Gemengd Stadsnieuws. BEKENDMAKING. wel. Waarom worden die op 31 Au gustus niel bemaud en versitrd? Wil men om een of andere reilen niet mededingen naar een prijs, dan toe! meegedaan ter opluistering of buiten mededinging! De verjaardag onzer Koningin is voor allen eeu feest en men keune op dien dag geen verschil in stand ot' dergelijke In Amersfoort kan alleen door algemeen e sa menwerking wat tot stand komen Het is te hopen, dat allen, die dit lezen, medelijden zullen gevoelen met. ds jammerklacht, die hier opstijgt uit 't gemoed van een trouw lid der Oraujevereeniging ende banden aan den ploeg zullen slaau en mede werken. X. Terug tot <le natuur. Een professor te Chicago, Starr, die een excursie naar den Congo gedaan heelt maakt thans propaganda voor een nieuw denkbeeld betreflende de lichamelijke opvoeding van kinderen. Hij bestudeerde de Jichaatfisontwikkeling der jeugdige Congoleezen en kwam tot de slotsom dat kinderen tot hun tiende jaar geheel naakt moeten loopen, welke theorie uit een moreel en physiologiseh oogpunt volgens hem alleszins verdedigbaar is, Hij wil nu in Chicago een reusachtige inrichting doen bouwen, waarvan hij de kosten op 100.000 dollar raamt. De kinderen zullen winter en zomer moeder naakt moeten spelen in een kolossaal park. Ze zullen volgens den professor oneindig meer weerstandsvermogen tegen besmettelijke ziekten hebben, dan bij de tegenwoordige methode, als ze een paar winters goed zijn doorgekomen. Ja, als! Ph o t o g r a p h i s c h e engelen. liet Geïllustreerd Weekblad voor Photo graphic schrijft: Ik ontving juist de eerste wekelijkschc aflevering van een nieuw werk over photographic, zegt the Am. Phot., dat compleet 8 shillings zal kosten, en die mij niet weinig opgevroolijkt heeft. De aflevering behandelt den combinatiedruk. De schrijver laat iemand opnemen met een werkelijk venster, als achtergrond. Dus artistiek, van de achterzijde belicht. Rembrandt-effect. Neen wacht even, lezer. Wij zetten buiten liet venster een zwart scherm en belichten den uian op de gewone wijze, dus van ter zijde. Nu nemen we, op oen andere plaat, die zoo groot is als het venster, een zonsondergang en plak ken die vast aan de glaszijde van het negatief. Dus een persoon met belichting schuins van voren en achter hem de ondergaande zon. Of de kunst ook liooger kan staan dan de natuur; dat effect moet subliem zijn. Dau verhaalt do vermakelijke schrijver hoe men twee gevignetteerde koppen in de camera kan nemen en ze op een wolkennegatief plakken. Zulk werk opent den weg voor een praciisch onbegrensde speling van het artistiek gevoel, zegt de sclirjjver. De onnavolgbare schrijver, dat juweel ouder de kunstlceraars, vertelt ons ver der hoe wij een cngelonopname moeten doen. Zie hier: Koop twee ganzevlcu- gols en trek die uit op hun volle slag wijdte; lijm ze dan vast op eeu stuk bordpapier en droog ze iu den oven. Deze vleugels worden, door uiiddel van punaises (sic!) aan de schouders van liet model bevestigd. Hoofd en schouders worden gevignetteerd, en een afgedekt wolkcnnegatief wordt er overheen ge drukt. Het engelenbeeldje is dan gereed (Gelukkig voor het model met de punaises in zijn schouders.) Alzoo, waarde lezer, indien maina wensebt te weten boe de lieve kleine Charles er uit (zou zien, wanneer hij bij geval haar zou willen verlaten, voor hoogcre sferen, kunt ge haar, met be hulp van uw camera, uw poelier, en enn paar punaises gerust stellen. Hier eindigt de aflevering en hot hoofdstuk „combinatiedruk", met de belofte, dat een volgende aflevering do grondregels zal geven van wat men noemt „kunstphotographie"zoodat ons nog heel wat eerzaam en onschuldig vermaak te wachten staat Zujke nonsens -wordt in Engeland niet alleen geschreven, maar ook gedrukt e» door een van de grootste uitgevers op opvoedingsgebied uitgegeven. Ken gevaarlijk pijpje. Als wij de vijanden van tabak ge loovcn mogen, is er geen gevaarlijkei kruid op den aardbodem dan tabak. Rookers worden door hen afgeschilderd als de gevaarlijkste wezens, die de kie men van het verderf met zich omdragen. Toch is tabak nog zoete honing, verge leken bij do niahriwana plant. De Mexicaansche regeering tracht het rooken daarvan zooveel mogelijk uit te roeien. Men aogt, dat een paar trekjes „inahri- wana" hoogst aangename gewaarwor dingen te weeg brengen, maar een paar trekjes meer doen den rooker als een wild dier te keer gaan en brengen hem er toe zijne vrienden en familie leden te vermoorden. Zoodra de uit barstingen van woede voorbij zijn en do bedwelming, door het rooken veroor zaak, geweken is, komt de rooker tot zichzelf, doch herinnert zich volstrekt niets van wat is voorgevallen. Voor eenigen tijd probeerde een Europeaan niahriwana voor de eerste maal, en bracht in het onmiddellijk daarop intredende deli rium zijn vrouw en een politie agent mes steken toe. Eeu Mexicaausch soldaat, die eene enkele niahriwana sigaret gerookt had, ti ad op den eerste den beste voorbij ganger toe en boorde hom zijn sabel in het lijf. Meestal zijn het inboorlingen, die dit gevaarlijke goedje rooken en de Amerikanen geven er zich slechts hoogst zelden aan over. Toch vertelt men van een Amerikaan, die op eene jachtpartij mahriwana probeerde en ineen oogenblik krankzinnig werd. Ilij vluchtte in de bergen. Na weer normaal geworden te zijn, kwam de lust tot rooken herhaal delijk terug en binuen kort was hij hopeloos er aan verslaafd en moest men hem opsluiten. Op de aangename ge waarwordingen volgt altijd zonder uit zondering de zucht om iemaud tc dooden. Le Pumeur. Cnruegle's vrijgevigheid. Er wordt verteld, dat de Schotsch- Auierikaansche staal-koning Carnegie aan giften thans reeds meer dan 25 millioen pond heeft besteed. Pittsburg, de stad waar hij schatrijk werd kreeg bijna 4 millioen pond. Schot land werd bedacht met drie millioen in den vorm van donaties aan vier univer siteiten. Hieronder volgt een opgave van zijn schenkingen. Veertienhonderd biblio theken 8.400.000 pd. Een-en-vijftig scholen 1.600.000 Carnegie-instistuut 2.000.000 Carnegie-stichting, pensi oenen voor professoren 2.000.000 Carnegic-hulpfonds 800.000 Carnegie-heldenfonds 1.000.000 Schotsche hoogescholen 3.000.000 Pittsburgh technische scholen 2.000.000 Vredespaleis 300.000 New-York Ingenieurs-club 200.000 Pittsburgh museum van schoone kunsten 400.000 Nog beloofde donaties 3.400.000 'Ihans heeft hij weder aan het Koning Edward's hospitaalfonds te Londen een ift van 100.000 pond afgestaan. Aceepi en concepi. In liet Oosten van Duitschland leeft een beroemde pro fessor, beroemder nog al9 dichter dan als jurist. Ilem trouw terzijde staat zijne gade. Deze professor is de gelukkige bezitter van een prachtige bibliotheek, welke hij gaarne ter beschikking stelt van anderen, bij name van zijn studen ten. Leent Irij nu een boek uit, zou moet de leeuer om der orde wil een ontvang bewijs teekenen. Brengt hij 't terug, dan krijgt hij dit terug, met daarop vermeld „Accepi", den Eens bracht een student op de ge bruikelijke wijze een boek terug; pro fessor was echter niet thuis en zijne vrouw ontving den student. Zij wilde nu 'ook de teruggave vermelden en wel op de wijze zooals die door haar man geschiedde. Maar daar had zij het woord „accepi" vergeten. Zij ging naar de studeerkamer sloeg een latijnsch woor denboek op en zocht naar de beteekenis van „ontvangen!" Zij vond „concipio" „concepi", „conceptum", „cencipere". [let stamwoord „cepi" kwam haar bekend roor en zoo teckendc zij fluks op het ontvangbewijs aan: „Concepi, Tlierese X., den De jeudige student was eerst zeer ver baasd over deze mcdedeeling van de „conceptie" (ontvangenis) der reeds be daagde dame, tot het hem eindelijk dui delijk werd det mevr. Therese geen notie had van de beteekenis van „ontvangen" in den zin van „concipcre". Modderige vrijerij. HetN.v.d.D. vertelt het volgende: Een jong paartje te Amsterdam dat dezer dagen per kettingboot het IJ was overgestoken, maakte van het Tolhuis een wandeling naar Nieuwendam. Blijk baar verkozen zij de eenzaamheid, want zij liepen niet langs den Nieuwendam- merdijk, maar dwars over de met bagger volgeperste Yolewijkslanden. De gedroogde modder was overal mooi glad om erop te wandelen, doch ver toonde I1U en dan toch diepe voetstappen. Het mooie pad bleek toch wel wat verraderlijk te zijn, want opeens zakte de juffrouw er iu. Haar geleider bood natuurlijk terstond de behulpzame hand, maar ook hij zakte al dieper en dieper, en spoedig zaten beiden als vastgemet- seld tot aau de schouders in de modder. Gelukkig werd uit de verte het onge val opgemerkt. Met planken en touwen schoot men te lutlp, on werden de jon gelui er „bovenop" gesjord. Na zich aan het Koninginnedok van schoone kleederen te hebben voorzien, konden zij zich weder stadwaarts be geven. Vóór de kermis. Het Rott. Hbl. bevat niet minder dan 3 kolommen kleine advertentiën, waarbij hoeren en dames (en omgekeerd) om te zamen de kermisdagen genoegelijk door te brengen. Als proeve laten we cr hier ecnige volgen: Twee heeren, die het aan geld man- keeren, vragen voor de kermispret TWEE DAMES, lief en net. Dus dame6, lief en net zendt blieven met portret, onder no ERNSTIG GEMEEND. Een zwart ventje, zonder centen, durft het wagen, voor de a.s. kermis een meisje tc vragen, om op laatstge noemde kosten de kermis te passeeren. Alleen op ernstige brieven wordt gelet. Leeftijd tusschen 16 en 17 j. Br. fr. no KERMIS 1907. Drie heeren, uit den beschaafden stand, vragen drie dames aan hun rech terhand. Door omstandigheden niet goed bij kas, was het gcwenscht, dat hot bij de dames het tegenovergestelde was. Zij, die hierop jvenschcn in te gaan, zenden brieven die goed zijn te verstaan ouder no HIEl' IIIEP HOERA! Twee aardige kopjes vragen twee aardige mopjes, die het aan geen geld mankeeren, om dn kennis genoeglijk te passeeren. Dus heeren, lief en net zendt blieven liefst met portret. Br. fr. no Geweigerde advertentie. Aau het Rottcrdamsch Nieuwsblad werd het volgende verzoek gericht: „Aangezien de zon met haar tcgen- wooidige positie niet content schijnt te zijn, alle dagen tc laat ktvnt en dan niet zoo'n betrokken gezicht zich aan de aarde vertoont, of zij do geheelc nacht in uitspattingen heeft doorgebracht; aangezien dit voor de maatschappij gevaarlijk mag worden geacht en zij het vertrouwen zoo lange jaren iu haar gesteld misbruikt: aangezien onmogelijk onder gezegde omstandigheden zij in haar betrekking gehandhaafd kan worden, verzoeken ond'ergeteekenden beleefd aan de redac tie van het R'd. Nieuwsblad onder staande advertentie te plaatsen, daar haar bekend is, vorenvcrmeld blad on partijdig en onbaatzuchtig de belangen van de maatschappij voorstaat en overal gelezen wordt: Gevraagd voor direct in dienst te treden een met de theorie en in de practijk ervaren zon, die op zich kan nemen, zonder invloeden van buiten, de taak, welke aan een behoorlijk onder legde zon kan worden gesteld, te aan vaarden. Goede referentiën worden vereischt. Voorkeur hebben die zonnen, welke in de landstreken van Italië proeven van haar bekwaamheid hebben afgelegd. Noorderzonneu komen niet in aanmer king, daar deze zonder vooraf opzegging van dienstteruiijnen eclipseeren. Salaris naar bekwaamdheid. Aan te melden Het Comité van Onderzoek naar de slechte weersgesteldheid." De Redactie drukt dit verzoek al cn antwoordt het volgende: „De redactie deelt mede, dat de ad ministratie bezwaar maakt, aan bovenge- drukt verzoek te voldoen, daar de Ver- eeniging tot Onderzoek naar de slechte weersgesteldheid verzuimd heeft Konink lijke goedkeuring op haar statuten te vragen en dus niet als rechtspersoon kan erkend worden noch bezittingen kan hebben, uit welker opbrengst de onkosten van adverteeren kan worden bestreden. Met 't oog op het heerschen van mond en klauwzeer in de omliggende ge meenten, acht de Gezondheidscommissie voor de gemeente Amersfoort 'l raadzaam nu reeds op deze ziektegevallen te wijzen. Mitsdien brengt zij ter kennisse van de ingezetenen, om te waarschuwen, de uielk niet anders, dan in gekookten toe stand te gebruiken. Amersfoort 9 Augustus 1907. De Gezondheidscommissie voorn'1. Dc Waarii. Voorzitter, W. A. VAN DEN BOVENKAMP. De Secretaris, DES TOMBE. Mond- en klauwzeer. Uit verschillende plaatsen van ons land komen verontrustende berichten over het uitbreken der door onze vee houders zoo gevreesde ziekte. Een ware ramp inderdaad. Niet alleen toch, dat de veestapel met groote verliezen wordt bedreigd en de gezondheid dor burgers door het onvoorzichtig gebruik van onge kookte melk gevaar loopt, doch ook de veehandel zal spoedig belemmerende bepalingen ondervinden van die landen, waar nu nog ons vee toegang heeft. Het besluit van de commissie voor de In- teruationale-Landbouwteutoonstelling te 's-Gravenhage om geen vceafdeeling aan de tentoonstelling te verhinden zal, hoe goed bedoeld het ook is, het buitenland te spoediger opmerkzaam maken op de ziekte. ITet is voor onze boeren zaak zoo veel zij kunnen voorzorgsmaatregelen te nemen. In het begin van dit jaar ver scheen van de hand van dr. Poeh tc Rotterdam een vlugschrift naar aanlei ding van een paar gevallen van Mond en klauwzeer in het Zuiden des lands. De schrijver stelde dit vlugschrift gratis verkrijgbaar voor landbouwvereeuigingen ten bclfoeve harer loden. Nog kan het zijn nut hebben voor de streken, die niet besmet zijn. Daar om raden wij iedere dorpsverceriging a in zich liet, zoo mogelijk, nog aan te schaffen. En onzen medeburgers geven wij den raad KOOKT UWE MELK Is dit reeds in gewone tijden een heel gewone voorzichtigheidsmaatregel, de raadgeving klemt dos tc meer, nu dc besmetting zoo licht naar onze streek kan worden overgebracht. Wie al eens gevallen van mondzeer bij menschen heeft gezien, zal te eerder beseffen, hoe noodzakelijk het is door flink koken mogelijke ziektekiemen te vernietigen. Daarom: Kookt uw melk! We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de „Oranje-vereeniging". Jammer, dat deze vergadering samenvalt met de maandvergadering van „Handel en Nij verheid." Bij het Concours Hippique te Wage- ningen werd iu iiet nummer: Luxe paarden, concours voor het schoouste rij paard, gereden door heerrijders de eerste prijs behaald door ritmeester C. J. A. A. baron van Heemstra met Historian. Bij het te 's-Gravenhagc gehouden examen zijn Donderdag voor de acte Eransch 1. o. geslaagd mej. A. Leijcn, alhier en de heer H. Wissels te Soest De heer G. K. G. van Aaken maakt deel uit van de jury voor het a.s. con cours voor Harmonie- en Fanfare ge zelschappen te Zeist. De heer M. van Heioma, burgemeester van Hoevelaken, tijdelijk vertoevende te Wijk aan Zee, heeft het volgende per advertentie bekend gemaakt: De burgemeester van Hoevelaken, ge hoord hebbende de geruchten, welke in omloop zijn ten nadecle van den heer H. van Manen, wethouder te Hoeve laken, en zijnen goeden naam en eer aantasten, verklaart hierbij gaarne, dat, voor zooveel hem bekend is, deze ge ruchten ongegrond zijn en als lastertaal behooren te worden beschoHwd. Hij heeft gedurende de 10 jaren van zijn burgemeesterschap in de beste harmonie met genoemden wethouder samengewerkt en is overtuigd, dat de heer Van Manen ook steeds de belangen der gemeente naar behooren heeft behartigd. Bij kon. besluit is aan M. van II e- louia op zijn verzoek met ingang van 4 September 1907 eervol outslag verleend als burgemeester der gemeente Hoeve laken. Aan de onderofficieren en manschap pen van het leger, die in de afgcloopen wintermaanden zich verdienstelijk heb ben gemaakt als onderwijzer in het schermen, de gymnastiek of op dc huis houdelijke school, en hun, die daarbij als leerling hebben uitgemunt, zullen den olen Augustus, don verjaardag dei Koningin, geldelijke bclooningen worden uitgereikt. De cet'w. heer Th. W. M. van de Pavert, van het groot seminarie tc Rijsenbui'g, zal a.s. Zondag te Utrecht tot priester worden gewijd en zijn le II. Mis opdragen den 15 Augustus a.s., in de R. K. kerk van O. L. V. Hemel vaart, alhier. De bij het 5e regiment infanterie benoemde 2e luitenants Lestradc, v. d. Briel en de Jongh zullen op 17 Aug. a.s. worden beëedigd en in functie ge steld. Door den M. v. O. worden voor een plaatsing als cadet bij de K. M. A., tegen 16 Sept. a.s., o.m. in aanmerking gebracht: voor artillerie h. t. 1.: M. Hcijbroek; voor de infanterie in ludië: J. Paris en C. A. J. Kroeze. In verband met de beschikbare plaats ruimte in de kazernes der infanterie al hier, zal eeu tentenkamp worden in gereedheid gebracht, waarin een gedeelte van de twee lichtingen militie, welke 19 Aug. voor herhalingsoefeningen onder de wapens komen, logeeren zal. Het bevel over dc 2e afdceliug van het lc regiment veld artillerie te Amers foort is opgedragen aan Majoor L. baron Van Ilogendorp, thans tc Den Helder in garnizoen. De maandvergadering van de Vcrcc- uiging „Handel en Nijverheid" wordt Maandag 12 Augustus des avonds 8 uur in de Zwaan gehouden. De agenda vermeldt de volgende punten: 1Verslag vuil de afgevaardigden naar het Middenstaudsconcres, gehouden den 17 en 18 Juli 1907. 2. Ballotage. 3. Ingekomen stukken. 4 Mededeelingen. Men deelt aan het A. D. mede, dat hier een visschersveieeniging is opgericht, aanvankelijk tellende 86 leden cn do nateurs. Aangezien de drie onlangs geverbali seerde vis.schci'6, voor welke resp. 1, 2 en 4 dagen hechtenis was gcëischt, niet gestraft zijn vermeent men thans niet alle geoorloofd visehtuig in de rivier de Eem te mogen visschen, mits men maar voorzien is van een acte. Dinsdag 13 Augustus des avonds S uur wordt in de Zwaan een buitengewone vergadering gehouden van aandeelhou ders van de Auicrsfoortsche tram. De agenda vermeldt de volgende pun ten van behandeling: le. Voorstel tot reductie van liet maatschappelijke kapitaal (zie: art. 38 der statuten.) 2c. Voorstel tot wijziging der Statu ten. (Zie: dito). 3e. Voorstel tot machtiging van liet bestuur tot het sluiten cener hypothe caire leening tot delging van vlottende schuld (zieart. 10 der Statuten). 4c. Benoeming van een administrateur en vaststelling van zijn salaris. 5e. Benoeming van twee bestuursleden (vacaturen C. Th. van Beck en L. C. J. Pels Rijcken). Blijkens de in dit nummer voorko mende advertentie zal het Circus Oscar Carré alhier van 24 tot en met 30 Au gustus voorstellingen geven. Het prach tige programma zal zeker wel druk bezoek lokken. In de vergadering, welke de plaatse lijke afd. van den Kon. Bond van Oud- onderofficioren Dinsdagavond hield, bracht de voorzitter, de heer II. S. Valkenburg, hulde aau de schietvereeniging Wilhel- mina", die zich te Arnhem zoo kranig gehouden heeft. (Zij behaalde den 1. prijs iu den korpswedstrijd Buks, zilv. mcd. van Z. R. II. Prins Hendrik der Nederlanden.) De heer L. J. Krook bracht verslag uit betreffende het behandelde in do algerneene vergadering te Arnhem, waar bij liij deed uitkomen, dat aan onder geschikte zaken veel tijd was besteed, terwijl juist ecu belangrijke, als het „Tientje", vlug was afgehamerd. Ge bleken was dat, volgens ingewonnen rechtskundig advies, het kapitaal van het dubbeltjes-fonds (uitkeering bij over lijden) wel nimmer in het nieuwe fonds zal kunnen overgaan, zoolang niet uilen cr voor zijn. Hierdoor waren de voor standers reeds vóór de stemming schaak mat gezet. Met 398 tegen '291 stem men ging dit belangrijke punt ten twee den male van de baan. Verder werd nog medegedeeld dat de nieuwe redac teur van het „Orgaan" door het hoofd bestuur zal worden benoemd, dat de heer J. v. Thiel te Kampen tot hoofd bestuurslid is gekozen en dut het te kort in kas van de administratie van het „Orgaan" uil f 104.25, door den Boud zal worden gedragen. Waarschijnlijk zal de pers voortaan niet meer tot de algerneene vergadering worden toegelaten. Men beweert, dat, hoewel de laatste vergadering af en toe nog al rumoerig was, in sommige groote bladen hieromtrent oen zeer overdreven verslag is opgenomen. A. D. Ofschoon tot nog toe niet veel mede werking is ontvaugen om op waardige wijze 31 Augustus ook voor Amersfoort een feestdag te maken, schijnt de moed om iets op touw te zetten er toch nog niet uit tc zijn. Zoo zal dc Oranje-vereeniging trachten een bloemencorso tc organisceren.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2