Stadsnieuws^ toerde met consessies en al wat eraan vast zat. Het tweede kenmerjc was de corres pondentie uil dc voornaamste provincie steden. Meer nog dan nu vermeed in die dagen do liberale provinciale pers al wat kritisch was in den eigen kring der stad. En er was zooveel behoefte aan kritiek. De Koo vond geschikte medewerkers, en in e!k noni nier stonden een paar van die correspondenties, zaken van openbaar belang besprekende, waar over vroeger was gezwegen. En ten dei de nam het „Weekblad" stnkken op van Kloos, Van der Goob, Iv. J. L. Alberdingh Ihijm (Van Deys- sel), en opende aldus den strijd voor de nieuwe literaire richting, die in 1885 haar eigen orgaan „De Nieuwe Gids", zou stichten. Dat was een opluchting in die dagen. De arbeidersbeweging begon pas te ver schijnen en stond nog op den achter grond. De burgeiij leefde in gesloten klieken, met grooten afkeer van publi citeit. En De Koo kwam daar de ramen en deuren openzetten. Is het wonder dat het „Weekblad" gretig werd ge lezen? In 18S2 was het plan gerijpt om naast het weekblad een .dagblad op te lichten, en 1 Jan. 1883 verscheen-„De Amsterdammer, dagblad voor Nederland", als avond- en ochtendblad. Dat was een opleving in de dagelijkschc jour nalistiek. De Koo heeft er satisfactie van beleefd tot 1888, toen de radikule kiesveieeniging „Amsterdam", werd op gericht en in de eerste twee of drie jaren van die beweging. Later ging dat luwen, en in de vrijzinnig-demokraten van heden erkent hij zeker zijn kinde ren even ongaarne, als zij in hem den vader wiHcn zien. Maar hij had ook veel bezwaren met het blad. Het is nooit een financieel succes geweest. Al wat in den douker tierde werkte zoo hard mogelijk de op rechtheid tegen, die hét blad kenmerkte. En, ongelukkigerwijs, heeft de krant, vooral in den aanvang, geen bekwame administratieve leiding gehad, geschikt om van het voorhanden geld het best gebruik te maken en de krant „erin" te brengen. Dit gemis heeft zwaar op de uitgave gedrukt, De Koo had een staf van geschikte medewerkers rond zich verzameld, en de krant was goed. Ze was wat men zou kunnen noemen linksch-liberaal, en kwam zelfs in den eersten tijd nog niet rechtstreeks op voor algemeen kiesrecht. Toch was er ecu demokratisch streven in. Het was do eerste krant die van volksvergaderingen uitvoerige verslagen gaf, die een socialistenvergadering met gelijke belangstelliug „versloeg" als hot Nat of den gemeenteraad. Dat is voor de beweging van groote beteekenis geweest. Eerst was het gedurende 2 a 3 jaren Joh. de Meester, later in de meer roerige tijden der straatbeweging J. H. Gcerke, die het publiek op de hoogte hield van wat er omgiug. Dat was toen een daad. De arbei- bersbeweging was altijd genegeerd of uit dc hoogte behandeld. En men voelde in de pers, dat men genoodzaakt zou wezen het voorbeeld van „De Amster dammer" te volgen, en was niet gesticht over den nieuwen broeder. Als het „Handelsblad" nu en dan genoodzaakt was het blad te vermelden, werd de naam nooit genoemd. „Dc Amsterdammer heette dan: „een hier ter stede ver schijnend dagblad". Met zulk een klein- geestigen haat werd uit de regcerings- kliek van toenmaals de nieuwe krant vervolgd. De Koo heeft met groote taaiheid den trap hooien; de deur opent zich; een man verschijnt, een man, groot en sterk. Hij is liet! hij is liet! Was in dit oogenblik Monsieur Aabry de minst bevallige der echtgenootcn geweest toch zou hij in de oogen zijner vrouw alle schoonheid, alle denkbare volmaaktheid licbbei bezeten. Hij had zich slechts den tijd gegeven om zijne pistolen te bergen en zijn van den regen door weekten mantel af te doen. Gelukkig van weer te zien wat hem het liefst op dc wereld was, strekte hij de armen naar zijne vrouw uit, die er zich stuip achtig ill wjerp. Maar hare kalmte ge heel hernemende, lag zij, zonder een woord te spreken, haren vinger op de lippen en met de anderen hand wees zij haar man do twee voeten, die zich onzichtbaar waanden. Monsieur Aabry had niet verdiend den man zijner vrouw te zijn, iudien hein beslistheid en koel bloedigheid hadden ontbroken. Met een gebaar dat haar deed verstaan, dat hij wist hoe te handelen, zeide bij: „Pardon, mijn beste, ik liet mijne portefeuille beneden liggen. Ik ga haar halen, ik kom dadelijk terug. De afwe zigheid van Monsieur Aabry duurde slechts twee minuten. Ilij trad biuneu met een pistool in de hand. Ilij onder zocht het laadkruit, naderde liet bed, bukte zich, greep met de linkerhand een der voeten, de wijsvinger zijner- zoolang mogelijk volgehouden tot het niet meer giug. En toen had hij al heel wat van de oude politieke vrienden van '88 zien heengaan uit zijn kring. Er kwam met dezen journalist iels nieuws. Men ging een hoofdartikel lezen, zeker om wat erin stond, maar niet minder om den literairen vorm. Het was er toen in een dertig, veertig jaren niet zoo pittig te lezen geweest. Eu daarenboven, er was ook heel wat te zeggen. In de algcmcene politiek bracht de grondwetsherziening van 1S841887, gepaard niet de oprichting der Liberale Unie in het voorjaar van 1885, aan het licht dat aan een demokratischc herle-' ving van het liberalisme niet meer viel te denkeu. Met het kiesrecht-rappoi t der Liberale Unie was de teerling ge worpen. Het kwam niet verder dan een liuur-census voor den „gezeten werkman", het gevleugelde woord van Gleichman. En als noodzakelijk gevolg ging de op positie in de liberale kiesvereeniging „Burgerplicht", die zich door A." C. Wcrtheiui het woord „blauwe idealen" had hooien toevoegen, zich zelfstandig organiseeren in de kiesvereeniging „Am sterdam". Daar waren Gerritsen, Treub, lleineken, Hugo Muller, C'alisch, Bie- derlack en anderen, een goede en wak kere staf. En zij waren geflankeerd door elementen uit den middenstand, die hoofdzakelijk werden aangetrokken door de kritiek op het Amsterdamsche Gemeentebestuur van die dagen, - minder door de radicale landspolitiek Dat giug een gangetje. De leden stroomden toe. Heb ik wel, dan is het aantal tot 700 of 800 gestegen. De candidaturen voor de Kamer van Ger ritsen en ^'itus Bruinsma, de verkiezing van Gerritsen en een jaar later van Treub in den Baad, waren toengebeui- tenissen van beteekenis in Amsterdam. De Raad was een liberaal genootschap, en werd in enkele jaren geheel gewijzigd door de combinatie der minderheden. De beide clericale groepen deden samen met de radicalen, en zij brachten er nieuw bloed eu kleur in. In den Baad ging het toen tegen de concessies, die eenige jaren later stuk voor stuk bezweken. Maar er kwam nog meer. Pensioen voor werklieden, werkliedenreglement, besteksbepalingen, evenredig schoolgeld zijn de vruchten van die dagen. Wat de landspolitiek betrof ging het minder goed. De Amsterdamsche be- weging sloeg niet aan in andere streken van ons land. Hoogstens was er wat verwantschap niet de Friesche Yolks- partij. De socialistische beweging was aan het groeien, en een burgerlijk radica lisme moest noodzakelijk vaste stelling nemen ten opzichten van de rechten van den arbeid. Kerdijk en zijn vrien den hokten nog in de liberale partij en zij hielden zich koel en wantrouwend tegenover dc Amsterdamsche beweging. Van Marken maakte een eigen kies vereeniging in Delft, waar Treub van zijn fameuze „oude juffrouw" sprak. En in de verceniging „Amsterdam" zelf gaven de wakkere strijders, die den politieken bal naar hun doel wilden schoppen, elkaar nu en dan een stevi- gen trap, die niet altijd zoo goed werd opgenomen als in het voetbalspel. Dc middenstanders trokken zich allengs voorzichtig terug in hun schulp, om in „Anistcls burgerij" een eerste poging van iniddenstandspolitiek ten beste te geven. Dit zijn de verschijnselen, niet de oorzaken van het verval. Een partij, die democratie!» was en brak met het libe rechterhand op den drukker van zijn wapen houdende. „Gij zijt des doods, als gij u verzet", schreeuwde hij met donderende stem. De iemand, aan wicn de voeten toebehoorden, waagde het niet de proef te nemen. Men zag een on gunstig uitziend man verschijnen, bij liet been tot midden in het vertrek gesleept, en zich krimpende voor het pistool op zijn schedel gericht. Direct onderzocht, vond men op hem een zorgvuldig ge slepen dolk. Hij bekende zijne ver standhouding niet de meid, die hem ge waarschuwd had, dat dezen zelfden avond een rijke prooi hem wachtte. Er bleef slechts overig de een en de ander aan liet gerecht over te leveren. Madame Aabry vroeg haar mar. nog genade voor hen. Maar liet algemeen belang ging boven het medelijden. Gedurende al dien tijd was het kind in zijne wieg slechts ten halve wakker geworden. Toen Monsieur Aabry het verhaal had vernomen van al wat er gebeurd was, zeide hij, zijne vrouw omhelzende „Ik wist niet, dat ge zooveel moed liadt". Maar in weerwil van hare dap perheid, kreeg Madame Aabry dien zelfden avond nog eenc lievige zenuw aandoening en was tengevolge van baren heldenmoed verscheidene dagen ziek. ralisme, had steviger grondslagen noodig, dan men aan deze beweging kon ver schaffen. Algemeen kiesrecht is een muoie politieke leuze, maar het zegt te weinig, als men niet weet wat u.en er mee doen zal. En dat was nooit duidelijk geworden. Men w ist dat men tegen het socialisme was en legen het conserva tisme der liberalen. Maar waar was men eigenlijk voor? Zeker, er was een tijd van hervormingen, zooals die nu op het program vair nagenoeg alle partijen is te vinden, maar wal wilde men van de maatschappij zien groeien? Het waren andere dagen geworden; het socialisme liad positie genomen en voor elke partij was het noodig een mecning te zeggen over liet stelsel zelf der maat schappelijke productie. En dat gebeurde niet. Men bleef, evenals nu de vrijzinnig-democraten, hangen tusschen twee gedachten. Het kapitalisme moest hervormd, maar ge spaard worden. En zoo liepen de be dachtzame middenstanders weg, terwijl de arbeiders niet toetraden. Na de latere fusie van Treub en Ger ritsen met de Kerdijkianen is dezelfde moeielijkheid blijven bestaan. Men ziet ook nu nog dc vrijzinnig democraten zoeken naar een standpun', en nu zo wat tegenslag hebben, zitten ze met de banden in het haar. De een redt mid- denstandscongressen, de ander roept van de daken de noodzakelijkheid uit van een eigen radicaal en democratisch be staan. Ze weten niet wat ze willen, of wat ze zijn. Toch moet er in deze tijden een toe vluchtsoord zijn voor het deel der bur gerij, dat wat vooruit wil, dat, zonder het kapitalistisch karakter te verliezen, den ethischcn terugslag der arbeidersbe weging heeft gevoeld. "Maar het blijft een tweeslachtige beweging: ze leeft op het land van het kapitalisme eu in het stroomend water der sociaaldemocratie en maakt in geen van beide elementen ware vrienden. Ook De Koo heeft hun het standpunt niet kunnen geven. Er is van hem een serie van tien of twaalf artikelen in de „Amsterdammer" van (ik meen) 1891, waarin een program wordt ontvouwd, maar hel vaste economische uitgangspunt ontbreekt, en de eenheid van gedachte kon niet komen. Hij is in de latere jaren teruggekomen tot enkel kritische werkzaamheid, waar in zijn groöfê kracht was gelegen. Ilij had een scherpen blik. Een artikel als indertijd Kerdijk-Hamlet, of de be handeling, jaren lang, van de raadsel figuur Borgesius, ook zijn vroegere strijd tegen liet regime-Tienhoven, zijn voor beelden van krasse journalistiek door de kracht der ontleding en door don zin voor de waarheid, die ze kenmerkt. Laat ons hopen dat de oude strijder spoedig de kracht moge herwinnen, om ons nu en dan nog een artikel te geven. Ze zullen nog gretig worden gelezen. Hij staat buiten het gewoel van den politieken partij-strijd, maar hij heeft verstand van vechten, en wat hij van zijn eenzamen post nog zal te zeggen hebben, blijft voor vriend en vijand de overweging ten volle waardig. De Koo heeft scherpe wonden ge slagen en de pers der liberalen had hem niet lief. Ze heeft zijn heengaan kalm pjes opgenomen, en er niet veel van ge zegd. Dat is niet moedig en niet nobel. Want er is geen enkel Nederlandsch journalist, die de laatste 25 jaren heeft meegeleefd, of hij heeft wat van dezen meester geleerd. Daarom is dit zwijgen niet nobel. Eu niet moedig is het, om dat een waardeering van De Koo voor die gansehe pers een herinnering is aan eigen zwakheid. En ook dat moet men aandurven. Vatten wij het oordeel samen, dan is de journalist blijven uitsteken boven den politieken partijleider. Maar de kritiek van den journalist heeft een merk gezet in zijn tijd. P. L. TAK. Hel Volk. Kennisgeving. Verkiezing van: 5 LEDEN-PATROONS 5 LEDEN-WERKLIEDEN van de Kamer van arbeid voor de Bouwbedrijven te Amersfoort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort Gezien cle beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den '25 Juli 1907, No. 0120 Aid. A. Brengen ter algemeene kennis, dat boven bedoelde. verkiezing zal plaats hebben, ter vervulling van de op 9 December 1907 open zijnde plu itsen, op Maandag, den 2ti Augustus aanstaande en de eventueele herstemming up Woensdag, de 4en September daaraan volgende. Het stembureau zal zitting houden in het Raadhuis, van "des voormiddags acht tot des namiddags drie uur. Amersfoort, 13 Augustus 19t)ï. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. C. STENFERT KROESE. In de vestibule van het postkantoor zijn gevonden twee portomonnaie's. In de eene bevindt zich o. m. een portret. Bij den nationalen schietwedstrijd te Groningen behaalde de heer R. J. van Eimeren den '22en prijs, vrije baan flo bert, met 192 punten. (No. 1 had er 192). De nieuw benoemde 2e luitenant der veld artillerie G. A. van Hulstijn, inge deeld bij het le reg., is bestemd voor de 5e batterij, welke op 1 October a.s. alhier in garnizoen komt. Op de bloemententoonstelling te Drie bergen behaalde de firma A. M. van Bemmel (hoek van Ascli v. Wijckstraat), twee le prijzen en een extra-prijs voor fuchsia's, dracaeua's eu lobelia's. Eenige jongens vermaakten zich Zon dag op den hoogen muur bij het terrein van de Oude Gasfabriek. Een der waag halzen brak echter dit spelletje geducht op. Ilij tuimelde lil. naar beueden en dat hij zich daarbij ernstig bezeerde, bewees het vervaarlijk gegil dat uit <le diepte opsteeg. Dacht men aanvanke lijk dat beide beenen gebroken waien, in zooverre kwam hij er nog gelukkig :if, dat dit maar met een been het geval was. Hoe gevaarlijk auto's en motorfietsen het Beukenlaantje maken bleek weer gisterenmorgen. Een officier reed per fiets naar de zijde van den Arnhemschen weg, toen om den hoek een motorfiets kwam aanzetten. Aangezien aan den kant van de beek een karretje stond leek een botsing onvermijdelijk. De wieli ijder had echter de tegenwoordigheid van geest van zijn fiets te springen en gooide het rijwiel ceii eind van zich af zoodat de motorfiets voorbij snorde zon der iets aangereden te hebben. Een minder kranig fietser had het er zeker niet zoo goed afgebracht. De generaal-majoor A. D. Petter com mandant der 4e divisie infanterie, zal tot 19 Aug. uit het garnizoen afwezig zijn voor het houden van een inspectie over onderdcelen, behoorendo tot genoemde divisie. De luitenant-kolonel J. H. v. d. Burg (fung. plaatselijk commandant) en de kapitein J. A. P. Keetell, beiden van het 5e regiment infanterie zijn naar Oldebrock vertrokken om aldaar tot '23 Aug. de schietoefeningen hij te wonen van het 2e regiment vestingartillerie (le serie). Aan het bureau van politie zijn in lichtingen te bekomen omtrent een hond, reu, gladharig wit en bruin gevlekt. Over eeu bericht. In ons nummer van Woensdag 7 Augustus gaven we een stukje uit het Amersfoortsch Dagblad naar aanleiding van een terechtwijzing die de Eembode had gemeend te moeten richten tot dat blad. Het katholieke orgaan geeft nu daarop weer antwoord in haar nummer van j.l. Zaterdag. Na eerst hot antwoord van het A. D. te hebben afgedrukt laat de redactie van de Eembode het onder staande volgen. Op dit bericht, ons van uit de hoogte toegereikt, meenen wij allereerst te moeten opmerken, dat wij op de „voor naamheid" van het blad niet 't minste wenschen af te dingen. Het zij onzer zijds aan het „Au ersfoortsch Dagblad" van harte gegund zijn aanzien te cintlecnen aan het „Utrechtsch Dag blad". Maar dat sluit toch zeker niet in, dat men stilzwijgend erin moet berusten als liet blad zijn kolommen aanvult met nieuws, dat geheel uit den duim gezogen i s, al wordt dat dan ook gedaan volgens zeggen van het blad door een R. K. Intusschen meenen wij ook sterk te mogen betwijfelen of het wankele voetstuk, waarop het blad zich in over moed verheft, door het bovenstaande bericht wel hechter te maken is. Hel A ui e ra f o o r t s ch Dagblad dient in het nummer van Zaterdag 10 Augustus nog van repliek en wel in de volgende bewoordingen. De Eembode antwoordt in zijn num mer van heden met een paar laffe opmerkingen op hetgeen wij, in ons nummer van verleden week Zaterdag, in liet midden brachten tegen de onhebbelijkheid van dat blaadje om zonder eenig bewijs, een onzer berichtgevers een „duimzuiger" te noemen. Op de „voornaamheid" van ons blad wenscht de redactie niets af te dingen; maar intusschen gunt zij ons dat wij „ons aanzien ontleenen aan hot Utrechtsch Dagblad". Wij zijn erg gevoelig voor die goede gezind heid, ofschoon wij eerlijk moeten ver klaren, dat wc in eeu dergelijke sym pathiebetuiging evenveel vertrouwen stellen als in de bewering van den vos, die zegt een voorstander te zijn van het vegetarisme. De alwetende redactie beweert, op belachelijk hoogen toon, dat men (let wel: „men") er niet stilzwijgend in kan berusten' dat wij onze kolommen aanvullen met nieuws, dat geheel uit den duim gezogen is. En zulks naar aanleiding waarvan? ...Omdat wij hebben duiven be richten, dat men er reeds thans ernstig overdenkt hier een vierde R.-K. kerk te stichten. Het was toch ook wèl kras van dat Amersfoortschc Dagblad! De Eembode kent blijkbaar de ge dachten vau alle Amcrsfoortcrs! Daar is geen redenecren tegen. Om de fraaie tirade betreffende „het wankelende voetstuk waarop wij ons in overmoed verheffen", hebben wij hartelijk gelachen. Wellicht dat ze op de boereu in Hoogland wel indruk maakt. Mocht de redactie van dc Eembode over deze weinig beteekenende zaak nog meer willen schrijven, bij wijze van bladvulling, bijv., dan zullen wij daarop niet meer antwoorden. We kunnen onzen tijd beter beste den en willen onze lezers liever niet vervelen. I>e Oranjevereeuiging. Maandagavond hield de O r a n j e- vcreeniging een ledenvergadering in de Keizerskroon. Na opening dooi den voorzitter en voorlezing der notulen kwam de agenda in behandeling. I. Bestuursverkiezing. In plaats van den heer D. van Schoo- ueveld, die als zoodanig heeft bedankt, wordt tot bestuurslid gekozen de keer A. J. van Zalingen met 38 stemmen, tegen 17 op den heer D. Meester. '2. Verkiezing van een com missie bciast met het nazien van Rekening en Verantwoor ding v a n den penningmeester. Tot leden der commissie worden ge kozen de hecren J. W. Eggink, W. van Meggelen en R. Goossens. 3. Medcdeeliugen betref fende dc feestviering op 31 Augustus. Dc commissie voor den historiseken optocht moet tot haar spijt medcdeelen dat al haar ,,ogingcn tot het doen wel slagen van dit nummer vruchteloos zijn gebleken, tengevolge van onvoldoende medewerking.De commissie heeft zich gewend tot dc directeuren van Hoogcr Burgerschool en gymnasium met ver zoek om de oudste leerlingen tot mede werking uit te noodigen. De heeren konden echter daaraan niet voldoen door de vacantie. Ook eene oproeping aan 55 heeren leed schipbreuk; 19 beloofden hunne medewerking, doch moesten zich later weer terugtrekken, zoodat vele hoofdpersonen bij den groep zouden ontbreken. Nu ontspon zich eene zeer langdurige discussie. - Een der leden stelde zelfs voor om maat- weer de kei om te trekken. En kelen wilden beslist eene optocht doen doorgaan. Men beweerde dat het bestuur verkeerd hail gehandeld. Immers, zeide men, men ziet aanplakbiljetten van de Oranjovereeniging, waarop het pro gramma der festiviteiten wordt bekend gemaakt, terwijl de vereeniging eigenlijk nog niets besloten heeft. Later werd door 10 heeren reglements wijziging voorgesteld, welke met alge meene stemmen werd aangenomen en waarbij werd. bepaald, „dat voortaan voor een te houden Oranjefeest het bestuur het programma ter goedkeuring aan de leden voordraagt'-. De vraag werd nu gedaan wat ge daan zou worden. Verschillende inec- uingen werden geuit. Een lid stelde voor om, met het oog op den voorgenomen bidstond, niet te vroeg met de feestviering te beginneu. Het bestuur deelde mede, dat op een tot Burgemeester en Wethouders gericht verzoek, om de muziektent van de Regentesseluan naar den Hof te verplaat sen, wegens de groote slijtage en de kosten afwijzend was beschikt. Hierop werd een motie ingediend van de volgende strekking: „De leden der „Oranjover eeniging", den l'2u Augustus 1907 op de bovenzaal der Keizerskroon vergaderd zijnde, gehoord hebbende de beslissing om afwijzend te beschikken op het ver zoek om op Koniuginnefeest de muziek tent van de Regentesselaan naar den Hof te verplaatsen, betreurt dit genomen besluit, en gaat over tot de orde van den dag". Hierna word besloten om, bij genoeg zame deelname, het volgende programma zoo mogelijk santen.te stellen, waartoe zich staande de vergadering reeds eenige personen voor enkele afdeelingen opgaven. 1. Des morgens om 7'/2 uur zang uitvoering op het terras van „Amicitia" van de zangvereeniging „Looft den Heer".

De Eemlander | 1907 | | pagina 2