TE KOOP Advertentiën. 2. Om S''a uur aubade bij den bur gemeester, door de kinderen van een aantal scholen; de stoet gaat daarna langs den TJtrechlschen weg, Utrechtsche straat naar de Yarkensmarkt, alwaar bij den Oranjeboom door de kinderen wordt gezongen. Vervolgens naar de woning van den heer P. H. van llasclen, alwaar de kinderen worden onthaald. (Ongeveer ten 9',uur). 3. Des middags (vermoedelijk 3 uur) bloemen-corso. 4. Des avonds gondeltocht. 5. Een étalagewedstrijd. 6. Vuurwerk. Handel- en >Ijverlieid. Maandagavond hield de Vereeniging „Handel en Nijverheid" haar maand vergadering in do Zwaan, onder voor zitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening door den voorzitter leest de secretaris de notulen der vorige ver gadering, die worden goedgekeurd. Alvorens over te gaan tot behandeling der agenda wenscht de voorzitter zich van een plicht te kwijten. Het hier ge houden kegelconcours heeft medege werkt Amersfoort van een gunstige zijde le lecren kennen. Dat is in hoofd zaak te danken aan de Regelingscom- inissie. Daaraan wil de voorzitter een woord van hulde en dank brengen voor het koopen der prijzen, zooveel mogelijk, in Amersfoort. Bij een vorige gelegen heid zijn hier stemmen opgegaan, of de prijzen ook niet in Amersfoort te ver krijgen waren. Deze regelingscommissie heeft daarvoor gezorgd en de prijzen waren van dien aard, dat allen er opge togen over waren. Het was een keurige collectie prijzen, die bewijzen, dat Amersfoort zich meer en meer in de goede richting beweegt, en al gaat het langzaam, het gaat vooruit. Niet van een lid maar van drie leden van het Vorstelijk iluis waren prijzen ingekomen. De drie wapenspreuken dier personen wenscht de voorzitter van toe passing te brengen op Amersfoort. Punt I. Verslag van de afge vaardigden naar het Midden stands-congres gehouden 17 en 18 Juli te N ij me ge n. De voorzitter wijst er op, dat de Pers getrouw verslagen heeft gegeven van het congres, dat zich van die zijde in zeer veel belangstelling mocht ver heugen. Waar zooveel bladen van zooveel uiteenloopcnde richtingen verslag heb ben uitgebracht zal het moeilijk vallen nog een verslag uit te brengen. Bovendien is het stenografisch ver slag verschenen, waarom de voorzitter hier en daar een enkele groep zal doen. Nijmegen heeft getoond een waardige gastvrouw te zijn. Dinsdagsavonds zijn vele afgevaar digden welkom geheeten door den voor zitter vau het feestcomité, die daarbij wees op den gestadigen bloei van Nij megen, dien hij toeschreef aan het bezit van een kraehtigen middenstand. Niet vergeten mag daarbij echter worden, dat Nijmegen ook bezit een krachtig Gemeentebestuur. Woensdag kregen we eerst bestuurs verkiezing en daarna verschillende huis houdelijke zaken. Daarna kwam aan de orde een voorstel van den Horlogema- kersbond om de hoofdbestuursverkiezing op andere wijze te regelen. Dat voorstel is echter iugetrokken en zul het Hoofd bestuur trachten een nieuwe regeling te treffen, zooals die het beste voor den Bond zal worden geacht. Toen heeft mr. Prikkers uit Amster dam het woord gevoerd over de te Amsterdam te houden tentoonstelling. Het resultaat is geweest, dat binnen kort een oproep zal worden gedaan aan bestuurdereuvan verschillende corporaties om de zaak in het goede spoor te leiden. 's Middags sprak prof. Wijsman uit Leiden over het rijksonderzoekingsbureau waarna het voorstel van Dordrecht aan de orde is gekomen omtrent het op richten van een bondsbureel, waarom trent ook geen besluit is genomen. Een commissie ter onderzoek is benoemd. 'Toen is het Yoorstel-Gouda in behan. deling gekonten omtient de wettelijke winkelsluiting. Yoorloopig zal de zaak eens goed onder de oogen worden gezien op een volgend congres zal dan een besluit ge nomen kunnen worden. Over de hooge rentestandaard van de Ncderlandsche bank is ook gespro ken en eveneens besloten die zaak niet direct af te doen, maar af te wachten, dat de oorzaken daaromtrent zijn opge spooi d. Den volgenden ochtend diende de hoofdschotelVakorganisatie van den middenstand, waarover ver schillende heeren het woord hebben ge voerd, van wie, volgens de voorzitter het meest correct was Dr. de Visser waarom hij het verslag van diens rede voorleest. Bepaalde conclusiën zijn in zooverre genomen, dat conclusie 1 en 2 van het advies Tutein Nolthenius zijn aangenomen, de tweede aangevuld door den heer Fiedeldy Dop. Daarna zijn twee voorstellen in be handeling genomen betreffende de be strijding van de oneerlijke concurrentie en over het verderfelijke van het spaar eu rabatzegelstelscl. Omtrent het eerste punt is geen conclusie genomen en om trent het tweede is aangenomen dat ipdere vereeniging zooveel mogelijk zal werken dat stelsel den kop in te druk ken. Daarua zijn nog verschillende zaken besproken bij de rondvraag waar na het congres is gesloten. Betrekkelijk is niets besloten en dat beschouwt de voorzitter als een goede zaak. Dit is a. h. w. een voorbereiding gewenscht van hetgeen volgen zal. Daarna wijst de voorzitter er nog op, dat 2 September de Bond 5 jaar bestaat, met veel genoegen kan de Middenstand op dat vijfjarig bestaan terugzien. Punt 2. Ballotage. Met algemeene stemmen wordt een lid aangenomen. Punt 3. Ingekomen stukken. Een circulaire van de vereeniging voor Handelsbelangen te Goes, omtrent het houden van een tentoonstelling van re- clamemiddelcn met het verzoek of ook leden der vereeniging willen inzenden. Een schrijven van de Ornnjevereeni- ging mcdcdceiende, dat de optocht niet zal doorgaan. Een schrijven van een vereeniging, die zich voorstelt op 31 Augustus des avonds een boottocht te organiseeren, met het verzoek om finantieelen steun. Een der leden voelt er wel wat voor dit pogen te steunen, maar zou eerst wel wat meer van het programma willen weten en daarvan het al of niet steunen laten afhangen. De voorzitter deelt mede, dat de boottocht wordt georganiseerd door cenige jongelui en gesteund door de Oranje vereeniging. Hij vindt echter, dat zoo'n feestviering moet uitgaan van een corperatio. Hij kan zich echter met het voorstel wel vereenigen en stelt voor, wanneer de inlichtingen bevredi gènd zijn, een subsidie te verleenen van flü. Een ander lid, vreest, dat wanneer dergelijke feesten niet uitgaan van een corporatie dat dan volgend jaar wel weer andere groepen kunnen komen. Dat dient het bestuur ook wel in over weging te nemen. De voorzitter is het daarmee volkomen eens. Als het een onderdeel wordt van het programma van de Oranjo- vereeniging dan is er geen bezwaar tot het verleenen van een subsidie. Een der leden wijst er nog op, dat het pogen der Oranjevereeniging om een etalagewedstrijd te organiseeren feitelijk komt op het terrein van Handel en Nijverheid. De voorzitter vindt, dat de Oranjevereeniging dit zelf moet weten. Inzake de subsidie voor den boottocht wordt besloten dit te doen, wanneer de jongelui in overleg willen treden met de Oranjevereeniging. Punt 4. M c d e d e e 1 i n g c n. Noch van die zijde van het bestuur, noch van de leden zijn medcdeelingen te doen. Een der leden brengt alsnog dank aan de afgevaardigden naar het Midden standscongres. Een ander lid heeft tot zijn groote verwondering gelezen in het blad van de firma van Cleeft, dat Arnhem zoo'n grooten schuldenlast heeft en dat de neringdoenden wel gebukt zullen gaan onder do belasting. Dergelijke berichten, zonder voorafgaand onderzoek, acht hij niet goed, vooral niet waar thans het marktrapport van Handel en Nijverheid in zee is. Hij vreest, dat raadsleden zich daardoor zullen laten afschrikken, om verbeteringen in te voeren. Daarom zou hij voor willen stellen, om daarnaar een onderzoek in te stellen. Bedoeld lid komt veel in Arnhem en verwondert zich steeds over de vele verbeteringen die hij daar aantreft, en heeft nog nimmer hooien klagen over de hooge belasting. De voorzitter spreekt nog zijn groote voldoening uit, dat thans de plannen inzake het kanaal door de Gel derschc vallei, vasteren vorm verkrijgen. Zoo'n kanaal zal van groot belang zijn voor Amersfoort. Zeer raadt de voor zitter aan de artikelen te lezen in de Oude Amersfoortsche Courant omtrent de plannen die neds vele jaren omtrent dit kanaal zijn gemaakt. Een der leden vraagt nog of niet iets gedaan kan worden om de Kamperbinnenpoort te verbrcedcn. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. Amei'sf. Traui. Gisterenavond werd in de Zwaan een buitengewone vergadering gehouden van aandeelhouders van de Amersf. Train. Na opening door den \oorzitter, den heer J. C. J. Pels Rijcken, leest de administrateur, de heer A. J. Krieger de notulen der vorige vergadering, die onder dankbetuiging worden gearresteerd. De Voorzitter deelt mede, dat deze buitengewone vergadering alleen bevoegd is als '/8 van het maatschappelijk kapi taal vertegenwoordigd is. Ér zijn 320 aandeden geplaatst, aanwezig zijn 90 aandeden, uitbrengende 04 stemmen, zoodat de vergadering bevoegd is. Punt 1Voorstel tot reduc tie van het m a a t s c h a p p e 1 ij k kapitaal. De Voorzitter deelt mede, dat na de vorige vergadering de eigendom men nog eens aan een hernieuwde nauwkeurige taxatie zijn onderworpen, op grond waarvan het Bestuur komt met het voorstel om het kapitaal te reduceeren van f 4ÜOOO tot f 10000. De bezittingen zijn getaxeerd als volgt: Vast good f SOOO, paarden f 1000, waar borgfonds f 1000, wagens f G00 en de baan f 2800. Totaal f 14000. Op 1 Januari 1906 was er een vlottende schuld van f4000, zoodat het reëele bezit f 10000 bedraagt. Dat is dus de waarde als oud ijzer, om zoo te zeggen. Wanneer het kapitaal dus gereduceerd wordt op komt er een zuivere toestand. De heer ICleber vraagt, waarom de afschrijving eigenlijk noodig is. De aandeden worden toch niet verhandeld, de zaak kan dus best zoo blijven als ze nu is. De Voorzitter zegt, dat dan het Bestuur volgens het Wetboek van Koop handel verplicht is le publiceeren dat het kapitaal met 50% is gereduceerd, waardoor het crediet der vennootschap zal dalen. Anders blijven de bestuurs leden verantwoordelijk en dat zal wel niemand wilier. Ik dacht, dat U als koopman dat wel wist, zegt spr. De heer Klebcr. Ja dat wist ik ook wel, maar vind het daarom nog niet noodig. Er zijn zooveel naamlooze Ven nootschappen, die niet het werkelijke kapitaal bezitten. De Voorzitter. Dan wil onze vennootschap het werkelijk kapitaal hebben. De heer van II a a 11 e gelooft, dat er toch wel iets tegen is. Die afschrij ving zal ook komen op de jaarlijksche begrooting, en hoe lager begrooting, hoe lager subsidie. De Voorzitter zegt, dat die sub sidie nooit afhangt van de afschrijving. Er is altijd rekening gehouden met het verschil tusschcn ontvangsten en uitgaven. In stemming gebracht wordt het voorstel tot reductie met algemeene stemmen aangenomen. Punt 2. Voorstel t o t w ij z i- g i n g der Statuten. In verband met het aangenomen voorstel tot reductie zijn verschillende wijzigingen in de Statuten noodig. Bovendien stelt het Bestuur voor iu de Statuteu op te ncpicu, dat in het Bestuur zitting hebben 2 leden, aan te wijzen door de Garantenvereeniging. Deze leden hebben een advieeerende stem. Waar nu in de Statuten staat, dat er een administrateur moet zijn, wordt voorgesteld dit facultatief te maken en te lezen: er kan een administrateur zijn die bij voorkeur te Amersfoort moet woonachtig zijn. De hoer S i n n i g e zraagt of niet tevens gewijzigd kan worden het artikel dat bepaalt dat ieder bestuurslid min stens 4 aandeelcn moet deponeeren. Hierdoor wordt de keuze beperkt, waarom hij zou willen lezen, dat ieder aandeelhouder bestuurslid kan zijn. De voorstellen van het bestuur, bene vens dat vau den heer Sinuigc worden met algemeene stemmen aangenomen. Punt 3. Voorstel tot machli ging v a ii het Bestuur tot het sluiten eencr hypothecaire 1 e esi n g tot delging van de vlottende schuld. De Voorzitter deelt n.cde, dat bij het begin van het jaar er een vlotten de schuld was van f 40U0. Daar is nog wat bijgekomen maar dat wordt gedekt door de gemcentesubsidie en hetgaran- tiefouds. Er moet geld in kas zjjn oiu loopende rekeningen te betalen. Wanneer nu een hypothecaire leening op de remise wordt aangegaan van f 6000 ad. 4'/^ dan is allo schuld afgedaan. Bovendien blijft er dan nog geld over om ineens hooi in te slaan voor een heel jaar. Dat scheelt enorm veel. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Puut4. Benoeming vaneen administrateur en vaststelling van z ij n salaris. Het komt het Bestuur niet wcnsche- lijk voor den administrateur nu af te schaffen. In de toekomst kan gezien worden of dat kan. Er heeft zich iemand aangeboden, die verstand heeft van paar den en fourage en die de functie zeker con aniore zal vervullen. Het Bestuur stelt voor een admini strateur te benoemen voor den tijd van een jaar, tegen een salaris van f 200. Met algemeene stemmen wordt als zoodanig benoemd de heer H. Tromp van Holst, met ingang van 1 Sept. a.s. De Voorzitter zegt, dat de heer Krieger wel met ingang van 1 Augustus ontslag heeft gevraagd, intar waar hij altijd met zooveel welwillendheid voor de vennootschap is werkzaam geweest, vertrouwt hij, dat hij wel zal willen aanblijven tot 1 Sept., waartegen de heer Krieger geen bezwaar heeft. Punt 5. Benoeming van tweo bestuursleden, (vacaturen Th. van Beek en J. C. J. Pels Rijcken). De Voorzitter zegt, dat hij merkt, dat er leden zijn, die toch hun stem op hem willen uitbrengen, hij zal echter onder geen beding een benoeming nicer aan vaarden. Bij de nn volgende stemming verkrij gen de heeren J. van \ollenho\en 50 stemmen, M. W. F. de Jong 41 stem men, J. Sinnige 23 stemmen, J. W. Middelburg 4 stemmen en A. J. Krieger 4 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren J. van Vollenhoven en M. W. F. de Jong. Den heer van Vollenhoven zal bericht worden gezonden de heer de Jong ver klaart de benoeming aan te nemen. Rondvraag. De heer Blom wil nog eens op het TÏjfcentstarief terugkomen. Vorig keer word gezegd, dat er zooveel dubbeltjes- kaarten worden verkocht, maai nu heeft hij gehoord dat in den laatsten tijd juist veel strooken van 4 kaartjes worden genomen voor een kwartje. Nil zal het bezwaar dus niet zoo groot meer zijn en als men voor vijf cent kan rijden zullen er ook meer passagiers komen De voorzitter zegt, wanneer de maandstaten aanwijzen, dat de dubbel tjes kaarten achteruitgaan, dat het Be stuur dan gaarne verlaging wilovcrwegcn. Uit de staten blijkt echter, dat er nog gemiddeld een 14U0 dubbeltjes kaarten per maand worden verkocht. De heer KI eb er voelt ook veel voor verlaging van het tarief. Bij de spoor wegen zien wc het ook, dat goedkoope gelegenheid, het aantal passagiers doet toenemen. De heer Pool wijst er op dat er 20.000 passagiers moer moeten zijn, om gelijk vervoer te hebben. De heer Klebcr merkt op, dat dit groote getal per jaar is, maar dat is per dag ongeveer 60 en er loopen 72 trams per dag. De heer Blom zegt, dat er dan ten minste volle trams rijden, zoodat er niet altijd kan gezegd worden: „Daar gaat ie weer voor niks." Het Bestuur zal een en ander over wegen. De heer Middelburg brengt voor zitter en administrateur dank voor de bewezen diensten aan de tram en hij hoopt, dat zij steeds genegen zullen zijn het bestuur met raad eu daad te willeu bijstaau. De voorzitter dankt voor deze woorden en verzekert dat zoo men hem noodig mocht hebben, bij hem niet aan een doovemansdeur zal worden geklopt. De heer Krieger dankt voor het vertrouwen gedurende 6 jaren in hem gesteld en gaarne zal hij zijn opvolger, zoo dit noodig mocht zijn steunen met advies. De heer Sin ui go geeft hot Bestuur in overweging op de Varkensmarkt een kleine halte op te richten. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. Aan het verslag over 1906 van de vereeniging tot opvoeding van halfver weesde, verwaarloosde of verlaten kin deren in het Huisgezin is onderstaande verleend. „liet onderhoud van de kinderen ver eischt voortduiend uitgaven, die wel naderhand met de regceiiug worden verrekend, maar die toch een groot be drag aan gereed geld vorderen. De eisclien, door de departementen en dooi de Algemeene Rekenkamer gesteld, ver oorzaken veel geschrijf. De dagelijksche uitgaven voor voeding, verzorging, kloe- ding enz. voor te schieten, beloopen dui zenden guldens. Wij hebben dan ook het reservefond- moeten te gelde maken, om daaruit de uilgaven voor de voogdij- en regeering- kinderen te bestrijden. Dit reservefonds verloor daardoor niet zijn karakter; het diende slechts om te voorzien iu behoefte aan gereed geld. Wij zien ons derhalve in de noodzake lijkheid in het bijzonder de aandacht van uwe vergadering hierop te vestigen en gaarne zullen wij met u middelen beramen, om te voorzien in de behoefte aan een bedrijfskapitaal, die gebleken is te bestaan. Want met de toeneming van het aantal kinderen, door de voogdijraden of de regecring aan ouze zorgen toe vertrouwd, zal ook de behoefte toenemen aan gereed geld, om de uitgaven voor die kindereu vooitdurend te kunnen be strijden. Het gaat niet aan, van een bestuur te eisclien dat het steeds uit eigen middelen do gelden beschikbaar stelt, die voor zulke uitgaven noodig zijn. Het gevolg daarvan is een belang rijke renteverlies; voor het oogenblik drukt dit op de iukomstan der vereeni ging, maar weldra zal zij ook niet meer in staat zijn de steeds toenemende kosten voor de regceringskinderen voor te schieten, zoo niet op de eene of andere wijze daarin wordt voorzien. Het tweede belangrijke punt, dat bij de behandeling van den beschrijvings- briif ter sprake zal komen, is de vraag: welke maatregelen moeten worden ge nomen, opdat wij de kinderen, die aan onze voogdij worden toevertrouwd, ook werkelijk onder ons toezicht krijgen Het gaat niet aan, dat ecu rechtbank ons tot voogd benoemt over cenige kin deren, en dat wij dan maar moeten zien hoe wij lion krijgen. Van het oogen blik der benoeming aanvaarden wij de verantwoordelijkheid voor die kinderen: maar wij kunnen dan toch wel den cisch stellen, dat zij ons worden ter hand gesteld. Een benoeming tot voogd, mot de bijvoeging: „de ouders der kinderen zwerven ergens, ziet gij nu maar hoe ge hen krijgt", is toch zeer zonderling. Vooral wanneer dan de officier van justitie zegt: dat hij geen vrijheid heeft om de hulp van den sterken arm in te roepen, ten einde de kinderen aan de wettelijke benoemde voogden te doen afgeven. Hot zal noodig zijn, dat de regecring er voor zorgt, dat in zulke gevallen, de rechtbank, die de ontzetting uitspreekt, ook maatregelen neemt om de kinderen aan do benoemde voogden te doen af geven. De rechtbanken moeten onzes inziens er voor zorgen, dat hare be sluiten worden uitgevoerd, anders gaat het prestige van de rechtspraak verloren. Het aantal verpleegde kinderen, dat bij het begin van 190 i 123 bedroeg, werd iu den loop van dit jaar vermeer derd met 126, zoodat op 1 Januari 1907 249 kinderen in verplegiug waren. Het aantal afdeclingen bedraagt thans 16. Amsterdam, Amersfoort, Arnhem, Assen, Alkmaar, Dordrecht, 'sGraven- liage, Groningen Hilversum, Meppel, NaaidenBussum, Nijmegen, Utrecht, Wageningen, West-Friesland, Zeist. Krachtig wordt in het verslag aange drongen op uitbreiding van geldelijken steun, opdat bereikt worde liet doel: In den geest der Kinderwetten te wer ken, om de verwaarloozing van kinderen zooveel mogelijk te bestrijden door hen, die slachtoffers van verwaarloozing zijn, in een betere omgeving te brengen en op te voeden tot goede en nuttige menschen. De afdoeling Amersfoort (waartoe be lmoren Amersfoort, Baarn, Barnevcld, Bunschoten, Eemnes, Hoevelaken, Hoog land, Lcusdcn, Maarn, Reuswoude, Scher- penzeel, Soest, Stoutcnburg en Wouden berg) telt 135 leden, 35 begunstigers en 10 leden beschermers. Voorzitter is de heer F. M. van Veen secretaris de heer C. L. D. Mounnier ll'ietor Bothstraat 3.) Deze afdeeling verpleegde in het afgeloopen jaar 25 kinderen, 11 jongens en 14 meisjes, waarvan 4 voor eigen rekening eu 21 voor rekening van an dere afdeehngen. Zij heeft tot nog toe niets dan goeds van deze verpleegden te melden. Het verslag der afdeeling bevat omtrent elk der bedoelde kinderen een breedvoerig rapport van het be stuurslid, da! met het bijzondere toezicht er op belast is. Het bestuur werd uitgebreid door de benoeming van mevrovw Meursing en den lieer Van'Vollenhoven tot bestuurs leden. Met leedwezen moet het afdeelings- bestuur er op wijzen, dat de inkomsten geen verband houden met de steeds toe nemende uitgaven, zoodat een tekort weldra onvermijdelijk zal zijn. .y De uitgaven bedroegen 3,759.68' de inkomsten f 3918.32. !{85c Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 12 en 13 Aug. 1907. (1000 loten). Ten kantore van den controleur A. C. R. O. Leinweber te Amerfoort (Brec- destraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 2000 op No. 3214. Prijzen Yan f 30. 1658 1665 1667 1668 3212 3233 3238 3330 5536 11074 11432 11433 16067 16114 16119 16714 16717 16724 Te zamen 19 prijzen. ItBEllIM, liet leven tier slie ren, gebonden in 3 banden, zoo goed als nieuw van f 23.SO voor flO. Adres bureau van dit blad, KORTE- GRACHT 1.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3