Gemengd Stadsnieuws" Raadsverslag. opgedaan. "Voor een gemiddeld arbeiders gezin berekent hij de kosten van een eenvoudige, doelmatige voeding op 32,2 cent persoon en per dag, 17% van het loon is noodig voor huishuur, 82% voor voedsel enz. Een Utrechtsch arbei dersgezin van 3 volwassenen en een kind zou een werkloon noodig hebben van f 14. Het aantal van hen, die dat verdienen, zegt dr. Moquette, zijn niet een kaars te zoeken. Tan verschillende personen onderzocht hij het voedsel, dat zij gebruiken. Slecht ij 3 van de 16 voldoet het voedsel aan de eischen, die men met het oog op de gezondheid mag stellen! Nog treuriger ervaringen deed dr. Moquette op bij zijn onderzoek van 888 schoolkinderen. Tan allen ging hij de lengte, het lichaamsgewicht en de borstomvang bij de ademhaling na. Hij constateert, dat de kinderen dor rijkeren in hun 7de levensjaar 10 cM. langer zijn en i,.9 .K.G. zwaarder zijn. Deze verschillen bedragen in het 13de jaar ruim 13 cM. en ruim S K.G. In 't 7de levensjaar zijn arme kinderen 2 jaar ten achter bij de rijkeren en in het 13de levensjaar 3 jaar. De grootere sterfte bij de kinderen uit de lagere volksklassen, en hun slech tere lichamelijke ontwikkeling, zijn hoofdzakelijk te wijten aan de onvol doende voeding. Daaraan ook schrijft dr. Moquette het toe, dat zoovele slachtoffers aan tubei- culose onder de arbeiders voorkomen. Het boek van dr. Moquette is een vreesolijk pleidooi tegen onzen maatschap pelijke toestanden. Het levert zoo treurige feiten over de volksvoeding, dat de aandacht van allen die zich interessee ren voor de maatschappelijke toestanden, op dit boek dient gevestigd te worden Voor het oogonblik ia de politiehond de actualiteit van Parijs. Met energie heelt men zich op de africhting van dezen viervoetigen speurder toegelegd cri de resultaten moeten zóó gunstig zijn, dat er in de lagen der gevreesde apachen groote ontsteltenis heerscht. Bij de Belgen is nieu voor deze branche der recherche in de leer gegaan, liet zijn voornamelijk harders- en wolfs honden die men voor deze africhting kiest. De eischen die men aan de af richting stelt ,/ijn nog al hoog. Zoo moeten zij verstopte voorwerpen weten te vinden, een sprong van 2 M. hoogte kunnen maken, tegen palissaden op klimmen, liggende personen kunnen be waren enz. Ook mogen zij geen vrees kennen voor revolverschoten, houwen en stoofen. In de café chantants wordt reeds druk een ode aan den politiehond gezongen, waarvan het laatste couplet luidt: En voyant ces toutous Les apaches filent doux Tellcment nous fnisons bien: Omh! Ottah! Ouah! Rijkstijd. Elders mogen de parle- mcntlcden ook geen slotje voor den mond hebben; in Noorwegen wordt in de Storting al bijzonder veel gesproken Van de 123 afgevaardigden sprak er een niet minder dan 460 koor gedu rende het laatste parlementaire jaar, een ander 427 maal, terwijl een derde 316 maal het woord vroeg. Zes afgevaar digden hielden tusschcn de 2 en 3 honderd redevoeringen, en zoo gaat het pelijke woorden. Zij schuine blikken hieven zich tot ons op, en hij kromde zich, Blaafsch subliem. Ik begreep dat zijn gansche ziel ons toeriep: „Doodt mij, maar spaart hen!" Vóór dat ik don tijd had, den soldaat tegen te houden, doorboorde deze den oude met zijn bajonnct, tusschcn de hoofder der kin deren door. Het zware lichaam in het blauwe kleed zakte ineen; maar het gele gelaat bleef naar mij opgeheven, grijn zende van verachting, afschuw en haatIk eindigde mijn dienst te velde in het reeimenthospitaal". Nata kreunde. Mikhail ging voort: „Ik kwam in Itnsland terug, en toen zag ik jou, en vergat alles. En latei- zonden zij mij naar Mansjoerije voor een snelle en gemakkelijke campagne. Ik had verzuimd mijn ontslag te vragen, omdat ik een oorlog niet meer voor mogelijk hield. Daarginds in de onme telijkheid, waar de wezens zoo klein zijn dat zij ternauwernood waard zijn te leven, zag ik weder hoe zij elkander doodden met al de listen van wilde beesten, 't Was overal de bedreiging van het onbekende, dat om li kruipt, de zucht om snel te dooden Op een nacht, aan een station ver loren in de steppen, komt con trein met de onzen aan. Gekwetsten, stervenden, alles door elkander op de banken en den vloer der waggons. Daar is de dokter, blootshoofds, met opgestroopte naar beneden. Een afgevaardigde slechts sprak heelemaal niet. Van de ministers nam de president 295 keer het woord. In het geheel werden ruim 10 duizend redevoeringen gehouden. Uit Old Orchard, in den Staat Maine, wordt bericht, dat aldaar 17 hotels en landhuizen door een geweldigen brand zijn verwoest. Het getal dergeneu die den gcheelen nacht dakloos waren wordt op 7 duizend geschat. Aan het strand legerden de ongelukkigen. Er zijn vier personen bij den brand omge komen; de schade woidt op 2 millioen dollar geschat. De voiles. De voile schrijft De Manufacturer heeft te allen tijde een belangrijke rol gespeeld bij de I' rancaise en thans is zij van nog veel gewichtiger aard geworden. Men inaaki verschil tusschcn de voile, die een inte groeiend deel van de hoed zelf vormt en die werkelijk dient, om liet gelaat te beschutten. Een zeer fijne nuance van biscuit is hierin het allernieuwste. De voiles bestaan meestal uit fijne zijden tule en hebben moezen in verschillende grootte, van af kleinen „spelde knopjes" tot die ter grootte van een „erws". Deze voiles zijn omrand door zijden franjes of door heel kleine chrniHe-bal- letjes. Chantillykaut öp de wijze van een inantille op den hoed gearrangeerd is nog stoeds en vogue; dames met beschei den kleedgeld stellen zich tevreden met voiles van zijden tule in de kleur van den hoed, die worden afgesloten door drie rijen franje. Gelijk zij verdienen. De autori teiten in liet kanton Bern nieenen het goed met de jonge dochters. Nu erin het kanton vrij wat Italiaansche werk lieden zijn gekomen om te werken aan de Lötschbrug, heeft de overheid aan de jonge dochters van ICanderthal ae volgende waarschuwing gericht Alle personen van 't vrouwelijke ge slacht, die met de vreemdelingen gaan dansen, drinken of wandelen, zullen dooi de politie in hechtenis worden genomen en aan de autoriteiten worden overge leverd, die ze zal straffen gelijk zii verdienen." Keizer parade en rijtuigstaking. Een eigenaardige staking is in Hannover uitgebroken. De bond van rijtuig-ver huurders heeft besloten, vrachtjes naar het paradeveld bij Bemorodc. bij voor uitbestelling als volgt te prijzen: heen en terug met 1 paard f 18, 2 paarden f30. De politic-overheid maakte er van f<5 en f9. Hiermede niet tevreden, zijn zij tot de staking besloten. üe zeden-verzachtende muziek. De bekende muziekdirecteur Steindel te Stuttgart is wegens ernstige mishandeling van zijne vrouw en zonen tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld. De bankier Louis Pen-in uit Parjjs, die per rijtuig in eenigc gemeenten in het departement Isère gelden geïucas- seerd had, werd bij Bouvesse door drie straatroovers overvallen en van 15 duizend fres. beroofd. Ze bonden hem aan een boom en gingen er met den wagen tusschen uit. Na 3 uur werd de ongelukkige bevrijd, Van de misdadigers geen spoor. Naar wij vernemen bevindt Mevr. Kathorine Tinglcy, het hoofd van de l niverseele Brocder.-chap en het Theo- bomdsmouwen. Ik ga met hem meê. Met een lantaarn in de hand gaat hij naar den wagen, die de geneesmiddelen bevatte. Daar staan rijen van witte kis ten, met het roode kruis er op. „Maak die kisten open!" zegt hij. Een hand reikt mij een kist aan, ik maak haar open: zij bevat enkel houtspaanders Een tweede kist wordt mij aangereikt: ook die bevat geen geneesmiddelen. Een derde en zoo verder, tot de zevende toe. Toen zie ik den man aan, die mij vriendelijk de zeven kisten had toege' reikt Hij was gehuld in een blauw kleed en ik had hem eerst voor een kozak gehouden; maar plotseling herken ik de schuine oogen en het gezicht vol afgrijzen; het was geen kozak, hoort ge, het was Nata sprong op. „Spreek!... wie was het?" Mikhail antwoordde plechtig: „Het was mijn Chinees!" „Neen!" riep zij „neen!" Maar hij hield vol, het hoofd lang zaam heen en weer wiegend. „Het was mijn Chinees. En hij zal terug komen, een derden keer, om te lachen om onze ongelukken, of om onze mis daden." Zij vatte Mikhaïls beide handen, die koude en magere handeu met zachte weerzinwekkende gebaren, en zij schudde ze. Zij was beangst, alleen met hem te blijven; beangst voor de kamer in welke sophisch Genootschap over de geheelc wereld een plaats, die zij in neemt als opvolgster van Mevrouw H. P. Biavat-ky en W'lliaiii Q Judge zich op het oogenblik in Engeland, en is zij v.in plan in den loop der maand September ook een kort bezoek aan Noderland te bren gen. Het voornaamste doel van het be zoek aan Engeland is het vestigen van I<aja Yoga Scholen op een fraai landgoed, dat onlangs haar eigendom is gew orden en dat gelegen is in het hart van het Royal Forest (Koninklijk Woud) in het Zuiden van Engeland. Gedurende haar bezoek aan ons land zal zij de Centra van de Universeele Broederschap en het Thcosophisch Ge nootschap bezoeken. Het is haar plan ook hier in de toekomst Raja Yoga Scholen te vestigen, in denzelfden geest als die in Engeland en te Point Lorna in Californië. Na haar vertrek uit Ne derland gaat zij naar Duitschland, Zweden en mogelijk nog naar andere landen. In de fabriek van de American Locomotive Cy, te Schenectady, is een reusachtige locomotief gereed gekomen. Het gevaarte weegt 413,000 Eng. pon den; de keteldruk kan worden opgevoerd tot 235 E. pd. per vierk. ineh. De lengte der machine, gemeten van de cowcatcher tot het achtereind van den kolenwagen, bedraagt 83 Eng. vt. Spoorwegongelukken in Amerika. De Interstate Commission heeft een statistiek gepubliceerd betreffende de ongelukkeu inet spoortreinen in de Yer- cenigde Staten in liet eerste kwartaal van 1907. In dat tijdsverloop deden z'cli 2078 botsingen en 1913 ontsporingen voor. De schade aan materieel bedraagt 3,536,110 dollar; gedood weiden 421 reizigers en beambten; verwond 4920. Zwijgen blijft goudEen zeer bekend Londcnsch geestelijke, de predi kant Campbell Morgan, beeft dezer dagen te East Northfield, in Massachussets (V. St.), op een congres van 3000 predi kanten de verklaring afgelegd, dat hij er van hield goede sigaren te rooken en naar de comedie te gaan. De groote meerderheid der 3000 kon zich gansche- lijk niet vercenigen met de wereldsche opvattingen van Campbell Morgan. Yelen verklaarde zells, dat zij de bijeenkomsten zullen verlaten, zoodra de Loiidcnsche predikant weer het woord neemt. liet licht van glimwormen. Hoogst merkwaardig zijn de resultaten welke dr. H. Muraola, professor in de Natuur kunde aan de Universiteit te Kioto (Japan) verkreeg bij zijn onderzoekin gen naar het lichten der zoogenaamde glimwormen. De Johanneskever (larn- pyres splendidula (komt in het land der rijzende zou in zóó groot aantal voor, dat men er zich bijna geen voorstelling van kan maken. Toch gelukt het slechts gedurende den korten paartijd, welke op het einde van de lente valt, waar nemingen op dit kevertje te doen. Het glociwormpjc bezit aan den onderkant van het achterlijf in rijen geplaatste, organen, die, als het donker is, een intensief groenachtig licht uitstralen. Yolgeus dr. Muraola is deze lichtkracht niet gedurende den ganschen nacht even sterk. Zij bereikt haar hoogste punt 's avonds ongeveer 11 uur. Een paar uur vóór zonsopgang schijnen de fakkels weer gedoofd te worden. Dit lichten bleek niet te zijn, zooals men tot heden aannam, een verbrandings proces of oxydatie daar de liohtkracht zij waren en die hij vulde met liet spooksel zijner herinneringen. En snel sprak zij: „Het is zulk mooi weer! Kom,' laten we uitgaanLaten wc onder de menschen gaan. Er wordt feest gevierd in Parijs, een volksfeest. Laten wij gaan tusschen de woelige menigte. Kom!"... Hij volgde haar gehoorzaam en liet zich op straat leiden. Nata praatte druk. Zij lachte om te bewijzen, dat zij vroolijk was en geneigd om grappen te maken; maar ondanks nam haar stem een won derlijken klank aan en brak haar lach kort af. Bij liet Point-du-Jour waren draaimo lens, loterijen, kermiskraanipjes. Het schelle licht, het gewoel en het rumoer waren voor Nata een afleiding. Met Mik haïl liep 'zij rond, lachte over den anne- lijken pronk van die uitstallingen, keek toe hoe in de vergulde schuitjes van de caroussels jonge vrouwen ronddraaiden, door werklieden omvat. De disharmonie der krijsehende muziekinstrumenten ver maakte haar en gaf haar afleiding. Het publiek was levendig. Een geluk als van groote, onontwikkelde kinderen, ver spreidde zich naïef. En Nata zocht de vermaken op, van welke zij gewoonlijk den racesten afkeer had. (Slot volgt niet toenam, wanneer de kevertjes wer den geplaatst in een ruimte, welke uit sluitend met zuurstof was gevuld. Het uitgestraalde licht bleek veel overeen komst te hebben met de zoogenaamde X-stralen. Door toevallige omstandig heden kwam de Japansche gcleerdo tot de ontdekking, dat het door de glim worpjes uitgestraalde licht sterk inwerkt op een fotografische plaat. Eigenaardig is hot zeker, dat niet alleen de licht- organen, maar alle lichaamsdcclen van het gloeikevertje fotografisch werkzaam zijn en deze lichtstralen schijnen door verschillende stoffen heen. Muraola wikkelde bij zijn proefneming een gevoelige plaat in zwart carton en bedekte ze daarna met rood koper, geel koper, zink en alluminium. Alles werd daarna nog 3 a 4-maal inet zwart papier ontwikkeld en toen in de camera ge bracht. Ook een groot aantal glimwor men kreeg hierin een plaatsje, terwijl een stukje gaas hun het wegvliegen belette. Twee nachten bleven ze in hun tijdelijke gevangenis en toen bleek, dat liet licht dor kevertjes op de gevoelige plaat had ingewerkt niettegenstaande haar omhulling van papier, carton en haar bedekking mot vier metalen platen. IAJkverbraudiug. Het Katholiek Sociaal Weekblad sloofde zich ettelijke weken achter elkaar uit om de slechtheid der menschen tebetoogen die zich na huu dood niet „begraven", maar „verbranden" laten. Op theologi sche en andere gronden, maar vooral theologische, werdt het verfoeilijke, laak- waardigc, Gode-ongevallige van zijn lijk te verbranden laten aangetoond. Een anti-godsdienstige strekking, zoo eindigt 't stuk, heeft de lijkverbranding, Dit nu herinnert :ne aan een kapelaan, die in een gezelschap heftig tegen de lijkverbranding optrok: het was doem waardig, godlasterlijk enz. Toen was 't dat een nijdig ond heertje 't woord nam en zei: „Me waarde vrind, de Roomsche Kerk heeft al zóóveel menschen lerend doen verbranden, dat ze voor eeuwig haar mond wel houden mag over de ver branding van lijken. „Waarop een pijn lijke pauze in het gesprek intrad De Notenkraker. Het weer. In den goeden ouden tijd toen de couranten zich nog niet niet alles be moeiden, deden de almanakken meer dienst dan thans. Voordat men toen een reisje onder nam, raadpleegde men eerst het gewich tige boek, om te zien, welk weer het wel voorspelde. Terwijl de zomer zoo lang op zich laat wachten en bijna iederen dag het weer regenachtig is kwam als bij toeval Van Zwaamen's en Thompson's die dit jaar reeds zijn 27üsteu jaargang beleefde, ons in handen. Tot onze niet geringe verbazing be merkten wij, dat daar bijna de gehecle maand Juli als regenachtig was aange kondigd. Ook de oogstmaand, welke we reeds onder natunrtranen ingetreden zijn, be looft als de gegeven voorspelling uitkomt niet veel goeds, slechts enkele warme dagcu. Al zullen wc niemand raden er op te vertrouwen, we vonden het mei kw aai dig genoeg, om er de aandacht eens op te vestigen. Ook in verband met wat uit Eerbeek aan het „N. v. d. D." ge schreven wordt liet bijna geregeld ongunstige weer blijft dan ditmaal buitengewoon lang aanhouden. De kans blijft echter bestaan, dat 't zich eindelijk nog ten goede gaat kceren. Hoe ging 't bijvoorbeeld in het jaar 1883? Ook toen hadden we nagenoeg den ganschen zomer regenbuien en gure windvlagen te verduren, doch ongeveer midden Augustus draaide de wind, na eene onweersbui naar het Oosten, en het heerlijkste zomerweer brak aan, het welk geruimen tijd aanhield. Op de waag, of 't wel eens meer guur en bijna aanhoudend buiig gedu rende het schoone jaargetijde is geweest, zal ik even mijne aanteekeningen geven van do weersgesteldheid in 188S: Felle koude en veel sneeuw in de eerste drie maanden. Op 21 Maart lag er nog heel veel sneeuw. De vogeltjes bezweken toen door koude eu gebrek of werden gevangen. De lente was verre was verre van lieflijk. Alles kwam laat tot ontwikkeling. En de zomer? Hij gmg been, zonder een enkele aangename herindeling, len opzichte der weersgesteldheid achter te laten. Eenige dagen na 21 Juni viel de regentijd in, die den ganschen zomertijd voortduurde. 't Spreekt van zelf, dat toen met de bijen ook lang niet naar wensch ging. Van Juli lc87 tot en met-Octobcr 1889 was elke maand te koud. Hierop is toen een periode met be trekkelijk hooge temperatuur gevolgd, welke tot Juli 1889 voortduurde. Laten wij ook nu het beste maar blijven hopen. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag den 20 Augustus 1907 des nam. 1"2 uur. De Voorzitter Jhr.J. W. A. Barchman YVuytiers opent ten kwart voor 2 de vergadering, die werd bijgewoond door 11 van de 17 leden en den secretaris Mr. dr. J. G. Stenlert Kroese. Afwezig waren niet kennisgeving de fieercn van Beek, van Eek en Jorisser. en verder de lieercn Mr, van Voorst Vader, Rolandus Hagedoorn en van Esveld. De notulen der vergadering van 30 Juli, die ter visie hadden gelegen, werden vastgesteld, zooals zij door den Secretaris waren ontworpen. De Voorzitter deelt mede, dat een schrijven was ingekomen van Jen heer van Beek, hetwelk hij den Secretaris verzoekt voor te lezen. De heer van Beek, wiens mandaat 1 Sept. a.s. eindigt, bedankt hierin B. YYen heeren leden van den Raad voor het langdurig vertrouwen eu spreekt de beste wenschen voor hen allen uit. De Voorzitter betreurt het, dat gezondheidsredenen den hoer van Beek noodzaakten dit te doen. Vele jaren heeft hij met ijver en toewijding zich van zijn plicht gekweten. De heer van Beek had ook zitting in vele raadscom missies. Spreker hoopt, dat de heer van Beek nog vele jaren getuige moge zijn van den toenemende bloei dezer ge meente. (Teekeuen van instemming). Yan Gedeputeerde Staten waren in gekomen: le. de goudkeuring Tan het raads besluit tot onderhandsche verhuring van het „Y'ildersboséh" aan het Rijk. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. de goedkeuring van het raadsbe sluit tot betaling uit den post voor onvoor ziene uitgaven. Aangenomen voor kennisgeving. 3e. de mededeeling dat bij Kon. be sluit is goedgekeurd het besluit tot heffing van vuur-, haven- en tongeld tot I Jan. 1911. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. De verdaging Tan de goedkeuring van het raadsbesluit inzake de verorde ning bouwverbod. Aangenomen voor kennisgeving. 5e. De rekening van het Burgerwees huis over 1906. In handen der commissie voor de gemeente-rekening. 6e. Eene dankbetuiging van de heeren Poslhuma, de Jager en Van der. Horst, voor de uitkeering der vaeaturegclden. Aangenomen voor kennisgeving. 7e. Een adres van den heer A. Los, om met het oog op liet bouwverbod op zijn perceel hom eene schadevergoeding te verleenen of den grond over te nemen. Naar B. en YYY om prae-advies. Se. Eene dankbetuiging van Mej. J. M. de Brnijii voor de vrijstelling van het handwerkonderwijs. Aangenomen voor Kennisgeving. 9e. Een verzoek van de Aniersf. Vrijw. Brandweer om ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan een subsidie te mogen ontvangen van f 500. Naar B. en YV. om prae-advies. YVaarna de agenda aan de beurt van behandeling komt. 1. Benoeming van twee Regentessen van liet Burger Weeshuis, wegens periodieke aftreding van de Regentessen Mevrouw de YVeduwe H. M. E van der Noordaavan YVisselingh en Mevrouw J. Hevligers Reinhardt. De ~V o o r z i 11 e r wijst als stem - bureau aan de heeren YY'etli. Celosse eu van Kalken voor de eerste vacature waren voorgedragen Mevr. de YVeduwe H. M. E. van der Noordaa- van YVisselingh, f Mevr. de wed. J. D. Rolandus Hage doorn—Schutte en Mevr. G. Doorman VY'ichers. Mevr. van der Noordaa werd met algenieene stemmen herbenoemd, voor de tweede vacature waren voorgedragen Mevrouw J. HeyligersReinhardt, Mev. C'. II. D. MounicrMetselaar en Mevr. T. A. T. GreneuianDoornbos. Benoemd werd met 10 stemmen Mev, Heyligers. Mr. Heyligers onthield zich van mede stemmen. '2. Benoeming van twee rogenten van het Burger Weeshuis, wegens periodieke aftre ding van de Regenten H. W. van Esveld en Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet. Voor do eerste vacature waren voor gedragen do Heeren H. W. van Esveld, Jobs. Knoppers en II. baron Sebimmel- penninck van der Oye. Benoemd werd niet 10 stemmen de heer Yran Esveld, terwijl er een sten) in blanco was uitgebracht.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2