Stadsnieuws. De uitslag. doet brand ontstaan. Duizenderlei che mische verbindingen kunnen ons aan vnur helpen. Maar welke van deze „vuurmakerijen" draagt het practisch karakter der bescheiden lucifer Niet altijd was vuur makkelijk ver krijgbaar en had men het éénmaal, dan stelde men het buitengewoon op prijs. Behoeven wij te herinneren aan de oorspronkelijke volken, die geknield lagen in aanbidding voor het vuur, dat hun zooveel moeiten en zorgen geko-t had In de oudheid ziet men eerst de Grieken, daarna de Komeincn, Y e 8 t a de godin van het vuur, vereeren, niet slechts door de priesteressen-maagden, de Vestalen, maar ook door het steeds brandend houden van een kleinen haard, in den ingang van iedere particuliere woning. Daaraan ontleeneu wij ook het woord „vestibule'' stabulum Vestae, woning van Vesta. Lag aan dit gebruik ecno godsdienstige idee ten grondslag of werd zij geboren uit de allernoodzakelijkheid vuur te hebben In de middeleeuwen verdwijnt die kleine haard langzamerhand uit de par ticuliere woningen 0111 slechts te blijven eene vetachtigc lamp, of een zorgvuldig toegedekte aschpot, welke smeulen bleef tot in den vroegen morgen. Toen kwamen de vuursteenen iu ge bruik en de toudeldoozen, welke do ouden van dagen onder ons zich nog wel weten te herinneren en die men hier en daar nog sporadisch terugvindt. Meu sloeg op een briket, waaruit een vonk sprong op een lont, en haar deed ontbranden. Daaraan herinnert het oude Franschc liedje: Au clair de la lune Pierrot répondit; Je n'ai pas de plume, Je n'ai pas de feu! Ya cliez la voisine, Je crois qu'elle y est, C'ar dans sa cuisine, On bat le briquet. En wie kent de zwavelstokken niet, waarmede men vroeger de „snotneuzen" aanstak! Ongeveer in 1832 verschenen de lucifers, welke door strijken ontvlamden. Dat was de echte, de eenige, de ware lucifer, welke al hare beloften gestand deed en welke wij in hooge vereering belmoren te houden. De chemische luci fer nam onmiddellijk eene plaats van bcteckcnis iu en haar succes was eenig en wèl-verdicnd. De phosphorlucifer bleef bijna eene eeuw bestaan, al was de fabricatie ervan, in hygiënsch opzicht, moordend voor den werkman, wiens geheele organisme, doch vooral het ge bit, door den phosphor werd aangetast. Thans evenwel heeft men lucifers, welke bijna volkomen onschadelijk zijn. Iloe zij scheikundig samengesteld zijn, kan ons minder interesseeren. Eene enorme vlucht heeft deze industrie ge nomen. Machines zijn uitgevonden, welke het menschclijlc vernuft alle eer aandoen, lleele stukken van boomen gaan er nau den eenen kant in, terwijl een regen van lucifers aan den anderen kant neer- de voorwaarde om mijn leven op een andere plaats te gaan doorbrengen niet vervullen. Ik heb aan die mogelijkheid gedacht, nog voor ge er over spraak i, omdat ik begreep dat 't ,mij nader bi.i Uw levensopvatting zou brengen; ik heb er over gedacht en ik ben tot ln-t resultaat gckoinon: 't kon niet, ik zou maar een halfmensch zijn, feen bouin wiens wortels ondergraven zijn." Maar waarom?" vroeg Ilka. Ge zoudt toch ook bevrediging kunnen vindeu in een nieuwe werkkring?" „Neen" antwoordde hij, mijn werk kring ligt daar waar de arbeid van mijn leven ligt. Do Arminiushut heb ik ge- schapon, van heel klciu heb ik het lot uitbreiding gebracht: oen wereldbeken d genie, dat de heele wereld noodig heeft om zijn werk te kunnen vinden ben ik niet, mijn wereld ligt in den kring die ik zelf maakte. Aan de oplossing van de groote al- gemeonc vragen die ook mijne wereld ten goede komen, mee te werken, zoo verre als dat inij als kamerlid mogelijk is, wil ik gaarne zoolang mijn arbeidsveld thuis er niet onder lijdt ik houd 't zelfs voor een plicht van hen, die het noodlot tot een bepaalde hoogte heeft gebracht, tijd en moeite voor het alge- daalt. De lucifer is voor ons even noodig als brood. En stel u voor een rook er zonder lucifers. Het is eene anomalie, een onvol ledig wezen, een lichaam zonder ziel, zoo iets als een bal zonder orchest. Zal de lucifer nog lang hare nuttige taak blijven vervullen, of zal iets beters, makkclijkers, eenvoudigers worden ge vonden? De electriciteit brengt reeds aardige instrumentjes. Doch laten we onzen tijd afwachten en houden wij het voorloopig bij onze makkelijke, onont beerlijke lucifers. Lc Fumeur. Do uitslag van den Maandag gehouden stemming voor 6 leden van den Gen een- teraad is als volgt: District I. Uitgebracht 685 stem men. Van onwaarde 12. Volstrekte meer derheid 337. M. L. Celosse (lib. aftr). 403 stemmen, D. Gerritsen (lib. aftr.) 310 stemmen, W. Kleber (a.r.) 254 stemmen, G. van Wijland Jr. (soc. dem.) 122 stemmen, G. Zieverink (soc dem.) 121 stemmen, Alzoo gekozen dc heer M. L. Celosse, en herstemming tusschen de heoien D. Gerritsen en W. Ivlcber. District II. Uitgebracht 350 stem men. Van onwaarde 9. Volstrekte meer derheid 171. M. L. Celosse (lib.) 158 stemmen, A. H. van Kalken (r.k. aftr.) 201 stem men, Kerm. Kroes (r.k.) 176 stemmen, R. Smit (v. d.) 79 stemmen, G. van Wijland (soc. dem.) 25 stemmen, G. Zieverink (soc. dem.) 15 stemmen. Alzoo gekozen de hoeren A. H. van Kalken en Iierm. Kroes. Dc heer Kroes neemt dus den zetel in van den heer C. Th. van Beek. District III. Uitgebracht 488 stem men. Van onwaarde 10. Volstrekte meerderheid 140. H. Donker (lib.) 166 stemmen, D. Ruijs (a.r.) 226 stemmen, W. Salomons (a.r.) 223 stemmen, J. van der Wal Kzn. (lib.) 183 stemmen, G. van Wijland (soc.dcm.) 63 stemmen, G. Zieverink (soc.dem.) 49 stemmen, H. Jebbink 13 stemmen. Alzoo herstemming tusschen dc hee ren II. Donker, D. Ruijs, W. Salomons en J. v. d. Wal Kzn. De heer II. Jebbink had verzocht geen stemmen op hem uit te brengen. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag 14 Juli des morgens half elf in liet Logegebouw een godsdienstoefe ning gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds A. G. van Gilse van Zwolle. Bij Kon. Besluit is aan den heer A. M. Kollewijn, leeraar aan het gymna sium alhier, een pensioen verleend van f 2S2. Door de Provinciale Staten zijn do jaarlijksche subsidien aan verschillende inrichtingen behandeld en vastgesteld overeenkomstig de voorstellen. Maandag bestond gelegenheid kennis te maken met het werk van de Indu strie- en Huishoudschool, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt. De direc trice had een drukken middag, om allen belangstellenden inlichtingen te ver strekken, maar dank zij haar goede meen te geven maar ik heb loeren inzien dat ik slechts in dc beperking van mijn doel iets geven kan en dat ik de vaste bodem, waarop ik daar sta, niet mag verliezen. En nu ik xummaal tot die overtuiging ben gekomen moet ik er aan vasthouden om alles!" Zwijgend gingen zij naast elkaar. Zij waren al door de poort, de wit berijpte boomen van den dierentuin breidden hun takken over hen uit. Krijg ik geen onkel antwoord?" vroeg Werk holm ten slotte „of een af wijzend?" voegde hij er zacht bij. Zij bleven staan. In het licht van de straatlantaarn, naast hen, zag hij hoe haar mond pijnlijk samentrok. U houdt meer van de Arminiushut dan van mij", klonk 't zacht. Neen!" riep hij haar de hand grij pend, maar als gc^ die kleine hand voor altijd in de mijne wilt liggeu, zal het mijn eerste plicht zijn U gelukkigste maken en kunt ge dat zijn aan de zijde van "een man die niet tevreden is, die er onder lijdt dat hij zijn over- tniging ontrotiw is? Zij maakte haar hand uit de zijne los. Ze zag nog op tegen wat zij zijn „dwingen" noemde. zorgen kon zij ieder vraagster of vrager te woord staan. Ongetwijfeld was deze middag een hoogst nuttige propaganda voor de school. Zelfs was de toevloed zoo groot, dat op verzoek Dinsdagochtend nog gelegen heid tot bezoek werd gegeven. Woensdag 17 Juli wordt te Hilver sum de Moraliteit Elckerlic opgevoerd onder leidiug van Willem Rooyaards en Eduard Verkadc. Te Baarn werd Maandagavond nabij liet station door den trein uit Amersfoort overreden en onmiddellijk gedood de 50- jarige heer H uit Soest. Tot onderwijzer aan de bijzondere school voor Ghr. nationaal onderwijs alhier zijn benoemd de heeren G. Meima, onder wijzer met hoofdactc te Huizen, en J. F. Sanders, onderwijzer mot hoofdactc en acte Frausche taal te Nunspcet. Een der- kiezers in district I vertoonde ons een oproepingskaart voor de stem ming .van Jedeu; van den Gemeenteraad. De candidaat M. L. Celosse kwam daarop voor als AI. L. Gcjosse, terwijl wij een der kiezeis in district II hoorden ver tellen, dat hij eene oproepingskaart aan zijn adres ontving, waarvan do achterzijde geheel blanco was. Ter Secretarie mocht men toch wel eens bedenken, dat zulks niet geheel correct is, zoodat tegen de verkiezing wel eens bezwaar kon worden gemaakt. Zondagavond te half twaalf is aan het bureau van politic binnengebracht een infanterist, die door een veld artil lerist zoodanig met zijn sabel op zijn linker arm was geslagen, dat het aan brengen van een verband zeer nood zakelijk was. Nadat dit voorloopig op 't politie bureau was, gedaan, werd hij onder geleide naar het militaire hospitaal over gebracht. Door de politie is nabij Nimmerdor Zondagnacht gevonden een vrouw die meer dood dan levend scheen. Per bran card werd zij naar het bureau overge bracht, waar het een inmiddels ontboden geneesheer na verloop van ongeveer een uur mocht gelukken de levensgeesten op te wekken. Vermoedelijk speelde misbruik vau sterken drank de hoofdrol. De le luitenant J. J. Jausen van het 3e reg. vesting-artillerie te Gorcum wordt op 1 October, a.s. geplaatst hij de veld artillerie alhier. Dc heer G. J. Buijs, alhier, is met dr. Birnie te Rotterdam, op dc aanbe veling geplaatst voor benoeming tot directeur aan de II. B. S. met 5-jarigcn cursus voor jongens te Rotterdam. Het diploma voor candidaat-veearts is o.m. uitgereikt aan den lieer M. L. O. Verkerk. Het Kou. Ned. Circus Oscar Carré zal alhier einde Aug.begin Sopt. eenige voorstellingen geven. De tent zal worden geplaatst op het terrein achter Hotel Reichmann, tusschen de Koninginne- en Regentcsselaan. Het diploma van bekwaamheid in het zwemmen word uitgereikt aan de heer W. van Nieuwcnhuizcn, na een afge legde proef, bestaande uit: 1C0 M. buik, 80 M. rug- en 60 M. gekleed zwemmen en een sprong van 4 M. hoogte. Door II. M. :1e Koningin zijn benoemd in de commissie door welke dit jaar het Ik zal U Bchrijvou zeide zij opeen* en ging te gelijk naai een rijtuig. Snel. stapte zij.in en trok het portier toe. ymggt Lan-gsééïV^grooten oio weg - ging- hij'- naar huis. 't Was hen zqo eigenaardig, hij voelde een leed khmen maar hij kou niet anders handelen. Den volgenden dag, 's morgens al vroeg kreeg Ehba een briefje yar. Ilka Kcrnadyi. „Als je morgen wilt vertrekken dan ben ik tot je dienst, ik ga met naar de Arminiushut!" Helona" Ebba snelde naar haar vader. Ze gaat mee, papa, maar kijk eens, waarom onderteekent zy „Helena!" Werkholm rukte haar 't briefje uit den hand on drukte 't aan zijn lippen. Ilclenc!" 't klonk als een jubel zang. Helenc!" uiijn Ilelcne!" EINDE. eindexamen zal worden afgenomen aan den hoofdcursus: tot lid den kapitein W. J. Steiubuch en tot lid en secretaris den kapitein A. A. Heisterkamp beiden van liet 5de Reg. Inf. Industrie- en liiiishoiulseliool. Maandag 8 Juli werden van den voor bereidenden Cursus B. bevorderd tot de 2e klasse de volgende leeilingen E. M. Espei, D. van Esveld, J. van Veen en G. van der Wal. Een getuigschrift, voor het doorloopen van dezen cursus werd uitgereikt aan: J. N. van Hcijeop ten Ilam, H. P. van der Knoop, C. S. van Laaien, A. M. C. Storm van Leeuwen B. J. van Wisselingh. Van de klasse „Hulp in de Huis houding" werden tot dc 2e klasse be vorderd: J. de Boer, H. M. J. Espei, J. E. Nieuwenliuis, T. Ruitenberg, D. Salo mons, W. II. 0. Smit, en E. C. J. Steur. Het getuigschrift voor „Hulp in de Huishouding" werd behaald door C. Maasscn, S. M. Slothouwer, A. Wessc- ling. Het Kegelcouours. Hot Internationaal kegelconcours is voorbij. Een weck van veel drukte, voor menigeen van zenuwachtige drukte ligt achter ons, en de feestvierende Sociëteit „De Verbuiging" mag met groote voldoening op het concours terug zien, dat ook voor do gemeente Amers foort zijn waarde wel zal hebben gehad. Dag in dag uit is er gegooid, ontzettend veel gegooid cn ook vergooid, zoodat zelfs de gedachte aan slechte tijden daar, hij dc banen, zeker wel niemand geplaagd zal hebben. En zij, die ccnigszins pessimistisch den grootschen opzet van het concours bezagen, zullen ook ervaren dat hun pessimisme ongegrond was, want zijn we wel ingelicht dan is het finantieel succes ook volkomen. Na een vaak hevigen strijd is de uitslag als volgt: K o r p s w e d s t r ij d le ecrc-prijs, Medaille van H. M. de Koningin, met lauwerkrans der sociëteit Verccniging", De twee Duifjes, Am sterdam, 183 p. 2e ccic prijs, Medaille van H. M de Koningin-Moeder, met lauwerkrans van de regclingscommissie, Fiks of Niks, Enschede, 162 p. 3e cerc-prijs, Medaille van Z. K. II. den Prins der Nederlanden, met lauwer krans van de vereeniging t. b. v. li. Vreem delingenverkeer „Prins Hendrik", Rotter dam, 159. 4e ecreprijs, Medaille van den Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, met lauwerkrans, Excelsior II, Amsterdam, 155 p. le prijs, gouden mod. vau dc Ge meente Amersfoort, Unitas, Amsterdam, 1492e pr. zilveren lauwerkrans van het bestuur der feestvierende sociëteit, „Acht o.d. Koning" I, (soc. Amicitia), Amersfoort, 149; 3e pr., A. T. G. V., Amsterdam, 147; 4e pr. Z. E. K. Z., Amsterdam, 146; 5e pr. Moed houden I, Amsterdam, 146 6e pr. Nooit Gedacht I, Amsterdam, 146; 7c pr. Wis of Mis, Amsterdam, 145 8c pr. Minerva I, Am sterdam, 145; 9e pr. T. A. V. E. N.U., lloogezand 145; 10c pr. „Acht om den Koning, (soc. Vereeniging), Amersfoort, 143; lie pr. Cosmopolite, Amsterdam, 143; 12e pr. Zutfania, Zutfen, 14113e pr. Amicitia, Enschede, 14014e pr. Oranje Kegelclub I, Au»stcrdau>, 139; 15e pr. Onder Ons, Rotterdam, 139; 16e pr. G. G. P., Amsterdam, 138; 17c pr. Klein Hamburg II, Amsterdam, 138; 18c pr. District III, Amsterdam, 138; 19c pr. Utrecht I, Utrecht, 137; 20e. pr. Bollenclub, Amsterdam, 135; 21e pr. Geeft 'm dc ruimte II, Amsterdam 135; 22e pr. Geeft 'in dc ruimte 1, Amster dam, 134; 23e pr. Sociëteit De Ver eeniging, Utrecht, 134; 24e pr. J'eh ze niet an 'n touwtje, Utrecht, 133 25c pr. K. C. 1900, Nijmegen, 132 26c pr. Altijd Hout, Hilversum, 130; 27e pr. L. O. K. E., Utrecht, 130; 28c pr. Excelsior I, Amsterdam, 129; 29c pr. Zwolle 1, Zwolle, 129; 30c pr. Minerva II, Amsterdam, 128; 3lc pr. Klein Ham burg, Rotterdam, 127 32e pr. Men heeft ze niet aan 'n touwetje, Amsterdam, 126; 33c pr. DT deugt geen bal vau, Amsterdam, 125; 34 pr. Acht o.d. Koning, (soc. Amiciiia) II, Amersfoort, 125; 35c pr. Scheepvaart, Rotterdam, 124. Korpswetstrijd voor 2 vijftallen: 1 verg. zilv. mcd. van den generaal majoor commandant der 4e divisie infanterie, Excelsior, Amsterdam, 284 p.; 2. zwaar zilv. med. vau den burgemeester van Amersfoort, Acht o.d. Koning, (soc. Amc-isfoort) Amersfoort, 274; 3. zilv. med. van den kolonel commandant van het 5e reg. inf., Miuerva, Amsterdam,273 Negcnprijs: zilv. medaille, uitgeloofd door den lieer J. Oostermeijer, Dc twee Duifjes, Amsterdam, 8 negens. Extra-prijs voor den hoogsten korps- gooier, geëmailleerd zilveren krui9, uit geloofd door den heer A. de Vries, F. Goppin, Amsterdam 43 en H. v. Bussum, Hoogezand, 43, (zal door het lot beslist worden). Dc personcele wedstrijd eindigde 's nachts te 12 uur. De uitslag is als volgt: le prijs, eikenhouten buffet en 2e pr. schrijfbureau, J. Loohuis, Hilversum en Le Clercq, Utrecht, beiden met 42 pun ten en cijfers gelijk. Dc prijzen zullen hij loting worden aangewezen; 3e pr., koperen staanlamp, H. Raad, Wildervank, 41 p.; 4e pr. fateuil, T. Brockers, En schedé, 39 p. (9 na); 5e pr., étui met 12 zilv. dessertlepels, G. Lammcrink, Enschedé, 39 p. (8 na); 6c pr., tegel in lijst met standaard, H. J. Lohman, Amersfoort, 38 p. (8, 8, 8, 6, 8); 7c pr., City hag, J. Kronenburg, Amsterdam, 38 p. (9, 7, 8, 6, S); 8e pr., klecren- drager, F. G. Nieman, Amsterdam, 38 p. (8, 8, 7, 8, 7.); 9c pr., twee koperen vazen, J. Meddens, Hilversum, 37 (8 na); lOe pr., twee Engelsche gekleurde gravures in lijst, L Muis Jr., Amersfoort, 37 p. (7 na); 11c pr., theetafel met servies, Theunisse. Rotterdam, 37 p. (9, 9, 7, 9, 5); 12e pr., twee stecncn vazen, Geek, Amsterdam, 37 p. (4, 9,9,5,5); 13e pr., twee schilderijen in lijst, G. C. de Jager, Amersfoort, 36 p. (8 na); 14e pr., zes grogglazen met koperen gemon teerd op blad, V. Berckmans, 36 p. (7 na); 15e pr., Beeld op zuil, J. van Gin- kcl, Amsterdam, 36 p. (8, 4, na); 16e pr., Beeld (symb. voorst, van dc telefoon), Tunin, Apeldoorn, 36 p. (7, 4, na); 17e pr., étagère, J. v. Zalingen, Amorsfoort, 35 p. (9, 9, na); 18e pr., hoorn des overvloeds, C. F. Eunen, Watergraafs meer, 35 p. (6, 6, na); 19e pr., baro meter, H. Carton, Amsterdam, 35 p. (5, 6, na); 20e pr., tegel in lijst (Kop- pelpoori), A. Reseman, Amsterdam, 35 p. (8, 5, na); 2le pr. doos gesorteerde sigaren, Thierens, Utrecht, 35(5, 5, na); 22e pr. kaai tenschaal, Koolhaas, Utrecht, 35 (4 na); 23 pr., koperen kan, Bolding, Amsterdam, 34 (9 na); 24c pr., bronzen beeldje (kegcljongen), D. 14. Eyssen, Hengelo, 34 p. (5, 7, na); 25e prinkt- stel, Tinker, Enschede, 34 (4, 7, na). Sericprijzcn voor liet-hoogste aantal punten in 3 kaarten: le pr., theetafel van palissanderhout met blad van geslepen glas, G. P. Nie man, Amsterdam, met 110 puuten; 2e pr. reistasch, C. Lammerink, Enschede, met 102 punten; 3e pr., staande klok, "Van Berckmans, Amersfoort, met 97 punten. V r ij e haan. lc pr., f 400, P. G' Nieman, Amsterdam, 43 p.; 2e pr., f 250, J. Bcckering, Rotterdam, 42 p.; 3e pr., f 125, H. dc Wit, Hilversum, 42 p.; 4c pr., f80, L. J. Linnenkamp, Amsterdam, 42 p.; 5e pr., f60, De Groot, Amsterdam, 42 p.; 6e pr., f50, Q,. Peet, Hilversum. 42 p.; 7e pr., twee crapauds, Wolters, Utrecht, 41 p.; 8e pr., schrijftafel. Pennings, 's Bosch, 41 p.; 9e pr., eetservies, Walraven, Eind hoven, 41 p.; 10e pr., pendule met kandclabres, II. J. v. Eijk, Utrecht, 11 p.; lie pr., bloempot op standaard, Lengers, "Amsterdam, 41 p.; 12 pr., ganglamp, J. Menist, Amsterdam, 41 p.; 13e pr., reis-necessairc, H. C. A. de Jong, Amersfoort, 40 p.; 14e pr., schemer lamp, dr. Keever, Rotterdam, 40 p.; 15c pr., schcnkketel, Willemse, Arnhem, 40 p.; 16c pr., beeld, Carton, Amster dam, 40 p.; 17c pr., rookstel, II. A. Kuiper, Amsterdam, 40 p.; 18e pr., sigarenkast, W. de Rijk, Utrecht, 40 p.; 19e pi'., bloemenvaas op standaard, B. van Loo, Amersfoort, 40 p.; 20e pr., bronzen beeld (kegclaar), Th. Grijzen, Zwolle, 40 p.; 21e pr., bockenentafel, H. Scheebei), Utrecht, 40 p.; 22e pr., kleercndrager, Wöhrman, Zutfen, 40 p.; 23e pr., twee platen (koper op eiken hout), Hecmink, Winterswijk, 39 p.; 24e pr., kaartenbak, Mink, Enschede, 39 p.; 25e pr., inktste), Broekers, En schede, 39 p.; 26e pr., twee tegels in lijst, Houtzager, Amersfoort, 39 p.; 27e pr., sigarenkoker, Pierrot, Utrecht, 39 p.; 28c pr., rookstel, Schuiloman, Amers foort, 39 p.; 29c pr., stel kleerborstels, C. dc Jager, Amersfoort, 39 p.;30epr., Japansche doos, W. van der Koogh, Amersfoort 39 p. Maandagavond waren vele dames en heeren in de Sociëteit saamgekomen, ten einde de sluiting van liet kegelfcest bij te wonen. Er heerschte een zeer vroolijke luidruchtige stemming, die weer gaf den geest die de geheele weck tijdens het concours had geheerscht. Nadat dc muziek de kegelmarsch had gespeeld en nog eenige stukken had uitgevoerd nam dc voorzitter der rege lingscommissie de heer H. I. von Santen het woord en begon met een gelukwciisck aan de prijswinnaars de prijzen uit te reiken. Dames en Heeren, zoo zei dc heer "Von Santen, het internationaal kegel- concours is geëindigd en het verheugt me hierbij te kunnen voegen dat het succesvol is geëiudigd. Dc beste kege-

De Eemlander | 1907 | | pagina 2