Gemengd. Stadsnieuws. „Maai- waar het feit zelve door de Roomsclie Maasbode wordt toegegeven, daar brengen dan ook de verbonden Christelijke partijen niet aan levenden God de' cere hunner overwinning, Joch aan AI a m m o n don geldgod". Verder zegt het blad o. m. nog het volgende „De sociale maatregelen door het vrijzinnig Kabinet bedoeld, niet name die welke geld zullen vorderen van de bezittende klasse, worden door het on- geloovig conservatisme, niet begeerd. „De bezitters betalen icods te veel, véél te veel naar hun oordeel. „Ei- kan niets meer af. En willen de arbeiders sociale wetgevingen, dan zul len ze die zelve moeten betalen. „Verhooging van successie-rechten, verhoogtng der vermogensbelasting, be drijfsbelasting voor de boeren en ver hooging van den jeneveraccijns, 't Slaat hen alles tegen. .De belangen van het kapitaal worden door deze maatregelen geschaad. „Vandaar dat de onderlinge bezitters zich thans afwenden van de vrijzinnig heid en overloopen naar de „Christe lijke" coalitie, waar zij zich veiliger wanen. „Daar weet men, zal de arbeider een groot deel van de sociale maatregelen zelf hebben te betalen. „De Christelijke conservatieve fiscus zal bot langs een omweg pogen te rooven uit de zakken der arbeiders. „Reeds liggen de plannen gereed. „Ziedaar de verkhuiug der liefde van kapitalistische ongeloovigen, voor de coalitie der Chrislelijken. „Jammer dat de Christelijke kleine luyden van al dat huichelachtig gedoe het gelag zullen moeten betalen. „IntU8schen zij dragen voor een groot deel zelve de schuld en van dat standpunt bezien zijn ze niet te bekla gen en verdienen ze het juk bun op gelegd". Niet prettig voor de vele coalitie- Christenen, die ondanks hun „democratie" nog altijd in het conservatieve coalitie- gaieel blijven loopen. En dan moeten doen, alsof zij zich daarbij zeer wél bevinden! De Vrouw en de maatschappij. Het bestuur van liet „Census Bureau" te New -York beeft gegevens uitgewerkt betreffende die vrouweu in de Vereenigde Stuten, welke in ondergeschikte be roepen zijn geplaatst of bedrijven uit oefenen. De gegevens - welke liet bureau ter zijner beschikking had, zijn geba seerd op de in 1900 plaats gehad heb bende algctncene volkstelling. De uitkomsten hierbij verkregen gaven aan dat van de 23'/, millioen vrouwe lijke personen, die den leeftijd van 16 jaar hadden bereikt of overschreden, ongeveer 5 millioen in een of andere betrekking of bedrijf werkzaam waren. Hiervan was het grootste gedeelte be trekkelijk jong; beneden de 21 jaar was •25, beneden de 25 jaar 44 en beneden de 35 jaar 68 pet. Gehuwde arbeidende vrouwen waren er bijna 16 pet., wedu wen 18 pet. Ter toelichting van laatstbedoelde ver houdingsgetallen het volgende. lil Ameiika brengt een huwelijk niet veel formaliteiten inee, zoodat het wel eens gebeurt dat een kennismaking bin nen een paar uren door een huwelijk gCTolgd wordt. Nu is een Trouw in de nieuwe wereld er vóór alles op bedacht, door haar huwelijk in beteren doen te komen, zoo dat ze niet meer behoeft te werken. Hierboven noemden wij 16 proc. voor gehuwde arbeidende vrouwen, en nu hebben wij hierbij hoofdzakelijk te den ken aan vrouwen zonder kinderen, die, zich tot haar beroep aangetrokken ge voelende, ook nog wel ecnig geld in de buishouding willen aanbrengen, of aan vrouwen, die, hoewel kinderen heb bende, door achteruitgang in levensom standigheden wel tot werken verplicht zijn. Verder is het in de Y. S. ecu publielr-geheim dat, terwijl de statistie ken slechts J '1,0 proc. als gescheiden vrouwen die werkzaam zijn, aangeven, velen van haar zich hebben doen rang schikken onder de rubriek „weduwen", of „getrouwden", niet dus onder de categorie waar zij feitelijk onder bo booien. AVaar dit van daan komt? Omdat de vrouwen in de V. S., hoezeer de huwe lijksband daar even gemakkelijk ver broken als gesloten wordt, er een grooten hekel aan hebben zich voor gescheiden vrouw uit te geven. Daarenboven doen zich in do V. S., in vergelijking met Europa, veel gevallen voor, dat, zonder plaats gehad hebbende iuivvclijksontbinding. man en vrouw ge scheiden leven. Ruim 55 proc. nu van haar, die zich over het geheel als gescheiden vrouwen deden kennen, voorzagen geheel of ge- deeliclijk in haar onderhoud. De regec- ringsmededoelingen zeggen verder dat onder het totaalaantal arbeidende blanke vrouwen er bijna 2 millioen geleld wor den wier ouders beiden in de V. S. ge boren, waren, terwijl even 1 millioen van baar, de dochters waren van geïmmi greerde vaders of moeders. Dau zeggen de meerbedoelde mede- deelingen, dat het aantal arbeidende vrouwen volgens de statistieken in bet tijdvak 18801900, meer dan verdub beld is, en dat de teeneming van het aantal werkende cchtgeiiooten in die 20 jaren opvallend groot is. Van de 303 geclassificeerde beroepen en bedrijven waren de vrouwen er in L94 werkzaam. Men treft ze bij de meest uitecnloopendc beroepen, enz. aan. Zoo lezen wc, dat er 10 dienst doen als kruier, 30 als remmer, 5 als stuurman of loods, 7 als conducteur, 26 als wis selwachter (baanwachter), 45 als machi nist of stoker, 43 als koetsier of vracht rijder, 8 als kctelsniid, 30 als koleu- of kalkbrander, 2 als motorvoerder, 10 als putboorder, 6 als scheepstimmerman, 2 als loodgieter, 180 als smid, ruim 500 als machinist, enz. enz. Een kwart gedeelte van het geheel was in dienst als dienstbode, bijna een half millioen als boerenwerker, verder bijna 350 duizend als onderwijzeres en ongeveer evenveel als kleedingwerkster. In Petersburg is kort geleden een voreeniging opgericht, welke ten doel heeft jonge vrouwen en meisjes te be schermen en te ontwikkelen. Door be trekkingen voor de vrouwen te zoeken en hierbij als bemiddelaars op te treden, wordt dau getracht haar zelfstandig in de wereld te brengen en op eervolle wijze het brood te doen verdienen. Op zeer omvangrijke wijze zijn de dames, die zich tot een groot-comité vereenigd hebben, er op uit, de vrouwen intellectueel te ontwikkelen. De avonden waarop er iets te loeren valt zijn inkor ten tijd zóó in trek gekomen, dat steeds naar groot ere- localiteit moet worden omgezien. De toehoorderessen die voornamelijk uit modistcn, winkeljuffrouwen, fabrieks- werksters, kantoorbedienden, dienstmeis jes, enz. enz. bestaan, worden de oogen geopend voor de kennis van het staats recht, bet kiesrecht, de staatsregeling van Rusland en andere landen, terwijl er ook voordrachten over kunst gehou den worden. De dames die onderwijs geven, zijn meest allen academisch opgeleid, en staan versteld over de groote bevattelijk heid en het klare oordeel van hun audi torium. De ijver der leerlingen, waarbij er dikwijls veel zijn die "nog moeten loeren lezen en schrijven, is zoo groot, dat er zelden een mankeert. Het vrouwenkiesrecht in Rusland be schouwen ze slechts als een kwestie van tijd, waarvoor elke vrouw zicli stelsel matig moet voorbereiden. De vrouwelijke leiders dezer verccni- ging, zooals de vrouwelijke jurist Rijn- kewitsch en anderen, die reeds jaren in den socialen arbeid staan, beweren dat zij nog nooit een dankbaarder menschen- materiaal ontmoet hebben. Het echtscheidingsproces van Leopold Wölt'ling. Te Gcnève is voor de rechtbank bet echtschcidingsproces behandeld, dat door den voonnaligcn Oosteniïjkschen aarts hertog Leopold tegen zijn gemalin Wil- helmina Adamovic gevoerd wordt. Advocaat Lackenal beschreef uitvoerig liet leven, dat AYilhelmine Adoinovic haai man noodzaakte te leiden. Haar denk beelden zijn zeer ongewoon te noemen, te meer wanneer men in aanmerking neemt, dat zij haar man dwong daarnaar te leven. YVölfling liet door zijn advocaat uit drukkelijk verklaren, dat hij niet wilde, dat men zijn echtscheiding zou opvatten als een poging zich met zijn familie te verzoenen of daardoor in de gelegenheid te komen zijn afgelegden titel weer te mogen voeren. Hij liet er integendeel den iiadrtik op leggen, dat hij als ge woon burger wenschte te blijven leven. AYilhelmine Adamovic was voorstand ster van het vegetarisme, terwijfzo haar huishouding en haar uiterlijk geheel veronachtzaamde. Daarbij kwam nog, dat zij drie harer zusters bij zich had geno men, die eveneens al het mogelijke deden den ex-aartshertog het leven onmogelijk te maken. Als bijzonderheid zij nog ver meld, dat volgens Lackenals verklaringen, AVölfling toen hij de eerste maal bij zijn advocaat over de zaak kwam spreken, er als een wilde uitzag. Diens eerste werk was geweest hem mede te hemen naar een kapper om zijn haar en baard te laten knippen. Ten slotte wees Lackenal er op, dat Wilhclminc Adamovic nooit aan het tooneel verbonden geweest is. Zij was tabakverkoopstcr, haar zuster ballet danseres. Noch AVölfling, noch diens cchlge- noote woonden de zitting hij. Een samenzwering tegen het Jevcti van den koning van Italië. Volgens de „Publishers' Press" heeft de Italiaansche politie een samenzwering tegen het leven van koning Victor Emanuel ontdekt. De eerste voorbereidselen vonden te Zurich -plaats, waar een conferentie van anarchisten uit verschillende landen twee „afgezanten" koos. Hun werd de taak opgedragen, den koning van Italië in Rome te ver moorden. De Zwitsersche polltic, die achter 't geval kwam, deelde dit de Italiaansche overheid mede, welke liet gelukte een en audcr te verhoeden. De moord op den koning van Italië had ten doel het cnthusiasmc der anarchisten aan te wak keren voor het internationale congres, dat hier te lande plaats zal hebben. Theorie en Practijk. Rukkefeller is dezer dagen beboet wegens het te suel- rijden in een auto. Het fraaiste van de geschiedenis is dat deze zelfde Rocke feller onlangs ah zijn buitenverblijven sloot vooi antouiobielrijdcrs, als protest tegen het b'arbaarqcn snelle rijden der hoeren.' 1 Schandelijkeni>ractijken tegenover immigrdiilcn'.' Ei- is uitgekomen, dat tal van Auicrikaanschc spoorwegmaatschap pijen immigranten op zeer lage wijze hebben uitgeplunderd'. Men liet deze lieden, die hulpeloos overgeleverd waren aan de spoorweg maatschappijen, voor de reis in de laagste klasse (en dan nog in de minste soort wagens) evcnveèl'betalen,' als do reizigers in de eerste klasse. De hoofdinspektcur van het immigratie- wezen in New-York diende een klacht in tegen de Pennsylvania Railroad, de Baltimore and Ohio Railroad, de Erie Railroad, de Delaware, Lackawanna and AVcstern Ralroad en de Lehigh Valiey Railroad. De klacht van den ingenieur is ge grond gebleken. Snugger! Een arbeider te Vcenklooster, die voor zijn boer aardappelen moest poten, deed dit op den akker van een anderen boer waarop al 'aardappelen waren ge poot, zoodat onlangs de eene eigenaar eeu met een dikke laag groen bedekten akker te aanschouwen kreeg eu die van den ander ledig bleef! Rupsen en slakken De lupsenpla'ag is dit jaar ook te Gapelle a. d. IJsel zeer groot. Enkele vruehtboomen op >de boerderijen langs 's Gravenweg zijn geheel kaal gevreten. Niet alleen echter wordt er veel nadeel van rupsen ondervonden, inaar ook het aantal slakken is legio. Op enkele akkers wordt de sla door dit ongedierte geheel opgepeuzeld. Prentbriefkaarten plaag. De jeugdige prentbriefkaartverkoopers te Scheveningen hebben Zondagochtend een wagen met taartjes geplunderd, op het oogenblik, dat de eigenaar zich een oogenblik naar zijn uitstalling op het strand had begeven. De politie rekende de belhamers in en gisteren werden de bezoekers van Scheveningen minder dan ooit lastig gevallen door deze hinderlijke jongelui. AVaar in allo groote buitenlandscho badplaatsen maatregelen tegen dergelijke verkoop op den openbaren weg worden genomen, daar dicDt inen nu toch in ons land eindelijk eens op te treden. In de omstreken van Roermond heerscht tegenwoordig een ware vosscn- plaag. De boeren klagen steen en been, dat hunne kippen en ganzen inet den dag in aantal verminderen. Er zijn hof steden, waar binnen een paar dagen meer dan honderd hennen worden ver mist In de bosschen onder de gemeenten Horn, Hoelen, Boexpm en Heithuijsen is Reiufje zoo talrijk vertegenwoordigd, "dat hij'zich 'niét-^omzict oui bij dag zijns rooftochten te ondernemen, en in de kippenhokken een ware opruimiug te boudeii ln minder dan'acht dagen tijd wertleii een vijftiental dezer kippendieven, zoowel ouden als jongen, met de val gevangen en door jagers geschoten. Uit het donkere Zuiden. AVij lezen in liet „Dagbl. van Noord- Brabant": De heer A'an Poppel, candidaat in district II te Breda, verzoekt ons mede te dcelcn, dat zijn candidatuur geen grap is. Iemand, die zich Hein Duvel noemt en geen vriend lijkt van de Larensche kunstvrienden, aan wie het Gooi de eerste Zomerspelen heeft te danken ge had, geeft in de N. Gooi- en Ecin land e r eeu vermakelijke parodie op Lanseloet. De variant is even.... gewaagd als het naïve oude werk zelf, maar verdienstelijk tevens. Ziehier de nieuwe lezing op de be roemde regels over den bloeienden boom cn den edelen valk: Sanderijn. O, Ridder, 't is me '11 hooge eer, Maar zet u nu eens even neer, En sta mij toe, dq) 'k u vertel Mijn toestand, in een parabol! Ziet ge dien pruimebootn daar staan, Met rijke bloesemvrucht belaun? Vindt go dien boom niet wonder mooi, Zoo, zijnen vollen bloeseintool? Maar stel nu eens, dat van 'n tak Een valk één cuk'lc bloesem brak. Zoudt gij den boom daarom versmaan? De ridder. Neen; aan ecu boom zoo vol glaan Daar mist men vijf, zes pruimpjes niet Een kniezoor is 't, die daarop ziet Wij ridders kijken niet zoo nauw! Je wordt mijn vrouw, wij trouwen gauw. Men schrijft uit Brunssum aan de Limb. K.: Een ingezetene onzer gemeente wilde graag een plaatsje aan de groene tatel bemachtigen en besloot zich candidaat te laten stellen voor lid van den gemeen teraad. Vooraf werd gezorgd, dat de lijst van de uoodige nameu voorzien werd en buurman zou zorgen, dat de lijst tijdig weid ingeleverd te bevoegder plaatse. Buurman was echter genoodzaakt om op den gedeukwaardigén dag van Dins dag jl. een uitstapje te doen met zijn motoiliets. Geen nood! Voor half vier, ben ik terug, werd er verzekerd. Ieder sportsman echter weet, dat een rijwiel een nukkig ding is, vooral een moter. AVas de bezine op, mankeerde iets aan de accumulatoren, sprong een wiel band, men weet het niet. Zeker is, dat het half vier werd en geen buurman terug was. Dau vlug bij een ander aan geklopt. Deze is ook afwezig. Geen bezwaar, dan zal een derde buurman de zaak opknappen. Deze laatste ziet het onheil in den persoon van den kan didaat naderen, verschuilt zich in zijn koestal en laat door moeder de vrouw oen deftig „niet thuis" geven. AVat raad nu? Candiduats zoon neemt zijn fiets, belaadt zich met de gewichtige lijst en spurt in vollen ren naar het ge hucht R. waar hij in een neef een be reidwillig kiezer vindt. Deze oin toch zeker op tijd te komen tracht bij zijn kleine neefje op het achterwiel te stappen. Hetzij nu liet neefje to licht of de oom te zwaar is, feit is, dat beiden na eenig gescharrel met fiets, lijst en al in de heg buitelen en „oom" besluit te voet het gewichtig document op het raadhuis te gaan deponeeren. Alet vluggen stap kourt hij aan om te constateeren dat de klok kwart over Tieren wijst, de tijd om lijsten in te leveren voorbij is eu dus alle. moeiten vergeefsch waren. Er. zoo kwam het dat de Brunssmer kiezers dit maal niet het voorrecht hebben te kun nen stemmen, wijl de drie aftreden leden bij enkele candidaatstelling gekozen zijn. Keiiiiisgcviug:. STEMMING OF HERSTEMMING. De Burgemeester der gemeenie Amersfoort breugt ter openbare kennis, dat de stemming ter vervulling van twee plaatsen in de Ge meenteraad van Amersfoort, in elk kiesdistrict I, II en III, '/al pkiats hebben op Maandag, deu Ssten Juli 1907, van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur in het Raad huis voor kiesdistrict I, in het schoolgebouw Koningstraat voor kiesdistrict II en in het voormalig schoolgebouw Koestraat voor kies district 111. Candidaten zijn [namen en voorletters in alphabetische volgorde] Kiesdistrict I CELOSSE, M. L. GERRITSEN, D. K LEB ER, YV. WIJLAND Jr., G. van ZIEVERINK, G. Kiesdistrict II. CELOSSe, M. L. KALKEN, A. H. VAN KROES, H. SMIT, R. WIJLAND Jr. G. VAN ZIEVERINK G, Kiesdistrict III: DONKER, H. JEBBINK, H. RUIJS, D. SALOMONS, W. WAL Kz. J. VAN DER WIJLAND Jr., G. VAN ZIEVERINK, G. Verder worden de ingezetenen herinnerd aan deu inhoud van artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij, die opzettelijk zich voor een andei uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft 'met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Amersfoort, 27 Juni 1907. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. De lieer K. van 't Veer thans woon achtig te Utrecht, is candidaat gesteld voor lid van de Gemeenteraad in de kiesdistricten A. en B. Men deelt ons mede, dat de heer M. L. Cclosse in district I niet candidaat is gesteld door de anti-revolutionairen. Ons bericht in het vorig nummer was dus niet geheel juist. Jhr. P. A. van Holthe, thans direc teur van het postkantoor te 's Heeren. berg, is met ingang van 1 Aug. in gelijke betrekking benoemd te Winkel- A. J. Job leerling van het Instituut P. van der Sluys slaagde voor de 4de klas der Openbare Handelsschool te Amsterdam. Naar wij vernemen heeft tnej. T. Wolbers te Kampen, in de laatste raadszitting benoemd tot onderwijzeres aan de Meisjesschool, de benoeming niet aangenomen. De heer A. AV. Boerman, al een half jaar onderwijzer hier ter stede, is benoemd tot onderwijzer te Vianen, waar hij 175 gld. meer salaris geniet dan in Amersfoort. Dinsdagavond zal er op het terras vau Amicifa een concert worden gegeven door de stafmuziek onder directie van den heer G. Bikkers. 1. Vater Rhein, Festmarsch Lincke. 2. Ouverture „Mannschaft an Bord" Suppé. 3. Bruuetteu-Walzer Ganne. •1. Grande lantaisie sur des motifs de Topéra „Les Huguenots" Meyerbeer. 5. Ouverture „Zampa" Herold. 6. Ballet égyptieu Luigini. 7. ..Siamesischo Wachtparade", Charakterstück Lincke. 8. „Die lustige Wittwe", grosses Potpourri Léhar. Op 1 December a s. zal het 50 jarig bestaan van de rij- en hoefsmid - school op feestelijke wijze worden herdacht. Zij werd in 1857 to V* ulo opge richt. Wel waren reeds eerder tijdelijk rijscholen gevestigd, o.a. te Maastricht en te Delft, doch van genoemd jaar af heeft de inrichting onafgebroken hestaau. Op 1 November 18Sti werd de school van Veulo naar Amersfoort overgebracht. Aan het hoofd stond kolonel Huguenin, een officier, die I op het gebied van rijkunst en paar denkennis in ons land een uitmunten den naam bod. Velen zulien zich hier dezen kra- tiigen ruiter nog heriiiiuceu. Naar wij vernemen, is meu reeds thans bezig met de voorbereiding van het feest. A. D. Het Bestuur van het Nutsdepartement heeft uit zijn midden tot voorzitter ge kozen, in plaats van den heer M. L. Celosse (periodiek aftreden) den heer Ds. J. L. F. de Mcijere en tot vice-voorzitter den heer D. Gerritsen. Besloten is tevens zoo spoedig moge lijk aan te vangen met het bouwen van een nieuwe Fröbelschool. Jacht opeen inensch. Te Weesp kwamen Donderdagmorgen twee rijks veldwachters van hier ter opsporing van een man, die tijdelijk te Nigtevecht als maaier werk had bekomen. Hij had nog een gevangenisstraf van 6 weken te ondergaan en stond bij de politic bekend als een hardlooper, waarom ook dan do hulp werd verkregen van den te \Vee6p gestationneerden rijksveld wachter en de gemeente veldwachters van Weespcrkarspel en Nigtevecht. Een paar agenten begaven zich in den polder, doch zoodra de man hen bemerkte, zette hij het op een loopen, en hield koers naar Nigtevecht, gevolgd door agenten. Achter het geboomte van een boerderij raakte hij eenigen tijd uit het gezicht, doch werd later weder in den polder opgemerkt. Toen werd dc polder, begrensd door Weesp, Nigte vecht, Merwederkanaal eu Klomp, door politieposten afgezet cn begon de eigen lijke jacht. Twee agenten per rijwiel bestrijken ecu groot deel van het terrein en kunnen niet hun kijkers steeds 's inans gangen volgen, om hem steeds tijdig den pas af te snijden. Twee agenten maken voortdurend jacht. Met de klompen in de hand snelt de vluchteling als een hert voort, niet let tende op greppels cn sloten. De agenten diingen steeds op en kleiner wordt de kring, waarin hij zich kan bewegen. Eindelijk na uren jagen ziet de man geen kans meer om liet gevaar, dat hem dreigt, te onlloopen, cn verbergt zich achter eene schutting. Ook daar hebben de agenten hem met hunne kijkers zien gaan cn nogmaals doet de man een poging .tot ontsnapping nu de agenten naderen, doch te vergeefs. Te 5 uur gistermiddag arriveeren de gezamelijke agenten met den zwaar geboeide te Weesp. Hbl.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2