H. JEBBINK. Ingezonden. Advertentiën. Industrie- en - - - Huishoudschool. 9®$®®®®®$©®®®® Gemeenteraadsverkiezing District III. Hartelijk dank voor het verleende vertrouwen aan allen, die mij candidaat stelden voor Lid van den Gemeenteraad. Tot mijn spijt ben ik echter verplicht, wegens niet tevoor- ziene omstandigheden, daarvoor te moeten bedanken en verzoek den kiezers dan ook beleefd doch dringend, vooral hun stem niet op mij uit te Hoogachtend. „De Vereeniging" wordt gehouden, ge opend, met toespraken van de heeren B. H. Kuiper. H. I von Santen en M. L. Celosse. De leden der verschillende commissiën en de belangstellenden had den zich verzameld in de groote zaal, die nu heel wat minder publiek kan bergen, aangezien het grootste deel in beslag wordt genomen door 4 kegel banen. De zaal heeft een vroolijk aan zien, dank zij de uitnemende zorgen, die de Fecstoo"mn>issie aan de versiering heeft besteed. Een woord van hulde is zeker niet misplaatst voor die hoeren, die zoo uitstekend schijnen te hebben begrepen, dat een aardig versierde zaal, zoo enorm meewerkt tot het verhoogen der feestvreugde. En nu we toch hulde brengen, willen we maar in éón adem noemen de Regelingscommissie. Wan neer men zoo het een en ander eens gadeslaat, dan komt de gedachte op: wat zal het een moeite hebben gekost alles zoo in orde te krijgen. De heeren, die in die commissie zitting hebben, zullen heel wat moeite en tijd moeten hebben offeren om alles te krijgen zooals het nu is en niet voor den afloop van het concours zullen zij gelegenheid krij gen eens rust te nemen, daar er nog aanhoudend zaken zijn, die door hen moeten worden bedisseld en nagegaan. Maar dan zullen ze ook hebben dat heerlijk gevoel van hun taak in de per fectie te hebben uitgevoerd. Nog even moeten we de aandacht vestigen op de prijzen. Er zijn er veel, maar dat is geen kunst, dat zou iedere commissie kunnen verkrijgen. Neen niet in het groot aantal zit eenige verdienste, maar wel in het met smaak kiezen der prijzen. Eu dat dat bij dit concours is gedaan zal niemand betwisten, die een en ander heeft in oogenschouw genomen. Zeldeu zagen we een collectie keuriger en smaakvoller prijzen dan hier. Daar is nu letterlijk niet één ding bij, dat niet aan zekere eischen voldoet, we zouden willen zeggen, niet een prijs maakt een ordinairen indruk. Dat te verkrijgen is niet gemakkelijk, dat het verkregen it, bewijst met hoeveel ernst en doorzicht de prijzen zijn uitgezocht. Maar een ding is toch vergeten, n. 1 het weer. Daar is echter wel een veront schuldiging voor, tenminste we vermoe den zoo, dat de regclingseommissic daar ook wel ernstig over zal hebben ge dacht, maar helaas daarvoor geen goede regeling heeft kunnen maken. Ja, dat weer, doet wel eenige afbreuk, ofschoon het Zondag op de feeststem ming toch niet veel invloed scheen te hebben. Het zou anders zeker wel zoo aangenaam zijn, en zeker zou het be zoek er ook nog door vermeerderen, wanneer het toch eens eindelijk zomer zou willen worden. Maar zoo gezegd, veel invloed oefent het niet. Er wordt druk gekegeld en het enthou siasme is zoo nu en dan verbazend groot. Reeds dadelijk na de opening Zaterdag middag, nadat de heer Serré eerst een paar kiekjes had genomen, die in weer wil van het donkere weer goed zijn ge lukt, werd er druk gegooid. Des nachts om twaalf uur werd de stand opgcm lakt. Deze was toen als volgt: Ko r-p s: District III, Amsterdam 131, „Gooilust," Hilversum, 124. Personeel: J. Looluiis, Hilversum 42, G. C. de Jager, Amersfoort, 36, H. de Laat Vianen 33. Serie. L. J. de Roe, Amsterdam 83. V r ij e baan: B. J. van Eijk Utrecht 41, P. J. Hamers, Amersfoort 38, A. P. Houtzaager, Amersfoort 37. B. II. Kuiper, Amersfoort 36, J Loohuis Hilversum 35, L. J. de Roe Vianen 33. De Dagprijs werd Zaterdag behaald door B. J. van Eijck, te Utrecht. Zondag begon de strijd alweer om tien uur. Er waren dien dag nog al wat vreemdelingen hoewel er nog velen ver wacht worden. De kegelkoning, J. Beckering uit Rot terdam kwam ook eens even poolshoogte nemen. Dien dag werd door hem de dagprijs gewonnen met 42 houten. Maandag en Dinsdag was het weer gelukkig veel beter. liet bezoek was dan ook zeer druk en onophoudelijk rolden de ballen over de gladde banen. Bepaald hooge series zijn nog niet ge gooid, maar dat kunt nog wel. Gelukkig staan ze nog niet boven 42, want anders zou misschien bij sommigen de moed er uitgaan terwijl ze nu nog eens een kansje wagen boven No. 1 te komen. De stand is op lieden als volgt: Korpswedstrijd: Acht om den Koning (Aujicitia) Amersfoort 149, Moed houden Amster dam 146, Nooit Gedacht, Amsterdam 146, Wis of Mis, Amsterdam 145, Acht om den Koning (Ver.) Amersfoort 143, G. G. P. Amsterdam 138, District III Amsterdam 138, De Ballcnclub, Amster dam 135, Utrecht I, Utrecht 133, L. O. K. E. Utrecht 130, Zwolle I, Zwolle 129, Scheepvaart, Rotterdam 124, Gooi lust I, Hilversum 124, Recht Vooruit, Hilversum, 121, Utrecht II, Utrecht 120, U. D. I. I, Amersfoort 117, Gooilust U, Hilversum, 112, U. D. I. II, Amersfoort 112. Twee vijftallen van eenzelf de club: Utrecht 253, Nooit Gedacht, Amsterdam, 249, Gooilust Hilversum 236. Ne ge np rijs: Zwolle I (vier negens) Hoogste korpsgooier: Mettin, Amsterdam 41. Personeel: J. Loohuis, Hilversum 42, Jos. Meddens, Hilversum 37, L. Muys Jr., Amersfoort 37, G. C. de Jager, Amersfoort 36. Serie: L. Muys Jr. 95, Jos. Meddens, Hilversum 93, H. Scheeben, Utrecht 90. Vrije Baan: J. Beckering, Rotter dam, 42, steunkaart 40, H. J. de Wit Hilversum 42, II. J. van Eijk, Utrecht 41, A. Lengers Amsterdam 41, Th. Grijzen, Zwolle 40, Van Loo Amersfoort 40, W. de Rijk Utrecht 40, H. Scheeben Utrecht 40. Heden wordt weer van 4 tot 12 gegooid alsook Vrijdag en Zaterdag morgen staan de wedstrijden stil, van wege het feest der Sociëteit. Zondag wordt gespeeld van 10 uur n. m. tot 12 's nachts en Maandag 8 Juli van 10 u. v. m. tot 5 u. n. m. De uitreiking der prijzen heeft om half negen plaats. Lijst van brieven en briefkaarten, ge adresseerd aau onbekenden en verzonden van het postkantoor te Amersfoort, ge durende de 2e belft der inaand Juni. Holtjes Brocckse v. Brandcler Zeegers Wekerman Tenbrink C. Heuring Mej. Westra floogeveen. Elspeet. Beier. Dortmund. Haarlem. Hilversum Amsterdam. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! Amersfoort 2/; 1907 Vergun ons een enkel wederwoord op het antwoord, des heeren Van Schaik in uw nummer van 22 Juni 1.1. Waar de heer v. Schaik meermalen opmerkt dat wij zoo eenzijdig geweest zijn, moeten wij deze beschuldiging op hem terugwerpen. De heer v. Schaik heeft b.v. van onze afgewezen ver zoeken maar een enkele verdedigd; en wel: het geldig doen zijn van de be stekbepalingen ook voor z.g. daggeld- werk enz. Van alle overige zwijgt de heer v. Schaik. De geheele strekking van 's heeren v. Schaik's betoog is o.a. dan ook: het verdedigen van de aannemers belangen, met terzijdestelling van onze belangen. Wij hopen dat in de toekomst blijken n oge, dat wij ons vergist hebben. (Hetzij dan door slecht lezen of slecht begrijpen). Waar de heer v. Schaik zegt dat ze naijver tusschen de gezellen, de patroon belet een loon uit te betalen naar bekwaamheid constateercn wij dat deze meening onjuist is. Andere gemeente besturen hebben deze zaak beter be grepen dan het onze „zegt de lieer v. Schaik". Wij hebben in onze memorie van toelichting een aantal gemeenten genoemd die met nog betere be palingen, ons zijn voorgegaan. Do heer v. Schaik kan dat controleeren in het tijdschrift van het centraal bureau voor de statistiek. Bovendien is ons bekend dat ook de commissie van fabricage „alvorens, de bepalingen te ontwerpen", poolshoogte genomen heeft bij andere gemeenten. Nog eens ingaan op do punten die al behandeld zijn en waar de heer van Schaik nog eens op ingaat, achten wij niet noodig. Wanneer de beide stukken vergeleken worden, laten wij het oordeel wie nu gelijk heeft, aan liet oordeel tier lezers over. De gecombineerde besturen der bouwvakvcrecn. De mutatie onder liet onderwijzend personeel. Geachte Redactie, Vergun mij oen plaatsje in uw veel gelezen blad. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat er gedurende den laalsten tijd zeer veel mutatie plaats heeft onder de on derwijzers, werkzaam bij het Openbaar Lager onderwijs hier ter stede. Er gaat bijna geen Raadsvergadeting voorbij of men ziet onder de punten op de agenda vermeld een of meer aanvragen om ontslag. Deze aanhoudende wisseling van per soneel oefent een zeer nadccligen invloed uit op 't onderwijs en werkt, als gevolg daarvan, allerongunstigst op de leer lingen. Het is immers duidelijk, dat tijdelijke leerkrachten, die voor eenige weken moeten invallen, niet veel ntecr kunnen doen dan de leerlingen bezig houden, en ook dat de niewbeuoemde onderwijzers zich maar niet zoo dadelijk in hun nieuwe klasse hebben ingewerkt Amersfoort ziet zijn beste onderwijzers naar elders vertrekken en krijgt er voor in de plaats jonge krachten met nog weinig ervaring, 't Aantal sollici tanten neemt geregeld af, zoodat de keuze al meer en meer wordt beperkt. En wat is van dit alles de reden? De lage tractemonten, die deze Gemeente aan haar onderwijzers uitkeert. Verge lijkt uien het salaris, dat hier gegeven wordt met hetgeen omliggende Gemeen ten 'als Baarn, Zeist, Hilversum en Bussum) uitbetalen, dan ziet men, dat Amersfoort verre achterblijft. Waar bijv. Zeist na 12 dienstjaren 1000 gld. (-j- 100 gld. woninghuur) geeft en Hilversum na 16 jaren 1200 gld. (-j- 100 gld. woninghuur), meer.t Amersfoort, dat een maximum van 1000 gld. (-f- 50 gld. woninghuur) na 35 (zegge vijf en dertig) dienstjaren vol doende genoemd kan worden. Een Onderwijzer te Amersfoort, die wil trouwen, dient eigenlijk te wachten tot hij 20 dienstjaren heeft. Dan kan hij beschikken over 950 gld. tractement waarmede hij met een gezin cenigszins kan rondbrengen. Huwt hij eerder wat toch in den regel gebeurt dan kan hij fatsoenlijk armoede lijden en bestaat er groot gevaar, dat de liefde voor zijn taak in financieele zorgen ondergaat. Mag zoo'n toestand nu bestendigd worden? Is hier verbetering niet drin gend noodig? Ieder weldenkend mensch zal hierop een bevestigend antwoord moeten geven. Welnu laat ons din ook den wensch uitspreken, dat ons Gemeentebestuur spoedig stappen in die richting zal doen en de salaris-regeling der onderwijzers zóo zal wijzigen dat hun een bestaan verzekerd worde waarbij zij in be scheiden mate kunnen voldoen aan de eischen, die het leven hun stelt. Dan zal de mutatie ophouden en het onderwijs zal er wel bij varen. Allen, die hun kinderen naar de openbare scholen zenden en er prijs op stellen, dat het onderwijs, daar gegeven, zoo goed mogelijk zal zijn, zullen zich mode verheugen over maatregelen die het peil van het onderwijs opvoeren. Goed onderwijs toch is een eisch des tijds en van 't hoogste belang voor iedereen. II dankend voor de verleende ruimte Hoogachtend, Uw. dw. Amersfoort, Juli 1907. J. W. R. Overgenomen uit de Oude Aincrs foortsche Courant. Johannes van Munster en Jacoba Roor. Auna Wilhelmina Maria, d. van Heinrich Joseph Pijpers en Theodora Cornelia van Doorn. Alida Antonina, d. van Peter van 't Klooster en Maria Catharina van Schnick. Roelof, z. van Jacob Mijnten en Lubbertje Berkloo. Hendrika Johanna, d. van Gerrit Evert Nellestein en Dirkje Laurens. Adraina Cornelia, d. van Adrianns Lcoiiaidus Maas en Cornelia Hartogsveld. Mari- nus Hcndrikus van de Wakker en Maria Welling. Aalbertus, z. van Aalbert Walet en Hendrika van Dijkhuizen. Elbert, z. van Gerardua van Eeden en Gerarda de Ruiter. Jan Willem z. van Casper Muijs en Itijntje Maaterman. OVERLEDEN: Jar. Oouikes,oud 81 j. Maria Dumoulin, oud 74 j. C'OHKKSI'OftDEINTIE. Ons Hoofdartikel„gebrek aan discipline" was reeds gezet en afgedruk, toen ons het bericht gewerd, dat do heer Jebbink be sloten heeft, geen kandidatuur te aanvaar den, wegens: „onvoorziene omstandigheden," dus niet om prineipieele redenen. Dit neemt natuurlijk niets weg van ons oordeel over het kandideeren zelf. Te be treuren is. dat wij nu waarschijnlijk nimmer te weten zullen komen, wat de reden was, waarom men den heer Jebbink kandidaat gesteld heeft, tegenover zijn beide partijge- nooten. Burgerlijke Stand. van 28 Juni tot en met 2 Juli 1907. GEBOREN: Loefje, d. van Antonie van Bogerijcn en Elisabeth van Mcctercn. Willemina Jacoba, d. van Leendcrt Voor de vele blijken van deel neming ondervonden bij lint overlijden van hun Moeder, Behuwd- en Groot moeder, betuigen ondergeteekenden hun nen welgeuieenden dank. A. M. TROMP VAN HOLST. J. F. O. H. TROMP VAN HOLST— Hurtogh Heijs. H. TROMP VAN HOLST. A. TROMP VAN HOLST. C. TROMP VAN HOLST. S. TROMP VAN HOLST. Den Haag39 Juni 190? Laan r. ATecrdervoort 30. Begin SKPTEiUBERkunnen leerlingen geplaatst worden voor dc volgende cursussen 1. Voorbereidende Cursus B. (leef tijd 14 jaar). 2. Opleidingsklasse. „ITulp i/de Huis houding." (Leeftijd 10 jaar). 3. Avondkookcursus voor Dienst boden. 4. Dagkookcursus voor Dames. 5. Cursus voor Costuumnaaien; voor huishoudelijk naaien en verstellen; voor strijken enz. Aanmelding en inlichtingdn vóór til Juli of n& 2S Aug. bij de Directrice. Prospectus op aanvraag gratis. HET BESTUUR. Vrijzinnigen

De Eemlander | 1907 | | pagina 3