J. Smits Verkrijgbaar bij A. VAN DE WEG. Advertentiën. Eau de Cologne Krumeich's Inmaakpotten. Tentoonstelling van Werken Vliegenvangers. Vliegenpapier. Insectenpoeder Zacherlin. Ingezonden. Marktbericht. - ARNHEMSCHESTR. 20. - R. J. van COIFFEUR. Eimeren POSTICHEUR. Specialiteit Dameshoofdwassching. Toilet zeepen, Medicinale zeepen, Cebeca tandpoeder. H. W. CRAMER, A. L. VERSLUYS, Lichtdrukkerij. Steendrukkerij. Rekeningen. Quitanties.Briefhoofden Visitekaartjes, enz, Vereeniging „VOOR DE KUNST." ZE ZIJN NIET ALLEEN Voorheen W. VERMEULEN Co.. hoeren S. J. van Duinen en G. Berns terwijl een plaatsvervangerzoo noodigdoor den voorzitter zal worden aangewezen. 3. Mededeeling der voorloo pige plannen inzake het meer bekend maken van Amersfoort als woonplaats. De plannen hieromtrent gingen eerst niet al te best, maar hoofdzakelijk door omstandigheden buiten het Bestuur. Toch heeft het Bestuur niet stilgezeten. Het heeft aangeklopt bij cenigc groote firma's om groote reclame platen. Er kan op verschillende wijzen recla me worden gemaakt, door platen, die in hotels kunnen worden opgehangen, door advertenties e. d. Een der Bestuuursleden heeft nu een lumineus idee gehad. Hij heeft van de groote reclameplaat een reproductie gemaakt voor een dubbele briefkaart. Aan de eene zijde kan dan een korte beschrijving worden gegeven van Amersfoort, terwijl op do vierde zijde plaats is voor advertenties. Het plan is dan die kaarten aan de treinen af te geven. Er zullen een duizend gulden mee gemoeid zijn. De kas kan die kosten niet drageu, maar het Bestuur hoopt dat geld bijeen te krijgen. Het zijn echter allen voorloopige besprekingen, daar er ook nog met Vreemdelingenverkeer" moet worden overlegd. De Secetaris geeft nu inlichtingen omtrent de kosten. Van de firma Faddcgou is een reclame plaat ontvangen, die echter niet geheel aan het doel beantwoordde. Van een Utrechtsche firma is daarop een mooi ontwerp ontvangen. Een paar duizend van die platen zullen nog al wat kosten, het verzenden en het plaatsen in lijst aan de stations komt daar nog bij. Tegenover de groote uitgaaf, staat geeu enkele ontvangst. Toen is een der leden gekomen met het plan van een ansicht kaart, zooals door den voorzitter is mee gedeeld. Van die kaarten zouden ÏUOOUO stuks vervaardigd worden. De kosten daarvan komen ook nog al hoog. Deze kaarten moeten aan het station verspreid worden waarvoor nog kosten komen. Wanneer nu een zestal firma's zouden willen advertecren voor een bepaalde som. Een firma heeft dan op 10UÜ00 kaarten een annonce. Een der leden vraagt of het niet beter is dan een klein dun boekje te maken dan kunnen er meer reclames in. De Secretaris deelt nog mede, dat ook in het Bestuur besproken is do briefkaarten tegen den kostenden prijs verkrijgbaar te stellen. Ieder firma kan er dan zijn reclame op plaatsen. Een der leden wijst er op, dat de voorzitter zelf gezegd heeft dat er ge brek aan woningen is Hoe zullen we nu vreemdelingen hierhicn lokken? De voorzitter zegt dat de maatregel toch wel niet direct zal werken en bin nenkort er wel weer gebouwd zal worden. Een der leden vraagt of de kaar ten niet in Amersfoort kunnen gemaakt worden, waarop geantwoord wordt dat de Utrechtsche firma dezelfde is als de hier gevestigde lithograaf. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de verschillende voor stellen voor de algemeene vergadering; circulaires van de Maatschappij voor Nijverheid omtrent een in September te houden Congres voor Ambachtsnijverheid 5. M e d e d c el i n ge n. De Voorzitter deelt mede dat een candidaat-lid zich heeft aangemeld. Een der leden vraagt nog of nu niet mot het oog op het Gymnastiekfeest een ételagcwedstrijd kan worden ge houden. De Voorzitter wijst er op, dat dat feest noodzakelijk op Zondag moet worden gehouden, zoodat een wcdstiijd geen zin zou hebben. Een lid wijst er op, dat Vreemde lingenverkeer een subsidie en medaille heeft beschikbaar gesteld voor het Gym nastiekfeest. Hij vraagt of het Bestuur zou willen overwegen of het ook niet iets kan geven. Uok vraagt hij iets voor den sténografenwedstrijd. Het Bestuur wil dit gaarne overwegen. Hierna sluit do voorzitter de ver gadering. een hoog idee hebben gekregen van Amersfoort's ingezetenen en onwille keurig zal bij hem wel de gedachte zijn opgekomen, dat er in Nederfand toch ook nog „kaffers" \voncn. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de Oranjevcrceniging dit jaar op 31 Augustus ook een aubade te doen houden aan de l'cgentessclaan voor de woning van den burgemeester. De medewerking van verschillende personen is daarvoor gevraagd en gaan de plannen door, dan zal er een groot kinderkoor worden saamgcsteld om op den morgen van Koninginnedag voor Mezzo Monte te zingen. Naar het zich laat aanzien, zal er dus dit jaar ook weer in Amersfoort sprake kunnen zijn van een nationalen feestdag. De muziekvereeniging „Eendracht" van de Afdeeling Amersfoort van den Christelijk Nationalen Werkmansbond zal deelnemen aan het concours voor muziekgezelschappen te Diemen De lc-luit. G. J. A. A. baron van Heemstra, van het le reg. huzaren, wordt met ingang van 22 dezer over geplaatst bij het 4e reg., met bestem ming voor het garnizoen te Zutphen. Tot hoofd diaconieschool Stienstra, hoofd Nijkerkerveen. der 1 Nov. te openen i3 benoemd de heer P. der Chr. School te Dezer dagen is op den Utrechtschcn weg, een eind voorbij hotel de Berg, een verpleegster aangeiand door een kerel, die zeer kwade bedoelingen had. We hoorden daaromtrent vreeselijkc verhalen maar konden het ware eigenlijk niet te weten komen. Bij de gistereu door de Majoor inten dant gehouden aanbesteding van de levering der aardappelen voor het garni zoen van 15 Juli tot uit0 October werd ingeschreven door J. Putman voor f 2.28, H. J. Dickerhof voor f 2.15 en A. Wage naar voor f 2.14 allen per Hectoliter. De levering is behoudens nadere ministe rieele goedkeuring aan den minsten inschrijver gegund. (Buiten verantwoordelijkheid der Bed.) Geachte Redactie.' Vermoedelijk zal hier ter stede op Dins dag 9 Juli een wcdstiijd worden ge houden van de stenografenclub „Groote". Donderdag liep er een mijnheer door Amersfoort, een mijnheer, gewoon ge kleed, hoed op cu een city bag in zijn hand. Wat steekt daar voor vreemds in? Niets! Maar die mijnheer had toch iets bijzonders, hij had een donkere gelaatskleur want het was een neger. Dat nu is wel iets bijzonders en het is dus niet te verwonderen, dat menigeen eens naar hem koek. Maar de Amers- foortsche jeugd, en zelfs ook ouderen vonden dat nu zoo iets buitengewoons dat de man al heel spoedig gevolgd werd door een troep jongens en meiden, die door hun allernaarst gejoel en gegii aan heel wonder iets deden denken. De" zwarte man moet bepaald wel Naar aanleiding van het ingezonden stuk „van den heer van Scliaik archi tect alhier," in uw blad van SJuniver- zockeu wij beleefd opname van het vol gende. De heer van Scliaik betreurt het, dat rapport en voorstel van B. en W. inzake de wijziging der bestekbepalingen van gemeente werken, niet voor de behan deling in de raad, in uw blad geplaatst zijn. Dan had van aannnemerszijde kans bestaan, om B. en W. in te lichten! Waar de heer van Schaik aan het slot van zijn betoog de conclusie trekt; dat wanneer B. en W. ook de aannemer hadden gehoord de bepalingen wellicht billijker geweest zouden zijn, ook voor de werkliedenZijn wij zoo vrij dat te betwijfelen. Integendeel meenen wij dat in dit ge val de bepalingen wel eens slechter ge weest konden zijn. Wij brengen dan ook onzen dank aan do stellers van het rapport, die toonden te beseffen dat ook Amersfoort behoorde te volgen, op den weg, door zeer vele gemeenten reeds gevolgd in zake bepa lingen in de bestekken van uit te voeren bouwwerken. Wanneer dan ook den heer van Schaik zich geroepen voelt, om de belangen der hoeren aannemers, te ver dedigen, is onsdat goed. Doch|danwen- schen wij ertegen op te komen als zouden zijn voorstellen, ook alle in ons belang zijn. Zeker wij meenen ook dat er nog zeer veel te verbeteren valt, in de be stekken. (Zie ons request.) Maar dat wij daarbij de hulp van H.1I. patroons verwachten kunuen, gelooven wij zoo voetstoots niet. Waar de heer vu. Sc vik zegt: dat het beginsel van de bcsteksvoorwaarden ook moet gelden voor het z.g. daggeldwerk, daar zijn wij dat met hem eens. De heer van Schaik trpkt bij zijn bespreking van de leeftijd grens, de conclusie „dat werk krachten van 21 tot 23 jaar als het ware bij gemeente werken uitgesloten zullen zijn, door hun eventueel mindere bekwaamheid. Wij meenen dat dit geen plaats behoeft te hebben. Een leeftijd van 7 a 8 jaar is met de tegenwoordige- hulpmiddelen, voorhet loeren van het, vak voldoende. Bovendien wordt de patroon niet ver hinderd zijn meer bekwame werklieden boven het minimum loon te behalen. Daarvoor juist onze jaren lange agi tatie voor het tot Btand komen van een minima mloon. Wij hebben nooit ge ijverd voor een standaardloon juist omdat wij de energie niet willen dooden, en er een norm van vakkenis gesteld dient te worden waarvoor de door ons gevraagde loonen betaald worden. De meest geroutineerde en bekwame werklieden zullen dan ook als htm capa citeiten gewaardeerd worden boven het minimum loon moeten verdienen. Dit zelfde geldt ook voor bet bczwaai dat den heer van Schaik heeft tegen de afschaffing van het stukwerk of ondeiaan besteidingen. Wat de heer van Schaik aanvoert als zou de werkman geheel vrij zijn in het aanvaarden, jvan anngenoinen of stukwerk, is meermalen onjuist ge bleken. In vele gevallen wordt de werk man aangenomen werk opgedrongen voor een bepaalden pi ijs, bij welks vaststelling lig geen zeggenschap gehad heeft,(aan gegeven werk) Wanneer bij in zoo'n ge val niet het werk aanvaard, is ontslag meestal het gevolg. Het stukwerk en z. g. aangenomen werk is dan ook ont aard in een afbculingsstelsel, dat de werkloosheid zeer in de hand werkt. De afschaffing daarvan zien wij dan ook liever vandaag dan morgen. De bezwaren, van den heer van Schaik tegen sub. 6 en 7 t. w. het uitbetalen van 'I, van het loon bij verzuim wegens gebrek aan materiaal of door weergesteld heid zijn vele. Het belang, van aanneming van het percentage der ongevallenwet inplaats van van het loon, zien wjj niet in. De heer van Schaik motiveert zulks ook niet. O. i. is het niet meer dan billijk dat bij verzuim, of stilstand van het werk doorbetaald wordt, de werkman, kan van zijn toch reeds karige verdiensten niet missen, toch word in de meeste gevallen de risico vnn het bedrijf op hem ge wenteld. Ieder humaan denkend mensch, zal ons dan ook toegeven, dat de werk gever de risico van het bedrijf dient te dragen en niet de werkman. Waar de heer van Schaik het toejuicht dat men die eventueelc schade niet door de werklieden wil doen dragen, hadden wij verwacht in hem een voorstander te vinden van de uitbetaling in vorenbe doelde gevallen. De overige bezwaren missen voor ons kracht van betoog. Beden waarom wij die niet willen bespreken. Onze conclusie in dat ook in tegen stelling met die van den heer van Schaik dat de bepalingen door terugzending naar de nfdeelingen, voor ons niet beter geworden zouden zijn. Vooral niet als men [daar de opvattingen van den heer van Schaik in z'n geheel gehuldigd had U Mijnheer dc Bcdacteur dankzeg gend voor de verleende plaatsruimte verblijven w(j hoogachtend, De besturen van de gecombineerde vakver eeniginge» in het bouwbedrijf. Burgerlijke Stand. van 11 tot en met 14 Juni 1907. GEBOBEN: Adriana, d. van Di Buitenberg eu Bernardina Magdalena van Zwijndrecht. GETROUWD: Johan Eduard Fredc rik Hagenbeuk en Hendrika Quick. OVEELEDEN: Maria Elisabeth Klein veld, oud 15 maanden. AMERSFOORT, 14 Juni 1907. Tarwe f A 1 Rogge f Af Boekweit f Af Appelen f 0.— A f 0 Peren f 0.— A f 0.- Nieuweaardapp. f 0.-- A f Zand f 1.80 a f 2.— Hoendereieren f 3.60 if J,- Eenden f Af Grasboter f 1.10 A f 1.20 Hooiboter f A f Margarine f a f Zoetem. kaas f Af Kippen f 0.90 a f 1.30 Kuikens f 0.-- A f O.— Piepkuikens f 0.40 A f 0.70 Ganzen f Af Oude eenden f 1.— A f 1.20 Jonge eenden f Af Hazen f 0.— A f 0.— Wilde konijnen f 0.- A f 0.-- Tamme f 0.40 A f 0.80 Duiven f 0.4( A f 0.7«i Vette varkens f-.— A t Magere f 15.A f25 Zeugen f40.— A f70. - Biggen f7.- A f 12. Vette koeien f A f - Guste f Af Kalf f Af Kalfvaarzou f A f - Pinkeu f Af Pinkstieren f Af Vette kalveren f Af per hecto liter. per 100 st. I Kilo.' per stuk. per paar. 384e Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 1214 Juni 1907. (2100 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. B. O. Leinweber te Amcrfoort (Brec- destrast 22) zijn aan dc navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 100 op Nos. 6330 en 20778. Prijzen van f 70. 2339 4720 4728 15248 15250 15922 20030 20037 20787. Te zanten 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2323 2324 2:'28 2330 2335 2344 3513 3519 3521 3522 3536 4G60 4670 4701 4729 15227 15229 15244 15251 15256 15882 15 98 15929 20010 20011 20020 20021 20024 20027 20343 20345 20356 20364 20784 20792 20796 PREDIKBEURTEN. Evang. Lutli. kerk. Zondag 16 Juni 1907. Voorin. 10 uur, Ds. De Meijcre. Dinsdag 18 Juni Nam. 2 uur Huwelijksinzegening Ds. de Meijere. Reraonstrantsche Kerk. Zondag 16 Juni Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Zondag 16 Juni Voorm. lO'/a uur, Ds. E. M. ten Gate van Apeldoorn per stuk. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit. heet. Appelen, heet. Peren, heet, Kleiaardappeleu, 180 heet. Zaudaardappelon, 120.000 stuks Hoendorcieren, 1100 kilo Gras- boter, kilo Hooiboter, kilo Mar garine, kilo Kaas, stuks ee, Votte varkens, 30 Magere varkens, Varkens voor exportslagerijen, 400 Biggen en 20 Zeugen. BEHANGERIJ. STOFFEERDER IJ. MEUBILEERING. Arnlicmsrhe Straatweg 8. Aparte salon voor Dames. BOI.OOOT. Verkrijgbaar bij LANGESTRAAT 65. Door duizenden als HET BESTE erkend. II)e uroonten on vrachten hieven on dezo wyzo hiKoinaakt, jarenlang' vorsclt. Wie altijd verscheen heer lijk smakendeGBOENTEN en Vruchten hebben wil, bestelle Mot METALEN doksel. Van steon met zoutglazuur overtrokken Vraagt de brochure „Hoe maakt men het best Fruit en Groenten iu,"e» onze mededeel ingen „Waarom een metalen en geen glazen deksel op KRUMEICH's Inmaakpotten," welke u gratis worden verstrekt door: B. RBOII, Langestrant 27 en B. A. VAM BUIJVEN, Bloklandstraat, AMEBSFOOBT. GELITHOGRAPIIEERDE Reclameplaten, Kt iquetteu. Adreskaarten. UTRECHT. NOBELSRTAAT 12. H. J. HAVERMAN, Th. VISSER en anderen. GEOPEND van 2« Mei van 105 uur. VAN VAM HOYTEMA, C. LEBEAU, Tj. tot en met 23 Juni 19(17 dagelijks Leden rij ENTREE 50 CTS. IIET BESTUUR. goedkoop, doch hoogst solide, onze N AAI MACHINES. Met luxe afsluit- kast, alle apparaten en acht j ara r sch ri f t cl ij kc garantie voor 127,50 verkrijgbaar bij den - - Xiild-ltullaiidsehen Nfaaimaehinenliandel, - AMERSFOORT. VARKENSMARKT 48,

De Eemlander | 1907 | | pagina 3