c7/iethorst Van Cutterveld A. v. d. Weg, Instituut P. van der Sluys, Ingezonden. Alles mis? Of hier en daar raak? Nog eens bet Gymnastiekfeest. Marktbericht. Advertentiën. Laogestraat 23. Utrechtsche Schouwburg-Maatsch. NANON. A. L. VERSLUYS, Lichtdrukkerij, Steendrukkerij. Rekeningen. Quitanties.Briefhoofden, Visitekaartjes, enz, iLL'NGEN G. G. Ph. L BOEKELMAN. Piano en Zang. Kassiers en Commissionairs in Efecten. (Commanditaire vennooten H.OYENS Zonen te Adam). Amersfoort, - B a a r n, - School der Amersfoortsche Schoolvereniging. Schoolgeld 35 en 50 gulden per jaar. voor andere examens en voor den handel 150 gulden per jaar. het dringende verzoek oin hulp en steun. Terugziende op een arbeid van 30 jaar heeft zij vrijmoedigheid om te getuigen: „het geldt hier nu niet meer een twijfel achtige proeve". Haar streven om ver betering te brengen in de ellendige uit besteding van weezen is aanvankelijk rijk gezegend. Een 900-tal kinderen mocht zij in den loop der jaren door plaatsing in goede gezinnen van den ondergang redden. Uitbreiding van het liefdewerk is o zóó dringend noodig, de aanvragen om hulp vermeerderen bij den dag, maar mogelijk is deze alleen bij de aan sluiting van veel meerdere dan tot hier toe. Wat is ook liet getal van twee duizend leden en begunstigers, waar het geldt de behartiging van een algemeen volksbelang als dit: het behoud van honderden vroeg van vader- en moeder zorg beroofden, die het eigen huis missen en geen plaats vinden in dat van familie of verwanten, geschikt en bereid om de taak hunner opvoeding te aanvaarden. Kerkelijke of andere armbesturen, voogden, familieleden, al zijn zij nog zoo doordrongen van hunne verplichting zijn dikwijls te zeer door geldzorg en andere bezwaren gedrukt, om altijd en overal goed te verplegen. Aan een Maatschappij als de onze, die een goed georganiseerde verpleging der weezen in het gezin be oogt, is werkelijk, blijkens de ervaring, de dringenste behoefte. Over die organisatie in den breedc uitweiden kunnen wij hier natuurlijk niet. Dit weinige zij genoeg. Bij opname van het kind wordt het aanvankelijk gehuisvest in het Door gangshuis te Amersfoort (huize Zand bergen) waar de directeur, de heer J. Woudstra, bijgestaan door een „vader en moeder", dagelijks in de gelegen heid is karakter, aanleg en ontwikkeling van een nieuwen huisgenoot te leeren kennen, otn met deze gegevens een oordeelkundige keuze te doen uit het overvloedig aantal geschikte huisgezinnen, dat zich ter verpleging aanbiedt. Is het voorbereidende werk ten einde en wordt liet kind aan pleegouders toe vertrouwd, dan wordt nauwlettend zorg besteed aau het toezicht zoowel op het kind zelf als op liet gezin, waar het ge plaatst is: een hoogst belangrijke taak, in de eerste plaats door den directeur der Maatschappij, maar voorts ook door medearbeiders op iedere plaats, waar onze wcezen gevestigd zijn, uitgeoefend. Vergete niemand hierbij, dat het hier een inrichting geldt, die het ganschc Ni derlandsche volk ten goede komt. Geen enkele godsdienstige gezindte is buitengesloten, Israëlieten, Katholieken Protestanten worden gelijkelijk door onze Maatschappij verpleegd. Bij de keuze der huisgezinnen wordt steeds te rade gegaan met het kerkelijk geloof, ja zelfs met de godsdienstige lich ting der overleden ouders. Dit vragen wij dan: Wilt van nabij uwe aandacht wijden aan onze arbeid; onderzoekt hoe wij werken en dan helpt ons bij ons werken, steunt ons met woord en daad. Het Bestuur: üs. A. J. Adriani, Voorzitter. Prof. F. Kcnninck, Vice-Yoorzittcr. Mr. L. LietaartPeerbolte, Secretaris. P. H. Majoor, Penningmeester. Mevr. II. BoddaertSchuurbeque Boeije. Mevr. A. StoelWijn. Mevr. A. M. C. BlokDuyvis. Mevr. D. M. MeuraingKirchner. Mej. E. M. Anient. Mr. A. J. Fokker. G. Dijkstra. J. N. de Jong. B. Steggerda. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! Als de nederlaag geleden is, staat het lijden nog te komen. Wee; de over wonnenen Wij de Vrijzinnigen, woiden zoo zoetjes aan hier, en o\eral in ons vrijgevochten landje, van het tapijt geschoven. En werkelijk 't is geen wonder. De verbonden machten van Rome en Dort reeds sterk genoeg uit hun zelve, worden op tal van manieren heerlijk door de vrijzinnigen geholpen. I» de allereerste plaats door de be naming hen door onze politieke aan voerders gegeven. Hadden dezen slechts even zich bewust geweest hoe een niet juist gekozen aanduiding ons schade kon doen, dan hadden zij (zulks is te minste te verwachten van voormannen) de betiteling der tegenpartij nooit zoo ontactisch gedaan als nu. Bij een helder doorzicht moest men toch geweten heb ben dat het woord „Kerkelijke n", koreu op den molen der Anti-Vrijzinni gen was. Logisch betiteld men daar zijn eigen partij mede, alsO n k e r k e 1 ij k e. Honderden zwakke broeders is de schrik dan ook al oui het hart geslagen en nog eens honderden die, het ook aan onderscheidingsvermogen ontbreekt, zijn reeds gaan drossen. Hoe? Zijn dan de (toch wel zonder eenige verdenking) Vrijzinnige Remon- stranten, Doopsgezinden, Lutherschen, Modern Nederlaudsch Hervormden en tal van Israëlieten geen kerkelijken?? Volgens de onlogische benaming schijnt het toch wel van niet!! Heerlijk! Dankje wel voor uw ge waardeerde hulp! denkt de anti en hij heeft gelijk. Ten tweede. Eenige mannen soms maar drie of vier, doen bij ons iu dagen van strijd reuzenpogingen, om te redden wat nog te redden valt. Zij weten bij ondervinding dat zij niet rekenen kun nen op den werklust der massa en doen daarom vaak meer dan hun krachten wel toelaten. Geven zich bloot aan de wraak der tegenpartij die hun ('t zijn meesten tijds afhankelijke personen) geweldig pogen op merken. Aangewezen voor zulk werk zouden in de eerste phiats de onafhankclijken zijn. Maar op een enkele uitzondering 11a, heeft elk een gereede uitvlucht tot zijn dienste. Mijnheer A moet de stad uit, Mijnheer B. heeft vacantie. Mijnheer C. heeft kennissen die anders over de po litiek denken dan hij, enz. enz. Nu ligt het, zou men zoo zeggen, voor de hand, dat men dan toch in elk ge val, de wakkere hooghouders der vrij heidsbanier, zij die metterdaad toonden en toonen wat over te hebben voor hun overtuiging wat voort hielp. Of laat ik het eens duidelijker zeggen. Er zijn stoere werkers voor de vrij zinnige beginselen, die in de verkie zingsdagen, juist om hun klein aantal reuzenarbeid verrichten. En nu zou men meencn, dat bij het geven van werk of anderszins, door de vrijziunige heeren in de eerste plaats gedacht werd aan die flinke propagandisten, opdat zij althunsniet door armoe gedwongen zouden worden het bijltje er bij neer te leggen, daar zij door Roomschen en anti-revo lutionairen, zooveel mogelijk algemeden worden. Maar och lieve hemel! Wie lacht daar? Geen kwestie van! Als de strijd is gestreden, voert men weer biefstuk en vette hapjes, aan de lui wier steeds sterker wordende knuisten men (zoo pas nog) op z'n tronie gevoeld heeft, 't Zou immers niet vrij, niet liberaal staan, als men zijn partijgenootcn niet stilletjes in hun armoe liet? E11 dan daarbij, de andere hebben zoo'n zoet lachje, zoo'n (over) beleefde begroeting. Negen van de tien van ons zien niet verder dan de oppervlakte. Anders kon den ze wel eens tol hun schrik ontdekken dat onder zoo'n rozerood vernisje een monster verscholen zat. Veel van 't voorgaande zou ik in een aanschouwelijk beeld samen kunnen trekken. Er was eens een domme boer die mest bracht op liet land van zijn buur man en niet op het zijne, ook zaaide hij op dien gemestten akker. Als nu daarop een welige oogst rijpte, zoo werd hij verbolgen over den voorspoed van zijn buurman, maar als hij zag diens voorkomendheid, diens beleefde buiging, diens uiterst lief lachje zoo werd hij ver- teederd. Als nu buurman zijn oogst binnen had gehaald zoo werd weder mest en zaad in zijn land gelegd dooi den vrijen man die zoo vrij was zijn eigen hof te vorwaarloozen. Op zekeren dag was natuurlijk de een arm en de ander rijk geworden. Geachte Redactie. Met dunk voor de plaatsing. Uw abonne. XX. Geachte Redactie. Bijgaand communiqué werd heden verzonden aan alle hier verspieid wor dende bladen met beleefd verzoek, het te willen opnemen in het blad dat Zater dag 20 dezer wordt verspreid. U zult het plaatselijk comité van voorbereiding zeer verplichten door aan dat verzoek te voldoen. 't Wordt nu werkelijk een eerezaak voor onze betrekkelijk zoo groote Ge meente om het feest, dat overal reus achtig succes heeft, niet te doen stranden door ovcr-voorzichtigheid en angst om een dubbeltje uit te geven waar, dooi de komst van een paar honderd turners en tal van belangstellenden die nog nimmer hier zoo'n uitvoering zagen, zeker heel wat voordeel aan de stad zal worden gebracht. Bij voorbaat dankt u De Secretaris, Frederiks. Het feest van het Middengewest van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond dat bier zou worden gegeven in hot eind van deze maand, is uitgesteld; hoogst vermoedelijk tot September. Niet omdat de turners uit Utrecht, Gelderland en Overijsel niet willen komen; integendeel, met elke post ont vangt liet plaatselijk comité van voor bereiding verzoeken om inlichtingen waai de vaandels kunnen worden geborgen, waar kan worden gemiddagmaald, waar gelogeerd. Maar omdat het communiqué van het plaatselijk comité, dat Zaterdag 15 Juni in alle hier verspreid wordende cou ranten werd opgenomenniet ge lezen is. Als gevolg daarvan werd slechts zeer weinig getcekend op de lijst voor een waarborgfondsje. En zonder dien waarborg durft het Bestuur van het Middengewest de zaak niet aan. Het is wel niet noodig, te zeggen, dat er enkele kleine uitgaven zijn te doen. Er moet een trubune gebouwd; want men kan hen, die de zeer belang rijke wedstrijden en oefeningen willen gadeslaan, toch niet op den begancn grond laten staan. Er moet muziek zijn, opdat de orde-oefeningen door alle pre cies in tempo kunnen worden uitgevoerd. Er moet een zij 't ook nog zoo be scheiden feestgids worden gedrukt. Het terrein moet worden afgerasterd. Eu zoo zijn er nog enkele andere onontbeerlijke uitgaven. In den regel worden die ruimschoots gedekt door de ontvangsten aan entree gelden voor de ochtend- of de middag- oefeningen, en dan zullen de ontvangsten natuurlijk zeer gering wezen. Voor dit haast ondenkbare geval nu gaat het niet aan, het plaatselijk comité het te kort te laten dekken. Daarom trachtte het een waarborg fondsje bijeen te krijgen, met dien ver stande, dat wie voor minstens f 5 daarin deelneemt vrijen toegang krijg tot de feestelijkheden op het terrein. Een maand geleden, toen het sterk regende en later op den dag zwaar stormde, waren op het gymnastiekfeest te Leeuwarden nog 60Ü turners; te Haarlem waren er den 7 Juli ruim 1000. Ook voor Amersfoort staat de kans zeer goed. Nog nimmer is een dergelijke feest hier gegeven en de turners willen gaarne kennis maken inet Amersfoort, dat voor allen zoo gemakkelijk is te bereiken. Reeds kan veilig worden aangenomen, dat er een paar honderd hier zullen komen. Zou 't nu niet jammer wezen als om een paar honderd gulden het feest niet zou kunnen doorgaan? Het Rijk stond een prachtig terrein af; de Gemeenteraad verleende een ere diet; Vreemdelingenverkeer gaf subsidie en stelde een medaille beschikbaar voor een der wedstrijden; Handel en Nijver heid schonk twee medailles; de Sociëteit „Vereeniging" bood gastvrij haar lokalen aan voor de officieole ontvangst en de napret; het plaatselijk comité, waarin vele burger- en militaire autoriteiten zitting namen en waarvan de Burge meester van Amersfoort en de generaal- majoor commandant der 4e divisie het Eerelidniaatschap aanvaardden, nam voor een paar honderd gulden deel in de waarborgsom. Zou de burgerij nu niet volgen? Begrijpt zij wel van hoeveel belang het is, Amersfoort nóg meer naar buiten bekend te maken? En beseft zij wel welk een slecht figuur de stad naar buiten zou maken als het feest eens moest worden afbesteld omdat de inwoners individueel niet een klein bedrag durfden wagen? Men vraagt niet uw geld, doch uw hulp 0111 in het haast ondenkbare geval, dat er absoluut geen ontvangsten zouden zijn de onkosten te helpen dekken, ponds pondsgewijze. Hoe ging 't verleden jaar bij de Land bouwfeesten? De waarborg werd niet aangesproken. Hoe is 't gegaan bij het Groot inter nationaal kegel concours in „De Ver eeniging"? Zij, die borg stonden voor tekort, hebben niets behoeven bij te passen; integendeel. Ook bij het Gymnastiekfeest zal de waarborgsom hoogst vermoedelijk niet aangesproken behoeven te worden; ge zijt dus het bedrag waarvoor ge toekent niet kwijt; integendeel krijgt ge wel licht kosteloos een toegangskaart. Slechts in het allernadeclig$*e geval zal men U een paar percent vragen van het bedrag waarvoor ge teekendet. Na deze uiteenzetting hoopt het plaat selijk comité dan ook met vol vertrouwen, dat de waarborgsom zal worden voltee- kend en dat het medewerking zal vinden van allen, die belang stellen in den goeden naam van de stad hunner inwoning. Kimlexanteu II. B. $4. Men seint ons uit Utrecht: Heden slaagden voor het eindexamen de volgende leerlingen van de n. B. S. te Amersfoort: J. Staverman, J. L. Dudok van Ileel, G. J. Willems, 11. van der Burg en G. Bicker Caarten. AMERSFOORT, 19 Juli 1907. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Nieuweaardapp. Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge eenden Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Vette varkeus Magere Zeugen Biggen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren f ii f A f A f 0.— A I 0.— A f 0.- A f 3.- 3.50 1.15 A A A A A A 0.60 A 1.-- A f 0.30 A f A f 1.— A f A f 0 A f 0.- A f 0.30 A f 0.4C A f-.— A f—.-- A f 40,A 0.— 0.- 4.— 4.— per hecto liter. per 1. - 1.20 0.60 1.20 f 7. - f f f f f f 0.— 0.-- 0.60 0.50 t f-.— f 70. - f 10.— f - f f f - f f - f 100 st. Kilo." per stuk. per paar. per stuk. PREDIKBEURTEN. Evang. Lutli. kerk. Zondag .21 Juli 1907. Voorin. 10 uur, Ds. De Meijere. Remoustrantsche Kerk. Zondag II Juli Voorm. 101 '2 uur, Ds. Tideman Em. pred. tc 's Gravenliage. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw v. Pcrsijnstraat 1. Zondag 21 Juli Geen dienst. IMiikpUIcn. (echte). Kiua de Vrij. (Nuiiniug). line ■Halogen. (Hommel), l'.lwltstnnl. (Manning), Melksuiker, (Kr. Holm). 10ikelrnca»,(Kr.&Ilolm) Soinatose, Levertraan, (Dr. v. Valkenberg). Medicluule Wateren. Zouten en Pastilles. Nederlamlselie Operette-gezelschap Regie en leiding A. SAALBORN, Zaterdag 20 Juli en Zondag 21 Juli 1907. Noviteit! Noviteit! Kerstc Opvoering van De Kasteleins uit het Gonde Lam. Operette in 3 bedrijven naar het Duitsch van F. ZEIL Muziek van R. GENEE. Met uitbnndig sneees tc Wce- nen meer ilan lotto maal op gevoerd. NanOn Mej. ANNY BAKKER. Niuou Mej. IV. BIERLEii.. d'Aubignl de Heer PIIILIPPEAU. Mareillne de Heer P. KöIILER. I.a Platre de Heer HOLLEMAN. Ucctor de lieer Vos. Koor: 24 Dames on Heeren. Orkest 18 Musici Dirigent: de heer J. VAN AMERON. Schitterend gemonteerd. Prijzen der Plaatsen: Balcon 11,75 Stalles (1,50. Ie Amph. f 150 le Zijloge 1,25. Baignores en 2c Amph. 1 1, Parterre 10,75. 3e Amph. en 2c Zijloge f 0,50. 4e Amph. en Gaanderij f0,30. Plaats be spreking: dagelijks van 10 tot 12 en van 13 uur. Aan deelhouders hebben het recht om voor iedere Voorstelling een dag te voren de verlangd wordende plaatsen op te geven. Bloklandstraat, AMERSFOORT. GELITHOGUAPHEERDE Reclameplaten, Ktlquetteu. Adreskaarten. VOEDINGS MIDDEL VOOR Tab*: VAN HASELENaBOOM AMERSFOORT U Lceraar in Utrechtschestraat b/d Hellingstiaat 36. MUURHUIZEN 15 Naast «Ie Ned. Bank. TELEFOON 49. - MOLERUSSTRAAT 88. TELEFOON 141 Openen van rekening Courant aan Particulieren en Handelaren. Uitvoeren van aan* en verkooporders in belegfondscu en bet ver strekken van advies daarbij. Administreeren van Vermogens. <;clcgeulield tot het bewaren van waarden in hunne Safe- deposit. Wckelijksch uinrktovcrzicht van geld- en loudsenhaudel op aan vrage gratis verkrijgbaar. KANTOOR GEOPEND van tot uur. Opleitliug voor le klas H. B. S. en Gymnasium. I.eerllngeu kunnen tiisscliep 12 eu halt' 2 overblijven, Spoedige Inschrijving gewenseh).

De Eemlander | 1907 | | pagina 3