GEVESTIGD: Plantsoen 10. AMERSFOORT. Advertentiën. Gymnasium te Amersfoort. Mej. J. A. Schouten A. C. ENGELBERTS&C\ Amsterdam, woorden dan er in zit. Ik laat zelfs in het midden of 30 leerlingen te veel is. De heer Cclosse. Ik heb ook niet gezegd, dat de heer Jorissen een voorstel moet doen. Het Dagelijksch Bestuur staat niet op dat standpunt en van ons is een dergerlijk voorstel met te wachten. De heer Jorissen. Dan kan ik alleen dc conclusie maken, dat het Dagelijksch Bestuur niet consequent is. De heer Van Duinen. De heer Jorissen ziet één ding over het hoofd. Er is in die klas veel correotie. Wanneer daarin nu veel leerlingen zitteu, dan vrees ik dat de laatste correctie wel wat te wcnschen zal overlaten. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemmingaangenomen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de betaling van ver schuldigde verpleegkosten in de inrichting tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke zieklen. Het voorstel strekt den heer Sinnige te doen betalen dc som van I 47.S6' voor verpleging in de barak. Aangenomen zonder discussie en zon der hoofdelijke stemming. 8 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener verordening, regelende de opname van lijders aan be smettelijke ziekten in de daarvoor bestemde inrichting te Amerafoor'. Het voorstel wordt van de agenda ge voerd ter behandeling in de atdcelingen 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbetaling van vacature gelden bij de Politie. De soui van f62.50 is uitgespaard tijdens dc vacature ontstaan door het ontslag van den adjunct-inspecteur van politie. Dit bedrag zal verdeeld worden tusschen den inspecteur Posthuuia, den hoofd-agent de Jager en den rechercheur v. d. Horst. 10. Voorstel van Burgemeester on Wet houders betreflende de beantwoording eener missive van Gedeputeerde Staten van Utrecht omtrent wijziging der Bouwverordening. De heer Heiligers. Ik kan me zeer goed vercenigeii met liet voorstel van Burg. en Weth. cm ons to houden aan het besluit van April en niet te volgen het standpunt van Ged. Staten om vrijheid te geven tot bouwen, waar door liet schoonhcidsbeginsel wat wat voorbijgestreefd wordt. Maar daar staat tegenover, dat, wau- neer we bouwers verplichten zich te houden aan de rooilijn, we telkens aan vragen aan den Raad krijgen om verlof tot afwijking. Men moet in het oog houden, dat de Raad voor iedere afwij king kan worden lastig gevallen. De Voorzitter. Het voorstel be treft alleen de vaststelling van de rouihju. De Raad muet de afwijkingen tocstaau. De heer Heiligers. Volgens de bepaling, die nu gehandhaafd wordt, moet gebouwd worden volgens de vast gestelde rooilijn. Wil men nu een voor tuintje maken, dan moet men eerst toe stemming van den Raad hebben. De heer II a ged oom. We bobben nu al een zaak naar de afdeebngen ver zonden. Ik zou het erg goed vinden dit ook naar de afdeebngen te verzenden. Daar valt zeker nog wel wat bij te bespreken en de zaak is toch niet zoo urgent. De Voorzitter. De zaak is nogal urgunt. We hebben reeds besloten en willen nu alleen persisteeren bij bet eens genomen besluit. Wat de heer Heiligers wil kar worden overgelaten aan Burg. en Weth. Maar liet is niet noodig de zaak nog eens in dc afdeelingeu te be handelen. De lieer Heiligers. Het was ook alleen ïniju bedoeling dut er rekening mee zou worden gehouden bij oen nieuwe bouwverordening. De beer Oosterveen. Dan ben ik er ook voor dc toestemming bij den Raad te houden; De heer E s v c 1 d. Laten we het maai bij ons bonden. De Voorzitter. Ja. De lieer 11 a ge doorn. Wat u zegt, Mijnbeer de Voorzitter, wil er bij mij nog niet in. Als Gedeputeerde Staten aanmerking maken, zal bet toch maar niet zoo eenvoudig zijn. U zegt, bet geldt slechts de rooilijn. Ja, juist maar daar mag nog wel eens a tête reposée over worden gesproken. Dc Voorzitter. Het is juist de bedoeling in hoogste instantie te doen uitmaken wie gelijk boeit. In Utrecht is een gelijkluidende be paling goedgekeurd. De beer Van Duinen. Ik kan moeilijk meegaan met bet voorste] van den heer Hagedoorn. Dat hadden we vroeger moeten doen. Voor de redeneering van B. en VV. is veel te zeggen, maar ook voor die van Ged. Staten. In bet advies van B. en W. zijn sommige opmerkingen, die zeer ter snede zijn en waartegen weinig zal zijn in te I brengen. Maar wat voor Utrecht wen- 1 schelijk is, is dat nog niet voor Amers foort, dat zich hoofdzakelijk aan een zijde van den grens uitbreidt. Ik geloof niet, dat de Raud van State fiat zal geven op bet standpunt van B. en W. Maar dat kunnen we later uit maken. Ged. Staten nemen ecu stand punt in dienstig voor de meestegemeenten. Het voorstel van B. eu W. wordt aan genomen met algemeenc stemmen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijking van de rooilijn voor gebouwen aan de Leusderweg voor perceel no. 10 kad. bekend sectie E no. 3135. Aangenomen z. d. en z. h. st. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders omtrent overname van gronden be stemd voor aanleg van wegen, G. van der Geest en J van den Berg. De Voorzitter stelt voor het voor stel aan te houden op verzoek der adres santen. De heer J o r r i s s o n. Ik hoop dat bet spoedig behandeld zal worden, ik heb er ook nog wat bij te voegen. De Y o o r z i 11 e r. Wil u uw voorstel dan schriftelijk indienen, dan kunnen we bet in de volgende zitting behandelen. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van hot uitbreidings plan der gemeente. Het voorstel betreft eenigc wijzigingen in verband met wegen op den Berg. Besloten z. d. en z. b. st. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaar verklaring van perceel no. 31 aan de Langegracht. Het perceel bewoond door I. Klein zal onderzocht worden door een commissie bestaande uit de heeren Van Esveld Tromp van Holst on lorrissen. Het rap port wordt in de volgende zitting be handeld. 15. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot onderhandsche verhuring van liet „Vildersbosch" aan het Rijk. Aangenomen wordt bet terrein te vet- buren voor den tijd van één jaar voor 300 gld. 13. Voordracht van Burgemeester en Wet houders tot betaling uit den post voor on voorziene uitgaven op de be.grooting voor 1907. Aangenomen wordt tot betaling eener sont van (82.76. 17. Voorstel van Burgemeester en Wei houders tot voorloopige goedkeuring van de rekeningen verantwoording der Rustende Schutterij, over 1906. De rekening sluit in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f 472.46. Goedgekeurd. 18. Indiening der Gemeente-rekening over 1906. De rekening geeft aan in ontvangst f 642173.99' m uitgaaf f 585813.95' Batig Saldo f 56360.04, waaronder is begrepen achtergebleven rente van 1906 en een aflossing van f1000, tc zamen 1074.37'. De rekening wordt in handen gesteld eener commissie bestaande uit de heeren Hamers, van Duinen en Hagedoorn. 19. Benoeming van leden voor bet stem bureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven. Benoemd worden de heeren M. L. Cclosse, voorzitter, A. H. van Kalken en A. M. Tromp van Holst, leden, M. N. R Oostcrveeu en A. A. Hamers, plaatsvervangende leden. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. Donderdag 1 Augustus, des avonds 8 uur geelt de Amersfoortschc Muziek- verecniging een concert in de tent aan de liegcntesselaan. De stafniuziek van bet 5e Reg. Inf. geeft Vrijdag 2 Augustus een concert ten Paleize te Soestdijk. De burgemeester van Hoevelaken de heer M. van Hcloma heeft tegen Sept. als zoodanig ontslag gevraagd. De militie 2e Luitenants dc Haas en van de Roemer van het 5e Reg Inf. zijn voor deo tijd van 6 weken onder de wapenen gekomen. Zondagavond werd een woesteling door de politie achter de Heilige geest gearresteerd en onder „de Beurs' ge bracht. Daar bet publiek zich tegen de wijze van overbrenging verzette, moest gebruik worden gemaakt van dc tabel. Van een der agenten werd de regen jas op verschillende plaatsen geschenrd. Maandagmorgen geraakte Mej. v. K., die aan den steiger eenige werkzaam- hedeu verrichtte in de Westsingel gracht te water. Op baar hulpgeroep schoten haar zoon, man en knecht toe; eerstgenoemde spiong tc water, waarna de redding niet hulp der beide anderen voltooid werd. Tot de nieuwe parochie, waarvoor de r.-k. kerk nabij Puntenburg gebouwd wordt, zullen behooren: de Kleine Kop pel, het Sasje, Puntenburg de Soester- weg (van af de spoorbaan) benevens al do aangrenzende straten, verder de Birk en enkele boerderijen uit de ge meente Soest. Men deelt aan liet A. D. mede dat reeds thans ernstig m ovcrwegiug wordt genomen oin in het Bergkwartier een vierde r.-k. kerk te bouwen. Deze zou dan door paters bediend worden. De bij het wapen der genie tot majoor bevorderde kapitein A. J. L. M. van Schevichaven blijft in zijn nieuwen rang tc Amersfoort in garnizoen. Den nieuwbenoemden districtscomman dant der landweer majoor J. A. A. Lodewijks is Harderwijk als standplaats aangewezen. Mr. A. van Traa alhier is benoemd tot commissaris der Nederlandsche Caout chouc Cultuurmaatschappij te 's-Graven- hage. Te Arnhem slaagden gisteren voor bet examen hoofdakte de heeren II. C. Langereis en H Thijs alhier. Mej. J. G. P. Stoetzer slaagde gisteren te 's Gravcnhage voor het examen piano (1. o.) der Ncderl. Toonktinstenaarsver- eeniging. Bij Kon. Besluit is aan den reserve tweede-luitenant G. van Terwisga, van bet 5de regiment infanterie, op bet daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Aan het verzoek van een aantal inge zetenen te Hilversum aan de directie der H. IJ. S. M. om met den komenden winterdienst nog een trein van Amster dam naar Amersfoort te laten loopen, is thans voldaan, zoodat dc laatste trein op de lijn Amsterdam—Amersfoort dan van het Centraalstation tc Amsterdam 11.33 zal vertrekken en van de Muider- poort 11.42 (Greenwichtijd). De tnilheiens van de lichting 1903 van bet le regiment veld artillerie zijn beden alhier voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. Door de troepen van het garnizoen zal Vrijdagmiddag een groote parade wor den gehouden op het terrein ten westen van dc infanterie kazerne. De gep. majoor van het O.-I. leger, J. Utzman, is benoemd tot commandant van bet IXe landweerstrict en de reserve- kapitein van het 5e reg. inf. J. A. Lode wijks tot commandant van het XVe land- wee rdistrict. Aan laatstgenoemde is de rang van ma joor verleend. Te 's Gravenhage is op 54-jarigen leeftijd overleden de gep. luit. kol. der cavalerie L. G. baron van Boetzelaer. De overledene was o.ui. gedurende eenige jaren instructeur aan de rij- en hoefsmidschool en later commandant van het depot alhier. Bij bet concours hippique te Nijmegen werden o.m. de volgende prijzen behaald II. Conc.bestgaand officiers-dienstpaard, le pr. f 100, Vedette van luit. H. Mathon. VI. Springconcours voor jachtpaarden. 2e pr. f 100, Held van luit. H. Mathon. VIII. Concours voor paarden it deux mains. 2e pr. f 40, Ada van reserve-luit. A. Tb. Neeb. Sauts couplé's. 3e prijs Matchiche van luit. van Lawick te Zutfen en Vedette van luit. Mathon. Door de 11. IJ. S. M. werd Maandag aanbesteed de levering van diverse bouten ten behoeve van de Centrale Werkplaats bij Haarlem en van de wagenwerkplaats bij Amersfoort. Ingekomen 9 biljetten. Handel Maatscb. R. S. Stokvis Zn., Rotterdam, 13,950 afgewerkte bouten f 2621Smit Blok 12.400ïdemf 2276.75; 7800 afgedraaide ringen f885.50; Wil- lems Co. 6450 topeinden f 1342.20, 173.600 ruwe bouten niet moeren en 12.050 remwerk bouten J. L. H. Smits Co. f 6962.66, 741.800 id. en 10.450 id. f 13.776.27. Bij den brievenbesteller B. Both, Aldegondestraat No. 10 is Dinsdagmiddag een duif komen aanvliegen gemerkt aun den rechterpoot E M. B. 07 1009. De eigenaar kan de duif aan boven staand adres terug bekomen. Aan liet bureau van politie zijn in lichtingen te bekomen omtrent 2 gevonden parapluics en een halsketting van glas kralen. Onze stadgenoot dc heer J. W. Best slaagde lieden bij bet Staatsexamen voor Diploma B. De 55ste algemeenc vergadering dor „Evangelische Maatschappij" zal bier worden gehouden in het hotel „De vergul de Zwaan" op Woensdag 11 September a.s., des ochtends 10 uur. Den avond te voren om 7 uur, zal in de Lutbersche kerk een openbare samen komst worden gehouden, waarin ds W. J. M. Engelberts, predikant te Amster dam, het woord zal voeren De wcrkzaainhoden ter algemeene ver gadering zijn bet behandelen van ver schillende uit te breugen verslagen en de overweging van de enkele voorstollen Als onderwerp ter bespreking is vastge steld: Mededeelingen over de Ond-Katho- lieken, door een Oud-Katholiek. Gevolgen van een faillisse- m e n t. Naar gemeld wordt, is bet gehoc- le kantoorpersoneel en knechts, in dienst bij de firma A. Bluyssen en Zonen te As ten, die zich zooals men weet, in staat van faillissement bevindt, door don curator niet zes weken salaris ontslagen. De depóthouders ontvingen twee weken loon on moeten 1 September a.s. hunne woningen hebben ontruimd. De depóthouders, die borgstelling moes ten storten, komen als gewone credi teuren in aanmerking voor een cveiitucclc uitkecring. Aan het plaatselijk telefoonet zijn aan gesloten onder no. 188 bet bijkantoor der firma A. C. Engelborts Co, conimission- oairs in effecten, en liaur vertegenwoor diger hier, dc lieer J. Cattie, Plantsoon no. 10. Vrijdag 2 Augustus, verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal de Utrechtsehe orkcstverceniging „Gaudc- amus Igitur", directeur de beer II. Kuy- per, een concert geven op liet terras van Amicitia. Het programma luidt als volgt: IVolksliederen 2. Marsch 3. Ouverture Leiclitc Cavallerie. E. v. Suppé. 4. Quand Tumour meurt valse. Créinioux. 5. Fautuisio sur des motifs de l'Opéra „Les Cloches dc Cornevilie*. Planquette. 6. Jubilé Feest-Marsch G. IC. G. van Aakcu. Zaterdagavond heeft zekere C. v. W. in een twist Job. G. zoodanig niet een bijl in liet gezicht verwond, dat heel kundige hulp noodzakelijk was. In bet bureau van politie gebracht werd G. aldaar door dr. Morren behandeld. Tegen den dader is proces-verbaal op gemaakt. Dienzelfden avond bail koopman Kr. het ook te kwaad, doch op minder ernstige wijze. Door sterken drank be neveld, bad hij op de Varkensmarkt de grootste moeite otn zijn wagen met schuurzand verder te krijgen. De politie behandelde de zaak zeer praetiscb, door n.m. Kr., tusschen zijn zakjes koopwaar te leggen en zoo naar 't bureau te rijden. In sommige plaatselijke bladen komt een bericht voor omtrent de historisch optocht op 31 Augustus, die naar alle waarschijnlijkheid zal doorgaan, daar men voor de functies van ridders, ven dels enz. het bcnoodigd aantal personen heeft gevonden. Thans rest nog do magistratuur een dertig personen onge veer geplaatst te krijgen. Reeds eerder viel bet ons op, dat de Oranjevereeniging wel aan andere bladen haar berichten schijnt te zenden uiaar niet aan de Ecmlander. Wij althans ontvingen nog nimmer eenig bericht van baar, terwijl wij weten, dut de Oude Ainersfoortsche Courant eenigeti tijd terug zelfs bericht kreeg omtrent een zaak, die absoluut niet voor publiciteit vatbaar was, en in weerwil van het particulier karakter van dat bericht, bet toch plaatste. Waarom wij worden gepasseerd is ons een raadsel. We hebben steeds getoond het werk van de Oranjevereeniging te willen steunen. Maar mogelijk is het Bestuur niet op onzen steun gesteld? Laat het dat dan maar ronduit ver klaren, dan weten we tenminste waar aan we ons te houden hebben. Om het echter te laten merken door steeds voorbij te gaan met berichten, die wel aan de andere bladen worden verstrekt, dat vinden we geen erg royale manier van handeleo. Naar aanleiding van het bericht, dat tl. M. de Koningin-Moeder Zaterdag een krans beeft laten hechten aan het munu ment Pullmann te Soestdijk, schrijft uien: Het was in den nacht van 27 Juli 1787, dat een legertje van 300 patriotten uit Utrecht naar bet Paleis Soestdijk trok, om de bezetting van den Prins aldaar tc overvallen en zich meester van het Paleis le maken. Reeds twee buiten posten waren veroverd, toen de vijand aan de brug over de Praamgracht kwam, waar Christoffel Pullmann op wacht stond. Ook hem werd gelast de wapens over te geven, doch zijn eed van ge trouwheid was hem meer waard dan zijn leven. Onder den uitroep van: „leb bin ein ehrlicher Kerll" schoot hij zijn ge weer af en waarschuwde zoo zijn makkers op het Paleis. De Patriotten schoten hem in bun woede vlak bij de brug neer. Door bet Utrechtsch Historisch Genoot schap is daar ter plaatse een eenvoudig monument geplaatst, waarvan het op schrift luidt: Christoffel Pullmann Grenadier, van de lijfkonipagnic in bet Regiment Infanterie van den Prins van Hessen-Darmstadt oud 28 jaren. Verkiezende liever het leven te verliezen dan zijn wapens over te geven, in den nacht van den 27n Juli 1787. 7. Ouverture rumanti- que E. Weissenborn 8. Polka caractóristique (pour petite flüte, solo.j A. van Leeuwen. 9. Titubchen lm Sonuen- schein. Cli. Fétras. lü. Fantaisie sur des motifs do l'Opéra Faust Ch. Gounod. 11. Marsch-potpourri VV. Thoile. 12. Finale. Bunschoten, 't Is maar een hooier, 't Gebeurde aan den Ëemdijk. In 't land van zekere V. was men aan 't hooien. De baas was zelf tegenwoordig. Onder 't werk evenwel kreeg de hooier, iemand uit Amersfoort, of door vermoeidheid of an derszins, zoker niet door 't stilzitten, want dat schijnt eer. hooier nooit tc mo gen doen, tenminste als het even regent, moeten de stumpers alle noodige of on- noodige werkjes doen, zoo ik schroef, de hooier kreeg plotseling een ongesteldheid en viel voor dood neer in 't natte gras. De baas liet hem als een hond, neen als een onnut voorwerp op het doornatte land liggen, in guren wind met z'o zwcctnattc lichaam. Enkele medelijdende voorbijgan gers kwamen naderbij, en wilden eenig hooi onder hom leggen, wat de baas niet wilde; hij scheen het hooi hooger to schatten dan den uicnsch. Gelukkig kwam een onzer predikanten voorbij, die den man naar het huis van z'u baas liet brengen. Toen deze met nog oen ander thuiskwam, moet door den laatste nog gezegd zijn: „'t hindert immers niet, als hij sterft, of hij op 't land, of in huis sterft.' Een ergelijkor geval is moeilijk denk baar. Gelukkig knapte de artne stakker nog al spoedig op. Geloof cchtfir maar gerust, dat die zelfde hoer, als zijn hooivork of iets dergelijks gebroken was, steen en been had geklaagdmaar 't was nu maar een hooier. Was die hoer een mensch? 8t. Crt. 385e 8tiint»loterij. Eerste week. Trekking van 29 en 30 Juli 1907. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Anierfoort(Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 1675 2331 2352 3219 3228 5504 5509 5513 11072 11075 11077 11413 11415 11422 11425 11427 11431 11437 14906 14915 14926 10086 16715. Te zninen 23 prijzen. Het TWEEDE TOELATHVOS- E.IAIIEN is bepaald op 2 en 3 SEPTEMBER. Aangifte verzocht vóór 25 AugU bij den Rector J. H. MOLL, Utr. weg 14. Muurliuizen 39. TAILLEUSE, beveelt zich beleefd aan tot het vervaardigen van DAMES- en KINDERCOSTUMES ook REFORM- KLEEDING. Uitmuntende coupe en nette afwerking verzekerd. Geruimen tijd in het buitenland werkzaam geweest. Ruime collectie stalen voorhanden. BIJKANTOOB DEK FIBMLA t'oniiuisaiouuair* in effecten. IBtTEBC'. TEI.EF. Ufo. 188.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3