Stadsnieuws. keukenmeid. Prijslijst onzer Rijwielen. Firma J. NEFKENS, Amersfoort. Advertentiën. Mevrouw GERRITSEN-Teengs „De Eemlander" Kennisgeving. UITVOER VAN RUNDVEE. De BURGEMEESTEK van AMERSFOORT Gelet op de beschikking van den Minister van Waterstaat dd. 2 Juli 1907. La B, Af- deeling Spoorwegen. Brengt ter algemeens kennis, dat met in gang van 16 Juli a.s. alle per spoor naar het buitenland te vervoeren runderen door een gcPxamineerden veearts moeten worden gekeurd, evenals zulks thans reeds geschiedt inet de dieren, welke naar Belgii'. worden uitgevoerd. Een exemplaar van het bij bovengenoemde beschikking behoorende model-eertiticaat ligt ter secretarie ter inzage. Amersfoort, den 16 Juli 1907. De Burgemeester van Amersfoort. WUIJT1ERS. In de godsdienstoefening, Zondag morgen half elf in de Reinonslrantsche Kerk. hoopt als spreker op te treden Dr. B Tideman, predikant te 's Graven- hage. Maandagmiddag bracht II. M. de Koningin-Moeder een bezoek aar. het St.-Elizabeth's Gast- of Ziekenhuis in de St.-Andriesstraat alhier. De Burge meester, in ambtsgewaad, was II. M., die van Soestdijk kwam, tegemoet go reden, en verwelkomde haar bij haar komst in de Gemeente. II. M. was ver gezeld van barones van Ittersum en Jhr. van Tets. Na de begroetiug werd aan stonds naar het gasthuis gereden. Hier werd de Koningin ontvangen door het Bestuur en toegesproken door Arts. Jorissen directeur-geneesheer der inrich ting, die H. M. rondleidde. Bloemen werden aangeboden door de jongejuffrouw Marie Vennoten en een toepasselijk vers opgezegd door de jongejuffrouw Cato De Jong. Bij het bezoek der 30 groote patiënten werd elk door II. M. aangesproken en een bouquetje van rozen geschonken. De kleinen kregen elk een stuk speelgoed een van 4 dagen ontving een rammelaar. Nadat IT. M. ongeveer een uur in het Gasthuis had vertoefd werd de terug reis ondernomen, ditmaal langs de cava- loriekazerne en zoo de geheele stad door. De talrijke vlaggen gaven de Lange- straat en omgeving een feestelijk aan zien. In verband met de met ingang van 1 Juli gewijzigde loonregeling voor het personeel der H. IJ. S. M. is door die directie nader het volgende bepaald: De beambten, voor wie in de gewij zigde. loonregeling een hoogcre mini mum bezoldiging aangegeven is dan vóór 1 Juli voor lien gold, ontvangen, binnen de grenzen, door het maximum gesteld, in liet begin dezer maand een buiten gewone verhooging ten bedrage van liet verschil tusscheii het nieuwe en het vroeger geldende minimum. Deze ver hooging heeft geen invloed op de perio dieke verliooging. De persoonlijke toelagen, die vroeger genoten werden door hen, voor wie in de gewijzigde loonregeling een hoogcre maximum-bezoldiging vastgesteld is dan nu voor hen geldt, worden ingetrokken of verminderd, zoodra en naarmate hun bezoldiging liet thans voor hen geldende maximum te boven gaat, een eii ander tenzij op voorstel van de betrokken dienstorders anders bepaald mocht worden. Verder is bepaald, dat de op 31 De cember 1904 in dienst aanwezige con ducteurs 2e kl., wanneer zij een bezol diging van f 1,60 per dag bereikt hebben, geen verhooging ontvangen, voordat zij het examen B, bedoeld in hoofdstuk VII van de „Bepalingen betreffende het treinpersoneel", met voldoenden uitslag hebben afgelegd. 2 Aug. te Baaru. Ter gelegenheid en ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, ambachtsvrouw van Baaru, zal aldaar op 2 Augustus van gemeentewege een schitteicndc illu minatie worden aangebracht bij de Pc- kiugkom in het Baarnscbe boscli, alzoo in de onmiddelijkc nabijheid van liet dorp. Deze illuminatie zal bestaan in een getrouwe nabootsing van het sedert lang verdwenen kasteel „Het Huis ter Eem", hetwelk in de geschiedenis van Banrn zulk een gewichtige rol heeft ver vuld. Het kasteel zul onder leiding van den gemeente-architect zoodanig worden opgetrokken, dat men zich zonder ver lichting een goede voorstelling zal kunnen vormen van dit belangrijk historisch slot. De „Stichtsche Crt." meldt: Ook de Chr. Jongelings-vereeniging Es. 119 9 begint zich hoe langer hoe meer van haar roeping bewust te worden om haar leden te vormen voor Kerk, Staat en maatschappij. Het plan bestaat n.l. om eens in de maand een spreker te laten optreden om een onderwerp in dien zin te behandelen. De volgende heeren hebben hun medewerking toegezegd: ds. Meincrs, ds. Ter Ilaar Romenij, ds. Vun- dering, H. Koopmans, K. Teeling, A. Veen en F. Wesseling. De 2e luitenant M. J. Harts van het öe regiment infanterie is, wegens tijde lijke ongesteldheid op non-activiteit ge steld. Bij beschikking van Z. E. den luite nant-generaal, inspecteur der infanterie, is de militie-luitenant Tichelaar overge plaatst van het 11e bij het uc regiment infanterie. Voor het practische apothekers-exa men te Utrecht, is o. in. geslaagd de heer Th. H. M. Hogenboom, geboren te Amersfoort. Aan het toelatings-exainen voor de kweekschool voor de zeevaart te Am sterdam heeft o. m. voldaan de jongeheer C. Coster, alhier. Bij de op 11; 12 en 13 dezer gehou den examens voor lecrarcs in huishoud, kunde aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam is o. a. geslaagd mej. H. M. S. J. de Holl, alhier Maandagmorgen arriveerden alhier op een wagen de overblijfselen van ecu automobiel die op den straatweg Nijkerk- Puttcn in botsing was gekomen met een boom. Eenige leden der families Nienhuis en Van Tienhoven te Baarn wilden nl. Zondag een tocht maken naar Lochcm. Op den straatweg tusschen Ermelo en Putten zwenkte hun auto waarschijn lijk door een hapering van het stuur plotseling en botste, met 55 K.M. vaart, tegen een boom. De schok was zóó hevig, dat het rijtuig geheel van het onderstel geschoven en over den weg geslingerd werd. Van de inziticnden bekwamen de dames en de chauffeur zoo goed als geen letsel. Een der heeren had een hoofd wond en diepe snede, waarschijnlijk door glas, onder het rechteroog. Het ergst er aan toe was de heer Nienhuis, die in een nabij gelegen woning moest worden binnengedragen. De spoedig aanwezige artsen, Middelburg, sanato rium-geneesheer en van der Horst ge meente-geneesheer van Putten, consta teerden de breuk van drie ribben, van welke een waarschijnlijk in de long gedrongen is. Met het oog op den leef tijd, 71 jaar, geeft dat reden tot bezorgd heid. In een leegstaand huis aan den Utrecht- schenweg is een zoo goed als nieuw heerenrijwiel gevonden. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gouden broche en een bloedkoralen streng met gouden slotje gevonden op den openbaren weg. Zondagmiddag kwam een wielrijder bij het Driepuntje op den Arnhemschen- weg in botsing met een automobiel, gelukkig zonder ernstige verwondingen op te loopen. Kapitein II. A. Ruysch Lehman de Lehnsfeld van het le Reg. Veld-art. te Utrecht wordt 1 Oct. overgeplaatst bij genoemd Reg. alhier in garnizoen. Voor het eerste gedeelte van het Notarieel Staatsexamen is o. a. geslaagd do heer H. J. D. van Wessum, werk zaam aan het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te Den Haag en vroeger alhier wonende. Muziekkorpsen. Zooals indertijd is medegedeeld bestond bij den vorigen niinister van Ooflog het voornemen een reorganisatie te doen plaats hebben bij de muziekkorpsen van de regimenten infanterie. Een gedeelte van die korpsen zou worden veranderd in fanfarekorpsen; van dit voornemen heeft de minister afgezien en dus blijft de organisatie op den bestaanden voet bestaan. Nabij Bavoort is Zondagmiddag een automobiel in botsing geweest met de langs den weg staande boomeu. Van de richting Woudenberg kwam in woeste vaart de auto G. 421 den hoek bij Bavoort om zetten. De machine raakte van den weg en kwam tegen een boom met zulk een vaart, dat ze tegen een tweeden werd geslingerd. De achterzijde werd totaal ingedrukt, terwijl de voorzijde ook zeer ernstig beschadigd werd. De inzittenden kwamen er wonder goed af. Een heer en een meisje bekwamen eenige vrij onbeteckende kwetsuren aan het hoofd. Twee personen, die nog niet lang ge leden naar Canada vertrokken, in de overtuiging dat zij in de nieuwe wereld een beter bestaan zouden vinden dan in het vaderland, zijn reeds teruggekeerd. Behalvedegroote reiskosten (pl.m. f400) heeft het een hunner, die timmerman bij de H. IJ. S. M. was nog zijn vaste be trekking gekost. De man heeft indertijd zijn inboedel verkocht oin aan reisgeld te komen. Men ziet hieruit dat Amerika niet voor ieder het beloofde land is. Evenals vorige jaren had de heer C. Trier hot voornemen, dezen zomer ecnigo concerten te doen geven door de staf- inuziek van het 5e reg. inf. te Amers foort. Op do lijsten is echter niet vol doende geteekend, waarom de lieer Trier de risico niet op zich durfde nemen. De concerten zullen derhalve niet plaats hebben. Tol lid der commissie, belast met liet in Sept. a.s. af te nemen examen voor het politie-diploiua is o. m benoemd de heer A. Nijhoff commissaris van politie alhier. Voor het examen hebben zich 297 adspiranten aangemeld. liet zal in Sept. gehouden worden; op 10 en 11 te Zwolle, op 1.', 13 en 14 te Arnhem en op 17, 18, 19, 20 en 21 te '8-Gravcnhage. Nachtelijk bezoek. Een bewoner van de Begijnestraat te Utrecht bemerkte gisterennacht, dat zich op zijn tuinmuur een persoon, blijkbaar met minder goede bedoelingen ophield. Toen de uinn bemerkte, dat hij ontdekt was, poetste hij ijlings de plaats. lumid- dels werd de politie telefonisch gewaar schuwd, hetgeen tot resultaat had, dat op de Biltstraat de vermoedelijke dader is aangehouden. Hij bleek afkomstig te zijn van hier. Nieuwe .Stuiverstukken. Naar aanleiding van een meermalen geuite klacht, dat de nieuwe stuiver stukken nog maar steeds uitblijven, dicne het volgende: Aan de munt schijnt men bezig met liet aanmaken van een groote partij centen voor Indic. Gespro ken wordt van 5 milliocn. Wanneer deze klaar zijn zou liet nieuwe stuiverstuk spoedig in oirculatic te wachten zijn. (Vad.) De Nederl. Protestantenbond, afd. Amersfoort, zal een ledenvergadering houden op Donderdag 18 Juli, des avonds te half negen, in de consistoriekamer der Remonstrantschc kerk in de Heeren- htraat. Punt van behandeling: Aanvrage om Kon. goedkeuring van de Statuten Bij de draverijen en wedrennen te Groningen behaalde luitenant van Rijssen met „Mary" den tweeden prijs in het springconcours. Bij de jachtrit verwierf luitenant Wilson den 2den prijs met Portlios (voor niet volbloedpaarden. Industrie- cix Huishoudschool Gisterenavond vergaderde de vereeni- ging „A m c r sf o o r ts c li e Indust rie- en Huishoudschool" in het school gebouw, Hendrik van Viandenstraat. Met een hartelijk welkom opende de voorzitter, de heer J. Bolk de vergade ring, waarna de secretaris de notulen las der vergadering van 12 Maart 1907, die werden goedgekeurd. De agenda vermeldde: 1. Opheffing dei- Fröbelschool en 2. Oprichting eigen schoolgebouw. De voorzitter lichtte deze twee punten toe. „Zijn we ooit," zoo sprak hij, „prettig tot een vergadering opgegaan, dan is hei wel tot deze 12c algemeene vergade ring. Immers we zullen een eigen school gebouw krijgen. De pers heeft de bij zonderheden daaromtrent reeds bekend gemaakt zoodat ik met een kleine toe lichting kan volstaan. Het Rijk zal een jaarlijksch subsidie verlcencu van f 0000benevens f 2000 voor inrichtingskosten. De Gemeente heeft restrictief toegezegd een hypo thecaire leeniug ad. f 40000 met f 1000 inrichtingskosten en nog f2500 subsidie per jaar. Een woord van dank pust zeker aan Burg. en Wethouders, daar zij met hun voorstel getoond hebben het goede voor onze inrichting te willen doen. Waren zij niet met het voorstel gekomen, dan hadden we het zeker niet gekregen. De leening, toegestaan bij besluit van 25 Juni 1907 was, zoo ik zeide, restrictief, omdat de Provincie de subsidie van f 700 op f 1500 moest brengen. En dit is geschied bij besluit van 9 Juli. Maar toen waren we. er nog niet. Er was nog een tekort van f 15000. Echter, dank zij verschillende particulieren is ook dat bedrag volteekend, zelf tot nog iets meer, nl. tot 17 m.ille De leeningen zijn toegestaaan, maar toch is er iets, hetgeen ons minder aan genaam zal aandoen: we moeten ons pleegkind missen. De Fröbelschool die we bij de opening onzer inrichting heb ben opgenomen, zullen we weer moeten vaarwel zeggen. Zoowel Burg. en Wet houders als do Inspecteur van het M. O. zeiden, dat geen subsidie kon wor den verleend, wanneer buide inrichtingen, niet werden gescheiden. Dat was een zeer moeilijke taak, welke vaak in ouze bestuursvergaderingen, we hebben er sedert de oprichting een 70 gehouden, is besproken. Toen zijn de heeren van het Nut gekomen en het Departement Amersfoort van het Nut tot't Algemeen heeft zich du Fröbelschool aangetrokken. Het Bestuur heeft nu gedaan, wat er te doen was, het woord is nu aan de al gemeene vergadering, want we kunnen niets doen vóór we de sanctie der leden hebben verkregen. Het Bestuur stelt u nu voor de volgende punten: 1. Opheffing of liever overdracht dei- Fröbelschool aan het Departement Amers foort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, tegen 1 Januari 1908, meer gepreciseerd met ingang van den datum van de opening dier school door liet Nutsdepartemcnt. 2. Bekrachtiging van de overdracht van zoodanig deel (ongeveer '/3) van liet perceel aan de Beekesteinsche laan aan de Bisschopswegzijde door ons Bestuur krachtens ons besluit van 10 Mei j.l. aan hot Departement Amersfoort der M. t. N. v. 't A. tot stichting daarop eener Nuts-Fröbelschool. 3. Machtiging tot stichting van eigen gebouwen ten dienste onzer Industrie- en Huishoudschool met afzonderlijke conciërgewoning op het overig, ongeveer V, deel, van het ten name onzer corpo ratie staande perceel aan de Beeke steinsche laan. 4. Machtiging: a. om van de Gemeente Amersfoort tot het doel sub. 3 ter leen op te nemen f 40000 onder zoodanige voorwaarden, bedingen en bepalingen als bedoeld bij liet Raadsbesluit der gemeente Amersfoort van 25 Juni j.l.; b. om tot waarborg dier geldleening ten behoeve der gemeente Amersfoort eerste hypotheek te verleencn op al de aan onze corporatie behoorende onroe rende goederen, weder onder verband van die voorwaarden, bedingen en bepa lingen.alsbijgcmeld Raadsbesluit gemaakt en bij het vestigen van le hypotheek gebruikelijk zijn. 5 Machtiging: a. om van particulieren tot een bedrag, zoo uoodig van f 17000 gelden ter leen op te nemen ten laste onzer corporatie tegen 4'/, pet. rente 's jaars, tot verdere dekking der stich- tingskosten van eigen gebouwen voor onze Industrie- en Huishoudschool; b. op het Bestuur om de daartoe noodigc schuldbewijzen te teekenen en uit te geven. 6. Machtiging op het Bestuur om met betrekking tot de punten sub. 1 tot en met 5 in den meest uitgebreiden zin, al dat gene te doen wat naar het oordeel van dat Bestuur nuttig en noodig is". Nadat de voorzitter nog enkele vragen heeft beantwoord worden de (3 punten achtereenvolgens met algemeene stem men aangenomen. Hierua sluit de voorzitter do vergade ring, onder dankzegging voor liet in het Bestuur gestelde -vertrouwen. Programma voor het concert op het terras van Amicitia, op Vrijdag 19 Juli, des avonds te kwart vóór achten, door de stufmiiziek van het ."e regiment Inf., directeur de heer G. Bikkers. 1. Berliner Lult, marsch Lincke. 2. Ouverture „lm Italiani- sche Style Schubert. 3. Hcibssweite», Walzer Wa ld te a fel. 4. Gr. Fantaisie s d. Motift de rOpóra Roméo et Julutti Gounod. 5. Ouverture Banditen- streiche Suppé. G a. Célibre Largo Handel. - b. Auf der Bruhlsehen Fer- vatte Masurka Caprice, Schroder. 7. Benediction des poignots Meijerbeer. 8. Grande Fantaisie sim dos motiefs de l'Opéra „Le Trouvérc Verdi—v. Aaken Eindexamen II. li. H. lieden zijn te Utrecht ge slaagd: Ch. IV. Dieters, H. J. Verucy, O. Uool, F. Solui ver, A. .1. PrinM Visser, allen van de II. B. School alhier. Burgerlijke Stand. van 12 tot en met 16 Juli 1907. GEBORENSimon, z. van Klaas Appel en Truida Oud. Willem Gerordus, z. van Johannes Jacobus Peperzak en Maria Bernardina Siemons. Willem Bernard, z. van Geert van de Bult on Theodora Heudrika Bauer. Willemtje, d. van Rijk Rijnders en Cornelia Pothoven. Maria Jacoba Johanna, d. van Leonardus Joannes Codeman en Btrcndina Jacoba Kuiper. Gerrit, z. van Albert Ver steeg en Jannetje van Bielder. GETROUWD Johan Ferdinand Ver beek en Johanna Jacoba Kocnsz. OVERLEDEN: Johannes van Biljouw, oud 47 j. Sophia van Dijk, oud 79 j. Cornclis de Jongli, oud 81 j. Maria van Groningen, oud 74 j. vraagt wegens onvoorziene omstandig, heden, met 1 Augustus een flinke Goed kunnende koken en werken en van goede getuigen voorzien. Zich 's avonds na half acht te ver voegen bij mevr. TEENGS, Beukenlaan 2. De Administratie van Kortegracht 1, Amersfoort. verzoekt beleefd evenhieelc reclames betreffende de bezorging der courant zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen NEFKENS S. Heeren El. 65.— NEFKENS w. F). 75.— NEFKENS PI- FI. 75. NEIKENS PI. Dames Fl. 85. ADLERIIEROLD No. 12 Heeren El. 91.50 ADLER No. 14 Fl. 112.50 ADLER No. 15 Fl. 133.50 ADLER No. 15 Luxe FI. 148.50 ADLER No. 16 Racer Fl. 148.50 ADLER Militair Fl. 139.50 ADLER—HEROLD No. 13 Dames Fl. 100.50 ADLER No. 17 n Fl. 124.50 ADLER No. 17 Luxe Fl 145 50 ADLER Jongens Rijwiel Fl. 91.50 ADLER Meisjes Fl. 100.50 ADLER Transp. driewieler m/bak El. 275.— ADLER No. 7 Acatene Heeren Fl. 169.50 ADLER No. 8 Dames Fl. 175.50 ADLER Motorrijwielen Prijzen vanaf Fl. 450. F. N. Motorrijwielen Fl. 410.— FONGERS Groningen. Ileeren Fl. 70.— FONGERS Dam 06 Fl. 75.— FONGERS Nederland Fl. 90.— FONGERS Ileeren Fl. 85.- FONGERS z. Fl. 105.— FONGERS Dames Z. Fl. 110. FONGERS Heeren C. C. G. Fl. 132. FONGERS Dauies B. D. G. Fl. 137. FONGERS Heeren B. B. Fl. 168. FONGERS Heeren B. Kruisr. Fl. 183. FONGERS Dames B. D. FJ. 176. FONGERS Dames F. Kruisr. Fl. 191.— Alle machine* worden gcievci <1 met één juar Iloudugaraulic. Prijzen met 1V, voor contant. Auto-Garage Stock „Miclielin".

De Eemlander | 1907 | | pagina 3