Gemengd. stadsnieuws^ Gemeenteraad. zijn gelicelen inhoud bekrachtigt (u°. 57): „Do kerk toont zich de vijandin van den vooruitgang der godgeleerde en natuur wetenschappen." De kring dergenen die door dezen syllabus worden getroffen, is zeer groot. Wie onder de katholieke godgeleerden eenigszins in voeling wilde blijven niet den arbeid en de uitkomsten van niet streng Yatikaansehc bijbelweten schap en kerkgeschiedenis, zal zichzelf in deze of gene zinsnede veroordeeld vinden. Het is een grondige schoonmaak in de godgeleerdheid waarvoor Pius X hier zorg draagt; en wie zich aan hel afkeurende vonnis onderwerp!mag kalm zijn naam uit de gelederen der vertegen woordigers der wetenschap laten schrap pen. Het stelsel, om elke uiting van geestelijke zelfstandigheid en christelijk verstand in het katholicisme met geweld te onderdrukken, over hol welk de her- vormd katholieke richting steeds geklaagd heeft, is hier op de spits gedreven. Wanneer datgene wat men hier van de katholieke godgeleerden in dezeveroor- dcelingen verlangt, als het onvcrvalschte katholicisme en als alleen te rechtvaar digen moet gelden, dan begrijpt men volkomen, hoe deze hervormd-katholickc richting tot de stelling komt die als laatste veroordeeld wordt (n°. 05): ..Het lirilenilaag.vclie katholicisme kan niet met «Ie ware weten schap overeenstemmen."' Luchtballonnen. De Duitsche be stuurbare legerballon heeft Dinsdag zijn eersten toeht, los van de aarde, ge daan. Hij bleef drie uren in de lucht. Op de Jungfcrnheide opgestegen, ging het luchtschip tegen een matige Wes tenwind in naar Spandau en verrichtte daar een aantal belangwekkende oefe ningen in het beschrijven van cirkels eii van figuren in den vorm van een acht. Ten slotte beschreef het een kring om de Nikolaikerk. Af en toe kwam de luchtbal zoo dicht bij den grond, dat men het geluid van de schroe ven kon hooren. Daarna ging hij weer de lucht in, heogcr en hooger, tot hij voor het blooto oog niet grooter dan een sigaar leek. Tegen half zeven gisteren, is er nog een tweeden tocht ondernomen. Hij bleef daarbtj boven het Tcgelsche schiet- terrein zweven. Weer vertoonde hij zijne kunsten in het beschrijven van kringen en figuren. De luchtbal daalde en steeg, zoodat stuur, schroef en motor een bevel schenen te gehoorzamen. Hij sloeg het record van de Frausche Patrio die 3 uur 1'2 minuteu in de lucht bleef. Do Duitsche ballon daaren tegen toerde 3 uur 27 minuten lang. Jlct een niet bestuurbaren luchtbol van oude samenstelling zijn twee Bcr- lijnschc luchtschippers van Innsbruck uit over de Oostcnrijksche Alpen ge vlogen en veilig en wel in het Taufercr- dal geland, nadat van den bol uit ver scheidene kiekjes van de Zillertaler Alpentoppen genomen waren. Een drama ie Parijs. Zooals men zich zal herinneren, ver krachtte een zekere Soleillant op den 31en Januari j.l. een meisje van 12 jaar, Maitha Erbelding, waarna hij het kind vermoordde. Hij was het kind bij haar ouders, niet wie hij bevriend was, gaan halen, voorgevende dat zijn vrouw het wilde meenemen naar een matinee. IIij zelf kon niet mee, omdat hij naar zijn werk moest, 's Middags tegen half 3 had den de buren hem naar huis zien gaan in gezelschap van het kind. Om 4 uur kwam hij bij de ouders van Martha terug om te zeggen dat zijn vrouw tot haar spijt niet had kunnen gaan, dat hij toen maar mee gegaan was, dat het kind even naar een zekere plaats moest, waarna ze echter niet teruggekomen was. Overal had hij haar toen vergeefs gezocht. Het lijkje vond men later in de nabij heid van een station De Jury van de Seine veroordeelde den onverlaat ter dood. De corr. van dc ,N. R. Ot." seint het volgende aan zijn blad over dn zitting: „Een afschuwelijke atmosfeer hcerschte in dc donkere en leelijke zaal van het gezworenenhof; liet was niet alleen door ile benauwende hitte en warme menschen- luclit der dicht opeengepakte menigte, het was veel meer door de immoreele atmos feer, liet schouwspel der menschcn, hun houding en gezichten, hun aanwezigheid zelf, opgetuigde actrices en deinie mondai ne», de vrouwen der magistraten en hare vriendinnen tot bijna tusschen de zetels der rechters en achter in de zaal advo caten die giegelende vrouwen ophijschen; het wa« erger en vooral veel stuitender dan bij liet beruchte carnavalsproccs van (rally en Merelli, het geldt hier een afschuwelijke misdaad, in de misdadigste omstandigh den op een meisje van 12 jaar gepleegd en liet-is enkel een obscene en on aarde perversiteit die al die vrou wen hier als naar een theater heen ge dreven heeft. Noch de president van het hof, noch het openbaar ministerie heb ben iets gedaan om de waardigheid der te.echtzitting op te houden. Gedurende een schorsing wordt de houding van het publiek een oogenblik van zóó wilde ru moerigheid, gemengd met frivoliteit, dat even verontwaardigde stemmen opgaan. Het publiek geeft zijn instemming te ken nen als de doodstraf geëiseht wordt. Onder verwarde opschudding en instem ming eindigt de zitting. Buiten het gerechtsgebouw staat een groote menigte, die eveneens rumoerig en instemmend is." Men zal zich herinneren, dat vau de misdaad van .Soleillant de groote bewe ging tot behoud van dc doodstraf dag- teekent. De bclungrijke vraag is thans of Soleillant werkelijk ter dood gebracht zal worden. Woensdag zijn te Brugge een ge schiedkundige optocht en een steekspel gehouden, waarvan de correspondent van het „Handelsblad van Antwerpen" zegt „Yan in den vroegen morgen heerscht in de stad een buitengewone beweging. Gewone en buitengewone treinen storten stroomen vreemdelingen uit Brussel, Ant werpen, Gent, het Noorden van Frank rijk, Holland enz. Op de Groote Markt is het prachtvertoon onvergelijkelijk schoon, met rijke behangsels en oude banieren op de hooge masten aan de oude gebouwen bevestigd. Yan 1 uur staan duizenden mcnsclien daar reeds opeengepakt voor het tour- nooi, dat slechts begint om 31/, ure. Koffiehuizen, enz. doen goede zaken en de bakkerijen worden leeggeplunderd. De plaatsen voor het tournooi verkocht aan 5 en 10 fr., worden als brood voort- verkocht tot 100 fr. stuk. De vensters aan de straten langs waar de stoet komt, gaan 50 fr. De stoet, verbeeldende de intrede van hertog Iiarel de Stoute met Margarcta van York, na hun huwelijk te Damme, gaat uit ten 2 ure en heeft groote moeite om den doortocht te volgen. De etoet vordert slechts langzaam, zoo dicht op eengepakt is het volk. Het schouwspel brengt de menigte in bewondering door rijkdom en kunst, nog verhoogd door prachtig weder. Luidruchtige toejuichin gen rijzen op bij het voorbijtrekken van zekere groepen. Het geheel is oogverblindend schoon, waardig der aloude kunstfaam van Brugge." Een soepele pols. Wij lezen dat Eugene Ysaye, de Wonderbaarlijk groote violist en zijn broeder, op den terugweg van een concertreis naar Antwerpen, een conducteur van een trein zoodanig hebben geslagen, dat deze zijn gehoor gedeeltelijk is kwijt geraakt. De eisch tegen hen luide: S duizend francs schadevergoeding, subsidiair 3 maanden gevangenisstraf. Dc zomerln het zuidelijk ge deelte van het Thuringsche woud is de komkommer- en aardappeloogst door nachtvorst te loor gegaan. Dc thermo meter daalde er tot 2 graden onder nul. Agenda voor de openbare vergadering- van den Raad der gemeente Amersfoort op Dins dag 30 Juli 3 907, des namiddags halt twee uur 1. Onderzoek geloofsbrieven van nieuw gekozen leden van den Gemeenteraad. 2. Verzoek van A. W. Boerman om eer vol ontslag als onderwijzer aan de openbare lagere school in de Beekstraat, met advies. 3. Verzoek van Mej. J. M. de Bruin om ontheffing van het geven van handwerk- onderwijs aan de openbare lagere school 2de soort, met advies. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders omtrent periodieke verhoogingon van jaarwedden van leeraren aan de Hoogere Burgerschool. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake benoeming eener tijdelijke onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Beekstraat 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot splitsing der zesde klasse aan de jongensschool en benoeming tijdelijke onderwijzer aan die school. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de betaling van ver schuldigde verpleegkosten in de inrichting tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. 8. Voorstel van Burgomeester en Wet houders tot vaststelling eener verordening, regelende de opname van lijders aan be smettelijke ziekten in de daarvoor bestemde inrichting te Amersfoort. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbetaling van vacature gelden bij de Politie. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de beantwoording eener missive van Gedeputeerde Staten van Utrecht omticnt wijzigiug der Bouwverordening. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijking van de rooilijn voor, gebouwen aan de Leusderweg voor perceel no. 10 kad. bekend sectie E no. 3135. 12 Voorstel van Burgemeester en Wet- houdeia omtrent overname van gronden be stemd voor aanleg van wegen, J. G. van dor Geest en J. van den Berg. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het uitbreidings plan der gemeente. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaar verklaring van perceel no. 31 aan de Langegraeht. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet- houdeis tot onderhandsehe verhuring van liet „Vildersbosch" artii het Rijk. 16. Voordracht vau Burgemeester en Wet houders tot betaling uit den post voor on voorziene uitgaven op de begrooting voor 1907. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot voorloopige goedkeuring van de rekening en verantwoording der Rustende Schutterij, over 1906. 18. Indiening der Gemeente-rekening over 1906. Wanneer we de agenda voor de raads zitting van a.s. Dinsdag nagaan, dan wil het ons voorkomen, dat deze vergade ring geen belangrijke zal zijn, tenzij er nog dingen gebeuren die niet op dc agenda vermeld staan. Je kunt bet nooit weten! Yan de nieuw gekozen vroede vaderen zullen de geloofs brieven wel in orde bevonden worden. De zesde klas van de jongensschool dreigt overbevolkt te worden, meer dan 30 leerlingen, hetgeen voor die klas die voorbereiden moet voorexamens niet wenschelijk wo-dt geacht Daarom wordt voorgesteld een tijdelijk onderwijzer te benoemen. Aangeboden wordt een ontwerp-veror- dening betreffende opname en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten in de daarvoor bestemde inrichting aan den Amhemschcn weg. Art. 1 zegt: In bovengenoemde in richting worden slechts lijders aan be smettelijke ziekten opgenomen, die in woners zijn van de Gemeente Amersfoort of aldaar tijdelijk verblijf houden. Yan Gedeputeerde Staten van is de volgende missive ontvangen: Ten aanzien der door den Raad uwer Gemeente in zijne vergadering van den 30en April 1907 vastgestelde Ycrorde- ning tot wijziging der Bouwverordening, ons in tweevoud ter goedkeuring aan geboden bij uw schrijven d.d. 30 April 1.1., Afdeeling I no. 692, hebben wij de eer U het volgende mede te doelen. De vigeerende bepalingen der Bouw verordening eischcn, dat gebouwd worde aan een weg en wel met in acht neming van de rooiïng. Yerder wordt een gebouw veronder steld aan een weg gebouwd te zijn, indien dit niet verder dan 10 Meter van den weg verwijderd is. De rooilijn geeft de lijn aan, welke bij het bouwen naar dc zijde van den weg niet mag worden overschreden. Uit een en ander volgt, dat de rooi lijn revens de grens van den weg vormt en dat men vrij is tusschen de rooilijn en den voorgevel van een gebouw eene open ruimte te laten van geen grooter diepte dan 10 Meter. Eene dergelijke bepaling achten wij in het algemeen belang en wij kunnen uwe bezwaren, daartegen uiteengezet in de bij ww aangehaald schrijven overge legde nota van den Gemeenteraad, n.l. dat tengevolge der bestaande bepalingen eene ourcgelmatigo bebouwing zoude ont staan of daardoor eene regelmatige uit breiding der stad niet tot stand zoude kunnen komen, niet doelen. Die uitbreiding toch, wordt geregeld door dc vaststelling van het uitbreidings plan en dc rooilijnen, doch wordt niet beïnvloed door den afstand tusschen rooilijn en bebouwing. In straten met aaneengesloten huizen rijen zal voor achteruitzetting van enkele perceelen weinig gevaar bestaan, daar zulks voor winkelhuizen, die hun etala ges gaarne zoo dicht mogelijk aan de straat hebben, niet zal worden gcwensclit en voor particuliere huizen, wier uitzicht door de aan weerszijden geplaatste ge bouwen zoude worden benomen even min aanbevelenswaardig zal zijn, doch de gelegenheid om achter de rooilijn te blijven, kan aanleiding geven tot het bouwen van meerdere huizen in eene rij met zoogenaamde voortuintjes, stoepen, trappen en dergelijke. In die Gemeenten, waar men weer studie is gaan maken van de zoolang verwaarloosde stedenbouwkunde, wordt er nu juist naar gestreefd ie breken met de eentonigheid van dc in de laatste 40 jaren gebouwde steden door te bevorde ren het bouwen van stoepen, trapjes, luifels erkers en anderen uitbouwen, welke natuurlijk achter de rooilijn moeten wor den aangebracht. Door de bepalingen der Bouwveror deningen worden de rechten der inge zetenen tot op zekere hoogte beperkt, voor zoover dit in het algemeen belang noodzakelijk is. Bij het plaatsen van gebouwen ten opzichte van de rooilijn werd tot dusverre nog eenige vrijheid gelaten. Hot algemeen belang eischt ons in ziens in geen enkel opzicht, dat aan die vrijheid een einde wordt gemaakt; integendeel zal het zeer te betreuren zijn, wanneer men gedwongen wordt, steeds in de rooilijn te bouwen. De in uwe hiervoren aangehaalde nota neergeschreven opvatting, als zoude art. 3, 3c lid der Bouwverordening moge lijkheid tot dispensatie van de verplich ting tot bouwen aan de rooilijn geven, achten wij niet juist, aangezien bedoeld voorschrift alleen van toepassing is op vaststelling van een andere ïooilijn dan de reeds vroeger vastgestelde. Men mag immers geen gebouw of ge timmerte plaatsen dan met in achtneming der ïooilijn volgens art. '2,2e lid der Bouw verordening, hetwelk ongew ijzigd gelaten wordt. Ook tegen dc voorgestelde wijziging van hoofdstuk II art. 2 sub lo besta;it bij ons College bezwaar, aangezien wij deze in strijd achten met den aJrd van den bouw buiten de kom der Gemeente waar in den regel niet regelmatig steeds aan straat of weg wordt gebouwd. liet komt ons onnoodig voor, in dit opzicht dwang op te leggen. Trouwens nu wij, gelijk U uit het vorenstaande is gebleken, bezwaar moe ten maken, het voorschrift om in de rooilijn te bouwen goed te keuren, zoude laastbedoelde wijziging niet helpen om het bouwverbod, door den Raad dd. 29 Januari j.l. vastgesteld, effect te doen sortecren. Immers volgens art. 2, 3e lid dor Bouwverordening zijn van liet gebod om binnen de kom aan wegen te bouwen villa's, boerenhofsteden en bijgebouwen van minder dan 4 Meter hoogte uitge zonderd. Gold dit verbod ook voor buiten de kom, dan waren ook daar bedoelde villa's enz. uitgezonderd en dan konden deze wederom geplaatst worden op een gedeelte van een tockomstigcn weg, ver der dan 10 Meter van een bestaanden weg, zonder dat het bouwverbod iets hielp. Wij verzoeken U den Raad uwer Gemeente onder mededeeling van het vorenstaande uit te noodigen, zijn wijzigingsbcsluit, waarvan een exemplaar hierbij terug gaat, in te trekken. Burg. en Weth. geven in overweging niet aan den wensch van Gedeputeerde Staten te voldoen en aan God. Staten te verzoeken op de gronden, ontwikkeld in een uitvoerig antwoord, alsnog liet besluit van 30 April 1907 te willen goedkeuren. Omtrent de overname van gronden voor aanleg van wegen schrijven B. en W. aan den Raad liet volgende: Wij bieden U hierbij weder aan de adressen van J. G. van dei Geest en J. van den Berg, dato 7 Juni 1907 en 19 Juni 1907, waarbij ten eerste ver zocht wordt overname door dc Gemeente van de thans nog niet aangelegde en nog niet in eigendom aan de Gemeente toebehoorendc gedeelten van de Bor en de Withoosstraat. Waar nu reeds bij ons dc bouwaanvragc voor een Roomsch Katholieke Kerk met pastorie en een Roomsch Katholieke school en een Zusterhuis aan dc nieuw aan te leggen straten zijn ingekomen, zoodat een belangrijke uitbreiding der stad met aanzienlijke gebouwen aan die zijde reeds terstond zal plaats hebben, on verminderd de waarschijnlijkheid, dat er in dc buurt van die gebouwen meerdere woonhuizen zullen gebouwd worden, achten wij de overname dier grouden in het algemeen belang wen- se.hüüjk, onder toepassing van de voor waarden in art. 2 der Verordening, houdende bepalingen in acht tc nemen bij liet ONcrdragcn aan de Gemeente van straten of wegen, of gronden tot het aanleggen van straten of wegen bestemd, vermeld, en bieden wij U een concept besluit aan, strekkende om tot die overname te besluiten. Ten tweede woidt door dc heeren Yan der Geest en Yan den Berg ver zocht om zelf de bestrating tc mogen aanleggen, onder toezicht en op aan wijzing van den Gemeente-architect. Ook tegen inw illiging yan dit ver zoek bestaat onderzijds geen bezwaar omdat waar art. 2 lid 1 sub e der bovengenoemde verordening bepaalt, dat de hardmaking der overgenomen gron den van gemeentewege geschiedt, dc Gemeente dit kan opdragen aan wicn zij wil, en zij het derhalve in liet onderhavige geval kan opdragen aan Van der Geest en Van den Berg, die deze wogen dan moeten maken volgens een door het Gemeentebestuur op te maken bestek, waarbij de breedte der stiaten bepaald zal worden in aansluiting aan de reeds bestaande gedeelten dei straten, op 10 Meter inclusief twee verhoogde voetpaden, alles verwaardigd uit waalstraatklinkers. Zij moeten dan tevens geheel vol doen aan het bepaalde in art. 2 2e lid der bovengenoemde verordening, en ook voor dezen, door hen aan tc leggen weg, het bedrag der raming storten, vermeerderd met dc 20%, welk bedrag zij later zonder de 20% terug ontvangen bij oplevering van den weg. Ter wille van dc billijkheid vvenschcn wij hen hei bedrag der raming voor de hurdmaking te doen storten in effecten, geschat naar effectieve waarde, zoodat zij gedurende deu tijd, dat aan den weg gewerkt wordt, geen renteverlies hebben. Dit is te meer billijk daar volgens afspraak met de heeren Van der Geest en Yan den Berg dc wegen eerst be straat zullen worden wanneer al dc materialen zijn aangevoerd en de ge bouwen bijna gereed zijn, daar dit voor het in orde houden der straat en dus ook voor de Gemeente van groot be lang is, doch hierdoor de afwerking geruiuien tijd zal worden opgehouden. De hierboven voorgestelde regeling geldt slechts voor hardmaking van den weg; wat riolecring, brandkranen, gas leiding en straatverlichting betreft, moet dit anders geschieden; wij stellen ons voor, dit geheel op de gewone wijze te doen plaats hebben, daar liet vau te veel belang is, dat dit geschiedt door in die werkzaamheden geoefend perso neel dat gewoon is, zulke inrichtingen aan te leggen. De regeling, zooals die hierboven ten opzichte van dc haiduiaking dei- wegen door ons is voorgesteld, achten wij billijk en tevens in overeenstemming met het gevoelen, uitgedrukt in dc ver gadering van uw college van den 30cn April 1907, ter zake van een request van A. van der Pol. Wanneer toch de boven voorgestelde wijze van uitvoering gevolgd wordt, kan er geen questie van zijn, dat de Gemeente zich bevoordeelt ten koste van dengeen, die de grond aan de Gemeente over draagt, *daar juist een raming omtrent de bestrating, w egens de veranderlijkheid van de prijzen der grondstof, niet geheel nauwkeurig kan zijn, en steeds een schatting blijft, en daarbij dus van bc- voordeeling sprake kan zijn. Ook verlies wegens het stijgen in prijs van materialen is bij deze regeling voor de Gemeente uitgesloten. Op grond van het hierboven aange voerde vertrouwen wij, dat dc wijze, waarop wij ons voorstellen den aanleg der straten uit te voeren, geen beden kingen bij uw college zal vinden. En bij liet voorstel tot onderhandsehe verhuring van liet „Yildersbosch" is de volgende toelichting Wij hebben de eer U liierbij ter vast stelling aan te bieden een concept-besluit, strekkende om liet terrein, genaamd „het Yildersbosch", kadastraal bekend Ge meente Amcrsioort, sectie B, No. 1643, onderhands te verhuren aan den Staat der Nederlanden voor deu tijd van éen jaar, ingaande den 1cn September 1907 en eindigende den 3Ion Augustus 1908, tegen een huurprijs van 300 gulden 's jaars en tevens om Burgemeester en Wethouders tc machtigen, een desbetref fende huurovereenkomst te sluiten. Wij wenschen er U opmerkzaam op te maken, dat dc huur ingaat den len September 1907 en niet reeds op het tijdstip van den overdracht van dit terrein in Januari 1.1. Dit vindt zijn oorzaak in liet feit, dat Burgemeester en Wethouders aan lien, die de gron den gelegen bij do Kazerne der Bereden wapens in Januari aan dc Gemeente verkocht hebben, mondeling beloofden, dat als deze giondcn door ruiling in eigendom aan den Staat der Nederlanden overgegaan waren, Burgemeester en Wethouders bewerkstelligen zouden, dat de Staat aan de eigenaars dier gronden toestond, hierover de beschikking tc behouden tot dal zij hun aldaar te Yclde staande gewassen geoogst hadden. De Staat was tot een dergelijke schik king genegen, indien gedurende dien tijd de gchcelc toestand bleef zoonis die vóór dc ruiling was en dc Staat derhalve ook liet gebruik van „het Yildersbosch" behield. Een dergelijke regeling kwam Bur gemeester en Wethouders billijk voor. Na de manoeuvres wordt alhier een kaderschool in liet leven geroepen \oor liet Je, 5e en 9c Reg. Inf. De luitenant-kolonel H. Oolgaardt van het Ie rcg. veld-art. alhier, komt 1 October te Ede in garnizoen bij het 4e ieg. veld-art. Bij het lc rcg. veld-art., tc Utrecht cn te Amersfoort, en bij liet 3c reg. vesting-art. tc Gorinchem cn tc Arnhem gaan 27 dezer de miliciens der lichting 1902 met onbepaald verlof naar huis.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2