167 164 165 147 134 136 Renswoude 200 131 1 61 95 95 66 27 28 Soest 730 473 4 97 367 419 347 50 29 Socsterberg 53 1 12 38 44 39 7 5 Stoutcnburg 250 120 29 98 98 97 20 22 4504 37 1712 2860 2994 2675 1357 1356 Uitgebrachte stemmen 4504 Van onwaarde 37 Geldige stemmen 4467 Volstr. meerderheid 2234

De Eemlander | 1907 | | pagina 2