Gemengd. Stadsnieuws. Een spiegelscherf. Raadsverslag. Er gaat in dezen verkiezingstijd schier geen dag voorbij of in De Stan- daard woidt weer met Gods naam geschitterd als met een stukje blinkend spiegelglas. Nu eens om eigen voor treffelijkheid er in te spiegelen, dan weer om er de stralen van 't succes der stembus in te vangen en den tegen stander die in de oogen te spelen. In het nummer van \rijdagavond treft men 't een zoowel als 't ander aan. Een driestar, getiteld: „Geen torgin.g" is geheel gesteld in den Earizceschen toon vuu dank voor eigen uitnemend heid, dank namelijk voor de ingetogen heid, betoond door de overwinnaars van rechts, die thans niet, zooals de liberalen in 11105, zich aau een tergend victorie- kraaien hebben overgegeven", doch, in besloten kring" hebben gejubeld en gedankt. En het keurige stukje zalvend Farizeïsme eindigt met de volgende spiegeling van het eigen uitverkoren gelaat in Gods naam: „Sta liet bij ons vast, en blijve het regel in onze anti rcvolutionnaire gele deren, dat God te danken plicht, maar liet tergen van den tegenstander zonde voor God is." Wil mén nu echter weten, hoe De Stan daard, zonder „jubelen" en „tergen", God dankt voor het stembus- succes? Dan leert de aanhef van een andere driestar, in hetzelfde nummer, welke driestar getiteld is: „Nieuwe wins te" en die doelt op den uitslag in Overijsel enz.: „Door Gods goedheid kunnen we met innigen dank terugzien op wat de dag van gister ons bracht. „De tweede trek was niet minder voorspoedig dan de eerste". Niet waar, hoe zedig zit de Calvinist lner in zijn raamkozijn, zich koesterend in de stralen van 't succes en met Gods naam den liberaal daarbuiten in de oogen blikkerend? Zóó is hij in dat vrome spelletje verdiept, dat hij vergeten heeft dat uit zijn zijzak nog een speel kaart gluurt: de „tweede trek", die hij zoo pas heeft opgestreken, van een whislje of een ombertje dat hij zich in zijn binnenkamer heeft veroorloofd, schoon hij in 't openbaar het kaartspel braaf verfoeit en schoon 't minis-terie- Kuyper dan ook beteugeling van de speelzucht op zijn program gezet had. Misschien is 't huizeu van die speel zucht, zelfs in de Calvinistische binnen kamer des gemoeds, wel de oorzaak waarom dit programpunt, gelijk zoo menig ander van specifiek „Christelijke" zedelijkheid van 't vorige Kabinet, óf slap óf niet werd uitgevoerd. Maai- menigeen, die dat Christelijk- politieke raam voorbijgaat, niet met het „Heere Hecre" op de lippen doch in 't hait, zal blozen van verontwaar diging over dat politieke schitterspel letje niet Gods naam. En dat nog wel door iemand, die zoo pas van 't kaartspel opgestaan is. Het bovenstaande schreef de bekende 11 oef ij zerco ['respondent van het Algem. Handelsblad. K e r k e 1 ij k o concurrentie. ln de Grenswachter, uitgegeven door de Algemeen Nederlandsche Protestanten- vereenigingen, komt een zeer uitvoerig stuk voor over een geval, dat zich te Zwolle heeft voorgedaan en tot ocnigc direkt toen hij weg was en ik heb 't je verzwegen!" Papa!" Schrik en vreugde tegelijk lag in dien uitroep. En niet bij machte alles wat op haar losstormde te verdragen, stond zij voor hem, doodsbleek en bevend, zoodot hij onwillekeurig zijn arm om haar heen sloeg om haar te onder steunen; Kind, mijn kind wat is er?" Met een zachte, afwerende beweging maakte zij zich los. Laat maar papa, 't is al beter. Haar wangen kleurden zich weer,geen woord kwam erover haar lippen, maar haar oogen zagen hem zoo beschuldigend aan dat 't hem door 't hart ging. Vergeef me" smeekte hij met bewogen stem, „vergeef me Ebba, ik was egois- lisch en blind, maar mijn leven wil ik er aan wijden oui alles weer goed te maken." Zij schudde met het hoofd. Dat U onvergefelijk tegen Karl Rellnitz hebt gehandeld, geeft mij 't recht nog niet zoo tegen Leo Sontheim te zijn" zcide zij, en dezelfde harde 6taalglocd, die Vt'erkholm's oogen als hij opgewonden was konden aannemen, straalde hem nu tegen. „U hebt gezorgd dat Karl Rellnitz mij vergeten heeft dat is nu voorbij. Wat zeg je daar i)n voor dwaze dingen, Ebba! Menschen als Rellnitz opschudding en vrij wat besprekingen heeft geleid. De historie komt op het volgende heer. J. M. v. O. is gehuwd met een weduwe, die uit haar eerder huwelijk twee kinderen had; de man zelf heeft éen kind van zijn eerste vrouw, die over leden is. De vrouw, met wie J. M. v. O. thans gehuwd is, moet van Ned.- Herv. Roomsch-Katholick zijn geworden, omdat haar kinderen eventueel niet in het Herv. Weeshuis zouden opgenomen kunnen worden en goed hebben gevon den, dat haar kinderen ook Roomsche- Ivatholiek werden, omdat zij ze gaarne na haar dood verzorgd zag. Deze ver andering van godsdienst zou geschied zijn,niettegenstaandeeen predikant aldaar, die van de zaak verwittigd was, een verklaring had gekregen van de moeder, dat zij aan hem de opvoeding van haai kinderen overliet, en deze met nog een andoren predikant de kosten der op voeding voor hun rekening hadden ge nomen. Krachtens eerstgenoemde verklaring gingen nu twee heeren, die de predi kanten ter assistentie hadden gekozen, de kinderen opeischcn. De moeder vond goed, dat de kinderen medegingen het rijtuig stond voor de deur, maar de kin deren wisten te ontsnappen. Men zegt, dat zij het ééne portier in-en het andere uitgingen. Daarna vond de moeder liet weder goed, dat de kinderen werden toevertrouwd aan de zorgen van de R.-K. geestelijkheid. De toeziende voogd, hoofd eener openbare school te Utrecht, die inmiddels ontboden werd en de veran dering van godsdienst niet goedkeurde, kon zijn zuster niet bewegen van haar besluit ten opzichte van den godsdienst der kinderen terug te komen. De kinderen werden voorloopig toe vertrouwd aan de zorgen van een R.-K. ingezetene. Van de zijde van den pre dikant en den toezienden voogd werd de hulp ingeroepen van den voogdijraad, die echter deze zaak voorloopig huiten haar bevoegdheid achtte. De familieleden van de moeder nemen echter geen genoegen met haar hande lingen, zoodat deze zaak nog wel een nasleep zal hebben. De beweging der „suffragettes" is naar Oostenrijk overgeslagen. Aange moedigd door de instelling var. algemeen stemrecht daar te lande, hebben zij besloten op haar beurt politieke rechten te eischen. Een groote deputatie heeft zich naar den Rijksraad begeven, om twee verzoekschriften in te dienen, een ten gunsto van de toelating van vrouwen als leden van politieke vcreenigingen, de andere tot verkrijging van direct stem recht. De afgevaardigden hebben deze deputatie zeer vriendelijk ontvangen, maar gaven haar te verstaan, dat men aan haar laatstcn eisch niet kan voldoen. Alleen zou men onderzoeken of de vrouwen geen gelegenheid gegeven kan worden indirecten invloed op de ver kiezingen uit te oefenen, door haar de gelegenheid te geven deel uit te maken van de „mannelijke" kiesvereenigingen. Botsing met een villa. Zaterdagavond tegen twaalven, werden do bewoners van villa Kitty, op den Badhuisweg, onaangenaam verrast, door dat een auto den tuin kwam inrijden, en aldaar, behalve aan hekken, nogal andere materieele 6chade veroorzaakte Bij nader onderzoek, bleken de be stuurder, de heer A., en t'e mede inzit tenden, in beschonken toestand te zijn. De heer A., die zich uitgaf voor adjunct directeur der electrische centrale vergeten niet goo spoedig en ik heb hem niet afgewezen, ik vroeg hem alleen te wachten 1" En daar wist ik niets van!" Haar trots verzette zich er tegen om too te geven dat zij Sontheim's aanzoek wilde omdat zij meende Rellnitz te 'moeten vergeten. Zij voelde dat zij schuldig was en wilde in jeugdige drift boeten door haar liefde die zij ver loochend had, nu ook voor altijd vaar wel te zeggen. -— Maar dat doet er niet toe, pap:-, ik heb Sontheim gezegd dat hij met U kou spreken. En ik ga weg, en geef daardoor een antwoord dat duidelijk genoeg is." Dat is laf, dat wil ik niet, liever zeg ik 't hem zelf." Dat wil ik niet!" Haast vijandig kruisten de blikken van vader en dochter elkaar. Ilk,a moet „beslissen" zei Ebba „Ilka is verstandig en goed. 't Was Werkholm alsof de zon door de regenwolken was heen gebroken. Een glimlachje kwam over zijn ernstig gelaat Ilka? nu best, laten wij naar Ilka gaan als je denkt dat zij al op is en dat zij ons te woord staat." En Ilka was op, en toen Ebba en haar pleegvader aanklopten keek zij ver wordend maar niet verrast op. Dit kind wil U tot scheidsrechter tusschen ons maken" zeide Werkholm. maakte- veel kabaal, zoodat door de politie proces-verbaal werd opgemaakt. (De Ct. K en ïi isge vi id g. IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT; Vestigen de aandacht van belanghebbenden op de vervanging van het goedkeurings merk voor den ijk van maten en gewichten p door het goeclkeunugsiuerk qdat voren bedoeld jroedk^uringsmerk p n a 1 S e p- tember 1907 niet meer g e 1 d i g is en dat mitsdien vóór dat tijdstip de maten en gewichten, die nog niet van het nieuwe goedkeuringsinerk q voorzien zijn ten her ijk moeten worden aangeboden, waartoe aan alle ijkkaütoren [o.a. te Utrecht] in de inaand Augustus gelegenheid bestaat op alle kan- toordagon [voor Utrecht op eiken Vrijdag en Zaterdag van 9 uur voormiddags tot 12 uur s' middags en van 1 uur s' namiddags tot 3 uur s' namiddags.] Amersfoort, 25 Juni 1907. Burgemeester ëu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUJTIERS. Dó Seereiyns! J. G. ST I-: N Pfbifr.' K HO ES E Verslag, van den Raad der gemeente Amersfoort van Dinsdag 25 Juni 1907 des nam. IR, uur. De Voorzitter Jhr. J. W. A. Barch- man Wuytiers opent ten kwart voor 2 de vergadering, die werd bijgewoond door 12 van de 17 leden en den Ge meente-Secretaris Mr Dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig waren niet kennisgeving de heeren Mr. van Voorst Vader, Van Kalken en Van Beek, terwijl verder afwezig waren, de heeren Hamers en VVeth. Visser. De notulen van de vergadering van 28 Mei, die ter visie hadden gelegen, werdeu vastgesteld, zooals zij door den Secretaris waren, ontworpen. Ingekomen waren van Ged. Staten: le. De goedkeuring van het raads besluit tot aankoop van ecnige perceelen, gelegen aan lict5 Kleine Spui en Plant soen. 2e.( Idem yau het voorstel tot wijzi ging der bcgrqoting voor 1906 en 1907, in verband niet overbrenging van een gedeelte van liet saldo-dienstjaar 1905 van de be.grooting dienstjaar 1907 op die van 1900. Se. Idem van de voorstellen tot wijzi ging van de begrootingen dienstjaren 1906 en 1907 (buitengewone werken). 4e. Idem van de voorstellen tot het doen van af- en overschrijvingen op dc begrooting dienst 1906 en tot wijziging dier begrooting. 5e. Idem van het voorstel tot het doen van eeno betaling uit het artikel der begrooting „Onvoorziene uitgaven" dienst 1906 6e. Idem van het voorstel tot het aangaan eener géldleening ad f60.000. 7e. Idem tot vaststelling van het eerste kohier der Straatbelasting dienstjaar 1907. 8e. Opmerkingen op het raadsbesluit tot wijziging der bouwverordening en tot verdaging dei- beslissing. 9e. Verdaging van hunne beslissing op de vaststelling eener verordening, houdende verbodsbepalingen tot het stel len van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn tot den aanleg van straten, grachten of pleinen. Toch niet inzake Sontheim?" vroeg Ilka. Ja juist," riep Ebba: „Jou heb il 't eerst 'over hem gesproken, nietwaar, Ilka, hij heeft recht te gelooven dat ik hem het jawoord wil g^even en hij ver dient 't w\it Papa dan ook tegen hem llebbeh tfi&g." En-'waf ié zcëf' eenvoudig" Vmp Werkholm. ;3oöit cif* onder geen omstandigheden zal ik Ebba aan een man als Suiuhi-im ^ev'eb.I" En waa'rofij niét, mijnheer Werk holm? Sontheim is een man die Ebba verdient, ik wéét waarlijk niet wat U tegen hein kunt hebben!" zei Ilka levendig. Er werd aan dé deur geklopt. Het kamermeisje Lisa 'trad binnen en reikte Ilka een briefje over. „Van Mijnheer den Graaf" zeide zij er bij. „De Graaf is daareven naar huis gereden." Op het zelfde oogenblik hoorden zij een rijtuig rijden; terwijl het drietal met onbegrensde verbazing elkaar aanstaarde. Ilka maakte den brief open, terwijl Ebba's blikken gespannen haar volgde en Werkholm's voorhoofd plotseling ver duisterd werd. Daar begrijp ik niets van!" zei Ilka eindelijk, Werkholm den blief over reikend. Halfluid las hij, terwijl Ebba over zijn schouder meekeëk. 10e. Een schrijven van B. en W., dat aan den heer J. L. H. de Jong Schouweuburg op zijn verzoek met ingang van 1 Aug. eervol ontslag is verleend als adj.-Gcui.-Archivaris. Welke stukken allen voor kennisgeving worden aangenomen. 11e. Rekening en verantwoording der lustende Schutterij over 1906. Naar B. en W. tot nader onderzoek en advies aan den Raad. 12e. Dankbetuiging van het „Groene Kruis" en het „Liefdehuis" voor de ge schonken goederen. Aangenomen voor kennisgeving. 13e. Adres der heeren J. G. van der Geest en J. van den Berg om over dracht van het verlengde der Withoos straat. Naar B. en W. om prae-advies. 14e. Verzoek van de afdeeling van den Nod. Bond van onderwijzers om de wijzi ging van de salaris verordening niet aan te nemen. Te behandelen bij het desbetreffend punt der agenda. 15e. Verzoek van den Gem.-Secretaris Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroese om verlof van 1 tot 27 Juli. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het gevraagd verlof te ver- leenen, waartoe de Raad besloot. DeVoorzittcr doet thans de deuren sluiten, waarna om half 3 een spocdei- schend verzoek om verlenging van ver lof van de onderwijzeres Boerwinkel in komt. De Raad verlengde dit verlof van I Juni tot 1 Aug Waarna dc agenda aan de beurt van behandeling komt. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot benoeming van een leeraar aan het Gymnasium in do Ned. Taal en Letterkunde. I) c "Voorzitter wijst als stembureau aan de heeren Weth. Celosse en van Esveld. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer Z. Stokvis, eonig voorgc- dragene. Zijne jaarwedde werd evenals dc pen sioensgrondslag vastgesteld op f951.43. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou der* tot benoeming van een leeraar aan de H. B. S. in de Ned. Taal en Letterkunde en Geschiedenis. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer Z. Stokvis eeuig yoorge- diagene. Jaarwedde en pensioensgrondslag vast gesteld op f 1208-57. 3. Voorstel van 'Burgemeester en Wethou ders tot benoeming van een leeraar aan het Gymnasium in de Aardrijkskunde. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer S. do Vries, ccnig voor- gedragene. Dc jaarwedde werd vastgesteld op f 700. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou- ders tot benoeming van een leeraar aan het Gymnasium in de Geschiedenis. Met algemeene stemmen wordt be noemd dc heer A. K. Hovens Greve, eenig voorgedragene. De jaarwedde werd vastgesteld op f1240. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot benoeming van een lcoraar in de natuurlijke historie aan het Gymnasium. Benoemd wordt met algemeene stem men Dr. A. A. Pulle, cenig voorge dragene. Dc voordracht omtrent de jaarwedde zal later worden ingediend. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot benoeming van eene leerares aau de H. B. S. in de Gijmnastiek. Benoemd wordt mot algemeene stem men Mej. J. C. v d Schroeff, eenig voor gedragene. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer J. Jochems (school 3e soort aan de Puntenburgerlaan). „Ebba is Uw vriendin, barones, en Meta ook daarom geloof ik dat ik mij tot geen beter tusschenpcrsoon kan wenden dan tot U. Ik heb me gisteren laten verleiden tot een verklaring aan Ebba. Dat ge beurde onder den invloed vau Ebba's groote lieftalligheid die mij een oogen blik zinneloos maakte. Heden weet ik dat ik nietwaardig ben een meisje als Ebba te vragen. Zij beeft betere rechten op een mannenhart dan ik haar kan geven. Zeg haar dat vergoelijk mij een weinig; ik heb onverantwoordelijk tegenover haar gehandeld en kan niets beters doen dan zoo snel mogelijk heen gaan. Doe ook een goed woordje voor mij bij Meta. Wees niet boos ik kan niet anders handelen. Aan U vertrouw ik alles toe en blijf met de meeste hoogachting. Uw toegenegen Leo Sontheim. Nu, die kwestie is opgelost" zeide Werkholm het papier opvouwende en liet aan Ilka overreikend. Ik geloof dat je er niets tegen hebt dat ook wij weggaan," zei l.ij tot Ebba die dc samenhang der gcbcurtc nissen evenmin begreep als Ilka, die echter tot haar eigen verrassing bij deze oplossicg vrijer ademde. Ons rijtuig is besteld, vervolgde Werkholm, U houdt ons ten goede dat wij heengaan barones." Zijn gcheelc r zijn was strak en stijf. Ilka nog geitel onder den indruk van Wordt z. d. en z. h. st. eervol ver leend met ingang van 1 Aug. a.8. 8. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (vac. H. G. Verhaar). De voordracht bestond uit de heeren J. Hilke, W. Staal en II. Bouwman. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer J. Hilke te Castricura. 9. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (vac. J. Jochems). De voordracht bestond uit de heeren A. H. Aardèma, J. Hilke en W. Staal. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer A. II. Aardcma, alhier. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer A. H. Aardema. (Jongens school). Z. d. en z. h. st. eervol verleend. 11. Benoeming van een onderwijzeres aan de Meisjesschool (vac Mej. C W. Westen berg.) De voordracht bestond uit de dames A. H. Wolbers en A. B. G. van Slee. Benoemd wordt met 11 stemmen Mej. Wolbers te Kaïnpen tegen 1 stem op Mej. van Slee. De Yoorzitter dankt dc commis sie voor hunne bemoeiingen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van verlof wegens ziekte aan den onderwijzer A. M. van den Broek. Wordt z. d. en z. h. st. verleend van 7 Juni tot 20 Juli a.s. 13 Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de Amersfoortsche Industrie- en Huishoud school tot meerderen steun van gemeentewege. De Yoorzitter deelt mede, dat B. en W. in hun oorspronkelijk voorstel wijzigingen aanbrachten, terwijl die door den secretaris werden medegedeeld. Z. d. en z. h. st. werd conform het gewijzigd voorstel besloten. Naar aanleiding van de aanname van dit voorstel werd met de Maatschappij voor Gemeente crediet te Amsterdam eene geldlecning tot een bedrag van f 40.000 aangegaan. 14. Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het medetellen van „tijdelijke dienst" bij het Lager Onder wijs voor salansverhooging en voorstel tot wijziging der verordening tot regeling van het Getal der Openbare Scholen enz. De Secretaris doet voorlezing van het ingekomen adrés van de afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers. De heer Gerritsen zegt deze kwestie in het najaar aan de orde gebracht te hebben. Zijne meening was geweest, dat bij B. en W. de billijkheidsgrondcn zou den hebben voorgezeten, doch zij beke ken deze zaak uit een juridisch oogpunt. Spreker zou het voorstel van B. en W. nu in tweeën willen splitsen. Wanneer we de verordening gaan wijzigen, dan gaan we een stap achter uit. Yerbetcring van salaris moet er komen, daar de tractementen in den omtrek beter zijn dan hier; er gaat dati ook gcene ver gadering voorbij of wij hebben onderwij zers benoemingen. W c t h. Celosse heeft bezwaar tegen de splitsing van het voorstel. Billijkheids- gronden mogen niet enkel te pas komen. Jaren achtereen hebben de adressanten niet gedacht om liet bedrag voor den tijdclijken dienst te laten mederekenen. De heer P lomp stelt o.a. voor de zaak te laten, zooals ze is. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel besloten. Het voorstel omtrent wijziging der verordening werd verworpen met 10 tegen 2 stemmen. De heeren van Esveld en Weth. Celosse stemden voor wijziging der verordening. De hoer Yan Esveld stemde echter in vergissing voor, maar even later tegen. 15. Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der pensioen- verordening. Sontheim's brief zag hem aan alsof zij 't niet verstaan had. Hoe is dat nu te verklaren?" vroeg ze. O 't komt wel meer voor dat een man op het oogenblik dat hij zich ver binden zal, bemerkt dat zijn hart niet vrij is! Een gewetenszaak in alle geval die ik den Graaf niet had tocgedracht." Maar ik begrijp nog niet"begon Ilka weer. Dc oplossing zal wel niet lang uitblijven!" De toon van zijn woorden trof Ilka als een slag en voor dat zij 't bcgieep had Werkholm met zijn dochter de kamer verlaten. Nu wist Ilka wat hij meende en wat hem zoo plotseling veranderd had; het liefst was zij hem nageijld om hem toe te roepen: je vergist je! Tusschen mij en Sontheim is er nooit sprake ran liefde geweest. Maar haar trot6 verzette zich daar tegen. Welk recht had die man haar op zulk een toon een gewaande liefde voor te werpen? Haar hart gaf haar antwoord op die vraag, maar haar trots wilde er niets van weten. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1907 | | pagina 2